Strippenkaart voor dagje vrij UW FOTO'S OP Afrikaans afvalhout als Zeeuwse afrastering Sprookjesachtig fruit in de zon Nieuwe markering Roterijdijk Met 100 kilometer over fietspad Man krijgt rijontzegging Dronken bromfietser moet werken Taxi Iruse basisschool Op Dreef verruimt vakantiemogelijkheden ioete voor tinkeldief idactie: 0113-315649 ^w.pzc.nl mail:redactie@pzc.nl istbus 314460 AA Goes jvertentie-exploitatie: oord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; auws-Vlaanderen: 0114-372770; itionaal: 020-4562500. roensdag 31 augustus 2005 waarin opgenomen e Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland Deze maand GRATIS uw foto's op CD, afspeelbaar via uw DVD player* op uw TV. Bij ontwikkelen en afdrukken van uw volle filmpje of digitale opdracht van min. 20 foto's. geldt voor bijna iedere DVD player DREISCHOR - Om de Roterijdijk tussen Schuddebeurs en Dreischor verkeersveiliger te maken, wordt er in plaats van asmarkering nu randmarkering aangebracht. Daarmee krijgt de fietser meer ruimte en wordt de auto richting het midden van de weg gestuurd. Over de smalle weg, die veelvuldig door schoolgaande fiet sers wordt gebruikt, is vaker gediscussieerd. Metingen uit 2003 wezen uit dat de Roterijdijk te weinig capaciteit heeft. De weg meet 4 meter 80, wat past bij zo'n duizend passerende auto's per dag. Destijds werden er gemiddeld echter zo'n 1500 voertuigen geteld. Verbreding van de dijk danwel de aanleg van een fietspad staan vooralsnog niet op de planning van wegbeheerder Waterschap Zeeuwse Eilanden. Wel is de dijk inmiddels zestig kilome terweg geworden en wordt de markering nu aangepast. Ook wordt een nieuwe slijtlaag opgebracht. De werk zaamheden - en dus afsluiting van de Roterijdijk - zijn ui terlijk 9 september afgerond. VROUWENPOLDER - Met honderd kilometer per uur over het fietspad van Vrouwenpolder naar Serooskerke scheuren op de brommer. Een 17-jarige Noord-Bevelan der deed dat gistermorgen. Een motoragent zag hem, volg de hem een tijdje, klokte een gecorrigeerde snelheid van honderd kilometer en liet hem vervolgens stoppen. De bromfietser had op het fietspad hooguit veertig kilometer per uur mogen rijden. Hij zal binnenkort voor de rechter moeten komen. Volgens de politie wacht hem waarschijn lijk een boete die in de honderden euro's kan lopen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Jans- sens-van Kampen zag gisteren alle reden om een 65-jari- ge drankrijder uit Rixensart (B) conform de eis tot vijf tien maanden rijontzegging en 1500 euro boete te veroor delen. De man zei 8 juli in Terneuzen slechts twee trappis tenbier te hebben gedronken voordat hij in Sas van Gent met een alcoholgehalte van 1105 microgram, vijfmaal de limiet, werd aangehouden. „Ik wist helemaal niet eens dat ik in Nederland was. Ik had een afslag gemist", be weerde hij. MIDDELBURG - „Een onverbetelijke alcoholist op een brommer", noemde de Middelburgse politierechter A. Janssens-van Kampen gisteren een 42-jarige drankrij der uit Retranchement. De man reed dit jaar twee keer in korte tijd stomdronken op zijn bromfiets terwijl hem een rijverbod was opgelegd. De verdachte werd gisteren bij verstek veroordeeld tot vijftien maanden rijontzegging en zestig uur werkstraf. Officier van justitie R. Rammeloo had vier weken cel en vijftien maanden rijontzegging geëist. De bromfietser was op 23 april in zijn woonplaats betrapt met een alcoholgehalte van 1.085, circa vijfmaal de toegestane hoeveelheid, in zijn lijf. In Sluis werd hij op 1 juli wederom aangehouden op zijn brommer. Dit keer werd een alcoholgehalte van 840 microgram gemeten. De Zeeuws-Vlaming is bekend bij de politie en geniet een kwalijke reputatie op het gebied van alcoholmisdrijven. (Advertentie) Zorgtoeslag is een bijdrage in de kosten van uw zorg verzekering. En de Belastingdienst gaat deze toeslag uitbetalen. Als u recht heeft op zorgtoeslag. ontvangt u in september automatisch liét aanvraagformulier. 1 Wacht rustig af totdat het formulier bij u in de bus valt. 2 Controleer de gegevens. 3 Vul het formulier verder in. 4 Stuur het formulier terug. Bel voor meer informatie de BelastingTelefoon: 0800-0543 of kijk op www.toeslagen.nl. Leuker kunnen we't niet maken. Wei makkelijker. zeeuwse almanak Het nieuwe leven op de basis school betekent voor de vierja rige een opeenstapeling van indrukwekkende ervaringen. Daar werd er gistermiddag weer een aan toegevoegd. De dag was aangebroken dat hij voor eerst de buitenschool se opvang zou bezoeken. Dat op zich ivas niet wat hem al dagenlang fascineerde, maar de aangekondigde rit per taxi van school naar de opvang. De reis, hoe kort ook, was in derdaad een belevenis. Glun derend stapte hij op de plaats van bestemming uit. Zijn Vader, die ter geruststel ling achter de taxi aan was ge reden en nu al enkele jaren als onbezoldigd privé-chauf- feur voor zoonlief mag funge ren, keek van een afstand toe. Hij voelde zich trots. Maar ook een beetje ondergewaar deerd. ENESSE - De Prinsenhoeve in enesse krijgt een afrastering in teakhout om de hereford- leien en shetlandpony's die op i vroongronden grazen, buiten houden. Het teakhout is over i het uitdunnen van een planta- uit Ghana en wordt daar be- houwd als afvalhout. out voor afrasteringspalen ag niet langer tegen rotting be- tndeld worden omdat de palen i dergelijke behandelingen, bij- iorbeeld met teer, nog enige tijd uitlogen in de grond. Dit kan een schadelijke invloed op met name het grondwater heb ben. De. huidige, onbehandelde afrasteringspalen hebben daar door een beperkte levensduur ge kregen. Palen van snelgroeiend hout, zo als naaldbomen, kunnen maar een jaar of drie tot vijf mee, weet A. Ruijtenberg van De Prinsenhoeve. Kastanjehout, dat ook vaak wordt gebruikt, vertoont na een jaar of tien, twaalf de eerste rottingsver schijnselen. Ruijtenberg ontdek te dat op teakhoutplantages in Ghana de aanplant regelmatig wordt uitgedund. De eerste keer dat dit gebeurt, levert stamme tjes van tien tot twaalf centime ter op die in Ghana als afval hout worden beschouwd. Zij hebben echter de juiste maat voor afrasteringspalen en om dat het om hardhout gaat, ver moedt Ruijtenberg dat deze pa len een langere levensduur heb ben dan de kastanjehouten pa len. Voor hem réden genoeg om circa zeshonderd van deze palen te importeren. Want een groot deel van het terrein van De Prin senhoeve maakt tegenwoordig deel uit van een aaneengesloten gebied van tweehonderd hecta re vroongronden waar oude na tuurwaarden worden hersteld. „Daar grazen shetlandpony's en herefordkoeien op", vertelt Ruij tenberg. „Die wil ik niet in mijn tuin hebben en ook niet in de el- zenmeten die we teruggeplant hebben. Voor aansluiting op dat natuurgebied hebben we zes ki lometer afrastering gesloopt, maar er moet drie kilometer nieuwe afrastering terugge plaatst worden." Er bestond al afrastering, maar die was gericht op het houden van schapen. Voor de koeien moeten de palen hoger en dich ter bij elkaar geplaatst worden. Alle oude, nog geteerde palen zijn verwijderd. Ruijtenberg: „Na dertig jaar zagen die er nog prima uit, maar ik wilde graag in samenwerking met de provin cie Zeeland dit project van teak houten palen uitvoeren. We zul len pas over vijftien jaar weten of de levensduur van teakhout in de grond langer is dan van kastanjehout. Maar gezien de kwaliteit van deze palen en de prijs, want het gaat om afval hout, denk ik dat er ook elders dergelijke proeven gaan lopen." ior Ali Pankow RUINISSE - Christelijke basis- hooi Op Dreef in Bruinisse imt voor Schouwen-Duive- nd met de primeur van een ver- f-strippenkaart. Ouders krij- in daarmee vier dagdelen tot m beschikking die ze kunnen kruiken om buiten de school- ikanties om zomaar eens een igje weg te gaan met hun leer- lichtige kinderen. )e regeling is nieuw voor deze imeente, maar ik heb het idee in de school waar ik voorheen erkte, De Regenboog in Tho- n", zegt directeur E. Hoogen- jk van Op Dreef, en verlof-strippenkaart biedt een passende oplossing in situatie waar hij specifiek in ruinisse mee wordt geconfron- erd. Verhoudingsgewijs wordt er veelvuldig gebruik ge- aakt van de mogelijkheid bui- n de officiële schoolvakanties n verlof te nemen. Dat heeft al- s te maken met de mosselschip- >fs die midden in de zomer niet met hun gezin op vakantie kunnen omdat deze branche dan een piekperiode beleeft. De leerplichtwet biedt ouders die tijdens de schoolvakanties echt geen vrij kunnen nemen, de ruimte tijdens de schoolperiode met hun kinderen op vakantie te gaan. Die noodzaak moet er echter wel zijn en volgens Hoog- endijk wordt er vanuit de school zeker niet lichtvaardig mee om gegaan. Hij wil niet met twee maten meten, maar moet zich aan de regels houden. „Als leer lingen onrechtmatig worden thuisgehouden, wordt het ge meld en volgt er een boete. Dat is wel eens voorgekomen, maar het is natuurlijk niet prettig voor de verstandhouding. Boven dien kan ik me best voorstellen dat ouders buiten de vakanties om wel eens behoefte hebben er met de kinderen een lang week end op uit te gaan", zegt de schooldirecteur. Met de nu door hem geïntrodu ceerde verlof-strippenkaart creëert hij de mogelijkheid daar toe. De regeling biedt ouders de ruimte hun kind viermaal een dagdeel van school te houden. Volgens Hoogendijk betekent dat een verruiming, want die vier dagdelen gaan niet ten kos te van de bestaande vakantiere geling. Evenmin behoeven de verlofstrippen te worden ge bruikt voor het vrij nemen ten behoeve van familieomstandig heden als bruiloft, huwelijksju bileum en begrafenis. Daarvoor blijft verlof regulier toegestaan. Niet verplicht Hoogendijk komt niet met een heuse strippenkaart waarvan strookjes ingeleverd moeten worden. De regeling is opgeno men in het gebruikelijke formu lier voor aanvraag van buitenge woon verlof. „Het is natuurlijk ook niet verplicht die vier dagde len op te nemen. Ze kunnen ge bruikt worden als de behoefte zich aandient. Ik denk dat lang niet alle ouders er een beroep op zullen doen", zegt de directeur. Volgens hem kan er veel onvre de mee worden voorkomen. Een boete voor het onrechtmatig thuishouden van een leerling be draagt tenslotte 45 euro per kind per dag. Hoogendijk heeft het idee van de verlof-strippen- kaart eveneens voorgelegd aan de gemeente. Hij kan zich voor stellen dat er ook binnen het openbaar basisonderwijs beho.ef- te bestaat aan een dergelijke re geling. Directeur E. de Keijser van het bovenschoolsmanagement toont zich echter wat sceptisch over de verlof-strippenkaart. „Het lijkt me lastig in de Idas als dan het ene kind en dan het andere kind weer een dagdeel weg is. Je zult het bovendien goed moeten bijhouden. Ik zie de voordelen er nog niet zo duidelijk van in", aldus De Keij ser. Hij heeft de indruk dat de bestu ren van de andere protes tants-christelijke basisscholen in deze gemeente evenmin be langstelling hebben voor het overnemen deze regeling. IDDELBURG - De Mid- dburgse politierechter A. Jans- ms-van Kampen heeft gisteren en 28-jarige inwoner van de eeuwse hoofdstad voor een inkeldiefstal veroordeeld tot onderd euro boete. Ie Vlissinger had op 4 juli ge- ■obeerd uit een winkel in Mid- ilburg een zwembroek te ont- reemden. Hij had de zwem- roek in een paskamer onder jn eigen broek aangetrokken, i wilde op die manier de broek pnder afrekenen de winkel uit- bokkelen. Omdat het alarm af- ing, kon hij worden aangehou- en. en 31-jarige man uit Goirle ieg door de rechter een cel- tf van een week opgelegd. De rabander was op 30 juni op he- rdaad betrapt toen hij in Vlis- ingen bij een supermarkt een likje cola, zes kadetjes en een ikje gesneden kaas, met een to- ile waarde van 2,53 euro pro- ierde mee te nemen zonder te italen. Basisschool Op Dreef in Bruinis se is de eerste school in de regio die de ouders een verlof-strip penkaart aanbiedt. foto Dirk-Jan Gjeltema Advertentie ZIERIKZEE - Warme kleuren vervat in de meest uiteenlopende vormen. Rond deze tijd staat langs de N59 tussen Zierikzee en de Westhoek sinds jaar een dag steevast een flink assortiment sier- fruit uitgestald. Doorgaans het teken dat het najaar nadert dan wel is begonnen. Maar dankzij het warme weer en de dit jaar wel heel uitbundige - en groter geworden - opstelling van pompoenen en kalebassen lijkt er net even iets anders aan de hand. Het is niet moeilijk je te wanen op een zuidelijker dan Zeeland gelegen marktje om je daar te laven aan sprookjesachtig fruit. foto Dirk-Jan Gjeltema DVD 'Cracking the Da Vinei Code' Van €14,99 Voor €7,50 het alfabet van Zeeland DVD André Hazes 'Zij gelooft in mij' van €5,99 voor €2,50 Kijk vanaf 3 september in de krant voor de aetiebon!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37