PZC Kwaliteit huurhuis voldoet niet PZC Op rupsen over natte akker Plan aanpassing bouwput veilig Een authentieke gevel in bentheimgeel en baksteenrood Achterstand bij nieuwbouw belemmert vervanging en verbetering oude panden Voorwaardelijk voor belagen ex Bedreigen agent levert boete op Vernieling tuin Fastfoodketen laat op zich wachten A zeeuwse almanak Nummer (edactie: 0113-315649 pzc.nl (nail:redactie@pzc.nl istbus 314460 AA Goes Ivertentie-exploitatie: oord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; ieuws-Vlaanderen: 0114-372770; jtionaal: 020-4562500. Muskusrattenvanger blijft zijn vallen in de sloot zetten insdag 30 augustus 2005 (Advertentie) VLISSINGEN - De komst van een fastfoodketen in Vlissingen is niet voor 2007 te verwachten. Dat zegt M. 1 van Lotringen van projectontwikkelaar De Groene I Groep. Hij kan nog steeds niet zeggen of er op het bunker- 1 terrein aan de Sloeweg een McDonald's of een Burger King komt. In februari voorspelde hij voor 1 april de definitieve keu ze gemaakt te hebben. Eerder bleek al dat dat niet is ge lukt. De projectontwikkelaar onderhandelt nog steeds met beide ketens. „Het gaat stapje voor stapje voor stapje de goede kant op", vertelt Van Lotringen. Hij waagt zich nu niet meer aan uitspraken over de keuze of het tijdstip waarop een van beide fastfoodketens zijn handtekening zet. Van, Lotringen heeft eerder aangegeven geen voorkeur te hebben voor McDonald's of Burger King. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter F. van Hemert-Meeuwis heeft gisteren een 28-jarige inwoner van Arnemuiden voor het belagen van zijn (ex-) partner veroordeeld tot twee maanden voorwaardelijke gevange nisstraf. In de strafmaat werd ook een bedreiging van de nieuwe vriend van zijn ex meegenomen. Centraal in de strafzaak stond de omgangsregeling. Om dat de man zijn dochtertje te weinig zag greep hij naar een dwangmiddel: hij bestookte in de periode tussen 2002 en 15 november 2004 zijn ex stelselmatig met brieven en sms-berichten, waarvan een dreigende sfeer uitging. Officier van justitie H. Benaissa stelde vast dat verdachte kort na het einde van de relatie brieven is gaan schrijven, die voor haar ex bedreigend overkwamen. „Ik proef ook wel veel leed bij u, maar zo gaan volwassen mensen niet met elkaar om. Het is in het belang van uw kind. De officier eiste zestig uur werkstraf en een maand voor waardelijke gevangenissstraf. Raadsman M. Kalle vond dat de situatie achterhaald was, omdat er inmiddels een regeling is getroffen over de omgang met zijn dochtertje. De strafpleiter repte over een wanhoopsdaad van zijn cliënt. „Maar de belaging op schrift lijkt ernstiger dan de werkelijkheid."Kalle pleitte voor een milde straf. De politierechter was het eens met de advocaat dat er uit de brieven veel wanhoop spreekt, maar dat nam volgens haar niet weg dat de Amemuidenaar zijn ex stelselmatig heeft lastiggevallen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter F. van Hemert-Meeuwis veroordeelde gisteren een 21-jarige in woner van Vlissingen voor het bedreigen en beledigen van de politie conform de eis tot 450 euro boete. De man werd 23 maart in Middelburg aangehouden, na dat hij met te hoge snelheid door rood licht reed. Na zijn aanhouding had hij 'sukkels' tegen de agenten ge roepen. Hij was nog een stap verder gegaan door een poliJ tieman dreigend toe te voegen: „Let op! Er komt straks een assistentie-collega aan, want er gaat zo een agent neer!" De jongeman kwam bij de kinderrechter eerder al in aan raking met het strafrecht. „Het was een domme actie", zei hij. loorMaurits Sep ILISSINGEN - De kwaliteit gn huurwoningen in Vlissingen oldoet niet aan de wensen van |e huurders. Woningcorporatie i'cscaut kan slechte huizen ech- er niet slopen en vervangen loor betere, omdat er al een te- #rt bestaat aan huurwoningen. We kunnen pas slopen als er teuwe gebouwd zijn en de aeuwbouw gaat te langzaam", j>gt directeur J. van Beekhui- en, „Het is bijna standaard dat aeen bouwprocedure altijd wel emand ergens iets roept. Daar- loor wordt in een te laag tempo rijouwd." )at leidt volgens L'escaut tot hi grote druk op de huur- jarkt. Het tekort aan huurwo- angen in Vlissingen is zo groot [at mensen één tot drie jaar loeten wachten voor ze in aan- lerking komen. Op een huurwo- êng die leeg komt, reageren ge- uddeld 34 mensen. Afhanke- jk van het type woning - bij oorbeeld een starterswoning of en eengezinswoning - moeten jeinteresseerden langer wach- en en is ook de concurrentie 8n andere huurders groter, let gevolg is volgens Van Beek- fêSTKAPELLE - In de nacht an zaterdag op zondag is op en volkstuin aan de Poppekerk- eweg in Westkapelle een deel an een houten schutting en een oortje gestolen. Het hout bleek e zijn gebruikt om een kamp- iiur te maken. De politie denkt lat de vernieling het werk is an vakantiegangers. (Advertentie) restaurant De Gouden Bock huizen dat huurders die ontevre den zijn met hun huidige wo ning, er moeten blijven wonen. Doorstroming is niet mogelijk en dus moeten zij genoegen ne men met een huis dat niet aan hun eisen voldoet. „Voor ons maakt het niet uit. De huizen worden toch verhuurd en finan cieel merken wij er dus niks van. Maar belangrijker voor ons is dat mensen niet de keuze kun nen maken die ze willen ma ken", stelt hij vast. L'escaut probeert volgens Van Beekhuizen wel om de huurhui zen te verbeteren of te vervan gen door nieuwe woningen die wel aan de wensen tegemoetko men, maar slaagt daar onvol doende in. Slopen kan de wo ningcorporatie nu niet. „Ons di lemma is dat we dat eigenlijk wel willen, maar als we dat doen, vergroten we zelf de druk op de huurmarkt die we toch al te groot vinden." Kale vlakte Hij noemt de Bonedijkestraat in Vlissingen als voorbeeld. Daar zijn in 2003 honderden etagewo ningen tegen de vlakte gegaan. De bedoeling was om er nieuwe huizen te bouwen. De Bonedij kestraat oogt echter nog steeds als een kale vlakte in de stad. De procedures duren zo lang, dat de nieuwbouw nog niet is be gonnen. Van Beekhuizen ontkent dat L'escaut de huizen dus te vroeg heeft gesloopt en beter had kun nen wachten tot er elders in de stad voldoende nieuwbouw klaar was om de druk op de huurwoningen binnen de per ken te houden. „Dat kon daar niet omdat die huizen gewoon te slecht waren. Het was noodzaak geworden om ze te slopen." L'escaut wacht nu noodgedwon gen wel met het afbreken en ver vangen van huurhuizen. Tegelij kertijd wil de woningcoprpora- tie met de gemeente overleggen over het tempo van de nieuw bouw. Hij vindt een wachttijd van zes maanden voor een huur woning acceptabel. Huize 's-Hertogenbosch aan de Vlasmarkt krijgt zijn oorspronkelijke kleuren weer terug: bentheimgeel en baksteenrood. foto Lex de Meester zoek Onze lezers zoeken technisch t alenl uw vacature! 77% van de mensen die werk zoeken in de techniek/industrie zoekt een nieuwe baan tussen de personeelsadvertenties in de PZC. JobTrack.nl, de banensite van de PZC en alle andere Wegener dagbladen, is de best bekeken vacaturesite van Nederland. De meest krachtige combinatie in personeelswerving: de PZC en JobTrack.nl Ook voor personeelswerving in de techniek/industrie. WGGGNGR dagbladen het alfabet van Zeeland Waar gehakt wordt vallen spaanders, ook bij KPN tele com. Zo kon het gebeuren dat dat Middelburgse gezin een te lefoonnummer kreeg toegewe zen dat ooit aan de gevange nis had toebehoord. Advoca ten, gedetineerden, hun fami lie, politiemensen, justitie, al lemaal passeerden ze telefo nisch wel een keer de revue. Vooral aan de familie van sommige gedetineerden beleef den de Middelburgers veel ple zier. Achter ieder mens zit im mers een verhaal. Maar op den duur begonnen die verha len toch te vervelen. Vandaar dat een aanvraag werd inge diend voor een nieuw num mer. Dat nummer kwam er, maar of daarmee de rust ook is weergekeerd is nog maar de vraag. Het gaat om het oude nummer van de... reclas sering. Voortaan dinsdag t/m zaterdag geopend (zondag en maandag gesloten) De Gouden Bock, Damplein 17 Middelburg,Tel. 0118-617484 door Maurits Sep MIDDELBURG - Bentheimgeel en baksteenrood. In die kleuren wordt Huize 's-Hertogenbosch borNadia Berkelder DDDELBURG - Het bouwen in een extra bak in de bouw- ntaan de Zuidsingel in Middel- nirg is een relatief veilige me iode om alsnog een parkeerga- ige te kunnen realiseren. >t zeggen deskundigen uit de Kwereld. „Aan alles wat je ftvoert, zitten risico's", zegt tRijkers van TNO. „Dus van londerd procent zekerheid spre ien we nooit." Hij wijst erop lat de verbinding tussen de lieuwe wand en de vloer van de louwput de zwakke schakel zal ajn. „De lasafdichting zal snderd procent moeten zijn." lok H. Admiraal, lector onder- jonds bouwen van de Hoge- öiool Zeeland, noemt dat als ïootste risico. „De aansluiting in de wand op de bodem is erg iangrijk. Als je onderwaterbe- #n stort, is dat ook altijd een mtisch punt. Dus dat moet be land zijn." *t door de gemeente ingehuur- 6 adviesbureau Toornend en prtners ziet het bouwen van an extra bak in de bouwput als lilige methode om de put aan apassen. In de put worden, ter- hjl hij nog onder water staat, iftonnen platen gezet die net zo tog zijn als de put diep is. De luwe wand wordt op ongeveer halve meter van de oude ver ier d. Door de ruimte tussen aplaten en de bestaande wand te vullen met beton, zou de lieuwe constructie waterdicht toeten zijn. De put wordt pas toggepompt wanneer de nieu- fcwand klaar is. Op die manier toeten nieuwe verzakkingen in omgeving worden voorko len. G. Janssen van Fugro, een gespe cialiseerd adviesbedrijf, noemt het werken met een voorzet wand de beste methode om de lekke bouwput te repareren. „Het zou moeten werken. Na tuurlijk moeten ze nadenken over de aanhechting met de bo dem en de manier waarop de wand wordt verankerd in de oude wand. Ook bij het storten van beton tussen de wanden kunnen zich problemen voor doen. Maar dat zijn gewoon bouwkundige problemen." Vol gens Janssen is deze methode van aanpassen niet ongebruike lijk. „Alleen hoop je dit nooit te hoeven toepassen." Als voordeel van de bouwmetho de noemt Rijkers dat er een con- structie in een bestaande con structie wordt gebouwd en niet rechtstreeks in de bodem. „Op die manier kun je zo'n wand be ter ontwerpen en aanleggen. Het klinkt als een betrouwbare methode. Ik heb zoiets nooit eer der gezien, maar ik ben ook meer van de grond-technische kant van TNO." „Een tweede kering aan de bin nenzijde klinkt heel goed", zegt Admiraal. „Ik hoop dat men zich ervan bewust is dat de ruim te om fouten te maken nu heel erg klein is. Het feit dat het on der water moet worden uitge voerd, maakt het toch wel inge wikkeld." Als ander nadeel noemt Admiraal het feit dat de bak kleiner wordt na de aanpas sing. „Je raakt door deze metho de natuurlijk wel wat ruimte kwijt, maar bij de Haagse tram tunnel hebben ze ook ruimte moeten opofferen, en daar is ie dereen nu ook tevreden over. Ik hoop dat dat in Middelburg straks ook zo is." aan de Vlasmarkt geschilderd. Het zal even wennen worden voor de bewoners en voor Mid delburg, maar de kleuren zijn historisch volledig verant woord. Zo zag het monumentale pand er namelijk ook uit vlak na de bouw in 1655. De welstandscommissie in Mid delburg houdt er zeer strenge ei sen op na als het gaat om de be schildering van gevels. Zeker in de binnenstad is niet elk kleur tje toegestaan. Maar met de schilderbeurt voor Huize 's-Her- togenbosch is ingestemd. Misvatting Het pand, dat wordt gehuurd door kunsthandel Laurentius, is eigendom van Vereniging Hend- rick de Keyser. Die bezit en res taureert veel historische panden in heel Nederland. Volgens Paul Rosenberg, hoofd restauratie van de vereniging, ging monu mentenzorg er lang vanuit dat onze voorvaderen hun zeventien- de-eeuwse panden ongeschil- derd lieten. Een misvatting, bleek later. Rosenberg: „In de ja ren zeventig van de vorige eeuw bleek uit onderzoek van de Rijksgebouwendienst dat alle historische gebouwen juist wel geschilderd waren. Zowel het houtwerk als de zandstenen ge vels." In de groeven van de natuurste nen gevel van Huize 's-Hertogen bosch zijn restanten van de oude verf uit de zeventiende eeuw gevonden. Die zijn onder de microscoop gelegd om de pig mentsamenstelling te kunnen vaststellen. Geel en rood, blijkt de gevel van het pand te zijn geweest. Bent heimgeel en baksteenrood, preci seert Rosenberg. „En die kleu ren krijgt de gevel dus ook weer. Huize 's-Hertogenbosch gaat er weer uitzien als in de zeventien de, achttiende en negentiende eeuw. Want dat is precies onze inzet: historische gebouwen er zo authentiek mogelijk laten uit zien." Wennen Dat zal alleen wel even wennen worden voor de Middelburgers, want die zijn dat natuurlijk niet gewend, lacht Rosenberg. Netzo- min als de huidige bewoners. Maar Frans Laurentius vindt het wel interessant. „Ik kende dit verhaal niet. Natuurlijk wordt het anders dan we ge wend zijn. Je projecteert je ei gen idee op het verleden." Laurentius trekt zelfs een paral lel met oude kinderprenten, die hij vanwege zijn werk vaak ziet. „Wij hebben als mensen soms een geromantiseerd beeld van de zeventiende en achttiende eeuw. Kinderprenten waren ech ter soms ook fel gekleurd. Je komt zware kleuren tegen, roze, groen. Op het kitscherige af." Aanvankelijk stond Laurentius niet echt te juichen toen hij hoor de dat de gevel van zijn pand geel en rood geschilderd zou worden, Maar gezien het ver haal erachter vindt hij het in middels minder vervelend. „Bentheimgeel is een mooie, warme kleur. Gecombineerd met dat baksteenrood krijgt Hui ze 's-Hertogenbosch dezelfde kleurstelling als de Eerste Ka mer in Den Haag. En dat vind ik een prachtig gebouw." door Selma Osman Wisse plaatste de 'rupsen' van zijn bietenrooier onder de maai- BUTTINGE - Als een legertank dorser om boeren met drassige ploegt de combine van Loonbe- graanvelden te hulp te schieten, drijf Wisse uit Meliskerke zich Gisteren werd op deze manier door een Buttingse akker. Jos in Sint Laurens en Buttinge tar we geoogst. Het leverde een hoogst ongebruikelijk plaatje op. Wisse is een van de drie Neder landse bedrijven die vorig jaar TXBB besloten om een bietenrooier met rupsbanden aan te schaf fen. Een flinke extra investe ring, maar met het oog op het veranderende klimaat en de ex treme regenval zag de Melisker- kenaar er wel brood in. Op rijst velden in bijvoorbeel Italië en Spanje worden rupsbanden al langer gebruikt. De combine op rupsen had er volgens Wisse weinig moeite mee om het platliggende graan te oogsten. Het maaibord bleef recht. „Een bandenmachine zou scheefgezakt zijn in een spoor op het drassige land." Boeren be talen het gebruikelijke tarief, want de eigenaar van het loonbe drijf vind de gevolgen van de he vige regenval al sneu genoeg. Edwin Vervaet van landbouw- machinefabriek Vervaet uit Bier vliet noemt een combine op rups banden uniek. „Dit heb ik nog nooit meegemaakt." Op bieten rooiers komen rupsbanden vol gens de fabrikant sinds vorig jaar sporadisch voor. Dat ze op een maaidorser terecht zouden komen, had hij niet verwacht. „De zomer hoort droog en zon nig te zijn, toch?" foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11