PZC Sloopwerk Vroon weg begonnen Herefords op de vroongronden zoetwaterput in Plan Fureluur is weer opgeschoond r Gemeente bezorgd om modernisering sociale werkvoorziening regenstander Van Tongeren wil onderzoek naar boomkikker utomobilist eboet wegens edreigen agent Man aangehouden Vernieling volkstuin Westkapelle Fastfoodketen laat op zich wachten Werkstraf voor opblazen bushokje zeeuwse almanak Nummer Redactie: 0113-315649 lww.pzc.nl ,mail:redactie@ pzc.nl istbus 314460 AA Goes jvertentie-exploitatie: oord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; seuws-Vlaanderen: 0114-372770; ationaal: 020-4562500. insdag 30 augustus 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland oorEsme Soesman URG1 I-HAAMSTEDE - Bijna iveeënhalf jaar na sluiting van Vroonweg tussen Renesse en lurgh-Haamstede wordt korte letten met de weg gemaakt, listeren werden de eerste voor- ereidingen getroffen om de cir- vier kilometer lange weg te lopen. Tegen het fietspad dat uisluitend in het gebied wordt angelegd, wordt nog altijd fel eprotesteerd. e oostelijker gelegen recreatie- erdeelweg heeft de verbinden- functie tussen de twee dor- >n overgenomen. Maar afslui- n van de oorspronkelijke weg Heen is niet voldoende, ook fy- ek moet het asfalt opgeruimd orden - zegt J. Beijersbergen de provincie over dit voor ederland unieke project. Het lei'houdende materiaal (circa esduizend ton afval) betekent en belasting voor het milieu en ju de voorziene kwaliteitsver- itering in de weg zitten, is uit jn woorden af te leiden. Door Vroonweg daadwerkelijk af breken, kunnen bijvoorbeeld uk de sloten aan weerszijden an de weg worden gedicht. Dat omt onder meer de integrale be- azing die in het gebied wordt agestreefd, ten goede. En ook anuit landschappelijk oogpunt de afbraak van belang, somt E provinciaal medewerker op. Ie wens om het Schouwse duin- ebied te herstellen werd bijna rie decennia geleden voor het irst geuit. Met het landinrich- ngsproject Schouwen-West in 'jaren negentig werd het door geren van veranderingen daad- erkelijk haalbaar. Natuur, re- eatie en mobiliteit konden alle [IDDELBURG - De Middel- urgse politierechter F. van He- iert-Meeuwis veroordeelde gis- iren een 21-jarige Vlissinger lor het bedreigen en beledigen in de politie conform de eis tot 0 euro boete. eman werd 23 maart in Mid- elburg aangehouden, nadat hij iet te hoge snelheid door rood cht reed. Na zijn aanhouding ad hij 'sukkels' tegen de agen- n geroepen. Hij was nog een ap verder gegaan door een po- ieman dreigend toe te voegen: jet op! Er komt straks een as- itentie-collega aan, want er lat zo een agent neer!" profiteren van de herinrichting. „Maar het is geven en nemen", zegt Beijersbergen over het nog altijd voortgaande proces. Dat betekende onder meer een 'ja' voor de recreatieverdeelweg maar alleen onder het motto 'een weg voor een weg'. Dus werd besloten de Vroonweg af te breken. Deze weg werd in 1939 („Dat zouden we nu nooit meer op die plaats doen") naast de in 1918 gerealiseerde tram baan tussen Burgh-Haamstede en Renesse aangelegd. Met het opruimen van deze weg krijgt het binnenduingebied zijn oor spronkelijke dynamiek terug, stelt de provincie. En is er straks sprake van één aaneenge sloten stuk natuurgebied. Tegenstand Die opvatting wordt overigens niet door iedereen gedeeld, want tegenstand was en is er ge durende het hele traject genoeg. Onder meer van de kant van bio logisch kweekster J. van Tonge ren, die door de aanpak van het gebied belangrijke natuurwaar den ziet verdwijnen. Eerder al wees ze op waardevolle mieren hopen en beklaagde ze zich over de kaalslag rondom de Vroon weg. Ze is fel gekant tegen de aanleg van een fietspad in dit bijzondere duingebied. Van Tongeren is er bovendien van overtuigd dat de provincie de Flora- en Faunawet over treedt, omdat er activiteiten gaande zijn terwijl de boom- en heikikker in het gebied gesigna leerd is. In een eind vorige week ver stuurde brief roept ze de betrok ken overheden op een onafhan kelijk onderzoek naar die waar nemingen in te laten stellen. Wordt dat niet gedaan, dan stapt Van Tongeren naar de De hereford-koeien maken kennis met hun nieuwe leefgebied en de shetlandpony's die al in dat gebied rondliepen. foto Dirk-Jan Gjeltema (Advertentie) Voortaan dinsdag t/m zaterdag geopend (zondag en maandag gesloten) De Gouden Bock, Damplein 17 Middelburg,Tel. 0118-61 7484 door Esme Soesman BURGH-HAAMSTEDE - De he refords staan bekend als een makkelijk en rustig koeienras, maar soms kom je welcens een tegendraads jonkie tegen. Dat gaf gistermiddag extra wild westcachet aan de verhuizing van de kudde van kaas- en vlees boerderij De Reus van een per ceel bij de Renesser meelfabriek naar de vroongronden. Daar wordt - tussen zeereep en duinzoom - toegewerkt naar een tweehonderd hectare groot aan eengesloten natuurgebied, met herstel van oude natuurwaar den. Om dat doel te bereiken, wordt gewerkt aan het natter maken van het gebied, dat on der meer door waterwinning sterk verdroogd is. Integrale be- grazing brengt de variatie in het landschap terug. Vroeger was het heel gebruike lijk vee op één hoop te gooien en door een koeien jongen te laten verzorgen, schetst provinciaal medewerker J. Beijersbergen. Die gemeenschappelijke weide wordt op de vroongronden in ere hersteld, waarmee tevens verruiging van het gebied („Dit was vroeger open landschap") wordt voorkomen danwel teniet wordt gedaan. Rasters weg Grondeigenaren Waterschap Zeeuwse Eilanden, Staatsbosbe heer en de particulieren Ruyten- berg en Moolenburgh hebben de handen ineengeslagen om dat grote gebied mogelijk te maken. „Na heel wat praten besloten ze de rasters te slechten", aldus Beijersbergen. In het hele gebied wordt hekwerk weggehaald. Honderden meters raster zijn in middels gesloopt, weten beheer ders van Staatsbosbeheer K. van der Meer en B. Goudzwaard. Waarmee het natuurgebied beet je bij beetje groter wordt. Tot ge noegen van de kudde Shetlan ders van Staatsbosbeheer die het gebied al langer begraast. De pony's maakten gisteren be reidwillig kennis met de nieuwe vroongrondbewoners. Met maat Herman bracht André de Reus de twintig dieren tellende kud de (vijftien koeien, een stier en vier kalveren) 's ochtends over van Renesse naar de beheerboer- derij van Staatsbosbeheer bij het Gadrabos bij Burgh-Haam- stede. Daar werd de kudde ver volgens, na enkele omtrekkende bewegingen dankzij een onder nemend kalf, in het gebied vrij gelaten. Een historisch moment, verzuch ten de aanwezigen als de twee kuddes het gebied intrekken. Al is het maar omdat de koeien als laatste de Vroonweg als door- Soesman - De zoetwater- at op het perceel van de boerde- j van Boot langs de N59 bij prkwerve is opgeschoond. De 'etc bron geldt als bijzonder ement in het verder zoute ge- «d en wordt bij de verdere aan- g van Plan Tureluur betrok- t gebroeders Jan en Cees Boot zij aan zij langs de nieters put, de werkzaamheden luwlettend in de gaten te hou- „Het riet is weggehaald en 't talud aan de zijkant ver- puwd", licht Cees desge- toe. Met de aanleg bin- van een soort kade rond- de put moet vermenging van zoete water („Ik heb het van daag nog geproefd. Het was nog helemaal goed") worden voorko men, schetst hij. In de plas wa ter zwemmen karpers, goudvis sen en paling rond. De gebroe ders Boot weten zelfs nog acht palingen te redden die tijdens de schoonmaakwerkzaamheden op de kant belanden. De lange historie van de boer derij die tot 2003 op dat per ceel tussen Brasweg en Verse- putseweg stond, is vermoede lijk verbonden met de aanwezig heid van die zoete bron. De broers Boot groeiden op die boerderij op. Met nog een ande re broer beboerde Jan Boot de grond rondom die plek tot 2000. Toen kwam er een einde aan ve le generaties Boot op die plek. De bron blijft nu echter behou den. Jan (links) en Cees Boot houden de werkzaamheden aan de zoetwa terput nauwlettend in de gaten. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow ZIERIKZEE - De beoogde herin dicatie van mensen die voor 1998 al gekeurd zijn in het ka der van de Wet Sociale Werk voorziening (WSW), kan op drie verschillende fronten nadelig uitpakken. Voor de betrokken personen zelf, voor Werkvoorzie ningsschap De Zuidhoek en voor de gemeente. De herkeu ring vormt onderdeel van de be oogde modernisering van de be treffende wet. Het gemeentebe stuur van Schouwen-Duiveland maakt daarom in een brief aan de vaste Kamercommissie be zwaar tegen die voorgenomen herindicatie. Dat gebeurt na voorafgaand di- recteurenoverleg van de Zeeuw se WSW-bedrijven. „Herindicatie geeft in de eerste plaats onrust onder de betrokke nen zelf", zegt beleidsambte naar W. van Ballegooien van de gemeente Schouwen-Duive land. Als herkeuring tot gevolg heeft dat deze mensen niet meer bij De Zuidhoek kunnen blijven werken, zal het vinden van een reguliere baan zeker in deze eco nomisch zwakkere periode niet zo eenvoudig gaan. Verder voorziet Van Balle gooien ook problemen bij het werkvoorzieningsschap. „De be treffende WSW-medewerkers bezetten veelal staf- en leiding gevende functies binnen De Zuidhoek. Herindicatie zou tot gevolg kunnen hebben dat som mige personeelsleden met be hoorlijk wat ervaring hier niet kunnen blijven werken. Daar door zou het aanbod van werk op verschillend niveau geredu ceerd kunnen worden." De gemeente spreekt in haar brief aan de Tweede Kamer dan ook de zorg uit dat herindicatie binnen twee jaar tijd tot gevolg zal hebben dat de werkvoorzie ningsschappen structureel ont wricht raken. Tenslotte kan de herindicatie volgens Van Ballegooijen ook ne gatieve financiële gevolgen voor de gemeente hebben. Veel SW-organisaties in den lande kampen al met negatieve exploi tatieresultaten. De Zuidhoek zit tot nu toe nog in de positieve cij fers. Bij negatieve resultaten kan een beroep worden gedaan op rijkssubsidie. Die is echter ge limiteerd en daarboven dient de gemeente bij te betalen. Volgens Van Ballegooijen zou die bijdra ge aanzienlijk kunnen oplopen. De gemeente dringt er dan ook met klem op aan dat de beoogde herindicatie uit het modernise- ringsvoorstel wordt geschrapt. Muskusrattenvanger blijft zijn vallen in de sloot zetten rechter. Ook zet zij vraagtekens bij de rechtsgeldigheid van de vergunning. Ondertussen is de laatste fase van het traject ingegaan. Vol gens de planning van de provin cie duren de werkzaamheden tot half november. Deze week wordt materiaal aangevoerd en zal de waterleiding over een stuk van achthonderd meter ver diept worden. Volgende week be gint het sloopwerk. BROUWERSHAVEN - Inbraak, klappen uitdelen, het ste- len van een gsm en een auto, het negeren van en stopte ken en het rijden zonder rijbewijs. Dat alles is een 25-jan- ge man uit Maastricht zondagavond in Brouwershaven ko- men te staan op aanhouding door de politie. Vervolgens is de dader in verzekering gesteld en overgebracht naar ge- vangenis Torentijd in Middelburg. De man had zich rond half acht toegang verschaft tot de woning van een 28-jarige vrouw aan de Meekrapstraat in Brouwershaven. Hij sloeg daar een 25-jarige man uit Schouwen-Duiveland enkele keren in het gezicht en be roofde hem van zijn gsm. Vervolgens ging de Maastrichte- naar er met de auto van de vrouw van door. Een en ander, j ligt in de relationele sfeer. De politie kon de man uiteinde- lijk in de Meekrapstraat tot stoppen dwingen, nadat hij j eerder een stopteken negeerde en vol gas was weggere- den. WESTKAPELLE - In de nacht van zaterdag op zondag is i op een volkstuin aan de Poppekerkseweg in Westkapelle een deel van een houten schutting en een poortje gestolen. Het hout bleek te zijn gebruikt om een kampvuur te ma ken. De politie denkt dat de vernieling het werk is van va kantiegangers. De daders zijn onbekend. VLISSINGEN - De komst van een fastfoodketen in Vlis- singen is niet voor 2007 te verwachten. Dat zegt M. van Lotringen van projectontwikkelaar De Groene Groep. Hij kan nog steeds niet zeggen of er op het bunkerterrein aan de Sloeweg een McDonalds of een Burger King komt. In februari voorspelde hij voor 1 april de definitieve keuze gemaakt te hebben. Eerder bleek al dat dat niet is niet ge lukt. De projectontwikkelaar onderhandelt nog steeds met bei de ketens. „Het gaat stapje voor stapje voor stapje de goe de kant op", vertelt Van Lotringen. Hij waagt zich nu niet meer aan uitspraken over de keuze of het tijdstip waarop een van beide fastfoodketens zijn handtekening zet. Van Lotringen heeft eerder aangegeven geen voorkeur te heb ben voor McDonalds of Burger King. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter F. van Hemert-Meeuwis heeft gisteren een achttienjarige inwo ner van Yerseke voor het ontploffen van een zelfgemaakte bom bij verstek veroordeeld tot tachtig uur werkstraf en een week voorwaardelijke gevangenisstraf. De verdachte had 12 december vorig jaar in Yerseke de vuurwerkbom laten ontploffen in een bushokje, waarvan de ruiten sprongen en het zitbankje werd beschadigd. Dat de ont ploffing met veel kracht gepaard ging, bleek wel uit het feit dat de glassplinters vijftig meter verder werden terug gevonden. De schade aan het bushokje was 2000 euro. De Yersekenaar had van het internet informatie gehaald hoe hij de bom met een lawinepijl en bussen haarlak kon maken. De politierechter vond het levensgevaarlijk en maakte zich zorgen over het gedrag van de verdachte. „Hij ziet niet in hoe gevaarlijk het is. Hij heeft nog een aantal bommen gemaakt", wist ze te vertellen. Advertentie ekt Onze lezers zoeken L technisch tale nt? uw vacature! steek tussen Renesse en Burgh- Haamstede mochten gebruiken, lachen de aanwezigen. Vlees van de stieren van De Reus, die het hele jaar op de vroongron den grazen, is via de Nieuwer- kerkse kaasboerderij te koop. 77% van de mensen die werk zoeken in de techniek/industrie zoekt een nieuwe baan tussen de personeelsadvertenties in de PZC. JobTrack.nl, de banensite van de PZC en alle andere Wegener dagbladen, is de best bekeken vacaturesite van Nederland. De meest krachtige combinatie in personeelswerving: de PZC en JobTrack.nl Ook voor personeelswerving in de techniek/industrie. het alfabet van Zeeland WeeeNeR dagbladen Waar gehakt wordt vallen spaanders, ook bij KPN Tele com. Zo kon het gebeuren dat dat Middelburgse gezin een te lefoonnummer kreeg toegewe zen dat ooit aan de gevange nis had toebehoord. Advoca ten, gedetineerden, hun fami lie, politiemensen, Justitie, al lemaal passeerden ze telefo nisch wel een keer de revue. Vooral aan de familie van sommige gedetineerden beleef den de Middelburgers veel ple zier. Achter ieder mens zit im mers een verhaal. Maar op den duur begonnen die verhalen toch te vervelen. Vandaar dat een aanvraag werd ingediend voor een nieuw nummer. Dat nummer kwam er, maar of daarmee de rust ook is weergekeerd is nog maar de vraag. Het gaat om het oude nummer van de... reclassering.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37