>zc Bouwplan boulevard ter discussie PZC Goes steekt Vlissingen de loef af Fontein bijna klaar Wildkamperen straks taboe in Reimerswaal '13 \emeente en bewoners lijnrecht tegenover elkaar bij bezwaarcontmissie [oektocht naar [op standbeeld Frans Naerebout keuzen in oude loeken in Goes Werkstraf voor oplichting Opblazen bushokje bestraft Aanleg fietsweg begonnen Werk- en leerstraf voor agressieve Middelburger Maastrichtenaar heeft lak aan wet bij nader inzien agenda dinsdag 30 augustus 2005 or Miriam van den Broek JSSINGEN - Lijnrecht ston- o de gemeente Vlissingen en ee bewoners van de Boule- ird Evertsen gisteravond tegen- ter elkaar tijdens een zitting ■n de commissie bezwaar- en Lroepsschriften. De inzet was sloop- en bouwvergunning [e verleend is aan de buurman jin de twee Vlissingers. pSINGEN - Waar is de kop mi het oude standbeeld van de jlissingse loods en mensenred- tor Frans Naerebout gebleven? I van Dijk, voormalig huisarts i amateurhistoricus uit Vlissin- ta, is er nog steeds naar op nek. In december 1944 heeft hij ekop voor het laatst gezien op e boulevard. Het beeld was vol- idig vernield. |k zag de kop liggen", vertelt jan Dijk, „en heb hem netjes in m hoek gelegd om later mee te 6men. Toen was hij weg." Een proep om spullen beschikbaar (stellen voor een expositie in roes over Frans Naerebout eeft de zoektocht van Van Dijk jeuw leven ingeblazen. Hij eeft iets met het oude stand- eeld van Frans Naerebout dat it 1919 stamt. „Ik ben er vlak- ij geboren." Een patiënt van !an Dijk wist dit en gaf hem bij |jn afscheid als huisarts een luten replica van het monu- ent. Tot 4 november staat deze ofee op de Naerebout-tentoon- elling in historisch museum fBevelanden. zijn tuin heeft Van Dijk nog lts staan dat aan het stand- eeld herinnert, de onderzijde pn het gedenkteken waarop laerebout zat. Van Dijk heeft in stout vermoeden waar de Dp is: „Een soldaat heeft hem lisschien meegenomen en nu gt hij in een kelder van het Im- enal Warmuseum in Londen." lOES - Liefhebbers van oude oeken kunnen zaterdag snuffe- ïn in het Goese stadhuis. Jitiquariaat Laarmans organi ser! de Boekenbeurs 600 jaar ihet kader van het zeshonderd- irig bestaan van de stad Goes, tehntig handelaren bieden boe- en en prenten aan. De deelne- lende antiquariaten komen uit eel Nederland. Ie Goese boekhandels De Kope- mTuin en het Paard van Troje ijn ook aanwezig. In de stand sn het Paard van Troje sig- eert de Goese illustrator Dan- er Jan Oreel zijn strip Tijdreis Dor de geschiedenis van Goes. Ie Goese dichter Kees Jiskoot üdt de boekenbeurs in om tien lir 's morgens in met een voor eze gelegenheid geschreven ge- icht over Jacoba van Beieren. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie walcheren Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB middelburg Hel: 0118-493000 fax-0118-493009 [E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) iNadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www, pzc.nl E-mail: web@pzc.nl De bewoner van huisnummer 30 wil zijn huis slopen en opnieuw opbouwen. Het huis wordt gro ter, hoger, luxer en krijgt een moderne gevel. De twee buren, R. Gomperts en A. de Munck, zijn bang dat hun huizen door die werkzaamheden verzakken of instorten. Als bezwaar voerden ze gisteren aan dat de gemeente geen goede beslissing over de sloop- en bouwaanvraag heeft kunnen ne men omdat cruciale informatie ontbrak. De gemeente bestreed dat ten stelligste. De woordvoerder van Vlissingen legde uit dat bij een bouwaanvraag niet alle gege vens direct verstrekt hoeven te worden. De gegevens die in dit geval ontbraken, waren niet es sentieel. Bovendien staat in de voorwaarde van de vergunning dat alle benodigde gegevens ver strekt en goedgekeurd moeten zijn voordat de bewoner daad werkelijk mag gaan slopen. Voorzitter W. Antes van de be roepscommissie vroeg daarop aan de bezwaarmakers welke in formatie er volgens hen con creet ontbrak. „Er is geen bo demonderzoek geweest onder het huis. Er is onvoldoende on derzoek geweest naar de veilig heid voor de naastliggende wo ningen als de fundering achttien meter diep wordt. En er is geen keuze gemaakt voor een metho de van heien. Dat is toch heel es sentieel. Maar de gemeente heeft daar niet naar gekeken." Volgens de gemeente is er wel voor een hei-methode gekozen en blijkt uit een onderzoek dat het sloop- en bouwplan uitvoer baar is. Verder benadrukte de gemeente dat aan de sloopver gunning het sloopveiligheidsrap- port ten grondslag ligt en de vei ligheid dus gewaarborgd is. Een ander punt waar de be zwaarmakers zich op richtten, was het bestemmingsplan. De achtergevel steekt volgens het bouwplan 3,39 meter voorbij de lijn van de achtergevels. Daar geldt een andere bestemming, namelijk die van erf. En dat houdt in dat er alleen schuurtjes gebouwd mogen worden, zei Wa genaar. Niet waar, zei de gemeente. „Van het erf mag 30 procent be bouwd worden met een maxi mum van 40 vierkante meter. Dat hebben we berekend en het blijkt te passen. Verder schrijft de wet niet voor wat voor bebou wing er mag komen op de plaats van de bestemming erf. Dus het bouwplan past volledig binnen het bestemmingsplan." De be roepscommissie heeft beide vi sies aangehoord en brengt bin nenkort advies uit aan het colle ge van B en W. Over vier weken neemt het college een definitief besluit over de vergunning. Het nieuwe gedenkteken voor de Vlissingse loods en mensenredder Frans Naerebout aan de Oosterschelde bij het Goese Sas. door Harmen van der Werf GOES - De Vlissingse loods en mensen redder Frans Naerebout is geannexeerd door Goes. Klokslag twaalf uur is afge lopen nacht voor hem een gedenkteken onthuld aan de Oosterschelde, bij het Goese Sas. In het historisch museum De Bevelanden in Goes is tot 4 november gratis een tentoonstelling over hem te bezichtigen. Goes steekt Vlissingen even de loef af. En terecht. Gerard Heerebout, directeur van het historisch museum, spreekt bescheiden van 'mede-gebruik' van Frans Naere bout. Alsof Goes hem even in bruikleen mag hebben van Vlissingen. Heerebout is te bescheiden. Frans Naerebout (1748-1818) beleefde zijn glorietijd in Vlissingen, waar hij in 1779 ruim zeven tig opvarenden van het gestrande schip Woestduyn redde. Maar hij raakte in de vergetelheid. Droog brood Tijdens de Franse bezetting van Neder land viel de scheepvaart terug. Voor loodsen was geen droog brood meer te verdienen. Naerebout kreeg een baan aangeboden als lichtwachter bij het Goese Sas. In alle armoede is hij daar herontdekt als zeeheld. Ere wie ere toe komt, via het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen in Middelburg is het gelukt om Frans Naerebout in 1816 te verheffen tot Broeder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Het bleef daar niet bij. De Goese afdeling van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen - een nette, verlichte herenclub - schonk hem als eerbetoon een voor die tijd enorm bedrag van 120 gulden. Goes sloot Frans Naerebout in de armen, zo bleek ook na zijn dood 29 augustus 1818, gisteren precies 187 jaar geleden. Welgestelden vormden een commissie en zorgden voor zijn begrafenis in de Grote Kerk van de stad. De Maatscha- pij tot Nut van 't Algemeen, afdeling Goes, liet een jaar later bij zijn graf steen ook nog een erezerk plaatsen met de beginzinnen: Hier rust de beroemde zeeman en edele menschenvriend Frans Naerebout. Het werd stil rond hem, tot opnieuw ie mand uit de buurt van Goes, onderwij zer en jeugdboekenschrijver Jacob Stamperius uit Wilhelminadorp, zich op de zeeheld stortte. In 1890 verscheen de eerste druk van Stamperius' eerbe toon aan Frans Naerebout. Of het al leen aan het boek van Stamperius heeft gelegen of niet, Frans Naerebout kwam terug in de belangstelling, ook in Vlis singen. In zijn honderdste sterfjaar, 1918, vormde zich een commissie die een plaquette voor hem wilde laten ma ken, wat uiteindelijk in 1919 een stand beeld is geworden. Het stond aan het einde van de Coosje Buskenstraat, op de boulevard, tot het in het laatste oor logsjaar 1944 compleet kapot is gescho ten. In 1952 keerde Frans Naerebout te rug in de Vlissingse binnenstad, aan het Bellamypark waar zijn beeltenis nog steeds staat. Vlissingen bleef zo Frans Naerebout in verstilde vorm koesteren. Goes kwam niet meer in beeld, tot dit jaar, het jaar waarin Goes als stad het 600-jarig be staan viert en is gaan graven in het ver leden. Frans Naerebout kwam 'opeens' foto Willem Mieras naar buiten als 'grote Goesenaar', wat Eddy Beekman van stichting Sticht- licht weer inspireerde. Want was Frans Naerebout niet lichtwachter geweest aan het Goese Sas? En er kwam een stuk natuursteen boven water bij het Goese Sas dat nog dateerde van de sluis, waarop Frans Naerebout sluis wachter had moeten worden, ware het niet dat die sluis voortijdig in elkaar stortte. Een idee was geboren: Maak van dat stuk natuursteen een Goes' mo nument voor Frans Naerebout en zet er de bekende strofe uit het Zeeuws volks lied over de zeeheld op: Dat immer hoog in eere houdt Den onverschrokken Naerebout. Belicht Afgelopen nacht klokslag twaalf uur is dit gedenkteken onthuld, in aanwezig heid van scouts van de Goese groep Frans Naerebout, begeleid met zang van het Vlissingse Scheldeloodsenkoor en belicht vanaf de Oosterschelde door het Vlissingse betonningsvaartuig Frans Naerebout. Vlissingen was even in het soms te bescheiden Goes én op wat voor een moment, precies tussen de geboortedag (30 augustus 1748) en de sterfdag (29 augustus 1818) van de Goes-Vlissingse erflater. door Rob Paardekam KRUININGEN - B en W van Reimerswaal wil een einde ma ken aan het wildkamperen in de gemeente. Nu is dat nog toege staan. In veruit de meeste gemeenten in ons land is het verboden om op openbaar terrein te overnach ten in een tent of camper. Dat is zelfs landelijk beleid. Toch kre gen gemeenten altijd de moge lijkheid om daar van af te wij ken en dat deed Reimerswaal. Enkele andere gemeenten in Ne derland wezen bepaalde gebie den aan waar toeristen hun tent of camper konden opslaan, maar in Reimerswaal mogen ze dat tussen 15 maart en 31 okto ber in principe overal, zolang ze maar geen gevaarlijke situaties veroorzaken. Dat is een in Ne derland vrij unieke situatie. De gedoogde wildkampeerders moe ten in Reimerswaal wel beschik ken over eigen sanitaire voorzie ningen en vooraf even de ge meente op de hoogte stellen. Ze mogen maximaal vijf dagen op dezelfde plek staan. Dit jaar zijn er bij de gemeente zes mel dingen binnengekomen, maar het college vermoedt dat veel meer toeristen langs de kant van de weg kamperen zonder dat ze de moeite nemen de ge meente daarover in te lichten. Het feit dat campers tegenwoor dig standaard uitgerust zijn met sanitaire voorzieningen zal hel aantal wildkampeerders vol gens B en W alleen maar doen toenemen. Het college is ook bang dat mensen hun mobiele toilet in het openbare groen le gen als het vol is. Daar komt bij dat Reimerswaal op internet wordt aangeprezen als één van de weinige gemeen ten waar vrij overnacht kan wor den. De gemeente lijkt dus een paradijs voor wildkampeerders te worden. Om dat te voorko men, wil het college het kampe ren in openbaar gebied nu ver bieden. Daarmee komt ze ook de campinghouders tegemoet, want die hebben geklaagd over de mogelijkheid om overal in de gemeente gratis te kunnen over nachten. door Selma Osman MIDDELBURG - Als alles meezit, komt er mor gen of donderdag water uit de fontein op de Mid delburgse Balans. Een installatiebedrijf plaatste gisteren de pompen, spuitkoppen en verlichting. Vandaag krijgt de fontein een natuurstenen rand en van hetzelfde materiaal vier waterkolommen waaruit het water straks omhoog spuit. De ronde waterbron vervangt de oude fontein uit 1894, die al jaren niet meer spoot. Die verdween eind mei om plaats te maken voor het granieten slavernijmonument. De nieuwe fontein is opge schoven richting de Sint Jorisdoelen. Een gras veld verbindt de fontein met het monument. Bei de zijn ontworpen door kunstenares H. Bogaers. Het monument ter herinnering aan de slavernij werd op 2 juli onthuld. Omdat pas kortgeleden werd besloten de fontein te vervangen, was deze niet op tijd klaar. Het natuursteen kon niet eerder geleverd worden. Veel fonteinen worden in het najaar stilgezet. De leverancier van de jongste aanwinst heeft de ge meente Middelburg verzekerd dat de fontein op de Balans kan blijven spuiten. foto Lex de Meester MIDDELBURG - Een negentienjarige vrouw uit Kortge- ne gaf gisteren in Middelburg toe vorig jaar twee postor- I derbedrijven te hebben opgelicht. De vrouw had vorig jaar tussen februari en eind april op naam van anderen onderkleding en sieraden besteld bij Pabo in Hulst en Ot to in Tilburg. Zij liet de goederen afleveren op verschillen de adressen van vakantiewoningen op Noord-Beveland. Dat deed ze op geraffineerde wijze door een briefje aan I de deur te hangen waarop stond dat ze even weg was en de spullen zo zou komen ophalen. Dit lukte niet altijd. Zo werd de postbode bij sommige vakantiewoningen door de bewoner teruggestuurd met de mededeling dat zij de goe deren niet besteld hadden. „Het is zeer doortrapt de adres- sen van vakantiewoningen te gebruiken", vond de politie rechter F. van Hemert-Meeuwis. Van het motief van de i Kortgeense, dat ze geen geld had, was de rechter niet on- i der de indruk. „Wat een flauwekul. Dit zijn geen eerste le vensbehoeften", duidde ze op de lingerie en de sieraden. Officier van justitie H. Benaissa wees op het strafblad met vermogensdelicten, waarvoor ze was veroordeeld tot j werkstraffen. De officier vond nu twee weken gevangenis straf passend, maar de politierechter voelde meer voor het voorstel van raadsman H. Dunsbergen om de verdach te nog een kans te geven om een werkstraf te doen. Aan het postorderbedrijf Otto moet de vrouw 199 euro schade vergoeding betalen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter F. van Hemert-Meeuwis heeft gisteren een achttienjarige inwo- 1 ner van Yerseke voor het ontploffen van een zelfgemaakte bom bij verstek veroordeeld tot tachtig uur werkstraf en een week voorwaardelijke gevangenisstraf. De verdachte had 12 december vorig jaar in Yerseke de vuurwerkbom laten ontploffen in een bushokje, waarvan de ruiten sprongen en het zitbankje werd beschadigd. Dat de ont ploffing met veel kracht gepaard ging, bleek wel uit het feit dat de glassplinters die vijftig meter verder werden te ruggevonden. De schade aan het bushokje was 2000 euro. De Yersekenaar had van het internet informatie gehaald hoe hij de bom met een lawinepijl en bussen haarlak kon maken. De politierechter vond het levensgevaarlijk en maakte zich zorgen over het gedrag van de verdachte.' „Hij ziet niet in hoe gevaarlijk het is. Hij heeft nog een: aantal bommen gemaakt", wist ze te vertellen. KAMPERLAND - Waterschap Zeeuwse Eilanden is gis-^ terochtend begonnen met de transformatie tot fietsweg-, van een deel van de Schotsmanweg bij Kamperland. Daarmee krijgen fietsers en skeeleraars straks ruim baan' tussen de rotonde bij de Banjaard en de Campensweg. Au-; tomobilisten worden er niet geweerd, maar moeten wet over een verhoogde middenberm, elke keer als ze een fiet ser willen passeren. Gisterochtend werd een deel van het asfalt van de Schotmanweg verwijderd. Het wordt vervan gen door een dun en lekker glad laagje asfalt, waarop het goed fietsen is. De middenberm wordt een meter breed en- ongeveer zes centimeter hoog. Voor de afslag met de Cam pensweg wordt een plateau gemaakt, waardoor automobi listen moeite moeten doen om de Schotsmanweg in te rij den. Het is de bedoeling dat het werk eind deze maand klaar is. De aanleg van fietswegen is het nieuwste middel- om plattelandswegen veiliger te maken voor fietsers. door Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter F. van He mert-Meeuwis heeft gisteren een 23-jarige inwoner van Mid delburg voor geweld in de rela tiesfeer 168 uur werkstraf, 56 uur leerstraf agressietraining en een maand voorwaardelijke ge vangenisstraf opgelegd. De Middelburger had een pro blematische relatie met zijn vriendin. Dat leidde 23 januari in Middelburg in de flat van zijn vriendin tot een escalatie van een ruzie. De man had het slachtoffer bij de keel gegrepen en die dichtgeknepen. Vervol gens had hij haar een vuistslag in het gezicht verkocht. Zijn agressie had hij ook afgerea geerd op de toiletdeur. De drie gaten in de deur waren daarvan het bewijs. Het jonge paar heeft een langdu rige relatie gehad. De Middel burger was kwaad geworden toen bleek dat zijn vriendin een relatie met een vrouw heeft. Des ondanks bleef hij nog regelma tig slapen in haar woning. „Ze hield me voor de gek", vertelde hij. De man is een contactverbod op gelegd. De feiten werden in zijn proeftijd gepleegd. Dat was BROUWERSHAVEN - Inbraak, klappen uitdelen, het stelen van een gsm en een auto, het nege ren van en stopteken en het rij den zonder rijbewijs. Dat alles is een 25-jarige man uit Maas tricht zondagavond in Brouwers haven komen te staan op aan houding door de politie. Vervolgens is de dader in verze kering gesteld en overgebracht naar gevangenis Torentijd in Middelburg. De man had zich rond half acht 's avonds toegang verschaft tot de woning van een 28-jarige vrouw aan de Meekrapstraat in Brouwershaven. Hij sloeg daar een 25-jarige man uit de gemeente Schou- wen-Duiveland enkele keren in het gezicht en beroofde hem van zijn gsm. Vervolgens ging de Maastrichtenaar er met de auto van de vrouw vandoor. Een en ander ligt in de relationele sfeer. voor officier van justitie H. Be naissa aanleiding om naast een; werkstraf en een leerstraf twee maanden en vier weken gevange nisstraf te eisen. Ze rekende' hem zwaar aan dat hij zijn ge welddadig karakter had ge toond in het bijzijn v an zijn jon ge kinderen. Raadsman E. Smit verzekerde dat het slachtoffer pogingen had gedaan om haar aangifte in te trekken. „De rela tie is definitief beëindigd." De strafpleiter vroeg het advies van de reclassering te volgen dat zijn cliënt niet gebaat is met een gevangenisstraf. De politierech ter ging hierin mee. „Maar ik. wil u hier niet meer zien", sprak ze de verdachte vermanend toe. Advertentie 15 jaar hét jazzfestival met uitzicht op zee langs de Walcherse kust 13 t/m 18 september www.jazzbythesea.nl In het artikel over Nieuw-Middelburg' (PZC, 29 augustus) staat dat op de hoek van de Veerseweg en de Nassaulaan- een complex komt met zowel een wijk centrum als een jeugdhonk en een woonzorgcentrum Dat is niet juist. Op deze plek komen wel een winkelcen trum, een jeugdhonk en woningen. Het woonzorgcentrum en het wijkcentrum komen op de hoek van de Sportlaan en de Nassaulaan. STREEKACTIVIJEITEN OOST-SOUBURG Palazzoli Huis, 10.00-11.00 uur: Yoga; RITTHEM - Sportzaal Korfbalvereni ging Atlas, 19.30 - 20.30 uur: Gym en trimmen vanaf vijftig jaar. VLISSINGEN Welzijnscentrum A. Coortelaan, 13 30 -16.30 uur: Schaakso ciëteit schaakclub Vlissingen; Open Hof, 16.15 uur: Power yoga; Open Hof, 20.15 - 21.30 uur: Oerdansles-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13