Vertrek Bouma nieuwe klap PSV PZC Clijsters probleemloos verder Nederland worstelt zich langs Polen Petacchi lijkt klaar voor het WK Goud voor zeilsters na ontrafelen geheim in baai San Francisco 19 Verdediger tekent vrijwel zeker meerjarig contract bij Aston Villa JCI-onderzoek luurt nog aim een week Eerste goal Lord voor Fortuna Andere opzet bekertoernooi KNVB Olympique Lyon met schrik vrij Collina zet zichzelf buitenspel Kabinet: meer geld voor sport HHh Gouden Schoen Van Bommel dinsdag 30 augustus 2005 tor Marc van Veen jjERTOLLANO - I)e sprinters urnen zich in de Vuelta op ior de wereldtitelstrijd in iadrid. Alessandro Petacchi aakt vooralsnog de beste in ruk. De 31-jarige Italiaan won Heren de eerste massasprint jde Ronde van Spanje. H versloeg redelijk eenvoudig Bk Zabel en Tom Boonen. Ze kwamen wel aan het wiel, maar er niet overheen. Bradley McGee vergrootte zijn voorsprong in het algemeen klas sement door wat bonificatiese conden bijeen te sprokkelen. Het was uitkijken naar het eer ste duel van de sprinters. Tom Boonen, tweevoudig ritwinnaar in de Ronde van Frankrijk, doet de Vuelta aan om zich in vorm te rijden voor de WK. Gisteren had hij niet de macht voor een echt duel met Petacchi. „Een goede Tom Boonen was hier geen derde geworden", gaf hij direct na de etappe aan. De massasprint was een logisch gevolg van een saaie rit ten zui den van Madrid, straks ook de stad waar de wereldtitel op het spel staat. Javier Pascual Rodriguez was zo'n beetje de enige die de eento nigheid even kon verdrijven. Hij ging na zeventig kilometer in de aanval en zag het peloton 25 ki lometer voor de streep weer aan zijn achterwiel terugkeren. Vervolgens deden de knechten van Petacchi hun werk naar be horen. Ze brachten de kopman van Fassa Bortolo in de straten van Puertollano keurig in stel ling. Petacchi versnelde de laat ste honderdvijftig meter en nie mand lukte het hem te passeren. De Italiaan behaalde in Puertol lano zijn 21e zege van het sei zoen en zijn dertiende in totaal in de Ronde van Spanje. Petacchi was blij met zijn zege. De Italiaan verklaarde met het oog op het WK ook nog niet hon derd procent te zijn. „Zondag kon ik niet mee op de klim", zei de Italiaan. „De rit was nu wat vlakker. Ik heb mijn kans gegre pen." ANP tor Frank van den Heuvel [NDHOVEN - De aanstaande ansfer van Wilfred Bouma is in nieuwe klap voor PSV. De elinonder is de vijfde basisspe- r van het succesteam van vo- g seizoen die zijn biezen pakt. nma onderging gisteravond a medische keuring bij Aston illa en zal zo goed als zeker n meerjarig contract tekenen j de club uit het Engelse Pre- iership. jjuma toog gisteren met zijn akwaarnemer Ger Lagendijk kar Londen voor onderhande len met Aston Villa. De En- Jse middenmoter meldde zich belopen vrijdag bij PSV, waar- i alles in een sneltreinvaart pest worden afgerond omdat pende woensdag de interna- Miale transfermarkt sluit. Gis- ivond laat had Wilfred Bou de eerste testen achter de ig. vanochtend volgt het twee deel van de keuring, transfer is volgens Ger La- ïdijk voor 'zeventig tot vijfen- 'entig procent' rond. „We zijn dus nog niet helemaal uit. Er nog een paar vraagtekens, het er goed uitziet? Nou, het it er in ieder geval niet slecht Clausule uus Hiddink beaamde dat de aarschijnlijke bliksemtransfer in Bouma PSV met grote pro lemen opzadelt. Na Mark van Dmmel, Johann Vogel, Ji-sung ark en Young-pyo Lee is Bou- a al de vijfde speler van het iste elftal van vorig seizoen ARIJS - De Internationale fielren Unie UCI zal pas over in dag of tien bekendmaken at het onderzoek naar de do- ingaffaire rond zevenvoudig üunvinnaar Lance Armstrong seft opgeleverd. Dit maakte de Cl gisteren bekend. Drige week onthulde de Franse lortkrant L'Equipe dat Arm- rong bij zijn eerste Tourzege I 1999 epo zou hebben ge wikt. L'Equipe legde de hand linformatie dat twaalf mon- prs uit die tijd epo bevatten, ps van die monsters zouden In Armstrong zijn. ANP/AFP waar een streep doorheen gezet kan worden. Een vervanger ha len is bovendien niet zo gemak kelijk. „Het geeft grote zorgen als je op het laatste uur nog met zo'n vertrek wordt geconfron teerd", zei de technisch direc teur en coach van PSV. De Eindhovense club had even wel geen mogelijkheid om Bou ma tegen te houden. Net als bij Lee was in zijn contact een clau sule met een gelimiteerde trans fersom opgenomen. Aston Villa is bereid dat bedrag op tafel te leggen, waarmee er geen beren meer op de weg liggen voor Bou- Hiddink bestempelde het ver trek van zijn centrale verdedi ger als 'een mokerslag'. „Zeker omdat het heel moeilijk is om op stel en sprong te anticiperen. Het is allemaal legaal wat er ge beurt, maar het komt erg ongele gen." PSV heeft nog twee dagen om eventueel een of meerdere spe lers uit het buitenland te halen. Met Tottenham Hotspur is ge sproken over een eventuele huur van Reto Ziegler, de negentienja rige Zwitserse international die in Londen nauwelijks aan spe len toekomt. De kans dat de mid denvelder komt, lijkt niettemin klein. „Tottenham doet heel moeilijk", was alles wat Hid dink gisteren kwijt wilde daar over. Tottenham zelf heeft voormalig Heerenveen-speler Erik Edman aangeboden, maar PSV ziet in hem geen echte versterking. GPD Kim Clijsters had in de eerste ronde van de US Open geen kind aan de Duitse Martina Midler. De Belgische won met 6-1 6-2. van onze sportredactie NEW YORK - Kim Clijsters steekt in een uitstekende vorm. Heel veel energie hoefde de Bel gische in de eerste ronde van de US Open niet te investeren. Ze bivakkeerde en controleerde op haar favoriete plek, de basisli- ne. Haar tegenstander Martina Müller uit Duitsland kon na 53 minuten inrukken met slechts drie games op zak: 6-1 6-2. Een ijzersterke eerste service ge combineerd met rake klappen achter uit het veld hielpen Clijs ters in New York gemakkelijk verder. Ze was dit jaar inmid dels al goed voor zes toernooi- overwinningen. Serena Willi ams, als achtste geplaatst in New York. had eveneens een re latief rustige openingsmiddag. De winnares van de US Open in 1999 en 2002 had meer te stellen met haar uiterlijk dan met haar tegenstander. In de eerste set worstelde ze tot vermaak van het publiek meer met haar hin derende diamanten oorringen dan met Yung-Jan Chan uit Tai wan. Ze deed ze uiteindelijk maar af. De eerste set pikte ze en passant mee in 6-1. Williams, die in de aanloop naar dit toer nooi worstelde met blessures aan de linkerenkel en linker knie, deed het in de tweede set iets rustiger aan tegen de zes tienjarige Chan: 6-4. Een andere zestienjarige redde het wel in de eerste ronde. De talentvolle Ni cole Vaidisova uit Tsjechië, als 26e geplaatst, wees haar landge note Kveta Peschek terug met 6-3 en 6-1. Wervelstorm De lichaamstaal van Bobby Rey nolds sprak al in de tweede set boekdelen. Het hoofd hing, de oogopslag was berustend. De keke Taekema scoort in het duel met Polen voor de tweede keer uit een straf corner. Nederland won het duel met 2-1. foto Koen Suyk/ANP )rRobert-Jan Friele IN HAAG/LEIPZIG - Bonds- ich Roelant Oltmans zag geen len zijn ploeg om te gooien na tegenvallende 5-4-zege op inkrijk. In het tweede EK- ■1 van de hockeyers kon hij h daarom ergeren aan dezelf- jverdedigende gebreken. Niet- iin won Nederland in Leipzig it 2-1 van Polen. it Poolse tegendoelpunt viel f in de laatste minuut. Tot die speelde Nederland niet £d, maar na de 1-0 m de ze ventiende minuut en de 2-0 in de 52ste minuut, hoefde Olt mans niet echt te vrezen voor puntverlies. Zelfs voor open doel zag spits Artur Mikula na mens Polen geep kans te scoren. Dat de Oost-Europeanen kan sen kregen, had vooral te maken met het gebrek dat Nederland te gen Frankrijk ook al parten speelde: bij balverlies laten de hockeyers hun tegenstander te veel ruimte. Zo kon Polen enke le keren een gevaarlijke counter plaatsen. „We hebben het ons zelf moeilijk gemaakt", aldus Oltmans. Nederland mag dan verdedi gend nog wat wankel opereren, aanvallend zal het met het zelf vertrouwen redelijk goed zitten. Met Taeke Taekema als man voor de straf corners weten de hockeyers dat ze elk duel kun nen rekenen op doelpunten. Hoewel het rendement van de strafcorner (twee op negen) gis teren naar internationale maat staven laag was, diende deze wel als basis voor de overwin ning. Taekema zei daarom te voelen dat Nederland de juiste EK-vorm heeft. Met zes punten uit twee wedstrijden is de ploeg in elk geval zeker van een plaats in de halve finale. Donderdag bepaalt het duel Ne- derland-Spanje wie er poulewin naar wordt. Het is voor Oltmans te hopen dat zijn selectie dan weer fit is. Hoewel hij had aan gekondigd geen wijzigingen in zijn elftal te willen doorvoeren, werd Oltmans daartoe gisteren toch gedwongen. In het spelers hotel heerst een griepvirus. Teun de Nooijer was daardoor niet helemaal fit. Omdat hij tijdens de war- ming-up moest overgeven, be gon hij op de bank. De Nooijer voelde zich pas in de tweede helft fit genoeg voor een inval beurt. Timme Hoyng nam op het middenveld de plek van De Nooijer over. De dribbelaar van Amsterdam had de openings wedstrijd tegen Frankrijk nog op de tribune plaatsgenomen, nadat hij tijdens een van de laat ste trainingen een bal op zijn voet had gekregen. Zijn clubge noot Jesse Mahieu bleef als ge volg van het griepvirus achter in het hotel. De medische staf heeft de hockeyers inmiddels verboden water uit de kraan te drinken in het hotel. GPD SITTARD - Lionel Lord heeft gisteravond zijn eerste com- i petitietreffer voor Fortuna Sittard gemaakt. Het doel- I punt bleek niet voldoende voor de zege, omdat zijn oude I club Cambuur in blessuretijd nog gelijkmaakte: 2-2. In de strijd om de eerste-periodetitel zijn Volendam, Ex celsior en VW de voornaamste kandidaten om die prijs in de Gouden Gids Divisie binnen te slepen. Volendam won duidelijk van AGOW (3-1). Excelsior (1-0 tegen TOP Oss) en VW (2-1 bij Emmen) haalden pas in de slot fase drie punten binnen. De drie clubs hebben na vijf speelronden dertien punten verzameld. De kansen van FC Dordrecht lijken na het gelijkspel tegen De Graafschap (1-1) verkeken. De ploeg van Souburger Gérard de Nooijer heeft twee punten minder. ANP ENSCHEDE - Er komt een eind aan de privileges die de topclubs en de Uefa Cupdeelnemers hebben in de KNVB-beker. Vanaf volgend seizoen zijn alle clubs vanaf de tweede ronde van de partij. Nu is het nog zo dat de top clubs pas vanaf de achtste finales instromen. Volgend sei zoen spelen in de eerste ronde 48 amateurclubs op basis van het knock-out-systeem tegen elkaar. De 24 winnaars komen in de tweede ronde, waarin alle bvo's, de kam pioen van de belofteneredivisie en de winnaar van de be loften-bekercompetitie meedoen. GPD LYON - Het elftal van de Franse voetbalkampioen Olym pique Lyon is gisteren met de schrik vrijgekomen, toen het vliegtuig waarin het zat een noodlanding moest ma ken. Vlak voor de landing op het vliegveld van Lyon ver loor de piloot de macht over het toestel. De noodlanding die volgde gebeurde met zo'n harde klap dat alle wielen explodeerden en een vleugel ernstig beschadigd raakte. De voetballers klaagden over verschijnselen van shock en pijnlijke ribben. Lyon keerde terug van de gewonnen uit wedstrijd (0-2) tegen Auxerre. ANP/RTR ROME - Pierluigi Collina stopt met fluiten. De Italiaanse scheidsrechter heeft de eer aan zichzelf gehouden na een rel over een sponsordeal met Opel. Collina tekende on langs een lucratief contract met de autofabrikant ter waarde van 800.000 euro. Omdat Opel ook sponsor is van AC Milan verbande de Italiaanse scheidsrechtersbond hem naar de Serie B. Collina: „Na 28 seizoenen heb ik be sloten om mijn ontslag in te dienen. Ik kan er niets aan doen. Mensen moeten een scheidsrechter geloven. We heb ben echter allemaal verloren." ANP/RTR DEN HAAG - Het kabinet besteedt de komende jaren aan merkelijk meer geld aan de sport. In 2006 al stelt het Mi nisterie van VWS 95,8 miljoen euro beschikbaar. Dat be drag loopt rond 2010 zelfs op tot circa 100 miljoen. Speer punten in het beleid van staatssecretaris Ross zijn onder meer toename van sportactiviteit in zijn algemeenheid en bij allochtonen in het bijzonder, het verbeteren van de po sitie van de coach en de scheidsrechter. ANP foto Brian Snyder/RTR Amerikaanse tennisser kwam er voor het thuispubliek in New York niet aan te pas tegen Rafael Nadal. De negentienjari ge Spanjaard ging als een wer velstorm over de baan, energiek en krachtig. Niet meer dan drie sets in 51 minuten had de win naar van Roland Garros nodig om de tweede ronde van de US Open te bereiken: 6-3 6-3 6-4. Wat Reynolds, nummer 132 van de wereld, niet lukte kreeg zijn twintigjarige landgenoot Brian Baker, nummer 195 van de we reld, wél voor elkaar. Die kende nauwelijks problemen met de nummer negen van de plaat singslijst. Gaston Gaudio. De Ar gentijn, dit jaar toch al goed voor vijf titels, berustte al vlot in de komende nederlaag. Het wil maar niet vlotten tussen de US Open en de Argentijn. Nog nooit reikte Gaudio verder dan de tweede ronde. Nadat Ba ker (wildcard) de eerste set had gewonnen via een tiebreak, kwam de Argentijn er niet meer aan te pas. Zijn jonge tegenstan der gaf niks meer weg en zege vierde met 7-6 6-2 6-4. ANP HILVERSUM - Mark van Bom mel is gisteravond op het Natio nale Voetballer van het Jaar-ga- la gekozen tot beste speler van het afgelopen seizoen. De voetballer van Barcelona, vo rig jaar nog in dienst van PSV, kreeg zijn gouden schoen uit handen van PSV-verzorger Mart van den Heuvel. De twee de prijs ging naar Feyenoorder Dirk Kuijt. AZ-speler Landzaat veroverde de bronzen schoen. Voor Kuijt was het een mooie avond. Naast de zilveren schoen werd hij ook gekroond tot beste schutter van de eredivisie. Hij maakte vorig seizoen 29 doel punten voor de Rotterdamse club. De Johan Cruijff-prijs, de onder scheiding voor het grootste ta lent op de Nederlandse velden, ging naar Salomon Kalou (Feye- noord). De Ivoriaan werd op het podium gelauwerd door bonds coach Marco van Basten. ANP door Gerben van 't Hek DEN HAAG/SAN FRANCIS CO - Vol bravoure stortten zeilsters Lobke Berkhout en Marcelien de Koning zich zon dagnacht in de feestvreugde na het behalen van hun we reldtitel in de 470-klasse. Berkhout bekende al voor het WK klaar te zijn geweest voor een groots feest. „Ik heb hier heel gave cowboylaarzen gekocht. Mooi voor het po dium, dacht ik bij het afreke- Tussen de officiële huldigin gen en het informele feest door vonden de uitgelaten zeilsters Lobke Berkhout (27) en Marcelien de Koning (25) toch nog een moment om hun website actueel te houden. 'We zijn wereldkampioen' stuurde het Hoornse zeilduo vol trots de digitale snelweg op. In hoofdletters en met een lange reeks uitroeptekens. Ondertussen piepten en tril den de mobiele telefoons van het tweetal onophoudelijk. Dat Hoorn en omgeving zich opmaakt voor een groots ont haal als de wereldkampioe nen in de olympische 470- klasse morgen thuiskomen, was duidelijk. Een eindeloze stroom felicitaties maakte vanuit Nederland de over steek naar San Francisco. Als of het in Nederland niet al haast middernacht was toen Berkhout en De Koning hun boot voor de laatste keer met succes over het geliefde woeli ge - en kille - water tussen de Golden Gate Bridge en Alca- traz hadden gestuurd. Maquette Vijf van de veertien races kwamen de Hoornse vriendin nen als eerste over de meet. Waarvan vier keer in de eer ste dagen. De beloning voor een perfecte voorbereiding. Het 'geheim van de baai' werd namelijk al voor het WK ontrafeld door Berkhout en De Koning. Met dank aan de maquette van de baai die het tweetal ontdekte én mister Heineken. „Aan de andere kant van de Golden Gate bleek een gede tailleerd schaalmodel te be staan waar ze in zestien minu ten tijd eb en vloed, en alle stromingen simuleren. Super handig om dat te zien. Onze concurrenten hebben dat vast niet geweten." Zoals de rest van de 'vloot' het ook moest doen zonder de tips van mister Heineken. „Een meteoroloog met pen sioen die alles wist van de wind en het getijde hier. Hij zeilt hier al zijn halve leven. Hij sprak geen woord Neder lands, maar schijnt ergens nog wel familie te zijn van de bierbrouwers." In de eerste races overklaste het duo daardoor het veld. Naarmate de week vorderde, werd het moeilijker dat pres tatieniveau vast te houden. „De rest kreeg het kunstje langzamerhand ook door", grinnikt Berkhout. Zwarte dag De achtervolgers kwamen steeds een stapje dichterbij en zaterdag leek dé zwarte dag te worden. In de elfde ra ce ramde het Nederlandse tweetal de finishboot. In plaats van als tweede kwa men Berkhout en De Koning als 23e over de meet, waai- door het tweetal terugzakte naar de derde plek. Een pro test tegen de Franse concur renten Petitjean en Doroux, die geen voorrang hadden ver leend, bracht de Noord-Hol landse combinatie voor de laatste dag echter terug aan kop. „Marcelien kwam jui chend uit de jurykamer toen we het protest hadden gewon nen." Zwarte zaterdag werd zo de voorbode van de zonnigste zondag uit de gezamenlijke loopbaan die alweer vijf jaar duurt. Zeker toen hun per soonlijke coach Jacco Koops zaterdagavond ook nog eens als verrassing in het Neder landse zeilkamp binnenviel. „Jacco was na een paar da gen, zoals afgesproken, naar de bruiloft van zijn broer ge gaan. Hij zou eigenlijk niet te rugkomen, maar heeft toch weer een ticket terug ge boekt. Hij wilde niks missen. En terecht." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19