Jeugdhonk Terhole moet weg Terneuzen wijzigt maaibeleid dijk niet Q Bureau jeugdzorg waarschuwt voor verlies opvoedhulp Automobilisten bestraft wegens dronken rijden Twee fietsers gewond bij val Dubbele strop voor Zeeuws-Vlaamse drankrijders Dorpsraad haalt deadline van 1 september niet Nieuwe boerderijenroute W est-Zeeuws-Vlaanderen Nekklachten na botsing met vrachtauto Debuut voor Marshmellows in Porgy Bess Opplusdag in kern Sluis woensdag 31 augustus 2005 door Claudia Sondervan MIDDELBURG - De preventie van problemen in Zeeuwse ge zinnen dreigt tussen wal en schip te raken. De opvoedhulp, die Bureau Jeugdzorg Zeeland geeft aan ouders met vragen over hun kinderen, moet door ge meenten worden opgepakt. Liefst met behoud van de ken nis, de zeven opvoedsteunpun- ten en de opvoedtelefoon zoals die nu in Zeeland bestaan. De preventiewerkers van Bu reau Jeugdzorg Zeeland (BJZ) zetten een conferentie op over de Zeeuwse opvoedondersteu- ning, om de Zeeuwse gemeenten bewust te maken van het belang van de taak die BJZ nu uit han den moet geven. De conferentie voor de Zeeuwse makers van welzijnsbeleid is donderdag 22 september in theater De Mythe in Goes. Daar zoekt BJZ ook af stemming met andere Zeeuwse aanbieders van opvoedsteun. De opvoedondersteuning in de Zeeuwse gemeenten dreigt het eigen gezicht kwijt te raken, sig naleert één van de initiatiefne mers, preventiewerker M. van Aalst. „De steunpunten die wij in jaren hebben opgebouwd, dreigen versnipperd te raken als elke gemeente zijn eigen keuze gaat maken. Dat gebeurde al in Tholen, waar de gemeente koos het opvoedsteunpunt bij het Al gemeen Maatschappelijk Werk onder te brengen. Gelukkig wil de het AMW aansluiten bij onze opvoedsteunpunten." Sinds de nieuwe Wet op de Jeugdzorg begin dit jaar van kracht werd, is deze preventie geen kerntaak meer van de Bu reaus Jeugdzorg. Die taak dient opgepakt te worden door de ge meenten, binnen het kader van de aankomende Wet Maatschap pelijke Ondersteuning. Die is echter nog in voorbereiding. Provincie en gemeenten hebben drie jaar om de prevetietaak over te dragen. De subsidie van de provincie Zeeland stopt per 2007. Ondertussen werken ge meenten nog uit hoeveel geld zij aan welke WMO-taak moeten uitgeven. Preventie dreigt in dat gedruis verloren te gaan, waar schuwt BJZ. Meerdere instellingen - bieden hulp bij beginnende problemen tussen ouders en kinderen, zoals de thuiszorg en de GGD. „Maar die gaan van het kind uit, en pas als dat tekenen vertoont van pro blemen. Wij zijn er juist voor de ouder op het moment dat die zich bezorgd maakt, omdat een kind niet wil slapen, of niet luis tert. Het is altijd moeilijk aan te tonen hoeveel onze hulp scheelt." De kans bestaat dat gebrek aan opvoedondersteuning zich in de toekomst vertaalt in ernstige' problemen waar jeugdhulp bij- moet komen, langere wachttij-. den voor hulpvormen en een gro ter beroep op crisishulp, beaamt Van Aalst. „Ouders zijn meer dan ooit op zoek naar steun bij de opvoeding." Aan de conferentie verlenen ook de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en het kennisinsti tuut voor de zorg NIZW hun me dewerking. OSSENISSE - Op de Westdijk in Ossenisse zijn gisterochtend rond half twaalf twee wielren ners gewond geraakt bij een on geluk. Een 55-jarige man uit de ge meente Terneuzen en een man uit dezelfde gemeente, van wie de leeftijd niet bekend is, reden met z'n tweeen op de racefiets over de Westdijk komende uit de richting van de Kanaaldijk. Door nog onbekende oorzaak kwamen beide mannen ten val. De 55-jarige man is, vermoede lijk met letsel aan zijn schouder, per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis in Terneu zen. De andere man is, vermoe delijk met hoofdletsel, per trau mahelikopter overgebracht naar het UZA in Antwerpen. loor Aector Dooms VIIDDELBURG - Raadsman r. Burlet vindt dat inwoners van Zeeuws-'Vlaanderen met een rij verbod dubbel gestraft worden. De strafpleiter wees gisteren de Middelburgse politierechter op I ie problemen met het openbaar vervoer, waarmee Zeeuws-Vla- mingen zonder auto te kampen hebben. „Als je in de Randstad woont, heb je binnen tien minuten een bus of een tram. In Zeeuws- Vlaanderen is er op veel plaat sen niet eens busvervoer." Het gemis aan een goede vervoersre- geling had ook zijn 52-jarige cliënt uit Breskens ondervon den. Zijn rijbewijs werd ingeno men, nadat hij op 13 juli in Bres kens met teveel alcohol op in zijn auto stapte om zijn hondjes uit te laten. De politie hield de bestuurder aan. Uit de blaastest bleek dat hij vier keer de toege stane hoeveelheid alcohol had gedronken. Het missen van het rijbewijs was volgens de ver dachte een ramp, omdat hij zon der auto moeilijk op zijn werk in Sluiskil kan geraken. Met de bus vertelde hij nooit ver te ko men. Officier van Justitie R. Ramme- loo kon zich er wel iets bij voor stellen. „U bent afhankelijk van uw auto, maar u zult toch op de blaren moeten zitten." Hij eiste negen maanden rijontzegging, waarvan vier voorwaardelijk en 1200 euro boete. Politierechter A. Janssens-van Kampen vonnis te negen maanden rijontzeg ging, waarvan zeven voorwaar delijk en 1200 euro boete. door Raymond de Frel SLUIS - Fietsliefhebbers kun nen zich vanaf zaterdag uitle ven op een boerderijenroute in West-Zeeuws-Vlaanderen. De route is samengesteld op ini tiatief van de Boerderijenstich- i ting Zeeland en verder ontwik- ,keld door de VW Zeeuws- Vlaanderen. De 39 kilometer lan ge route is bedoeld voor fietsers, maar is ook te voet of met de au to te volgen. De basis van de tocht wordt gevormd door een inventarisatie van historische boerderijen, die is opgesteld door Martij n de Koning als sta geopdracht voor de' gemeente Sluis. Het ANWB-fonds en de ZLTO-afdeling Agrarisch West hebben het project een finan ciële impuls gegeven. Het Start punt van de route is bij het streeklandbouwmuseum Agri- muda in Sint Anna ter Muiden. De tocht leidt langs De Mane- schijnhoeve (Sint Anna ter Mui den), De Breydelhoeve (Retran- chement), De Vlierhof Terhof stede), De Vijverhoeve (Cad- zand), Hoeve De Bruijne (Cad- zand), Atelier de Test (Zuidzan- de) en familie Van Melle (Nieuw- vliet). De boerderijenroute is verkrijg baar bij de VW-kantoren en fol- derposten in Zeeuws-Vlaande ren. De gemeente Hulst is ervan overtuigd dat de container in Terhole die als hangplek wordt gebruikt, niet op tijd wordt verwijderd. foto Peter Nicolai door Patricia de Ryck TERHOLE - De oude container op het speelveld naast basis school Ter Vliet in Terhole moet weg. Volgens de gemeente Hulst mag de container daar niet staan wordt de keet niet ge- bruikt zoals het hoort. I Voor morgen dient de dorpsraad i de container te verwijderen, j maar dat lijkt niet te gebeuren. Hij staat er namelijk nog steeds. iDeze zomer heeft de container i tot tweemaal toe in brand ge staan. Vermoedelijk is het vuur i beide keren aangestoken. W. De- witte, de directeur van basis school Ter Vliet ziet de contai ner het liefst zo snel mogelijk verdwijnen. „Wat er nu staat is ,geen aanwinst voor de omge ving en de natuur. Ik heb ge hoord dat de container in de schoolvakantie verwijderd zou worden, maar de kinderen gaan al bijna twee weken naar school." In de zomer van 2003 zorgde de middelbare-schooljeugd in Ter hole voor veel overlast door be zit te nemen van het speeltuin- tje middenin het dorp, dat eigen lijk bestemd is voor de kleintjes. Er moest een oplossing gevon den worden. Dat is het jeugd honk geworden. De container is een noodoplossing én zou snel vervangen worden door een nieuwe voorziening voor de oudere jeugd van het dorp. De gemeente en dorpsraad zijn er nog steeds niet uit. De dorps raad is verantwoordelijk voor de verwijdering van de contai ner, volgens plaatsvervangend voorzitter R. Ducheine is dat ook zo gebeu'fd. Toch wachten ze nog even, omdat ze eerst wil len weten wat er nu komt voor de jongeren van het dorp. Ondertussen bekijkt de dorps raad of de jongeren nog steeds interesse hebben in een eigen ruimte. Penningmeester J. In- gels geeft toe dat de container echt weg moet. „Dat zal zo snel mogelijk gebeuren, maar voor 1 september lukt dat niet meer." Wethouder F. van Driessche, die onder meer verantwoordelijk is voor jeugdaangelegenheden bin nen de gemeente Hulst: „De con tainer mag daar gewoon niet staan. Door de brandjes en alle rotzooi die er ligt, krijg je ook een heel negatieve sfeer. Dat wil len we anders zien. Volgens on ze visie moet er een ontmoetings plaats komen waar jongeren el kaar kunnen ontmoeten, maar ook actief bezig zijn. Dat werkt heel positief." ZAAMSLAG - Een 28-jarige Terneuzenaar is gisteravond rond half zeven gewond geraakt bij een kop-staart-botsing op de N61 in Zaamslag. De Terneuzenaar reed in een personenauto over de N61 ko mende uit de richting van Ter neuzen en gaande in de richting van Zaamslag. Toen hij remde, kon de 58-jarige bestuurder van een vrachtauto uit de gemeente Hulst, die achter hem reed, niet op tijd stoppen en reed tegen de personenauto aan. De Terneuzenaar is met nek klachten overgebracht naar de huisartsenpost in Terneuzen. TERNEUZEN - Vier Zeeuws- Vlaamse muzikanten willen per se eens op het podium van Por gy Bess in Terneuzen staan en dus hebben ze een band opge richt. Volgend week zaterdag mogen zij laten zien wat zij in hun mars hebben. Zanger en mondharmonicaspe ler Daniël Verdoom, toetsenist William van Barneveld, drum mer Pascal Valen en basgitarist Maarten de Splenter doen dat onder de naam The Marshmel lows. Het kwartet speelt zowel heftige blues als rustige jazz-nummers. Zo staan onder andere bekende songs als Boom, Boom en What a wonderful world op hun repertoire. De jon ge honden beginnen om 21.30 uur. SLUIS - De gemeente Sluis houdt in samenwerking met de stadsraad op vrijdag 30 septem ber een opplusdag in de kern Sluis. Een team van gemeentewerken knapt deze dag kleine kar weitjes op, zoals het rechtleggen van trottoirtegels, het opvul len van putten in het wegdek en het rechtzetten van verkeersbor-, den. Inwoners van Sluis kunnen sug gesties tot en met dinsdag indie nen via het e-mailadres stadsraadsluis@zeelandnet.nl. door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen wijzigt het maaibe leid niet op het gedeelte van de Scheldedijk vanaf Scheldorado richting Óthene. De commissie economie en beheer verwierp gisteren met grote meerderheid een initiatiefvoorstel van de VVD-fractie. Een groot deel van de commis- door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 57-jarige drankrijdster uit Graauw stond gisteren in Middelburg binnen drie maanden opnieuw voor het hekje van de politierechter. De vrouw had drie keer te veel gedronken toen ze op 3 juli in Hulst 's middags werd aange houden door de politie. Officier van Justitie R. Rammeloo hield er in zijn eis, van vijftien maan den rijontzegging en 500 euro boete, rekening mee dat de ver dachte nog in haar proeftijd zat voor rijden onder invloed. Politierechter A. Janssens-van Kampen veroordeelde haar tot zeven maanden rijontzegging en 700 euro boete. Ze liet de proef tijd van acht maanden voor waardelijke rijontzegging door lopen. De vrouw vertelde voor haar alcoholverslaving psychia trische hulp te hebben ingeroe pen. Een 45-jarige vrouw uit Hulst werd voor dronken rijden ver oordeeld tot zes maanden voor waardelijke rijontzegging en 650 euro boete, waarvan 150 eu ro voorwaardelijk. In de straf-, maat hield de politierechter re kening met haar persoonlijke omstandigheden. De officier wilde zover niet gaan. Hij eiste een half jaar rij verbod, waarvan de helft voor waardelijk en 650 euro boete. De vrouw werd op 4 juli in sie wilde eigenlijk helemaal geen woorden vuil maken aan de kwestie. „Als wij als gemeen teraad al moeten gaan beslissen over de lengte van het gras op dijken, dan is dat de raad niet waardig", vertolkte C. van Burg (SGP) de mening van de meer derheid. De discussie rond het maaibe leid is ontstaan naar aanleiding van klachten van bewoners van de Scheldeflats. Die zien hoe Hulst aangehouden met ruim drie keer te veel alcohol op, na dat ambulancepersoneel de poli tie had gebeld. Ze vertelde enke le glazen wijn te hebben gedron ken, omdat haar vriend haar in de steek had gelaten. Een 57-jarige man uit Hulst scoorde een alcoholgehalte van 835 microgram, bijna vier keer zoveel alcohol als is toegestaan, toen hij op 10 juli in zijn woon plaats werd aangehouden. Zijn rijgedrag viel op bij de politie. De officier eiste acht maanden rijontzegging en 800 euro boete, waarvan 200 euro voorwaarde lijk. De politierechter gaf straf korting, omdat de man al heel lang zijn rijbewijs heeft. De Hul stenaar kreeg acht maanden rij ontzegging, waarvan twee maan den voorwaardelijk en 800 euro boete, waarvan 200 euro voor waardelijk, opgelegd. Een 41-jarige inwoner van Ter neuzen had eerder twee boetes betaald voor dronken rijden, maar hij had er weinig van ge leerd. Dat bleek uit het alcohol gehalte van 705 microgram (ruim drie keer te veel) dat de man 26 juni in Terneuzn om half zes 's morgens in het adenk apparaat blies. „U weet dat u extra voorzichtig moet zijn, om dat u al twee keer eerder bent gepakt", meende de officier. Zijn eis van 700 euro boete en ze ven maanden voorwaardelijke rijontzegging werd overgeno men door de politierechter. het deel van de dijk tussen de sluizen en Scheldorado door de gemeente wordt bijgehouden als een gazon, terwijl het gras voor hun flat amper een paar keer per jaar wordt gemaaid. Dit jaar zou de gemeente wel de kruin en de opgangen van de dijk kort houden, maai' daar was nog niets van terecht geko men, vanwege een communica tiestoornis. De WD diende een voorstel in om met ingang van volgend jaar de gehele dijk kort te maaien. Daartegen is inmiddels natuur beschermingsvereniging de Steltkluut in het geweer geko men. Immers een ander maaibe leid zou indruisen tegen de af spraken die destijds zijn ge maakt. S. Wijnacker (WD) betoogde gisteren dat er voor de vogeltjes genoeg lang gras is op de dijk. „Alleen een paar kilometer ver derop. En er zijn ook vogeltjes die kort gras nodig hebben", wist hij. Daar wilde M. Ver- eecken (GroenLinks) dan graag wat voorbeelden van hebben, maar Wijnacker moest het ant woord schuldig blijven. Wethouder P. Hamelink liet van het WD-voorstel weinig heel. „Er is volstrekte helderheid over het maaibeleid", betoogde hij. „Er zijn destijds afspraken gemaakt met de werkgroep Scheldeboulevard en de Stelt kluut. Daarnaast heeft de raad het groenbeheersplan vastge steld." Volgens dat plan wordt in het stadscentrum en in het centrum van de kernen het groen onder houden als 'representatie groen'. In een iets verdere cirkel er omheen wordt het 'standaard groen' en aan de randen 'exten sief groen'. Wéinig onderhoud dus. Als het voorstel van de VVD zou worden aangenomen, zo hield de wethouder de com missie voor, zou dat één van de bouwstenen onder het groenbe heersplan weghalen. „Het kan een precendentwerking hebben naar andere locaties en ook gro te financiële gevolgen", zei Ha melink. „Dus ik juich dit voor stel zeker niet toe." En met hem de grote meerderheid van de commissie. De WD beraadt zich nu of zg het voorstel voor de komende raadsvergadering handhaaft of terug trekt. Ze kennen elkaar door en door. Toch weten ze iets niet van elkaar. NIERDONOR JA/NEE weetuhetalvanelkaar.nl NIERSTICHTING

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 46