Overleg over havenarbeid hervat De bakstenen in de energiesector Krab met een plens water Van Gennip maakt haast met fusie KvK's De Belastingdienst keert toeslagen uit Steinmeijer nieuwe baas Hartman Microsoft duikt in internettelefonie Albers krijgt eigen mannenlijn Van Lanschot plukt vruchten Euronext boekt meer winst Werkgevers en vakbonden proberen impasse te doorbreken profijt donderdag 1 september 2005 23 ENSCHEDE - Hij kwam er halsoverkop voor terug van vakantie uit Griekenland. Tien dagen lang onderhandel de Geert Steinmeijer uit Enschede met curator Hijmans en gisterochtend waren ze er uit: Steinmeijer en een onbe kende investeringsmaatschappij betalen samen 23 mil joen euro voor de failliete Hartman Groep. Sinds gisteren is Steinmeijer 'honderd procent Hartman', zoals hij het zelf zegt. Zijn taken als algemeen-directeur van Van Heek-Ten Cate legt hij tijdelijk neer. GPD REDMOND - Het Amerikaanse softwareconcern Micro soft gaat zijn inspanningen op het gebied van internettele fonie opvoeren. Microsoft heeft Teleo overgenomen, een bedrijf uit San Francisco dat software ontwikkelt voor te lefoongesprekken tussen de pc en vaste of mobiele tele foon. Beide partijen wilden gisteren niets zeggen over de over nameprijs. Microsoft gaat de technologie gebruiken voor zijn populaire chatdienst MSN Messenger. ANP AMSTERDAM - De Nederlandse Formule 1-coureur Christijan Albers smeert niet alleen met olie. Vanaf no vember heeft hij zijn eigen huidverzorgingslijn die be staat uit onder meer dag- en nachtcrème, scrub, reini gingsmelk en een bodyspray. De huidverzorgingslijn is volgens de makers Philoderm ontwikkeld 'voor de veeleisende, vitale mannen', die veel van hun lichaam en huid vergen. ANP DEN BOSCH - Van Lanschot Bankiers heeft vooral dank zij de overname van CenE Bankiers een 30,1 procent hoge re nettowinst behaald in het eerste halfjaar. Zonder de overname van CenE was er sprake van een 'goede winst stijging', zo meldde de bank voor vermogende particulie ren gisteren. De nettowinst kwam uit op 76.8 miljoen euro tegen 59 mil joen in het eerste halfjaar van 2004. Per aandeel kwam de winst uit op 2,34 euro. Dat is beter dan verwacht. Analis ten rekenden op 2,14 tot 2,31 euro. De Bossche bank ver wacht nu een meer dan 10 procent hogere winst per aan deel over heel 2005 te behalen. Eerder ging de bank uit van een ongeveer 10 procent hogere winst per aandeel. De ze positieve bijstelling is onder meer het gevolg van bete re vooruitzichten voor de economie en het grotere vertrou wen van beleggers in de beurs .ANP AMSTERDAM - Euronext heeft in het tweede kwartaal van dit jaar een 4,4 procent hogere nettowinst behaald. Het nettoresultaat kwam uit op 53,1 miljoen euro. Over de eerste zes maanden steeg de nettowinst naar 98,4 mil joen euro, een groei van 23 procent. De beursonderneming meldde eei'der deze maand al om zetcijfers. Die kwamen met 238,6 miljoen euro 6 procent hoger uit dan in het tweede kwartaal van 2004. De half jaaromzet bedroeg iets meer dan 461 miljoen euro en bleef ongeveer gelijk aan die van 2004. ANP door Ben Jansen MIDDELBURG - Uiterlijk 1 de cember moet duidelijk zijn of feeeland een Kamer van Koop handel houdt. Staatssecretaris Wan Gennip van Economische iZaken geeft de Vereniging van Kamers van Koophandel tot die datum de tijd om met voorstel den te komen om efficiënter en effectiever te gaan werken. De staatssecretaris meent dat een aantal taken van de Kamers van Koophandel landelijk kan worden uitgevoerd, waardoor het aantal kamers (nu 21) flink kan worden teruggebracht en de omvang van hun besturen gehal veerd. De Kamer van Koophandel Zee land, in 1998 ontstaan na een moeizame fusie tussen de ka mers van Zeeuws-Vlaanderen en overig Zeeland, houdt al lan ger rekening met een verdere schaalvergroting. Afgelopen voorjaar werd verondersteld dat een reorganisatie zal neerkomen op vijf a tien Kamers van Koop handel met zestig tot tachtig re gionale loketten voor de dienst verlening naar het bedrijfsle ven. Uit een eerder dit jaar uitgevoer de beoordeling van het functio neren van de Kamers van Koop handel blijkt dat hun werkwijze valt te professionaliseren en dat hun verhouding met het ministe rie van Economische Zaken dui delijker kan. Het beheer en de fi nanciering van taken als de re gistratie van bedrijven (nu het Handelsregister, in de toekomst het Basisregister ondernemin gen en instellingen) en de voor lichting kunnen naar het oor deel van de onderzoekers voor taan beter landelijk worden uit gevoerd. Het stimuleren van de regionale economie blijft een taak die in de regio's moet worden uitge voerd, maar Van Gennip wil wel dat centrale afspraken worden gemaakt over bijvoorbeeld de thema's waarmee de kamers zich bezighouden. Salarissen De staatssecretaris wil boven dien iets doen aan de salarissen bij de Kamers van Koophandel. De verschillen in de salarissen van de directeuren van de Kvk's zijn erg groot. Van Gennip wil dat dezelfde regels gaan gelden als in de rest van publieke sec tor. Daarbij geldt als norm dat de topsalarissen niet hoger zijn dan dat van een minister. De staatssecretaris wil ook het aantal bestuursleden van de Ka mers wordt gehalveerd. Die be stuursleden komen uit organisa ties van werkgevers en de bestu ren tellen 30 (bijvoorbeeld in Zeeland) tot 48 leden. Van Gen nip vindt 15 tot 24 bestuursle den genoeg. De Kamer van Koophandel Zee land wilde gisteren niet reage ren op de ideeën van Van Gen nip. I idoor Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Werkgevers en tvakbonden gaan weer om tafel om de impasse te doorbreken over een registratie en voorrang óvoor werkzoekende havenarbei ders. In de Tweede Kamer teken de zich gisteren wel een meer derheid af die het internationale verdrag hierover wil opzeggen. Dertig jaar geleden heeft Neder land verdrag 137 van de Interna tionale Arbeidsorganisatie tILO) ondertekend. Daarin is een registratiesysteem geregeld tyoor havenarbeiders. Geregis treerde havenarbeiders genieten 'de voorkeur bij vacatures. 'De uitwerking van het verdrag Swas vastgelegd in de CAO, maar Hvijf jaar geleden hebben de ^werkgevers dat eruit geschrapt. Sindsdien verkeert het overleg hierover in een impasse. Na felle kritiek uit de Tweede Kamer en op aandringen van mi nister De Geus (CDA, Sociale Zaken en Werkgelegenheid) heb ben de werkgevers nu toegezegd tweer met de bonden te overleg- igen. Tijdens een schorsing van ahet Kamerdebat over het t'ILO-verdrag lieten ze dat de mi nister weten. iTot dat moment leek een meer derheid van de Tweede Kamer - [(PvdA, GroenLinks, SP en WD e- het opzeggen van het verdrag (afhankelijk te willen maken van deen overleg tussen werkgevers en vakbonden. Ruim tweehonderd demonstrerende havenwerkers hebben gistermiddag korte tijd de Utrechtscbaan (het einde van de autoweg Utrecht - Den Haag) in Den Haag bezet. De politie en ME moesten ingrijpen om de demonstranten van de rijbanen te krijgen. foto Robin Utrecht/ANP De linkse oppositie is bang dat bij opzegging van het verdrag de veiligheid en de kwaliteit van de havenarbeid in het ge ding zijn. Zij vrezen een Euro pees voorstel voor zelfafhande- ling. Dan zou goedkoper perso neel van een schip onder buiten landse vlag zelf de lading kun nen gaan lossen, met onveilige situaties en een oneerlijke con currentie ten opzichte van de Nederlandse havenarbeiders als gevolg. Honderden boze havenwerkers protesteerden gisteren dan ook rondom de Tweede Kamer. On der hen waren naar schatting tachtig Zeeuwen. WD-Kamer- lid Weekers leek wel te voelen voor een voorstel van de linkse partijen om een beslissing over het ILO-verdrag op te schorten. Hij noemde die optie een zwaard van Damocles boven het hoofd van de werkgevers, die zo zouden worden gedwongen met de vakbonden te praten. Uiteindelijk liet hij zich overtui gen door De Geus. Die stelde dat opzegging van het verdrag niets aan de huidige situatie ver andert. Handhaving wel, want dan moet hij via wetgeving een apart arbeidsmarktbeleid voor de haven gaan voeren. Dat wil De Geus niet. PvdA, Groen Links en SP verweten hem dat hij de werkgevers daarmee be loonde voor hun weigerachtige houding. Dood paard Weekers daarentegen besloot niet langer aan een dood paard te trekken, zeker niet toen bleek dat de werkgevers nu toch wil len praten. Hij sloot zich aan bij het CDA dat het ILO-verdrag niet noodzakelijk acht voor goe de arbeidsomstandigheden in de haven. De verwachting is dat ook D66, LPF en klein rechts - die niet deelnamen aan het debat - dit standpunt huldigen. Een motie die zelfafhandeling door scheepsbemanningen af wijst, lijkt wel een goede kans te maken. De Geus vroeg de indie ner, PvdA-er Douma, die motie nog even aan te houden. Vol gens de minister is op aandrin gen van Nederland een dergelijk voorstel al uit het ontwerp voor een nieuwe Europese haven richtlijn verdwenen. door Brenda van Dam Ontvangt u huursubsidie? Bent u verzekerd via het ziekenfonds? Ontvangt u een tegemoetkoming in de kinder opvang? Dan krijgt u deze maand een wit met rode enve lop van de Belasting dienst/Toeslagen. Die bevat goed nieuws: wel licht kunt u in 2006 namelijk geld van de Belastingdienst ontvangen: huurtoeslag, zorg- toeslag of kinderopvangtoe- slag. In totaal zullen maar liefst 6,1 miljoen huishou dens één of meer toeslagen uitbetaald krijgen. De zorg- verzekeringswet die in janua ri 2006 in de plaats komt van het huidige ziektekostenver zekeringsstelsel, zal aan zo'n 4,9 miljoen huishoudens een zorgtoeslag gaan verstrek ken. Huursubsidie heet straks huurtoeslag. Zo'n 1,1 miljoen mensen ontvangen in 2006 dan ook een huurtoe slag. En de tweehonderddui zend huishoudens die nu een tegemoetkoming in de kinder opvang ontvangen, zullen in 2006 een kinderopvangtoe- slag ontvangen. Bij deze drie inkomensafhankelijke rege lingen zijn drie ministeries betrokken: Vrom, VWS en SZW. De ministeries blijven verantwoordelijk voor de re gelingen; de Belastingdienst/ Toeslagen is verantwoorde lijk voor het proces van aan vragen en uitbetalen. De Al gemene wet inkomensafhan kelijke regelingen (Awir) is de wet die de drie regelingen met elkaar verbindt. De Awir regelt dat de procedures voor aanvraag en uitbetaling ge lijk zijn. En ook dat de drie regelingen zich baseren op hetzelfde toetsingsinkomen. Deze 'één-loketaanpak' moet het aanvragen van de toesla gen makkelijker maken. Deze maand ontvangt ieder een die recht heeft op een toe slag automatisch een aan vraagformulier met toelich ting Wie huursubsidie ont vangt, zal in de meeste geval len ook recht hebben op een zorgtoeslag. Deze mensen ont vangen dan één aanvraagfor mulier voor zowel de huurtoe slag als de zorgtoeslag. Men sen die nu een bijdrage in de kinderopvang ontvangen, krijgen deze maand een brief met een uitnodiging om de kinderopvangtoeslag aan te vragen. Liefst elektronisch, maar via www.toeslagen.nl of via de Belastingtelefoon kan ook een aanvraagformulier opge vraagd worden. De aanvraagformulieren zijn waar mogelijk al ingevuld: naam, adres, woonplaats en partner zijn bij de fiscus vaak al bekend. Het toetsing sinkomen kan ook al inge vuld zijn. Bij mensen die een uitkering ontvangen bijvoor beeld, zijn dat standaardbe dragen. Als er niets is inge vuld of als het toetsingsinko men op het formulier niet klopt, dan moet er zelf een schatting van het toetsingsin komen voor 2006 gemaakt worden. De ingevulde formu lieren moeten vóór 1 novem ber dit jaar worden terugge stuurd. De Belastingdienst/Toeslagen zal deze hoop aanvragen, toet sen en uitbetalen. Wie geen aanvraagformulier heeft ont vangen, maar meent wél recht te hebben op een of meer toeslagen, kan zelf een formulier aanvragen. De toeslagen worden vóóraf als maandelijkse voorschot ten betaald; rond de twintig ste van de maand. Eind de cember zullen de eerste voor schotten voor januari 2006 uitbetaald worden. Het zijn voorschotbedragen, omdat het immers om een schatting van het toetsingsinkomen gaat. Pas na afloop van het jaar 2006 kan de balans defi nitief opgemaakt worden. In 2007 stuurt de Belastingdienst/Toeslagen dan ook de definitieve be schikking. Dan zal blijken of de schatting van het toetsingsinkomen reëel was. Of men moet terugbetalen of juist extra geld krijgt. Als er veranderingen optreden in in komen, gezinssamenstelling of leefsituatie, dan moet u de ze daarom ook zo snel moge lijk doorgegeven. GPD Meer informatiewww.toesla- gen.nl of www.zorgaanzet.nl Belastingtelefoon: 0800-0543 yBakstenen' heten ze in de ener giesector, de importcontracten voor stroom en gas uit de jaren Ttachtig. De oude rekeningen Bzijji nog steeds niet vereffend. In- ymiddels zijn het molenstenen. 'door Chris van Alem I ^NIJMEGEN - Dat de stroomre- „kening alleen maar hoger (wordt, dat wisten we al. Een «schuin oog op de hoge gas- en 'kolenprijzen, zegt genoeg. Maar ,ook zijn we met zijn allen nog steeds bezig oude energiereke ningen te vereffenen. Dat gaat >nog een jaar of vier door, en dan «zijn we er vanaf. 8 jHet heeft allemaal te maken ,met de energiepolitiek uit de ja- eren tachtig. Toen was er in Ne- ïderland behoefte aan een nieu- <we elektriciteitscentrale om te woldoen aan de stijgende vraag naar stroom. Er lag al een Plano logische Kernbeslissing waarin vijf plekken werden genoemd voor de bouw van een tweede ^kerncentrale. Dat ging niet door vanwege de kernramp in Tsjer- iiobyl in 1986. Vanwege het sterk aangewakkerde milieube- jsef kwam een vervuilende kolen centrale met in aanmerking als alternatief. En het inzetten van het eigen kostbare aardgas voor elektriciteitsproductie evenmin. Om van voldoende stroom verze kerd te zijn, besloten de Samen werkende Elektriciteitsprodu centen (Sep) dan maar stroom te importeren. Er werden langlo pende stroomimportcontracten gesloten met Preussen Elektra (Duitsland) en Electricité de France (EdF). Plus een import contract van Noors gas, met de belofte tussen Nederland en Noorwegen een kabel aan te leg gen voor de import van stroom uit waterkracht. De prijskaart jes van al deze contracten wa ren stevig. Niemand kon toen voorzien dat eind jaren negentig de Europese energiemarkt zou worden geliberaliseerd. Dat had tot gevolg dat uit vele buiten landse bronnen goedkope ener gie kon worden gekocht in een concurrerende markt. De consequenties waren verve lend: de oude importcontracten met Frankrijk, Duitsland en Noorwegen liepen nog door. Een door minister Jorritsma (Economische Zaken) ingestelde commissie onder leiding van oud-Shell topman Herkströter berekende de schade op vele mil jarden guldens. De regering be sloot de uit milieu-oogpunt ge dane investeringen te betalen: 1,3 miljard gulden voor de expe rimentele kolencentrale Demko- lec in Buggenum (L) en een aan tal stadsverwarmingsprojecten. De contracten voor stroom- en gasimporten kwamen voor reke ning van de energieproducen ten, naar gelang hun productie capaciteit. Die rekening is bij de consu ment op het bord beland. Tot 2003 betaalde elk huishouden ruim elf euro (25 gulden) per jaar mee aan Demkolec en stads verwarming. De schade van de importcontracten laat zich moei lijk berekenen, want die hangt af van de marktprijzen voor stroom en gas. Hoe lager de marktprijs, des te groter de scha de. Schikking Vergeefs is geprobeerd van de importcontracten af te komen. In 2000 zegde Sep het contract met EdF eenzijdig op, hetgeen de Fransen succesvol bestreden voor de rechtbank. In 2002 werd een schikking van enkele hon derden miljoenen euro's getrof fen met EdF. De contractprijzen werden aangepast. Het Duitse contract is (nagenoeg) afgewik keld, evenals het Noorse. Het Franse contract - voor de leve ring van 750 megawatt - loopt tot maart 2009. Tot die tijd zit ten we met zijn allen nog vast aan wat in de sector 'bakstenen' De importcontracten voor gas en stroom zijn inmiddels molenstenen geworden, foto Phil Nijhuis/GPD is gaan heten. De Nederlandse elektriciteitssector moet vanaf 1 september betalen voor de im port van deze Franse stroom. Ze moeten voortaan met de andere stroomleveranciers in Neder land meedingen naar de schaar se importcapaciteit. Daardoor stijgen de stroomprijzen nog eens extra. Zo liggen de bakste nen, twintig jaar na dato, extra zwaar op de maag. GPD J LJeter garnalen leren pellen dan je -Uvrachtwagenrijbewijs halen. Een voorspelling. Consumenten gaan op azoek naar betere waar voor hun geld. 1 Naar een slager bijvoorbeeld in een kleine plaats in de provincie. De slager 'kookt zelf zijn ham. De beste. En hij „vraagt 1,75 euro voor 100 gram. eNaast de slager waar ik wel eens ter be- vdevaart ga is een Super de Boer. Hier 'kost achterham 1,50 euro. Dat lijkt ^goedkoper, maar deze ham bestaat fjVoor maar 82 procent uit ham. Je let er niet steeds op. maar op de verpakking wan vleeswaren moet staan hoeveel nvlees er in zit als er mee geknoeid is. In achterham van Super de Boer zit wa iter, zo'n 15 procent. Trek dat er af en jreken uit wat 100 gram ham zonder dat jiwater kost. Dan blijkt de natte super marktham zelfs duurder dan de aller- beste gekookte en eventjes in de rook- kast gehangen ham van buurman de sla ger die zijn hammen langer laat rijpen dan de fabriek die natte ham maakt voor stuntende kruideniers. En maar lawaai maken, de supermarkt in de schijnprijzenoorlog. De Plus Markt waar ik soms beland, is een prettige super. Aardige mensen, goede kaas. Maar ze krijgen er ook de zenuwen van de prijzenslag. Zo hielden ze 'saladeparade' en rekenden mij maar 1,41 euro voor 150 gram krabsala de. Dat is echt geen geld, spring op de fiets. Maar wat is krabsalade? Gekookt krabviees in goede mayonaise. De smaak van krabviees is met niets te ver gelijken en namaak haalt het niet bij echt. Maar de Plus Markt verkoopt nepkrab met een plens water voor krabsalade. Een klacht redt het niet denk ik, want er is toch ook nog 10 procent echt krab viees aan toegevoegd, zegt het etiketje onder op de bodem van het plastic bak je. 35 procent van de inhoud bestaat uit surimi dat wordt gemaakt van goedko pe vissoorten. Van de vis wordt een ei witstructuur gemaakt zonder kleur en smaak waar smaken aan worden toege voegd en kleur op gespoten wordt. Het is misleiding om nepkrab als krab te verkopen. Plus Markt doet het open en bloot en is bij lange niet de enige. Maar genoeg gekankerd en hoe zit het met die garnalen? De lekkerste garna len ter wereld zijn de grijze die ook wel Hollandse worden genoemd omdat ze voor onze kust gevangen worden. Die van de Belgen zijn ook uitstekend, ook grijze. Gek genoeg is het moeilijk om aan verse gepelde garnalen te komen uit onze eigen zee. Alle garnalen zijn heen en weer naar Marokko geweest en bevatten een conserveermiddel dat de smaak verandert. Begin een broodjesgarnalenzaak, pel de beestjes zelf, gisteren gevangen, en het zal storm lopen. Nog even, dan zijn er zelfs garnalen op de markt met een stempel van de internationale milieube weging. Een hoge ambtenaar van het ministerie van Landbouw, Natuur en Visserij droomde hardop in mijn oor over een nieuwe manier van garnalen vissen, af gekeken van een nieuwe manier om schol en tong te vangen. De gewone me thode van het vissen van platvis lijkt op aardappelen rooien. Het zand op de zeebodem waar de vissen zich in ver stoppen wordt omgespit. Minder scha delijk voor het zeebodemleven is plat visvisserij met elektrische pulsjes. Geen doodklap, maar een kort stroom- stootje, 15 volt. De rugspier van de vis sen reageert op het puisje en trekt sa men. De vis komt even met kop en kont boven het zand uit en belandt in het net dat vlak achter de elektroden over de zeebodem sleept. De regering stopt geld in onderzoek naar elektrisch vis sen. Het systeem is nog niet perfect. Maar de hoge ambtenaar ziet al nieuwe mogelijkheden. Met minder kracht en zwakkere stroom kun je zo ook garna len vangen. Bovendien hoeft het net dan niet over de bodem getrokken te worden maar kan het er vlak boven zweven. De garnalen springen er zelf in en krijgen meteen een eko-keurmerk. Pellen leren! Wouter Klootwijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 23