Ockenburgh start met toptreffen Korfbalteams stellen bescheiden doelen Strenge regels in amateurvoetbal De Wisses maken de dienst uit bij het ZK skeeleren Eredivisie driebanden begint zaterdag na bewogen aanloopfase Teamgegevens eredivisie Indeling veldkorfbal donderdag 1 September 2005 1^ van onze sportredactie ZEIST - Komende zaterdag barst op de Nederlandse velden het amateurvoetbal weer los. Na toenemend geweld de laatste ja ren heeft voetbalbond KNVB voor dit seizoen forse maatrege len aankondigd: teams worden sneller uit de competitie ge haald bij wangedrag en bij voortdurende calamiteiten zal de bond niet schromen hele clubs uit te sluiten. De hardere aanpak vloeit voort uit een proef de afgelopen twee jaar in District West 2, de regio Rotterdam/Den Haag. Na een incident werd in dat KNVB-dis- trict het betreffende team uit de competitie genomen. Bij een tweede incident werd zelfs een hele club uitgesloten. „Dat heeft succes gehad, want de schrik zit er flink in. De mensen willen niet dat ze niet meer kunnen voetballen", aldus KNVB-zegs- man Rob de Leede gisteren. Waar de zes KNVB-districten al tijd zelf regels mochten opstel len, is dat voor komend seizoen gecentraliseerd. Op alle Neder landse velden gelden nu dezelf de regels. Dat brengt naast het strengere optreden onder meer met zich mee dat de voetbal bond waarnemers naar beladen duels stuurt. Zij observeren on der meer het gedrag van suppor ters en rapporteren daar over, met alle consequenties van dien. Behalve maatregelen is de bond voor de komende drie jaar de zo genaamde bewustwordingscam pagne 'Wat doe jij om voetbal leuk te houden?' begonnen. Ko mend voetbalweekeinde wordt bij twaalf duels in verschillende hoofdklassen, waaronder ARC- Hoek, aandacht aan de actie be steed. Zo wannen de spelers en scheidsrechters zich in een. spe ciaal T-shirt op, krijgen de aan voerders een aanvoerdersband met de tekst 'Wat doe jij?' en spreken bestuurders de suppor ters toe. Tuchtcommissie Voorzitter Jaap Kuijt van zater dag-hoofdklasser Quick Boys uit Katwijk is voor de strengere regels, alleen pleit hij wel voc een onafhankelijk rechtspn kend orgaan. „Het is nu zo d£ de KNVB-de regels maakt, co: troleert en rechtspreekt. B;' kan niet", aldus Kuijt. „I? tuchtcommissie hoort bij KNVB, maar is wel onafhank^ lijk. Dat is dus geen probleem'^ vindt De Leede. A Kuijts club speelt komende zd terdag een thuiswedstrijd tege* Scheveningen zonder publiek De KNVB legde die straf op n;' dat een supporter een banal op het veld had gegooid tijde»! een wedstrijd die een donke' scheidsrechter leidde. Hij staal1 te het duel. r „Als dat komend seizoen gi' beurt zou Quick Boys met c' nieuwe regels uit de hoofdklas! zijn genomen en dat zou desa'1 treus zijn", zo stelt Kuijt. E noemt de straf die Quick Bo;' voor het incident kreeg al ver' te streng. „Het op het vel gooien van een banaan hee' voor de scheidsrechter emotion1 le gevolgen, maar is iets ande' dan een molestatie", zo vindt r voorzitter. Op de vuist Voorzitter Pieter Spinder va; de Friese zaterdag-hoofdklass' Harkemase Boys vindt net zijn collega van Quick Boys d;1 een molestatie van een scheid' rechter iets anders is dan h' gooien van een banaan. „D;, kun je voorkomen. Wij hebbe een veiligheidscoördinator e. stewards. Maar iedereen k| met een banaan in het stadie komen", aldus Spinder. Zijn club kwam in 2003 in oj. spraak nadat in Harkema t supporters van de 'Boys' met t aanhang van Quick Boys op c vuist gingen. „Daar hebben V veel van geleerd. Het zou r niet meer kunnen gebeuren stelt Spinder. Beide clubs werden destijds b straft met een thuiswedstn; zonder publiek. De straf zou F komende voetbaljaar veel zwaa der zijn geweest. Over hoe t rellen en het banaanincide. bestraft zouden gaan worde wil De Leede niet speculere ANP door Joop van den Oudenhoven GOES - De start van de eredivisie drie banden komende zaterdag brengt de Goese titelverdediger Delta/ Ocken burgh op de eerste wedstrijddag de top per tegen de kampioen van een jaar eer der. Crystal Kelly. De krachtmeting luidt de start in van een loodzware be ginfase van de competitie, waarbij zich achter de schermen al heel wat heeft af gespeeld over de indeling en de plan ning. De competitie zou bijvoorbeeld begin nen met een dubbelweekeinde, waarin Delta/Ockenburgh ook zondag zou moe ten aantreden, tegen Van Donge De Roo. Die ontmoeting moest echter wor den verschoven, omdat Roland For- thomme maandag al in Hurghada (Egypte) moet uitkomen in de kwalifi catie voor het wereldbekertoernooi, waaraan ook Jean Paul de Bruijn deel neemt. De Hulstenaar is echter ge plaatst (als twaalfde van de wereld ranglijst) en hoeft pas donderdag in te steken. Ook Jeromy Bury van de ge plande tegenstander moet daar aantre den. Overleg van de teamleiders lever de geen oplossing, zodat de wedstrijd leider van de sectie driebanden 24 sep tember als dwingende datum oplegde. Daarmee waren de problemen nog niet opgelost, omdat de accommodatie van de gastheren niet beschikbaar bleek. Uiteindelijk is het duel omgedraaid in een thuiswedstrijd voor Delta/ Ocken burgh, dat daarmee alsnog een dubbel weekeinde kreeg opgelegd. Blij is de Goese formatie hiermee zeker niet, want Jean Paul de Bruijn is dan niet in zetbaar wegens verplichtingen voor zijn werkgever tijdens de Delta Profronde. In de tweede ontmoeting van het sei zoen staat Delta/Ockenburgh tegen over de andere finalist van de play-offs van afgelopen seizoen, Twentevisie. Na de duels tegen Den Hoek en Aartsbouw volgt al de strijd met de volgende top- ploeg, Gebr. Van Wanrooij. De derde topper binnen zes wedstrijden. „Als je het goed beschouwd is de strijd na zes weken beslist", stelt teamleider Ray mond Nicodem enigszins gechargeerd. Moyenne Dat de indeling niet lekker zit, is duide lijk. „De competitieleider houdt zeker niet van spanning", vraagt Nicodem zich hardop af. Navraag bij Ruud Hüdepohl, wedstrijdleider en samen steller van het programma, geeft enig inzicht in de problematiek. „De inde ling wordt gemaakt op basis van het moyenne van de vier sterkste ploegen. Daar hoort Delta/Ockenburgh niet bij. Dat zijn: Crystal Kelly, Gebr. Van Wan rooij, Twentevisie en Aartsbouw. Wij wilden dat dit viertal zoveel mogelijk in de laatste weken van de competitie tegenover elkaar staan om de NOS en met name Studio Sport ter wille te zijn." Daarmee kwam men bedrogen uit, want de NOS bleek alleen geïnteres seerd in de play-offs. Vreemd is dat Delta/Ockenburgh wel als eerste in de teamindeling wordt geplaatst, op grond van de behaalde titel, maar niet meetelt in die redenering. Nadere stu die van het rooster leert verder dat van de genoemde doelstelling weinig is overgebleven, maar dat had volgens de wedstrijdleider weer andere redenen. „Voor grote problemen zorgen de wen sen van de clubs en de lokaalhouders met wie we ook rekening moeten hou den" aldus Hüdepohl. „We hebben wel de sterkste competitie ter wereld, maar voor elk willekeurig feestje van pak weg honderd man blijft de tent voor de biljarters gesloten. Om complete chaos te voorkomen krijgt elke club één zoge heten blokkadedag. Is die verbruikt dan moet het duel doorgang vinden des noods op een andere plaats." Een fraai voorbeeld daarvan is de streekderby Crystal Kelly - Gebr. Van Wanrooij. Deze topper staat gepland voor komende zondag. Speelzaal Castle City is dan echter niet beschikbaar en het duel wordt nu zo'n zeventig kilome ter verderop in Sprundel afgewerkt! door Joop van den Oudenhoven GOES - De zomerperiode heeft in de eredivisie driebanden voor de nodige verschuivingen ge zorgd. Bij Delta/Ockenburgh viel er na de verrassende komst van Ad Koorevaar geen nieuws meer te melden. De teamgege vens op een rij: Delta/Ockenburgh (Goes): 1. Ro land Forthomme 1.453, 2. Jean Paul de Bruijn 1.434, 3. Martin Spoormans 1.229, 4. Henk Habra- ken 1.167, 5. Ad Koorevaar 1.126. Crystal Kelly (Waalwijk): Frédéric Caudron 1.854, Raimond Burgman 1.572, Frans van Kuyk 1.609, Ray mond Ceulemans 1.399, Jos Bon- gers 1.013 (reserve). Twentevisie (Hengelo): 1. Dick Jas pers 1.950, 2. Marco Zanetti 1.807, 3. Tayfun Tasdemir 1.531, 4. Chris tian Rudolph 1.320, 5. Dave Chris- tiani 1.069. Gebr. van Wanrooy (Hees wijk Dinther): 1. Torbjom Blomdahl 1 979, 2. Daniel Sanchez 1.713, 3. Clemie van Wanrooij 1.242, 4. Jean ■van Erp 1.272, Matty Hermse 1.100. Aartsbouw (Sprundel): 1. Tonny Qarlsen 1.633, 2. Barry van Beers 1.360, 3. Johan Loncelle 1.172, 4. Chris van de Smissen 1.271, 5. Eric Hendrickx 1.058, 6. Roland Uytdeioillegen 1.046 (reserve). Europa Biljarts/Pleintje (Sint Wil- lebrord): 1 Martin Hom 1.622, 2. Francis Forton 1.279, 3. Gerwin Vdlentijn 1.139, 4. Harrie van de Ven 1.252, 5. Guy van Litsenborg 1.039, 6. Martien van der Spoel 0.910(reserve). Service Pack/'t Tapperijke (Hoe ven): 1. Eddy Leppens 1.409, 2. An no de Kleine 1.269, 3. Jef Phi- lipoom 1.248, 4. Paul Stroobants 1.176, 5. Jack Wijnen 1 077, 6. Frans van Schaik 1.033 (reserve), 7. Nick Zuijkerbuijk 0.878 (reser ve). Dekker Keukens (Utrecht): 1. Ed dy Merckx 1.691, 2. Nikos Poly- chronopoulos 1.350, 3. John Tijs- sens 1.320, 4. Kurt Ceulemans 1.183, 5. Ron Schumann 1.100, 6. Hans van der Wurf 0.623. BC Den Hoek (Zundert): 1. Peter de Backer 1.446, 2. Peter Ceule mans 1.262, 3. Jan Amouts 1.144, 4. Louis Havermans 1.098, 5. Arno Peterson 1.025 (reserve). Ruttchen Advies (Oosterhout): 1. Murat Naci Qoklu 1.301, 2. Dion Nehn 1.309, 3. Frank Martens 1.170, 4. Ane Weijenburg 1.083, 5. Mark Jansen 1.052, 6. Ad Broeders 0.951. Kaleidoscope (Daarlerveen): 1. Ad- nan Yuksel 1.339, 2. Johan Schirm- brand 1.363, 3. Jelle Pijl 1.098, 4. Danny Breur 1.069 (reserve), 5. Ronny Brands 1.050. Van Donge en De Roo (Baren- drecht): 1. Jeromy Bury 1.333. 2. Richard Bitalis 1.225, 3 Dick van Uum 1.164, 4. Kees Wittens 1.111 (reserve), 5. Ronny Daniels 1.085 (reserve), 6. Ruud Nieuwenburg 1.044. Het kwartet van Ockenburgh dat vorig seizoen landskampioen werd en die titel vanaf komende zaterdag verdedigt. Van links naar rechts: Martin Spoormans, Henk Habraken, Jean-Paul de Bruijn en Roland Forthomme. foto Dirk-Jan Gjeltema door Jan Roovers GOES - Zaterdag gaat de lande lijke competitie veldkorfbal van start. Nadat vorig seizoen Swift, All Ready, Blauw Wit en Luctor afsloten met promotie, maakt het gros van de Zeeuwse clubs nu pas op de plaats. Handhaven staat voorop, alleen bij Fortis, Ondo, Atlas en Seollo durft men aan een plaats in de subtop (en mogelijk zelfs iets meer) te den ken. Trainer/coach Leonard Deb baut van Fortis beseft dat de ploeg, na een kortstondig ver blijf op het hoogste landelijke ni veau, het aan zijn stand ver plicht is om in de overgangsklas se bovenin mee te doen. „We hebben er even van mogen proe ven, laten we hopen dat we er van hebben geleerd", kijkt Deb- baut terug op het hoofdklas se-avontuur. Zelf denkt hij dat er wat meer in had gezeten dan zijn achttal heeft laten zien door Jan Roovers GOES - De Zeeuwse ploe gen in de landelijke compe titie veldkorfbal die zater dag begint, zijn als volgt in gedeeld: Overgangsklasse B: Alba tros, Excelsior (D), Fortis, Oranje Zwart, Sparta, TOP (S), Vriendenschaar (H), Wit-Blauw. Eerste klasse G: ACKC, GKV, Kinderdijk, Koag, Maassluis, Swift, Tempo, 1 Tjoba. Tweede klasse G: All Rea dy, Bolnes, Korbis, Merwe- de, Olympia (S), RWA, Sa- i gitta, TOP. Derde klasse C: Blauw Wit, DSO, Korbatjo, NIO, Oran- je Nassau, Togo, Ventura i Sport, Vriendenschaar (B). Derde klasse D: ADO, 1 DVS, Good Luck, Luctor, Ondo, Oranje Zwart, s Stormvogels, Vios (W). Vierde klasse C: Atlas, t BKC, 't Capproen, KVK, •t Seolto. Thor. Zaamslag. i ZKV. Trainers van hoogst spelende Zeeuwse clubs hebben geen titelaspiraties In Goes werd gisteravond om de eerste Zeeuwse baantitels ooit gereden en gestreden. foto Willem Mieras van onze sportredactie GOES - Rinus Wisse bij de mannen en Martje Wisse bij de vrouwen pakten op de fraaie accommodatie in de Goese wijk Ouverture de eer ste Zeeuwse skeelertitels op de baan ooit. De beide Wis ses, overigens geen familie van elkaar, zijn twee sporters aan wie de Zeeuwse skeeler- sport nog aardig wat plezier aan kan beleven. Rinus is pas achttien jaar, Martje zestien. De grote afwe zige gisteren, althans óp de baan, was de gedoodverfde fa voriet Andries Minderhoud. De Grijpskerkenaar was er wel, maar liep met een arm in de mitella. Hij heeft een ge broken pink, die doordat hij verkeerd gezet was, gisteren opnieuw moest worden gebro ken. Dit deed overigens niets af aan de titel van Rinus Wisse. De rijder, die komend jaar in Deventer Facilitaire Dienst verlening gaat studeren, ken de een rotseizoen. Aan het be gin van het seizoen kreeg hij een ontsteking aan het scheen been. Die blessure hoort nog steeds niet helemaal tot het verleden. „Het maakte van mijn deelna me aan de Azzuri Cup een flop. Alleen in Krabbendijke draaide het zoals het moest draaien. Ik won er voor eigen publiek. Dat gaf een kick. Dat het vandaag zo lekker liep, was boven verwachting. Op mijn 500 meter kon ik de basis leggen, op de 1500 me ter moest ik alleen maar con solideren en dat lukte." Wisse won de 500 meter (46.06) voor zijn naamgenoot en A-rijder Niels (48.10) en Niels Steenbakker (48.10). Die Niels Steenbakker, pas zestien, lag er tien weken uit met een breuk in de onder arm. Dit ZK was zijn eerste optreden in competitiever band. Op de 1500 meter klop te hij zijn 'maat' Erwin Mesu en met 2.28.58 schreef hij die 1500 meter op zijn naam. Een paar ritten later knalde Rinus Wisse er met 2.30.28 de derde tijd uit. Voldoende voor de eerste Zeeuwse titel op de baan. Bij de vrouwen won Martje Wisse de beide afstanden en was er van spanning weinig sprake, Martje, woonachtig in Goes maar in Rotterdam HBO Ergotherapie studerend, is bij het marathonschaatsen eveneens de beste van Zee land. „Het viel mij vandaag alles mee, want ik moet het toch van het langere werk hebben. Met name de 1500 meter ging lekker." Volgende week woensdag kan ze zich ook tot marathonkampioene op de skeelers laten kronen, want dan houdt de ijs- en skeelerclub de Poel dat kam pioenschap op dezelfde baan in Goese-Zuid. Fortis-trainer Leonard Debbaut mikt op een topvierklassering. foto Ruben Oreel (twee gelijke spelen, tegen Nic en Rohda was de oogst), maar achteraf beseft hij ook dat de ba sis te smal was. „Fortis is een overgangsklassen Hier horen we in feite thuis. Maar verwacht nu niet dat we direct weer voor de prijzen gaan." De aanhang moet op niet meer rekenen dan een plaats in de subtop. „Bij de eerste vier", zegt Debbaut. „Nu Rob Sanderse is gestopt leveren we in aan routine, scorend ver mogen en vooral verdedigende rebound. En Chaïm Koole is nog geblesseerd." Hij rekent erop dat de vrouwen de kar gaan trek ken. Nadat Marianne Marinissen Swift zowel op het veld als in de zaal naar promotie voerde, moet opvolger Ralph Gillissen de hoofdstedelijke formatie op het veld (en straks natuurlijk ook in de zaal) op het niveau van de eerste klasse zien te houden. Lijfsbehoud dus. Nog niet zo'n gemakkelijke opgave omdat de jonge selectie nog weinig erva ring heeft op dat platform en het in een zware klasse best voor de kiezen zal krijgen. Een uitdaging ook voor de jeugdige lichting. „Het is daarin zoeken naar de juiste balans, tot een in gespeeld achttal zien te komen", beseft Gillissen. De start tegen titelkandidaten Koag en Maas sluis verschaft al snel duidelijk heid over de eigen mogelijkhe den. Trainer/coach Ko Crucq van Tjo ba is laaiend enthousiast over de oefencampagne waarin zijn team zelfs gelijkwaardig was aan Nederlandse en Belgische hoofdklassers. „Dat geeft de bur ger moed, maar houdt ook het gevaar in dat ze naast hun schoe nen gaan lopen", meent Crucq. Hij wijst er ook op dat de selec tie aan routine heeft ingeleverd met het wegvallen van Jolanda Gelok en Gerben van Boven (bei den naar Tjoba 3) en Marleen Batenburg (naar Oranje Wit). Jo- janneke Fokke is weer terug. Bijna een half team verdwenen, maar toch optimistisch? „Nou ja, handhaven in de midden moot", zegt Ko Crucq. Bij TOP uit Amemuiden, dat vo rig seizoen in de slotfase afhaak te in de strijd om de tweede pro motieplaats, heeft een aantal wijzigingen plaatsgevonden. Trainer/coach Blaas de Ridder is opgevolgd door Arie Schroe- vers, en (topscorer) Leon Kloet en Mirjam Kloet zijn gestopt. „Het wordt moeilijk, we leveren behoorlijk wat routine en sco rend vermogen in. De jongeren zullen het op moeten vangen. Af wachten of dat lukt. De ver wachting is dat we net boven de degradatiezone zullen eindigen. Alles wat meer is, is meegeno men", zegt Schroevers. All Ready staat voor een jaar vol verrassingen, denkt aanvoer der Jan-Willem van Nieuwen- huyze. „Een hoger niveau, onbe kende tegenstanders en nie mand bij ons heeft ooit in de tweede klasse gespeeld; ook on ze speler/trainer Dennis (Vos- hart) niet!" De Zierikzeese ploeg, die vorig seizoen zowel in de zaal als op het veld naar de tweede klasse promoveerde, draaide een ster- ke oefencampagne. Het opende met winst op eersteklasser Vites se uit Barendrecht en won vori ge week een sterkbezet toernooi bij Korbatjo (waar ook twee eer steklassers meespeelden). All Ready versterkte zijn selec tie met Gwen Nooteboom, die helft afleverde (twee punten uit zeven wedstrijden) en coach Ri chard Ollefers daar niet vrolijk van werd. Of dat er nu wel in zit, is nog onduidelijk. Met een smalle selectie en een paar bles sures wacht de Vogels weer een zwaar seizoen en gaat Ollefers voor lijfsbehoud. Vierde klasse Met een handvol Zeeuwse ploe gen belooft de vierde C een aan tal Zeeuwse derby's. Atlas uit Ritthem kende vorig seizoen een bliksemstart, maar liet het na de zaal afweten. „Voor het eer ste deel teken ik weer, daarna moeten we dat nu vasthouden", geeft coach Hans de Meij, die mee wil doen aan de top. Voor BKC uit Breskens zit een derge lijke positie er zeker niet in, ver wacht coach Wim Voomeveld uit Oost-Souburg. „Alle meiden zijn weg", roept hij vertwijfeld na de zwangerschappen van Jo landa Dees en Marielle Faas en het vertrek van de studentes Li lian van der Lijke, Maria Meij- aard en Wietse Roest. „Met een zowat compleet nieuwe ploeg zullen we in de competitie moe ten groeien en voor lijfsbehoud moeten gaan." Bij KVK uit Kapelle is - nieuwe - coach Collin Sonke al tevre den als de ploeg na de promotie vierdeklasser kan blijven. Met een combinatie van routine en jeugd wil hij zeker ook attrac tief korfbal laten zien. Bij Seolto, door zowat alle tegen standers genoemd als belangrijk ste titelkandidaat, gaat coach Jaap Jan Ritsema (na jaren weer voor een ploeg) die prognoses niet uit de weg. Zijn routekaart naar het kampioenschap telt drie wegen: mentale weerbaar heid, scorend vermogen, plezier in het spelletje. De eerste drie wedstrijden zijn volgens Ritse ma van cruciaal belang. Zaamslag, dat zich al jaren met vaste Belgische trainer Ivan de Herdt op het toneel van de vier de klasse handhaaft, brengt in grote lijnen dezelfde ploeg in het veld. Aanvoerder Marco van Reeuwijk denkt dat de wat bre dere selectie (Marcel van Zui- dam traint na een langdurige blessure weer mee) iets meer in houd heeft. En al zit er dan wei nig achter de hand, Van Reeu wijk verwacht toch dat, als er geen blessures komen, er best eens een modale klassering in kan zitten. All Ready vierde vorig seizoen twee promoties; dit jaar debuteert de ploeg in de tweede klasse. foto Dirk-Jan Gjeltema na een aantal jaren afwezigheid weer is gaan korfballen. „Ze is een versterking", vindt Van Nieuwenhuize. Derde klasse In de derde klasse C zijn Blauw Wit en Togo ingedeeld in een zware poule. Coach Bert Mol van Blauw Wit verwacht dan ook een moeilijk seizoen, waar in de ploeg snel zal weten waar ze op dit hogere niveau staat. „Ik hoop dat we dat gauw oppakken. De oefencampagne verliep redelijk. En ach, na de promotie kunnen we als eer stejaars derdeklasser eigenlijk niet verliezen, alleen maar win nen." Coach Sjaak Joziasse van Togo heeft zich als opvolger van Wim Voomeveld drie doelen gesteld: „Meer scoren (dat was vorig sei zoen hét manco), een betere ba sisconditie en teamspirit. Op al die fronten is dat proces in gang gezet en loopt tot tevreden heid", zegt Joziasse. Hij durft een plaats aan de bovenkant van de middenmoot te voorspel len. In de derde klasse D komen On do, Luctor en Stormvogels el kaar in de competitie tegen. Coach Edwin Coppoolse van On do doet het met een sterk ver jongde en half vernieuwde selec tie en prikt na de degradatie („de tweede klasse was iets te hoog gegrepen") in een pittige klasse op 'minstens subtop'. Bij Luctor is coach Peter Durink al tevreden als zijn achttal aan het einde van de eerste helft heeft la ten zien na de promotie ook ho gerop mee te kunnen. Hij heeft daar overigens wel vertrouwen in: „We beschikken over een mix van scorende mensen, heb ben lengte in de ploeg en verde digend zit het ook wel goed. Maar met lijfsbehoud ben ik best tevreden." Dezelfde geluiden als bij Luctor komen ook uit Westkapelle, waar Stormvogels vorig seizoen een waardeloze tweede veld- Swift-trainer Ralph Gillissen zoekt nog naar de juiste balans. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 18