Kritiek op flyeren valt verkeerd PZC Mooie dingen moeten gehoord worden Wildkamperen straks ook taboe in Reimerswaal Diamanten echtpaar Smits aan begin van nieuw avontuur 13 loreca niet blij met betutteling door uitgerekend VVD-fractie Cokkelrapers noeten buit nleveren )rgelconcert lees van Eersel Voorwaardelijk voor belagen ex Werkstraf voor oplichting Werkstraf voor opblazen bushokje Laatste bezoek Slot Moermond agenda dinsdag 30 augustus 2005 jorAli Pankow URGH-HAAMSTEDE - De itiek van de VVD-fractie op it verspreiden van flyers is het [delingsbestuur Schouwen- uiveland van de Koninklijke oreca Nederland (KHN) danig het verkeerde keelgat gescho- De horeca-ondernemers anten zich tegen bevoogding an een partij die vrijheid, ver- ntwoordelijkheid en verdraag- lamheid juist hoog in het vaan- el heeft. e WD wil een algeheel verbod 3 het verspreiden van flyers en damefolders op parkeerterrei- en en andere verzamelpunten Schouwen-Duiveland. Dit druist in tegen een aantal ier belangrijke liberale grond- eginselen als vrijheid, verant- oordelijkheid en verdraag- lamheid. Het verbaast ons dan tik zeer dat met name de WD RUINISSE - Twee Belgen zijn isteren betrapt op het illegaal ipen van kokkels op de slikken ij Bruinisse. ijdens een gezamenlijke actie an Staatsbosbeheer en de Wa- rpolitie Hansweert werd eerst »n man gezien die met een zak iet dertig kilo kokkels over de ijk kwam. Toen hij naar een au- liep, werd hem gevraagd de offerbak te openen. De Belg ai dat zijn maat, die nog op de ikken aan het kokkels rapen as, de autosleutel had. Toen ie, met een emmer schelpen, ij de auto kwam veinsde hij >rst dat hij de sleutel kwijt as. Toen de politie hem mede- eelde dat de kofferbak hoe dan ok open ging, kwam het sleutel- es snel tevoorschijn, totaal bleken de Belgen 95 ilo kokkels geraapt te hebben, e schelpdieren zijn in beslag yiomen. ROUWERSHAVEN - Cantor- rganist Kees van Eersel van de ■rote of Maria Magdalenakerk Goes sluit morgen de serie or- elconcerten in de Sint Nicolaas- erk in Brouwershaven af. an Eersel speelt werken uit di- erse stijlperioden. Zo wordt de maissance vertegenwoordigd iet variaties van Sweelinck op fnter der Linden grüne. De ba- ok komt aan bod in werken van luffat, Johann Sebastian Bach Carl Philip Emanuel Bach, e rococo is aanwezig met we en van Wenck, een aria van berlin en werk van Leopold 'ozart. Dan volgt de romantiek, et enkele werkjes van Finck. enslotte is er een improvisatie an de concertgever zelf. Aan- ang: 20.00 uur. Bezorgklachten: >-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 te-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET Www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl met een initiatief komt om de vrijheid van meningsuiting in te perken en niet de burger op zijn verantwoordelijkheid aan spreekt", zegt secretaris A. Hoef- kens van de KHN Schouwen- Duiveland. Volgens hem is het verspreiden van flyers voor een deel van de horeca-ondernemers een belang rijke vorm van reclamevoering. „Dat gebeurt heel gericht op parkeerterreinen bij markten en evenementen waar een specifie ke doelgroep kan worden be reikt. Het effect ervan is niet al tijd direct meetbaar, maar door middel van kortingsbonnen kan vaak duidelijk de respons wor den gemeten", zegt de KHN-se- cretaris. Rommel De rommel die het verspreiden van flyers tot gevolg heeft, is de WD-fractie echter een doorn in het oog. Het merendeel van de flyers wordt achter ruitenwis sers van auto's gestoken en be landt vervolgens op straat. WD-raadslid D. Meulblok be cijfert in zijn kritiek hierop hoe veel tijd, energie en geld het de gemeente kost de parkeerterrei nen en straten in de toeristen plaatsen schoon te houden. Vol gens hem zijn er goede alterna tieven, zoals het verspreiden van folders via de balie van de plaatselijke VW-kantoren en de driehoeksborden langs de kant van de weg. „Moeten we constateren dat de WD Schouwen-Duiveland echt alleen maar de koele reken meester is, die omwille van de 'centen' de eigen beginselen verkwanselt", schrijft de KHN als reactie hierop in een open brief aan het college van burge meester en wethouders. De bond spreekt daarin de hoopt uit dat het college het 'onzalige' voorstel van de WD tot het in stellen van een algeheel verbod op het verspreiden van flyers naar prullenmand zal verwij zen. Volgens Hoef kens zouden de horeca-ondernemers zich de mogelijkheid van flyeren niet graag ontnomen zien, maar zit de onvrede nog veel meer in het feit dat nou juist de WD dit voorstel lanceert. Hij denkt dat de leden van KHN er wat meer begrip voor zouden heb ben als een partij als Groen- Links met een dergelijke actie komt. Hans Erbrink (links) en Wim Timmermans verheugen zich op de tiende editie van Muziek Monumentaal. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het kippenvel ribbelt met regelmaat over zijn armen als hij vol bezieling vertelt over de prachtige optredens die volgende week te zien zijn tijdens het festival Muziek Monu mentaal op Schouwen-Duiveland. Be stuurslid Wim Timmermans is belast met de samenstelling van het program ma. Hij heeft als pianist/organist annex instrumentenverkoper een breed net werk om mooie dingen op touw te kun nen zetten. Dat doet hij graag, want mooie dingen moeten gezien en gehoord worden door zoveel mogelijk mensen. Daarom spreekt die gratis toegankelijk heid bij Muziek Monumentaal hem ook Muziek Monumentaal bouwt een bijzon der feestje dit keer ter ere van de tiende editie van het enige straatfestival dat Schouwen-Duiveland rijk is. Naast de opening donderdag 8 september met het inmiddels vertrouwde Mang's Mas- kentheater en de vele afwisselende straatoptredens op de zaterdag staan er deze maal vier unieke concerten gepro grammeerd. Dat zijn donderdag 8 sep tember in de gereformeerde kerk in Haamstede de show van Big Band De Nieuwe Veste uit Breda. Op vrijdag avond 9 september treedt in het Durp- suus in Bruinisse het popkoor BSYR op en in De Vierschaar in Zierikzee geeft het tango-ensemble Conjunto Bella Ep- occa een presentatie. „De apotheose van ons festival is zaterdagavond 10 sep tember in sporthal Onderdak met de werkelijk fantastische show Passie Par- tout van het showkoor- en orkest Muzi- kaèl. Dat wordt een geweldig spektakel met ruim veertig zangers en muzikan ten, prachtige kostuums en lichteffec ten", juicht Timmermans bijna, en floep, daar komt het kippenvel op zijn armen weer opzetten. Tien jaar Muziek Monumentaal. Voor zitter Hans Erbrink is er van het begin af aan bij betrokken geweest. „Initia tiefneemster was Ria Geluk, samen met enkele jazzliefhebbers in de regio. De eerste editie heette ook Jazz Monumen taal", memoreert Erbrink. Maar 'jazz' werd 'wereldmuziek', want Muziek Mo numentaal werd onderdeel van de toen malige Zeeland Nazomer Festivals (ZNF) en jazz werd al door Domburg ge claimd. Wereldmuziek in een brede zin van het woord werd en is nog steeds de kern van Muziek Monumentaal. Het fes tival wordt jaarlijks op en rond de Open Monumentendag gehouden. Die combinatie levert steeds weer een unie ke presentatie van stad en regio op: clo se harmony in de Ridderzaal van Slot Haamstede of in de Zierikzeese Luther se kerk, Afrikaanse percussie op de mu ziektent, Braziliaanse klanken op de Schuithaven en folkmuziek op het Ha venplein. De relatie met het ZNF bleek van tijde lijke aard. Muziek Monumentaal paste niet meer in de veel hoger reikende am bities van deze professionele cultuurma nifestatie. Erbrink erkent dat hij daar over nog steeds wat verbittering voelt. Muziek Monumentaal moest het voor taan zonder subsidie van de provincie foto Dirk-Jan Gjeltema doen, maar roeide tegen de stroom in en ging dapper op eigen houtje verder. Blij met de subsidie van de gemeente en met elke sponsorbijdrage hoe klein of groot ook. Vaak bood de Nieuwe Kerk in de jonge historie van Muziek Monumentaal on derkomen aan een bijzonder concert. Dit jaar niet. De kerk is voor ruim twee weken in gebruik voor opvoeringen van de ZNF-productie Phaedra van Hugo Claus. „Dat steekt wel een beetje, ja", erkent Erbrink bij het zien van al het materi aal dat daar beschikbaar voor is. Hij laat zich er niet te lang door aflei den en drijft liever mee op de stroom van het enthousiasme van zijn kom paan binnen de organisatie. Timmermans blijft vertellen over hoe mooi Muziek Monumentaal wordt en hoe fijn het is dat iedereen: oud, jong, gezinnen met veel of weinig kinderen, erbij kunnen zijn. Want de toegang is gratis. Alleen voor het tango-concert op vrijdag in De Vierschaar moeten wel even kaartjes gehaald worden bij het VW-kantoor in Zierikzee om dat het aantal plaatsen daarvoor be perkt is. door Esme Soesman RENESSE - Zestig jaar getrouwd en net weer aan een nieuw avontuur begonnen. J. Smits (88) en J. Smits-Flaes (82) uit Re- nesse zitten geen van beiden graag stil. Drie jaar geleden verruilde het echtpaar woonplaats Capelle aan de IJssel voor Re- nesse. Daar vierden zij gisteren hun dia manten huwelijksfeest. Om precies te zijn in het appartement waar zij sinds begin juli wonen, Na de af gelopen paar jaren bij zoon en schoon dochter in huis te hebben gewoond, heeft het echtpaar Smits sinds kort een wo ning in het onlangs opgeleverde senioren wooncomplex Vronenburg aan de Lin- denlaan. De in Rotterdam getrouwde ech telieden woonden jaren in Capelle aan de IJssel, maar de liefde voor de zee trok hen uiteindelijk naar Renesse toe. „Dat dorp is een beetje klein voor mij, maar de zee is weer mooi voor me", vat Smits plus- en minpunten samen. De verhui zing naar Zeeland betekende in zekere zin ook slikken voor mevrouw Smits, die in Capelle aan de IJssel drie koren achter liet. „Het eerste wat ik in Renesse heb ge daan, is een nieuw koor zoeken." Inmid dels is de dame met de hoge sopraan („Ik zing al vanaf mijn vijfde") lid van het kerkkoor in Renesse en het ouderenkoor in Burgh-Haamstede. Haar man is net zo'n bezige bij. Hij werk te in het verleden onder meer op de Hol land-Amerikalijn, als timmerman en bij de Rotterdamse gemeentewerken. Jaren lang tuinierde hij bovendien met hart en ziel. Tegenwoordig fietst Smits nog dage lijks een rondje om even op strand te wandelen. Nee, het tweetal heeft niet te klagen wat gezondheid en bezigheden betreft. Zo zijn ze maar mooi zestig jaar huwelijk (en een zoon, schoondochter, twee kleinkinderen en een achterklein dochter) rijker geworden. „We plakken elkaar graag eens achter het behang", lacht mevrouw Smits nuchter. Maar die zestig jaar was volgens haar man goed te doen. ..Ja, we zijn er goed doorheen geko men." MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter F. van j Hemert-Meeuwis heeft gisteren een 28-jarige inwoner j van Arnemuiden voor het belagen van zijn (ex-) partner veroordeeld tot twee maanden voorwaardelijke gevange- I nisstraf. In de strafmaat werd ook een bedreiging van haar nieuwe vriend meegenomen. Centraal in de strafzaak stond de omgangsregeling. Om dat de man zijn dochtertje te weinig zag greep hij naar een dwangmiddel: hij bestookte in de periode tussen 2002 en 15 november 2004 zijn ex stelselmatig met dreigende brieven en sms-berichten. Officier van justitie H. Benaissa eiste zestig uur werkstraf en een maand voorwaardelijke gevangenissstraf. Raads man M. Kalle vond dat de situatie achterhaald was, om dat er inmiddels een regeling is getroffen over de omgang met zijn dochtertje. De strafpleiter repte over een wan-1 hoopsdaad van zijn cliënt. De politierechter was het eens met de advocaat dat er uit de brieven veel wanhoop spreekt, maar dat nam volgens haar niet weg dat de Arnemuidenaar zijn ex stelselmatig heeft lastiggevallen. MIDDELBURG - Een negentienjarige vrouw uit Kortge- ne gaf gisteren in Middelburg toe vorig jaar twee postor derbedrijven te hebben opgelicht. De vrouw had vorig jaar tussen februari en eind april op naam van anderen onderkleding en sieraden besteld bij Pabo in Hulst en Ot to in Tilburg. Zij liet de goederen afleveren op verschillen de adressen van vakantiewoningen op Noord-Beveland. Dat deed ze op geraffineerde wijze door een briefje aan de deur te hangen waarop stond dat ze even weg was en de spullen zo zou komen ophalen. Van het motief van de Kortgeense, dat ze geen geld had, was de rechter niet onder de indruk. „Wat een flauwekul. Dit zijn geen eerste levensbehoeften", duidde ze op de lin gerie en de sieraden. Officier van justitie H. Benaissa wees op het strafblad met vermogensdelicten, waarvoor ze was veroordeeld tot werkstraffen. De officier vond nu twee weken gevangenisstraf passend, maar de politierech ter voelde meer voor het voorstel van raadsman H. Duns- bergen om de verdachte nog een kans te geven om een werkstraf te doen. Aan het postorderbedrijf Otto moet de vrouw 199 euro schadevergoeding betalen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter F. van Hemert-Meeuwis heeft gisteren een achttienjarige inwo ner van Yerseke voor het ontploffen van een zelfgemaakte bom bij verstek veroordeeld tot tachtig uur werkstraf en- een week voorwaardelijke gevangenisstraf. De verdachte had 12 december vorig jaar in Yerseke de vuurwerkbom laten ontploffen in een bushokje, waarvan de ruiten sprongen en het zitbankje werd beschadigd. Dat de ontploffing met veel kracht gepaard ging, bleek wel uit het feit dat de glassplinters die vijftig meter verder wer den teruggevonden. De schade aan het bushokje was 2000 euro. De Yersekenaar had van het internet informatie gehaald hoe hij de bom met een lawinepijl en bussen haarlak kon maken. De politierechter vond het levensgevaarlijk en maakte zich zorgen over het gedrag van de verdachte. „Hij ziet niet in hoe gevaarlijk het is. Hij heeft nog een aantal bommen gemaakt", wist ze te vertellen. Het jubilerende echtpaar Smits. door Rob Paardekam KRUININGEN - Zolang ze geen overlast of gevaar veroorzaken, mogen kampeerders nu nog over al overnachten in Reimerswaal. Het college stelt de gemeente raad voor om een eind aan dit wildkamperen te maken. In veruit de meeste gemeenten in ons land is het verboden om op openbaar terrein te overnach ten in een tent of camper. Dat is zelfs landelijk beleid. Toch kre gen gemeenten altijd de moge lijkheid om daar van af te wij ken en dat deed Reimerswaal. Enkele andere gemeenten in Ne derland wezen bepaalde gebie den aan waar toeristen hun tent of camper konden opslaan, maar in Reimerswaal mogen ze dat tussen 15 maart en 31 okto ber in principe overal, zolang ze maar geen gevaarlijke situaties veroorzaken. Uniek Dat is een in Nederland vrij unieke situatie. De gedoogde wildkampeerders moeten in Rei merswaal wel beschikken over eigen sanitaire voorzieningen en vooraf even de gemeente op de hoogte stellen. Ze mogen maxi maal vijf dagen op dezelfde plek staan. Dit jaar zijn er bij de gemeente zes meldingen binnengekomen, maar het college vermoedt dat veel meer toeristen langs de kant van de weg kamperen zon der dat ze de moeite nemen de gemeente daarover in te lichten. Het feit dat campers tegenwoor dig standaard uitgerust zijn met sanitaire voorzieningen zal het aantal wildkampeerders vol gens B en W alleen maar doen RENESSE - Het Recreatiepasto raat Windkracht 8 in Renesse brengt morgen voor de laatste keer dit zomerseizoen een be zoek aan Slot Moermond onder leiding van een gids. De excur sie begint om 19.00 uur vanaf het inloophuis aan de zijkant van de Jacobuskerk. toenemen. Het college is ook bang dat mensen hun mobiele toilet in het openbare groen le^ gen als het vol is. Daar komt bij de Reimerswaal op internet wordt aangeprezen als één van de weinige gemeen ten waar vrij overnacht kan wor den. De gemeente lijkt dus een' paradijs voor wildkampeerders te worden. Om dat te voorko men, wil het college het kampe ren in openbaar gebied nu ver bieden. Daarmee komt ze ook de campinghouders tegemoet, want die hebben geklaagd over: de mogelijkheid om overal in dd gemeente gratis te kunnen over nachten. Het college is het daar mee eens en stelt in haar advies aan de gemeenteraad dat alles moet worden gedaan om de paar campings die de gemeente heeft te behouden. Om het wildkamperen te ver 4 bieden moet de verordening op; de openluchtrecreatie worden aangepast. Dat moet de gemeen teraad doen. Die bespreekt het onderwerp in de opiniërende vergadering van dinsdag 6 sep tember. Die begint om 20.00 uur in het gemeentehuis in Kruinin- gen. S TREE KA CTIVITEITEN BURGH-HAAMSTEDE - Slot Haamste de, 19.00 uur: Diavoorstelling over Slot Haamstede. (Advertentie) 15 jaar hét jazzfestival met uitzicht op zee langs de Walcherse kust 13 t/m 18 september www.jazzbythesea.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 39