pzc Vlissingen kiest voor kenniswerf Nieuw speelterrein bevestigt opgaande lijn Springplank G Lamaketta's mogen 300 kaarten extra verkopen Actiedag voor dak- en thuislozen Jeugdzorg waarschuwt voor verlies opvoedhulf Combinatie van wonen, werken en studeren aan kanaal en binnenhavens Tentoonstelling Van der Swan in Brouwershaven Computercursus senioren in Burgh-Haamstede Orgel bespelen in Jacobuskerk woensdag 31 augustus 2005 s 1 De gemeente Vlissingen wil het gebied tussen het NS-station en het KSG-terrein transformeren tot een kenniswerf. Het huidige station zou daarvoor honderd meter naar het noorden moeten worden verplaatst. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers VLISSINGEN - Vlissingen moet i de stad voor hightech onderwijs en kennisintensieve instellingen worden. Op de Kenniswerf en de landtongen aan de Prins Hen- 11 drikweg kunnen wonen, werken en leren gebundeld worden. „De Kenniswerf ligt bovendien vlak- i1 bij het nog te ontwikkelen voor malige Scheldeterrein. De twee gebieden zullen elkaar verster ken", zegt wethouder L. Pop- i' pe-deLooff. De Kenniswerf beslaat ongeveer I zeventig hectare, het Scheldeter rein de helft daarvan. „We zijn ambitieus", erkent Poppe-de Looff. De Kenniswerf is de J' thuisplaats van enkele onderwij - j sinstellingen, als de Hogeschool I Zeeland (HZ) en het ROC Zee- li land. De HZ heeft onlangs toe stemming gekregen voor de I bouw van een studentenwoon blok. Dat gebouw komt naast de nieuwe toren van het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland (RPCZ). I „We zijn er natuurlijk nog lang niet. Het is een meerjaren visie voor de komende vijftien tot twintig jaar", zegt Poppe-de Looff. „We zullen onze nek moe- 1 ten uitsteken om kantoren, be drijven naar deze kant te ha len." Station weg 1De gemeente Vlissingen is in on- 1 derhandeling met de Nederland se Spoorwegen voor de verplaat sing van het NS-station, dat nu aan de rand van de Kenniswerf ligt. De gemeente wil het huidi ge gebouw een andere bestem ming geven. Er wordt gesproken over een discotheek of congres- ruimte.Door een nieuw station ter hoogte van het Witte Huis van Rijkswaterstaat aan de Prins Hendrikweg te realiseren zou de relatie van het station met de stad worden verbeterd. Het gaat om een verplaatsing van ongeveer honderd meter. De Nieuwe Veerhavenweg, de weg die leidde naar het autoveer naar Breskens, maar die nu nut teloos is, zou de nieuwe verbin- dig worden naar de Prins Hen drikweg. „Door die verandering kunnen we ook het gebied bij het huidige station beter invul len." Noodzaak De verplaatsing maakt onder deel uit van de visie, maar is niet noodzakelijk voor het sla gen ervan. „Als de NS de ver plaatsing niet willen financie ren, dan zetten we dat idee niet door. We steken ons geld liever in andere onderdelen van het plan", zegt Poppe-de Looff. Logisch gevolg van de verplaat sing is dat ook de aanlegplaats van het fiets-voetveer dichter bij het nieuwe station wordt ge legd. „We willen daar nog niet op vooruitlopen, maar het ligt wel voorde hand." De gemeente zal grond moeten verwerven om het gebied te ont wikkelen. De strook langs het Kanaal door Walcheren krijgt de woonbestemming. Op die plaats is nu onder andere een zeilmakerij gevestigd. In de vi sie van de gemeente past dit soort bedrijven in het gebied. „Maar niet op die plek aan het kanaal. We kunnen voorstellen dat de zeilmakerij naar een van de landtongen verplaatst." Zeeland Seaports is eigenaar van de gronden aan de Binnen haven, de landtongen. De ge meente onderhandeld over de prijs die aan Zeeland Seaports betaald moet worden. Op zijn vroegst in 2009 kan de gemeente de terreinen volledig in eigen dom hebben, vanwege een erf pachtregeling met het Ha venschap die pas in juni van dat jaar afloopt. De visie Kenniswerf wordt woensdag 14 september behan deld in de commissie Grondge bied. In februari komt het in de Vlissingse gemeenteraad. Op 8 september wordt een bijeen komst gehouden in de HZ, aan vang 19.30 uur. Het rapport is vandaag te verkrijgen op het stadhuis. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - De preventie van problemen in Zeeuwse ge zinnen dreigt tussen wal en schip te raken. De opvoedhulp, die Bureau Jeugdzorg Zeeland geeft aan ouders met vragen over hun kinderen, moet door ge meenten worden opgepakt. Liefst met behoud van de ken nis, de zeven opvoedsleunpun- ten en de opvoedtelefoon zoals die nu in Zeeland bestaan. De preventiewerkers van Bu reau Jeugdzorg Zeeland (BJZ) zetten een conferentie op over de Zeeuwse opvoedondersteu- ning, om de Zeeuwse gemeenten bewust te maken van het belang van de taak die BJZ nu uit han den moet geven. De conferentie voor de Zeeuwse makers van welzijnsbeleid is donderdag 22 september in theater De Mythe in Goes. Daar zoekt BJZ ook af stemming met andere Zeeuwse aanbieders van opvoedsteun. De opvoedondersteuning in de Zeeuwse gemeenten dreigt het eigen gezicht kwijt te raken, sig naleert één van de initiatiefne mers, preventiewerker M. van Aalst. „De steunpunten die wij in jaren hebben opgebouwd, dreigen versnipperd te raken als elke gemeente zijn eigen keuze gaat maken. Dat gebeurde al in Tholen, waar de gemeente koos het opvoedsteunpunt bij het Al gemeen Maatschappelijk Werk onder te brengen. Gelukkig wil de het AMW aansluiten bij onze opvoedsteunpunten. Sinds dë nieuwe Wet op de Jeugdzorg begin dit jaar van kracht werd, is deze preventie geen kerntaak meer van de Bu reaus Jeugdzorg. Die taak dient opgepakt te worden door de ge meenten, binnen het kader van de aankomende Wet Maatschap pelijke Ondersteuning. Die is echter nog in voorbereiding. Provincie en gemeenten hebben drie jaar om de prevetietaak over te dragen. De subsidie van de provincie Zeeland stopt per 2007. Ondertussen werken ge meenten nog uit hoeveel geld zij aan welke WMO-taak moeten uitgeven. Preventie dreigt in dat gedruis verloren te gaan, waar schuwt BJZ. Meerdere instellingen biede hulp bij beginnende probleme tussen ouders en kinderen, zoa de thuiszorg en de GGD. „Maj die gaan van het kind uit, en pj als dat tekenen vertoont van pre blemen. Wij zijn er juist voor d ouder op het moment dat di zich bezorgd maakt, omdat ee kind niet wil slapen, of niet luis tert. Het is altijd moeilijk aan t tonen hoeveel onze hul scheelt." De kans bestaat dat gebrek aa opvoedondersteuning zich in d toekomst vertaalt in ernstig problemen waar jeugdhulp b; moet komen, langere wachttij den voor hulpvormen en een gre ter beroep op crisishulp, beaam Van Aalst. „Ouders zijn mee dan ooit op zoek naar steun b: de opvoeding." Aan de conferentie verlenen ooi de Vereniging van Nederlands Gemeenten en het kennisinsti tuut voor de zorg NIZW hun me dewerking. BROUWERSHAVEN - Kunst schilderes Fransje van de Swan-van der Heijm ui Dreischor exposeert tot en me donderdag 8 september werk ii de Sint Nicolaaskerk in Bron wershaven. De tentoonstelling omvat werl in acryl, aquarel, pastel en pen tekeningen. Van der Swan laai zich vaak inspireren door haai omgeving. Haar werk varieert van gedetail leerd figuratief tot semi-ab- stract. Zij volgde haar opleiding aan de Vrije Academie in Den Haag en heeft zelf tekenles ge geven zowel privé als op scho len. Van der Swan is lid van de Zeeuwse Kunstkring en van dij schildersgroep 'Tussen de Ha-j vens' in Zierikzee. De expositie in de Sint Nicolaas kerk in Brouwershaven is tot ei met 8 september dagelijks geopend tussen 13.30 en 16.30 uur. door Esme Soesman BRUINISSE - Op Schouwen-Duive- land mag de problematiek van dak- en thuislozen relatief kleiner zijn dan in grote steden, het werk van de Stichting Ontmoeting is er niet minder om. Het comité Schouwen-Duiveland houdt za- terdag 3 september een actiedag in Brui- nisse om de stichting te ondersteunen. I Eén bezoek aan het dienstencentrum van Ontmoeting in Rotterdam en je weet waarom het zin heeft geld in te za- melen voor deze christelijke organisa tie, schetst D. den Boer-Kampjes van het Schouwen-Duivelandse comité. Bij het dienstencentrum kunnen daklozen - laagdrempelig - binnenlopen, douchen, eten, medische en psychische steun krij gen en meedoen aan tal van activitei ten. Daarnaast is er een woonproject en wordt er aan veldwerk (onder meer soep-uitdeelacties) gedaan. De stich ting is op diverse plaatsen in het land actief. Grote projecten die ondersteund worden door ruim 25 comité's die in heel Nederland opereren. Zij geven be kendheid aan de in 1988 opgerichte stichting Ontmoeting, een organisatie die door een aantal predikanten in het leven is geroepen. Het Schouwen-Duivelandse comité is inmiddels ook al wat jaartjes oud, weet Den Boer. Met enige regelmaat zorgt de twaalf leden tellende club voor activitei ten waarmee wat geld ingezameld kan worden of voorlichting kan worden ge geven. „Het valt me op dat veel mensen zeggen: in Nederland hoef je toch niet dakloos te worden. Maar tachtig pro cent heeft een psychische achtergrond", verklaart Den Boer. Geen dak boven je hoofd betekent geen uitkering. Zo ra ken mensen gaandeweg steeds verder de weg kwijt, licht ze toe. Ontmoeting probeert de mensen een helpende hand te bieden, maar daar is flink wat geld voor nodig. Met de actiedag zaterdag in Bruinisse wil het Schouwen- Duivelands comité een steentje bijdragen. Tussen 9.00 en 15.00 uur wordt een grote markt gehou den op het Kerkplein. Winkeliers die een stand bemannen, dragen een percen tage af voor het goede doel. Ook kun nen mensen zich laten knippen of een fo to laten maken. In het verenigingsge bouw van de kerk vindt een grote kin- derkledingverkoop plaats. Er is allerlei lekkers te koop. Voor de jongere markt- bezoekers is er bovendien een boerderij project opgezet. Kinderen kunnen on der meer met een ponykar meerijden, een koe melken en aan een speurtocht meedoen. Het is de vijfde keer dat er een actiedag door Ontmoeting wordt ge houden. door Esme Soesman NOORDGOUWE - Na enkele moeizame jaren zit er nu weer toekomst in openbare basis school De Springplank. Volgens de prognoses zijn er voldoende leerlingen om de school voor de toekomst te behouden. Dus staat ook niets de inrichting van een nieuw speelterrein in de weg. Enkele jaren had de school te kampen met een negatief ima go en - deels - als gevolg daar van een dalend aantal leer lingen. Sinds 2001 zakte het leerlingencijfer in van 55 via 31 naar 23. Drieëntwintig leerlin gen geldt als het minimum om een school zelfstandig te kun nen laten voortbestaan, omdat het ministerie onder die grens geen financiële bijdrage meer le vert. De negatieve trend is echter om gebogen. „We constateren dat er weer nieuwe leerlingen worden ingeschreven, waardoor de school van de ondergang is ge red", luidt de conclusie in een gemeentelijk voorstel aan de raad om in een nieuw speelplein te investeren. Ja, het gaat goed met de school, bevestigt direc teur S. Rodoe. De negativiteit rondom de Springplank is lang zaam weggeëbt en ook qua voor spellende cijfers kan de bevol king van Noordgouwe de komen de decennia genieten van een ei gen dorpsschool. Volgens de prognoses telt de school in 2024 nog altijd 25 leerlingen. Ook de nieuwbouw van woningen die in Noordgouwe is voorzien biedt wat dat betreft hoop. Sinds vorig jaar zitten kleuters en oudere leerlingen van de school in één gebouw, na een tijdje verspreid over twee loca ties te hebben gezeten. De sa mensmelting komt de gezellig heid, het onderling contact en le ren zorgen vpor elkaar ten goe de, licht Rodoe in grote lijnen toe. De leerlingen hebben de be schikking over twee groepslo- kalen en een inpandige gymzaal die als speelwerklokaal ge bruikt kan worden. Dat is vol doende bij het huidige aantal leerlingen. Het speelterrein dat nu wordt gebruikt, is echter niet geschikt voor de leerlingen uit de groepen een en twee. Door een nieuw schoolplein achter de school in te richten, wordt dat probleem aangepakt. Met de in richting (van speeltoestel tot be strating, zandbak en verplaat sing van een schuurtje) is 85.000 euro gemoeid. Het voorstel wordt donderdag 8 september in de commissie sa menleving en bestuur bespro ken. Deze bijeenkomst in het ge meentehuis begint om 19.30 door Raymond de Frel TERNEUZEN - Het maximum aantal bezoekers van de Ballade aan de Schelde in Terneuzen is verdubbeld. De belangstelling voor het concert (aanstaande za terdag) van de Zeeuws-Vlaamse dialectband De Lamaketta's is zo groot, dat de gemeente Ter- neuzen en het waterschap Zeeuws-Vlaanderen toestem ming hebben gegeven om nog eens driehonderd extra kaarten te verkopen. De populaire dialectrockers vat ten begin dit jaar het plan op hun eigen kern kunnen volgen. Dat leverde in Oosterland veel positieve reacties op. Daar haal den in juni een dikke vijftig cur sisten, verdeeld over zeven groe pen, hun certificaat binnen. De cursus begint donderdagmid dag 6 oktober met twee groe pen. De ene groep computert van 13.00 tot 14.30 uur, groep twee is tussen 15.00 en 16.30 uur aan de beurt. De totale cur sus bestaat uit acht lessen. Aanmelden is mogelijk bij Duin oord, bibliotheek, dorpshuis de Schutse of bij Theo van Heeres van de dorpsraad. Bij hem is ook aanvullende informatie ver krijgbaar via 0111-650036 of th.heeres@planet.nl. BURGH-HAAMSTEDE - De dorpsraad van Burgh-Haamste de zet de schouders onder com putercursussen voor senioren in het eigen dorp. De dorpsraad Burgh-Haamste de verzorgt vanaf oktober twee cursussen in samenwerking met Sociaal Cultureel Werk de Licht boei en Allevo. Daarvoor is een leslokaal ingericht op de locatie Duinoord aan de Kloosterweg in Burgh-Haamstede. Cursisten wegwijs gemaakt op de compu ter. Ook aan surfen op internet en het versturen van e-mails wordt aandacht besteed. De dorpsraden zetten zich in voor een cursus die senioren in om bij de zeedijk ter hoogte van buurtschap De Griete een open luchtconcert te geven. De ge meente Terneuzen en het water schap Zeeuws-Vlaanderen verleenden daarvoor in juli een ontheffing, met een maximum van driehonderd toeschouwers. De vraag naar kaarten bleek echter zo groot, dat zanger Mai- kel Harte weer in de pen klom. Deze week kreeg de band een ontheffing voor nog eens drie honderd extra bezoekers. „We hebben daarom wel besloten om het podium op te schuiven rich ting Terneuzen. We spelen nu in de bocht van het Schelpenhoek je, achter de nieuwbouwwijk Othene. Die locatie is wat prak tischer, omdat het een langge rekte, rechte strook is. Op de lo catie bij De Griete zou het moei lijk worden om meer bezoekers te verwelkomen", zegt Harte. De zanger benadrukt dat hij al een nieuw verzoek richting de gemeente en het waterschap had verstuurd, voordat Terneu- zenaar Ariël Meeusen zijn streekgenoten opriep om een protestmars richting het po dium van De Lamaketta's te houden. Meeusen opperde vori ge week om het muziekprogram ma De Nacht van de Natte Zak doek op de Temeuzense Markt te boycotten. Dit evenement wordt gehouden op het jubi leumfeest van chemiebedrijf Dow in de Terneuzense binnen stad. Meeusen vindt dat Dow zich er met in zijn ogen derde rangsartiesten veel te makkelijk van af maakt. De Lamaketta's distantieerden zich van het idee van Meeusen, om duidelijk te maken dat beide evenementen volgens hen prima naast elkaar kunnen worden gehouden. De extra kaarten zijn verkrijg baar bij Boekhandel Van de San- de, Muziekhuis Sonora en de Bruna in Terneuzen. Om over last voor de wijk Othene te be perken, worden bezoekers opge roepen te voet of op de fiets te komen. Het concert begint rond 20.30 uur. RENESSE - Met het oog op het samenvallen van Nationale Or gel- en Monumentendag op za terdag 10 september staan de deuren van de Jacobuskerk in Renesse die dag wagenwijd open. Bezoekende organisten, zowel amateurs als professionals, krij gen de gelegenheid om het in 1882 gebouwde Oberlingerorgel te bespelen. Zij moeten wel zelf hun muziekboeken meebrengen, 's Morgens treedt vaste organist Kees Groenleer als gastheer op. Hij zal regelmatig achter het mo numentale instrument kruipen, 's Middags vervangt de andere vaste organist Joost de Nooijer hem. De Nooijer sluit de dag tus sen 16.30 en 17.00 uur af met een klein concert. Tussen 13.00 en 13.30 uur treedt een twaalf koppige zanggroep op. NIERSTICHTING Ze kennen elkaar door en door. Toch weten ze iets niet van elkaar. NIERDONOR JA/NEE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 40