Woonboulevard moet veiliger PZC PZC Goes steekt Vlissingen de loef af Wildkamperen straks taboe in Reimerswaal Plan aanpassing bouwput veilig ,13 Zoektocht naar kop standbeeld Frans Naerebout }oese raadscommissie kraakt verkeerssituatie fietsers Marconistraat [ondgang Goes moet weegbrug opknappen Overleg verkeer Wilhelminadorp Kunstwerk van Oostsingel gestolen CDA-fietstocht levert 100 euro op Breda in beroep over baatbelasting Kokkelrapers moeten buit inleveren dinsdag 30 augustus 2005 GISSINGEN - Waar is de kop m het oude standbeeld van de issingse loods en mensenred- ir Frans Naerebout gebleven? van Dijk, voormalig huisarts i amateurhistoricus uit Vlissin- D, is er nog steeds naar op ek. december 1944 heeft hij de lp voor het laatst gezien op de boulevard. Het beeld was volle dig vernield. „Ik zag de kop liggen", vertelt Van Dijk, „en heb hem netjes in een hoek gelegd om later mee te nemen. Toen was die weg.Een oproep om spullen beschikbaar te stellen voor een expositie in Goes over Frans Naerebout heeft de zoektocht van Van Dijk nieuw leven ingeblazen. Hij heeft iets met het oude stand beeld van Frans Naerebout dat uit 1919 stamt. „Ik ben er vlak bij geboren." Een patiënt van Van Dijk wist dit en gaf hem bij zijn afscheid als huisarts een houten replica van het monu ment. Tot 4 november staat deze trofee op de Naerebout-tentoon- stelling in historisch museum De Bevelanden. In zijn tuin heeft Van Dijk nog iets staan dat aan het standbeeld herin nert, de onderzijde van het ge denkteken waarop Naerebout zat. „Je ziet er zijn billen ook op en een been hangt over de rand." Van Dijk denkt dat dit brokstuk na de oorlog in een krater is gegooid. Bij het versterken van de boulevard in het kader van de Deltawerken is het boven wa ter gekomen, waarna Van Dijk zich erover heeft ontfermd. De kop van Naerebout bleef spoor loos. Van Dijk heeft een stout vermoeden: „Een soldaat heeft hem misschien meegenomen en nu ligt die in een kelder van het Imperial Warmuseum in Lon den." tor Harmen van der Werf OES - De woonboulevard van Des, de Marconistraat, is door [herinrichting veel te onveilig worden voor fietsers. De Goe- raadscommissie grondgebied :ong gisteravond bij het colle- !van B en W aan op maatrege- iet veel vertoon is de heringe- bhte Marconistraat eind mei jt jaar al officieel geopend, p van de ontwerpers, J. Jor- Isma van ingenieursbureau lyal Haskoning, sprak bij die agenda 15 jaar hét jazzfestival met uitzicht op zee langs de Walcherse kust 13 t/m 18 september www.jazzbythesea.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELAIMDEIM/THOLEN Stationspark 28 'ostbus31 4460 AA GOES 'el: 0113-315670 :ax: 0113-315669 ■mail: redgoes@pzc.nl :rank Balkenende (chef) ngrid Huibers Weke van der Jagt :reek Janssen lob Paardekam (oen de Vries (sport) larmen van der Werf :entrale redactie itationspark 28 'ostbus 31 1460 AA goes Tel: (0113)315500 ;ax: (0113)315669 j-mail: redactie@pzc.nl nternet Wvw.pzc.nl s-mail: web@pzc.nl gelegenheid van een straat die uit heel Europa veel bekijks zou gaan trekken. Zo mooi was vol gens hem de Goese woonboule vard geworden. Uit Goes is in elk geval één raadslid na klachten van fiet sers gaan kijken; PvdA'er F. de Kaart. „De woonboulevard is fraai geworden", sprak hij in de raadscommissie eerst lovende woorden om zijn kritiek in te kleden, „maar voor fietsers is het er niet echt veiliger op ge worden." Het enige fietspad langs de Mar conistraat beweegt zich name lijk van de éne naar de andere kant van de weg. Twee keer moe ten fietsers onoverzichtelijke kleine rotondes oversteken met autoverkeer dat ook nog eens voorrang heeft. „Als fietser moet je daar gewoon over de weg slingeren", viel A. van Oos ten (GroenLinks) zijn collega De Kaart bij. Volgens De Kaart moet er drin gend iets gebeuren, vooral ook omdat nogal wat schoolkinde ren op weg van hun wijk Goes- West via de Marconistraat naai de brede school Symphonie bij de nieuwbouwwijk Ouverture fietsen. De Marconistraat weer op de schop nemen, kan niet, be sefte het PvdA-raadslid. Dat zou regelrechte kapitaalvernieti ging zijn. De gemeenteraad heeft het herinrichtingsplan bo vendien vooraf ingezien en ook goedgekeurd. „Maar achteraf", zei WD'er S. Heijning, „lijkt de ze weg eerder ontworpen door een artiest dan een verkeersdes- kundige." Met twee simpele maatregelen is de situatie al te verbeteren, kwam na discussie naar voren. Het slingerende fietspad dat in rood is uitgevoerd, kan ook in rood over de kleine rotondes worden doorgetrokken. Fietsers moeten op deze kruisingen dan ook voorrang krijgen op het au toverkeer. Wethouder M. 't Hart (PvdA, verkeer) onderschreef de kri tiek, maar legde tegelijkertijd uit waarom dit ontwerp is geko zen. De Marconistraat maakt on derdeel uit van de rondweg om Goes-West. De woonboulevard heeft voor autoverkeer dus een doorstroomfunctie en tegelijker tijd is het een winkelgebied. Die twee tegenstrijdige functies moesten worden gecombineerd en wel door de vaart uit het au toverkeer te halen. Dat is gelukt door de hoofdrijbaan én het vrij- liggende fietspad te laten slinge ren. „Waarschijnlijk is dit toch de beste oplossing", drukte 't Hart zich voorzichtig uit. Waarna hij de raadscommissie tegemoet kwam. De gemeente gaat bestu deren of met een duidelijkere markering de verkeerssitiatie kan worden verbeterd, zegde de wethouder toe. „Al zal dit al tijd", erkende hij, „een margina le oplossing voor het probleem blijven." STREEKACTIVITEITEN RGEN OP ZOOM Gertrudiskerk, de Grote Markt,13.00-16.00 uur: Be riming Peperbus; Monumenten, stad- is, synagoge en de Gertrudiskerk, 00-16.30 geopend ter bezichtiging; )ES - Leger des Heils, Leliestraat 24. 10-12.00 uur en 13.00-15.00 uur: Ver- op kleding en meubelen tbv maat- lappelijke dienstverlening; SGB-mu- imterrein, 11.00 uur en 14.00 uur: rtrek stoomtrein; Het Snoocker cen- m. 13.30-16.30 uur: Biljart voor oude- i, buurtwerk Goese Polder; Grote rk. 13.30 uur: Carillonbespeling door lerd Tamminga; Revalidatiecentrum Lindenhof. 16.45-17.45 uur: bewe- i voor Astma en CODP-patiënten; V, 14.00 en 15.00 uur: Stadswande- g door Goes olv gids; IPELLE - De Vroone, 09.15 uur: Yo- 13.30 uur: Sociëteit; 14.00 uur: Wel- ewerk; lUININGEN Ons Dorpshuis, ,00-17.00 uur: Biljartclub senioren; 30-16.30 uur vrouwenclub senioren; iMELDINGE De Wemel, 13.00 uur: cieteit, 14.00 uur: Welfarewerk; lel Smits, 20.00 uur: Klaverjassen; ■RSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 Biljarten, Beatrixhaven, Mps Adria- 13.30-15.00 uur: Rondvaart Ooster- lelde. kNSWEERT - Muziekvereni- ig Scheldegalm houdt morgen i zomeravondrondgang. De rmonie en de drumband ver- ikken om 19.30 uur bij het ibgebouw aan de Boomdijk. (Advertentie) Het nieuwe gedenkteken voor de Vlissingse loods en mensenredder Frans Naerebout aan de Oosterschelde bij het Goese Sas. door Harmen van der Werf GOES - De Vlissingse loods en mensen redder Frans Naerebout is geannexeerd door Goes. Klokslag twaalf uur is afge lopen nacht voor hem een gedenkteken onthuld aan de Oosterschelde, bij het Goese Sas. In het historisch museum De Bevelanden in Goes is tot 4 november gratis een tentoonstelling over hem te bezichtigen. Goes steekt Vlissingen even de loef af. En terecht. Gerard Heerebout, directeur van het historisch museum, spreekt bescheiden van 'mede-gebruik' van Frans Naere bout. Alsof Goes hem even in bruikleen mag hebben van Vlissingen. Heerebout is te bescheiden. Frans Naerebout (1748-1818) beleefde zijn glorietijd in Vlissingen, waar hij in 1779 ruim zeven tig opvarenden van het gestrande schip Woestduyn redde. Maar hij raakte in de vergetelheid. Droog brood Tijdens de Franse bezetting van Neder land viel de scheepvaart terug. Voor loodsen was geen droog brood meer te verdienen. Naerebout kreeg een baan aangeboden als lichtwachter bij het Goese Sas. In alle armoede is hij daar herontdekt als zeeheld. Ere wie ere toe komt, via het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen in Middelburg is het gelukt om Frans Naerebout in 1816 te verheffen tot Broeder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Het bleef daar niet bij. De Goese afdeling van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen - een nette, verlichte herenclub - schonk hem als eerbetoon een voor die tijd enorm bedrag van 120 gulden. Goes sloot Frans Naerebout in de armen, zo bleek ook na zijn dood 29 augustus 1818, gisteren precies 187 jaar gèleden. Welgestelden vormden een commissie en zorgden voor zijn begrafenis in de Grote Kerk van de stad. De Maatscha- pij tot Nut van 't Algemeen, afdeling Goes, liet een jaar later bij zijn graf steen ook nog een erezerk plaatsen met de beginzinnen: Hier mst de beroemde zeeman en edele menschenvriend Frans Naerebout. Het werd stil rond hem, tot opnieuw ie mand uit de buurt van Goes, onderwij zer en jeugdboekenschrijver Jacob Stamperius uit Wilhelminadorp, zich op de zeeheld stortte. In 1890 verscheen de eerste druk van Stamperius' eerbe toon aan Frans Naerebout. Of het al leen aan het boek van Stamperius heeft gelegen of niet, Frans Naerebout kwam terug in de belangstelling, ook in Vlis singen. In zijn honderdste sterfjaar, 1918, vormde zich een commissie die een plaquette voor hem wilde laten ma ken, wat uiteindelijk in 1919 een stand beeld is geworden. Het stond aan het einde van de Coosje Buskenstraat, op de boulevard, tot het in het laatste oor logsjaar 1944 compleet kapot is gescho ten. In 1952 keerde Frans Naerebout te rug in de Vlissingse binnenstad, aan het Bellamypark waar zijn beeltenis nog steeds staat. Vlissingen bleef zo Frans Naerebout in verstilde vorm koesteren. Goes kwam niet meer in beeld, tot dit jaar, het jaar waarin Goes als stad het 600-jarig be staan viert en is gaan graven in het ver leden. Frans Naerebout kwam 'opeens' foto Willem Mieras naar buiten als 'grote Goesenaar', wat Eddy Beekman van stichting Sticht- licht weer inspireerde. Want was Frans Naerebout niet lichtwachter geweest aan het Goese Sas? En er kwam een stuk natuursteen boven water bij het Goese Sas dat nog dateerde van de sluis, waarop Frans Naerebout sluis wachter had moeten worden, ware het niet dat die sluis voortijdig in elkaar stortte. Een idee was geboren: Maak van dat stuk natuursteen een Goes' mo nument voor Frans Naerebout en zet er de bekende strofe uit het Zeeuws volks lied over de zeeheld op: Dat immer hoog in eere houdt Den onverschrokken Naerebout. Belicht Afgelopen nacht klokslag twaalf uur is dit gedenkteken onthuld, in aanwezig heid van scouts van de Goese groep Frans Naerebout, begeleid met zang van het Vlissingse Scheldeloodsenkoor en belicht vanaf de Oosterschelde door het Vlissingse betonningsvaartuig Frans Naerebout. Vlissingen was even in het soms te bescheiden Goes én op wat voor een moment, precies tussen de geboortedag (30 augustus 1748) en de sterfdag (29 augustus 1818) van de Goes-Vlissingse erflater. door Rob Paardekam KRUININGEN - Zolang ze geen overlast of gevaar veroorzaken, mogen kampeerders nu nog over al overnachten in Reimerswaal. Het college stelt de gemeente raad voor om een eind aan dit wildkamperen te maken. In veruit de meeste gemeenten in ons land is het verboden om op openbaar terrein te overnach ten in een tent of camper. Dat is zelfs landelijk beleid. Toch kre gen gemeenten altijd de moge lijkheid om daar van af te wij ken en dat deed Reimerswaal. Enkele andere gemeenten in Ne derland wezen bepaalde gebie den aan waar toeristen hun tent of camper konden opslaan, maar in Reimerswaal mogen ze dat tussen 15 maart en 31 okto ber in principe overal, zolang ze maar geen gevaarlijke situaties veroorzaken. Dat is een in Ne derland vrij unieke situatie. De gedoogde wildkampeerders moe ten in Reimerswaal wel beschik ken over eigen sanitaire voorzie ningen en vooraf even de ge meente op de hoogte stellen. Ze mogen maximaal vijf dagen op dezelfde plek staan. Dit jaar zijn er bij de gemeente zes meldingen binnengekomen, maar het college vermoedt dat veel meer toeristen langs de kant van de weg kamperen zon der dat ze de moeite nemen de gemeente daarover in te lichten. Het feit dat campers tegenwoor dig standaard uitgerust zijn met sanitaire voorzieningen zal het aantal wildkampeerders vol gens B en W alleen maar doen toenemen. Het college is ook bang dat mensen hun mobiele toilet in het openbare groen le gen als het vol is. Internet Daar komt bij de Reimerswaal op internet wordt aangeprezen als één van de weinige gemeen ten waar vrij overnacht kan wor den. De gemeente lijkt dus een paradijs voor wildkampeerders te worden. Om dat te voorko men, wil het college het kampe- GOES - De oude weegbrug langs de Westhavendijk in Goes moet worden opgeknapt, oordeelde gisteravond een opmerkelijk betrokken Goese raadscommissie grondge- j" bied. Zoals met name het huisje bij de weegbrug er tegen- woordig bijstaat, vol met graffiti, is het een regelrechte aanfluiting, stelden verschillende raadsleden. De gemeen te moet dus iets doen om het stukje cultuurhistorisch erf- I goed te behouden en in goede staat terug te brengen. Wet houders en raadsleden moeten desnoods de handen eens op een vrije dag uit de mouwen steken, gaf raadslid W. den Herder (WD) een aardige voorzet. Wethouder M. 't Hart (PvdA) beloofde actie te zullen ondernemen, al zit er één addertje onder het gras. De weegbrug is geen ei gendom van de gemeente, maar van een particulier, de pa- pierhandel Van Son. GOES - De gemeente Goes gaat met bewoners van Wilhel- minadorp en het Goese Meer praten over maatregelen om het verkeer in met name Wilhelminadorp beter te gelei den. Het plaatsen van obstakels op de Westhavendijk is mislukt, erkende gisteravond iedereen in de raadscommis sie grondgebied. Automobilisten gingen juist harder rij- den, meldde D. Scheele namens de belangenvereniging Wilhelminadorp en de vereniging van bewoners van het Goese Meer. De obstakels zijn inmiddels weggehaald. Wethouder M. 't Hart (PvdA, verkeer) zegde toe met alle bewoners over goede nieuwe maatregelen te willen pra ten in afwachting van de echte oplossing voor het sluip- verkeer, een randweg langs Wilhelminadoip. Inspreek- ster Scheele ging voorlopig tevreden naar huis. GOES - Een kunstwerk dat aan de Oostsingel in Goes stond is afgelopen weekeinde gestolen. Het betreft een fo to van 2 bij 3 meter die was geplaatst in het kader van de handel en wandelkunstroute en het 600-jarig bestaan van Goes. De foto is enige duizenden euro's waard. HEINKENSZAND - De door het CDA Borsele georgani seerde fietstocht heeft afgelopen zaterdag honderd euro aan inschrijfgeld opgebracht voor stichting Focus Twee, die oogoperaties uitvoert in het Afrikaanse land Burkina. Faso. Ongeveer evenveel mensen als er aan euro's is opge haald hebben aan de tocht meegedaan. GOES - De al negen jaar slepende juridische strijd over de heffing van baatbelasting in Breda krijgt een vervolg. Het college van B en W van Breda heeft besloten bij de Hoge Raad in cassatie te gaan tegen een uitspraak van het Haagse gerechtshof waardoor Bredase baatbelastingaan slagen naar de prullenmand zijn verwezen. De Goese wet houder C. Linssen (CDA, binnenstad) maakte dit gisteren, bekend in de raadscommissie grondgebied. Linssen volgt de Bredase kwestie met argusogen, omdat Goes ook baat belasting (4,75 miljoen euro) wil innen voor de herinrich-. ting van de binnenstad. Een negatieve uitspraak voor Bre-: da kan grote gevolgen hebben voor Goes. lijk. „Alleen hoop je dit nooit te hoeven toepassen." Als voordeel van de bouwmetho de noemt Rijkers dat er een con structie in een bestaande con structie wordt gebouwd en niet rechtstreeks in de bodem. „Op die manier kun je zo'n wand be ter ontwerpen en aanleggen. Het klinkt als een betrouwbara methode. Ik heb zoiets nooit eer-', der gezien, maar ik ben ook* meer van de grond-technische kant van TNO." „Een tweede kering aan de bin-, nenzijde klinkt heel goed", zegt Admiraal. „Ik hoop dat men zich ervan bewust is dat de ruim te om fouten te maken nu heel erg klein is. Het feit dat het on der water moet worden uitge voerd, maakt het toch wel inge wikkeld." Als ander nadeel noemt Admiraal het feit dat de bak kleiner wordt na de aanpassing. je raakt door deze methode na tuurlijk wel wat ruimte kwijt, maar bij de Haagse tramtunnel hebben ze ook ruimte moeten opofferen, en daar is iedereen nu ook tevreden over. Ik hoop dat dat in Middelburg straks ook zo is." ren in openbaar gebied nu ver bieden. Daarmee komt ze ook de campinghouders tegemoet, want die hebben geklaagd over de mogelijkheid om overal in de gemeente gratis te kunnen over nachten. Het college is het daar mee eens en stelt in haar advies aan de gemeenteraad dat alles moet worden gedaan om de paar campings die de gemeente heeft te behouden. Om het wildkamperen te verbie den moet de verordening op de openluchtrecreatie worden aan gepast. Dat moet de gemeenteraad doen. Die bespreekt het onder werp in de opiniërende vergade ring van dinsdag 6 september. Die begint om 20.00 uur in het gemeentehuis in Kruiningen. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het bouwen van een extra bak in de bouw put aan de Zuidsingel in Middel burg is een relatief veilige me thode om alsnog een parkeerga rage te kunnen realiseren. Dat zeggen deskundigen uit de bouwwereld. „Aan alles wat je uitvoert, zitten risico's", zegt R. Rijkers van TNO. „Dus van honderd procent zekerheid spre ken we nooit." Hij wijst erop dat de verbinding tussen de nieuwe wand en de vloer van de bouwput de zwakke schakel zal zijn. „De lasafdichting zal hon derd procent moeten zijn." Ook H. Admiraal, lector onder gronds bouwen van de Hoge school Zeeland, noemt dat als grootste risico. „De aansluiting van de wand op de bodem is erg belangrijk. Als je onderwaterbe- ton stort, is dat ook altijd een kritisch punt. Dus dat moet be kend zijn." Het door de gemeente ingehuur de adviesbureau Toornend en Partners ziet het bouwen van een extra bak in de bouwput als veilige methode om de put aan te passen. In de put worden, ter wijl hij nog onder water staat, betonnen platen gezet die net zo lang zijn als de put diep is. De nieuwe wand wordt op ongeveer een halve meter van de oude ver ankerd. Door de ruimte tussen de platen en de bestaande wand op te vullen met beton, zou de nieuwe constructie waterdicht moeten zijn. De put wordt pas leeggepompt wanneer de nieu we wand klaar is. Op die manier moeten nieuwe verzakkingen in de omgeving worden voorko men. Beste methode G. Janssen van Fugro, een gespe cialiseerd adviesbedrijf, noemt het werken met een voorzet wand de beste methode om de lekke bouwput te repareren. „Het zou moeten werken. Na tuurlijk moeten ze nadenken over de aanhechting met de bo dem en de manier waarop de wand wordt verankerd in de oude wand. Ook bij het storten van beton tussen de wanden kunnen zich problemen voor doen. Maar dat zijn gewoon bouwkundige problemen." Vol gens Janssen is deze methode van aanpassen niet ongebruike- BRUINISSE - Twee Belgen zijn gisteren betrapt op het illegaal rapen van kokkels op de slikken bij Bruinisse. Tijdens een gezamenlijke actie van Staatsbosbeheer en de Wa- terpolitie Hansweert werd eerst een man gezien die met een zak met dertig kilo kokkels over de dijk kwam. Toen hij naar een au to liep, werd hem gevraagd de kofferbak te openen. De Belg zei dat zijn maat, die nog op de slikken aan het kokkels rapen was, de autosleutel had. Toen die, met een emmer schelpen, bij de auto kwam veinsde hij eerst dat hij de sleutel kwijt was. Toen de politie hem mede deelde dat de kofferbak hoe dan ook open ging, kwam het sleutel tjes snel tevoorschijn. In totaal bleken de Belgen 95- kilo kokkels geraapt te hebben. De schelpdieren zijn in beslag genomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33