>zc Ppnieuw proces tegen erroristen in België De winter ronselt stemmen onder joden Arabische Liga vreest chaos door grondwet Irak Dansen voor koning van Swaziland ^rees voor aanslag lan vooravond verkiezingen Japan Jerdachten aanslagen Madrid staan terecht furkije hoeft [yprus niet ie erkennen Materiaal ontdekt voor vuile bom Russen zijn bang 'oor de politie School in Erfurt open na bloedbad 2002 Koffie redt Amerikanen Britten geloven in marsmannetjes E-mailen met buitenaardse wezens Thaise olifant krijgt voetprothese Overleg Noord-Korea uitgesteld Indonesië gaat 24 miljoen kinderen enten tegen polio dinsdag 30 augustus 2005 ar Pascale Thewissen HUSSEL - België maakt zich voor een nieuw terroris- 5-proces. Dit najaar moeten irtien vermeende moslim-ter- risten uit het Belgisch-Lim- irgse Maaseik en uit Brussel :h voor de rechter verantwoor- voor hun betrokkenheid bij Groupe Islamique Combat- utMarocain (GICM). ie organisatie wordt verant- oordelijk gehouden voor de iroristische aanslagen van 11 tart vorig jaar in Madrid, totaal moesten achttien ver- snde terroristen gisteren oor de raadkamer in Brussel KUSSEL - Turkije heeft 'geen lettelijke verplichting' om Cy- nis te erkennen om met de EU (kunnen onderhandelen over Üniaatschap. Dat is volgens ril woordvoerster het stand- cnt van de Europese Commis- t reageerde op opmerkingen to de Franse president Chirac {gelopen vrijdag dat Turkije Bst Cyprus moet erkennen. Ie woordvoerster van de Com- sssie zei dat op de top van afge zien december is besloten dat farkije alleen verplicht is om B douaneverdrag te sluiten et Cyprus, wat een soort indi kte erkenning zou zijn. langs heeft Turkije dat ge- iaan, maar het land heeft er een lldaring aan toegevoegd dat it geen erkenning van Cyprus (houdt. blgens planning beginnen de tderhandelingen met Turkije D 3 oktober. ANP verschijnen. Dertien van hen moeten ook daadwerkelijk te rechtstaan. Het gaat onder ande re om Khalid B. uit Maaseik. Hij werd vorig jaar bij een routi ne-controle in Nederland aange houden. De lichten van zijn au to deden het niet. B. wordt ge zien als de coördinator van de GICM in België. Behalve Khalid B. zijn daar nog drie verdachten geboren en geto gen. De politie kwam hen op het spoor na een tip van een buurt bewoner die zich zorgen begon te maken toen B. terugkeerde uit het buitenland en plotseling een baard liet staan. Vrij snel bleek dat B. contacten had met internationaal gezochte en ver oordeelde terroristen. Het onder zoek naar de vermeende funda mentalistische denkbeelden van B. en consorten werd opera tie-Asperge gedoopt, omdat en kele verdachten hun geld ver dienden met asperges steken. De Belgische leden van de GICM worden ervan verdacht internationaal gezochte terroris ten geholpen te hebben door hen valse identiteitspapieren en onderdak te verschaffen. Een van hen, de 25-jarige Mourad C. zou zich in een telefoongesprek met terrorist Mohammed de Egyptenaar, die gezien wordt als een van de organisatoren van de aanslagen in Madrid, be reid hebben getoond om als mar telaar te sterven. Hij zou op het punt gestaan hebben om naar Irak af te reizen om een zelf moordaanslag te plegen. Vingerafdrukken In zijn appartement in Schaar beek (bij Brussel) werden vinger afdrukken gevonden van een van de bommenleggers van Ma drid. Behalve die aanslagen, waarbij 191 mensen het leven lieten, wordt de GICM verant woordelijk gehouden voor de aanslagen in Casablanca op 16 mei 2003 (45 doden) en Riad op 12 mei 2003 (35 doden). De ter- reur-verdachten zouden ook contacten hebben onderhouden met de Nederlandse Hofstad groep, waartoe de moordenaar van Theo van Gogh behoorde. De raadkamer besloot gisteren dertien verdachten door te ver wijzen naar een hogere rechter (de correctionele rechtbank). Vier anderen hoeven pas later in België terecht te staan. Zij zit ten momenteel in Spanje in de gevangenis vanwege hun ver meende betrokkenheid bij de aanslagen van 11 maart 2004. België wil eerst het proces in Spanje afwachten. Een persoon gaat wegens gebrek aan bewijs vrijuit. GPD SYDNEY - Australische nu cleaire deskundigen hebben in twee Zuidoost-Aziatische landen grote hoeveelheden ge vaarlijk radioactief afval ont dekt. Het afval, dat niet was beveiligd, kan in zogeheten vuile bommen worden ver werkt. Het team trof genoeg los mate riaal aan om het hart van een grote stad te besmetten, meld den Australische media giste ren. De experts willen juist voorkomen dat terroristen er in slagen een vuile bom te ma ken. Bij een verlaten bestralings centrum lag een 'aanzienlijk' stuk kobalt dat werd ge bruikt bij de behandeling van kanker, aldus de deskun digen. Een conventionele bom met een stuk kobalt kan een groot deel van een stad besmetten, waardoor het aan tal kankergevallen drama tisch stijgt en inwoners tien tallen jaren weg moeten blij ven. De onderzoekers weigeren be kend te maken in welke twee landen zij het afval aantrof fen, totdat het materiaal vei lig is opgeborgen. ANP en onze redactie buitenland IOKIO - De regering van Japan luiterst nerveus aan de voora- ond van de parlementsverkie- Ingen van 11 september. Veilig- (idsmaatregelen worden aange- cherpt en duizenden extra poli- iragenten ingezet. !i Qaeda heeft namelijk ge- reigd een aanslag te plegen in cn stad in Azië en vonden de omaanslagen in Madrid ook iet plaats vlak voor verkiezin- pn? Evenals Spanje heeft Ja- en troepen geleverd voor de orlog in Irak. ia de Japanse media hebben Bg eens olie op het vuur ge- poid door te suggereren dat de erkiezingsdatum van 11 sep- tmber, de dag van de vierde erdenking van de aanslagen in ïVS in 2001, mogelijk voor el- ade kan zorgen. De verkie- agscampagne gaat vandaag of- iaeel van start. hoewel Irak geen prominent ver- tóngsonderwerp is, heeft de Socratische Partij, de belang- ijkste oppositiepartij, toege- fgd bij winst alle vijfhonderd- ijftig Japanse militairen uit rak te zullen terugtrekken in Itcember, als hun mandaat af- »pt. •romige politieke analisten Wrspellen dat evenals in Span- =een aanslag vlak voor de ver tóngen in het voordeel van de ppositie werkt, anderen den- ïn echter dat premier Koizumi I0SKOU - Steeds meer Russen jjn doodsbenauwd voor de poli- 'e Driekwart is bang slachtof- 't te worden van willekeurig «litiegeweld. kt blijkt uit onderzoek van het afhankelijke instituut Leva- Slechts 16 procent van de on- ^vraagden acht het zeer on- 'aarschijnlijk dat de ordediens ten zouden mishandelen. Le- ®da peilde medio augustus de tóming bij 1600 Russen. Vo- 3jaar gaf bij een vergelijkbaar "derzoek nog minder dan 66 beent van de Russen aan bang f zijn voor de politie. W/AFP er juist wel bij vaart. „Kiezers zullen juist voor zekerheid en dus voor het establishment, de zittende regering dus, kiezen", aldus een van hen. De vrees voor een aanslag ontstond vori ge week toen de Franse terreur- deskundige Jean-Louis Bruguie- re, liet weten dat Al Qaeda een actie aan het voorbereiden was op een financieel centrum in Azië en Australië, mogelijk To kio, Sydney of Singapore. Politieke leiders in Japan lieten onmiddellijk weten die analyse te delen. Voorman van de Demo cratische Partij Katsuya Okada zei, 'het is niet de vraag óf er een aanslag in Japan plaats vindt, maar wanneer'. De politie zal volgens een woord voerder gedurende de hele cam pagne 13.600 agenten inzetten in het land, waarbij megasteden als Tokio en Osaka prioriteit hebben. Toch vinden veiligheidsdeskun digen dat de Japanse regering veel te weinig doet en slecht voorbereid is op een grote aan slag. Met name aan de bewa king van overheidsgebouwen mankeert nog veel. GPD/RTR LUDZIDZINI ROYAL VILLAGE - Meer dan vijftigduizend topless maagden paradeerden gisteren voor de koning van Swaziland, in de hoop door hem tot dertiende bruid gekozen te worden. De parade maakt deel uit van een eeuwenoude Swazi traditie, die volgens criti ci echter niet meer thuishoort in een land dat de hoogste hiv/aids cij fers ter wereld kent. Koning Mswati III, de laatste alleenheersende koning in Afrika be zuiden de Sahara, gebruikt de jaarlijkse zogeheten Reed Dance cere monie sinds 1999 om zijn bruiden te selecteren uit tienduizenden dansende meisjes, die weinig meer dan een rieten rokje en een kra lenketting dragen. De dans, traditioneel bedoeld om zowel de vrou welijkheid als maagdelijkheid te vieren, is volgens de oppositie in Swaziland vervallen tot een ordinaire bruidsshow voor de koning. foto Kim Ludbrook/EPA door Pascale Thewissen ANTWERPEN - Filip Dewinter is een charme-offensief begon nen onder de Antwerpse joden. In een interview met de Israëli sche krant Ha'aretz zegt hij graag een bezoek te willen bren gen aan Israël. Maar vooralsnog lijkt de leider van het rechts-ex- tremistische Vlaams Belang daar niet erg welkom. Voor Dewinter is de campagne voor de gemeenteraadsverldezin- gen in oktober 2006 al in volle gang. Hij hoopt het volgend jaar tot burgemeester van Antwer pen te schoppen, maar daarvoor heeft het Vlaams Belang een ab solute meerderheid nodig in de gemeenteraad, aangezien geen enkele andere partij zijn kandi datuur steunt. En dus probeert hij stemmen te ronselen, zo ook bij de grote joodse gemeenschap in Antwer pen. In het interview roept De winter de joden op om samen met de westerse wereld de strijd aan te binden met de islam. „El ke grote Europese stad lijkt meer en meer op Casablanca en Marrakech." De extreem-rechtse politicus wil dat moslims integreren en as simileren. Joden hoeven dat niet. „De joden vallen niemand lastig. Ze zijn goede burgers. Wij kunnen vinden dat ze een paar vreemde gewoonten heb ben, maar ze zijn niet tegen on ze manier van leven. En dat is het grote verschil: moslims zijn tegen onze cultuur." Over het antisemitische verle den van zijn partij: „Als die col laborateurs vandaag nog leef- van onze redactie buitenland ERFURT - Ruim drie jaar nadat een ex-scholier een bloedbad aanrichtte op het Gutenberg Gymnasium in het Duitse Er furt, is gisteren de school offici eel heropend. Dat gebeurde in het bijzijn van bondskanselier Gerhard Schroder. „Het gerenoveerde gebouw is tot een symbool van Duitse soli dariteit geworden", zei Schroder ten overstaan van on geveer vierhonderd scholieren, leraren en andere betrokkenen. Volgens hem zijn de wonden van het drama nog niet geheeld, maar was het een.goed besluit om het gebouw weer in gebruik te nemen als school. Op 26 april 2002 schoot de 19-ja- rige ex-scholier Robert Steinhauser in de school zestien mensen dood voordat hij zelf moord pleegde. Twaalf van de slachtoffers waren docenten. De dader wilde waarschijnlijk wraak nemen omdat hij van school was gestuurd. Na de moordpartij ging de school dicht voor een grondige verbou wing die bijna 10 miljoen euro heeft gekost. De ongeveer zes honderd scholieren hadden in de afgelopen jaren les in noodge bouwen elders in de Oost-Duit se stad. Alle sporen van de gru weldaad zijn verwijderd en zelfs de nummers van de klaslokalen zijn gewijzigd. Op initiatief van de scholieren is er een stilteruim te in het gebouw gekomen. ANP/DPA WASHINGTON - Koffie blijkt een zegen te zijn voor de gezondheid van de gemiddelde Amerikaan. De drank blijkt voor de inwoners van de Verenigde Staten de be langrijkste leverancier te zijn van anti-oxidanten. de stoL fen die in het lichaam de strijd aanbinden met moleculen die cellen beschadigen, de zogenoemde vrije radicalen. Vooral fruit en groenten zijn rijk aan anti-oxidanten, maar daar eten Amerikanen volgens een onderzoek aan de universiteit van Scranton in Pennsylvania, lang niet ge- I noeg van. ANP LONDEN - Ongeveer 80 procent van de Britten gelooft dat buitenaardse wezens bestaan. Dat blijkt uit een onder zoek dat het wetenschappelijk museum in Londen heeft laten doen ter gelegenheid van zijn nieuwe tentoonstel ling 'The Science of Aliens', berichtte het dagblad The Ti- C mes gisteren. Een op de vijftien ondervraagden zei zelf ooit een ufo te hebben gezien. De helft liet weten best een tijdje op een andere planeet te willen wonen. De meeste Britten vinden de Zuid-Afrikaanse ex-president Nelson Mandela de bes te persoon om onze planeet te vertegenwoordigen bij bui- tenaardse beschavingen. ANP MLTNCHEN - Europese internetgebruikers kunnen een e-mail de ruimte in laten sturen. Tot 6 september verza melt de Duitse afdeling van het internetbedrijf Yahoo fo to's en berichten voor verzending naar de ster 61 Cygni B. De mailtjes worden met een 150 miljoen Watt sterk sig naal verstuurd via een schotelantenne in Beieren. Zelfs als er levende wezens zijn op een van de planeten rond 61 Cygni B, die ook nog eens in staat zijn e-mailtjes te lezen, dan hoeven de zenders voorlopig geen antwoord te verwachten: de ster ligt op 11,4 miljoen lichtjaren van de aarde. GPD BANGKOK - Een Thaise olifant die zes jaar geleden een voet verloor toen ze op een landmijn stapte, heeft een voet prothese gekregen. Het 44-jarige olifantenvrouwtje Motala draagt nu een canvas schoen die is gevuld met zaagsel. De schoen moet de poot sterk genoeg maken om over acht maanden een de finitieve prothese van glasvezel en siliconen te krijgen, meldde de BBC gisteren. ANP PYONGYANG - Het zeslandenberaad over het Noord-Ko- reaanse kernprogramma is uitgesteld tot september. Een woordvoerder van het Noord-Koreaanse ministerie van Buitenlandse Zaken meldde gisteren dat de gesprekken i weer in de week van 12 september zouden kunnen begin- i nen. De gesprekken zouden eigenlijk deze week worden her vat. Noord-Korea heeft echter besloten de onderhandelin gen uit te stellen, als reactie op de jaarlijkse militaire oefe ning die de Verenigde Staten en Zuid-Korea hebben ge houden. ANP/AFP/RTR van onze redactie buitenland BAGDAD - De Arabische Liga is niet te spreken over de ont- werpgrondwet van Irak, die zon dag aan de Nationale Assemblee is voorgelegd. Secretaris-gene raal Amr Moussa van de Liga noemde het document gisteren voor de BBC een 'recept voor chaos en mogelijk een ramp voor Irak en de omringende lan den'. Moussa maakte duidelijk dat hij zich net als veel Irakezen zorgen maakt over het gebrek aan con sensus over de grondwet. Mous sa stelde dat in de tekst van de constitutie 'de Arabische identi teit' van Irak wordt ontkend. De voorman van de Arabische Liga benadrukte dat hij niet gelooft in een verdeling van Irak tussen sjiieten en soennieten, moslims en christenen, en Arabieren en Koerden. Veel soennieten in Irak hebben geen goed woord over voor de grondwet. Na afloop van een parlementaire zitting zondag noemden soennitische onderhan delaars de grondwet 'illegaal'. Zij riepen de Arabische Liga, de Verenigde Naties en andere in ternationale organisaties op te interveniëren in de Iraakse poli tiek. Ruim 80 procent van de Iraakse stemgerechtigden is van plan mee te doen aan het referendum over de nieuwe grondwet, dat i medio oktober moet plaatsvin- den. Dat blijkt uit een peiling 1 waarvan het dagblad Al Sharq al Awsat de resultaten gisteren heeft gepubliceerd. Van de ondervraagden zei 5 pro- cent thuis te blijven. De rest weet het nog niet. Slechts 30 pro- cent van de deelnemers sprak zich uit voor een federale staats vorm. 78 procent van de onder vraagden verwacht een verbete ring van de veiligheid als de nieuwe constitutie eenmaal is aangenomen. Vijftien procent denkt dat er weinig zal verande- ren en 2 procent denkt dat het alleen maar erger kan worden. De Iraakse politie heeft gisteren de lichamen van twaalf Iraakse burgers gevonden. Volgens een politiewoordvoerder werden de stoffelijke overschotten gevon den in een straat in de stad Sa- marra, ten noordwesten van de hoofdstad Bagdad. De lijken wa ren doorzeeft met kogels. De handen van de slachtoffers wa ren gebonden en de mannen wa ren geblinddoekt. ANP/DPA den, zouden ze beschaamd zijn over wat de joden is aangedaan. Ik kan enkel zeggen dat ik het lijden van de joden ten zeerste respecteer, dat ik hen condoleer met wat er gebeurd is en dat wij daar niets mee te maken willen hebben." Boodschap Het lijkt er veel op dat Dewinter via het buitenland probeert zijn boodschap te verkopen. In eigen land wordt het Vlaams Belang door diverse media geboycot. In Nederland kon hij wel al in talk shows en kranten uitgebreid zijn ei kwijt. En ook in de International He rald Tribune kwam Dewinter al aan het woord. Het interview in Ha'aretz, dat ook door de joodse gemeen schap - er wonen naar schatting 20.000 joden in Antwerpen - wordt gelezen, is voorlopig zijn laatste wapenfeit. zijn gemanipuleerd, om moslim meisjes onvruchtbaar te ma ken'. Daarna verspreidde het vi rus zich weer door een aantal voordien poliovrije Afrikaanse landen, om vervolgens via het Midden-Oosten ook in Indone sië te belanden, dat sinds 1995 poliovrij was. Epidemiologen denken dat pel grims de besmetting hebben op gedaan tijdens de jaarlijkse hadj naar Mekka. Het is een streep door de reke ning van de WHO, die had ge mikt op totale uitroeiing van po lio tegen het eind van dit jaar. Voor de vaccinatiecampagne hebben de Indonesische rege ring en de WHO driekwart mil joen verpleegkundigen en vrij willigers gemobiliseerd voor een huis-aan-huis campagne. GPD door Bob Kroon GENEVE - Nog deze week zul len in Indonesië 24 miljoen kin deren worden gevaccineerd te gen polio. Met name .Java en Su matra hebben te kampen met een uitbraak, waardoor het laat ste half jaar 225 kinderen zijn verlamd. Het is de grootste immunisatie- campagne ooit in de archipel on dernomen, zo maakt de Wereld gezondheidsorganisatie WHO gisteren in Geneve bekend. Het poliovirus was wereldwijd bijna uitgeroeid, totdat imams in de Nigeriaanse provincie Ka no vorig jaar weigerden kinde ren in een van deze laatste haar den te laten immuniseren, om dat het vaccin 'door de CIA zou

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5