Ecologisch maaibeheer is een monnikenwerk De paarden krijgen een onderhoudsbeurt Natuurlijk weide vlees voor de fijnproevers 25 ONDERWEG dinsdag 30 augustus 2005 Ze doen hun werk in stil te, buiten de schijnwer pers. De vrijwilligers die zo'n twintig jaar in de weer zijn met ecologisch maaibe- heer. Monnikenwerk, waar mee ze mooi ruim veertig dijken en hooi- en rietlan den onderhouden. Het zijn daardoor geen waardeloze, verruigde gebiedjes, maar waardevolle, soortenrijke plukjes Zeeuwse natuur. Peter Maas van de Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) vindt dat de vrijwilligers van het ecologisch maaibeheer voor hun bijdrage aan de Zeeuw se natuur een grote pluim verdie nen. Hij vertelt dat hun werk is ontstaan vanuit het knotten van bomen door vrijwilligers. Dat gebeurt al meer dan een kwart eeuw, in het late najaar en de winter. Een aantal vrijwilligers wilde wel eens wat anders dan knotten en het liefst in de (na)zo- mer. Het bleek dat her en der in de provincie heel wat kleine, moei lijk toegankelijke en begaanba re terreinen liggen - veelal stuk ken bloemdijk, hooi- en rietlan den - waar weinig aan gebeur de. Het beheer van deze gebied jes is niet makkelijk en vrij duur: er kan alleen met hand kracht gemaaid, gehooid en afge voerd worden. Machines zijn te groot en te zwaar. Begrazing ligt moeilijk (te kleine gebieden, dure afrasteringen). Terreinbe heerders 'vergaten' ze het liefst. De gebiedjes werden in kaart ge bracht, met de eigenaren (vaak het waterschap) werd overlegd en als die toestemming gaven, gingen de vrijwilligers aan de slag. Aanvankelijk met de zeis, ook al was dat voor menigeen een lastig te hanteren stuk ge reedschap. De kennis om daar goed mee om te gaan, is rap aan het verdwijnen. Inmiddels zijn er eenassige trekkers met maai- balk en bosmaaiers beschik baar. Maar voor het afvoeren van het maaisel zijn kruiwagen en draagbaar nog altijd onmis bare attributen. Maas legt uit waarom beheer van deze dijken en terreinen zo belangrijk is. Als er niks ge beurt, dan slaat de verruiging toe. Een aantal algemene soor ten gaat overheersen en duwt de zeldzamere soorten weg. Brand netel, fluitekruid, braamstrui ken, koninginnekruid en riet voeren de boventoon. „Op zich is daar niks mis mee, maar je moet het niet overal hebben", zegt Maas. „Veel beter is te zor-t gen voor verschraling, dan krijg je een grotere verscheidenheid aan soorten." Modderen Voor die verschraling is regelma tig maaien noodzaak. En ook het afvoeren van het maaisel. Blijft dat liggen, dan komen voe dingsstoffen vrij en zal het ter rein sneller vergrassen. Op de steile dijkhellingen en drassige hooi- en rietlanden bewezen de vrijwilligers hun nut. Die moes ten soms letterlijk modderen en zich rot sjouwen. Er is menige zweetdruppel gevallen. De belo ning: buiten bezig zijn, met de Het vlees van de twee in sep tember te slachten stieren is al verkocht. Liefhebbers die een rundvleespakket van een op 't Vlaanderhof afgemeste Bel gische Wit-Blauwe willen heb ben, moeten geduld hebben tot 3 oktober. Betere reclame voor de kwaliteit van het vlees kan Sjaan Dieleman niet maken. De familie Dieleman - Sjaan, haar man Piet en de zonen Wil- bert en Peter - drijft een akker bouwbedrijf. Veel aardappelen en uien en daarnaast suikerbie ten en enkele graansoorten. Een deel van de producten van het veld wordt sinds jaar en dag ver kocht in een winkeltje op het erf van de boerderij aan de Terneu- zensestraat (die daar ook rijks weg N61 is) bij Zaamslag. Daarnaast houden de Dieleman- nen al enkele decennia 20 tot 25 stieren. Niet als vleesrund voor de groothandel, maar om ze zelf af te mesten voor de liefhebber van het betere lapje vlees. De slager slacht de dieren en beent ze uit, maar de familie Diele man helpt mee met het uitbe nen. Ze sorteert het vlees en pakt het na het afrij pen ook zelf in. „Zo houden we controle tot aan de verkoop van de vleespak ketten, waardoor we zeker we ten dat de klanten eerste-klas vlees op hun bord krijgen", stelt Sjaan Dieleman. De boeren Dieleman halen al leen stieren in huis, omdat het afmesten van de mannelijke run deren goed is te combineren met het werk in de akkerbouw. Koe tjes en kalfjes zouden zaaien en oogsten van gewassen wel eens in de weg kunnen zitten. En 't Vlaanderhof is nog steeds een akkerbouwbedrijf, hoewel de vleesomzet intussen wel is uitge groeid tot een belangrijke poot van het bedrijf, bevestigt Sjaan. Het vlees wordt niet in de win kel in de schuur verkocht, maar in een aparte ruimte in de boe- renwoonst. Alles gaat volgens de voorschriften, keurmeesters zijn kind aan huis. Ze zijn zeer te spreken over de werkwijze van de familie Dieleman, bewij zen trotse certificaten over vlees kwaliteit en voedselveiligheid aan de wand. De dikbillen van 't Vlaanderhof leiden een leven als een prins al vorens ze tot vorstelijke vlees pakketten worden verwerkt. Ze komen als kalf van een half jaar en vertoeven vervolgens een groot deel van het jaar in grazi ge weiden rondom de boerderij, 's Winters lopen ze, vaak los, in de stal. Het rustige leventje en het malse gras en goede bijvoer (onder meer voederaardappels van eigen bodem) zorgt voor een fijne structuur, mals vlees en een exquise smaak. Die fijne smaak geldt voor het vlees van de hele stier. De vlees pakketten van 't Vlaanderhof wegen zo'n vijftien kilo. Ze be vatten onder meer rosbief, haas- en kogelbiefstuk en entrecöte, maar ook schenkel, stooflappen en lever. Sjaan: „De hoeveelhe den van elke vleessoort verschil len iets per dier; grootte en spier- structuur zijn nooit precies ge lijk. Maar de pakketten per rund bevatten altijd dezelfde hoeveelheden van alle vleessoor ten. Alle klanten krijgen dus eenzelfde pakket." Die pakketten bevallen immer goed, laat Wilco van Drongelen uit Zaamslag weten. „Mals en lekker." Hij komt deze keer al leen voor een zakje fritesaardap- pelen. Ook veel beter van de boer, zulke friet maak je niet met supermarktbintjes, grijnst Van Drongelen. René Hoonhorst Boerderijwinkel 't Vlaanderhof Terneuzensestraat 64, Zaam slag. Geopend op maandag tot en met vrijdag van 08.00 tot 18.00 uur, op zaterdag van 08.00 tot 17.00 uur. Behalve eigen pro ducten verkoopt de familie Die leman ook Zeeuwse streekpro ducten en seizoensproducten van andere agrariërs. Dit is de derde aflevering van een korte serie over boodschap pen doen bij de boer. bol in volle bloei staat. Binnen twee jaar is de plant sterk terug gedrongen en kunnen er weer andere planten groeien." Vier gebieden zitten sinds het begin van het ecologisch maaibe heer in het programma: de Riet dijk bij Zonnemaire, de Breed- sendijk bij Yerseke, de Rietput bij het Goese Sas en de Zoeten Haard. De twee dijken noemt Maas twee van de beste voor beelden van fraaie bloemdijken, met planten als geelhartje, gras lathyrus, kleine ratelaar, tril- gras (ofwel bevertjes) en vleugel- tjesbloem. Dankzij het trouwe onderhoud door vrijwilligers. Trouw, want het is wel zo dat het werk nooit af is; elk jaar op nieuw moet er gemaaid worden. De samenstelling van de vrijwil- ligersgroepen wisselt regelma tig. Sommigen zijn al langer dan tien jaar actief. Maas: „De mensen komen omdat ze het leuk vinden. Ze hoeven niet zo te geuren met resultaten. Ze zeg gen: laat ons maar lekker buiten werken." Op 6 september houdt Stichting Landschapsbeheer aan de Vogel kreek bij Hengstdijk een vrijwil- ligersdag. Er moet gewerkt wor den: maaien voor het zeldzame kruipend moerasscherm. En er wordt een nieuw samengestelde cursus maaibeheer gepresen teerd. Maar deze keer zal er ook worden stilgestaan bij 20 jaar vrijwilligerswerk. Rinus Antonisse de verschraling extra te bevorde ren." Volgens hem werpt het werk van de vrijwilligers vruchten af. De verruiging is flink terugge drongen en daarmee zijn ook de algemene soorten bedwongen. In hun plaats komen waardevol lere planten zoals orchidee, wa terdrieblad en kantig hertshooi. „De verschraling is in het alge meen goed gelukt. Slechts in en kele gevallen viel het resultaat binnen redelijke termijn tegen en werd het terrein uit het pro gramma gehaald", aldus Maas. Hij geeft aan dat de gebieden tenminste eenmaal in de twee jaar bezocht worden om te kij ken wat de resultaten van het vrijwilligerswerk zijn. Zonodig wordt het beheer aangepast. Witbol Maas noemt als voorbeeld de Zoeten Haard bij Renesse. „Die werd drie jaar geleden over heerst door de witbol, een domi nante grassoort. Dat kwam door dat we er te laat maaiden. We hebben het tijdstip vervroegd naar begin augustus, als de wit- Het werk is nooit af geuren en kleuren van de na tuur om je heen. Al doende is er ook veel geleerd over ecologisch maaibeheer, meldt Maas. „Eerst begonnen we pas met maaien als de mees te bloemen waren uitgebloeid. In de loop van de jaren kregen we meer inzicht en is het maai- tijdstip steeds meer vervroegd. Hoe later in het jaar je maait, hoe minder voedingsstoffen je afvoert en dus minder verschra ling. Als je vroeger maait is er ook tijd om in het groeiseizoen nog eens te maaien en daarmee De stichting Het Zeeuwse Landschap houdt van avond een excursie in het duin gebied Oranjezon bij Vrouwen polder. Het vertrek is om 19.15 uur aan de Koningin Emmaweg. Duur van de excursie: 1,5 a 2 uur. Kosten: 2,- per persoon, kinderen tot 16 jaar 1,- Dona teurs van Het Zeeuwse Land schap (en hun huisgenoten) mo gen gratis mee. Het Zeeuwse Landschap ver zorgt morgenavond in Zeeuwsch-Vlaanderen twee ex cursies. Om 19.30 begint (vanaf het gemaal aan de Zeedijk te Nieuwvliet-Badeen rondlei ding door de Verdronken Zwar te Polder. De kosten bedragen 2,- p.p., kinderen tot 16 jaar 1,-. Donateurs gratis. Om 18.30 uur is (in het bezoe kerscentrum Saeftinge aan de Emmaweg in Nieuw-Namen) het vertrek vooor een excursie door het Land van Saeftinge. Deelname kost 5,- kinderen van 10 tot 16 jaar betalen de helft. En ook hier geldt: dona teurs gratis. In het kader van het 100-jarig bestaan van Natuurmonumen ten wordt zaterdag 3 september een excursie gehouden in het Slotbos van Slot Haamstede en de Zeepeduinen. De rondleiding (deelnemers dienen zich van te voren aan te melden bij de VW-Haamstede) begint om 10.00 uur. Voor niet-leden van Natuurmo numenten bedragen de kosten 7, - en vooor kinderen tot en met 12 jaar 2,-. Kwekerij Het Groene Weegje in Kadendamme houdt zaterdag 3 en zondag 4 september een sier- grassenweekeinde. Bezoekers kunnen beide dagen van 10.00 tot 17.30 vrij rondwandelen in de kwekerij- en bamboetuin. De toegang is gratis. Sjaan Dieleman (rechts) en schoondochter Inge tonen een kist met rundvlees. foto's Peter Nicolai KINDERBOERDERIJ De kinderboerderij aan de Evertsenlaan in Temeuzen is een drukbezochte plek. Even brood brengen voor dè dieren, even eruit met de kinderen, even een om metje maken. Verstande lijk gehandicapten van de stichting Tragel verzorgen de dieren en onderhouden de stallen. In deze rubriek wordt wekelijks bericht over het wel en wee op de Temeuzense kinderboerde rij. Angelique (rechts) heeft de zorg over de paarden, foto Peter Nicolai Ja, beheerster Angelique is er best een beetje trots op. Het paard en de pony op de kinder boerderij barsten de voorbije maanden haast uit hun vel, om dat ze door bezoekers werden overvoerd met brood en fruit. Een afrastering, zodat de dieren niet meer in de buurt van men sen konden komen, was een tij delijke noodzaak. En dat heeft effect gehad. Tica en Jessica zijn kilo's afgevallen. Tel daarbij op dat Tica weer met regelmaat bereden kan wor den en je krijgt een sterk, ge zond paard. „Tica was de voor bije jaren twee keer zwanger, waardoor we niet meer met haar konden rijden. Eigenlijk is dat juist wel de bedoeling. Cliën ten moesten zich op haar rug kunnen uitleven. Laatst vroeg een passante, toen medewerk ster Irene op Tica reed, of zij dat ook eens mocht. Dat staan we niet toe. want we zijn geen ma nege. Tica is echt bedoeld voor de cliënten en medewerkers van de kinderboerderij. Maar door die ritjes ziet ze er weer heel goed uit. Haar bilspieren heb ben zich bijvoorbeeld goed ont wikkeld. Dat merk je tijdens het rijden", vertelt Angelique. Zij is op de boerderij de 'specia list' op het gebied van paarden. Ze draagt zorg voor Haflinger- paard Tica, haar veulen Missy, Shetlandpony Jessica en haar veulen WJ. De twee kleine dra vers hebben vorige week een ba sisinenting tegen influenza en tetanus gehad van de dieren arts. Over zes weken volgt een herhalingsspuit. Angelique: „En Missy is gechipt. Door middel van een heel klein plaatje onder haar huid is ze nu altijd op te sporen. Voor het geval ze eens weg mocht lopen." Ook pony Jessica heeft wel eens een medewerkster op haar rug, maar haar formaat staat eigen lijk alleen kleine rijders toe. Hoewel... „Veel mensen weten niet dat Shetlandpony's heel veel gewicht kunnen dragen. Vroeger werden deze dieren ge bruikt in de mijnen, om kolen te versjouwen. Daar waren ze per fect voor. Lekker klein en ze konden veel meenemen. Zonde was wel dat ze bijna nooit dag licht zagen. Ik las laatst trou wens dat het niet voor niets is dat Shetlandpony's heel kleine oren hebben. Ze komen, ja echt waar, van de Shetland-eilan- den. Daar kan het heel koud zijn. Hun manen kunnen dan hun oortjes bedekken. En die kou is ook de reden dat ze heel grote neusgaten hebben. Daar door kunnen ze warme lucht goed laten circuleren." Ook de Haflingerpaarden zijn bikkels in barre tijden. „Zij ko men oorspronkelijk uit Zuid-Ti- rol. Ze zijn erg gehard, ze kun nen bijvoorbeeld prima in de winter buiten staan en hebben relatief weinig voedsel nodig. In Nederland en Duitsland worden ze vaak gekruisd met Arabische paarden, zodat je mooie, luxe, rijpaarden krijgt. Maar langza merhand willen steeds meer mensen weer terug naar de ech te Tirolerpaarden. Dat zijn ech te trekpaarden, al zijn ze niet echt te vergelijken met de va riant die wij in Zeeland zo goed kennen", zegt Angelique. De paarden werden vorige week ook nog even ontwormd en de hoefsmid zorgde ervoor dat ze de komende maanden goed op hun benen blijven staan. „Daar om is het ook van belang dat ze niet te dik worden. Als ze te zwaar zijn, kan het hoefbeentje - midden in de hoef- kantelen. Vervolgens ontstaat er een blaar en gaat het paard kreupel lopen. Dat bijvijlen van de hoeven ge beurt om een verkeerde stand van de hoef te voorkomen. Want dat kan weer zorgen voor een verkeerde belasting van de pe zen." En of dat allemaal nog niet ge noeg is, liep Tica vorige week ook nog een lelijke open wond aan haar kaak op, waarschijn lijk doordat ze zich aan een hek- werk schuurde. Angelique: „Daar hebben we de dierenarts voor laten komen. Antibiotica en honingzalf moeten de wond weer helen." Raymond de Frel foto's Dirk-Jan Gjeltema De vrijwilligers hebben hun nut bewezen Ette chetol StRKKP*'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 25