Studie naar wonen op zeewering Verkeersinfarct door ongevallen Cambodjaanse jongeren bezoeken Zeeland Dappere dokter schrijft meestal helemaal niks voor 15 Warm pleidooi voor voortzetting zorgsubsidie kommissie buigt zich onder meer over Vlissingse boulevard en hotels Cadzand ioektocht naar top standbeeld 'rans Naerebout poerbrouwers etten deur open Bezwaar te Iaat: 15 dagen zitten Werkstraf voor mishandelen agent Vrouw bestraft voor hulp dealer Drankrijder voelt zich gepakt dinsdag 30 augustus 2005 oor Ingrid Huibers OES - Europarlementariër van Nistelrooij (CDA) hield isterochtend in zorgcentrum andhof in Goes een warm plei- voor de voortzetting van et Europees Sociaal Fonds iSF). Zorginstelling kunnen ij dit fonds aankloppen voor ;n bijdrage in bijvoorbeeld de jholingskosten voor hun perso- eel. tegenstelling tot het kabinet, dat de reis van het subsidiegeld via Brussel nogal omslachtig vindt, hamerde Van Nistelrooij juist op de meerwaarde van het ESF. Het is volgens hem belang rijk dat er vanuit Brussel zicht is op de ontwikkelingen in de Europese zorgsector als geheel. Daardoor is het makkelijker om bij te sturen en kunnen op een simpele manier grensoverschrij dende projecten worden ge steund. Van Nistelrooij was in Goes op uitnodiging van vijf Zeeuwse zorginstellingen die on langs een forse ESF-subsidie kregen toegewezen. De Stich ting Zorggroep Ganzestad in Goes, de Stichting Protestantse Ouderenzorg op Walcheren, de Stichting Protestantse Bejaar- denszorg eiland Tholen en Sint Philipsland, De Protestantse Stichting Ouderenzorg Terneu- zen en de Stichting Zorgverle ning Gereformeerde Gemeente in Zeeland krijgen in totaal rond de twee miljoen euro Euro pese subsidie. Dat geld is be stemd voor (bij)scholing van het personeel. Het gaat daarbij om opleidingen op het gebied van bijvoorbeeld (voedselveilig heid, automatisering en nieuwe manieren van communiceren met cliënten. Om de subsidie binnen te slepen, is er door de zorginstellingen en de gemeente Goes, die de subsidie heeft aan gevraagd, veel werk verricht. Zo moesten bijvoorbeeld alle perso neelsdossiers gestandaardiseerd en op orde worden gebracht. Ook is er een strikt urenregistra- tiesysteem ingevoerd. Hoeveel geld de deelnemende instellin gen uiteindelijk op hun reke ning gestort krijgen, hangt af van de manier waarop ze het geld uitgeven. Verloopt dat niet vlekkeloos, dan kunnen de in stellingen een deel van het geld alsnog weer kwijtraken. De gesubsidieerde scholingstra jecten lopen tot eind 2006. De in stellingen beraden zich op dit moment nog op een nieuwe geza menlijke subsidie-aanvraag. lor Ernst Jan Rozendaal EN HAAG - Een commissie on er leiding van de Noord-Hol- indse gedeputeerde P. Poel- ann (D66, water) gaat het Rijk (viseren Over de bescherming m buitendijks gebied in kust- laatsen. Het gaat om dertien laatsen in Nederland, waarvan ree in Zeeland: Vlissingen en adzand. Niet alle bebouwing oldoet daar aan de huidige vei- gheidsnorm - een overstro- ingskans van eenmaal in de DOO jaar. olgens gedeputeerde M. Kra- er (PvdA, waterkeringen) moe- ii deze plekken niet verward orden met de zwakke schakels de kustverdediging van 'est-Zeeuws-Vlaanderen en uidwest-Walcheren. Daarvoor ?eft de provincie eerder dit ar het Projectbureau Zwakke ühakels opgericht. In Vlissin- ;n en Cadzand betreft het be- ouwing op de primaire water- ering. Dat is een historisch gegroeide tuatie", aldus Kramer. „De uizen aan de Boulevard in Vlis- ngen en enkele hotels op de linen in Cadzand voldoen feite- jk niet aan de geldende veilig- eidsnormen. Ze staan namelijk iet achter de waterkering. Dat een slepende kwestie waar oor nooit goed beleid is uitge- ippeld." iesluit mei is tijdens het bestuurlijk ferleg kust, waarin Kramer eeland vertegenwoordigt, be- LISSINGEN - Waar is de kop het oude standbeeld van de issingse loods en mensenred- r Frans Naerebout gebleven? van Dijk, voormalig huisarts amateurhistoricus uit Vlissin- n, is er nog steeds naar op ek. In december 1944 heeft hij kop voor het laatst gezien op boulevard. Het beeld was vol- dig vernield. k zag de kop liggen", vertelt ar. Dijk, „en heb hem netjes in hoek gelegd om later mee te men. Toen was die weg." Een iroep om spullen beschikbaar stellen voor een expositie in oes over Frans Naerebout «ft de zoektocht van Van Dijk euw leven ingeblazen. Hij eft iets met het oude stand- leld van Frans Naerebout dat 11919 stamt. „Ik ben er vlak- geboren." Een patiënt van an Dijk wist dit en gaf hem bij jn afscheid als huisarts een iuten replica van het monu- ent. Tot 4 november staat deze ofee op de Naerebout-tentoon- elling in historisch museum sBevelanden. zijn tuin heeft Van Dijk nog ts staan dat aan het stand- leld herinnert, de onderzijde m het gedenkteken waarop aerebout zat. „Je ziet er zijn Hen ook op en een been hangt rer de rand." Van Dijk denkt tt dit brokstuk na de oorlog in n krater is gegooid. Bij het ver erken van de boulevard in het ider van de Deltawerken is het iven water gekomen, waarna an Dijk zich erover heeft ont- rmd. De kop van Naerebout eef spoorloos. Van Dijk heeft n stout vermoeden: „Een sol- lat heeft hem misschien meege- iraen en nu ligt die in een kel- ir van het Imperial Warmu- um in Londen." OES - Het Zeeuwse ama- ur-bierbrouwersgilde De Del brouwers houdt zaterdag 10 ptember een open dag in het mtes College aan de Van Dus- ldorpstraat in Goes, ildeleden brouwen deze dag deze plek hun bier. Geïnteres- erden kunnen van 8.00 tot 00 uur toekijken, vragen stel- ti en een glas bier proeven. De eltabrouwers geven tijdens de 'en dag informatie over de euwe cursus bierbrouwen. sloten dat een commissie met na dere adviezen moet komen. Gisteren heeft staatssecretaris M. Schultz van Haegen (WD, verkeer en waterstaat) bekend gemaakt dat de commissie Poel- mann aan de slag is gegaan. Eind oktober verwacht zij het advies op haar bureau. De commissie moet bepalen waarvoor de betrokken overhe den verantwoordelijk zijn, hoe de buitendijkse gebieden toch binnen de veiligheidsnorm kun nen vallen, of welke regeling an ders kan worden getroffen. Net als bij buitendijkse gebieden aan de rivier wil Schultz men sen die daar willen wonen ge deeltelijk zelf verantwoordelijk maken en mogelijkheden bieden zich voor storm- en waterscha de te verzekeren. „Dat opent een interessant per spectief", zegt Kramer. „Buiten dijks worden dan dingen moge lijk die volgens de normen tot dusver eigenlijk niet konden." Secretaris A. Stokman van de commissie bevestigt dat het ad vies ook de ontwikkeling van kustplaatsen moet stimuleren. „Er is onduidelijkheid over de bescherming van buitendijkse gebieden Dat leidt tot investe ringsangst." Kramer legt de nadruk op de huidige bewoners en uitbaters. „Dit is niet onbelangrijk voor de mensen in die gebieden. Zij bevinden zich in een minder vei lige situatie dan de mensen el ders in Zeeland. Daarom moe ten ze weten waar ze aan toe zijn." Gedeputeerde T. Poppelaars ontvangt de Cambodjaanse jongeren. door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Elf jongeren uit Cam bodja hebben gisteren een bezoek aan Zeeland gebracht. Op één dag bezochten ze het schaal- en schelpdierenbedrijf De Meulemeester in Yerseke, de abdij in Middelburg en Waterland Neeltje Jans. De jongeren zijn in de eerste plaats naar Europa gekomen voor de Wereldjonge rendagen in Keulen. In Nederland verblij ven ze bij gastgezinnen in Voorburg. De ze gezinnen zijn ingeschakeld door de Don Bosco-organisatie. De jongeren die allemaal rond de 22 jaar oud zijn, komen van de Don Bosco-vakscholen uit Phnom Penh en Sihanoukville. Nu de jongeren toch in de buurt waren, hebben de initiatiefnemers van de actie Zeeland helpt Cambodja ze voor twee da gen naar de provincie gehaald. „Wij ko men regelmatig bij hen in Cambodja en worden daar altijd zeer hartelijk ontvan gen", vertelt H. Loontjens van de stich ting Sawasdee en Zeeland helpt Cambod ja. „Deze keer wilden we iets voor ze te rug doen." Zondag was hun eerste dag in Zeeland. Het was een dag van ontspanning. Ze be zochten het Arsenaal en Small Sail in Vlissingen. Gisteren werden ze officieel ontvangen in de abdij in Middelburg door waarnemend commissaris van de ko ningin T. Poppelaars. Hij vertelde kort iets over de geschiedenis van de abdij en liet de voorlichtingsfilm over de provin cie en het provinciehuis zien. Voor de 23-jarige Sokuntheavy Ya is de reis een overweldigende ervaring. De jon ge vrouw werkt overdag als secretaresse en studeert in de avonduren om accoun- Kantelen vrachtwagen bij Bergen op Zoom begin van reeks opstoppingen in zuidwesten door Laurent Heere en Mare Molenaars BERGEN OP ZOOM - Door ver schillende verkeersongevallen heerste gisteren in grote delen van West-Brabant complete ver keerschaos. Snelwegen werden geheel of gedeeltelijke afgeslo ten na ongevallen. De A58 tussen Bergen op Zoom en Roosendaal werd vanaf circa kwart voor twee afgesloten in beide rijrichtingen. Reden: een bij wegrestaurant De Wouwse Tol gekantelde vrachtwagen, ge laden met hoog vlambare chemi caliën waaronder verf. De chauf feur werd naar met - naar later bleek - lichte verwondingen naar het Sint Fransicuszieken- huis in Roosendaal gebracht. Kort daarop gebeurde ter hoog te van het Bergse Lievensberg- ziekenhuis op de A58 trouwens nog een ongeluk, waarbij een be stelwagen achterop een vracht wagen botste. Omdat daarmee inmiddels ook al een kilometers lange file was ontstaan, leverde dat ongeval geen extra verkeers- hinder op. Omdat de brandweer geen idee had waarmee de gekantelde wa gen geladen was, werd voor de veiligheid het wegverkeer op de snelweg en de parallelweg stilge legd. Ook treinen mochten gedu rende ongeveer drie kwartier niet rijden. De snelweg bleef dicht tot onge veer half vier. Net op het mo ment dat het verkeer weer op gang begon te komen, moest Rijkswaterstaat opnieuw ingrij pen. Op dat moment werd name lijk tussen het Belgische Meer en Loenhout een stuk snelweg afgesloten, opnieuw vanwege een verkeersongeval. Vrachtverkeer moest dus via de A17 (Moerdijk-Roosendaal) naar Antwerpen, met als gevolg dat op de aansluitende wegen de files weer terugkwamen. „Het kon niet ongunstiger: eerst een ongeval op een plek waar we eigenlijk geen omleiding kun nen organiseren. En nog voor dat de problemen daar goed zijn opgelost, komt de volgende klap", aldus een woordvoerder van Rijkswaterstaat. Door de afsluiting van de A58 tussen de knooppunten Zoom- land (bij Bergen) en De Stok (bij MIDDELBURG - De 56-jarige inwoner van Axel maakte gisterern in Middelburg bezwaar tegen de omzetting van 32 uur werkstraf in een gevangenisstraf. Het bezwaar schrift bleek echter te laat te zijn ingediend. Politierech ter F. van Hemert-Meeuwis restte niet anders doen dan het bezwaarschrift ongegrond te verklaren, zodat de Axe laar vijftien dagen naar de gevangenis moet. De man had eerder tweederde van de werkstraf verricht. Hij vertelde 1 door medische problemen niet meer in staat te zijn ge weest om de resterende uren taakstraf binnen de gestelde' termijn te verrichten. MIDDELBURG - Een 23-jarige inwoner van Vlissingen is gistereren in Middelburg voor een mishandeling van een agent tijdens het plegen van verzet bij zijn aanhouding veroordeeld tot 40 uur werkstraf en een maand voorwaar delijke gevangenisstraf. Politierechter F. van He- mert-Meeuwissé legde hem ook nog 180 euro boete op voor het bezit van een stiletto. Aan het slachtoffer moet hij 500 euro schadevergoeding betalen. De Vlissinger gaf 27 februari in Middelburg bij een vechtpartij geen gehoor aan bevel van de politie en verzette zich hevig toen agen ten hem wilden overbrengen naar het politiebureau. Een politieman werd door verdachte in het gezicht geschopt. Het slachtoffer hield er een pijnlijke wang, een gezwollen lip en gebitsbeschadiging aan over. De Vlissinger hekelde gisteren het optreden van de politie. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter F. van Hemert-Meeuwis heeft gisteren een 28-jarige vrouw uit Vlissingen voor haar rol bij het dealen in harddrugs con form de eis honderd uur werkstraf en een maand voor waardelijke gevangenisstraf opgelegd. Volgens officier van justitie H. Benaissa had verdachte twee keer haar vriend geholpen door bolletjes cocaïne aan klanten te ver strekken. In haar woning werd ook nog eens 65 gram coke in een kast aangetroffen. Dat ze haar vriend ter wille wil de zijn werd haar door de officier zeer kwalijk genomen. MIDDELBURG -De Goesenaar was drie keer in korte tijd aangehouden voor dronken rijden. Gisteren wilde de 39-jarige man de Middelburgse politierechter doen gelo ven dat hij alle drie de keren nog in staat was geweest om te rijden. Hij voelde zich gepakt door de politie. „Het zijn pesterijen van de politie." Officier van justitie H. Benais sa eiste echter 22 maanden rijontzegging en een hoge boe te van 2250 euro. Politierechter F. van Hemert-Meeuwis vond de feiten bewezen, maar zag meer heil in een werk straf van 80 uur en 21 maanden rijontzegging. „Ik wilde alleen mijn auto verplaatsen. Toen ik drie meter achteruit reed kwam er een politieauto aan", zei de man over de laatste keer, 21 april in Goes. Hij weigerde vervolgens het ademonderzoek. Bij de eerste twee aanhoudingen in Goes, op 13 april en 24 maart, blies verdachte respectieve lijk 650 en 695 microgram, ver boven de alcohollimiet van 220 microgam. In de strafmaat werd meegewogen dat de Goesenaar vorig jaar nog transacties had betaald voor het rijden onder invloed. De politierechter adviseerde de man hulp te zoeken voor zijn alcoholprobleem. foto Lex de Meester tant te worden. „De Wereldjongerenda gen waren érg leuk. We hebben veel lol gehad, ontzettend veel gelopen en heel veel kou geleden toen we daar op het ter rein overnachtten." Over Nederland zegt ze dat ze de mensen zo gastvrij vindt en dat alles er zo goed ontwikkeld uitziet. „Het is absoluut niet te vergelijken met het land waar ik van daan kom. Wat dat betreft is Nederland voor mij één grote verrassing." De delega tie vertrekt vandaag. De jongeren gaan eerst naar Thailand en zijn op 1 septem ber weer thuis. Brandweerlieden bekijken de ravage op de A58 tussen Bergen op Zoom en Roosendaal. foto Remco de Ruijter/GPD Roosendaal) moest het personen verkeer vanuit Zeeland en Rot terdam via de Bergse randwe gen en Steenbergen doorrijden. Vrachtverkeer werd via Zierik- zee omgeleid. Verkeer komend vanuit Breda en Moerdijk, moest bij het Roosendaalse knooppunt De Stok terug over de A17, vervolgens via Fijnaart richting Willemstad en daarna alsnog de provinciale weg naar Steenbergen nemen. Vrachtver keer moest via Zierikzee omrij den. Als gevolg van de verkeerschaos op het West-Bra bantse wegennet liep het ver keer komend uit Rotterdam ver volgens vast in een fuik ter hoog te van Dinteloord. Vanaf Dintel- oord tot Bergen op Zoom was sprake van een langzaam rijden de file van achttien kilometer lengte. Die file was na een paar uur weer opgelost. Dat wilde niet zeggen dat het gedaan was met de ellende. Want aan het be gin van de avond begon het te stroppen onder meer bij Nu- mandsdorp, opnieuw als gevolg van een ongeval. Het onderlig gende wegennet, de provinciale wegen en lokale wegenwerd vol op gebruikt als sluiproute maar kon de drukte al evenmin goed verwerken, onder meer door wegwerkzaamheden. door Claudia Sondervan GOES - Dokters moeten dap per zijn en patiënten eerlijk vertellen dat homeopathie niet werkt. Die conclusie trekt het gezaghebbend me disch vakblad The Lancet uit Zwitsers onderzoek dat home opathie even werkzaam noemt als een placebo, een nepmiddel. De zoveelste aan val op homeopathie door de conservatieve geneeskunde, vinden homeopatisch artsen en behandelaars in Zeeland. Maar niet de nekslag voor de homeopathie, verwacht Mid delburger S. Lelie, advise rend lid van de Vereniging te gen de Kwakzalverij en voor malig inspecteur voor de ge zondheidszorg in Zeeland. „Het gaat hier om een geloof. Wie ben ik te zeggen wat ie mand geloven moet?" „Nou hebben we dat weer," reageert M. van Royen, homeopatisch arts in Kloetin- ge. Ze werkte in de jaren tach tig als huisarts in Kapelle voor ze de hoifteopathie op nam. „We moeten ons steeds weer verweren, uitleggen dat het wel werkt. De weten schap wil de homeopatische werking bewezen zien, maar de onderzoeksmethode past niet op homeopathie. Het is een zeer indivuduele genees wijze. Voor bronchitis zijn honderd verschillende midde len, terwijl reguliere artsen een antibioticumvariant voor schrijven. Wat ik gebruik hangt af van de klachten, per soonlijke kenmerken en om standigheden van een per soon. Dat maakt behandelin gen slecht vergelijkbaar," vindt Van Royen. „Alsof de dokter en de chirurg dat niet doen," vindt Lelie. Hij en Van Royen zijn het over slechts één ding eens: 'Zie het nog een tijdje aan' is het meestgegeven en veelal ge zondste advies in spreekka mers. „Ik heb altijd gevonden dat een mens zoveel mogelijk zich zelf moet genezen," vindt Van Royen. „We moeten niet on- middelijk middelen voor schrijven. Veel dingen gaan mettertijd vanzelf over. Maar ik zie ook veel mensen met chronische problemen. Home opathie ondersteunt het zelf- genezend vermogen. En soms verwijs ik door naar een regu lier specialist." Lelie hecht meer geloof aan de nood aan genoegdoening bij de patiënt dan aan de on dersteunende waarde van ho meopathie. „Negentig pro cent van alle dagelijkse aan doeningen die het mensdom kwellen gaan vanzelf over. Maar ik had in mijn huisarts praktijk ook het hart niet om tegen een patiënt, die van baat bij een homeopatisch middel verhaalde, te zeggen dat hij opgelicht was." Geld Minister voor gezondheidzorg Hoogervorst heeft het over 'duur water' bij homeopathie en verwijst de behandelings vergoeding waarschijnlijk naar de aanvullende verzeke ringspakketten waarvoor per 2006 extra betaald moet wor den. Ook die financiële drem pel zal de homeopathie niet schaden, denkt Lelie. „Je houdt niet voor mogelijk waar mensen bereid zijn geld aan uit te geven." Zeeland telt acht homeopati sche artsen, aangesloten bij de Vereniging van Homepati- sche Artsen Nederland en twaalf homeopaten die lid zijn van de Nederlandse Vere niging voor Klassieke Homeo pathie. De laatsten zijn geen arts, maar behandelaar. De verenigingen beiden hun tijd tot binnenkort een groot onderzoek van de eveneens ge zaghebbende Wereld Gezond heidsorganisatie verschijnt. Dat zou aantonen dat homeo pathie beter werkt dan place bo en zelfs even goed als con ventionele medicatie. Weten schappers noemen dat onder zoek echter nu al 'politiek cor rect gekleurd'. En dan begint de dik tweehonderd jaar du rende discussie over de behan delwijze van de achttien- de-eeuwse Duitse arts S. Hah nemann weer helemaal op-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 47