Plan expositie onderwaterschatten Het grote avontuur wacht Eindelijk via de korte weg naar Hulst Middelburg wordt een beetje universiteitsstad Uitval van leerlingen voorkomen is eerste prioriteit provincie 13 Wrakduikstichting wil particuliere verzameling de huiskamers uit krijgen Officier drukt geweldpleger op het hart hulp te zoeken 1 m nvwv Goese inbreker krijgt vijf jaar Dronken tweetal vlucht na botsing Wethouder wil geen zebrapaden Man valt fietsster lastig in Kapelle Jubileumfeest in Ritthem voor brassband Onda donderdag 1 september 2005 Mark van Assen HAAG - Het heeft lang ge héél lang vinden sommi gen, maar Hulst krijgt eindelijk rijn eigen wegwijzer op de A58 bij Bergen op Zoom. „Dit is ge woon fantastisch", zegt burge meester J. F. Mulder. Automobilisten die vanuit jMoord-Brabant naar Hulst (of el ders in Oost-Zeeuws-Vlaande- ren) willen, en niet zo goed de [veg weten in deze contreien, op dit moment nog via de A58 naar de Westerschelde- tunnël geleid. Vervolgens gaat het dan via Ter- neuzen in een lus weer terug naar het oosten. Ze maken zo een forse omweg, want de route via de Liefkenshoektunnel is veel korter. Alleen staat die niet aangegeven. Dit tot erg groot verdriet van de Hulster burgemeester J. F. Mul der. „Het is niet alleen een omweg van een kilometer of der tig, het scheelt ook enorm in tijd. Vanaf Terneuzen zijn het al lemaal 80-kilometerwegen, en als je pech hebt, zit het ook met de sluis nog eens tegen. Wij lo pen dus niet alleen veel bezoe kers mis doordat op de A58 ner gens 'Hulst' of 'Oost- Zeeuws-Vlaanderen' staat aan gegeven, maar waarschijnlijk ook doordat mensen geen zin hebben zo'n eind om te rijden." Al sinds de aanleg van de tunnel heeft Hulst zich sterk gemaakt voor een betere bewegwijzering. Tevergeefs, de gemeente zag met lede ogen tóe hoe de horeca en het midden- en kleinbedrijf achteruit gingen. Uiteindelijk werd de landelijke politiek ingeschakeld, in de per soon van het Zeeuws-Vlaamse Kamerlid M. Koomen. Die ver telde gisteren over haar ervarin gen met Rijkswaterstaat, dat verantwoordelijk is voor de be wegwijzering. „Je kreeg altijd van die flutantwoorden", zegt ze. „Zo van 'We kunnen toch zo maar die borden niet verande ren?' of 'Volgens onze lijst is Hulst over zeven jaar aan de beurt'. Ik kreeg er echt tranen van in de ogen." Koomen nam het vervolgens per soonlijk op met haar partijgeno te K. Peijs, minister van Ver keer. „En het was meteen gere geld. Als dat bord er moet ko men, dan komt het er, zei ze. Tot mijn verbazing is nu bevestigd dat die borden er voor het einde van het jaar staan." Burgemeester Mulder is in zijn nopjes. „Als het voor de kerstda gen geregeld is, ben ik een blij man." Zijn volgende project: de beweg wijzering in België. Want daar deugt ook niet zo veel van als het om Hulst gaat. door Marcel Modde NEELTJE JANS - Wrakduik stichting de Roompot (WDSR) wil de archeologische schatten in particulier bezit toegankelijk maken voor publiek. De organisatie heeft de directie van Waterland Neeltje Jans voorge steld bij het nieuw te bouwen zoutwateraquarium ruimte te reserveren voor een expositie van steeds meer wisselende stuk ken. Pet gaat de Roompot vooral om spullen uit schepen die in de Zeeuwse kustwateren op de bo dem liggen, danwel op enige an dere wijze deel uitmaken van de plaatselijke geschiedenis. De meeste bekende wrakken in het gebied zijn geliefde duikobjec- ten. Veel sportduikers kunnen jde verleiding niet weerstaan om gen aandenken uit het schip mee naar huis te nemen. Met als gevolg dat menig waardevol stuk uit de inboedel of een scheepsonderdeel op de venster bank belandt. „En daarmee dus ifeitelijk verloren gaat voor de Scheepvaarthistorie", verklaart Marcel Bul, de drijfveer achter jde stichting. Beelden Pul en zijn kompaan van het eer uur, Fred Groen, weten uit hoofd een keur aan beelden, kanonnen en nog veel bijzondere spullen op te die in particulier bezit terecht zijn gekomen, waarvan door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 32-jarige inwoner van Hoek gaat zich door zijn al cohol- en gokverslaving te- buiten aan 1'ors geweld. Dat hebben zijn ouders al enkele keren ondervonden. De gezinsterreur bereikte op 17 en 18 augustus in Hoek een dieptepunt, toen hij thuis zijn ouders mis handelde. Dat leidde op nieuw tot een aanhouding. De man moest zich gisteren in Middelburg verantwoor den voor het huiselijk ge weld en vernielingen in de ouderlijke woning. Officier van Justitie A. Flikweert meende dat er een oplos sing moet komen voor zijn verslavingen en het ge weld, maar dat kan alleen met zijn hulp. De man zei zijn alcoholgebruik niet als een probleem te zien. „Je ouders mishandelen in hun woning. Dat is nogal wat. Je doet zomaar geen aangifte tegen je zoon. U moet zich ervan bewust worden dat het zo niet lan ger kan", probeerde Flik weert de verdachte ervan te overtuigen dal hij er al leen met professionele hulp uit kan komen. De eis van zes weken gevan genisstraf en drie maanden voorwaardelijk met reclas- seringstoezicht paste vol gens de officier in dat beeld. Politierechter R. Rei- narz was het hiermee eens en nam de eis over. De verdachte zat nog in zijn proeftijd van een ver oordeling voor soortgelijke delicten, toen hij twee we ken geleden zijn ouders voor de zoveelste keer be stal. „Ik was blut, dus heb ik geld uit de portemonnee van mijn moeder gestolen", gaf hij de diefstal toe. Toen hij bemerkte dat zijn cd's van zijn kamer waren ver dwenen, sloegen alle stop pen door en viel hij zijn ouders aan. Ook knipte hij de telefoondraad en een snoer van de televisie door. Daarnaast beschadigde hij de deur van het toilet. een groot deel in België. Bij zeld zame gelegenheden zijn ze als decor te bewonderen op beurzen voor wrakduikers. De WDSR wil daar meer structuur in aan brengen, legt Bul uit, en zo een 'buffer' creëren tussen huiska mer en openbaar museum. Groen: „Formeel is het verbo den iets mee te nemen, maar het gebeurt gewoon. Er is amper controle op. Of het moet al zijn door duikers onderling. Wan neer wij onze boot verhuren voor een wrakduik, dan is de gulden regel: handjes af. Daar zien we echt streng op toe. Ande ren willen namelijk ook graag nog wat te zien hebben." De problematiek werd eerder de ze maand ook al gesignaleerd door het Nederlands Instituut voor Scheeps- en onderwater Ar cheologie (Nisa) bij het onder zoek naar het wrak van de Oost-Indiëvaarder De Roompot. Waterland-directeur A. van de Hoef heeft belangstelling voor het initiatief, zo zei hij in een reactie. Volgende maand volgt een meer inhoudelijk overleg met de WDSR. „Als de spullen écht de moeite waard zijn, en het past in de parkfilosofie, dan heb ik zeker interesse." Het idee is ruimte te reserveren in het Aquapolis, het nieuwe zeeaqarium van Waterland Neel- je Jans. Met de bouw van het 270.000 liter grote bassin wordt volgend najaar begonnen, ver wacht Van de Hoef, en kan ver volgens in 2007 in gebruik wor den genomen. Dat is een jaar la ter dan bij de presentatie van de plannen eind 2004 nog in het vooruitzicht werd gesteld. pagina 15 duiken op eigen Titanic door René Schrier MIDDELBURG - De Roosevelt Academy in Middelburg begint steeds meer op een echte universiteit te lijken. Gistermiddag werden de mensen op de Middelburgse Markt verrast door een stoet professoren die in donkere toga's naar de Nieuwe Kerk schreden voor de opening van het academisch jaar. Deze stoet wordt in universiteitskringen het cortege ge noemd. Voorop werd de pedel meegevoerd; een fraai ver sierde stok die traditiegetrouw in universiteiten ge bruikt wordt. Deze is afkomstig van de Utrechtse uni versiteit, want daar is de Roosevelt Academy een onder deel van. De Roosevelt Academy heeft nu eigen toga's la ten ontwerpen, Maar er waren gisteren verschillende va rianten te zien. Zo was er een hoogleraar van de univer siteit van Gent, die een frivole gele bies op de toga had en een baret die meer weg had van een muts. In zijn openingswoord wees decaan H. Adriaansens er op dat de verschillende gebouwen van de Roosevelt Aca demy sinds kort een eigen naam hebben. Het gebouw dat de Helm werd genoemd heet nu Theodor, het nieu we gebouw achter het stadhuis wordt Eleanor genoemd en het deel van het stadhuis dat de Roosevelt Academy in gebruik heeft heet Franklin. Hij maakte verder bekend dat de Roosevelt Academy sa men met de provincie Zeeland en het comité dat de Maand van de Vrijheid organiseert een muziekwed- strijd gaat houden. Zeeuwen van tussen de 17 en 25 jaar kunnen met een eigen compositie meedoen aan die wed strijd. De winnaars mogen hun werk ten gehore bren gen op de uitreiking van de Four Freedoms Awards. Voorwaarde is wel dat er in de compositie iets verwerkt zit van een van de Four Freedoms, namelijk de Freedom from Fear. De Roosevelt Academy en de Hogeschool Zeeland houden het hele jaar door verschillende activi teiten in dat thema. In dat kader geven dr. H. Rose en haar man professor P. Rose vandaag en vrijdag lezingen in de burgerzaal en de raadzaal van het stadhuis. Me vrouw Rose hield ook de lezing ter gelegenheid van de opening van het academisch jaar van de Roosevelt Aca demy. Daarin vertelde ze haar ervaringen als kind, on dergedoken tijdens de oorlogsjaren in Amsterdam. foto Ruben Oreel door Breqje Suurland BERGEN OP ZOOM - Welkom aan boord. Jos Mulder (24) uit Lamswaarde en Karlijn Verpa len (22) uit Bergen op Zoom mochten gisteren alvast proeven aan een avontuur dat hen in de cember te wachten staat. Dankzij een samenwerking tus sen hun Middelbare Hotelschool in Bergen op Zoom en de Hol land America Line koersen zij over een paar maanden richting Caraïben. De overeenkomst met Holland America Line en intermediair CruiseJobsonline werd gisteren in de haven ondertekend op het cruiseschip MS Rotterdam. Zo'n twintig leerlingen van de Middelbare Hotelschool volgen de nieuwe cruisemodule. Diege nen die wilden, konden zich op geven voor de stage. Van hun groep bleven Jos en Karlijn als enige kandidaten over. Momen teel werken de leerlingen van de hotelschool nog hard aan de theorie, in december begint voor hen de praktijk. „Een uitdaging", stelt Jos op hel 'dolphin deck' bij het zwem bad, waar een verse lading pas sagiers de ligbedden al heeft ge vonden. „Betaald worden om te reizen, dat wil toch iedereen?" Hij hoopt in ieder geval in zijn vrije tijd ook wat van de wereld te zien. „Ik vaar straks onder meer naar Mexico, Panama, Cos ta Rica", vertelt hij enthousiast. Die vrije tijd zal echter spaar zaam zijn, want zeven dagen per week twaalf uur aan een stuk werken is geen uitzonde ring op een cruiseschip. Karlijn gaat voor het avontuur en het contact met andere men sen, andere culturen. En ook zij hoopt tijdens haar stage wat van de Caraïben te zien. De twee stellen stevig in hun schoenen te staan. „We werken al sinds ons zestiende en zeven tiende in de horeca. Dit is na tuurlijk een totaal ander leven. We slapen in een kleine cabine, hebben weinig privacy. Er zul len natuurlijk ook best momen ten zijn waarop ik het moeilijk heb", zegt Karlijn. „Je bent op jezelf aangewezen", vult Jos haar aan. „Maar dit is een kans om in jezelf te investeren." De theorielessen hebben hen ge leerd over de cruisewereld, con currerende maatschappijen en vooral ook over omgangs- en ge dragsregels. „Niet alleen de pas sagiers komen uit verschillende landen, ook het personeel komt van over de hele wereld. Dan is het belangrijk te weten welke omgangsvormen gelden. Bijvoor beeld niet wijzen en niet staren. Veel medewerkers komen uit de Filippijnen. Je mag hen niet met je wijsvinger wenken, dat is on- Jos Mulder uit Lamswaarde en Karlijn Verpalen uit Bergen op Zoom proosten op hun komende stage op cruiseschips van de Holland America Line. foto Dick de Boer MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 27-jarige man uit Goes voor het plegen van 22 wo ninginbraken en een diefstal met geweld veroordeeld tot vijf jaar cel. In de strafmaat werden ook nog inbraken in drie kerken en een hennepkwekerij meegenomen. Een 23-jarige Goesenaar kreeg voor zijn aandeel in tien wo ninginbraken twee jaar gevangenisstraf opgelegd. De se rie inbraken werden binnen een tijdbestek van twee maanden gepleegd in plaatsen op Zuid-Beveland. De da ders reden op hun scooter naar vrijstaande woningen en deden zich tegoed aan waardevolle spullen, waaronder veel erfstukken. Slachtoffers werden voor tienduizenden euro's gedupeerd. KOUDEKERKE - Twee Vlissingers van 21 en 46 jaar zijn dinsdagavond laat door de politie aangehouden nadat zij op de kruising Oude Veerhavenweg/Edisonweg in hun woonplaats de auto van een 45-jarige man uit de gemeen te Schouwen-Duiveland hadden aangereden. De twee wa ren er na de botsing vandoor gegaan. Het slachtoffer ach tervolgde hen en reed de auto klem op de parkeerplaats bij Westduin in Koudekerke. Daar bleek dat de 21-jarige bestuurder van de auto ruim drieënhalf keer teveel had gedronken. Hij moest zijn rijbewijs inleveren. De 46-jari- ge eigenaar van de auto raakte ook zijn rijbewijs kwijt. Hij werd betrapt toen hij zijn auto van de parkeerplaats af reed en had meer dan drie keer teveel drank op. De au to van de Schouwen-Duivelander is bij de botsing bescha digd geraakt. TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen wil zo weinig mo gelijk zebrapaden aanleggen. Wethouder C. van Schaik zei dat in de commissie Economie en Beheer. Daar ging de discussie over het feit dat er vanuit de gemeenteraad herhaaldelijk vragen komen om voetgangersoversteek plaatsen aan te leggen op allerlei gevaarlijke punten. „We kunnen beter alle gevaarlijke oversteekplaatsen in beeld brengen", opperde P. van Veen-de Rechter (D66). „Als we daar een goed beeld van hebben hoeven wij niet telkens vragen te stellen. Nu krijg je dat we met onze vragen tel kens het ambtelijk apparaat belasten." Van Schaik wilde geen inventarisatie van gevaarlijke oversteekplaatsen toe zeggen. „Het college staat op het standpunt dat er ner gens in de gemeente een dwingende aanleiding is om een zebrapad aan te leggen", betoogde Van Schaik. „Iedere ze bra die je aanlegt geeft de gebruiker een schijnveiligheid. Maar oversteekplaatsen zijn niet zo veilig als veel mensen wel denken. Veel automobilisten stoppen gewoon niet voor een zebrapad. Daarom hebben we liever een mini mum aan zebra's." Volgens Van Schaik werkt een zebra pad alleen op plaatsen waar echt veel voetgangers komen. En die zijn volgens hem bijna op één hand te tellen. KAPELLE - Een achttienjarige vrouw uit Kapelle is in de nacht van dinsdag op woensdag rond half één op het Spoorpad in haar woonplaats aangevallen door een man. De vrouw, zette het op een gillen, waarop haar belager af droop. Hij reed weg in een grijze auto met een Belgisch kenteken. De politie verzoekt getuigen zich te melden. beleefd, maar onderhands kan weer wel", legt Jos uit. Om het thuisfront voor een klein half jaar achter te laten, daar hebben de twee niet zo'n moeite mee. Jos haalt zijn schou ders op: „Je bouwt toch hier je leven op." Karlijn: „Ik heb niet zo'n last van heimwee, maar af scheid nemen vind ik moeilijk." De twee beginnen vrij blanco aan hun stage. „Als je hoge ver wachtingen hebt, valt het mis schien tegen. We laten alles ge woon over ons heen komen." Karlijn en Jos gaan als chefde rang werken in de Pinnacle Grill, een luxe a la carte restau rant. „Een grillrestaurant met 150 couverts. We krijgen een paar mensen onder ons en ne men tijdens de lunch en het di ner de bediening van een deel van het restaurant op ons." Gisteren konden ze op de MS Rotterdam alvast een beetje oe fenen. „Leuk om al wat sfeer op te snuiven", vindt Karlijn tij dens de rondleiding langs de ver schillende bars, casino, theater, filmzaal, fitnesscentrum en zwembaden. „We zijn geluksvo gels om hier te mogen werken." Als de stage goed bevalt, krijgen de twee een tijdelijk contract aangeboden. Daartoe dient de samenwerkingsovereenkomst ook. Voor de Holland America Line is het een goede manier om aan gekwalificeerd personeel te komen. door René Schrier MIDDELBURG - Het college van Gedeputeerde Staten heeft het nog eens een keer opgeschre ven in de concept provinciale re giovisie onderwijs; het behoud van leerlingen voor het onder wijs is het hoogste doel. Uitval van leerlingen moet voorkomen worden. Want voorkomen is be ter dan begeleiden, vinden GS. Het grootste probleem op dat ge bied vormt de aansluiting tus sen het voorbereidend middel baar beroepsonderwijs (vmbo) en het middelbaar beroepsonder wijs (mbo). Het is volgens GS de ze overgang waarna de grootste uitstroom van leerlingen te zien is. Ze schrijven dat in de nota 'Langs fietspaden naar leerwe gen, regiovisie onderwijs juni 2005'. Het gaat GS even niet om verdergaande fusies op het ter rein van het onderwijs. Dat zal volgens hen met leiden tot verbe tering van welke kwaliteit dan ook. De winst is volgens het da gelijks provinciebestuur te ha len door verdergaande regionale samenwerking. Kwaliteit gaat boven (her)inrichting van het on derwijs. onderstrepen GS. Sinds december 1996 hebben Ge deputeerde Staten van Zeeland nu in totaal elf adviesnota's aan de staatssecretaris van Onder wijs geschreven. Daarin geven ze aan welke kant het volgens hen op moet gaan met het onder wijs in Zeeland. Deze laatste conceptnota staat ook weer vol theorieën met een hoog ambitieniveau. Allerlei ideeën, plannen en initiatieven vanuit het onderwijsveld kun nen rekenen op de steun van het college van GS. Nergens staat evenwel aangegeven hoeveel eu ro's de provincie daaraan denkt te koppelen. De provincie ziet zichzelf het liefst in een door alle partijen ge dragen 'prikkelende procesrol'. De regierol dient zo klein moge lijk te blijven, zo wordt in de no ta aangegeven. De provincie wil, ondanks mogelijke wettelij ke veranderingen, het initiatief blijven leggen bij het veld en sa men met alle actoren komen tot een aanzet voor een breed gedra gen Regiovisie Onderwijs. Samenwerking met het bedrijfs leven wordt in het stuk wel aan gestipt en steeds onmisbaarder genoemd, maar veel verder dan het noemen van al bestaande projecten en initiatieven (STOeB, project Loopbaanadvi seurs, project Samen Handen In een, project MKB leerbanen en het Zeeuws Onderwijsakkoord) gaat de nota niet. Aangestipt wordt ook het be lang van de kwaliteit van het on derwijzend personeel. GS ma ken daar een opmerking over als ze het hebben over afstem ming en samenwerking, in plaats van elkaar beconcurre ren. „Door afstemming worden aan leerlingen doorlopende leer lijnen en een op de praktijk afge stemd en dus vraaggericht on derwijs geboden. Docenten zijn de centrale factor in het bieden van dit soort onderwijs. De kwa liteit van docenten is dan ook es sentieel. Dit is in de Wet BIO (Beroepen in het onderwijs) vast gelegd", schrijven GS in de no ta. De conceptnota is weliswaar tot stand gekomen in nauw overleg met het onderwijsveld, maar maakt nu in het kader van de in spraak nog een rondje langs alle betrokkenen (scholen, bedrij ven, branches en zorgafdelin- gen). Die kunnen daar tot uiter lijk 26 september bij de provin cie op reageren. RITTHEM - Morgen en zaterdag wordt in Ritthem het honderdja rig bestaan van brassband Onda gevierd. Morgenavond is om 19.00 uur een disco in een tent op het sportveld aan de Zuidwatering- straat. Zaterdag zijn op verschil lende locaties concerten van leerlingen van de Zeeuwse mu ziekschool en een aantal Vlis- singse muzikanten. De concer ten worden gehouden van 13.15 tot 14.15 uur. Tussen 14.30 en 15.30 trekt een historische op tocht door het dorp. De stoet ein digt in de tent op het sportveld. Daar vindt van 16.00 tot 17.00 uur een receptie plaats.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13