Bewoners willen buurt mobiliseren J?8**?h°r<!?voor PZC Kans op terugkeer van iepen Groede Podium Vleermuizen centraal bij natuurexcursies Geschiedenis Axelse forten blootgelegd door monnik Joseph (3 Actievoerders wensen reconstructie Hulster Tivoliweg Bestemmingsplan KNRM-station Breskens viert verjaardag Jaarvergaderinj Carnavalsclub luidt zomer uil September kunstmaand in Hulst dinsdag 30 augustus 2005 door Sheila van Doorsselaer HULST - In hun strijd voor de reconstructie van de Hulster Tivoliweg, willen de bewoners A. Thoen en G. Depauw de hele buurt mobiliseren. Al jaren pro beren ze de gemeente zover te j krijgen de straat aan te pakken, j maar zonder succes. De actie voerders gaan het nu over een andere, hardere, boeg gooien. De roep om een reconstructie .van de Tivoliweg klinkt al bijna tien jaar. In 1997 leek er schot in de zaak te komen toen de ge meente, in antwoord op een peti tie, aangaf dat de situatie in de Tivoliweg zou worden opgelost. Er is echter nooit daad bij het woord gevoegd. De klachten van de bewoners gaan over geluidsoverlast, de snelheid van het verkeer en tril lingen die scheuren in de muren zouden veroorzaken. Daarnaast maakt volgens de bewoners te veel zwaar verkeer, zoals vracht wagens. gebruik van de straat. Volgens Thoen en Depauw heb ben ze al jaren op een 'respect volle, coöperatieve en construc tieve manier' met verkeerswet houder E. de Deckere gesproken en meegedacht over mogelijke oplossingen van de problemen in hun straat. Thoen: „Maar dat heeft niet geholpen. We worden steeds van het kastje naar de muur gestuurd." De Tivolibewoners opperden eerder het instellen van een 30-kilometerzone, de aanleg van verkeersremmers en het vrachtwagenvrij maken van de weg. Al deze opties werden ech ter door de gemeente gepareerd. De laatste optie, het vrachtwa genvrij maken door het plaatsen van inrijverbodsborden voor vrachtwagens op de omliggende wegen, kost volgens De Deckere te veel. De bewoners zelf kon den echter offertes overleggen waaruit bleek dat het veel goed koper kan. Moedeloos Thoen en Depauw zijn inmid dels behoorlijk moedeloos ge worden en willen het anders gaan aanpakken. „We willen nu de hele buurt mobiliseren en bij hen aandringen dat ze klachten over de weg daadwerkelijk gaan melden bij de gemeente. Ook willen we zelf trillingsmetingen laten uitvoeren, zodat we met harde bewijzen kunnen komen. Het is klaar met stroop smeren, we gaan het nu met azijn probe ren." Depauw heeft het college van burgemeester en wethou ders bij hem thuis uitgenodigd zodat ze zelf de trillingen en het lawaai kunnen vernemen, maar nog niemand van het college heeft zich bij hem gemeld. Het college geeft prioriteit aan het opknappen van de Van der Maelstedeweg. Die wordt aan het begin van het nieuwe jaar ge reconstrueerd. Thoen: „We zijn wat dat betreft alleen maar blij voor de bewoners daar, we gun nen ze het echt van harte, maar we vinden het tegelijkertijd jam mer dat ook niet aan onze straat is gedacht." Uit verkeerstellingen blijkt dat zowel door de week als in het Monumentale iepen aan de Draaibrugseweg bij Aardenburg. archieffoto Peter Nicolai door Ronald Verstraten TERNEUZEN - De Hollandse iep, prominent aanwezig in het Zeeuwse landschap tot de iep ziekte uitbrak, is mogelijk bezig aan een voorzichtige co- me-back. Op een symposium in Wageningen worden nieuwe re sistente soorten voorgesteld. Wa terschap Zeeuws-Vlaanderen wacht de ontwikkelingen af. De iepziekte van begin jaren '80 en '90 heeft in Zeeland honder- BRESKENS - Vlissingen, een strategisch gelegen haven, leek tijdens de Tweede Wereldoorlog geen veilige plaats voor redding boot Maria Carolina Blanken- heijm. Het station werd tijdelijk verplaatst naar de haven van Breskens. Na de oorlog besloot het bestuur van de toenmalige Koninklijke Zuid-Hollandse Reddingmaat schappij dat Breskens definitief reddingstation zou blijven. Za terdag 3 september vieren de op stappers, de schipper en het be stuur samen met oud-opstap pers en donateurs dit jubileum. Behalve de huidige reddingboot van Breskens, de Zeemanshoop zal er een groot aantal andere schepen, die in de Scheldemond actief zijn, in de haven liggen. Tevens zal de Javazee, de boot die haast 25 jaar Breskens als thuishaven had, even terug zijn op haar oude stek. Behalve sche pen van de KNRM meren ook Belgische reddingboten en vaar tuigen van de Rijkspolitie te wa ter in Breskens af. De Zeemanshoop vaart tussen 14.00 en 17.00 uur met bezoe kers. Aan de haven staan de he le middag kraampjes met van de KNRM en van de gemeenschap pelijke scheepvaartbegeleiders, een nautische autoriteit van Ne derlandse en Belgische zijde. den iepen geveld. In Zeeuws-Vlaanderen onder meer rondom Hulst. De toenmalige waterschappen hebben de iepen deels vervangen door andere bo men en deels door nieuwe, resis tente iep-soorten. „Verspreid over Zeeuws-Vlaanderen heb ben we nog 1900 iepen in be heer. Dat is vijf procent van ons bestand," zegt Martin Stroo, af delingshoofd Beheer en Onder houd van Waterschap Zeeuws-Vlaanderen. De nieuw aangeplante, 'klonale' iepen blij ken in de praktijk echter lang niet altijd resistent. „Ze worden jaarlijks geïnspecteerd. Als er in dividuele bomen ziek zijn, wor den die gerooid," vertelt Stroo. In midden-Zeeland staan nog zo'n 2000 veldiepen, die even eens jaarlijks worden gecontro leerd door waterschap de Zeeuwse eilanden. Een aantal monumentale oude Hollandse ie pen wordt elk jaar geïnjecteerd met een biologisch middel tegen de iepziekte. Het symposium Terugkeer van de Iep, wordt op donderdag 13 oktober gehouden in congrescen trum De Wageningse Berg. Het is op touw gezet door de particu liere organisatie Bomenkennis van Leo Goudzwaard. Hij is we tenschappelijk medewerker aan de leerstoelgroep Bosecologie en Bosbeheer van de Universiteit Wageningen. Gebrek aan kennis Volgens Goudzwaard gaat de iep een nieuw tijdperk tege moet. „We weten hoe we de Hol landse iep kunnen behouden door duurzaam beheer en er zijn resistente soorten en nieuwe (Amerikaanse) cultivars die geen last van iepziekte hebben. Alleen gebrek aan kennis staat de terugkeer van de iep in de weg." Met de bedoeling nieuwe infor matie te geven en nieuwe mo gelijkheden voor aanplant van iepen, richt het symposium zich met name op vakmensen: groenbeheerders, beleidsma kers, boomkwkers en land schapsarchitecten. Waterschap Zeeuws-Vlaande- door Raymond de Frel NIEUWVLIET - Staatsbosbe heer en Stichting Het Zeeuwse Landschap houden deze week natuurexcursies in Nieuwvliet, Westdorpe en Nieuw-Namen. In de Knokkert en het Bos van Erasmus in Nieuwvliet gaan gid sen van Staatsbosbeheer van avond op zoek naar vleermuizen en uilen. De tocht begint om half tien bij de parkeerplaats aan de Knokkertweg. Morgena vond wordt vanaf half tien naar vleermuizen en uilen gespeurd in het Canisvliet-gebied bij Westdorpe. Belangstellenden kunnen zich melden bi] bezoe kerscentrum De Baeckermat aan de Bernhardstraat in West dorpe. Staatsbosbeheer doet Canisvliet zondag nog een keer aan. Dan wordt er 's ochtends vanaf half tien gewandeld. Canisvliet is sinds 1995 gegroeid van veertig naar honderd hectare. Een kreek, natte graslanden, jong bos en een oude boomgaard ken merken het gebied. Het Zeeuwse Landschap wijst geïnteresseerden woensdaga vond op unieke flora en vogels in en om de diepe geulen van Het Verdronken Land van Saef- tinghe. Gezien de aard van het terrein is deze excursie niet ge schikt voor kinderen onder de tien jaar, hartpatiënten, zwange re vrouwen en mensen die slecht ter been zijn. De start is om half zeven bij bezoekerscentrum Sae- ftinghe aan de Emmaweg in Nieuw-Namen. weekend veel meer verkeer ge bruik maakt van de Tivoliweg als de Van der Maelstedeweg. De Tivoliweg staat wel op de Hulster wensenlijst genoteerd. Proefproces Vanuit de gemeente is Thoen en Depauw al voorgesteld een proefproces tegen de gemeente te beginnen. Hier willen de be woners echter absoluut niet aan. Depauw: „Als we in het ge lijk worden gesteld, krijgen we weliswaar de schade aan onze muren uitgekeerd via de verze kering van de gemeente, maar dan wordt er nog steeds niks aan de straat zelf gedaan. Als we de zaak verliezen, hoeven we natuurlijk nooit meer bij de ge meente aan te komen met klach ten." Meerdere bewoners van de Tivo liweg voeren onafhankelijk ac tie van elkaar voor een betere verkeerssituatie. Thoen en De pauw willen nu de krachten bun delen om sterker te staan tegen over de gemeente. door Ralph van Wolffelaar AXEL - Rond een kampvuur vertelt monnik Joseph, met ver ve gespeeld door een natuur- gids, zaterdag 3 september over de bloedige strijd op de forten onder Axel, de edelen die er leef den, de feodale machthebbers, berovingen en vernielingen en de rol van de nabijgelegen kloos ters. De landschappelijk goed herken bare forten van Staatsbosbe heer, St. Jacob, St. Livinus en St. Joseph maken deel uit van de Staats Spaanse Linies, de verde digingslinie uit de Tachtigjarige Oorlog. Veel forten zijn in de loop der tijd verloren gegaan en vrijwel onherkenbaar. Toch zijn ze van grote cultuurhistorische betekenis. Om dit erfgoed onder de aandacht te brengen en de herkenbaarheid en beleving van de Staats Spaanse forten te ver groten, houdt Staatsbosbeheer diverse activiteiten. Vorig na jaar werden op fort St. Joseph de bomen op het middenplein ge kapt ter bescherming van de ar cheologische resten in de bodem. In het voorjaar 2004 werd op een informatiebijeenkomst ge luisterd naar wensen en ideeën van omwonenden en belangstel lenden, over het beter herken baar maken van de forten en mo gelijkheden om de forten en hun geschiedenis te 'ervaren'. Daar uit kwam een inrichtingsvoor stel voort. Een externe klank bordgroep zal zich daar binnen kort samen met medewerkers van Staatsbosbeheer over bui gen. Voor Staatsbosbeheer spelen de ecologische en cultuurhisto rische elementen een grote rol. Tien jaar geleden is bij fort St. Jacob de gracht uitgediept. Vori ge zomer werd daar een toena me van zeldzame libellen zoals de bandheidelibel en de zuidelij ke glazenmaker gesignaleerd. Monnik St. Joseph begint zijn verhaal zaterdag 3 september om 19.30 uur bij Fort Sint Jo seph aan de Uilendreef te Axel. Koffie, thee of chocolademelk met Zeeuwse bolus zijn ter plaatse verkrijgbaar. De activi teit duurt een uur en kost twee euro, kinderen tot twaalf jaar betalen één euro. Aanmelden voor 1 september bij Angélique van der Veeken, communicatie medewerker Staatsbosbeheer re gio Zuid: 06-2245 2786. door Raymond de Frel GROEDE - Als de gemeente raad van Sluis eind deze maand akkoord gaat met een bestem mingsplanwijziging voor het project Groede Podium, kan de eerste spade de grond in. De ge meente Sluis ontving vijf ziens wijzen, maar ziet geen aanlei ding om het raadsvoorstel op enig punt aan te passen. De commissie ruimte buigt zich vanavond vanaf half acht in het Sluise belfort over het raads voorstel. Groede Podium moet het dorp Groede middels een groene corridor verbinden met de kust. De gemeenteraad stelde vorig jaar al geld beschikbaar voor het project, maar de uitvoe ring start pas als een bestem mingsplanwijziging is vastge steld. Een zienswijze van natuurbe schermingsvereniging 't Duum- pje wordt ongegrond verklaard, al komt Sluis de natuurclub wel enigszins tegemoet, 't Duumpje vreest dat Groede Podium de toekomst van de vleermuizenko- lonie in het hertenpark in ge vaar brengt. De gemeente zal daarom drie vleermuizenbun- kers niet ontgraven. Beide par tijen zullen bovendien in over leg inventariseren welke bomen wel en welke niet mogen wor den gekapt. I. de Hullu vreest dat zijn akker bouwbedrijf nadelen zal onder vinden van een nieuwe horeca- voorziening en vraagt daarom om opheldering over het nieuwe bedrijf. Het gaat hier om ver vanging van het bestaande hotel 't Vlaemsche Duyn, dat nage noeg op dezelfde plek wordt ge bouwd. De afstand tot de grond van De Hullu is volgens de ge meente groot genoeg om zijn be drijfsvoering niet in de weg te staan. Akkerbouwers D'Hont dienden een waslijst met vragen en ver- beterpunten in, omdat ook zij hinder vrezen. Zo begrepen zij onder meer dat een deel van een nieuwe langzaamverkeersver- binding over of direct langs hun gronden zou lopen. De gemeen stelt echter dat deze verbindii niet in het bestemmingspl Groede Podium is geregeld, oi dat de gronden buiten het pla gebied liggen. Mocht de bedot de weg worden aangelegd, d volgt een afzonderlijke planoi gische procedure. Hetzelt geldt voor eventuele wonin bouw aan de zuidzijde van 1 plan. De akkerbouwers zien ook pr blemen opdoemen door een m biliteitspunt van zestig parket plaatsen. Dat zal volgens I voor een flinke toename van li verkeer zorgen op de toegang wegen Puyendijk en Noordwi Met name laatstgenoemde w is volgens de boeren niet j schikt voor intensief gebru Bovendien kan een menging v fietsers en landbouwverkt voor gevaarlijke situaties zu gen. De gemeente denkt daar a ders over, maar zal tijdens i realisatie van Groede Podin de verkeerssituatie in de gati houden. Zo nodig worden d alsnog maatregelen getroffen KUITAART - De dorpsrai Kuitaart houdt donderdag jaarvergadering. De bijee komst begint om 19.30 uur in c fé De Lamsoren in Lamswaa de. Het Hulster college van B W is aanwezig om vragen van bevolking te beantwoorden. ZUIDORPE - Carnavalsverei ging de Pott'n Stampers Zuiddorpe houdt zaterdag aftersunparty. Met dit fees! wil de bouwersgroep zich pr senteren. Het feest vindt plaats op het te rein van het voormalige fort I Ronduite, gelegen langs de pr vinciale weg van Zuiddor naar de Expressweg. De begint om 21.00 uur. NIERSTICHTING ren houdt de nieuwe ontwikke lingen weliswaar nauwlettend in de gaten, maar ook met de no dige omzichtigheid. „Het kan na tuurlijk best zijn, dat er nieuwe klonen komen, die beter resis tent zijn," zegt Stroo. Dat sluit volgens hem incidentele, nieuwe aanplant in de toekomst niet uit. „De boom komt hier immers van nature voor en is zeewindbe sten dig." Tegelijkertijd houdt hij een slag om de arm, want het beheer van het iepenbestand is voor het schap tamelijk arbeids intensief. Een van de iepen die tegenwoor dig steeds vaker wordt toege past in stads- en plattelandsge bieden, is de zogenaamde Flad- deriep. Die is inheems en blijkt geen last te hebben van de iep ziekte. HULST - De maand september is in Hulst voor het vierde jaar uitgeroepen tot kunstmaand. Etalages van winkels in de stad zijn ingericht met allerhande kunstwerken en ook is er die maand een antiek-, boeken- en curosiamarkt en een kunst markt. De Hulster burgemeester J.F. Mulder opent vrijdag de Kunstgalerie Hulst in het stads kantoor. Om 19.30 uur neemt Mulder het eerste exemplaar van de kunstbrochure in ont vangst. In die brochure staat een wafidelroute die langs alle met kunst ingerichte etalages voert. Ongeveer veertig onderne mers hebben hun etalages (en soms zelfs ook delen van hun winkel of bedrijfspand) in han den gegeven van kunstenaars uit de gemeente Hulst. Naast de kunst in de etalages is op zondag 18 september een an tiek-, boeken- en curosiamarkt op de Grote Markt en een week later, op zondag 25 september is op dezelfde locatie een kunst markt. Ze kennen elkaar door en door. Toch weten ze iets niet van elkaar. NIERDONOR JA/NEE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 46