pzc Fracties begrijpen uitslag enquête Hele gemeentebestuur is schuldig Wethouder zwijgt over theaterkwestie Molenwater is oud en vertrouwd Cinema en theater blij met afwijzing sobere schouwburg Bewoners Middelburg hebben geen inzicht in financiële gevolgen Onderzoek naar oorzaak debacle rond bouw theater woensdag 31 augustus 2005 door Nadia Berkelder loor Nadia Berkelder DDDELBURG - De fracties in Ie gemeenteraad hebben begrip roor het standpunt van de Mid- lelburgers dat er geen theater neer moet komen aan de Zuid- ingel. Een meerderheid van de lolitieke partijen vindt echter lat de financiële gevolgen waar moeten meewegen bij de leslissing. Zelfs voor een doorsnee raads- id zijn die gevolgen moeilijk in 0 schatten", zegt J. van Nieu- renhuizen (GroenLinks). „Als ïen de berekeningen zou zien ie erachter liggen, zou de uit lag anders zijn", denkt haar DA-collega J. Kodde. „Je loet je wel twee keer beden- en voor je stopt", zegt C. Dek- er (SGP). „De financiële gevol- en zijn nooit aan de Middelbur- ers voorgelegd. Ze zijn zelfs og maar zeer recent aan de aad voorgelegd." Voor WD'er van Dijk-Sturm vormen de fi- anciën het doorslaggevende ar- ument. „We moeten een zuive- 0 afweging maken. Dat is ook het belang van de burgers." Szarafinski (PvdA) vindt dat 0 uitslag een ondersteuning is an het standpunt van haar frac- ie om niet meer verder te gaan p de Zuidsingel. „We hadden 1 de indruk dat het zo lag." )ok H. Akdag (Politieke Partij liddelburg) ziet bevestiging an zijn eigen opvatting in het nderzoek. „Hier kan men niet mheen". vindt ook R. van Eijke- 0nburg (D66). „Ik geloof er liets van dat mensen de finan- ièle gevolgen niet overzien. Het lijkt nu dat er een hoop ver- tandige mensen in Middelburg ijn. Het gezond verstand moet u de boventoon voeren." <iet fraai )at de raad medeverantwoorde- ijk wordt gehouden voor de louwputaffaire noemt Kodde te- echt. Szarafinski is het met lem eens. „Ik trek het me vanaf iet begin al aan." Van lijk-Sturm zegt dat de raad iet fraai geopereerd heeft in de- e kwestie. „Als raadslid moet door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Hoe is het misgegaan met de bouw van het theater? Wie is daar verantwoordelijk voor? Hoe kan herhaling in de toekomst worden voor komen? Dat zijn vragen die de Middelburgse politiek beantwoord wil zien door een onderzoek. Bijna alle fracties onder schrijven de noodzaak van zo'n onderzoek. Het kan worden uitgevoerd door een enquêtecommissie of door de rekenkamer. De re kenkamer deed al eerder onderzoek naar de over schrijdingen in het stations gebied. Een onderzoek door een enquêtecommissie is een zwaarder middel, zegt J. van Dijk-Sturm (WD). „Je kunt dan mensen onder ede horen." „We moeten goed kijken waar het fout gegaan is", zegt S. Szara finski (PvdA). „Is het puur een technisch probleem, of heeft het met de besluitvor ming te maken? Ik vind het te makkelijk om een be sluit te nemen en gewoon door te gaan." H. Akdag (PPM) vindt dat het onderzoek moet wor den verricht voor er een be slissing wordt genomen over de toekomst. De WD vindt dat de beslis sing over de toekomst van het theater losstaat van het onderzoek. „Als je het nu niet durft, durf je het over een jaar ook niet." De SGP wil het onderzoek pas uitvoeren als er een theater in Middelburg staat. Niet nodig R. van Eijkelenburg (D66) vindt een onderzoek hele maal niet nodig. „Wat er fout is gegaan, weten we al lemaal. Het CDA wilde een parkeergarage in de bin nenstad in plaats van een theater, de PvdA heeft de boel belazerd, de Christen- Unie heeft geen visie op cul tuur en GroenLinks wilde graag meedoen." je in een moeilijke kwestie je kalmte bewaren. Besturen is je rug recht houden.PPM 'er Ak dag is het op dit punt niet eens met de Middelburgers. „De ver antwoordelijkheid voor de uit voering ligt bij het college van B en W." De raad is verantwoorde lijk voor de keuze van de loca tie, vindt Dekker. „Maar het col- door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De inwoners van Middelburg leggen de schuld voor het theaterdebacle bij hun gemeentebestuur: zowel raad als college van burgemees ter en wethouders. Een meerder heid vindt dat het bestuur hier voor niet hoeft op te stappen. Het nieuwe representatieve opi nie-onderzoek van de PZC-re- dactie over de theaterbouw in Middelburg is duidelijk. De on dervraagde Middelburgers schie ten niet op de pianist: maar 9 procent acht wethouder A. van 't Westeinde (GroenLinks) voor al verantwoordelijk voor de bouwputaffaire. De inwoners zien het meer als een gezamenlijke verantwoorde lijkheid van het gemeentebe stuur. Op de vraag wie vooral verantwoordelijk is voor de bouwputaffaire antwoordt 18 procent het college van burge meester en wethouders en 39 procent het college en de raad, ofwel het hele gemeentebestuur. Slechts 20 procent noemt de aan nemers verantwoordelijk en 14 procent weet het niet. Tweederde van de inwoners, 64 procent, meent dat wethouder Van 't Westeinde niet wegmoet. Ruim een kwart, 26 procent, wil wél diens vertrek. In de aanpak van de problemen met de bouw van het theater ziet 22 procent aanleiding voor vertrek van het college van burgemeester en wet houders; voor 69 procent is dat echter niet nodig. Al bij een eerdere PZC-enquête lege had moeten zien aankomen dat het mis ging met de bouw put." De coalitiepartijen vinden, net als de meeste ondervraagden, dat de schuld voor de affaire niet alleen bij de wethouder ligt. Kodde noemt het opmerke lijk dat zo weinig Middelbur gers de bouwers de schuld ge- over de theaterbouw - maart 2005 - stelden de inwoners zich kritisch op: drie van de vier in woners vonden dat de gemeente de bouwput-ellende had kun nen voorzien. Opvallend is dat de steun voor wethouder Van 't Westeinde toen aanzienlijk kleiner was (47 procent) dan nu. In de vorige steekproef keerde 53 procent zich tegen afbouw van het nieuwe theater aan de Zuidsingel. De afwijzing is flink toegenomen. Een overgrote meerderheid ziet afbouw niet zitten: 72 procent is tegen, slechts 19 procent (een half jaar geleden nog 35 procent) is voor en 10 procent weet het niet. Op de vraag wat er moet gebeu ren met de bouwput aan de Zuidsingel als het theater elders komt, antwoordt 66 procent van de deelnemers aan het onder zoek: appartementen bouwen. Aanleg van een parkeergarage scoort 23 procent en winkels bouwen slechts 2 procent; 9 pro cent weet het niet. Alternatieven De ondervraagden zijn vijf ande re locaties voorgelegd voor mo gelijke theatervestiging. Het Mo lenwater op de huidige plaats van de schouwburg (waar ook begin twingtigste eeuw al de schouwburg stond) komt met 35 procent als voorkeursplek uit de bus, gevolgd door de Mortiere met 30 procent. Een plek naast het stadskantoor aan het Ka naal door Walcheren krijgt steun van 14 procent; 11 pro cent kiest voor de Punt en 6 pro cent voor het Hof van Tange; 5 ven. Hij begrijpt de clementie voor Van 't Westeinde. „Hij doet geweldig zijn best." Ook de ChristenUnie legt de schuld bij de bouwers. „De aannemer en de adviseqrs hebben een wan prestatie geleverd", zegt K. Ha melink. De PvdA is volgens Sza rafinski 'geen moment van plan geweest om Adrie weg te stu- Welke locatie is het meest een nieuw theater O Molenwater 35% O De Punt 11% O Kanaalweg 14% O Mortiere 30% O Hof van Tange 6% Weet niet 5% procent weet het niet. Ten op zichte van de eerste enquête is de voorkeur voor het Molenwa ter met 1 procent toegenomen en voor de Mortiere met 4 pro cent. Ook de Punt (van 7 naar ren'. Van 't Westeinde's partijge note Van Nieuwenhuizen is op gelucht over het milde oordeel van de Middelburgers over de wethouder. „Dit betekent dat er toch vertrouwen in hem bestaat. Daar ben ik blij om." D66, de SGP en de PPM vinden dat Van 't Westeinde een half jaar geleden had moeten opstap- likt voor de bouw van 11 procent) komt nu hoger uit. Het aantal blanco meningen was in maart wel flink hoger (21 procent). De Middelburgers geven klip en klaar aan dat er wel een nieuw pen. Akdag: „Persoonlijk heb ik de overtuiging dat hij zijn best heeft gedaan, maar hij heeft de regie niet en hij is het vertrou wen kwijt geraakt." Van Eijke lenburg: „Van 't Westeinde is geen bouwvakker. Die fouten kun je hem niet aanrekenen. Maar hij is wel politiek verant woordelijk." theater moet komen: 76 procent staat daar achter, terwijl 19 pro cent dat niet nodig acht (5 pro cent weet het niet). En het moet dan een zogenaamd A-theater zijn, met alles erop en eraan. Tweederde van de deelnemers aan de streekproef, 66 procent, stelt dat niet bezuinigd mag wor den op het theater door het schrappen van de filmzalen en de kleine zaal. Maar 24 procent is het eens met die besparing van drie miljoen euro op een to tale investering van 40 miljoen. Dat wordt onderstreept door de antwoorden op de vraag of Mid delburg met een kleiner theater de ambitie waar kan maken om de culturele hoofdstad van Zee land te zijn. Ruim de helft, 52 procent, zegt: nee dat kan niet, en 38 procent gelooft dat Mid delburg ook met een kleiner theater cultureel centrum van de provincie kan zijn. Was bij de eerdere enquête 5 procent nog niet op de hoogte van de theaterperikelen, nu we ten alle ondervraagden wat er aan de hand is. De steekproef werd evenals vorige keer gehou den door marktonderzoekbu reau Bliek te Eindhoven. Er deden 251 inwoners van 18 jaar en ouder mee aan de enquê te, gelijk verdeeld over mannen en vrouwen. De vraaggesprek ken duurden gemiddeld acht mi nuten. Door afrondingen en doordat meerdere antwoorden mogelijk zijn, kunnen sommige percentages boven de 100 uitko men. Bureau Bliek staat er voor in dat de steekproef een verant woorde afspiegeling oplevert. MIDDELBURG - Wethouder A. van 't Westeinde wil voorlo pig niet in het openbaar praten over de toekomst van het thea ter. De gemeenteraad moet die discussie voeren, vindt hij. De massale afwijzing van de Zuidsingel als theaterlocatie kan hem niet op andere gedach ten brengen. „Ik ga hier niet op reageren. Daar hebben we nu juist een voorstel voor naar de raad gestuurd. Ik heb al eerder gezegd dat ik elke keuze van de raad respecteer, omdat ik geen enkele optie onder druk wil zet ten. Ik zal, wanneer ik het voor stel met de vier keuzes verdedig, de raad de voor- en nadelen voorleggen." Waarbij de Zuidsingel de meeste voordelen heeft? „Nu worden me dingen ontlokt die ik niet ga zeggen. Ik vind dat de gemeenteraad het platform is dat de verantwoordelijkheid heeft om een keuze te maken. Die keuze moet gemaakt worden op basis van een goed debat." Van 't Westeinde is blij dat dej meerderheid van de Middel burgers de wens voor een nieuw theater uitspreekt. Hij heeft echter wel kritiek op de' vraagstelling van de enquête. „De financiële consequenties ontbreken bij deze enquête. Je, kunt kennis nemen van de ant- woorden die gegeven zijn, maar er spelen nog andere aspecten, een rol." Verantwoordelijk Uit het onderzoek onder Middel burgers blijkt dat de steun voor de wethouder onder de bevol king groter is geworden nadat de bouwput vol water is gezet. „Ik weet niet hoe dat komt en j daar ga ik ook geen beschouwin gen over houden. Ik vind dat de vraag of ik verantwoordelijk, ben of de vraag hoe sympathiek ik ben in de raad moet worden beantwoord." Toch is hij blij met de steun van de meerderheid van de Middel burgse bevolking. „Ik heb met een naar huis gebeld", geeft hij toe. „Daar wordt ook met me meegeleefd." - - De Zuidsingel niet, maar ook het Molenwater niet; J. Brummelkamp, bewoner van het Molenwater heeft een heel andere voorkeur. „Hof van Tange. Daar heb je al een par keerplaats. En in de huidige schouwburg kun je een bioscoop maken." foto Ruben Oreel Adrie van 't Westeinde begin maart dit jaar, vlak nadat de bouwput weer vol water was gezet. foto Lex de Meester door Maurits Sep MIDDELBURG - De Zuidsingel is uit de gratie. Het nieuwe theater kan volgens een meerheid van de Middelburgers be ter aan het Molenwater komen, op de plek van de huidige schouwburg. Reac ties uit de buurt. De wet van de val, analyseert K. van Oyen. Hij woont schuin tegenover de oude schouwburg. „Als iets nieuws niet voor de volle honderd procent goed zit in de hoofden van mensen, vallen ze terug op wat oud en vertrouwd is." Van Oyen benijdt de gemeente niet. „Een ongelooflijk moeilijke beslissing. Welke locatie je ook kiest, je hebt overal het zelfde percentage ellende. Aan de Zuid singel is het de bak; op de Punt moet de je bodem afgraven want daar lag een stortplaats; in de Mortiere zijn nog geen goede toegangswegen. Ga maar door." Het is Van Oyen om het even waar dat theater uiteindelijk komt. „Het is belang rijker dat het er komt." Desnoods op het Molenwater. „Als ze dan maar voorzich tig bouwen en heien. Wij schudden nu al regelmatig in ons huis als er zware vrachtwagens langs rijden." De Zuidsingel niet, maar ook het Molen water niet; J. Brummelkamp, bewoner van het Molenwater heeft een heel ande re voorkeur. „Hof van Tange. Daar heb je al een parkeerplaats. En in de huidige schouwburg kun je een bioscoop ma ken." Een nieuw groot theater op het Molenwa ter, zint hem niet. „Of het komt ver naar voren, of je bouwt half in de singel. Dat is niks. En veel te duur." Brummelkamp houdt het vorige college in belangrijke mate verantwoordelijk voor de problemen waarin Middelburg nu is verzeild geraakt. „Bruinooge, Van Dijk-Sturm en Spar van der Hoek." Maar ook de gemeenteraad draagt schuld. „Die heeft het allemaal goedge keurd. Of ze hebben zitten slapen, en dan horen ze daar ook niet thuis." A. van Eenennaam is al 26 jaar de buur man van de schouwburg. Voor hem maakt het niks uit of er een nieuw thea ter op het Molenwater komt of dat er ap partementen komen als de oude schouw burg weg is. „Het zijn allemaal poten tiële klanten", zegt de friettenthouder. Hij zou het wel zonde vinden om de bouwput aan de Zuidsingel, die er nu toch al ligt, niet af te bouwen. „Die aan nemer moet een schop onder z'n kont krij gen en ervoor zorgen dat het goedkomt." Precies, zonde van het geld. vindt ook R. Petiet van de fietsenwinkel in de Lan ge Noordstraat. Afbouwen dus, vindt hij. Aan de Zuidsingel ja. „En goed én volle dig. Dus inclusief kleine zaal en filmza len en restaurant. Dan maar acht miljoen euro duurder. Maak het alsjeblieft af. En liever vandaag dan morgen. Het is toch geen gezicht zo."Hij snapt best dat er gro te weerstand is ontstaan tegen de Zuid singel. „Maar iedereen moet zich wel rea liseren dat er al elf miljoen euro in de grond zit. Mensen praten wel heel gemak kelijk over 'zand erin gooien'." J. Godschalk, die tegenover Petiet woont, aan de andere zijde van de bouw put, in de Koningstraat, is juist blij met de weerstand tegen de Zuidsingel. „Als de gemeente nu overstag gaat, zou dat mooi zijn." De voorkeur voor het Molen water, verbaast hem niet. „Een mooie plek, overal dichtbij." Het allerbelang rijkste op een andere locatie, waar schuwt Godschalk, is voldoende parkeer gelegenheid. „En geen kelder meer! Daar is de gemeente niet zo handig in." door Maurits Sep MIDDELBURG - Stichting Cinema Middelburg en de Zeeuwse Theater Stichting zijn blij dat een ruime meer derheid van de Middel burgers tegen het schrappen van de twee filmzalen en de kleine theaterzaal is. Beide voelen dat als een belangrijke steun in de rug in de on derhandelingen met het ge meentebestuur over hun toe komst. „Er bestaat grote steun voor onze filmzalen. Mensen wil len dus wel een filmtheater", constateert cinemadirecteur M. Ritsema aangenaam ver rast. Directeur G. Peijs van de schouwburg is 'heel heel blij' dat zo veel mensen tegen een versobering zijn. „Dat zullen we zeker gebruiken richting de gemeente." Van de ondervraagden vindt 66 procent het niet terecht dat het A-theater wordt uitge-. kleed. „Dat is 34 procent te weinig", reageert Ritsema. „Iederéén moet ervan over tuigd zijn dat er nieuwe film zalen nodig zijn." Zij kan zich wel voorstellen dat mensen het niet per se no dig vinden dat de cinema in het A-theater komt. „En dan ben ik het wel met die men sen eens. Wij hebben als stich ting ook al tegen het gemeen tebestuur gezegd dat we ook wel naar een andere locatie willen. Onze prioriteit is: twee filmzalen, een ruime foyer en goede voorzieningen, in het centrum van Middel burg. Als het A-theater in de Mortiere komt, zijn wij abso luut niet geïnteresseerd." Binnenstad Peijs, die eerder dit jaar de Mortiere acceptabel vond, is op die mening teruggekomen. „Een schouwburg hoort in de binnenstad. Niet in het be lang van die schouwburg, want die kan op de Mortiere best goed draaien, maar in het belang van de binnen stad. Een centrum moet le vendig zijn en daar draagt een schouwburg aan bij." Peijs vindt onder de huidige omstandigheden doorgaan op de Zuidsingel het beste. Daar ziet 72 procent van de Middel burgers echter niks in. „Ik be grijp dat sentiment. Iedereen heeft te doen met de bewo ners rond de bouwput. Ook wij. Maar als dat betekent dat we elf miljoen euro moe ten afschrijven, dan zijn daar op termijn alle inwoners de dupe van. Ik denk dat ze er dan anders over zullen gaan denken." Het Molenwater, het populair ste alternatief voor de Zuid singel, kan volgens Peijs echt met. „Historisch gezien is dit wel de mooiste plek, maar er is een parkeerprobleem en door de bouw van apparte menten naast de huidige schouwburg, kan de trailer met decorstukken niet aan de achterzijde komen om te la den en te lossen." Onverstandig Overigens vindt Ritsema het ook financieel een onverstan dige keuze om het A-theater te versoberen. „Je loopt nu het risico miljoenen uit te ge ven en uiteindelijk niks over te houden. Als je zoveel uit geeft, doe het dan gelijk goed en bouw iets met allure. Als het half/half wordt, kun je er beter helemaal niet aan begin nen." Ritsema oordeelt niet zo streng over het college van burgemeester en wethouders, en al helemaal niet over verantwoordelijk wethouder A. van 't Westeinde. Hij wordt te hard aangepakt, vindt zij. „Volgens mij is veel meer sprake van een ongeluk kige samenloop van omstan digheden." Peijs deelt die visie. Hij spreekt van 'domme pech'. „De wethouder heeft geen ver stand van bouwen, netzomin als ik en jij dat hebben. Dus als de aannemer zegt dat het goed komt, wie zijn wij dan?" Het hele college wegsturen, lijkt hem 'in deze fase onver standig'. „Dan is de hele stad onbestuurbaar. Nee, laat ze het maar goed afmaken." Moet het theater aan de Zuidsingel worden afgebouwd? nee ja weet niet O Zuidsingel 72% 19% 10%

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17