PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT iSi«l Cilometertax spaart levens PAMPERS PZC Claim na onterechte terreurarrestatie Klassieke opening Nazomerfestival 25 DE GEHELE ZOMERKOLLEKTIE 3 HALEN 1 BETALEN ■u Veel doden door orkaan Katrina Zeeuws-Vlaanderen wil bouwen Ondernemer lezen we zeeuws voering heffing scheelt volgens Peijs jaarlijks zestig verkeersdoden »or bliksem roffen speler n Kloetinge erleden Middelburgers tegen theater aan Zuidsingel Friese artsen redden zeehond uit Zeeland pakken Oudste vrouw overleden Robben twijfelgeval bij Oranje 30° Tl9° ZO 4 I/arm nnig en warm met lokaal 30 graden, atige, op zee vrij krachtige zuidoosten- 7e jaargang no. 205 lensdag 31 augustus 2005 nummer 1,25 Natuurlijk bij i de Spijkermand best® van/ internet: www.pzc.nl Morgen in de PZC Meesters van de miniaturen In de staten Mississippi, Louisiana en Alabama zijn zeker tweehonderd doden gevallen door het geweld van de or kaan Katrina. De schade in het mondingsge- bied van de Mississippirivier is enorm en wordt momenteel geraamd op twintig miljard euro. In tien jaar tijd willen de drie gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen bijna 5900 woningen bouwen. De helft van de nieuwbouw moet in Temeuzen ko men. De provincie heeft haar zegen aan de plan- nen gegeven. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio en Televisie: 9; Zeeland: 13, 15, 17, 19, 20 en 21; Sport: 22 en 23; Kunst: 25, 26 en 27; Uit: 28 en 29. (Advertentie) Woensdag 7 september a.s. verschijnt de Ondernemer Met o.a. de volgende onderwerpen: Bedrijvig Goes Jong Management Zeeuws Vlaanderen BOS Economische Toekomst teletocn: Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 fc geef daartMj éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van onderstaand rekeningnummer Ik heb de laatste zes maanden geen proefabonnement gehad Noteert u mij voor een abonnement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O pet maand met automatische incasso l€ 19,95) pet kwartaal met automatische incasso 58.00: D per jaar met automahsche incasso l€ 272.501 Kijk op www.pic.nl/abonnem. bel gratis I 0231231 of stout deze bon naar PZC. afdeling lererssewce rwoordnummei 711 *!B0 VVS Goes 8 "711688"555530 het alfabet van Zeeland r Frouke Tamsma N HAAG - Na invoering een landelijke kilome- ieffing vallen er jaar zestig verkeersdoden ider. Het stimuleren van •matief vervoer en het jssen van de notoire file- Ipunten, verhoogt de vei- leid op de Nederlandse <en. Dat staat in de Nota jiliteit, die vrijdag in de tisterraad wordt bespro- ;ter Peijs (Verkeer en Wa- lat) zet in op een maximaal lal verkeersdoden van 580 in (en 12.250 gewonden), der prijsbeleid zouden we imaal kunnen uitkomen op doden", schrijft ze. Ter ver- king: het verkeer eiste in nog 1088 levens. Toekom- voertuigtechmeken, zoals [heidssystemen en betere ils, moeten in 2020 twee- ierd minder verkeersdoden veren. De Nota Mobiliteit overigens geen uitsluitsel wanneer de landelijke kilo erheffing er komt. Minister vindt zo'n heffing nu te Het is daarnaast een com- operatie: het hele wagen- (7 miljoen auto's) moet den voorzien van een kastje, wil daarom tweejaarlijks onderzoeken of landelijke ering betaalbaar wordt, r omdat de problemen op be de knelpunten zeer urgent wil het kabinet daar eerder IS - De voetballer van Kloe- die donderdag door de sem werd getroffen, is gister- lag in het ziekenhuis van overleden. ongeluk gebeurde tijdens lekerduel Kloetinge 2-Wolf- Sdijk 2. De eerste bliksem- die in de omgeving van itinge viel, trof de twintigja- speler. Tal van voetballers tten ter aarde, alleen de gis- overleden speler stond meer op. Hij werd in kritie- jestand naar het ziekenhuis icht. reen bij voetbalvereniging Kloetinge was gisteravond iepe rouw gedompeld. Alle dteiten die op het sportpark tsvinden werden stilgelegd, overleden speler was van safaan lid van de club en liep nagenoeg alle teams, was daardoor een bekende chijning bij iedereen. De strijd die Kloetinge 2 ko lde zaterdag zou moeten spe- werd door het bestuur van lub gisteravond afgezegd, a twee weken geleden over een vrouw uit het gehucht rdstraat (bij Walsoorden) at zij door bliksem werd ge- fen terwijl ze haar hond tij seen onweersbui uitliet. beginnen met kilometerheffing. Met de opbrengst worden deze wegen verbeterd, zodat snellere doorstroming mogelijk is. Lokaal heffen is minder inge wikkeld, het kan door kenteken platen te fotograferen. De motor rijtuigenbelasting en BPM (aan- schafbelastingj blijven voorlo pig bestaan. Die worden pas af gebouwd als het systeem lande lijk wordt ingevoerd. Bij landelijke kilometerheffing geldt: wie weinig rijdt, betaalt minder en wie veel rijdt, betaalt meer. Ook weggebruikers met een vervuilende en met zuinige auto gaan meer betalen. Het kabinet overweegt daar naast meer te laten betalen voor het gebruik van onveilige auto's (luxe terreinwagens bijvoor beeld). Het kabinet wil op zes trajecten tol gaan heffen. Het gaat om de A6/A9 (tussen Haarlem en Am sterdam), de A4 tussen Delft en Schiedam, de A27 (Merwede- brug/Hoge snelweg), de A4/A15 (Beneluxtunnel), de ring Utrecht A2/A12 en de AIO (Coentunnel). GPD door Rolf Bosboom ZIERIKZEE - Het hart van Zie- rikzee verkeert tijdelijk in klas- siek-Griekse sferen. Op de trap pen van de uiterst fraai uitge lichte Nieuwe Kerk werd gister avond de voorstelling Phaedra van Hugo Claus opgevoerd. De première van het stuk, geba seerd op Seneca's tragedie, was tevens de opening van de vijfde editie van het Zeeland Nazomer Festival. De kerk heeft in de theatrale om geving alles Van een Griekse tempel. Het publiek keek toe vanaf een tribune in de vorm van een amfitheater. Zelfs de weeromstandigheden leken voor de voorstelling, met in de titel rol Els Dottermans, geregis seerd. Voorafgaand aan de opvoering werd het Zeeland Nazomer Fes tival officieel geopend door Hu- go Weckx, voorzitter Vlaande ren van de Commissie Cultureel Verdrag Vlaanderen-Neder- land. Hij onderstreepte uiter aard het belang van de culturele samenwerking tussen beide lan den. Het Nazomerfestival noem de Weckx 'een 'uitmunt^id voor beeld van artistieke samenwer king en ontmoeting tussen Ne derland en Vlaanderen'. Het festival duurt tot en met 11 september. Er zijn vier grote lo catieproducties. Naast Phaedra (tot en met 10 september, behal ve op 4 en 5 september) zijn dat Ons Koninkrijk (première van avond in verenigingsgebouw Ons Huis in Meliskerke), Tasso (eerste voorstelling morgen, bij kasteel Ter Hooge in Middel burg) en The Ferryman (vanaf woensdag 7 september op het Scheldeterrein in Vlissingen). Straatopera Het programma op het Abdij- plein in Middelburg, het 'festi- valhart', begint vrijdag om 20.00 uur met de straatopera Tijdvaarders. Vanaf dan zijn er dagelijks diverse concerten, voorstellingen en andere culture le activiteiten op het plein, met onder meer het Limburgs Symp- honie Orkest (3 september), Ar no (6 september), Zap Mama (9 september) en Sarah Bettens (10 september). De voorstelling Phaedra op de trappen van de Nieuwe Kerk in Zierikzee. foto Lex de Meester MIDDELBURG - Bijna drie kwart van de Middelburgers vindt dat het nieuwe theater aan de Zuidsingel niet afge bouwd moet worden. Slechts 19 procent wil dat de bouw daar wordt voortgezet. Dit blijkt uit een representatie ve steekproef, in opdracht van de PZC-redactie uitgevoerd door marktonderzoekbureau Bliek. Het is een vervolg op een in maart gehouden enquête. Liefst 72 procent van de onder vraagden zegt: niet afbouwen. Dat is aanzienlijk meer, 19 pro cent, dan een half jaar geleden. Wel meent eveneens driekwart van de inwoners dat Middel burg een nieuw, groot theater nodig heeft, terwijl 19 procent dat overbodig acht. De voorstan ders willen een volwaardige voorziening, mét filmzalen en een kleine zaal. Bijna tweederde is tegen bezui nigen (drie miljoen euro) op het ontwerp; 24 procent ziet dat wel als een juiste keus. De locaties die op de meeste steun kunnen rekenen zijn het Molenwater op de plaats van de huidige schouw burg (35 procent) en de nieuwe wijk de Mortiere (30 procent). Opmerkelijk is dat eerstverant woordelijk wethouder A. van 't Westeinde (GroenLinks) niet de zwartepiet krijgt. Bijna 40 procent beschouwt het héle ge meentebestuur - raad en college van B en W - vooral verantwoor delijk. Van 20 procent krijgen de bouwers de schuld, pagina 4 commentaar pagina 17 steekproef; reacties MIDDELBURG - Een visser in de haven Noordland-Buiten bij Neeltje Jans dacht maandag avond een kanjer van een vis aan de haak te hebben geslagen, maar aan zijn hengel hing ech ter een zeehond. „De vrouw van de hengelaar meldde het voorval bij een res taurant in de buurt", vertelt J. van der Hiele van de Eerste Hulp Bij Zeezoogdieren. „Wij hebben het beestje naar het zee hondencentrum in Pieterburen laten overbrengen." Onderweg kreeg de zeehond echter proble men. Door het ingeslikte vistuig dreigde het dier te stikken. Tijdens een tussenstop in Leeuwarden wisten twee inter nisten het dier van het aas te be vrijden. Daarna werd de reis naar Pieterburen hervat. De zee hond maakt het nu weer prima. door Harold de Puysseleijr HOEK - Het echtpaar Sonja Graff (31) en Ibrahim Faray (32) uit Hoek dient een schadeclaim in bij de Staat der Nederlanden. Het stel beweert ten onrechte (Advertentie) nol/l/on rnidAii a euze uit Baby Dry, ctive Fit en Baby Prijs is geldig t/m zondag 4 september 2005 door een arrestatieteam van de marechaussee te zijn opgepakt op verdenking van terrorisme. De arrestatie van Graff, Faray en diens 27-jarige broer Mar wan vond plaats op maandag 11 juli in de buurt van Schiphol, na een anonieme tip drie dagen eer der dat Marwan op de luchtha ven een terroristische aanslag zou plegen. Feitelijk waren Son ja, Ibrahim, Marwan en drie kin deren (13, 6, en 2 jaar oud) van het echtpaar, die dag om een heel andere reden op weg naar Schiphol. Marwan en twee kin deren van het Hoekse echtpaar zouden in Syrië op familiebe zoek gaan. Het gezin uit Hoek en de broer van Faray zaten drie dagen vast en werden daarna vrijgelaten omdat er geen enkel bewijs was. Huiszoekingen door de politie in de woningen van de broers in Hoek en Vlissingen leverden evenals de verhoren niets op. Ook de inspectie van hun hui zen door mensen van de Explo sieven Opruimings Dienst bleef zonder resultaat. „'Sorry', zeiden ze bij onze vrij lating alleen. 'Wij moesten zo reageren omdat we die tip had den gekregen'", vertelt Ibrahim. Advocaat Ad Rijkse uit Hulst be reidt voor het echtpaar uit Hoek de schadeclaim voor. Rijkse noemt het optreden van de auto riteiten 'buiten alle proporties'. „Vooral als je bedenkt, dat de werkelijke reden was dat ze met hun kinderen op weg waren om die naar de luchthaven te bren gen." HOOGEVEEN - De oudste vrouw ter wereld, Hendrikje van An- del-Schipper (hier met prinses Laurentien op haar 115de ver jaardag), is gisterochtend vroeg in Hoogeveen in haar slaap over leden. Van Andel-Schipper werd 115 jaar en twee maanden oud. De titel van oudste ter wereld behoort nu toe aan de Amerikaan se Elizabeth Bolden, eveneens 115 jaar. Nederlands oudste is de 110-jarige Alexandrine van Donkelaar-Vink uit Bunnik. De in 1890 in Smilde geboren Hendrikje was sinds 26 september 2003 de oudste Nederlander ooit. foto Robert Vos/ANP De Hulster advocaat noemt de ervaring van het gezin uit Hoek 'verbazingwekkend'. „Het past wel in het beeld van deze tijd. Men is paranoïde aan het wor den." Hoe hoog de vergoeding is die hij van de Staat gaat eisen, kan Rijkse nog niet zeggen. „Ik moet de mogelijkheden nog be kijken, maar het zal gaan om een vergoeding voor zowel de ge leden materiële - als de immate riële schade." Ook Marwan Faray heeft vol gens zijn schoonzus een advo caat in de arm genomen. Woordvoerder R. Stenakker van de marechaussee op Schiphol kan inhoudelijk niet op de kwes tie ingaan. „In zijn algemeen heid kan ik alleen zeggen, dat het absoluut niet zo is dat we bij elke gek die belt, een arrestatie team op pad sturen. Als wij ac tie ondernemen, zijn daar veel partijen, zoals het Openbaar Mi nisterie en het ministerie van Justitie, al mee bezig geweest. Maar het staat mensen die zich onheus bejegend voelen uiter aard volledig vrij om een klacht in te dienen. En als er kinderen bij waren, is dat meer dan een reden om een klacht in te die nen", zegt Stenakker, pagina 15 mijn zoontje slaapt er nog altijd niet van Arjan Robben kan zatef- dag mogelijk niet meedoen in het WK-kwalificatie- duel met Armenië. Hij heeft last van de enkelbles sure die hij vorige week op liep tegen West Bromwich Albion. Robben trainde gis teren apart van de Oranje-se- O lectie. -e

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1