Duiken op eigen Titanic pzc Oud verhaal in een nieuw idioom Ineke Otte brengt tweetalig vervolg Dp sieradenboek uit Het land is ruim tien jaar teruggeworpen )ubbele moord in telzate na lawaai chuurmachine Chr. Huygens Jpektakel kunst Kanaal door Walcheren gestremd Zandsculpturen blijven nog Strenge controle op wegen Kabelstorinkje op Walcheren oor René van Stee Want de stroming op de Steenbank, vijf tien mijl uit de kust voor Walcheren, is heftig. Het diepste punt van de doormid den gebroken wereldreiziger ligt op 29 meter. Een jaar geleden was dat nog 17 meter, aldus Groen. „Het gaat dus heel hard. Voor je het weet, is hij verdwe nen. En daarmee een is unieke kans ver keken om een boel moois boven water te halen." Bul. Groen en andere leden van het WDSR-team hebben al diverse duiken op de Huygens gemaakt. Daarom weten ze goed hoe het schip erbij ligt. Inmid dels beschikken ze ook over een-zeer uit gebreide documentatie, inclusief af drukken van de originele bouwtekenin gen van het dubbelschroefmotorschip. Bul: „De vraag is of we zo'n klus aan kunnen. De Huygens is honderdzeven tig meter lang en twintig meter breed. Dus moet je vantevoren heel goed we- JELZATE - Het aanhoudende jwaai van een schuurmachine iidde dinsdagmiddag tot de joord op een 52-jarige man en ijn 63-jarige vriendin in Zelza- gide slachtoffers werden in Un achtertuin in de Sparren- ürgstraat neergeschoten door Fn 75-jarige buurman van twee üizen verderop. De schutter ad een blanco strafblad. L. van Pe- >ghem verklaart dat het koppel a de dader al jaren op voet van leefden. Het geluid van fe schuurmachine, waarmee de in de achtertuin an het werk waren, was vol- bns hem de druppel die de em- deed overlopen. achtgeweer dader gebruikte een jachtge en had vanaf de eerste ver leping van zijn woning slechts vee schoten nodig. Na zijn had wachtte hij samen met zijn O-jarige echtgenote op de poli- fe. Agenten bestormden hun wo- j.ng in kogelvrije vesten, maar at bleek niet nodig. Zonder Ich te verzetten gingen beide Hitelieden mee naar het politie- jureau. De vrouw mocht dins- ag na verhoor terug naar huis. ie schutter werd gisteren voor- voor de onderzoeksrech- ir. dubbele moord werd ge in een achterstandswijk Zelzate-West. De buurt ge- een niet al te beste reputa- en kwam onlangs ook al in et nieuws na de moord op een in een appartement aan het rroenplein, een kleine honderd van de plaats waar het van dinsdag zich voltrok. )OES - Het Leger des Heils oudt zaterdag een openlucht- pektakel op de Grote Markt in ioes. jr zijn diverse muzikale optre- ens en voor de kinderen is er sn poppentheater, jet evenement begint om 13.30 ui- en duurt anderhalf uur. Rolf Bosboom «OES - Vorig jaar mei ver scheen haar bijzonder vormgege- len boek Sieraden. Nu, nog teen anderhalf jaar later, heeft e Goese kunstenares Ineke Ot- 2 al een vervolg gereed. De vori- 1e editie is niet alleen uitge breid, maar heeft nu ook een En- else vertaling gekregen. Dtte maakt, naast haar beelden- Se werk, al 25 jaar lang bijzon- _ere en vaak kleurrijke siera- en Daarbij laat ze zich vooral aspireren door de natuur. Be- end zijn onder meer haar gras- ieraden, maar ook de kettingen ie zijn opgebouwd met bijvoor ratjes, kikkers of hagedis- 3>e collectie heeft ze vorig jaar fp fraaie wijze gedocumenteerd Sieraden. Het boek trok de eandacht in binnen- en buiten land. Zozeer zelfs dat de totale plage van vijfhonderd exempla- en snel was uitverkocht 3>e nieuwe uitgave, in dezelfde npzet maar met een nieuwe om lag en een andere kleur (paars iaet groene letters), is een gedeel- elijke herdruk van de vorige, daarnaast heeft Otte 22 foto's Jpgenomen van nieuw werk, eeelal een vervolg op eerdere col- ïcties. Bijzonder is het kraagsie- caad, dat is geïnspireerd op de lieeuwse kraag uit 1850. Iiet is eborduurd met 30.750 kruisste ken. De klompjes die ze eerder gebruikte, hebben recent geleid tot een serie 'Made in Holland', met onder meer een ketting vol mini-servies. Het boek, opnieuw helemaal in eigen beheer gemaakt en uitge geven, is tweetalig geworden: zo wel in het Nederlands als in het Engels. Dat was ook nodig van wege de internationale belang stelling. Behalve in bijvoorbeeld het Stedelijk Museum in Amster dam en het Gemeentemuseum in Den Haag zijn Ottes sieraden ook al te vinden in musea in Bel gië en Duitsland en in twee gale ries in Japan. „Ik ben nu bezig met een museum in Tokyo." Het nieuwe boek moet vooral ook in het buitenland haar visitekaart je worden. De natuurfoto's die in het boek worden gebruikt, hebben Otte inmiddels geïnspireerd tot nieu we vormen van toegepaste kunst, waaronder tafelkleden met teksten over de natuur, ser vetten en kussens. Hel boek 'Jewellery - Sieraden' van Ineke Otte wordt zondag 4 sep tember om 14.00 uur gepresen teerd in De Drukkerij in Middel burg. Nico Out verzorgt een inlei ding. Prijs boek: 38 euro. Zie ook: www.inekeotte.nl. Otte houdt vrijdag 9 (13-18 uur), zaterdag 10 (11-18 uur) en zondag 11 september (13-18 uur) atelierex positie, 's-Heer Elsdorpweg 39, Goes. ZIERIKZEE, Nieuwe Kerk 'Phaedra' van Hugo Claus, een Zee land Nazomer Festival-productie, met o.a. Els Dottermans, Han Romer, Roy Aemouts en Chris Thys. Kostuums van Rien Bekker, belichting van Reinier Tweebeeke. Regie van Lidwien Roothaan. door Willem Nijssen Op en voor de trappen van wat een majestueus theater decor had kunnen zijn, maar wat de levensechte opgang naar de Nieuwe Kerk van Zierikzee is... Daar dus, daar speelt zich een klassiek drama af. Phaedra, dochter van koning Midos, zus van Ariadne, vrouw van The seus, zij is de centrale figuur. Vrouw van Theseus, inderdaad, maar ze wordt verteerd door een liefde voor haar jonge beeld schone stiefzoon Hippolytus. En zaait met haar niet te blus sen verlangen dood en verderf, walging en wraak. In Griekse tijden (Sophokles is de eerste die Phaedra in een to neelstuk opvoert) waren de Go den de acteurs, de mensen niet Op de derde dag van het Zee land Nazomer Festival is van avond bij kasteel Ter Hooge in Middelburg de eerste Zeeuwse voorstelling van Tasso (20.30 uur, uitverkocht) te zien. De fes tivalproductie, een bewerking van Torquato Tasso van Goethe, heeft sinds 7 augustus een klei ne, succesvolle tournee door het land gemaakt, met opvoeringen bij kastelen in Heeswijk (bij Den Bosch), in HeinoAVijhe (bij Zwolle) en bij Het Muiderslot in Muiden. De titelrol wordt ge speeld door de Vlaamse acteur Mathijs Scheepers. In verenigingsgebouw Ons Huis in Meliskerke is vanavond de tweede voorstelling van Ons Ko ninkrijk van Kester Freriks, over de herinneringen van oud-strijders van het Bataljon Zeeland aan de politionele ac ties in Nederlands-Indië. Aan vang: 20.30 uur. Bij de Nieuwe Kerk in Zierikzee is de derde voorstelling van Phaedra (20.30 uur). meer dan armzalige marionet ten. Niet voor niets verlangt Phaedra's voedster en dienster Oenone naar het uur dat de laat ste mens van de wereld zal zijn verjaagd. Als de goden niets meer te 'spelen' hebben, pas dan zal de ellende een eind nemen. Want ooit ging 'de strijd' niet tussen Phaedra, Hippolytus en Theseus, maar tussen Aphrodite en Artemis, oftewel tussen Ve nus en Diana, De een de godin van de liefde, de ander de godin van de jacht of de natuur. De mens was niet meer dan de speel bal van die twee. De noodlottige speelbal, wee hen die door de twee dames voor hun strijd werd gebruikt... Eigenlijk is het wel grappig dat zo'n verhaal nog steeds kan boeien. Lust en verlangen staan kennelijk nog steeds heel vaak haaks op zuiverheid en levens kracht. En de beelden spreken nog steeds, al moeten ze wel sterk ondersteund worden door bijkomende impressies: licht, kleur, geluid, (visueel) spekta kel. Het is er allemaal - en in de juiste proporties - in de voorstel ling die Lidwien Roothaan voor het Zeeland Nazomer Festival regisseerde. Misschien is het goed eerst een minder opvallend stukje spekta kel te noemen, het verbale 'ge weld' waannee de schrijver Hu- go Claus het verhaal van Seneca (de Romeins-klassieke variant dus) heeft naverteld. Zijn taal is rijk, krachtig, beeldend en emo tioneel. Hij verandert nauwe lijks iets aan de loop van het ver haal, maar wel aan de emotione le lading door het trefzekere kie zen van de juiste woorden (pa thetisch, ironisch, cynisch) voor de moderne mens. Een oud verhaal in een nieuw idioom. In taal, en ook in beel den. Groots (de locatie), fel (het licht, de kleuren, het contrast), 'oorverdovend' door de niet bij zonder mooie maar wel bijzon der indrukwekkende compositie van wat ik liefst het 'klankde cor' zou willen noemen. Precies en expressief. Zonder die compo sitie zou deze Phaedra nooit zo krachtig geweest zijn, zelfs niet met al die andere sterke impres sies. Bijna altijd in een fel rood ge kleed (is rood niet de kleur van de begeerte?) speelt Els Dotter- mans een mooie Phaedra, die haar begeerte maar niet onder controle kan krijgen en alleen beheerst kan zijn in haar keuze voor de dood. De dood van Hip- Een scène uit Phaedra. polvtus, de oorsprong van haar begeerte, én de dood van zich zelf. En indirect ook die van The seus, want zij weet dat ze alles kapot maakt voor iedereen. En tóch... Dat 'en toch' weet Els Dottermans bijna tastbaar neer te zetten op de trappen van de Nieuwe Kerk. Naast haar een mooie vertolking van het naïeve zuivere in de rol van Hippoly tus. De afkeer voor de schaduw van de begeerte weet Roy Aer- nouts ongelooflijk naturel uit te beelden. Voor het cynisme dat nadrukkelijk schemert achter de woorden van Claus is Han Romer een goede keuze, maar toch blijft zijn aandeel een beet je kaal. foto Lex de Meester Groots, fel, 'oorverdovend' - de woorden zijn gevallen. Maar met groots, fel en 'oorverdo vend' komt alleen de marktkoop man misschien een beetje ver der. De kunstenaar moet het hebben van de nuance daarnaast, het de tail, de subtiliteit, omdat die 'het duwtje' geven moet. En de ze Phaedra zit ook vol subtilitei ten. In kleur, in klank, in woord, in gebaar. 'Phaedra' wordt nog van donder dag 1 t/m zaterdag 3 september en van dinsdag 6 t/m zaterdag 10 sep tember gespeeld op de trappen van de Nieuwe Kerk te Zierikzee. Aan vang: 20.30 uur (inleiding in de kerk om 19.30 uur). door Marcel Modde Iedereen heeft het altijd over de Tita nic. Maar onze eigen Christiaan Huy gens was nog luxer en ligt praktisch op onze drempel." Middelburger Fred Groen en Marcel Bul uit Scharendijke van VVrakduikstichting De Roompot (WDSR) snappen niets van de desinte resse voor het Nederlands maritiem erf goed. Het luxe cruiseschip nam enkele waar devolle kunstschatten en een exclusief interieur mee de diepte in, toen het zes tig jaar geleden voor de kust van Wal cheren op een mijn liep en zonk. Voor berging heeft de overheid noch geld, noch de capaciteit beschikbaar. De WDSR is daarom in overleg met het Ne derlands Instituut voor Scheeps- en on- derwaterarcheologie (Nisa), onderdeel van het ministerie van Onderwijs, Cul tuur en Wetenschappen, en de Amster damse kunstkenner Frans Leidelmeijer om te redden wat er nog te redden valt. ten wat en waar precies je iets wilt zoe ken." Aan de hand van foto's, beschrij vingen en hun eigen waarnemingen is de WDSR ervan overtuigd dat veel van het luxe interieur nog redelijk intact is. Daarbij gaat het hen vooral om bronzen beelden en plafondornamenten van de indertijd toonaangevende kunstenaars Carel Adolph Lion Cachet (1854-1945) en Lambertus Zijl (1866-1947). Ook is Bul en Groen er veel aan gelegen de vijf bronzen reliëfpanelen te vinden die de muzieksalon sierden, met daarop de Ne derlandse helden prins Maurits, Hugo de Groot, Michiel de Ruyter en Maarten Tromp. Daarnaast vervolmaakten de meest exclusieve marmersoorten, glan zend Krupp-staal, uitheems hout en te gels met verfijnde glazuurtechnieken het interieur. De omvang van het schip schrikt, in combinatie met het weinige zicht op die plek in de Noordzee, veel wrakduikers af. Desondanks wordt er vaak op gedo ken, vertelt Groen, en is er ook al het no dige verdwenen. „Maar gelukkig dur ven de meesten niet naar binnen, omdat het zo gigantisch groot is. Met amper een meter doorkijk is het lastig oriënte ren en verdwaal je snel." Tekeningen De gedetailleerde tekeningen vormen derhalve een belangrijke leidraad bij de zoektocht van de WDSR. Bul: „Aan de hand daarvan weten we waar we moe ten zijn en kunnen we naar herkenbare punten toe zwemmen." Neemt de WDSR de uitdaging aan, dan vergt die klus zeker twee jaar, verwachten Groen en Bul, te beginnen komend voorjaar. „Wat we daar voor krijgen? Geen cent. Maar een ander gaat voetballen en dat kost toch ook alleen maar geld." De WDSR heeft alleen al in de Delta tus sen de zeven- en achtduizend posities van mogelijke wrakken in het bestand. Daartoe wordt nauw samengewerkt met vissers, die melding maken van vastgelopen netten. Van de Christiaan Huygens was van meet af aan bekend dat hij op de Steenbank ligt. Het in 1928 gebouwde luxe passagiersschip doorstond de Tweede Wereldoorlog als troepentransportschip van de geallieer den. Na een grondige renovatie in Ant werpen, zette de Huygens op 25 augus tus 1945 koers naar Rotterdam. Wrang genoeg liep het schip daags later bij Walcheren op een mijn. In een poging het visitekaartje van de Stoomvaart Maatschappij Nederland te' redden, werd de boot bij de Steenbank aan de grond gezet. De 230 passagiers en civiel personeel hadden de Huygens toen al met sloepen verlaten. De ber ging mislukte. Op 30 augustus maakten de slepers los en werd de Christiaan Huygens opgegeven. De laatste beman ningsleden verlieten het schip op 5 sep tember, toen Neerlands trots ter hoogte van de schoorsteen doormidden brak. lalssieraad met visjes van Ineke Otte. De muzieksalon van de Christiaan Huygens. donderdag 1 september 2005 MIDDELBURG - Het Kanaal door Walcheren is zondag 4 september deels gestremd voor scheepvaartverkeer. Die dag wordt een zwemevenement gehouden in het kanaal. Zwemsportvereniging De Stormvogels houdt daar de jaar lijkse zwemwedstrijden. Deelnemers vertrekken bij de Keersluisbrug en zwemmen tot de draaibrug in Oost-Souburg en keren dan terug. Schepen kunnen daarom niet voorbij de Keersluisbrug in Vlissingen en de Schroebrug in Middelburg. De stremming duurt van 10.15 en 13.30 uur en van 14.00 tot 16.30 uur. In het tussenliggende half uur mogen sche pen wel passeren, omdat de zwemmers dan pauzeren. NEELTJE JANS - De zandsculpturen bij WaterLand Neeltje Jans blijven tot eind september te bezichtigen. Aanvankelijk zouden de mytische bouwsels direct na de zomervakantie weer worden afgebroken. De sculpturen op het waterpark hebben het thema Neel tje Jans en Nehalennia. Deze twee namen hebben veel meer met elkaar te maken dan eerder werd gedacht. In een begeleidend boekje, dat verkrijgbaar is bij de exposi tie, wordt dit uit de doeken gedaan. Blikvangers zijn een acht meter hoge beeltenis van de go din en een zes meter hoge samenbouw van allerlei Zeeuw se monumenten. MIDDELHARNIS - De politie gaat vanaf vandaag stren ger controleren op de N57, N59 en N215 op Goe- ree-Overflakkee. Directe aanleiding zijn de ernstige ver keersongevallen de afgelopen maanden, waarbij meerde re doden en zwaargewonden vielen. De controle spitst zich met name toe op extreme snel heidsovertredingen (meer dan 20 kilometer per uur te hard), ongeoorloofd inhalen, bumperkleven en niet hands- free bellen. Daarnaast wordt ook nog steeds gelet op het dragen van een bromfietshelm, het rijden door rood licht en alcoholgebruik in het verkeer. De verkeerspolitie van het korps Rotterdam-Rijmond doet de surveillances in onopvallende burgerauto's. De politie hoopt met een gerichte aanpak de bewustwor ding van de verkeersdeelnemers op Goeree-Overflakkee te versterken. Daarom wordt in principe iedere overtre der persoonlijk aangesproken op zijn verkeersgedrag, in relatie tot de recente ongevallen. In een eerdere proef werd deze methode door automobilis ten begrepen en op prijs gesteld, aldus de voorlichtings dienst van het korps Rotterdam-Rijnmond. MIDDELBURG - Verschillende huishoudens op Walche ren moesten het dinsdagavond een poosje zonder tv en in ternet doen. Vanaf half twaalf weigerde de kabel dienst. „Er waren ze keringen gesprongen in een aantal knooppunten van waaruit de signalen worden doorgegeven", verklaarde een woordvoerder van Delta, waartoe kabelexploitant Ze- katel behoort. Hij kon niet aangeven waar de storingen precies hebben plaatsgevonden De problemen waren na een uur weer verholpen. De voetballers van Jong Ambon uit Middelburg brengen zeventien dagen door op het Molukse eiland Ambon. Het verblijf is onderdeel van het herstel- en verzoeningsproces dat daar - na een jarenlang geioeldsconflict - gaande is. Eldridge Pentury doet verslag voor de PZC. Vandaag deel 7: Verwoesting Ambon manise. Ambon is mooi. In Nederland kan het land door Molukkers niet vaak genoeg worden gepro moot. Maar mooi is Ambon al lang niet meer. Althans, qua ui terlijk niet meer zo mooi als voor de oorlog. Het centrum van Ambon-stad is nagenoeg on geschonden gebleven, maar daarbuiten zijn de sporen van de oorlog om de paar honderd meter zichtbaar. Verwoeste hui zen, verbrande kerken. „Ambon is weer terug bij af." Het is de dag waarop Jong Am- bon twee vluchtelingenkampen bezoekt. Thr Wai Haong, een oud schoolgebouw, middenin een moslimwijk. En Gudang Pu- puk, een oude mestschuur bij Passo waar christenen zijn on dergebracht. Jong Ambon deelt dozen met bamisoep uit en over handigt twee donaties. Jacco Hitijahubessy (50) reist als vader van speler Joy mee met Jong Ambon. Hij heeft Am bon al twee keer eerder be zocht, in 1992 en 1995. Ambon is veranderd, zegt hij. „In 1995 was het winkelcentrum Ambon Plaza net geopend. Jalan Av Patty, de hoofdstraat van Am- bon-stad, stond vol met luxe winkels. Ambon begon heel mooi te worden. Nu zie je bijna alleen nog maar kraampjes. Je kan gerust zeggen dat het land kapot geschoten is. De Moluk- ken zijn heel mooi. maar het land is tien jaar teruggeworpen. Wat zeg ik, meer nog eigenlijk. In 1992 was Ambon veel mooier dan nu. Ambon is nu terug bij af. Het doet zeer om dat te con stateren." Veel huizen zijn al herbouwd, aan andere panden wordt hard gewerkt. „Maar je ziet nog heel erg veel verwoeste huizen waar helemaal niks aan gedaan is. Ik heb aan mijn neef die hier woont gevraagd waarom er niks aan die huizen wordt gedaan. Volgens hem is er geen geld voor." Jong Ambon speelt nog twee wedstrijden in Ambon-stad. Het sportieve deel van de trip kent hectische taferelen. Toe schouwers staan te dringen als de spelers na afloop van de wed strijden teamfoto's uitdelen. Shirts, voetbalschoenen, ze wil len het allemaal hebben. „Het is nogal wat om dat allemaal mee te maken", vindt Hitijahubessy. „Maar het bezoek aan de vluch telingenkampen heeft nog meer indruk op me gemaakt. Het is een direct gevolg van de jaren lange oorlog." Bijna 50 gezinnen in Thr Wai Haong, 34 in Gudang Pupuk. In het laatste kamp is de situatie schrijnend. De woonruimtes zijn klein, het dak lekt. Tiental len kinderen kampen met adem halingsproblemen. Hitijahu bessy: „We hebben te horen ge kregen dat het om een vergeten groep vluchtelingen gaat die daar zit. De regering schijnt weinig tot niets voor die men sen te doen. De omstandighe den zijn onmenselijk. Mijn fami lie heeft het gelukkig iets beter getroffen, maar voor hetzelfde geld zaten zij daar nu ook. Het is voor die vluchtelingen goed dat we iets hebben kunnen doen zodat ze weten dat er toch mensen zijn die aan hun den ken. Aan de andere kant moet de wereld van hun situatie op de hoogte worden gebracht. Je zag dat ze tevreden waren met het eten dat we gaven, maar als je recht in hun ogen keek, zag je ook vertwijfeling. Aan de ene kant heel blij. maar toch ook heel verdrietig. Het leven lijkt hier gewoon door te gaan, maar innerlijk moeten die mensen heel veel pijn kennen, dat kan niet anders. Terug in de bus heb ik me even helemaal moeten af sluiten om tot mezelf te ko-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15