Gemengde gevoelens bij Oranje Druk op Verdonk in zaak-Kalou groeit Peter Wessels naar tweede ronde in US Open Tanger rekent op goud met roeisters Robben weer geteisterd door blessureleed; Cocu met hoofd bij ontmanteling PSV Emile Mpenza zegt al voor 34e keer interland af Hellings slechts een paar uurtjes bij Jong Oranje Oltmans verrast door nachtelijk pilsje hockeyers 23 Petacchi opnieuw de snelste Bouma voor drie jaar naar Villa PSV legt de Argentijn Carrizo vast Turnteam uit Roemenië opgeheven Schleicher wint rit in Ladies Tour Feyenoord verdient goed aan Fred Tsjech Heinz naar Galatasaray Owen tekent bij Newcastle United door Jochem Lippmann KATWIJK - Met Arjen Robben als grootste twijfelgeval begon het Nederlands elftal gister avond met de voorbereiding op de WK-kwalificatieduels met Armenië en Andorra. De links buiten wordt opnieuw door bles sureleed gekweld en weet nog niet of hij zaterdag en volgende week woensdag met Oranje een grote stap richting de eindronde in Duitsland kan zetten. Bondscoach Marco van Basten heeft namelijk goede hoop dat het uitduel met Tsjechië op 8 ok tober niet cruciaal is voor recht streekse WK-plaatsing. Behalve tegen Armenië en Andorra speelt Oranje ook nog voor ei gen publiek tegen Macedonië. Als die drie duels negen punten opleveren, plaatst Oranje zich vermoedelijk ook al als een van de beste nummers 2 van de groe pen voor het WK in Duitsland. Het hoofd van Arjen Robben stond gisteravond tijdens de eer ste training voor de duels met Armenië en Andorra even niet bij rechtstreekse plaatsing voor het WK. De linksbuiten oefende apart van de groep en was be nieuwd hoe zijn gekwetste enkel het zou houden. Domme pech „Ik denk dat het allemaal wel meevalt", zuchtte Robben. „Ten minste, ik hoop het. Ik word er echt niet goed van. Vorige week tegen West Bromwich Albion kreeg ik een schop. Ik vreesde direct het ergste. Daar gaat-ie weer, dacht ik nog. Houdt het dan nooit op? Maar ik kon er echt niets aan doen. Dit heeft niets met blessuregevoeligheid of zo te maken. Dit is domme pech. Maar wel heel vervelend." Ruud van Nistelrooij trainde evenals Robben apart van de groep. „Maar ik ben zaterdag ge woon van de partij hoor. Ik heb een beetje last van mijn lies. Maar dat gaat snel over. Geen probleem, niets aan de hand." Phillip Cocu maakte een minder opgewekte indruk dan de spits van Oranje. „Natuurlijk staat DEN HAAG - Bondscoach Aimé Anthuenis kan zaterdag in het WK-kwalificatieduel van België in en tegen Bosnië-Herzegovina weer geen beroep doen op Emile Mpenza. De voetballer van HSV ging zaterdag onder het mes, om dat hij met een infectie aan het onderbeen kampte. Mpenza moet nu al voor de 34e keer een interland aan zich voor bij laten gaan. Sinds zijn de buut in 1997 was de spits vooral door blessures afwezig. Tussen februari 2004 en maart van dit jaar bedankte hij, omdat zijn hoofd niet naar het Belgisch elf tal stond. Zaterdag zou hij een aanvalskoppel vormen met zijn broer Mbo, die zondag nog drie keer scoorde voor Anderlecht. Met het afhaken van Emile Mpenza zijn de zorgen voor An thuenis weer groter. Club Brug- ge-vei'dediger Philippe Clement verliet het trainingskamp van wege een blessure en het meespe len van toptalent Vincent Kom- pany (knieblessure) is onzeker. ALMELO - Sergio Hellings zat al met zijn gedachten in Arme nië. Een paar uurtjes zat de spe ler van Heracles maandag bij de selectie van Jong Oranje. Lan ger niet, want Hellings beschikt niet over een geldig paspoort. En blijft dus thuis. Meteen na de maandagse trai ning kreeg hij het nieuws te ho ren. „Ik moest een kopie van m'n paspoort naar Zeist faxen", aldus Hellings. Direct werd dui delijk dat door zijn selectie een dikke streep kon worden gezet. „Voor Armenië moet je paspoort nog minimaal drie maanden gel dig zijn, die van mij is dat nog maar een maand. Shit man, ik ben enorm teleurgesteld." Hellings was drie weken terug ook al het middelpunt van admi nistratieve rompslomp. Toen speelde hij met een sdhorsing op zak het bekerduel met de ama teurs was DCG. Heracles werd door de KNVB uit de beker geke geld. Hellings speelt nu vrijdag niet met Jong Oranje in Arme nië, maar met Heracles bij MSV Duisburg. „Heb ik ook een pas poort nodig, hiaar dat zal geen problemen opleveren." GPD mijn hoofd een beetje naar PSV", bekende de aanvoerder van de Eindhovense club. „Bou- ma mist deze training van Oran je omdat hij nog bij zijn nieuwe club Aston Villa is. Lee gaat weg en Van Bommel, Park en Vo- door Jaco van Lambalpen DEN HAAG - De druk op minis ter Verdonk om Feyenoord- spits Salomon Kalou toch te na turaliseren groeit. Erica Terps tra, voorzitter van NOCNSF, vindt dat Verdonk een uitzonde ring moet maken voor Kalou vanwege zijn 'uitzonderlijke kwaliteiten.' Een groot aantal Tweede-Kamerfracties is het daarmee eens. Kalou werd deze week tot talent van het jaar 2005 verkozen. Het onafhankelijk kamerlid Na wijn vindt dat daarmee is bewezen dat de Feyenoorder een grote bij drage kan leveren aan het Ne derlandse voetbal. Hij stelt dat Verdonk Kalou versneld het gel zijn al weg. Dat zijn vijf ba sisspelers. Dat is nogal wat. Ui teraard is de club met veel spe lers bezig. Maar je moet maar af wachten hoe dat afloopt. En dan moeten die spelers ook nog eens wennen aan de manier van staatsburgerschap moet geven. Ook Terpstra meent dat Ver donk in het geval Kalou een uit zondering moet maken. Als Ka lou Nederlander is, kan hij in 2006 bij het WK uitkomen voor het Nederlands elftal. Verdonk legde in mei een verzoek om de Ivoriaan versneld te naturalise ren naast zich neer. Het steekt Terpstra, prominent WD-lid en oud-staatssecretaris van VWS, dat Verdonk daarbij het positie spelen bij PSV. Gelukkig heb ben we nog een paar dagen. De selectie is nu wel heel dun. Vo rig jaar konden we een paar blessures opvangen. Met de hui dige spelers is dat bijna onmoge lijk." ve advies van VWS over Kalou genegeerd heeft. „VWS is hierin het leidende ministerie, daar ligt de deskundigheid", doceert Terpstra. „Staatssecretaris Ross (Sport) heeft nooit misbruik van die positie gemaakt. Dan vind ik dat minister Verdonk de staatssecretaris niet had moeten overrulen. Toen ik staatssecreta ris van sport was, gebeurde dit ook niet. We hadden goede af spraken met Justitie." Cocu: „We hebben vorig seizoen met de goede prestaties in de Champions League enorm veel goodwill gekweekt. Het zou heel jammer zijn als we dat nu alle maal gaan verpesten. Ik weet dat de club met veel spelers be- Een woordvoerder van Ross be vestigt dat de staatsecretaris po sitief heeft geadviseerd over Ka lou. „Vroeger werd zo'n advies zonder meer gevolgd. Het is niet zo dat we vaak vragen om de sporters versneld te natualise- ren; dat is de afgelopen tien jaar zo'n zeven, acht keer gebeurd." In mei van dit jaar voerde Ver donk aan 'niet aan te nemen dat het succes van het Nederlands elftal afhankelijk is van de bij- zig is. Ik word als aanvoerder goed op de hoogte gehouden maar ik kan niet wachten tot het donderdag is, de transfer markt gesloten is en alles uitein delijk toch nog redelijk is afgelo pen." ANP drage die betrokkene daarin zou kunnen leveren'. Kalou heeft daar bezwaar tegen gemaakt en is vorige week gehoord door de Immigratie- en Naturalisatie dienst. Daarbij heeft zijn advo caat ook gemeld dat de voetbal ler genomineerd was als talent van het jaar. Over zes weken doet de IND uitspraak. PvdA, SP, GroenLinks, Chris- tenUnie en Na wijn vinden dat Verdonk een uitzondering moet maken. „Dat vonden wij in mei en dat vinden wij nog steeds," zegt PvdA-kamerlid Klaas de Vries. „De minister zou wat meer achter de regels moeten kij ken," vindt de ChristenUnie. WD, CDA en de oude partij van Nawijn, de LPF, zijn echter tegen. GPD De. Nederlandse vrouwenacht plaatste zich gisteren voor de fi nale en ligt op medaillekoers op het WK roeien in Japan. Helen Tanger rekent er stiekem op dat het zondag goud wordt. door Marco Knippen ALKMAAR/GIFU - Ze won in 2003 WK-zilver met de vier-zon- der-stuurvrouw. Maar het groot ste succes boekte Helen Tanger (27) vorig jaar, toen ze met de acht brons won op de Olympi sche Spelen. Bij het WK in Ja pan jaagt ze nu op het konings nummer weer roem na. „Zonder een medaille huiswaarts keren, zou een teleurstelling zijn." Het leek haast een sprookje. Op de valreep uit twee vieren sa mengesteld, nam de acht de kort ste route naar olympisch ereme taal. In minder dan drie maan den had de boot slechts zeven ra ces nodig om in Athene achter winnaar Roemenië en de Vere nigde Staten derde te worden. Met gedegen beleid had dat am per van doen. In de voorberei ding was de dubbelvier, op aan dringen van NOCNSF-directeur Joop Alberda, door de Neder landse roeibond tot prioriteits project voor de Spelen bestem peld. „We moesten zelf aange ven dat de acht betere kansen op een olympisch startbewijs had", zegt Tanger. De acht in de oude samenstel ling werd afgedankt en de dub belvier opgeofferd, wat de nodi ge kritiek losmaakte. Die ver dampte toen bij het kwalificatie toernooi in Luzern een soeverei ne zege werd behaald, gevolgd door de tweede plaats bij de we reldbekerwedstrijd in hetzelfde decor. Tanger: „Het was zaak op elkaar ingespeeld te raken." In Griekenland viel de puzzel in elkaar. Het succes voltrok zich op de 26e verjaardag van Tan ger. „Het is dan extra speciaal dat je in het Holland House door uitzinnige Oranje-fans wordt toegezongen." Helen Tanger worstelde vanaf half november tot eind januari met een zware rugkwetsuur, ver oorzaakt door een verschoven tussenwervelschijf. „Maar geluk kig heb ik de draad snel kunnen oppakken, waardoor ik toch op tijd voor het WK klaar was." De verbazing over haar carrière, die op 18-jarige leeftijd begon, regeert nog bij de arts in oplei ding, die weldra met co-schap- pen begint. „Sporten zit zekei niet in m'n genen", grinnikt Tan ger. „Aan hardlopen heb ik een broertje dood, balgevoel is mij vreemd. Als ik niet door een vriendin naar de roeiclub was meegezeuld, was het de vraag ge weest of ik er ooit door geïnfec teerd zou zijn geraakt." De eerste aanzet tot een meer professionele benadering kwam in 2000. Met een sportbeurs ver trok Tanger voor een jaar naar de VS. „Een goede zet. Opeens was ik dagelijks met roeien be zig en moest ik tegen verwach tingspatronen opboksen. Fysiek en mentaal heeft me dat ge rijpt." Nu de oogsttijd is aange broken, is het fanatisme groot. „Ik wil prijzen pakken, te begin nen bij dit WK. Als mijn stelling klopt dat je in de wedstrijd pres teert wat je in de training liet zien, dan reken ik op goud. In elk geval moet er een medaille mee naar huis. Lukt dat niet, dan ben ik enorm teleurgesteld en heeft de ploeg gefaald." GPD LEIPZIG - Een grote pils 's nachts om twee uur op een ter ras in hartje Leipzig. Moet dat kunnen bij een EK hockey? En kele internationals van Oranje vonden maandag na de moeiza me zege op Polen (2-1) van wel. „Als het de avond voor een wed strijd was gebeurd, had ik ze er uit geschopt", liet de verraste bondscoach Roelant Oltmans gisteren weten. „Aan de' andere kant, een EK met maar veertien spelers volmaken, is lastig. Dus ik zal niemand op het vliegtuig zetten. Het was ook niet echt verboden. Maar ik zal hun ge drag wel aan de orde stellen. Ik ga er vanuit dat deze spelers heel goed spelen tegen Spanje." Het is niet de eerste keer dat het stapgedrag van Oranje-interna tionals commotie veroorzaakt. Paul Litjens werd ooit vlak voor een belangrijk duel betrapt en bij het vorige EK in Barcelona (vierde) ontvluchtten spelers tot twee keer toe het hotel voor een illegaal avondje uit. ANP van onze sportredactie NEW YORK - Peter Wessels heeft giste ren de tweede ronde van het US Open bereikt. De enige Nederlandse tennisser in het enkelspel won op baan 9 in vier sets van de Belg Christophe Rochus: 6-7 (6-8) 6-3 6-4 6-4. Wessels, net op tijd hersteld van de rib- blessure die hij in het Davis-Cupduel met Slowakije opliep, herstelde zich pri ma na het verlies van de tiebreak in de openingsset. Gesteund door een prima opslag rekende hij vervolgens af met Ro chus. Roger Federer ging moeiteloos naar de tweede ronde. De Zwitser stond tegen de Tsjech Ivo Minar slechts drie games af: 6-1 6-1 6-1. Hoewel Federer na Wim bledon maar aan één toernooi (Cincin nati) meedeed om een slepende voetbles sure te laten helen, was hij rap in vorm. Zijn machtsvertoon van gisteren maak te duidelijk dat de bedwinger van de Zwitser in New York normaliter boven aardse gaven moet hebben. Hij sloeg met de forehand winners op elk ge wenst moment. Andre Agassi kende wei nig moeite met zijn eerste opponent. De routinier ontdeed zich met 6-3 6-3 6-1 van de Roemeen Razvan Sabau. Tim Henman werd uitgeschakeld. De Brit, twaalfde geplaatst en vorig jaar halvefi- nalist, verloor kansloos van de Span jaard Fernando Verdasco: 4-6 2-6 2-6. De Russische tennisster Svetlana Koeznetsova betaalt naar eigen zeggen de prijs voor alle hectiek na haar eindoverwinning in de US Open van vorig jaar. foto Brian Snyder/RTR Bij de vrouwen schreef Svetlana Koez netsova ongewild geschiedenis. Ze ver loor in de eerste ronde van Ekatarina Bitsjkova en de Russin kreeg daarmee de twijfelachtige eer als eerste titelver dedigster ooit in de openingspartij te worden uitgeschakeld. Koeznetsova kwam al met weinig vertrouwen op de baan. In Toronto liep ze een rugblessure op, waardoor ze zich amper op New York kon voorbereiden. Maar al voor de kwetsuur ontbrak de overtuiging. Ze haalde wel de kwartfinale bij de Austra lian Open en kreeg op Roland Garros een matchpoint tegen de latere winna res Justin Henin. Maar in San Diego en Los Angeles vloog ze er snel uit. Mede door 45 afzwaaiers bezorgde ze Bitsjko va een droomdebuut op een grandslam (3-6 2-6). Koeznetsova zei dat ze dit seizoen de prijs betaalt voor alle hectiek rond haar eindzege bij de US Open van vorig jaar. „Ik denk dat ik beter moet leren hoe ik mijn programma moet plannen. Vorig jaar speelde ik heel veel omdat het zo lekker ging. Op dezelfde manier pro beerde ik nu in vorm te komen, maar blijkbaar werkt het niet zo. Het is te leurstellend dat ik verlies, maar ik pro beer toch de positieve dingen eruit te ha len." Henin Maria Sjarapova startte overtuigend. De nummer één van de plaatsingslijst gunde Eleni Daniilidou slechts twee ga mes (6-1 6-1). Justine Henin-Hardenne was na 58 minuten klaar met Zuzana Ondraskova: 6-3 6-0. De Waalse raakt pas op dreef na de eerste set, waarin ze wisselvallig, onzeker en weinig agres sief tenniste. Amélie Mauresmo kreeg weinig weerwerk van de Italiaanse Ro berta Vinci: 6-3 6-2. Mauresmo treft nu de Bulgaarse Sesil Karatantsjeva, die won van de Amerikaanse Meghann Shaughnessy: 2-6 7-5 7-5. ANP woensdag 31 augustus 2005 ARGAMASILLA DE ALBA - Alessandro Petacchi heeft gisteren de vierde etappe van de Ronde van Spanje gewonnen. De Italiaanse wielrenner was na een rit over ruim 232 kilometer van Ciudad Real naar Argamasilla de Alba opnieuw de snelste in de massasprint. Petacchi bleef onder anderen de Noor Thor Hushovd en de Duit ser Erik Zabel voor. Het was zijn tweede dagprijs en de veertiende in totaal in de Vuelta. Tom Boonen, die uit het wiel van Zabel naar de zege dacht te kunnen sprin gen, overschatte zichzelf. Hij ontplofte en werd slechts achtste. De Australiër Brad ley McGee behield de goudgele leiderstrui. ANP foto Luis Tejido/EPA BIRMINGHAM - PSV'er Wilfred Bouma speelt de komen de drie seizoenen voor het Engelse Aston Villa. Met d< overgang is een bedrag van 5,3 miljoen euro gemoeid. Bou ma: „Ik had een goed gevoel over deze club. Dat Davic O'Leary manager is, was een belangrijke reden voor Vill; te kiezen. Hij heeft me duidelijk gemaakt dat hij in mij er mijn mogelijkheden gelooft." ANP EINDHOVEN - PSV heeft de Argentijnse jeugdinternatio- nal Juan Carlos Carrizo aangetrokken. De 18-jarige aan vallende linkermiddenvelder komt van de San Lorenzo de Almagro, een club uit Buenos Aires. PSV onderhandel- nog met Michael Reiziger (32). De 72-voudige internatio nal speelt nu bij Middlesbrough, bij PSV kan hij een twee jarig contract krijgen. ANP BOEKAREST - Het olympische turnteam in Roemenië i; opgeheven. De ploeg won vorig jaar goud bij de Olympi sche Spelen in Athene. Eerder deze maand werder Alexandra Eremia en Monica Rosu wegens gewichtspro blemen uit de ploeg gezet. Onlangs kwamen daar Catali- na Ponor en Florea Leonida bij nadat ze tot vier uui 's nachts hadden gedanst in een discotheek. Daardooi bleef alleen Daniela Sofronie over. Daarop werd besloter een nieuwe ploeg op te zetten. ANP DRONTEN - De Duitse Regina Schleicher heeft gisterer in Dronten ook de tweede etappe van de Holland Ladies Tour gewonnen. In de massasprint bleef ze Nicole Cooke voor. Chantal Beltman werd derde. Schleicher blijft lei der in het klassement. Beltman staat daarin derde. ANP LYON - De Braziliaan Fred heeft voor vier jaar getekend bij de Franse club Olympique Lyon. Hij komt van Cruzei ro Belo Horizonte. Met de overgang is een bedrag van 15 miljoen euro gemoeid. Ook Feyenoord verdient aan de transfer. De club kreeg vanwege de samenwerking met America-MG de transferrechten. Feyenoord deed die var de hand voor 90 procent in ruil voor de speler Magrao maar krijgt nu 10 procent van de transfersom. ANP/AFP BERLIJN - Tsjechisch international Marek Heinz gaal van Borussia Mönchengladbach naar het Turkse Galatasa ray. Heinz speelt naar verwachting binnenkort hel WK-kwalificatieduel met Tsjechië tegen Nederland. ANP LONDEN - Michael Owen speelt de komende vier jaar bi; Newcastle United. De Engelse international komt van Real Madrid. Bij de Spaanse topclub kwam Owen, groot geworden bij Liverpool, niet veel aan spelen toe. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 23