Lichtbakentjes in het veen draagt zware rouw De boerin Nieuwe Raadkaart Bie naebie aol de huus stoeng er niks achter Lopend door de geulen van natuurgebied Het Verdron ken Land van Saeftinge kom je regelmatig stukken veen tegen. Op afstand lijkt het een op het zand zonnende zeehond, maar dichterbij gekomen blijkt het om een brok veen te gaan. Meestal zijn ze cilinder-vormig. De vraag is, hoe deze brokken veen in de geulen terecht zijn gekomen. Aan de noordkant van Saef- tinge, langs de oever van de Westerschelde, bevinden zich turfbanken. Van deze turfban- ken breken geregeld stukken af. Soms zijn deze meer dan een me ter groot. Ze worden met opko mend water mee de geulen in ge nomen. Met de kracht van het De PZC sponsort Het Zeeuwse Landschap. In 'Natuurlijk Zeeland' doen medewerkers van deze stichting verslag van wat er speelt in de Zeeuwse na tuurgebieden: onverwachte vondsten en bijzondere ge dragingen passeren weke lijks de revue. En natuur lijk ook de successen en mislukkingen in het be heer. water worden ze over de bodem voortgeduwd. Daardoor slijten de hoeken af en krijgen ze uitein delijk een ronde vorm. Er zijn twee verschillende soor ten veen in Saeftinge. Dat is toe te schrijven aan het feit dat het gebied in tweeën gesplitst wordt door een pleistocene dekzand- rug die van zuid naar noord loopt. Aan de oostkant was het water zoet, dankzij de invloed van het zoete Schelde water. Er ont stond veen doordat onder in vloed van de zeespiegelstijging het grondwaterpeil steeg. Dat zorgde voor voedselrijke moeras bossen. Het zoete water van de Schelde zorgde voor een zoetwa- tergebied waarin planten, die normaal tot humus vergaan, voor veenvorming zorgden. Aan de westelijke kant ontstond er een mariene sfeer onder in vloed van het zoute water dat via de Noordzee aangevoerd werd. Door de stijging van de zeespiegel werd het lager gele gen gebied regelmatig over stroomd door zout water. Daar door ontstond het rietveen. Daarin groeiden, door verzoe- dinsdag 30 augustus 2005 Wat a mien in m'n sportieve loopbaene nooit is gelukt, is m'n na ruum een jaer schrieve in Streektaal wè overkomme. Ik ebbe een fan (vö dit woord kan 'k hin goed Zeêuws woord vin- de, of het moe 'bewonderaer' we- ze). Eigenlijk moe'k zeie: 'Ik eb be éên fan'. Oe goed of ik ook geprobeerd eb be te voetballen en oe fanatiek of ik ook tenniste, nooit ei t'r ie mand echt openlijk gezeid, dat' un een fan van mien was. Mè noe ebbe ik er éên... En éên is na tuurlijk nie vee. Ik kan nog over al over straete zonder da ze m'n an zitte gaepe of mee mien op de foto wille. Di ei ook nog nie mand hysterisch lope krijse a'k erregens langs kwam. Mè nog nie zó lang gelee ei iemand zelf tegen mien gezeid, dat ze een fan van m'n was. Jae, je leest het goed, het was een 'ze'. Vöda julder di noe wat achter han zoe- ke en dienke, dat er noe een ver- haol vol sensatie komt, dan za'k eest drek een korte toelichting geve. Ze is eêl wat ouwer as mien en m'n vrouwe was t'r bie, toen a ze 't gezeid eit. Ze leest mien stikjes in de diesendagse krante aoltied drek as ze 's ochens uut bed komt. Ze gaet d'r echt vö zitte, ei ze verteld. En ze geniet d'r vee van. Natuur lijk leest ze iedere weke het dia- lectverhaol in de krante en ze vindt ze aol leuk, mè die van mien. Di is ze natuurlijk een fan vö. Ze kan ze goed leze en goed begriepe en ze zit nöha es in d'r eihen te lachen om wat a'k schrieve. Z'oopt da'k het nog lang en vee mag bluve doe. Kiek, dat doe je natuurlijk as schriever eêl goed. Je weet bie 't schrieven, dao je in ieder geval éên persoon plezier bezurgt. En dat za vandaehe dan een vroege verrassing vö d'r weze! Noe bin d'r (gelukkig) ook men sen, die a t'r vö zurge, da'k mee aolebei m'n bénen op de grond bluve stae. Ik kenne namelijk ook iemand, die, zeker en vast, mien verhaolen nooit wil leze, a leest'un de PZC a jaeren. Ik zou die persoon een anti-fan kunne noeme. Ie ei m'n d'r wè es over angesproke en ie was eêl dude- lijk: ie vond het lezen van zukke verhaolen zonde van de tied. Het lezen van een verhaol in 't dialect duurt vee langer dan ies leze in 't Nederlands. Je moet het twi keer leze, vödao je't soms begriept en dikwijls moet' un 't nog ardop han leze ook. Neê, di wil t'un z'n geêst en z'n essens nie op pienige. Die man kan zelf best leze En ie verstaet het Zeêuws eêl goed. Ie mag zelfs vö z'n naeme 'drs' zet te en ie ei deugeleerd in onze ei- hen taol. Je zou dus zegge, dat' un toch wè énige belangstelling zou ebbe. Mè neê, ie peinst t'r nie over! Ik ebbe die man vroe ger, toen'un nog een kind was, een jaer geprobeerd van aoles bie te briengen, mè noe mien ver haolen leze, di kan 'un nie an be ginne! Nou ja, beginne wè, mè nae drie regels zit'un d'r a over dat'un een woord anders zou schrieve of êlemaele een ander woord zou gebruuke. Ie weunt namelijk nie op Walchere, dus px-aot'un een bitje anders dan mien. En zodoende schiet'un hlad nie op mee 't lezen en komt' un nooit bie 't einde van 't ver haol. Vö die man oef dus eêl de Streektaal nie. Ie slaet het in ie der geval over. Ik dienke, dat de andere streek- taolvertellers ook wè zulke ervaringen ebbe mee de lezers. Mensen, die a ze kenne geve d'r mening of laete merke, da ze de stikjes in de krante gelezen eb be. Ze zulle misschien Engel Reinhoudt op z'n durp wè es vraehe of'un de kortste weg weet nè het dichtstbieziende 'boerdeêl'. En as Rinus Willem- se erregens in Zeêuws Vlaende ren binnenkomt, bin d'r ook wè mensen, die a eest vraehe of ze misschien ook kans lope binnen kort d'r eihen uutspraoken te herkennen in Streektaal. Joop van Zijp zit 'oog en droog' in 01- land en oort alleên via, via, wat a ze, speciaal in Schouwen, vin- de van z'n miemeriengen over de tied lange vöda't 'waeter' kwam. En mien vraehe ze, wi a'k toch op strange zö a aol nè zitte kieke, as ik ies over tatoes of blote lichaemsdêlen schrieve. En oevee vö ons onbekende men sen onze verhaolen leze, bluuft toch een raedsel. Toch ebbe m'n nog een schone taak bie 't in stand ouwen van ons dialect. Wan as me nie op- passe, dan sterft het uut. Dat leste wier m'n pas wi aoke- lig dudelijk toen a'k 't rapport van onze kleindochter onder ogen kreeg. Ze ei groep tweê mee succes deulope en is klaer om 'echt' te han lere leze en schrieve. Het rapport zag t'r keu rig uut. Ze wier op vee onderdêlen beoordeêld. Mè ach ter éên onderdeêl stoeng niks. Achter: 'Spreekt dialect' was 't leeg. Ik zei tegen d'r, da'k dat wè een bitje jammer vond. Dat ao'k noe nie moete zeie, wan ze vertelde drek, dat zoies juust eêl goed was. Je moest hin dialect praote, wan dat was hlad nie goed. Bie naebie aol de huus stoeng er niks achter. Toen wist ik genoeg. Me moete ons best bluve doe om 't dialect in stand t'ouwen. Misschien komt er nog es een tied, dat er achter 'Spreekt dialect' za stae: 'Gelukkig nog wè'. Frans van der Heijde Geul met veenbrokken in Saeftinge. foto Het Zeeuws Landschap De Amerikaanse boormossel. ting van het gebied, bomen. Als eerste de berk en de els en later dennenbomen. Door de stijging van het grondwaterpeil stierven deze bossen af en vormde zich een nieuwe veenlaag. De vorming van het veen in het oostelijk deel is zo'n 7.800 jaar geleden begonnen. De veenvor ming in het meer zoute, westelij ke deel is jonger en begon zo'n 6.000 jaar geleden. Bij het vinden van een brok veen is het interessant om er eens goed naar te kijken. Soms zitten er nog zaden en andere plantenresten in. Een ander op vallend element zijn de gaten er in. Die zijn gemaakt door de boormossel. Boormossels zijn mariene tweekleppige weekdieren die zich in steen, hout, veen en zand boren. Dat doen ze met een draaiende beweging. De schelp van de boormossel is aan de ene kant breder dan aan de andere kant. Het bredere deel is aan de buitenkant ge tand. Dat werkt als een vijl waarmee geschraapt kan wor den. Beide helften van de schelp kunnen over elkaar worden ge schoven dankzij de scharnier, die de twee helften verbindt. Door afwisselend samentrekken van twee sluitspieren schuiven de twee schelphelften langs el kaar in een soort zig-zag bewe ging- De boormossel heeft twee si fons, één waarmee hij water, zuurstof en voedseldeeltjes naar binnen zuigt en één waarmee hij de afvalstoffen afvoert. Voedsel deeltjes worden door de sifon naar binnen gezogen. Ze wor den via de kieuwen opgenomen in het slijm en daarna naar de mond gebracht. Vervolgens ko men ze in de maag terecht. Dit vervoer vindt plaats met behulp van trilhaartjes. Ook het uit scheiden van de afvalstoffen gaat met behulp van trilhaar tjes. In Saeftinge komen drie soorten boormossels voor; de witte boormossel, de ruwe boor mossel en de Amerikaanse boor mossel. De boormossels blijven hun hele leven boren, behalve de dunschalige boormossel. De ze graaft zichzelf vast doordat hij tijdens het graven steeds gro ter wordt en dus zijn holletje niet meer uit kan. Het bijzonde re van een boormossel is, dat hij lichtgevend slijm afscheidt. De gewone boormossel heeft drie paar krachtige lichtorga- nen, die een lichtgevend slijm afscheiden. Het slijm geeft een groenachtig blauw licht af. Het is jammer dat we hier weinig of niets van zien, omdat de boor mossel in het veen zit. Kitty Galle drikskinderen merkt op dat het eerste huis rechts, bewoond door de familie Pladdet, werd afgebroken en herbouwd; bewo ners waren toen de familie Van Mourik. „Het huis links ernaast is sinds enkele jaren weer in oude staat teruggebracht. De wo ning daarnaast is helemaal ver bouwd en is heel lang .een krui denierswinkel en ook postkan toor geweest, bewoond door de familie Beeke. De andere huisjes zijn of verbouwd of helemaal verdwenen." C. J. Rouw uit 's Heer Hendriks kinderen geeft aan dat de brand- vijver op de voorgrond vroeger bekend stond als de schoolpit. I. Minnaard-Glaser uit 's Heer Arendskerke herkent de man met de handen in zijn zij. „Het is mijn opa, bakker Korstanje. Het meisje met de strik in het haar is mijn moeder Cathrien, en naast haar zusje Cor." De bakkerij stond op het plein naast de niet zichtbare school. Ernaast was de werkplaats van Jacob Rouw. C. M. J. Snoep-Re- mijn uit Goes schrijft dat Son- nevijle de laatste bakker op het dorp was. Rinus Antonisse De waardebonnen gaan naar: J. van de Kreeke, 's Heer Arends kerke, C. J. Rouw. 's Heer Hen drikskinderen en A. Kole 's Gra venpolder. Een verdwenen stadsbeeld - maar eigenlijk ook weer niet helemaal - staat op de nieuwe raad kaart uit de collectie van Hans Lindenbergh. De vragen zijn: om welke plaats gaat het en hoe luidt de naam van de plek? Nadere bijzonderheden over de situatie toen, nu en in de toekomst zijn welkom. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk zaterdag 3 september worden gezonden naar: Redactie PZC Buitengebied, postbus 31, 4460 AA Goes; fax 0113-315669; e-mail redactie@pzc.nl. Onder inzenders van een goede oplossing worden drie waardebonnen verdeeld. Tot in het buitenland wordt de rubriek Raadkaart beke ken. Vanuit Stockton (War wickshire) reageren Bob en Jan Eaton op de aflevering van vori ge week. Dankzij internet kun nen ze de PZC lezen en zodoen de ook de raadkaart zien. „Ik denk dat de foto op 's Heer Hen drikskinderen genomen is, want het aller-linkse huisje lijkt mijn overgrootmoedershuisje", schrij ven ze. Het gaat inderdaad om het dorpsplein - nu gewoon Plein geheten - van de Goese dorpskern 's Heer Hendrikskin deren. Ontstaan in de 13e eeuw op ini tiatief van Hendrik van Schen- ge. Na zijn dood gaven zijn kin deren opdracht voor bouw van de kerk. De lage toren stamt uit de 14e eeuw en is nooit afge bouwd. In 1880 is een achtkan tig bovenstuk op de toren ge plaatst. „Een zogenaamde peper- buzze", weet C. F. Stevense uit Middelburg. Hij meldt dat het dorp na de stichting van de kerk een goede gooi deed naar de langste plaatsnaam: Tserheynde- rickskijnderkercke. „Spreek dat maar eens een paar keer vlug achter elkaar uit." De foto is gemaakt omstreeks 1915-1930, schrijft P. Hart- hoorn uit Amsterdam. „Op het achterste huisje, achter het Zeeuwse boerinnetje met aan de hand een klein kind, is een lange stok te zien, die ogenschijnlijk uit de deur steekt. In feite is het een polsstok die over de schou ders van een man naar binnen gedragen wordt. Die man was mijn vader (Mar)tinus Hart- hoorn, geboren Baarsdorp 1887, overleden Amsterdam 1936. Hij was op dat moment schotter, net als zijn vader." L. Kraak-van de Vrie uit Goes is op het dorp ge boren en woonde er tot haar 25e. „Even naar rechts stond de school die ik vanaf mijn zesde jaar bezocht in 1935. Het huis helemaal rechts werd bewoond door Dina en Toon Pladdet. Ze hadden hun kleindochter in huis, Dientje Glerum. Ze zat bij ons op school. In het grote huis woonde de familie De Jager en helemaal aan het eind staat Jan na Bak, die een snoepwinkeltje had. Ze had een groot assorti ment, alles voor een en twee cent." Net als meerdere inzen ders noemt Kraak de man voor aan, bakker P. Korstanje, met twee van zijn dochters, Cathrien en Corrie. „De boerin in rouw is volgens mij Trui Vermeule, ze woonde op een boerderij tegen over de school." Volgens Ste vense gaat het om zware rouw. „De donkere klederdracht die gedragen werd bij overlijden van zeer naaste verwanten. Bij overlijden van andere familiele den werd de lichtere rouw gedra gen, dat wil zeggen minder zwart." J. J. Sonnevijlle uit 's Heer Hen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 24