zc Uliantie egen het iphokken Actiegroep eist financiële bijsluiter pensioen ABP Woonsdag! 75.- Kunststofkozijnen zijn inbraakgevoelig Artis-welpjes tonen zich voor publiek Ministerie twijfelt aan speciale opvang slachtoffer eerwraak Werkgever betaalt respijt ombouw vut ctiegroepen naar rechter ler jaar voor eest met baby parte opvang voor nhandelbare scholieren Werkzaamheden Kleinpolderplein Hond verdronken met steen Blindenmenukaart bij restaurants Kunstmatig bewegende druppel Onderzoek A12 na verdachte knal morgen is het de héle dag 0 ffi ]95 0 0 dinsdag 30 augustus 2005 tonze redactie binnenland HAAG - Stichting Wakker k de Dierenbescherming, Mi- «efensie en Biologica, het form voor de biologische bouw, verzetten zich tegen phokplicht. Via de rechter leze gelegenheidscoalitie af- hgen dat minister Veerman (Landbouw het besluit in- 1. [man liet vorige week als teorgsmaatregel tegen de vo- |riep de ophokplicht ingaan, [door zijn bedrijven met kip- I eenden, kalkoenen en an- [pluimvee verplicht de die- |>edurende de vogeltrek bin- te houden. naatregel zet de Nederland- iologische pluimveehouders zijdig' op afstand van de Eu- ;se concuiTenten, vindt an Ruitenbeek van Biologi- ■Voor ons gaat het om de Eu- »se lijn en compensatie voor ector. Juist hangende de on- lehjkheid in Europa vinden dat de ophokplicht moet den opgeschort", verklaart Ie inzet van het platform, ssel twijfelt steeds meer of en van opgehokte kippen wel verkocht mogen worden biologisch' en 'vrije uitloop', ileek vorige week. Het prijs- chil tussen biologische en ge le scharreleieren is per doos- in zes ongeveer 80 eurocent. :hten de eieren van de opge- te kippen hun status verlie- dan lopen de biologische imveehouders in Nederland ke schade op. fker Dier kondigde gelijk na besluit voor de ophokplicht ichtelijke stappen aan. De renbescherming en Milieu de- iie sloten zich vorige week [TERDAM - Een 46-jarige i uit Krimpen aan den IJssel zijn dochtertje vanaf haar ge- rte seksueel misbruikte, it vier jaar de cel in. legde de rechtbank in Rot- lam de man gisteren tbs met ingverpleging op. rechtbank acht bewezen dat [rimpenaar zijn dochter mis- ikte tot ze enkele maanden was. ANP hierbij aan omdat ze de maatre gel 'buitenproportioneel' vin den. De komende dagen formule ren de organisaties de eis en stappen ze naar de rechter. ANP van onze redactie binnenland RIJSWIJK - Kunststofkozij nen waarvan de glaslatten aan de buitenkant zitten, maken het inbrekers makkelijk. Poli tie Haaglanden waarschuwde onlangs duizenden gezinnen in de Haagse wijk Benoorden hout per brief voor de inbraak gevoeligheid van woningen met kunststof- of aluminium kozijnen. Een politiewoordvoerster be vestigde een bericht daarover in het Algemeen Dagblad giste ren. Volgens het Centrum voor Beveiliging en Veiligheid, dat aan verschillende producten het politiekeurmerk Veilig Wonen verleent, is 85 tot 90 procent van de kunststof kozijnen in orde. De rest is in braakgevoelig door de glaslat ten aan de buitenzijde of door het ontbreken van een stalen kern. Volgens de Vereniging Kunst stof Gevelelementenindustrie (VKG) ligt het percentage veili ge kozijnen hoger dan de ge schatte 90 procent, maar zijn er zeker wel ondeugdelijke ko zijnen op de markt. De problemen zitten vooral in de kozijnen die door buiten landse producenten worden aangeleverd, onder meer uit Duitsland en Polen. De Ne derlandse kozijnen hebben veelal een Komo-keurmerk, wat aangeeft dat het product veilig is. Keurmerk „Ook kunnen consumenten goe de kunststoframen herkennen aan stickei's met de tekst 'Klas se 2 NEN5096'", zegt L. van de Kant, directeur van het Cen trum voor Beveiliging en Vei ligheid. Ook het keurmerk van de VKG wordt enkel gegeven aan kwalitatief goede kozij nen. Directeur A. Zegelaar van de VKG merkt geregeld dat de ko zijnen uit Polen en Duitsland ook op andere manieren proble men opleveren. „We krijgen in toenemende mate telefoontjes over slechte montage en proble men met het hang- en sluit werk. De kozijnen zijn goedko per, en dat merk je dus in de kwaliteit." Als mensen consta teren dat ramen en deuren niet voldoen aan de eisen, dan kun nen ze bij hun aannemer en ge meente een klacht indienen. „Ook is het verstandig de aan nemer verantwoordelijk te hou den voor gevolgschade van in braak", aldus Van de Kant. ANP AMSTERDAM - Ayana (of is het Nyota?), een leeuwin netje van zes weken oud, ging gisteren samen met haar zusje voor het eerst buiten in de Amsterdamse dieren tuin Artis. Tientallen kinderen verdrongen zich samen met hun ouders bij de hekken om een glimp op te van gen van de welpjes. Moederleeuw Arusha likte en knuf felde de kleintjes volop. De twee werden op 21 juli geboren. Ayana betekent mooie bloem in het Swahili en Nyota ster, legt een woordvoerster van Artis uit. De kleintjes mochten anderhalve week eerder dan ge pland naar buiten. „Ze krabbelden tegen de deur en ga ven aan dat ze er klaar voor waren." Toch waren de da mes niet alle twee even gretig om naar buiten te gaan. onze redactie binnenland rTERDAM - Onhandelbare jlieren worden voortaan rt gezet en in een opvangcen- n heropgevoed. Het eerste Irum werd gistermiddag in terdam door staatssecretaris s (Welzijn) geopend. zeer onhandelbare en soms ninele leerlingen krijgen in opvangcentrum les, maar de tuk ligt er op het corrigeren van hun gedrag. Het nieuwe type opvang is bedoeld voor twaalf tot zestienjarige scholie ren die al met justitie te maken hebben gehad of ermee in aanra king dreigen te komen. In drie tot zes maanden probe ren docenten en medewerkers van jeugdzorg de leerlingen nor maal gedrag bij te brengen. Uit eindelijk moeten ze terug kun nen naar een gewone school, om daar hun diploma te halen. GPD l!)N DAY OE- BcttN BorcsYeM door Maurice Wilbrink DEN HAAG - De 'Jonge Ambte naren in actie' eisen dat er een fi nanciële bijsluiter komt bij de nieuwe pensioenregeling voor ruim 1 miljoen ambtenaren en docenten. Ze willen zo'n bijslui ter afdwingen via de Autoriteit Financiële Markten (AFM). De AFM is een toezichthoudende in stantie die financiële instellin gen kan dwingen zich aan regels te houden die de consument moeten beschermen. De actiegroep stelt dat het nieu we pensioenakkoord voor amb tenaren en leerkrachten, dat in 2006 van kracht wordt, geen dui delijke informatie verschaft over kosten voor de deelnemers en de eventuele risico's. Ze heb ben tot nu toe tevergeefs ge tracht hierover helderheid te krijgen bij hun pensioenfonds ABP dat de nieuwe pensioenre geling gaat uitvoeren. De bijsluiter zou om te begin nen moeten uitleggen hoe de zo geheten levensloopregeling er uit komt te zien. Dit is een finan cieel product waar werknemers vrijwillig aan mee kunnen doen, en waarmee ze tussentijds ver lof of vervroegd pensioen bijeen kunnen sparen. De actiegroep wijst er op dat er risico's aan dit product kunnen kleven, omdat het kapitaal waarschijnlijk wordt belegd en niet vaststaat hoe hoog het eindbedrag zal zijn. De bijsluiter moet ook betrek king hebben op de verplichte pensioenregeling, vindt de actie groep. De Jonge Ambtenaren in actie vermoeden dat jongere ABP-verzekerden een heel hoge prijs betalen voor het vroegpen- sioen van 55-plussers. Deze kos ten zijn echter niet zichtbaar, en geen van de bij het pensioenak koord betrokken partijen (ABP, vakbonden en werkgevers) heeft ze tot nu toe verschaft. Vakbonden In de brief die de actiegroep gis teren heeft verstuurd naar de AFM wordt ook de rol van de vakbonden aan de orde gesteld. De bonden, die al hebben inge stemd met het pensioenak koord, zouden hun leden eerst moeten wijzen op de financiële bijsluiter, voordat ze hen vragen definitief in te stemmen met het akkoord. De jonge ambtenaren vragen de AFM de vakbonden te wijzen op deze verantwoorde lijkheid. De actiegroep streeft naar een evenwichtiger pensioenregeling voor ABP-verzekerden. Ze stelt voor oudere ambtenaren en lera ren meer te laten betalen voor hun eigen vervroegde pensione ring of wat later met pensioen te laten gaan. In het pensioenak koord, dat in juli 2005 werd ge sloten, staat dat ABP-verzeker den een verplichte solidariteits premie van 3,5 procent betalen ter financiering van vervoegd pensioen. Verlaten ze het ABP, dan vervallen hun rechten op de solidariteitspot. Nieuwe ambte naren betalen wel de premie, maar ontvangen niks uit dit fonds, stelt de actiegroep. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het ministerie van Volksgezondheid betwijfelt of er een gespecialiseerd opvang huis moet komen voor meisjes die vluchten voor eerwraak. Vol gens het departement leidt dat wellicht tot te veel nadruk op de specifieke problemen van de meisjes. „Misschien is het beter om de kinderen op te vangen bij kinde ren met andere problemen", zei een woordvoerster van Volksge zondheid gisteren. Het ministe rie behandelt op dit moment een aanvraag van de Vrouwenop- vang Friesland voor gespeciali seerde opvang. Volgens de instelling vallen de meisjes tussen wal en schip. Ze worden bedreigd door familie omdat ze de familie-eer zouden hebben beschadigd, maar hun mankeert niets. Daardoor ko men ze volgens de instelling vaak niet in aanmerking voor opvang in de jeugdzorg. Boven dien kan de jeugdzorg door gaans geen anoniem adres garan deren, stelt L. Terpstra van Vrouwenopvang Friesland. Voor meiden van dertien tot en met zestien jaar bestaat alleen in Rotterdam een opvang, maar daar zitten ook vrouwen van in de vijftig. De Friese instelling krijgt ongeveer een keer per maand een aanvraag voor op vang van een vrouw die te ma ken heeft met aan eer gerela teerd geweld, dat overigens ook kan leiden tot uithuwelijking of verstoting. Gezinsvoogden kun nen die vrouwen nergens kwijt. Soms leidt dat zelfs tot opname in een jeugdgevangenis, vertelt Terpstra. Koepelorganisatie Federatie Op vang vindt het geen goed idee ROTTERDAM - Rijkswaterstaat gaat van 1 september tot april het Kleinpolderplein renoveren. Het knooppunt met de vele fly-overs en viaducten bij Rotterdam is al sinds 1972 in gebruik en is toe aan een grondige opknapbeurt, zo heeft Rijkswaterstaat gisteren bekendgemaakt. Weggebruikers ondervinden weinig tot geen hinder om dat de werkzaamheden vooral buiten de rijbanen plaats vinden. Zo krijgen de 56 pijlers onder de fly-overs en pij lers een grondige opknapbeurt. Van 26 september tot en met 24 oktober sluit Rijkswaterstaat wel een aantal rijba nen op het verkeersplein af. ANP HEERENVEEN - Een zesjarige Duitse herder is met twee zware sierstenen om de nek en het achterlijf in het water bij Heerenveen gedumpt. Medewerkers van de Dierenam bulance visten het stoffelijk overschot afgelopen weekein de uit het water. Het dier was ondanks de twee stenen boven komen drij ven. De hond had een chip in het oor met gegevens, onder andere over wie de eigenaar was. De eigenaar woont niet meer op het adres dat op de chip stond. GPD EINDHOVEN - Ruim vijfhonderd horecagelegenheden hebben een menukaart in braille aangeschaft. Drie maan den geleden begon de stichting Meerzicht met het verko pen van de menukaarten voor blinden en slechtzienden aan restaurants. Inmiddels hebben de Hema, HapSnap en Febo in navolging van de McDonald's voor al hun restau rants kaarten besteld. Ook een aantal kleinere onderne mers bestelde de kaart, aldus een woordvoerder van de stichting gisteren. Nu de grens van vijfhonderd restau rants is doorbroken, neemt de ANWB de gegevens mee in de zoekmachine op de website. ANP GRONINGEN - Wetenschappers uit Groningen, Edin burgh en Bologna zijn er voor het eerst in geslaagd een druppel vloeistof te laten bewegen met kunstmatige mole culen. De met het blote oog waarneembare druppel werd met behulp van zogenoemde moleculaire motoren, die op licht reageren, verplaatst. Dat maakte de Rijksuniversiteit Groningen gisteren be kend. In het menselijk lichaam zijn volop moleculaire mo toren in de weer om objecten te verplaatsen, zoals bij het samentrekken van spieren. Wetenschappers waren er ech ter nog niet in geslaagd deze beweging na te doen. ANP ARNHEM - De politie heeft een rijstrook van de A12 gis teren bij Arnhem afgesloten, nadat ze een verdacht pakke tje onder een auto had gevonden. De automobilist hoorde een knal en is gestopt om onder zijn auto te kijken. Daar zag hij een kastje dat hij niet thuis kon brengen. De politie en brandweer konden dat evenmin en hebben de Explosieven Onderzoeks Commando opgeroepen, al dus een politiewoordvoerder. Door de gedeeltelijke afslui ting stond op de A12 een file tussen knooppunt Velper- broek en knooppunt Grijsoord van 10 kilometer. ANP De ene stapte direct dapper over de drempel, terwijl de andere in de deuropening bleef liggen. Het zand in het buitenverblijf was duidelijk nieuw voor het ondeugen de leeuwinnetje, ze trok een vies gezicht en likte conti nu haar bek af. De moeder liet met haar tanden het pu bliek weten op afstand te blijven. foto Evert Elzinga/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister De Geus (Sociale Zaken) wil werkgevers en vakbonden via een overgangs regeling een jaar respijt gunnen voor de ombouw van vut- en pre pensioenregelingen. Maar werk gevers die de regelingen voor hun personeel op 1 januari 2006 nog niet hebben aangepast, krij gen wel te maken met extra hef fingen van de Belastingdienst. Werknemers hoeven daarente gen de fiscus niet te vrezen. Dat bleek gisteren uit overleg tussen de werkgevers en de vakbewe ging met De Geus. Directeur so ciale zaken J. van den Braak van ondernemersorganisatie VNO-NCW was blij dat een overgangsregeling mogelijk is voor werknemers, maar vroeg zich af waarom de lasten bij de werkgevers komen te liggen. Door kabinetsingrepen in het vroegpensioen zijn sociale part ners gedwongen bestaande vut- en prepensioenregelingen voor volgend jaar uit CAO's te halen. Als dat niet lukt, wordt volgens het plan van De Geus de 'boven matige' premie-inleg voor deze regelingen 52 procent belast. De Geus houdt vast aan de da tum van invoering van 1 januari 2006, hoewel al duidelijk is dat vooral in het midden- en klein bedrijf niet alle regelingen op tijd zijn veranderd. „Voor drie kwart van de werknemers zijn de regelingen al aangepast. Daarmee is een point of no re turn bereikt. De pensioenrege lingen die wel op tijd worden ge wijzigd, moeten verder kun nen." Voordat VNO-NCW een defini tief oordeel velt over het plan van De Geus, bespreekt de werk geversorganisatie het deze week nog met de achterban. FNV-be- stuurder P. Gortzak concludeer de gisteren wel al tevreden dat voor werknemers 'het nachtmer riescenario is verdwenen'. Pensioendeskundige M. Kaste- lijn van het CNV noemde het bo vendien slim van de minister om de dreiging van belastingclaims te laten voortbestaan voor werk gevers. „Op die manier wordt de druk op de ketel gehouden in de CAO-onderhandelingen." Vol gens De Geus is het geen optie om ook de werkgevers te ont zien, omdat dat te duur is. ANP om slachtoffers bij elkaar te plaatsen. Daardoor zouden ze vervreemden van de samenle ving. Minderjarigen die vluch ten voor eerwraak, worden in de reguliere vrouwenopvang wel geholpen. Ze horen eigenlijk thuis in de jeugdzorg. Daar, maar ook in de reguliere vrou wenopvang, ontbreekt nog al eens de deskundigheid om ze te helpen. Bovendien is het ingewikkeld om de hulp gefinancierd te krij gen als ze achttien worden. Dat bureaucratische probleem geldt ook voor de reguliere vrouwen opvang, voor wie het lastig is om de hulp aan minderjarigen gefinancierd te krijgen, aldus een woordvoerder. Voor alle vrouwen en meisjes die hulp no dig hebben, geldt verder dat het uitermate lastig wordt als ze geen verblijfsvergunning heb ben. ANP (Advertentie) ALLEBY computertafel Berkenpatroon 118»72 cm. wmaflt 87cm hoog KINDERACTIVITEIT TULLSTA fauteuil Incl hoes Blekinge wit KNUFF lectuurbak *anoH7 Voor olie aanbiedingen geldt alleen geldig op 31 aug '05 OP OP en max. 3 p.p. 0900 235 45 32 (01 O/min) woonsdag.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3