eist hoge tol aan mensenlevens VS Zeker duizend doden in Bagdad bij paniek sjiitische ceremonie PZC Akkoord in zicht over openhouden van kerncentrale 21 Chaos en onrust groeien in zwaar getroffen New Orleans fJouradin el F. ïad adressen fan politici De Schröders op verkiezingspad Kabinet verbiedt nieuwe belasting voor gemeenten Voetbalclubs doen nog snel zaken Stage op een cruiseschip Frisse wind Perioden met zon, maar ook wolkenvel den'en mogelijk een buitje. Matige zuid westenwind. Maxima 19 tot 23 graden. 247e jaargang no. 206 donderdag 1 september 2005 los nummer 1,25 Bijltjesdag bij Nedcar We kijken, dragen, voelen en eten Dow Ze hadden het over de dikke nekken Ais Dow niet was gekomen fan onze redactie buitenland ORLEANS - New Or- eans was gisteren in de van onrust en paniek, burgemeester Ray Nagin :ei te vrezen dat er in zijn itad 'honderden, misschien vel duizenden doden zijn jevallen'. Ook in de staat Mississippi gaat het vermoe- ielijk om vele honderden hulpverlening kwam, 24 uur orkaan Katrina over de tad, raasde, maar moeizaam op ;ang. De communicatie tussen ie diverse hulporganisaties ver iep chaotisch en ook over het antal doden dat Katrina in de waarst getroffen gebieden gee'ist, bestond nog altijd onduidelijkheid. Nagin zei er 'een aanzienlijk aantal lij- in het water in de stad [reef, 'terwijl veel meer mensen dood in hun huizen lig- en'. Tijdgebrek leddingsteams waren gisteren e hele dag op zoek naar overle- enden in de getroffen zuidelij- e staten Louisiana, Mississippi n Alabama. Tijd om de doden bergen hadden ze niet. „De lij- worden door de reddings- HAAG - De lange tijd oortvluchlige en zwaar bewa- ende terreurverdachte Nourid- in el F. beschikte over de pri- é-adressen van politici. 'e recherche is daarachter geko- ïen door een gecodeerde brief an El F. te ontcijferen. Daarbij wamen de namen en adressen voorschijn van Tweede-Ka- Frans Weisglas de fractieleiders Bas van der lies (SGP), Boris Dittrich en Jan Marijnissen. Dat uit een proces-verbaal an 4 juli 2005 van de Dienst Na- onale Recherche. De bood- :hap werd na de arrestatie van buriddin el F. op 22 juni aange- offen op zijn schuiladres in en Haag. De politie houdt er mee dat El F. een aan- ag wilde plegen. GPD (Advertentie) Grote delen van het rampgebied in de Mississippi-delta in de Vere nigde Staten zijn van de buitenwereld afgesloten. De brug, die de steden Ocean Springs en Biloxi met elkaar verbond, is door de or kaan Katrina volledig vernield. foto Mare Serota/ REUTERS werkers gewoon opzij geduwd", aldus burgemeester Nagin. De Amerikaanse marine stuurde schepen en helikopters naar het gebied en het Rode Kruis zette duizenden vrijwilligers in. Het leger stuurt nog eens tiendui zend soldaten van van de Natio nale Garde naar Louisiana en Mississippi. Daarmee komt het totaal aantal militairen dat is ingezet om hulp te verlenen en orde en ge zag te herstellen in de getroffen gebieden op 21 duizend. President George Bush brengt morgen een bezoek aan de regio. De situatie voor de inwoners van New Orleans, die de stad om welke reden dan ook niet hadden verlaten, neemt rampza lige vormen aan. Er is nauwelijks drinkwater, geen stroom, het voedsel raakt op en plunderaars maken de stad onveilig. Hulpverleners slaagden er niet in doorgebro ken dammen te herstellen, waai- door veel water uit het Pontchar- trainmeer ongehinderd de stad kon instromen. Inmiddels staat tachtig procent van New Or leans onder water en volgens de autoriteiten kan het een maand duren voordat de stad weer enigszins bewoonbaar is. De ontruiming van het stadion waar zo'n 20.000, meest dakloze Amerikanen hun toevlucht hebben gezocht, kwam maar niet op gang. De spanning in het stadion liep volgens de politie snel op, terwijl de hygiënische omstandigheden verslechter den, met overstromende toilet ten. „Het is een zeer, zeer ho peloze situatie", oordeelde de gouverneur van Louisiana, Ka thleen Blanco. „Het is on mogelijk om in te schatten hoe lang het gaat duren voordat alle voorzieningen weer zijn her steld." GPD pagina 4 doden moeten wachten New Orleans na Katrina. Stad en voorsteden zijn zwaar beschadigd. Veel straten staan onder water, talloze panden zijn beschadigd, bestuurders vrezen dat het dodental erg zal oplopen. Ook voorzien ze problemen bij de evacuatie van mensen die in de stedelijke opvangcentra zitten, maar geen kant uitkunnen. fotoVincent Laforet/RTR door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Staatssecreta ris Van Geel (CDA, Milieu) stevent af op een akkoord met de aandeelhouders van de kerncentrale in Borssele. Van Geel is bereid 250 mil joen euro uit te geven aan duurzame energie als de ener giemaatschappijen Delta en Essent een vergelijkbaar be drag op tafel leggen. In ruil daarvoor kan de kerncentrale langer openblijven dan tot 2013, zoals nu is vastgelegd in het regeerakkoord. Dat wordt bevestigd door be- trouwbre bronnen in Den Haag. Dat Van Geel een dergelijke overeenkomst probeerde te sluiten, bleek kort voor de zo mer al tijdens het debat dat de Tweede Kamer voerde over de kerncentrale. Nieuw zijn de bedragen. Volgens Pv- dA-Kamerlid Diederik Sam- som, die spreekt over de Bors- sele-deal, gaat het echter om een deel van de 400 miljoen euro extra die het kabinet on langs uittrok voor duurzame energie. „Ik wilde Van Geel daar 'nog mee complimente ren, maar nu blijkt het een pleister op een stokoude kern centrale." Samsom is evenmin onder de indruk van het bedrag dat Delta en Essent - de aandeel houders van exploitant EPZ - zouden willen bijdragen. „Dat is een sigaar uit eigen doos. Zij moeten de komende jaren toch al miljarden inves teren in schone technologie." DEN HAAG - Gemeenten mo gen geen nieuwe belasting invoe ren als de onroerendzaakbelas- ting (ozb) wordt afgeschaft. Dat heeft het kabinet besloten. Ge meenten hadden voorgesteld op centen te heffen op de loon- en inkomstenbelasting van hun in woners. Volgend jaar wordt het gebrui kersdeel van de ozb afgeschaft. Het kabinet trok eerder dit jaar 977 miljoen euro uit om de ge meenten te compenseren. Giste ren maakte minister Remkes (Binnenlandse Zaken) bekend dat daar nog 85 miljoen euro extra aan wordt toegevoegd. De gemeenten, verenigd in de VNG, pleitten eerder voor een nieuwe belasting. De ozb is veruit de be langrijkste eigen belasting en goed voor zo'n tien procent van de inkomsten van de gemeenten. Met een nieuwe belasting wor den ze financieel minder afhan kelijk van de overheid. In de Tweede Kamer en het kabinet is de laatste tijd echter veel irrita tie over de gemeenten ontstaan. De regeringspartijen verwijten de gemeenten dat ze de lokale lasten steeds verhogen zonder dat de burger daar beter* van wordt. GPD (Advertentie) ONZE kunststof kozijnen zijn NIET inbraakgevoelig! versluis willeboer.»/ 0118-629056 MIDDELBURG De Duitse bonskanselier Gerhard Schroder heeft gisteren in Berlijn zijn sociaal-democratische partijgenoten moed ingesproken voor de Bondsdagverkiezingen. Schröders echtgenote Doris waarschuwde de kiezers voor Schröders belangrijkste tegenstrever Angela Merkel. „Met haar biografie verpersoonlijkt Merkel niet de er varing van de meeste vrouwen in Duitsland." De Nederlandse voetbalclubs hebben gisteren kort voor het sluiten van de deadline nog snel zaken gedaan op de transfermarkt. PSV legde na Michael Reiziger ook links back Michael Ball (Glasgow Rangers) vast. Ajax verhuur de Daniel de Ridder, bij Feyenoord bleef het stil. Veell clubs in de subtop breidden de selectie ook nog vlug uit en in de belangrijkste buitenlandse competities werd eveneens nog flink gewinkeld. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Radio en Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13, 14 en 15; Sport: 17,18 en 19; Economie: 21, 22 en 23. (posttbankrekeningnummei: 'Handtekening;-' F2C l:v gaat rorgvukfig m me r persoonsgegevens tn de colofon leest u cr meer over Ki/t- oo v.\w.\pic nl/ebonneren, bel gratis OSOO 0231231 ofswurtfeaebon naar: PZCr afdeling Ie2e;ssemcè Antwoordnummer 713. f460 WB Goes O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig roestemming voor j automatische incasso van dit hedrag van onderstaand rekeningnummer Ik heb de laatste 21 maanden geen proefabonnement t O Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand mei aufomatische incasso 19,951. I[D per kwartaal met automatische incasso 58,00). S O per jaar met automatische incasso 222,50). 8"711688"555530 het alfabet van Zeeland Jos Mulder uit Lams waar de en mede-scholiere Kar lijn Verpalen staan te pope len om in december aan boord te gaan van een cruiseschip richting de Ca raïben. De leerlingen van de Middelbare Hotelschool in Bergen op Zoom gaan zes maanden als stagiare werken voor de Holland America Line. van onze redactie buitenland BAGDAD - Zeker duizend men sen zijn gisteren omgekomen in de Iraaksc hoofdstad Bagdad toen paniek ontstond door het gerucht dat op een drukke brug een zelfmoordenaar zich wilde opblazen. De meeste slachtof fers waren vrouwen en kinderen die stierven omdat ze in paniek van de brug in de river de Tigris sprongen, of onder de voet wer den gelopen. De menigte nam deel aan een belangrijke sjiiti sche ceremonie. Eerder op de dag werden zeven mensen gedood toen militanten mortieren op de pelgrims afscho ten. Een onbekende soenniti sche groepering eiste via inter net die aanslag later op. De minister van. Binnenlandse Zaken Bayan Jabor stelde de ter roristen ook verantwoordelijk voor de ramp op de brug, omdat zij het gerucht over de zelfmoor denaar zouden hebben ver spreid. Zijn collega van Defen sie sprak dit later echter catego risch tegen. „De gebeurenissen hebben niets te maken met sectarische span ningen in het land", aldus Saadoun al Dulaimi, verwijzend naar de oplopende spanningen tussen sjiieten en soennieten in de aanloop naar het referendum over de omstreden grondwet. „Alleen de zeven mensen die in de ochtend hun leven verloren werden gedood door terroris ten", aldus defensieminister Al Dulaimi. De beschuldigende ringer wees Op de brug in Bagdad liggen na de ramp duizenden schoenen die mensen in de verdrukking hebben verloren. foto Thaier al Sudani/RTR gisteren al snel richting soennie ten, omdat zij zich verzetten te gen de dominantie van de sjiie ten, en vrezen zelf in een margi nale positie gedreven te worden door de nieuwe grondwet, waar over later dit jaar een referen dum wordt gehouden. Onder Saddam Hoessein hadden juist zij het voor het zeggen in Irak. Nadat paniek was uitgebroken op de brug over de Tigris ontstond in de smalle straten van de nabijgelegen volkswijk grote paniek en werden mensen vertrapt. Hysterische vrouwen knielden bij lijken neer, gillend en biddend. Ambulances reden af en aan, maar raakten her en der verstrikt in de mensen massa. De straten in de bewuste wijk zijn smal, hetgeen het reddingswerk extra bemoei lijkte. Mensen droegen licha men weg op stretchers, andere bedekten de doden op de oevers met alles wat maar voorhanden was, zoals kleren en stukken plastic. In de rivier dreven uren later nog tientallen lichamen. In het naburige ziekenhuis lagen over al gewonden, op de vloer in de zalen en gangen en op trolleys. Artsen boden eerste hulp, ter wijl wanhopige, schreeuwende mensen zochten naar bekenden. De ramp, die zich gistermorgen voordeed, is verreweg het bloe digste incident in Irak sinds de val van het regime van Saddam Hoessein in 2003. GPD/RTR pagina 4 zware aanslagen na val Saddam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1