Netanyahu wil leiding Likud TUIN PZC Britse haatprekers verstoppen zich uit angst voor uitzetting Katrina eist mogelijk honderden levens Karadzic sprak van duizend executies rond Srebrenica |Barroso: geen van EU-landen wil uitstel debat niet Turkije Oud-premier heeft redelijke kans om Sharon te passeren Grass werkt aan autobiografie Eerste robot als huisgenoot Moslima's vallen bordelen aan Fietsen is slecht voor seksleven Jaloerse geliefden dreigt celstraf )oden door Amerikaanse uchtacties Irak Ken Livingstone wacht straf voor nazi-opmerking Gletsjer smelt Opnieuw doden door brand in woonblok Parijs woensdag 31 augustus 2005 RRUSSEL - Geen van de EU-landen heeft gesuggereerd lat het begin van de onderhan- elingen met Turkije over lid- uaatschap van de Unie moet porden uitgesteld. Dat heeft oorzitter Barroso van de Euro- ese Commissie, het dagelijks estuur van de EU, gezegd in en gisteren verschenen inter- ievv met de Poolse krant Ga- eta Wyborcza. )e laatste dagen komen vooral it Frankrijk kritische geluiden ver de onderhandelingen voor idmaatschap, die op 3 oktober Duden moeten beginnen. De lidster van de Duitse oppositie- lartij CDA, Angela Merkel, die rote kans maakt de komende ferkiezingen in Duitsland te pinnen, gaat nog verder. Zij wil elemaal niet dat Turkije volle- ig lid van de Unie kan worden, iederland vindt de verklaring an Turkije dat het Cyprus niet rkent 'in politieke zin teleur- tellend'. Turkije legde die ver- laring eind vorige maand af Den Ankara de douane-unie iet tien nieuwe EU-landen, aaronder Cyprus onderteken- De ministers van Buitenland- Zaken van de 25 EU-landen ■aten morgen en vrijdag infor- eel over Turkije en Cyprus, et tekenen van de douane-unie as een voorwaarde van de Eu- opese Unie aan Turkije om op 3 ktober te kunnen beginnen met nderhandelingen, die op ter- ujn (naar schatting tien tot vijf- ien jaar) kunnen leiden tot toe- reding van Turkije tot de EU. Iederland vindt de Turkse ver- laring van vorige maand in po- tieke zin teleurstellend, aldus linister Bot (Buitenlandse Za- en) in een brief aan de Tweede inner. Maar tegelijkertijd doet e verklaring 'in formele zin liet af aan de betekenis van de odertekening' van het protocol net de EU. )e juridische waarde van het rotocol wordt niet aangetast oor de verklaring van Turkije, ïeent Nederland. Het protocol ierd in december op de EU-top etekend. Ankara erkent alleen et Turkse deel van Cyprus. 1NP/RTR door Dirk Visser JERUZALEM - De voormalige Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zich gisteren formeel kandidaat gesteld voor het leiderschap over de rechtse Likud-partij. Hij hoopt de huidi ge leider, premier Ariel Sharon, uit het zadel te lichten en daar na zelf minister-president te worden. Likud heeft een leider nodig die eenheid kan brengen binnen de gelederen, de ruïnes kan op knappen en Likud naar de over winning kan voeren, de staat kan leiden in de geest van onze overtuigingen en ik geloof dat ik dat kan", zei Netanyahu tij dens een persconferentie in Tel Aviv. „Daarom stel ik mij kandidaat voor het leiderschap van Likud en voor het premierschap." Netanyahu stapte een maand ge leden op als minister van Finan ciën. Hij deed dat uit protest te gen de ontruiming van alle jood se nederzettingen in de Ga- zastrook. Die werd vorige week afgerond. De terugtrekking was een plan van Sharon. Verraad Volgens Netayahu, die tussen 1996 en 1999 zelf premier was, heeft Sharon daarmee de partij verraden. De Likud-partij be slist naar verwachting over een maand om op 22 november een stemming over het leiderschap te houden. Uit een peiling bleek onlangs dat Netanyahu een goede kans heeft om een dergelijke stemming van Sharon te win nen, juist omdat de ontman teling van de nederzettingen veel kwaad bloed heeft gezet binnen de partij. Overigens staat een ruime meerderheid van de Israëlische bevolking achter het beleid van Sharon om de joodse nederzettingen in de Gazastrook en een deel van de Westoever te ontmante len. Als de 55-jarige Netanyahu in november boven zijn 22 jaar oudere opponent wordt verko zen, is de kans groot dat het tot een splitsing binnen Likud komt en dat Sharon een eigen partij opricht. ANP/AFP LÜBECK - De Duitse schrijver Günter Grass (77) werkt J aan zijn autobiografie. Het boek moet volgend jaar herfst verschijnen. De winnaar van de Nobelprijs voor de literatuur 1999 wil uitsluitend zijn jonge jaren behandelen, tot aan zijn we- reldwijde doorbraak met Die Blechtrommel in 1959. Over de tijd daarna en zijn literaire werk is al genoeg gepubli- 1 ceerd, verklaarde Grass vanuit zijn secretariaat in het Noord-Duitse Lübeck. ANP/DPA TOKIO - Een Japanse firma brengt volgende maand een 'mensachtige' robot op de markt die als huisgenoot kan dienen. Producent Mitsubishi Heavy Industries spreekt van de eerste communicerende robot voor particulier ge bruik. De huisrobot luistert naar de naam Wakamaru en gaat omgerekend ruim 11.000 euro kosten. De robot beweegt' zich voort op wielen. Hij is uitgerust met een camera, waardoor hij het huis kan bewaken. Hij kan de beelden doorsturen naar de gsm van zijn eigenaar. De robot is ook te gebruiken om de toestand van een zieke persoon in de gaten te houden. ANP SRINAGAR - Een organisatie van radicale moslimvrou wen is een campagne begonnen tegen bordelen in de over wegend islamitische Indiase deelstaat Kashmir. Dat heeft een woordvoerster van de beweging Dochters van het Ge- loof gisteren laten weten. De leden van de geheel uit vrouwen bestaande groepering gaan in knokploegen de bordelen langs. Ze willen naar ei gen zeggen een einde maken aan 'overspel en vleeshan- del'. ANP/AFP LONDEN - Fietsen is gezond. Maar het kan wel een slech- te invloed hebben op het seksleven van mannen. Uit we tenschappelijk onderzoek is gebleken dat mannen die veel fietsen, vaker last hebben van erectiestoornissen. Dat berichtte de Britse krant The Independent gisteren. De wetenschappers deden onder meer onderzoek bij Ame rikaanse politiemannen die op de fiets patrouilleren. Ze ontdekten dat deze 'helden van het smalle zadel' minder vaak een erectie krijgen en dat die ook nog eens van korte re duur is dan bij mannen die zelden of nooit op de fiets stappen. ANP WASHINGTON - De Amerikaan die een computerpro gramma ontwikkelde waarmee jaloerse geliefden in staat waren e-mails en surfgedrag van hun partner te controle ren, hangt een celstraf van maximaal 175 jaar boven het hoofd. Ook de gebruikers moeten wellicht de cel in. Het programma 'Loverspy' verscheen in de vorm van een elektronische ansichtkaart met hondjes en bloemen. Wie er op klikte, installeerde zonder het te weten een spion op zijn pc, die alle e-mails en bezochte webpagina's door stuurde naar de 25-jarige maker. Die gaf de informatie weer aan de wantrouwende geliefden. GPD IAGDAD - Het Amerikaanse le er heeft gisteren luchtaanval- m uitgevoerd in de buurt van e Iraakse steden Husayba en [arabila in het grensgebied met yrië. Ziekenhuisbronnen meld en dat zeker 47 mensen zijn ge- ood. Amerikaanse militaire 'oordvoerster zei dat de aanval- in in het westen van Irak tegen erroristen waren gericht. Ze et weten dat een belangrijke ïilitant met de strijdnaam Abu ilam en andere strijders zijn ge- ood. De woordvoerster liet ich niet uit over het aantal men en dat is omgebracht. 'olgens de zegsvrouw gooiden [evechtsvliegtuigen een aantal ommen op twee woningen in lusayba. Abu Islam en tiental- en andere strijdei's zouden daar- iij zijn omgekomen. Vervolgens ou een groep militanten naar en woning in Karabila, enkele ilometers verderop, zijn ge lucht. Het pand werd later ook ebombardeerd. Volgens het jnerikaanse leger zijn alleen erroristen omgekomen bij de ichtbombardementen. Iraakse aekenhuisbronnen meldden dat lok onschuldige burgers, onder 'ie vrouwen en kinderen, zijn edood. Tientallen slachtoffers ggen gewond in het zieken- uis .ANP/EFE/R TR/AFP Advertentie |ïr MOOIST AANGELEGDE VAN ZEELAND (ww.verstratenenwalhout.nl David Diaz staat op de plek waar tot voor kort nog het appartementencomplex stond waar hij en zijn broer woonden. The Sadler Apartments aan het zeefront in Biloxi, Mississippi, werd maandag verwoest door orkaan Katrina. foto Mark Wallheiser/ REUTERS van onze redactie buitenland NEW ORLEANS - De orkaan Katrina heeft waarschijnlijk honderden mensen levens geëist. In het zwaar getroffen Bi loxi zijn mogelijk meer dan 200 mensen omgekomen. Zij zijn volgens een woord voerder van de stad verdronken, toen ze in hun huizen opgesloten raakten door een negen meter hoge vloedgolf, veroor zaakt door de orkaan. Ook in New Orleans, Gulfport en diverse andere plaatsen in het deltagebied van de Mississippi vielen doden. Veel kleine re plaatsen zijn nog steeds niet bereikt door hulpverleners. De orkaan heeft voor meer dan 20 miljard euro aan schade aan gericht. Grote delen van het laaggelegen gebied rond de stad New Orleans staan onder water, 2,3 miljoen huishoudens in vier staten zitten zonder stroom. Het Amerikaanse Rode Kruis spreekt van de grootste hulpoperatie in zijn geschiede nis. Meer dan 75.000 evacuees zijn al onderge bracht in tentenkampen. Verwacht wordt dat dit aantal snel zal stijgen. De autoriteiten gaan er van uit dat vele tien duizenden pas over maanden naar huis terug kunnen. „Voor zover hun huizen niet zijn verwoest", zei een woordvoer der van de rampenbestrijdingsorganisa tie Fema. President George Bush, die zijn vakantie heeft afgebroken om in het Witte Huis crisisoverleg te plegen, riep de bevolking op geld te storten voor de hulporganisaties. Platforms Door het stilleggen van de olieproductie op de platforms in de Golf van Mexico is de prijs voor een vat olie gestegen tot bijna 71 dollar. Een grootscheepse hulpactie, waarbij tienduizenden reddingswerkers zijn inge zet, is op gang gekomen. Vooral door het bezwijken van verzadigde rivierdijken is de wateroverlast enorm. Het zwaarst ge troffen is het district Harrison met de ste den Biloxi (50.000 inwoners) en Gulfport (71.000 inwoners). Daar vielen volgens gouverneur Haley Barbour van de staat Louisiana 50 tot 80 doden, de meesten door het instorten van een appartemen tencomplex in Biloxi. Burgemeester Ray Nagin van New Orleans meldde dat er lij ken bij de stad dreven. Reddingswerkers waren gisteren de hele dag bezig zich een weg te banen door de enorme bergen puin en de overstroomde landerijen om de gebieden te bereiken die door Katrina zijn verwoest. Honderden mensen werden nog van de daken gehaald waar ze soms meer dan 24 uur eerder hun toevlucht hadden gezocht voor het razendsnel stijgende water. GPD LONDEN - De Londense burge meester Ken Livingstone hangt een disciplinaire straf boven het hoofd omdat hij eerder dit jaar een joodse journalist vergeleek met een bewaker van een na zi-concentratiekamp. De burgervader moet' in decem ber voor een arbitragecommis sie verschijnen. Dat heeft de Standards Board for England, het orgaan dat toeziet op fat soensregels in de publieke sec tor, gisteren bekendgemaakt. De belangrijkste Britse joodse belangenorganisatie had in maart een klacht ingediend bij de Standards Board, nadat Li vingstone had geweigerd de jour nalist Oliver Finegold zijn ver ontschuldigingen te maken. Li vingstone had Finegold op een feestje toegeschreeuwd dat hij op een kampbewaker leek. ANP door Esther Gotink LONDEN - Een aantal islamiti sche militanten op de deportatie lijst van de Britse minister Char les Clarke (Binnenlandse Za ken) heeft geprobeerd onder te duiken, voordat deze week de eerste arrestaties en uitzettin gen zouden plaatsvinden. Ge heim agenten zijn ingeschakeld om individuele 'haatprekers' in de gaten te houden, opdat ze niet onverwacht zouden verdwij- Dagblad The Times berichtte gisteren dat sommige geestelij ken het afgelopen weekend - zonder succes overigens - pro beerden te ontkomen. Anderen zouden contact hebben gezocht met een advocaat, in een poging arrestatie te voorkomen. Hoe veel mensen op de deportatie lijst staan is niet bekend ge maakt. Britse media speculeren over aantallen tussen de vijftig en meer dan honderd. Eén van de militanten op de lijst is Muhammad al Massari, die dit weekend beelden van zijn website verwijderde waarop te zien was dat drie Britse solda ten werden vermoord door een Iraaks zelfmoordcommando. Een ander op de deportatielijst is 'Aal Qaeda's spirituele leider in Europa' Abu Qatada. Minis ter Clarke wil iedere niet-Brit die haat verkondigt of terreurda den verheerlijkt het land uitzet ten. De deportaties zullen niet eenvoudig verlopen. Clarkes wensen zijn strijdig met de men- senrechten, zoals de vrijheid van meningsuiting. Advocaten waarschuwen daarom dat de de portaties zullen worden aange- REYKJAVIK - De Snae- fells-gletsjer in het westen van IJsland, die beroemd is gewor den dankzij Jules Verne en de IJslandse Nobelprijswinnaar Halldor Laxness, is door stijgen de temperaturen sterk geslon ken. Dat berichtte het IJslandse dagblad Morgunbladid gisteren. Volgens deskundigen was de gletsjer tien jaar geleden volle dig bedekt met sneeuw. Nu is dat niet meer zo. ANP/DPA (Advertentie) vochten en dat dit de Britse be lastingbetalers tot vijf miljoen euro gaat kosten. Averechts Moslimorganisaties vrezen voor andere consequenties; zij den ken dat de deportatielijst een averechts effect heeft op de Bris- te terreurbestrijding. Volgens Mohammad Shahid Raza, die imams traint in Engeland, kan het zonder uitleg uitzetten van moslimleiders leiden tot een op stand onder moslimjongeren. „De autoriteiten moeten trans parant zijn over wat ze doen, en redenen aanvoeren waarom ze van deze predikers afwilllen, an ders kan het gebeuren dat onze jeugd zich gaat verzetten." De deportaties zijn onderdeel van een grootschalige campagne tegen moslimextremisme in Groot-Brittannië. Clarke kon digde 15 augustus aan met uit zettingen te beginnen, met daar aan toegevoegd de opmerking dat het 'absoluut stompzinnig' zou zijn om er vanuit te gaan dat in Londen geen derde terreu raanslag zal plaatsvinden. Vervolgens legde de minister vast wat hij onder onacceptabel gedrag verstaat, waarna hij im migratie- en veiligheidsdiensten vroeg een lijst op te stellen van personen die zich aan dit onac ceptabele gedrag schuldig ma ken. Clarke heeft de radicale sjeik Omar Bakri Mohammed al zijn verblijfsvergunning afge pakt en verbannen. GPD van onze redactie buitenland DEN HAAG - De voormalige lei der van de Serviërs in Bosnië-Herzegovina, Radovan Karadzic, sprak in 1996 over cir ca duizend buitengerechtelijke executies toen hem over Sre brenica werd gevraagd. Dit zei de Servische politicus Vojislav Seselj gisteren als getuige voor de beklaagde ex-president Slo bodan Milosevic. Seselj vertelde dat hij in 1996 Karadzic zelf naar de beweerde massamoorden rond Srebrenica in juli 1995 heeft gewaagd. Ka radzic antwoordde dat de Bosnisch-Servische autoriteiten een onderzoek hadden ingesteld naar de executie van circa dui zend gevangenen. Die zou zijn gepleegd door lieden buiten con trole van de Bosnische-Servi- sche leiders of bevelhebbers. Voorts poogden gewapende mos lims al vechtend uit de enclave te breken. Het dodental van 7000 tot 8000, dat doorgaans bij de massamoor den rond de Oost-Bosnische plaats wordt genoemd, is een op telsom van doden en vermisten bij tal van verschillende gebeur tenissen. Daaronder zijn ook tra gische gebeurtenissen die elders en voor de inname van Srebreni ca door Bosnisch-Servische troe pen plaatsvonden, aldus Seselj. Een andere Bosnisch-Servische verdachte die wordt gezocht door het Joegoslavië-Tribunaal, Dragan Zelenovic, is opgepakt in Rusland. Dat heeft het Russi sche Openbaar Ministerie giste ren bevestigd. Over de arresta tie van deze verdachte deden de afgelopen dagen tegenstrijdige berichten de ronde. Zelenovic wordt beschuldigd van martelin gen en verkrachtingen in een ge vangenkamp in het Bosnische Foca tijdens de afscheidingsoor log (1992/95). UCK Het Joegoslavië-Tribunaal heeft gisteren ook hoge straffen geëist tegen drie ex-leden van de Kos- ovaarse strijdgroep UCK (Kos ovo Bevrijdingsleger). De drie staan terecht voor het gevangen zetten, mishandelen, martelen en vermoorden van etnische Serviërs en van Kosovaren die ze niet helemaal vertrouwden. Dat gebeurde in de zomer van 1998 in het westen van Kosovo in een door de UCK gerund kamp in Lapusnik. De verant woordelijke UCK-commandant in de streek, die het oord volgens de aanklagers wel twee keer per week bezocht, Fatmir Limaj, hoorde twintig jaar tegen zich eisen. Kampcom mandant Haradin Bala hoorde achttien jaar en bewaker Osak Musliu vijftien jaar tegen zich eisen. ANP/AFP PARIJS - Zeven personen zijn om het leven gekomen en drie mensen ernstig gewond geraakt door een brand maandagavond in een woonblok voor immigran ten in Parijs. Onder de doden zijn vier kinderen. Het gaat om de derde grote brand in een complex voor Afri kanen in de Franse hoofdstad sinds april. Een van de vier omgekomen kin deren is een jongen die vanaf de vierde verdieping naar beneden sprong. Hij overleed in het zie kenhuis aan zijn verwondingen. Hulpverleners vonden de licha men van de andere slachtoffers in het gebouw. Elf personen raakten lichtgewond. Onder hen zijn enkele brandweermannen. Het incident kwam nog geen vier dagen na de brand waar door zeventien slachtoffers vie len, onder wie veertien kinde ren. In april stierven 24 mensen door een hotelbrand in Parijs. De brand van maandag was in een vervallen pand van vijf ver diepingen in de centraal gelegen wijk Marais (derde arrondisse ment). De brandweer rukte uit met dertig voertuigen en onge veer honderd manschappen. De vuurzee was na negentig minu ten bedwongen. Volgens de burgemeester van het arrondissement bewoonden twaalf families uit Ivoorkust het complex. Al sinds enkele jaren waren er signalen dat de leefom standigheden in het pand ontoe laatbaar zouden zijn, zei hij. ANP/AFP/EFE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5