We moeten niet zielig doen Eilanden dansen op lange benen fcuud Lubbers gast )ij Afrika-talkshow )p Film by the Sea Kampong is mooi als vakantieplek lijna helft van jngeren vervult jiakstraf bij forgsaam ultiple Sclerose foto gestolen op lomerexpositie Muskusrat Zandbeelden langer te zien Auditie voor rol in Fame Zwemverbod bij Oesterdam Het werk Rock on antlers van kunstenares Anneke de Witte. foto Ruben Oreel door Ernst Jan Rozendaal RITTHEM - Het werk van de Amsterdamse kunstenares Anne ke de Witte lijkt geschapen voor Fort Rammekens. In de door wa ter omgeven voormalige vesting bij Ritthem toont ze eilanden en fortificaties, uitgevoerd in brons of aluminium gecombi neerd met keramiek. Sommige van haar sculpturen lijken op grote krabben die vanuit de Wes- terschelde het fort zijn ingekro pen. De eilanden van De Witte zijn niet zomaar stukken grond of steen in water. Ze heeft zich in gebeeld dat al het water als het ware is verdampt. Het eigen lijke eiland, dat deel dat nor maal gesproken boven water uit steekt, is goed te onderscheiden, omdat een strakke lijn duidelijk maakt waar het peil heeft ge staan. Maar De Witte toont zo doende ook wat gewoonlijk aan ons oog onttrokken blijft, het fundament van een eiland. Natuurlijk maakt zij daarbij ge bruik van haar fantasie. Van de beeldengroep Dark Island is goed voorstelbaar dat het schaal modellen zijn van echte eilan den. De bovenkant is grijs-bruin, het massieve gedeel te dat gewoonlijk onder water blijft is zwart en breed. De Ice Inlands daarentegen zijn veel ranker. Het onderwatergedeelte is veel langer dan het bovenwa tergedeelte, waardoor de sculp turen veel slanker zijn dan die van Dark Island. De bovenkant is wit - zoals je aan de noord- of zuidpool zou verwachten - de onderkant is zwart. Bovendien zitten daarin flinke openingen, zodat de indruk onstaat dat het ijseiland op lange donkere be nen staat. De Witte dwingt met zulke beelden haar publiek na te denken over datgene wat ge woonlijk onder water blijft. Een ieder kan interpreteren wat. dat is: de oorsprong, het verleden, ons onderbewustzijn. De Witte is geboren en getogen op Walcheren, ze beschouwt zich als een eilandmens. Maar ook ieder mens beschouwt ze als een eiland, een individu dat op zichzelf staat. Dus is het idee van de lange benen onder het ijs- eiland niet zo ver gezocht. Ze heeft zelfs een Dance of the is lands gemaakt. Het dansende ei- landenpaar is verwant aan haar 'Rock on antlers' - stenen op ge weien. Het moet de omgeving van Rammekens zijn die hierbij de associatie opdringt van gro te, kruipende krabben. In het fort komt De Witte's werk optimaal tot zijn recht. Haar beelden staan niet op oog hoogte, maar op de grond. Het oog van de beschouwer bevindt zich daardoor niet op dezelfde hoogte als de vloedlijn op de sculpturen, wat eigenlijk de be doeling is, maar dat geeft niets. De kunstenares heeft haar artifi ciële stenen nu namelijk gecom bineerd met de stenen van het fort die in de kazematten rond slingeren. Alsof het zo hoort. Dat geldt ook voor de fortifica ties en de vliedbergen. In kera miek heeft De Witte de muren en toren van een kasteel ge maakt, maar dan om op te han gen aan de muur, of als objecten die gedeeltelijk over de rand van een vensterbank hangen. Het kasteel als wandsieraad. Her en der staan wat vliedber gen van keramiek, Ze verraden De Witte's Zeeuwse afkomst. En natuurlijk zijn ook dat eilanden zonder water. Expositie Anneke de Wille, t/m 16 oktober in Fort Rammekens bij Rit them, dagelijks geopend van 13-17 uur, behalve maandag Vanaf 1 sep tember zijn ook sculpturen te zien van Iris Bouwmeester De Europese Unie wil het gebruik van verdrinkingsvallen bij het vangen van muskusratten beperken. foto Wim Kooyman ten tijdens de jacht. De bruine kieken dief moet volgens hem ook oppassen. „Want de manier waarop die roofvogel jaagt, dat is toch ook te wreed voor woorden. En die vos. Die bijt zo'n vogel gewoon dood. Dat mag toch niet. Dat is toch te wreed voor woorden." De vos en de kiekendief zijn volgens hem dan ook verantwoordelijk voor een zeer hoge stressfactor bij tal van mui zen, ratten en kleine vogeltjes. Klaassen zwijgt even, glimlacht en zegt: „Zonder dollen. Je vraagt je toch wer kelijk af waar ze nu weer mee bezig zijn." Hij vindt het prima dat er regels zijn om excessen te voorkomen. Want die renmishandeling, daar is hij tegen. Daar moet volgens hem echt tegen opge treden worden. Hij vindt echter dat de Brusselse ambtenaren niet meer met bei de benen op de grond staan als ze met dat soort regels komen waarin bepaald wordt hoe er opgetreden moet worden tegen de muskusrat. „Let wel. Tegen een schadelijk dier. Een dier dat een be dreiging vormt voor de Zeeuwse veilig heid." Kortgeleden liet waarnemend dijkgraaf A. van der Hoef van Waterschap Zeeuw se Eilanden weten dat niet gestopt mag worden met het bestrijden van de mus kusrat op de manier waarop dat tot nu toe wordt gedaan. Hij reageerde daarmee op een verzoek van dierorganisaties aan minister Veer man van LNV. Faunabescherming en Bont voor Dieren stelden dat de bestrij ding van muskusratten jaarlijks tiental len miljoenen euro's kost, terwijl het ef fect zeer twijfelachtig is. De aantallen muskusratten blijven volgens hen groeien. Van de Hoef weerlegde in de PZC die opvatting. Hij wees er op dat de inzet van extra rattenvangers in Zeeuws-Vlaanderen wel degelijk een vermindering tot gevolg heeft gehad. De Regt weet nog goed dat vopral in de grensstreek met België hèt voor ratten vangers een bijna heilloze taak was de invasie van muskusratten tot staan te brengen. Door intensieve samenwer king lukt dat nu wel. Sinds enige tijd werken het provinciebestuur van West en Oost-Vlaanderen, waterschap Zeeuwse Eilanden (ook namens het schap Zeeuws-Vlaanderen) en de dienst Rattenbestrijding Oost-Vlaanderen sa men bij de bestrijding en worden gege vens uitgewisseld. Op die manier weten de vangers waar er grote populaties zit ten en kunnen ze gericht aan de slag gaan bij het bestrijden van die dieren die dijken en taluds ondergraven. Faunabescherming en Bont voor Dieren vinden dat de muskusrat inmiddels tot de Nederlandse fauna behoort en geac cepteerd moet worden. De Regt noemt dat de grootst mogelijke onzin. Het dier is vele jaren her-ingevoerd vanuit Ame rika en is volgens de Terneuzenaar nog steeds een exoot. „Het dier hoort hier niet thuis. Het verstoort het evenwicht en vormt een bedreiging voor de veilig heid. Reden genoeg om het dier met de meest efficiënte middelen te bestrijden en niet te zielig te doen." iir Euqène Verstraeten KNEUZEN - Stichting Zorg- im was vorig jaar één van de potste 'afnemers' van jonge- n met een taakstraf in wiws-Vlaanderen. Dat meldt rgweb, het personeelsmagazi- |van Zorgsaam. ziekenhuis De Honte in Ter- izen en ziekenhuis Antonius Oostburg zijn vorig jaar zo'n honderd tot zevenhonderd bi aan taakstraffen vervuld, twas 46 procent van de taak- affen die in Zeeuws-Vlaande- izijn opgelegd. ikstraffen worden opgelegd n jongeren tot 18 jaar die af ba re feiten hebben ge- egcl. Daarmee voorkomen ze dere rechtsvervolging. Taak- affen kunnen worden vervuld instellingen zoals de gemeen- üf in verzorgings- en zieken den. [Zorgsaam worden de taak- (afjongeren ingezet in de was- liken, het restaurant en in de istiek. Jongeren die niet wil- krijgen een gele kaart en rden naar huis gestuurd. Van- het ziekenhuis wordt dan itact opgenomen met de Raad i de Kinderbescherming. Er gt een gesprek met de betrok- ne die dan nog één kans jgt. Gaat het dan nog niet id, dan volgt een rode kaart hoeft men niet meer terug te nen. nmige jongeren werken, na- ze een taakstraf in een zie- ihuis hebben voldaan, inmid- s vast bij Zorgsaam. Anderen iben een opleiding gekozen de richting van het werk dat in het ziekenhuis deden. Ook nen veel jongeren terug om cantiewerk te doen. jtSTBURG - De Multiple Scle- se-groep West-Zeeuws-Vlaan- bn houdt woensdag 7 septem- r een koffiemorgen in ver- peghuis De Stelle in Oostburg. ni Fenijn uit Nieuwvliet geeft n lezing over kunst en kitsch, [bijeenkomst duurt van tien [twaalf uur. [or Rolf Bosboom USSINGEN - Oud-premier voormalig Hoge Commissaris lor de Vluchtelingen Ruud iibbers is speciale gast in het (rika-programma tijdens de mende editie van het Vlissing- [festival Film by the Sea. Ibbers neemt dinsdag 13 sep- mber samen met onder ande- p oud-secretaris-generaal van Navo Willy Claes en de Bel- Sche kardinaal Godfried Dan iels vanaf 21.30 uur deel aan btalks.iow over Afrika, vluch- pngen an mensenrechten. De- I word: gehouden na afloop B de Europese première van [oofircg dogs van regisseur Mi- fael Ca:on-Jones. Bdere gasten in de talkshow in Lars van Troost, hoofd ex- rne betrekkingen bij Amnesty (ternational, en David Belton, mon, die als journalist voor BBCin Rwanda actief was, is pducent van Shooting dogs, ït gesprek wordt geleid door |d-PvdA-Kamerlid Jeltje van euwenhoven, nu gedeputeer- in Zuid-Holland, ït programma van Film by the ka bevat dit jaar negen films |t in het teken staan van Afri- l en mensenrechten. Behalve iOES - Een kunstwerk van Mi- Na Traas is afgelopen week- Me ontvreemd op de Albert khimkade in Goes. [twerk, een grote foto, toont meisje dat bij een juwelier 'gaatjes in haar oren heeft ge- fgen en verwachtingsvol in de «gel kijkt. Het was onderdeel i de zomertentoonstelling JdelWandelGoes, die juist stag haar laatste dag beleef de diefstal werd maandag- itend ontdekt. Er is aangifte laan bij de politie, juni had de zomertentoonstel- |al te maken met het verdwij- van de vlaggen van kunste- ir Jan Verhaeghe bij de Oost- Die waren omstreden van- je het gebruik van het ade rsymbool. Shooting dogs zijn dat de compe titiefilm Boy called Twist, Forgi veness, The hero (Zézé Gam- boa), Country of my skull, Hotel Rwanda, Sometimes in april, U-Carmen E-Khayelitsha (win naar Gouden Beer in Berlijn) en The wooden camera. Mede aanleiding voor het Afri- ka-programma is het verzoek van de provincie aan het festi val om aandacht te besteden aan het 25-jarig ambtsjubileum van koningin Beatrix. Film by the Sea wil de historische band tussen het Nederlandse konings huis en (Zuid-)Afrika benadruk ken. Voor de première van Shoo ting dogs zijn de prinsen Jo- han-Friso en Constantijn uitge nodigd. Het Afrika-programma concen treert zich op dinsdag 13 en woensdag 14 september. Op de tweede dag is er een talkshow met waarschijnlijk regisseur Tim Greene van Boy called Twist en regisseur Mark Dom- ford-May en actrice Pauline Ma- lefane van U-Carmen E-Khaye- lithsa. Gespreksleider is dan journalist Rik Delhaas. Schrijfster Christine Otten neemt tijdens het festival drie talkshows (12, 15 en 16 septem ber) voor haar rekening over het thema film literatuur. Als bij zondere gasten worden ver wacht: de Hongaarse regisseur Istvan Szabó (die de Life Time Achievement Award ontvangt), Lajos Koltai (de vaste camera man van Szabó én regisseur van de competitiefilm Fateless) en regisseur Saul Metzstein, produ cent Mike Downy en scenario schrijver Steve Attridge van de competitiefilm Guy X. Zondagavond 11 september staat een talkshow op het pro gramma rond de afronding van het project Gedichten uit Zee, waarin acht Zeeuwse gedichten zijn verfilmd door uiteenlopen de cineasten. Voor de presenta tie van de talkshow is schrijver en journalist Kees Slager ge vraagd. Het festival brengt verder een hommage aan regisseur Orson Welles (1915-1985). Van hem zijn de klassieke literatuui-verfil mingen The third man (1949) en Touch of evil (1958) te zien. Film by the Sea duurt van 9 tot en met 18 september. dinsdag 30 augustus 2005 17 door Emile Calon Isaak de Regt wijst naar de kant van een sloot in de Paulinapolder nabij Biervliet. „Kijk", zegt de Terneuzenaar en wijst met zijn gestrekte arm naar wat omgewoelde aarde halverwege het talud. „Daar. Dat doen ze. Dat is de schade die ze veroorzaken." De oud-landbouwer zwijgt en laat zijn toe schouwer de schade opnemen die mus kusratten veroorzaken. Hij is blij dat de mannen van het waterschap de ratten bestrijden. „Zonder hun inzet, zonder hun vallen, ondergraven die dieren hier alles. Niet alleen slootkanten maar ook de dijken." De Terneuzenaar, aan het wandelen door de Paulinapolder, heeft geen goed woord over voor het voornemen van de Europese Unie om paal en perk te stel len aan de belangrijkste vangmethode die in Zeeland en de rest van Nederland wordt toegepast om de muskusrat te be strijden. De EU vindt namelijk de zoge- heten verdrinkingsvallen, waarbij de muskusrat door verdrinking sterft, veel te wreed. De EU vindt dat er gekozen moet worden voor een diervriende lijkere vangstmethode. Voor vallen waarin de dieren boven de waterlijn worden vastgehouden. Het gebruik van die vallen is echter veel duurder en mo gelijk ook minder efficiënt. De Regt vindt dat de Europese Unie doorschiet. „Zouden de dames en heren in Brussel nu niets anders te doen heb ben?" Hij krijgt bijval van een andere wandelaar. Rene Klaassen heeft de dis cussie rond de vangstmethode van mus kusratten met stijgende verbazing ge volgd, zo zegt hij. Sarcastisch: „O, wat zijn we weer wreed voor dieren. O, wat moeten die lieve diertjes lijden." Deze Terneuzenaar voorspelt dat er ooit nog eens een wet komt waarin vos sen verboden worden om fazanten te bij- BLANKENBERGE (B) - Het zandsculptuurfestival in Blankenberge heeft dit jaar bijna honderdduizend min der bezoekers getrokken dan vorig jaar. De organisatie wijt dat aan het mindere weer. Dit jaar hebben 200.000 mensen het festival bezocht. Hopend op een mooie nazo mer is het festival verlengd tot en met zondag 2 oktober. Het festival is dagelijks te bezoeken van 10.00 uur tot 18.00 uur. Het vierde zandsculptuurfestival in Blankenberge staat in het teken van 175 jaar België. Het evenement is groot ser van opzet dan de voorgaande edities, naast de impo sante 'zandbeelden' in de openlucht, is er ook voor het eerst een overdekte expositie in een paviljoen van dui zend vierkante meter. In die tent wordt aan de hand van een groot aantal sculpturen een overzicht gegeven van de geschiedenis der Belgen, vanaf de scheuring met Neder land, via de loopgraven uit de Eerste Wereldoorlog en een bus vol hippies tot aan de periode van koning Albert II. Op het buitenterrein staat alles in het teken van het huidi ge België. Het is een wandeling door de tien provincies, waarbij sagen en legendes centraal staan. TERNEUZEN - De organisatie van rockmusical Fame, die op 13 en 14 mei volgend jaar wordt opgevoerd in het Terneuzense Scheldetheater, zoekt jonge acteurs en actri ces. De audities worden zaterdag 10 september gehouden in het gebouw van Toonbeeld in de Bellamystraat in Temeu- zen. Voor de uitvoering van de rockmusical Fame slaan musici van muziekvereniging de Vliegende Hollander, dansers van balletschool Lilianne Butleren en beeldende kunste naars van Toonbeeld de handen ineen. Een belangrijke doelstelling van het project is om de ama- teurkunstbeoefening binnen de gemeente Terneuzen on der de aandacht te brengen bij een zo breed mogelijk pu bliek. Voor de wervelende show zoekt de organisatie nog spelers die naast acteren ook kunnen dansen en zingen. Als ze een muziekinstrument bespelen is dat meegenomen. De audities beginnen om 13.00 uur en duren ongeveer twee uur. Informatie is te krijgen bij Toonbeeld. THOLEN - Op de Speelmansplaten bij de Oesterdam en voor het bufferbekken van de Kreekraksluiten bij Rilland geldt voorlopig een zwemverbod. De provincie besloot daar gisteren toe vanwege te hoge concentraties blauwalg. Het verbod wordt met borden aangegeven. Alle andere zwemlocaties in de provincie, die in de zomer voortdurend worden gecontroleerd, vol doen op dit moment wel aan de norm. Met het oog op de blauwalg heeft waterschap Zeeuwse Eilanden het inlaat- punt van zoetwater bij Rilland twee weken geleden al af gesloten. De warmte van de afgelopen dagen levert verhoogde risi co's op voor de zwemkwaliteit van het water, omdat de ho ge temperatuur de ontwikkeling van de blauwalg bevor dert. Zwemmen in vervuild water kan leiden tot oog-, oor-, maag-, of darmklachten. De actuele stand van zaken met betrekking tot de kwali teit van zwemlocaties in Zeeland is te vinden op de websi te van de provincie www.zeeland.nl onder 'zwemkwali teit'. Een bezoek brengen aan Santai Beach in Ambon is beslist de moeite waard. Wit strand, mooi helder water. Pintu Kota van dichtbij zien is mooi. Een rots met een groot gat, een soort deur van de Baai van Ambon. Rujak eten op Natsepa Beach moet je gedaan hebben. Verza meling tropische vruchten, ver pakt in een bananenblad, met een zoete suikersaus erbij. Ba den in het hete water dat bij Tu- lehu uit de grond stroomt, is een genot. Maar naar Ambon gaan is ook terug naar de kampong, de roots. Jeremy Latumeten (31) kan nu zeggen dat hij weet hoe Latuhalat eruit ziet. „Veel men sen hadden me gezegd dat Latu halat mooi is. Maar zolang je er zelf met bent geweest, kun je daar niets mee. Nu kan ik het eindelijk bevestigen. Het is voor mij altijd wel belangrijk ge weest om een keer te gaan kij ken. Het was er alleen nooit van gekomen. We wilden in 2000 met de hele familie gaan, maar dat ging niet vanwege de onlus ten. De trip van Jong Ambon was nu een mooie aanleiding. Mijn vader, broer en ik zijn nu voor het eerst in Ambon. Mijn oom, die al vier keer eerder is ge weest, is ook mee en helpt ons nu op weg." Latumetens opa die in Middel burg woont, komt uit een gezin van acht kinderen en heeft nog twee broers die in leven zijn. De zussen van zijn opa leven nog al lemaal. „Mijn opa zou normaal gesproken in het ouderlijk huis in Latuhalat moeten wonen, om dat hij de oudste is die nog leeft. Maar omdat hij in Nederland zit, woont zijn jongere broer er nu", vertelt Latumeten. Zijn opa in Nederland kon niet mee naar Latuhalat. Dat liet zijn ge zondheid niet toe. „Hij heeft ons een stamboom meegegeven die ik samen met mijn vader voor vertrek heb bekeken. We heb ben een videoboodschap ge maakt, die we aan zijn broer in Latuhalat konden laten zien." De kennismaking met La tuhalat en het ouderlijk huis De voetballers van Jong Ambon uit Middelburg brengen zeventien dagen door op het Molukse eiland Ambon. Het verblijf is onderdeel van het herstel- en verzoeningsproces dat daar - na een jarenlang geweldsconflict - gaande is. Eldridge Pentury doet verslag voor de PZC. Vandaag deel 6: De kampong was ontroerend. „Ik zag meteen dat er een foto van de familie in Nederland aan de muur hing. Het voelde eerst nog een beetje onwennig, maar dat was hele maal weg toen we onze 'opa' ont moetten. Hij is nogal ziek en niet in staat om tegen ons te pra ten. Maar onze komst deed hem wel wat. Terwijl hij mijn hand en die van mijn broer stevig vast hield, rolden de tranen over zijn wangen. Dat was een bijzonder moment." Overal familie. Groot en klein. „Ook al heb je ze nog nooit ge zien, je kunt aan de meesten met een zien dat ze familie zijn. Er zijn veel gelijkenissen. Anders om zou mijn vader niet meer te onderscheiden zijn van een kam pongbewoner als hij dezelfde kleren zou aantrekken." Vele handen schudden en omhelzin gen volgden. Latumeten: „Op een gegeven moment zit je hoofd zo vol dat je niks meer op neemt. Ik weet nu uit mijn hoofd wie de broers en zussen van mijn opa zijn. Aan het ge zicht van sommigen kan ik zien van wie ze een kind zijn, maar dat is dan ook alles. Volgens mijn oom moet je een paar keer geweest zijn om precies te we ten wie wie is." Het kampongleven is vrij. Ieder een loopt bij elkaar in en uit. „Dat is iets wat je je in Neder land moeilijk kunt voorstellen. Over het algemeen zien de hui zen er mooi uit, maar primitief blijft het binnenin wel. Daarbij heeft elk huis wel weer een schotel en een televisie. Ik zou er niet kunnen wonen, daarvoor ben ik te verwesterd. Maar van mijn oom heb ik begrepen dat het mogelijk is om er samen een huis te kopen. We zouden er dan een familielid in kunnen laten wonen, en er zelf logeren als we op vakantie gaan. Ja, dat lijkt me wel wat."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17