Huilende kinderen zijn een zegen PZC Tussen bescheidenheid en twijfel Kerkje van Ellesdiek aat voort op de ingeslagen weg Middelburgs koor in Brouwershaven Luxe maaltijd voor vluchtelingengezin 21 kunst Provinciale subsidie oesterkotter Zandverlies Schelde onduidelijk Zeelandbrug afgesloten Grievende tekst niet op internet door Henk Postma Huilen is gezond. De Nederlandse vrouw weet dat als geen ander. En handelt ernaar. Vrijwel nergens ter wereld biggelen zo veel tranen over vrouwenwangen als in Nederland. Dat lucht op. Maar als de baby huilt, dan wordt al gauw anders gedacht. Dan wordt alles uit de kast gehaald om het kind zo snel mogelijk stil te krijgen. Met funeste gevolgen, zegt Margaret Begthel uit Goes. Onderzoekers van de Tilburgse Uni versiteit kwamen onlangs met opval lend nieuws: Nederland is het land van de huilende vrouwen. Die laten de waterlanders ongeremd stromen, meer clan 45 keer per jaar. Alleen Chileense vrouwen huilen nog vaker. De Neder landse man steekt daar wat kleurloos bij af. Die laat z'n tranen nog geen twaalf keer per jaar de vrije loop, en is daarmee op wereldschaal een grijze middenmoter. Bovendien, waar vrouwen vaak lang en intens huilen, blijf het uiterlijk ver toon bij de man veelal beperkt tot niet woensdag 31 augustus 2005 veel meer dan wat vochtige ogen. De vrouw huilt uit machteloze woede, de man vanwege ontroering. Eén ding hebben de twee geslachten met elkaar gemeen: ze huilen het liefst in de veilige omgeving van het eigen huis, en bij voorkeur 's avonds. Tussen zes en tien uur, als de dagelijkse werk zaamheden achter de rug zijn, schijnt er een 'huilpiek' te zijn. Dan gunt de volwassen Nederlander zich de tijd om de dagelijkse spanning snikkend uit het lichaam weg te laten vloeien. Vrouwen hebben daar een vast ritueel voor: ze nestelen zich met een doosje tissues op de bank om te 'genieten' van een tranentrekker op tv. Dat is beneden de waardigheid van de man. Die vindt zich daar te stoer voor. Merkwaardig, want aan het begin van het leven, in wieg of kinderkamer, zijn Margaret Begthel: „Opvoeders moeten kinderen aanmoedigen vrijuit te huilen." juist jongetjes de grootste huilebal ken. Dat wordt hen kennelijk afdoen de afgeleerd. Cursus „Met alle destructieve gevolgen van dien", zegt Margaret Begthel uit Goes. Komende maand, op 15 september, verzorgt ze voor de tweede keer een cursus 'huilen, boos zijn, ruzie' ofwel leren omgaan met lastig gedrag van kinderen. De cursus, bedoeld voor ouders en andere opvoeders van kinde ren van nul tot tien jaar, begint met aandacht voor huilgedrag. „Er zijn", doceert Begthel, „twee rede nen waarom een baby of kind huilt. In het eerste geval gaat het om het duide lijk maken van een behoefte. Daarvan is bijvoorbeeld sprake bij pijn, hon ger, kou of behoefte aan aandacht. De tweede reden is bij veel opvoeders nog onbekend: huilen om zich te bevrijden van spanningen of frustraties. Opvoe ders spannen zich op vele manieren in om het huilen te laten stoppen. En als dat niet lukt kan het leiden tot gevoe lens van wanhoop en machteloosheid, soms met mishandeling tot gevolg." Ontladen Opvoeders die bij zichzelf te rade gaan, zouden moeten weten dat het ge zond, ja zelfs genezend kan zijn eens goed uit te huilen. Maar aan jonge kin deren wordt veelal het recht ontzegd die uitlaatklep te gebruiken. „Als het gaat om het ontladen van spanning, moet een kind gelegenheid krijgen om net zo lang te huilen als nodig is. Liefst in de armen of nabijheid van een liefhebbende opvoeder die het kind aanmoedigt om de tranen de vrije loop te laten. Gebeurt dit niet, dan blijft èr spanning zitten. Dan zal het kind dat op een gegeven moment gaan afreageren op anderen. Het leert dan gevoelens te onderdrukken. Daar mee kweek je agressief gedrag en ge brek aan respect voor de gevoelens van anderen." Begthel werkt in het onderwijs, en spe cialiseerde zich in lesgeven aan kinde ren die zich 'anders' ontwikkelen dan foto Willem Mieras het doorsnee kind. Ze maakt deel uit van een netwerk van trainers, psycho logen, pedagogen en andere opvoed kundigen die zich baseren op het ge dachtegoed van de Amerikaanse peda goge Aletha J. Solter. Haar boek 'De taal van het huilen' is inspiratiebron voor de cursus. Die leert deelnemers ook hoe kinderen te benaderen die boos zijn of ruzie ma ken. „Essentieel is dat je gevoelens respec teert, kinderen niet met hun gevoelens alleen laat, en daarnaast duidelijk grenzen stelt. Lastige kinderen in de hoek zetten, heeft averechts effect. Juist die kinderen hebben je aandacht het hardst nodig." door Rolf Bosboom ELLKWOUTSDIJK - De presen tatie van de eerste cd van Anja Kopmels is een van de activitei ten komend najaar in 't Kerkje van Ellesdiek, dat zich de afgelo pen jaren heeft ontwikkeld tot ultureel podium. Het eerste optreden is komende wndag. Het Vocaal Ensemble Sint Laurens geeft dan ter gele genheid van zijn twintigjarig be staan vanaf 14.30 uur een jubi- eumconcert. Het twaalfkoppige aannenkoor zingt a capella. n het weekeinde van 10 en 11 eptember. als het ook Open Mo- lumentendag is, zijn er diverse ictiviteiten. Behalve het optre- len van Anja Kopmels (zater- iag om 15.30 uur) spelen Anco Heugel en Ankie Caljouw zater- iag op respectievelijk orgel en warsfluit. Dat doen ze op ver- ehillende tijden, zowel geza- nenlijk (11.30 uur) als afzonder ijk (13.30 en 14.30 uur). )p de zondag, 11 september, is :rom 13.30 en 14.30 uur muziek [an het Zeeuwse saxofoonkwin- MeetöReed. Om 15.30 uur de solovoorstelling Psal- ken van de bekende acteur van Ulsen. Kees van Eer- lel verzorgt intermezzi op het or waarbij hij improviseert op de psalmen die Van Ulsen op theatrale wijze verwoordt. Het najaarsprogramma van het kerkje bevat verder optredens van Jan van der Velde met zijn groep (zondag 9 oktober), Am- bras (zondag 13 november) en Piet Brakman (zondag 27 novem ber). Op vrijdag 2 december is een Zeeuwse avond voorzien, met medewerking van Wim van de Wege, Jan Gunter en dichter Hans Hamelink. Zangpedagoge Willy Feijtel geeft zaterdag 29 oktober een openbare zangles. Verder zet de organisatie de ge woonte voort om elke eerste zon dag van de maand een meezing- middag te houden, te beginnen op 2 oktober. Elke derde zondag van de maand is er een oecume nische bijeenkomst. Speciaal voor senioren is er op 12 okto ber een middag met muziek en verhalen en op 16 november een programma verzorgd door En gel Reinhoudt en Gerard Smalle- gange. Tijdens de activiteiten zijn er ook regelmatig nieuwe tentoon stellingen te bekijken. Cees In- gelse uit Driewegen exposeert in de maanden september en ok tober schilderijen. Van Henk Bisschop uit Wemeldinge zijn in november en december aquarel len te zien. Anja Kopmels: „Ik vind niet dat je alles moet behouden, maar als de omgeving waar ik gespeeld en gewoond heb verandert, roept dat emoties op. foto Mechteld Jansen - Het Mid- Kamerkoor en orga- ist Jos Vogel geven woensdag 1 september een concert in de ■rote of Sint Nicolaaskerk in !p het pi-ogramma staan motet- en orgelwerken van vooral en zeventiende-eeuw- componisten (onder andere brecht en Lassus), maar ook de twintigste-eeuwse toon- Daan Manneke, Middelburgs Kamerkoor aat onder leiding van Lieven eroo, die dwarsfluit en zang udeerde aan conservatoria in Brussel en Aalst en bij Neder landse pedagogen. Het kamer koor is rond 1955 ontstaan als initiatief van acht zangers. De club telt nu ongeveer twintig le den en legt zich toe op zang van klassieke, wereldlijke en geeste lijke muziek uit alle stijlperio den. De koorleden zingen vooral a capella, maar treden vaak op met een instrumentaal solist. In dit geval Jos Vogel, organist van de Sint Jacobskerk in Vlissin- gen en de Ontmoetingskerk in Middelburg. Hij speelt onder meer werken van Frescobaldi, Scheidemann en Schlick. Het concert begint om 20.00 uur. door Rolf Bosboom KORTGENE - Anja Kopmels is al jarenlang bekend met haar Noord-Bevelandse liedjes, maar toch is het album dat volgende week wordt gepresenteerd haar debuut-cd. En als het aan haar zelf had gelegen, was ook die er misschien wel nooit gekomen. Noem het bescheidenheid, noem het twijfel. Het zit er, zegt Kop mels (1962) zelf, ergens tussen in. „Ik heb ooit, in 1995, wel eens een cassettebandje ge maakt en die verkocht best goed. Al jaren krijg ik de vraag: heb je een cd? Maar dat vond ik eigenlijk maar niks. Ik heb al tijd het idee dat ik met mijn mu ziek maar wat doe. Ik vind het zelf niet belangrijk genoeg om er een cd van te maken." Toch heeft zij een aantal min of meer klassiekers op haar naam staan. Zeker wie regelmatig naar Omroep Zeeland luistert, kent nummers zoals 'Een diek mee boamen' en 'Twi meeuwen'. „Mensen bleven maar vragen: waar blijft die cd? Daarom is het er uiteindelijk toch van geko- Ook het maken van het album zelf, Diek geheten, is een moei zaam en langdurig proces ge weest dat bij elkaar ongeveer tweeënhalf jaar in beslag heeft genomen. De zorg voor haar twee kinderen, opleidingen en een sponsor die zijn toezeggin gen niet waarmaakte, zorgden ervoor dat het werk regelmatig stillag. Vorig jaar februari is de cd afge- mixt. Het resultaat is daarna nog geruime tijd op de plank blijven liggen. „De voornaamste reden was opnieuw de twijfel. Als ik naar mijn eigen prestaties luister, denk ik vooral: is dit wel goed genoeg? Aan de andere kant waren ook allerlei gastmu zikanten bereid geweest eraan mee te werken. Dan kan het toch weer niet zó slecht zijn." Diek bevat vijftien nummers, waaronder twee versies van het mooie 'Kind van et waeter'. Het album telt zowel ingetogen als vrolijkere liedjes. Opvallend is dat de meest recente bijdrage al van eind jaren negentig dateert. „Ik wilde vooral een doorsnee geven van wat ik de afgelopen jaren heb gemaakt. De laatste ja ren sta ik inderdaad een beetje droog. Ik vind het heel moeilijk om er echt ervoor te gaan zitten en teksten te schrijven. Het gaat dan wel, maar het is voor mij niet de beste manier. Het moet eigenlijk in een opwelling gebeu ren." Sinds 1985 schrijft Kopmels, die woont in Kortgene, haar num mers uitsluitend in het Noord-Bevelands, nadat ze het aanvankelijk in het Engels en la ter in het Nederlands had gepro beerd. „Dat was nog in de tijd van Doe Maai*, het Klein Orkest en Toontje Lager, maar het luk te me gewoon niet." Moerstaal Met het nummer 'Hornet pelle' vond zij wel haar eigen toon. „Het Noord-Bevelands is toch mijn moerstaal. Ik ben ermee op gegroeid, mijn emoties zijn erin vastgelegd. Als ik me in het Ne derlands of het Engels zou uit drukken, voel ik er niet dezelfde diepte in. Ik heb het idee dat er dan allerlei lagen overheen ko men die niet precies laten horen zoals ik het wil laten klinken." Dat het gebruik van de streek taal haar publiek beperkt, on derkent Kopmels. „Het is in fei te belemmering. Soms vraag ik me wel eens af: als ik serieus werk zou maken van mijn mu ziek, wat zou er dan gebeuren? Dat is wel superspannend, maar ik ben er nog niet echt aan toe." Een terugkerend thema in haar teksten is de melancholie over alles wat verandert, maar zon der dat het uitsluitend een nos talgisch zwelgen wordt. „Ik vind niet dat je alles moet behou den, maar als de omgeving ver andert waar ik gespeeld en ge woond hebt, roept dat emoties op. Het zijn bepaalde beelden die verdwijnen. In Kortgene heb je bijvoorbeeld de Spuikom, waar sinds enkele jaren huizen staan. Vroeger was dat de speel tuin. Ik héb het geleidelijk zien veranderen. Het doet wel wat met je als je dat ziet gebeuren." Nu Diek gereed is. gaat Kop mels ervan uit dat het niet bij één album zal blijven. „Van dit proces heb ik veel geleerd en ik weet nu hoe je het moet aanpak ken. Het gaat zeker nog een keer gebeuren." De cd 'Diek' van Anja Kopmels wordt zaterdag 10 september om 15.30 uur gepresenteerd in het Kerkje van Ellesdiek. YERSEKE - Prins Oesterkweek BV, onderdeel van het Yersekse bedrijf Prins en Dingemanse, krijgt 25.000 euro subsidie van de provincie voor het verder ontwikkelen van een innovatief geautomatiseerd vissysteem voor oes ters. Dit is voor het eerst toegepast op de nieuwe Yerseke 29 die in totaal ruim twee miljoen euro kostte. Het dagelijks provinciebestuur heeft gisteren besloten de stimuleringsbijdrage beschikbaar te stellen, onder meer om 'een duidelijk signaal af te geven dat de provincie ge looft in de toekomst van de schelpdiercultuur' en omdat het schip volledig is gebouwd in Zeeland, bij Maaskant in Bruinisse. De bouw van de kotter, die deze zomer is opge leverd, kan tot vervolgopdrachten leiden, hoopt de provin cie. De nieuwe Yerseke 29 is de vervanger van de oester kotter met hetzelfde nummer uit 1978, die begin septem ber vorig jaar in de Julianahaven van Yerseke zonk. MIDDELBURG - Het is onduidelijk waarom uit de Wes- terschelde de laatste tijd meer zand wegstroomt dan er binnenkomt. Ook is het de vraag of deze zanduitvoer (in plaats van als vroeger zandinvoer) in de toekomst zal doorgaan. Het dagelijks provinciebestuur antwoordt dit op vragen van Statenlid M. Wiersma (GroenLinks). Om dat er zoveel onduidelijk is, kan niet worden aangegeven of en zo ja, welke maatregelen nodig zijn. „Temeer daar eventuele gevolgen zich pas in de verre toekomst, over cir ca 100 jaar, zullen manifesteren", aldus het dagelijks pro vinciebestuur. Wel is het belangrijk om de ontwikkelin gen van het zandproces in de Westerschelde nauwgezet te volgen en daar zal de provincie bij het Rijk ook op aan dringen. De uitvoer van zand heeft geen gevolgen voor de stranden (en daarmee het toerisme) langs de Walcherse kust. Die worden door middel van zandsuppleties op hun plaats gehouden. ZIERIKZEE - De Zeelandbrug gaat in de nacht van maan dag 5 op dinsdag 6 september dicht voor het wegverkeer. Tussen middernacht en vijf uur 's ochtends worden de rails van de laagwerker verplaatst. Dit is een speciale con structie waarop de onderhoudsdienst conserveringswerk- zaamheden uitvoert aan de pijlers van de brug. Tevens wordt het wegdek tijdens deze nacht schoongemaakt. Het verkeer wordt omgeleid via de stormvloedkering. In nood- gevallen is de brug wel toegankelijk voor ambulances. MIDDELBURG - De familie De Nooijer uit Vlissingen mag geen grievende teksten over plaatsgenoot J. Wilde- rink op het internet publiceren. Doen ze dat toch dan moe- ten ze van de Middelburgse rechtbank een dwangsom van 500 euro per dag betalen. Via een kort geding eiste Wilde- rink dat de De Nooijers stoppen met grievende publica- 1 ties. In een eerdere instantie had de rechtbank reeds be-1 paald dat mevrouw De Nooijer niet zulke teksten mocht i publiceren. Vervolgens stonden de teksten te lezen op de site van haar man. Dat moet afgelopen zijn, zo bepaalde rechtbankpresident L. van Dijke gisteren in zijn vonnis. Hij veroordeelde de familie De Nooijer dan ook tot het be- i talen van de proceskosten en ze moeten smartengeld over- maken aan Wilderink. De voetballers van Jong Ambon uit Middelburg brengen zeventien dagen door op het Molukse eiland Ambon. Het verblijf is onderdeel van het herstel- en verzoeningsproces dat daar - na een jarenlang geweldsconflict - gaande is. Eldridge Pentury doet verslag voor de PZC. J. J Vandaag deel 6: Hond Aan gastvrijheid geen ge brek in stadion Mandala Remaja in Karang Panjang, een wijk in Ambon-stad. Anita Ma- lawauw moet het met heel wei nig doen, maar is niet te be roerd om iemand te eten te vra gen. De 29-jarige Molukse is tij dens de onlusten gevlucht en woont nu in de ruimtes waar normaal gesproken sporters ver kleden en douchen. Malawauw en haar gezin wonen er al zes jaar. Drie kinderen heeft ze. Haar oudste kind is dertien jaar, num mer twee is zes jaar oud en haar jongste zoon is bijna drie. Met haar man, de 28-jarige Fego, en drie andere familieleden leven ze in een ruimte van iets meer dan 25 vierkante meter. Er staat een koelkast, een primitief fornuis, keukenspullen en een stapel kunststoffen krukjes. Bedden ontbreken. „Daar sla pen we op", zegt Anita wijzend naar een vloerkleed van een paar centimeter dik. „Het is niet veel, maar we moeten het ermee doen." Het huis van Anita en Fego in Benteng Atas is tijdens de onlus ten in vlammen opgegaan. Ze trokken van vluchtelingenkamp naar vluchtelingenkamp en be landden uiteindelijk in stadion Mandala. „Ik heb geen familie verloren in de zin van dood gaan, maar het feit dat we door de oorlog allemaal uit elkaar ge trokken zijn, maakt me wel droevig en geeft me een een zaam gevoel. Mijn man heeft wel een paar famiüeleden verlo ren, maar veel zijn het er niet. De meeste familieleden zijn ge wond geraakt." Veel vluchtelin gen zijn begonnen aan een nieuw bestaan. In een nieuw huis, op een andere plek. „Maar wij wachten nog steeds op een vergoeding van de overheid, de zogenaamde BBR. Ik begrijp niet waarom het zo lang duurt. Zolang we geen geld krijgen, kunnen we niet in een woning trekken. Daarom blijven we zit ten waar we zitten", aldus Ani ta. Ruim dertig gezinnen verke ren in dezelfde situatie. Hun woonruimtes in stadion Manda la worden afgescheiden door dunne houten wandjes. Het is er erg gehorig. „Maar het is tenminste iets. We hebben een dak boven onze hoofden." Anita en Fego wer ken niet. Met het wassen van an dermans kleren verdient Anita geld waarmee ze het gezin kan onderhouden. Anita: „Wat de toekomst zal brengen weten we niet. Onze kinderen zijn nog jong, we hopen dat we hun het beste kunnen geven. In de eer ste plaats hoop ik dat we snel in een eigen huis wonen en dat mijn man een vaste baan vindt. Ik kan alleen maar bidden dat onze wensen uitkomen." Vandaag is een bijzondere dag. Er wacht een luxe maaltijd die buiten gereed ligt in een teil: hond. Vastgebonden en ver brand. Molukkers in Ambon hebben het dan over RW, afkor ting van Rintek Wuuk, wat in Noord-Sulawesi 'kortharige' be tekent. De hond wordt neerge- knuppeld, verbrand, in stukken gesneden en pittig gekruid opge diend. „RW wordt normaal ge sproken op speciale dagen gege ten", vertelt Anita. „Denk dan aan een verjaardag, belijdenis, doopfeest of tijdens de kerstda gen. Afhankelijk van de grootte kost een hond 300.000 of 400.000 roepia. Deze hond was van een kennis van mijn man die hem niet meer hoefde te heb ben. Daarom konden we hem goedkoop krijgen en eten we vandaag RW." Het is lekker vlees dat eenmaal in het lichaam voor een warm gevoel zorgt, verzekert Anita. Ze biedt aan om na de wedstrijd Bagua- la-Jong Ambon (0-1) te komen proeven. Maar nee, zover komt het niet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 21