Zeeuws-Vlaanderen wil bouwen PZC Tastbaar jeugdsentiment in bibliotheek Lage klimaatscore gemeenten Weer onderzoek HZ in rivier Macedonië Brinkman maakt volgens Deltatopman te simpele rekensom 19 Gemeenten plannen 5900 nieuwe woningen tot 2014 Nepmedicijn werkt nooit bij dieren, dus homeopathie helpt Geen konijnenjacht Neeltje Jans Havenarbeiders leggen werk neer Boete voor drankrijder Raad sceptisch over nieuw dorp bij Bath woensdag 31 augustus 2005 door René Schrier VLISSINGEN - Studenten van de opleiding Aquatische Eco- lechnologie van de Hogeschool Zeeland gaan vervolgonderzoek verrichten naar de waterkwali teit van de rivier Dragor in Ma cedonië. Deze keer zullen ze zich vooral richten op de oorza ken van de vervuiling, het aan dragen van oplossingen en doen van aanbevelingen. Er zal daarom onderzocht wor den welke fabrieken afvalwater produceren en lozen, of het in dustriële afvalwater gescheiden wordt geloosd van het huishou delijk afvalwater en waar in de toekomst waterzuiveringsinstal laties aangelegd kunnen wor den. Ook wordt bekeken wat huishoudens aan afvalwater pro duceren. De Hogeschool is uitgenodigd door de burgemeester van de stad Bitola. Aanleiding zijn de resultaten van het onderzoek naar deze ri vier dat vorig jaar door HZ-stu- denten is uitgevoerd. Dit eerste onderzoek veroor zaakte toen nogal wat ophef in de Macedonische politiek en me dia. Naar aanleiding van plaatselij ke verkiezingen stortten lande lijke politici en journalisten 2ich op de uitkomsten van het HZ-onderzoek en zetten vraagte kens bij de resultaten ervan. Ook woedde er een verkiezings strijd tussen de burgemeester van Bitola en omliggende ge meenten. waarbij volgens de Ho geschool over en weer beschuldi gingen werden geuit. De resultaten van het onderzoek waren zeer alarmerend. Het wa ter is ernstig vervuild door onge zuiverde lozingen van fabrieken en huishoudens. Hoge concentra ties van organisch materiaal (COD) en nutriënten (voedings stoffen) en lage zuurstofgehal tes werden gemeten. De concentraties van meerdere stoffen lagen ver boven de nor men zoals die de door de Europe se Unie worden gehanteerd. De groep verblijft van 1 tot en met 10 september in Macedonië. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten wil len de komende tien jaar bijna 5900 woningen bouwen. Dat blijkt uit de planning die ze tot 2014 opstelden en waaraan de provincie goedkeuring heeft ge geven. Wel met enkele kanttekeningen, [n beginsel moet 50 procent in Temeuzen worden neergezet en 20 procent in de zogeheten 'dra gende kernen' Hulst en Oost burg. De rest is bestemd voor de andere woonkernen. Bovendien moet de helft van de nieuwe hui zen binnen bestaand bebouwd gebied komen (inbreiding). Van de totale hoeveelheid hui zen willen de gemeenten er de eerstkomende vijf jaar bijna 3000 bouwen. Dat is tienmaal de behoefte die de provincie ver wacht. De gemeenten dienen van het dagelijks provinciebe stuur dan ook een meer op de werkelijkheid afgestemde plan ning te maken. Voorkomen moet worden dat gemeenten elkaar gaan beconcurreren, met als ge volg dat plannen vertraging op lopen of helemaal niet worden uitgevoerd. De gemeente Hulst gaat uit van 1541 nieuwe huizen, waarvan 978 in bestaand bebouwd ge bied en 563 in uitbreidingsplan nen. Het merendeel is voorzien tot 2010. In het aantal zijn de bouwplannen rond Perkpolder meegenomen (150 woningen). De gemeente Sluis plant 1759 woningen, waarvan 1096 in be bouwde gebieden en 663 in nieu- door Martijn de Koning GOES - „Dat blad stelt dat ho meopathische middelen niets meer zijn dan nepmedicijnen. Hoe kan het dan dat ik dieren ua zo'n behandeling beter zie worden? Zijn die misschien ook gevoelig voor placebo's?" Homeopathisch dierenarts L. Huiskes-Cornelisse reageert afwijzend en een beetje cynisch op een artikel in het gezagheb bende medische vakblad The Lancet. Daarin stond dat homeo pathie even werkzaam zou zijn als een placebo, een nepmiddel. „Ik trek me niets aan van zulke berichten", zegt de arts van die renkliniek Yerseke. „Die komen al dertig jaar lang in allerlei vor men op ons af." Ook dierenarts H. Versol uit Hengstdijk is niet onder de in druk van de publicatie. „The Lancet is een toonaangevend blad op medisch gebied, dat is waar. Maar ik ken genoeg onder zoeken bij dieren die precies het tegendeel bewijzen." Beide dierenartsen benadruk ken dat homeopathie slechts één van de meerdere manieren is waarop ze hun patiënten kun nen behandelen. „Ik maak ook gebruik van reguliere metho den", vertelt Huiskes-Comelis- se. „Dat loopt dwars door el kaar heen. Als hier een zieke pup binnenkomt die al zeven an- tibioticakuren heeft gehad, pro beer ik liever eens iets anders." „Onze belangrijkste taak is om uit te zoeken wat er met een dier aan de hand is", vult Versol aan. „Daarna kijken we hoe we die het beste beter kunnen ma zen. Soms is dat met homeopa thische middelen, soms op de ge wone manier. En soms zelfs in een mengvorm." Versol wijst er dan ook op dat toepassen van homeopathie voor de meeste dierenartsen geen doel op zich is. „Als ik zou Óen dat het niet werkte, ge bruikte ik het zeker niet meer." Maar beide dierenartsen zijn er van overtuigd dat de door hen gebruikte methodes wel dege lijk werken. Huiskes-Cornelisse: „Een place bo-effect bij dieren bestaat niet. Terwijl ik wel degelijk een hele boel beesten beter heb zien wor den na een homeopathische be handeling. Deze werkmethode bevalt me dus nog altijd prima." we plannen. De provincie wil dat Sluis 360 woningen schrapt. In de planning zit onder meer het plan Cavelot (50 woningen), Sluis aan Zee (100 woningen) en Hof van Europa bij Oostburg (400 woningen waarvan 120 bin nen bestaand bebouwd gebied). Voor Temeuzen wordt uitge gaan van 2572 woningen, waar van 1541 binnen bestaand be bouwd gebied en 1031 in nieu we uitbreidingsplannen. Het me rendeel is voorzien in de komen de vijf jaar. De nieuwe woningen zijn niet al leen bedoeld voor de komst van meer nieuwe inwoners naar re gio Zeeuws-Vlaanderen. Er is voorzien in de sloop van 821 hui zen. Daarvoor is vervanging no- dig. Kijkend naar het bouwprogram ma zoals dat in 2004 tot stand is gekomen, tekent het dagelijks provinciebestuur aan dat de re gio te weinig gewone huurwo ningen verwezenlijkt. Wel veel appartementen in de huursector en te weinig in de koopsector. Naar verhouding is er veel aan dacht voor de middeldure sec tor. Dit kan ten goede komen aan de doorstroming, waardoor zwakkere groepen op de woning markt meer kansen krijgen. Actievoerders hangen in Goes een protestbord op tegen de uitstoot van kooldioxide. door Rinus Antonisse GOES - De Zeeuwse gemeenten doen weinig om de uitstoot van broeikasgas sen te beperken. Middelburg komt nog het beste uit de bus. Schouwen-Duive- land scoort het slechtst. Dat blijkt uit de klimaatkaart van de Vereniging Milieu defensie. In acht van de dertien gemeenten is on derzocht welke prestaties geleverd wor den in de (wereldwijde) strijd tegen de klimaatverandering. Van vijf gemeenten werden geen gegevens ontvangen: Tho- len, Reimerswaal, Kapelle, Borsele en Terneuzen. Van de gemeenten die zijn doorgelicht ha len de meeste een matig resultaat: Hulst, Noord-Beveland, Goes en Vlissingen. Sluis en Veere zitten daar iets boven en Middelburg is het beste. Om de score te kunnen bepalen is onder meer gekeken naar de inzet en maatregelen op het ge bied van gemeentelijke gebouwen en voorzieningen, woningbouw, verkeer en vervoer en duurzame energie. Om het belang van de aanpak van broei kasgassen te onderstrepen, plaatste Mi lieudefensie gisteren waarschuwingsbor den onder plaatsnaamborden in Goes en Middelburg. Daarop staat dat het CO.-ni veau (kooldioxide) in de gemeenten (veel) te hoog is. De Vereniging Milieudefensie heeft in het hele land onderzoek verricht naar de houding van de gemeenten. Daaruit blijkt dat 70 procent te weinig doet om de uitstoot van broeikasgassen tegen te gaan. Daarmee leveren ze een bijdrage aan de klimaatverandering (opwarming aarde met hogere temperaturen, zeespie gelrijzing). Volgens Milieudefensie zijn de gemeenten verantwoordelijk voor uit stoot van ongeveer éénderde van de tota le uitstoot aan broeikasgassen in Neder land. Het onderzoek laat zien dat op zich mak kelijk te nemen maatregelen uitblijven (bijvoorbeeld zonnepanelen op scholen, duurzaam bouwen). Zelfs het overstap pen op groene stroom is voor sommige ge meenten niet aan de orde. Milieudefensie maakt duidelijk dat de inwoners meer en meer in aanraking komen met de klimaat verandering. Met name heviger regenval is het beste foto Willem Mieras merkbaar: overstromende riolen, overlo pende sloten. Maar ook juist verdroging in het buitengebied steekt meer de kop op. Samen met de Vereniging Klimaatver- bond Nederland heeft Milieudefensie tien actiepunten voor de gemeenten opge steld, waarmee ze aan de slag kunnen om hun klimaatbeleid te versterken. Speerpunt daarin is dat de gemeenten de zogeheten Kyotodoelstelling die lande lijk is afgesproken (zes procent minder CO,-uitstoot in 2010), in hun werkzaam heden opnemen. Energiebesparing en toe passing van duurzame energie zijn daar bij van belang. De organisaties roepen burgers op via de website van Milieude fensie (www.milieudefensie.nl) steun te betuigen aan de actie voor een beter ge meentelijk klimaatbeleid. door René Schrier MIDDELBURG - Jeugdherinne ringen en oude sentimenten, worden vanaf deze week opge wekt in de Provinciale Biblio theek in Middelburg. Deze week is daar de expositie My Genera tion Deel 1 begonnen. Een oude fauteuil staat pontifi caal voor een enorme radio waarin zelfs geen transistoren, maar lampen dienst doen. Van een platte beeldbuis had toen nog niemand gehoord. Jongeren- kamers werden versierd met vis netten en lege mandflesjes chian ti. De Nederlandse kappers som berden bij het zien van zo veel lang haar. Aan de wand hangen, verdeeld over verschillende thema's, fo to's uit de beeldbank Zeeland, het digitale beeldarchief van de Zeeuwse Bibliotheek. In een vi trine zijn grammofoonplaten te zien van Zeeuwse bands als Freek en de IJsbrekers die het onvergetelijke 'Zeeland Blues' in het vinyl lieten persen. Op een van de themapanelen wordt aandacht besteed aan de Zeeuwse popmuziek. Namen als Melrose Abbey, Johnny and his Bluejeans en de Zusjes Wouter- se komen weer bovendrijven. Al nagenoeg het hele jaar wordt er op verschillende plaatsen in de provincie aandacht besteed aan jong zijn in Zeeland. Men sen werden uitgenodigd foto's in te zenden van hun jeugd in de ze provincie. Dat leidde tot een expositie die in het Zeeuws Ar chief begon en nu langs verschil lende scholen reist. Expositie In het Zeeuws Archief is momen teel een expositie te zien, tot en met 7 januari, die is samenge steld aan de hand van documen ten uit archieven van verschil lende Zeeuwse organisaties, zo als jeugdcentra en scholen. Deze tentoonstelling geeft een beeld van jong zijn in Zeeland in de periode 1955 en 2005. De tentoonstelling in de Zeeuw se Bibliotheek richt zich op de periode van de jaren '50 tot en met de jaren "70. Het tweede deel, de jaren '80 tot heden, is vanaf november in de Zeeuwse Bibliotheek te zien. MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur trekt de toestemming voor konijnenjacht op Neeltje Jans in. De Faunabeheereenheid Zeeland (FBE) had vergunning ge vraagd en gekregen. De provincie ging akkoord met jacht tussen 15 augustus en 15 oktober tot 2010. De Stichting Duinbehoud maakte bezwaar, omdat de konijnen geen se rieus gevaar vormen voor de zeewering, terwijl het aantal dieren door diverse ziekten (zoals het dodelijk rhd-virus) sterk uitgedund is. Naar aanleiding van het bezwaar heeft het dagelijks provinciebestuur de verleende toestem ming nog eens goed bekeken en is er overlegd met Rijks waterstaat Zeeland. Die heeft aangegeven dat een onthef-, fing voor konijnen schieten voorlopig niet meer nodig is. Rijkswaterstaat gaat de eventuele schade die konijnen op Neeltje Jans veroorzaken, komende tijd in de gaten hou-, den. Zonodig wordt opnieuw toestemming voor afschot Opmerkelijk is dat vorig jaar slechts 15 procent van de nieu we woningen in particuliere op dracht is gebouwd (vooral opvul ling van gaten in bebouwd ge bied). Eveneens opmerkelijk is dat met de oplevering van 376 huizen in 2004 éénderde van de planning niet is uitgevoerd. DEN HAAG - Tachtig tot negentig Zeeuwse havenarbei ders leggen vandaag het werk neer om in de Tweede Ka mer het debat bij te wonen over het opzeggen van het in ternationale verdrag over havenarbeid. Dit regelt dat werkloze havenarbeiders voorrang hebben op andere, werkzoekenden. Volgens FNV-bestuurder N. Stam gaat de Rotterdamse haven vandaag plat. Minister De Geus, (CDA, sociale zaken) wil het uit 1975 stammende verdrag, van de internationale arbeidsorganisatie ILO opzeggen. De havenbedrijven zijn vijf jaar geleden gestopt met het bijbehorende registratiesysteem. Omdat werkgevers en vakbonden hun conflict hierover niet kunnen oplossen, wil De Geus van het verdrag af. Hij vindt het ook niet meer van deze tijd om een specifieke groep werknemers voor te trekken. Vandaag vergadert de Kamer over het voorstel van De Geus om het verdrag op te zeggen. FNV-Bondgenoten heeft een acht-uurs-staking georgani seerd, zodat havenarbeiders het debat kunnen bijwonen en voor aanvang kunnen demonstreren. Volgens Stam rij den uit Zeeland twee bussen, vooral gevuld met werkne mers van Verbrugge Temeuzen en Verbrugge Vlissingen. ,,Of er veel van Ovet meegaan, weet ik niet. Ze weten wel hoe laat de bussen vertrekken.Zou het Kamerdebat niet 's morgens maar 's middags plaatsvinden dan was de ac-: tiebereidheid in Zeeland nog groter geweest, denkt Stam. De vakbondsbestuurder denkt dat het er tijdens het debat om gaat spannen. „We houden overal rekening mee. Wij zullen de politiek in ieder geval aansporen een verstandig besluit te nemen." MIDDELBURG - De 29-jarige Middelburger had nog geen half jaar zijn rijbewijs of de politie trof hem dronken in zijn auto aan. De Middelburgse politierechter A. Janssens-van Kampen had de onervarenheid van de au tomobilist afgeleid uit de initialen b.b. (beginnend be stuurder) van het proces-verbaal van politie. Vast stond, dat verdachte 30 juni na plaatselijk cafébezoek onderweg naar huis werd betrapt met een alcoholgehalte van 630 microgram: bijna drie keer zoveel alcohol als is toege staan. „Ik voelde me goed in staat om te rijden. Ik kon nog op één been staan", was het verweer. De uitkomst van de blaastest sprak voor zich. De Middelburger kwam gisteren met 550 euro boete en zes maanden voorwaarde lijke rijontzegging weg. Een oude lampenradio op de tentoonstelling My Generation Deel 1 foto Lex de Meester door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Minister Brink man (D66, Economische Zaken) bagatelliseert de kosten van splitsing van de energiebedrij ven. Dat zegt Delta-directeur D. Luteijn in reactie op het wets voorstel dat Brinkhorst gisteren naar de Tweede Kamer heeft ge stuurd. De minister verwacht geen 'disproportionele' finan ciële gevolgen van de splitsing en ziet dan ook geen aanleiding voor een compensatieregeling. Brinkhorst wil de energiebedrij ven in 2008 opsplitsen in onder nemingen die het netwerk behe ren en bedrijven die energie leve ren. In een toelichting op zijn wetsvoorstel schrijft hij dat de kosten van de spütsing structu reel maximaal drie procent be dragen van de omzet die de be trokken bedrijven in 2004 maak ten. De kosten van de feitelijke splitsing bedragen maximaal een half procent van de omzet van de betrokken bedrijven in 2004. In het geval van Delta, dat vorig jaar een omzet boekte van ruim één miljard euro, zou dat beteke nen dat invoering van de wet jaarlijks 31,2 miljoen euro en eenmalig nog eens 5,2 miljoen euro zou kosten. Luteijn waarschuwt dat dit een te simpele rekensom is. „De splitsing zou voor ons relatief duurder uitvallen dan voor de grotere energiebedrijven." Afge zien daarvan bagatelliseert Brinkhorst de kosten, vindt Lu teijn. „Hij slaat er een slag naar. Het gaat om enkele miljarden euro's in het totaal. Splitsing leidt tot een rampzalige situa tie." Volgens Luteijn onder schat Brinkhorst vooral de fi nanciële strop die energiebedrij ven wacht als ze door de split sing hun leasecontracten met Amerikaanse investeerders - de zogenaamde cross border lease - niet kunnen nakomen. In navol ging van het Centraal Planbu reau (CPB) waarschuwt ook de Raad van State, die het wets voorstel heeft beoordeeld, voor het risico van 'hoge kosten' als de energiebedrijven de cross bor der lease-verplichtingen niet kunnen nakomen. Afhankelijk van een nader kostenonderzoek moet de regering een aanvullen de compensatieregeling overwe gen 'voor gevallen waarin ook na verrekening de financiële ge volgen van de splitsing dispro- portioned mochten blijken te zijn', aldus de Raad van State. Brinkhorst zegt een dergelijk on derzoek te hebben uitgevoerd. Daaruit blijkt dat de bedrijfsrisi co's substantieel kleiner zijn dan de Raad van State en het CPB veronderstellen. De minis ter denkt dat de baten van de splitsing opwegen tegen de kos- ten. Volgens hem schatten financiële deskundigen dat de waardestij ging van de aandelen van de energiebedrijven door de split sing kan oplopen tot dertig pro cent. Luteijn noemt dit flauwekul. „Onze Amerikaanse juristen zien de operatie als zeer risi covol." Door het splitsingsvoor- stel worden de energiebedrijven bovendien rijp gemaakt voor overname door buitenlandse on dernemingen, stelt de Delta-di recteur. „Dan heeft Zeeland geen zelfstandig energiebedrijf meer. We blijven hiertegen vech ten." BATH - De meeste partijen in de gemeenteraad van Reimers waal voelen er weinig voor om in de buurt van Bath een nieuw dorp te stichten. In de regiovisie voor De Bevelan- den wordt gepleit voor zo'n nieu we kern om de entree van Zee land te versterken. De raad ziet het er echter niet van komen. „We hebben al zo'n moeite om de leefbaarheid in dorpen als Waarde, Oostdijk en Hansweert op peil te houden", zei H. Evers- dijk (CDA). „Laten we dan alsje blieft niet nog een dorp erbij wil len." Ook diverse andere partijen ga ven aan niets voor een nieuwe kern te voelen. Wethouder J. Bliek stelde hen gerust door te stellen dat slechts de mogelijkheid voor de komst van een nieuw dorp wordt ge schapen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19