'pzc Van keizer tot Valerius Huisconcerten Van der Feen in Middelburg woensdag 31 augustus 2005 t28 De muzikale familie Van der Feen geeft vanaf zondag regelmatig huisconcerten tij dens de maandelijkse Kunst- Cultuurroute in Middelburg. Het gezin telt vier zonen (Mat- thijs, Mark, Paul en Clemens) die samen met hun zus Priscilla regelmatig optreden als de Feen- brothers. Het is de bedoeling dat zij in wisselende samenstel ling concerten geven tijdens de Kunst- Cultuurroute. Dat ge beurt in het ouderlijk huis aan de Turfkaai 29, tussen Galerie T en De Boekenbeurs in. Het eerste optreden wordt zon dag gegeven door pianist Mark (1972) en klassiek zangeres Pris cilla van der Feen (1982). Mark begeleidt op de vleugel zijn zus, die zowel klassieke liederen als spirituals zingt. Op het program ma staan de aria's Quando m'en- vo van Giacomo Puccini en Non so piü cosa son cosa faccio van Wolfgang Amadeus Mozart, Die Nacht van Richard Strauss, lie deren van Johann Sebastian Bach en de negrospiritual Good News.Er zijn 's middags twee uitvoeringen van drie kwartier. Voor belangstellenden is een be perkt aantal zitplaatsen beschik baar, waarvoor wel dient te wor den betaald. De staanplaatsen zijn gratis. Het volgende optreden is zon dag 2 oktober. Dan is het de beurt aan drummer Matthijs (1971), saxofonist en klarinet tist Paul (1978, beroepsmusicus in het Metropole Orkest) en Cle mens van der Feen (1980, speelt contrabas in het Concertge bouworkest). De Kunst- Cul tuurroute Middelburg wordt el ke eerste zondag van de maand gehouden en duurt van 13.00 tot 17.00 uur. Er doen meer dan der tig galeries, ateliers en onderne mers aan mee. Mark en Priscilla van der Feen, zon dag Turfkaai 29, Middelburg. Aan vang: 14 00 en 15.15 uur. an de Keizer tot Vale rius', zo heet het pro gramma van het en semble Camerata Trajectina, aanstaande zondagmiddag in de Grote Kerk in Veere. Met die titel brengt artistiek lei der Louis Peter Grijp een aan tal lijnen samen. Velerlei schoonheid heeft het bloeiende eiland Walcheren binnen zijn kring van duinen en dijken, maar geen die zoozeer weemoedig stemt als die van de kleine stad aan zijn noordkust. Vere is haar naam. Ik ken geen andere stad in deze landen, die zoo schoon is, ik ken er geen tweede waarin de weemoed zoo zeer verankerd ligt. Pieter Jacobus Meertens schreef lyrisch over Veere. Meertens was oprichter van de Bureaus voor Dialectologie, Naamkunde en Volkskunde, nu bekend als het Meertens Instutuut en als het Bureau uit de boeken van Voskuil. Meertens was Middel burger van geboorte en kon het dus weten. Met bovenstaande regels begint de wetenschapper een artikel over Adnaen Wouter- se, de Verenaar wiens Neder- landtsche Gedenck-clanck een rotsvaste plaats in de Nederland se muziekgeschiedenis heeft ver overd. Keizer Karei verhief Veere in 1555 tot een markizaat, een gebeurtenis die het stadje dit jaar met tal van evenemen ten en concerten viert. Ongeveer veertig jaar daama, aan het eind van de zestiende eeuw, ver huisde Wouterse - zijn naam naar de mode van zijn tijd veria tij nst tot Valerius - van Middel burg naar Veere. Hij was door de Staten-Generaal benoemd tot 'controleur van de convooien en licenten', trouwde de burge- Camerata Trajectina, artistiek leider Louis Peter Grijp staat derde van links. meester-sdochter en bracht het tot notaris. Naast deze succes volle carrière hield Valerius zich blijkbaar bezig met het schrijven van liederen, ook al is daar in de archieven van de Veerse rederijkerskamer, waar hij lid van was, geen spoor van te bekennen. Pas in 1626, een jaar na zijn dood, verscheen de Gedenck-clanck, een bundel van 73 liederen, geschreven - de meeste door Valerius zelf - op destijds bekende melodieën. Be roemde voorbeelden zijn Merk toch hoe sterk, Wilt heden nu treden en het Wilhelmus. Camerata Trajectina geldt als dé pleitbezorger voor de Neder landse muziek van de Middel eeuwen tot de Gouden Eeuw. Zondagmiddag worden sopraan Hike Meppelink en tenor Nico van der Meel begeleid door Sas- kia Coolen. Erik Beijer en Louis Peter Grijp op blokfluit, viola da gamba en luit. Het program ma brengt naast Valerius onder andere liederen van P.C. Hooft en Constantijn Huygens. Het ge zelschap combineert intensief voorbereidend onderzoek met spontane uitvoeringen met veel ruimte voor improvisatie, De lei ding is in handen van luitist, ci ter-speler en musicoloog Louis Peter Grijp, die als wetenschap per verbonden is aan, hoe kan het bijna anders, het Meertens Instituut. Douwe Eisenga Markizaatconcert door Camerata Trajectina zondag vanaf 15.30 uur in de Grote kerk in Veere. Bij Binnenuit in Heinkenszand is een foto-expositie ingericht met werk van Tonny Thijssen en Jan Donckers. Thema van de expositie is Vrouwen in Beeld. Te zien t/m 15 oktober tij dens winkeluren. In Galerie Van den Berge in Goes is een dubbelexpositie te zien. Frank Halmans exposeert tekeningen en ruimtelijk werk onder de titel Weg. Van Marcel Zalme zijn sketches of Fo rest Rooms te zien. Opening zaterdag tusen 17 en 19 uur. De expositie is te zien t/m 8 oktober don t/m zat 12-17 uur en op afspraak. Iris Bouwmeester exposeert in Fort Rammekens in Ritthem. De exposan- te toont werk in diverse materialen zoals papier, afval en zand. Te zien t/m 16 oktober dagelijks van 13 tot 17 uur behalve op maandag. In de foyer van de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg is de expositie Divers van Elly Brinkman te zien. De expositie bestaat uit schilderijen met uiteenlopende thematiek. Te zien t/m 15 september tijdens openingsuren bi bliotheek. Levende sporen van de zee is titel van de groepsexpositie in Gallery Mariti- me in Middelburg. Ina Fekken toont schilderijen, van Prichard is eveneens schilderwerk te zien en Edit de Gooijer exposeert keramiek. De ele menten vis, schelpen en strand spelen een hoofdrol. Voorzitter Jos van Dam me van de Vissersvereniging Yerseke opent de tentoonstelling zaterdag om 15 uur. Te zien t/m 30 oktober din t/m zat 12-17 uur. Compositie 3 scheve komriien, Bert Frijns. In het Centrum voor Beeldende Kunst in Middelburg is om 15 uur de eindpresentatie van het Zomeratelier 2005 met werk van Barbara Voit en Bert Frijns. Voit reikt dan het eerste exemplaar van haar nieuwe publica tie uit aan Frijns. Anneke Postma ver zorgt een dansperformance. In het kader van het 15-jarig bestaan van het festival Jazz by the sea is een expositie ingericht in het voormalig foto Giles van Niel gemeentehuis in Domburg over het festival. De tentoonstelling bestaat uit foto's, krantenknipsels, geluids banden en dergelijke. Te zien t/m 18 september op din. t/m zondag van 13-17 uur. In galerie G achttien 88 in Baarland is een dubbelexpositie te zien. Vera Harmsen toont schilderijen en kera mische objecten. Van Tilly Heijster zijn keramiek en schilderijen te zien. De expositie is vanaf zaterdag te zien t/m 25 september op zaterdag en zon dag van 12 tot 17 uur en op afspraak. Zondag 25 september zijn beide expo- anten aanwezig. ANTWERPEN Antwerpen Zilvermuseum Sterckshof: tot 4 sep tember - Hans Christian Andersen. KMSK: tot 11 september - De koning te rijk - Beughel en Co.; tot 2 oktober - De allermooiste Spilliaerts uit het museum van Oostende. Fotomuseum Antwerpen: tot 15 sep tember - Belgische fotografen 1840 - 2005. Scheldekaai 14B: tot 15 september - Strantwerpen, van Karin Osmani Projectruimte Lange Nieuwstraat: tot 18 september - Extra City 2: Pab lo Pijnappel; Andrew en Felicita,re cent werk. Middelheim Museum: tot 29 septem ber - Idyl/as to answer that picture, diverse kunstenaars. Mas I Nationaal Scheepvaartmu seum: tot 30 oktober - Een baken in de duisternis. De Singel: tot 2 oktober - 35m3: titel van permanent platform voor jonge architecten met architectuurproduc ties van Office Kersten Geers David Van Severen, Gent Rotterdam. MUHKA: tot 6 november - Honoré D O-Blue Key. GENT Museum Guislain: tot 4 september - Verborgen Werelden. Caermersklooster: tot 4 september - Provinciale Prijs Vormgeving 2004. S.M.A.K., tot 11 september - Barrio - Beuys; tot 18 september - Lois en ANTWERPEN Voorstellingen in Openluchttheater Rivierenhof: Kapitein Winoko's Wondershow, in teractieve kindershow, wo. 14.00 16.00 uur; A-vonden met Bart Peet- ers, wo. 20.30 uur; Roots in concert met Gov't Mule, mix van ruige southern rock-jams met jazz en blues, support Sammy Cuba, do. 20.30 uur; Bossa Ball Finale, vr. 14.00 - 21.00 uur; Slotvoorstelling met Lo ser, fysieke en visuele voorstelling met traditionele circustechnieken, over drie mensen die tot elkaar ver oordeeld zijn om verder samen te le ven, door de Britse FZ Company, za. 21.00 uur Zomer van Antwerpen: Cie 13 Rosa Mei met een psycholo gisch verhaal in een mix van ballet, breakdance, beatbox en opera over de mysterieuze Black Monk, wo. do. vr. za. en zo. Provinciestraat 112 - 19.00 en 21.00 uur, za. en zo. ook 15.00 uur; 5 voor 12 - Petrol deluxe, mix van soul. rock, funk, roots, jazz, latin, hiphop, disco, electro, break- beats, drums and bass door tal van bands en dj's, vr. en za. Locatie Pe trol, d'Herbouvillekaai 22.00 uur; Word Pieces, muziektheater door On-Off i.s.m Hermes-Ensemble met werk van Eric Satie, vr. za. en zo. Na tiestraat 4 - 19.30 uur Sardiensdag. Vrolijk muziektheater sprookje over een sardien in een on voorstelbare onderwaterwereld, door Geert Buellens. vr. za. en di. Theater Het Klokhuis 20.30 uur Youssou n'Dour Super Etoile, con cert met Senegalese muziek, vr. Kon. Elisabethzaal 21.00 uur Voorstellingen in de Roma: Schone woorden klinken zo: Voorstel ling met tekst, muziek, dans en zang van en door Warre Borgmans (vertel ler, zang en dans) en Jokke Schreurs (gitaar), wo. Foyer 20.30 uur; Ed Kooijman Herman Van Haeren, foyerconcert, do. 20.30 uur; ...en de 7 dwergen, familieconcert gebaseerd op het sprookje van Sneeuwwitje, met vertelster Pascale Platei, Michael Pas (prins), componist en dirigent Dirk Brossé en de 55 muzikanten van het Vlaams Radio Orkest met frag menten van Verdi, Mendelssohn, Gra ce Jones e.a., Roma i.s.m. het Paleis, vr. en za. 19.00 uur, zo. 15.00 uur Andere festiviteiten: Bevrijdingsfeesten met o.a.: Taptoe, optreden van militaire muziekkapel len uit binnen- en buitenland, za. Gro te Markt 20.00 uur; Binnenstebuiten, concert door DeFilharmonie o.l.v. diL rigent Dmitry Yablonksy met interna tionaal getinte dansmuziek van klas sieke werken van Brahms, Dvorak, Liszt, Grieg, De Falla, Sjostakovitsj, Corigliano, Bernstein en Grofé, zo. Sint-Jansplein 19.00 uur GENT Cabaret-Fier Cabaret met een gezon de dosis Gents chauvinisme door Mar griet Bruggeman, Jo De Meyere en Oswald Versvp o.l.v. Jo Decaluwé. za. Tinnenpot 20.00 uur Concerten in de Bijloke: Concert met werk van Fauré - Pou- lenc, do. 20.00 uur; Bijloke Festival: concerten met oude muziek en niet-westerse muziek - za. vanaf 19.00 uur - Chinese traditionele mu ziek met qin-speler. zang en pipa-spe- ler 19.00 uur; Olla Vogala en Wouter Vandenabeele met traditionele mu ziek uit Afrika op originele instru menten 20.15 uur; Barokorkest B'Rock met concerti van Handel, Za- vateri en di Martinelli 21.30 uur; Gentse rockrelevatie Absynthe Min ded met repertoire vol blues, salsa en rock 22.30 uur Orgelfestival aan de Lieve 2005. Or gelconcert. ma. Sint Stefanus-Augus- lijner kerk 20.00 uur BRUGGE vr. Concertgebouw 20.00 uur Het Corpus van de Jazz in Vlaande ren. Flemish Jazz Meeting: met 14 jazzgroepen uit Vlaanderen: Brussels Jazz Orchestra, Bart Defoort Quar tet, Kris Defoort Quartet, Jozef Du- moulin, Flat Earth Society, Chris Jo ris New Experience, Maak's Spirit, Bart Maris, Jef Neve Trio, Octurn, Ben Sluys Quartet, Jeroen Van Her- zeele Trio, Robin Verheijen Quartet en Erik Vermeuelen Trio. vr. t/m zo. De Werf Huelgas Ensemble. Concert Polyfonie en de invloed van het 'contrappunte a 11a mente'. Orgelconcerten in de Sint-Salvators- kathedraal: Orgelbespeling door kathedraalorga nist Ignace Michiels, za. Sint-Salva- torskathedraal 14.30 uur; Slotconcert Kathedraalconcerten 2005 - thema: dood en funeraire muziek van Taver- ner, Purcell, Alain, Williams, Tourne- mire en Duruflé door het Collegium de Dunis o.l.v. Ignace Thevelein en or ganist Ignace Michiels, za. 20.30 uur De Melodie van Thalpori Concert en unieke muzikale belevenis met Griekse muziek in het kader van „Uitblazen 2005", gecomponeerd door de Griekse componist Yannis Markopoulos door 120 muzikanten op verschillende podia: moderne litur gie in de vorm van een oratorium met Franzoska Weinberger - installaties, sculpturen, video, tekeningen en muurschilderingen; tot 9 oktober - Tazro Niscino. MIAT: tot 11 september - We are so happy: 50 geselecteerde foto's van de Internationale fotografie wedstrijd rond gelukkig zijn en Oeuillet Fla- mand, De verleiding van de Roos; tot 8 januari 2006 - Aan Tafel! Philippe Gauderlier, meesterkok uit Gent: de wereld van de 19 de eeuwse eetcul tuur in Gent. Design Museum Gent: tot 25 septem ber - Fantasy Design: jongeren als ontwerper, reizende expositie. Museum voor Schone Kunsten: tot 25 september - Meesterwerken uit de verzameling van het MSK. BRUGGE Tentoonstellingen Corpusfestival: Museum voor Volkskunde: tot 4 sep tember - Body Business. Groeningemuseum: tot 4 september - Memling en het portret. Stadsarchief: tot 4 september - Por tret Document. Conciërgerie Guido Gezellemuseum: tot 10 september - Verbeelde Poëzie III: Marcus Cumberlege en Herman Leys, dichters en Horst De Blaere, graficus. Museumshop Hof Arents: tot 11 sep tember - Kunstetalage: Naaktportret- ten en jong Kroatisch talent. Concertgebouw: tot 11 september - B-Tours Jonge zwanen: selectie van prille, actuele kunst. KNOKKE/DUINBERGEN Lagunahal: tot 4 september. Interna tionaal Cartoonfestival Knok- ke-Heist. veel elementen uit de hedendaagse muziek m.m.v. de Belgische artiesten: Harmonie Cypriana o.l.v. Nico Logg- he - het koor Cantabilé uit Knok- ke-Heist o.l.v. Rudy Van der Cruys- sen - choreografe Joke Quaghebeur en 8-tallige dansgroep - solisten Ste fan en Diederik Timmermans (Vlaam se doedelzak en Diatonische accor deon, fluitist Mare Grauwels en zan ger en zangeres Patrick Riguelle en Eva De Roovere. za. en zo. de Burg 21.00 uur 24ste Aristidef eesten Muziek- en dansoptredens, oude am bachten en bezoek aan de Corpusten toonstelling Body Business op diverse locaties als het Museum voor Volks kunde - Guido Gezellemuseum - Sint Janshuismolen en de Kantschool. za. 14.00 - 18.30 uur Apartment House - XXX Live Nude Girls, Muziektheaterstuk over seks en geweld van de 30-jarige Ierse com poniste Jennifer Walshe, vertolkt door 6 marionettenspelers die barbie poppen bedienen in een barbiehuis op scène. za. Concertgebouw 20.00 KNOKKE HEIST Orgelplusconcert, door Erwin Neve (orgel) en Ralph Henssen (trompet), zo. St.-Antoniuskerk 16.00 uur 31 augustus t/m 6septembel WOENSDAG Sim Bolus Poppentheater Sim Bolus start het nieuwe seizoen met de voorstelling Wat 'n schat. Het stuk is een vrije bewerking van een verhaal van schrij ver Janosch over de vrienden Tos en Peer die rijk willen wor-, den. Ze gaan op zoek naar de grootste schat van de wereld, j •Ambachtscentrum Goes, 15.00 uur Ons Koninkrijk Ons Koninkrijk van Kester Freriks gaat in première op het Zeeland Nazomer Festival. De onafhankelijkheidsstrijd in Nederlands-Indië na de Ja panse bezetting staat centraal. Het is een menselijk verhaal over Zeeuwse jongens die vaak tegen hun wil in de verre kolonie vochten voor hun vader land. •Verenigingsgebouw Ons Huis Meliskerke, 20.30 uur Phaedra Het Grieks drama Phaedra wordt opgevoerd tijdens het Zee land Nazomer Festival. Het drama van Hugo Claus is gebaseerd op Seneca's trage die over koningin Phaedra en haar onbeantwoorde liefde voor stiefzoon Hippolytus. Het stuk wordt gespeeld op de trappen van de Nieuwe Kerk, die fungeert als paleis van ko ning Theseus. •Nieuwe kerk Zierikzee, 20.30 uur Zomeravondconcert Brassband Apollo geeft een zomeravondconcert. De brassband staat onder leiding van Patricia Geertse. •Protestantse kerk, Domburg, 21.30 uur DONDERDAG Miniconcert Cora Roelse (trompet) en René Molenaar (orgel) geven een miniconcert. Optreden in het kader van het Lange Jan Project. •Koorkerk. Middelburg, 15.00 uur Nazomerconcert Muziekvereniging Veronica verzorgt een nazomerconcert. Op het programma staan modern en klassiek repertoire en themamuziek (film en musical). •Winkelgalerij, Cadzand-Bad 19.30 uur Zeeuwse Muzikanten Het orkest De Zeeuwse Muzikanten treedt op. Het orkest bestaat uit vijftig leden met een verstandelijke bt perking en wordt begeleid door een pianiste en een drum mer. Leiding René Koelemaij. Bij slecht weer gaat het con cert niet door. •Parkeerterrein herv. kerk Oostkapelle, 19.30 uur Tasso De toneelklassieker Tasso van Goethe is te zien tijdens het Zeeland Nazomer Festival. Het stuk draait om de onmogelijke liefde van een hofdichte: voor de zuster van zijn broodheer. Alex Mall ems maakte ee: nieuwe vertaling. •Kasteel ter Hooge Middelburg, 20.30 uur, vanaf 19.15 inlei ding Abdijplein Ons Koninkrijk Ons Koninkrijk van Kester Freriks wordt opgevoerd in het kader van het Zeeland Nazomer Festival. Zie woensdag •Verenigingsgebouw Ons Huis Meliskerke, 20.30 uur Phaedra Het Grieks drama Phaedra wordt opnieuw opgevoerd tij dens het Zeeland Nazomer Festival. Zie woensdag. •Nieuwe kerk Zierikzee, 20.30 uur Temptation Night Twee dj's treden op tijdens Temptation Night. De dj's Carlo en Brian brengen soul, funk en Latin Vibes. •Café De Concurrent Vlissingen, 23.00 uur VRIJDAG Tijdvaarders De straatopera Tijdvaarders is te zien tijdens het Zeeland Nazomer Festival. Een enorm fietsgevaarte, bereden door een groot koor, vormt de kern van dit spektakel. Tijdvaarders is een opera buff a van componist Gerard Beljon op teksten van Luce- bert. Met muzikanten van orkest De Volharding. •Balans Middelburg, 20.00 uur Ellen ten Damme Ellen ten Damme treedt op met het Jazz Orchestra of the Concertgebouw tijdens het Zeeland Nazomer Festival. Het programma werd samengesteld ter gelegenheid van het 25-jarig regeringsjubileum van koningin Beatrix. Na afloop treedt de ZNF-festival band op, bestaande uit Sjaak Lam- mers. Kees den Hoed. Michael Coomans en Salie de Jonge. •Abdijplein Middelburg, 21.00 en 22.30 uur Ons Koninkrijk Ons Koninkrijk van Kester Freriks wordt opgevoerd tijdem het Zeeland Nazomer Festival. Zie woensdag •Verenigingsgebouw Ons Huis Meliskerke, 20.30 uur Phaedra Het Grieks drama Phaedra wordt opnieuw opgevoerd tij dens het Zeeland Nazomer Festival. Zie woensdag. •Nieuwe kerk Zierikzee, 20.30 uur Zangspel Zangkoor Nu met Hope in Burgh-Haamstede voert een zangspel op over de geschiedenis van Slot Haamstede. Tekstschrijver en regisseur Cees Möhlmann schreef het script van deze jubileumvoorstelling ter ere van het honderd jarig bestaan van Nu met Hope. •Slot Haamstede, Burgh-Haamstede, 20.00 uur. Tasso Tasso van Goethe is te zien tijdens het Nazomerfestival. Zie donderdag •Kasteel Ter Hooge Middelburg, 20.30 uur, inleiding 19.15 uur Abdijplein ZATERDAG Scheepstuig Shantykoor Het Veerse scheepstuig treedt op tijdens Small Sail Veere. Het koor zingt zeemansliederen en shanty's. •Haven en centrum Veere, 15.00 uur Inloopconcert Anko Vleugel (orgel) en Ankie Kaljouw (panfluit) geven eei inloopconcert. Op het programma staan werken van onder anderen Tele- mann, Sanderman, Bach, Rizzi, Sweelinck, Debussy. •SOW-kerk Veere, 15.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 50