Perspectief voor vrijwilligerswerk Strenge selectie strandwachten PZC Wel kijken maar niet aankomen Oostburg is even een kinderparadijs Sint-Niklaas viert renovatie centrum Kunstmarkt verrast door veelzijdigheid Veel belangstelling voor kermisfeest Hengelaars strijden om kampioenschap Zeeuwse jongeren zijn hulpvaardig Vestingdagen al na één editie een succes Vi September is kunstmaand in E binnenstad Hulst c maandag 29 augustus 2005 door Wilma Valk OOSTBURG - De markt was autovrij en het Ledelplein om gedoopt tot Kinderplein. Het centrum van Oostburg was gis termiddag alleen voor kinde- Medeorganisator Mare Rijk uit Schoondijke had ruim uitge pakt „Er staan hier vandaag maar liefst zes springkussens voor alle leeftijden. Voor de kleintjes vanaf drie jaar zijn er een paar kleinere zodat ze geen last hebben van de grotere kin deren." Joël van drie had het dan ook goed naar zijn zin, hij wist niet van ophouden. In de speciale kinderdisco dansten meisjes en ook een aantal moe dige jongens op alle soorten mu ziek. Vooral K3 scoorde hoog. Hilbert (8) uit Retranchement en Anouk (10) wonnen voor hun prestaties een prijs. Zij mochten iets kiezen uit de grote cadeaumand bij de disco. Rond de markt waren het •vooral de grotere kinderen die op grote steppen en in skelters wedstrijdjes hielden of meede den aan het ringsteken met een skelter. Er was popcorn, een 'suikerspin, een ballonnenwed strijd en een trampoline. Jelle (10) uit Breskens vond het maar niks: „Ik wil liever thuis op de game-boy!" Maar zijn zusje Anne van zes vond het wel leuk en probeerde alles te zien en overal aan mee te doen. Ieder uur was er poppenkast voor de kleintjes van A114kids, het clubwerk uit Schoondijke: „We wisselen ieder uur af, pop penkast en knutselen", zegt Sandra Schele van het club- werk. ,,De meisjes maken een pisachti ge kroon met veel glitter en goud en zilver. De jongens mo gen ook een kroon maken, som mige kiezen voor een stoere me daille." Wind was er niet veel zondagmiddag, toch vlogen de ballonnen vrolijk wfeg. Voor de winnaar is er straks thuis een hele dag gratis een groot spring kussen. Leuk voor alle kinde ren uit de buurt. Oostburg was voor een middag een kinderparadijs, allemaal gratis, met veel zonnige terras sen voor de ouders. Deze eerste kinderspelmiddag bleek een groot succes. door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - De mate van be reidheid onder Zeeuwse jonge ren om anderen te helpen, biedt perspectief voor het vrijwilli gerswerk in de toekomst. Die conclusie valt af te leiden uit onderzoek dat onder 21-jari ge Zeeuwen is gedaan in het ka der van de Jeugdmonitor Zee land, een samenwerkingsver band van de provincie, de der tien Zeeuwse gemeenten en ver schillende instellingen die voor en met jongeren werken. De vergrijzing van het vrijwilli gerswerk wordt algemeen ge zien als een probleem. Het blijkt lastig te zijn om jongeren warm te krijgen voor het doen van vrij willigerswerk. Uit de Jeugdmo nitor komt naar voren dat iets meer dan een kwart van de jong volwassenen in de provincie aan vrijwilligerswerk doet, voorna melijk voor de sportvereniging waarvan ze lid zijn. Daarnaast blijken onverwacht veel jongeren vrijwillig zorg taken op zich te nemen voor fa milie, buren, vrienden of beken den. Ongeveer 38 procent van al le jongeren geeft aan wel eens zorgtaken voor een ander te heb ben verricht. Meisjes (42 pro cent) geven vaker aan dit te doen dan jongens (33 procent). In hoeverre je hier van mantel zorg kunt spreken, is volgens de onderzoekers moeilijk aan te ge ven, 'maar het geeft wel inzicht in de bereidheid van jongeren door Jeanette Vergouwen HULST - Het was twee dagen lekker druk bij de Vestingdagen in Hulst. De organisatie had er alles aan gedaan om de sfeer van een braderie met veel extra's te creëren. „De bezoekers vonden het fijn dat er bijna geen auto's reden en dat het terrein uitgebreid is. Vanaf het Stationsplein tot en 's Gravenhofplein stonden kra men en was er van alles te doen", vertelt bezoekersmana ger M. de Bruijn. Zaterdagmiddag presenteerden wethouder P. Weemaes, J. van Puyvelde en M, de Bruijn na mens het bezoekersmanage- ment, B. Picavet als vertegen woordiger van de horeca en L. den Doelder als vertegenwoordi ger van de Statie een paar nieu we steppen. Deze voertuigen worden de nieuwe attractie van Hulst. „Met deze steppen kun nen ouders met hun kinderen Hulst ontdekken op een andere manier. Ze zijn ludiek beschil derd en daarom direct herken baar. Op vier steppen staan de monumenten van Hulst en op de vier andere prijken figuurtjes uit het Reynaertverhaal. Binnen kort zijn de steppen te huur bij het VVV Hulst", vertelt De Bruijn. Om 19.00 uur loopt de Overdam- straat vol. Zestig deelnemers vechten een spannende quiz uit. Het nieuwe spel Kwist ut vergt van de deelnemers niet alleen al gemene kennis, ze moeten ook veel weten over de geschiedenis van Hulst en wat wetenswaar digheden uit de streek. Het is lekker druk in en rond café de Ster en de sfeer wordt warmer naarmate de deelnemers afval len. Na een klein uur wordt de finale ronde afgewerkt en de kennis over de bolwerken in Hulst blijkt voor enkele deelnemers de genadeslag. De organisatie is te vreden en wil 'Kwist ut' ook op het programma van de Vesting feesten 2006 plaatsen. En er leeft nog een wens. „Volgend jaar zouden we graag de Grote Markt volledig willen gebrui ken. We moeten daar gepaste ac tiviteiten voor vinden, daar gaan we eens goed over naden ken." om anderen te helpen'. „De cij fers zijn hoopvol nu we steeds meer naar een situatie toegaan, dat mensen die hulp of lichte zorg nodig hebben, eerst moeten kijken of ze dit kunnen organise ren met behulp van familie of be kenden." Uit de enqüete blijkt verder, dat tweederde van de jongeren van 21 jaar nog bij de ouders woont. Van de jongeren die zelfstandig wonen, woont iets minder dan de helft (46 procent) in een huur woning, 38 procent woont in een koophuis en zestien procent in een studentenkamer. Criminaliteit, vergrijzing, werk loosheid en huisvesting zijn in volgorde van belangrijkheid vol gens de jongeren over tien jaar de grootste maatschappelijke problemen in Zeeland. De verhouding tussen studeren de en werkende jongeren is onge veer in balans. De helft van de jongeren werkt en daarvan geeft 85 procent aan een betaalde baan te hebben. Film Vragen over de vrijetijdsbeste ding leveren het beeld op, dat naar de film gaan het populair ste tijdverdrijf is, gevolgd door uitgaan. Veel jongeren (47rpro cent) gaan minstens één keer in de maand naar een discotheek, maar café's staan bij de 21-jari- gen hoger aangeschreven; zeven tig procent geeft aan minstens een keer in de maand naar de kroeg te gaan. De jongeren die thuis blijven, kijken televisie - één op de acht zelfs meer dan 21 uur per week - en chat via MSN, een bezigheid die net als bij de derdeklassers in het middelbaar onderwijs erg populair is onder de jongvolwassenen. Eén op de vijf is daar meer dan zes uur per week mee bezig. Het Zeeuwse welzijnsinstituut Scoop, hoofdverantwoordelijke voor de uitvoering van de Jeugd monitor, noemt de resultaten uit het onderzoek onder 1248 jonge ren van 21 jaar (een derde van alle 21-jarigen in de provincie) representatief. Zo'n zestig oldtimers verzamelden zich op de Grote Markt in Sluis. door Frank Gijsel SLUIS - „Deze auto is mooi om naar te kijken. Liever niet aankomen." Pierre Cammaert uit Oostburg laat door middel van een korte tekst duidelijk blijken zui nig te zijn op zijn trots een Morris Eight uit de Pré Series uit 1935. Blinkend in de zon stonden gistermorgen op de Groote Markt van Sluis voor de start van de vierde Belfortrit zo'n zestig oldtimers opgesteld. Cammaert vertelt honderduit over zijn trots: „In de jaren dertig was het streven om voor een be drag van honderd pond deze Morris te bouwen. Het werd een prijs van honderd twintig pond. In 1996 is dit exemplaar vanuit Nieuw Zeeland naar Europa geko men. Ik heb hem via internet op de kop kunnen tikken." Een eindje verderop staat Jan van den Berg eveneens uitvoe rig uitleg te geven aan het nieuwsgierige publiek. Zijn Austin Princess uit 1956 be hoort met nog zes andere exemplaren tot een select gezelschap. Autosalon „Dit exemplaar stond in dat jaar op det autosalon van Parijs", vertelt Van den Berg niet zonder trots. „Er zit een vracht wagenmotor in uit 1939. Het is een auto maat met stuurbekrachtiging en hydrau- door Frank Gijsel NIEUWVLIET - Ruim veertig kandidaten kregen zaterdag op het strand van Nieuwvliet een aantal pittige opdrachten als on derdeel voor de examens brevet strandwacht A en B voorgelegd. Dat de eisen zwaar zijn bleek wel uit het aantal niet-geslaag- den. Een kwart van de kandida ten werd afgewezen. Voor Guust Christiaansen is het werk van de strandwacht al lang niet meer zo vrijblijvend. Als man van het eerste uur, drieëndertig jaar geleden, spreekt hij uit erva ring: „Sinds vorig jaar maart zijn de eisen ineens behoorlijk verzwaard. We moeten ons steeds professioneler opstellen en dat vergt nogal wat van de kandidaten. Heel veel cursussen volgen." 's Ochtends kregen de kandidaten een mondelinge theoretische proef voorgescho teld. Kennis van mogelijke geva ren ontstaan door wind, getij den, bodem of branding kwa men daarbij aan de orde. Ook was er de nodige aandacht voor communicatie, oriëntatie, veiligheid en leiding geven. Na de ochtendsessie waren al zeven kandidaten afgewezen. Het examen na de middag was mogelijk nog zwaarder. Op het droge moesten de verschillende bevrijdingsgrepen gedemon streerd worden met namen als pols-, borst- en lendengrepen en omklemmingen De eigenlijke reddingen in door Harold de Puysseleijr SINT-NIKLAAS (B) - Dc stad Sint-Niklaas staat al sinds vrij dag in het teken van een groot volksfeest ter gelegenheid van de renovatie van het centrum van de stad. Ook deze week zijn er nog evene menten, met als hoogtepunt een bezoek van het Belgische vor stenpaar op vrijdag. De stadskern van Sint-Niklaas 'staat in het nieuw', zoals het stadsbestuur het zelf zo mooi noemt. Het stationsproject en het Margarethaplan hebben de binnenstad aantrekkelijker ge maakt. Het hart van het nieuwe Sint-Niklaas is het evenemen tenplein, als trefpunt voor inwo ners en bezoekers. Het stadsbestuur maakt van de officiële opening van het plein, en meteen van het nieuwe Sint-Niklaas, een groot feest. Onder de naam 'Stad op Spo ren' vindt er een tiendaags zo merfeest plaats in de binnen stad. Hoogtepunt wordt het bezoek van de koning Albert II en ko ningin Paola aan de stad op vrij dag 2 september. De koning en de koningin worden om 17 uur verwacht in het Waasland Shop ping Center. Van 20 tot 20.25 uur begroet het vorstenpaar het publiek op de Grote Markt, op weg van het stadhuis naar het toeristisch streekinfocentrum. Na een kort bezoek aan dit cen trum verlaten zij de stad, rond 20.45 uur. Naar aanleiding van het koninklijk bezoek presen teert het stadsbestuur het meer- korenproject 'Freedom' op de Grote Markt. Het gaat om een in drukwekkend kijk- en luister spektakel met 400 muzikanten op het grote podium en met Will Tura als bijzondere gast. Kinderen Vandaag staan de kinderen in het middelpunt van de belang stelling. Er is onder meer anima tie met een drumband, clowns die ballonnen uitdelen, ceremo niemeesters, steltlopers en grap pige obers Om 15.00 uur begin nen op het grote podium de op tredens van onder meer Piet Pi raat, kabouter Klus en de Stu dio 100-band. De avond wordt om 23 uur afge sloten met een groot vuurwerk. Popliefhebbers worden zater dag 3 september bediend met op tredens van Youssou N'Dour (21.30 uur) en Vive La Fête (mid dernacht). Youssou N'Dour maakte naam met zijn eigenzinnige mix van Afrikaanse muziek en universe le stijlen zoals samba, jazz en soul. De Belgische band Vive La Fête is de voorbije jaren uitge groeid tot een populaire act. Vi ve La Fête brengt een elektro- popconcert met verwijzingen naar The Cure, Visage en Kraftwerk. Het gedetailleerde feestprogram ma is te vinden op de website van de gemeente Sint-Niklaas (www.sint-niklaas.be). door Anita Tournois PHILIPPINE - De kunstmarkt annex expositie die dit weekein de werd gehouden om en in Galerie/Atelier Sia in Philippi ne was opvallend veelzijdig. Het publiek kon genieten van boeien de, niet alledaagse kunstrichtin gen en degenen die zeer geïnte resseerden raakten, konden zich ter plekke inschrijven voor cur sussen. De kunstenaars - druk doende achter hun kraam op het plein aan de voorzijde van de galerie - informeerden met bezieling over hun uiteenlopende werk. Dat varieerde van batikken op papier, aquarelleren, schilderen van mandala's, stof bewerken en het vervaardigen van siera den tot mozaïeken. Gino Tondat uit Eeklo, specialist in mozaïek, manner en terrazzo, sprak met veel verve over zijn ambacht en de verschillende manieren waar op een mozaïek tot stand komt. Zoals het verwerken van mas sief gekleurde glasplaten tot fraaie taferelen - net schilderen met steentjes - of werken met marmer. Naast nieuw werk, bij voorbeeld de nieuwe vloer voor de inkomhal van het Museum voor Schone Kunsten in Antwer pen, doet Tondat Mosaici ook restauraties van bestaande mo zaïeken, zoals de voorgevel van de Antwerpse Zoo. Zijn helpers deze dag, Benny Torfs en Fabio Brunello, leerlingen van de aca demie in Antwerpen, waren druk doende met een opdracht. Tijdrovend en precies werk. Datzefde geldt voor de werkwij ze van Mark Lampens uit Zever- gem. Zijn vaak frêle sieraden worden gemaakt volgens de 'ver loren-wasmethode'. De siera den, met massief goud of zilver, doen denken aan de barok en ro coco. Eigenzinnig Partner Lieve Vermeire volgt na een eerdere studie stofontwer- pen een opleiding ontwerpen aan de Modeacademie in Sint-Niklaas. Zij presenteerde eigenzinnige kleding en sjaals alsmede enkele batikschilde rijen. Zeer bedreven in deze ba tiktechniek zijn Anno EnseriA uit Retranchement - zoals hij d} monstreerde -, zijn echtgenoi Esther van Waes en haar der Ria uit Heikant. Met and werk als zeefdruk en sie van fossielen lateri zij zien ze zich ook andere techniekutj verdiept hebben. Vader Joha$ van Waes, zeer bedreven in k aquarelleren, was een accor 22! deon en saxofoon aan het sch£ deren, een aquarel-opdraci van een muzikale familie. Expo e'° santé Miranda d'Hont van Até lier Mirandala uit Westdorp- nli toonde kleurrijke en fraai vonr- gegeven mandala's, geschilde^ met glasverf, acryl, paarlemcs of aquarel op glas, paneeltj 45 met doek, hout of papier. In BU1 galerie en het atelier kon re 'in' naast kleurrijke schilden* f veel nieuwe keramische obj« ten van eigenaresse Sia Braai- man bezichtigen. mt -ere HULST - De maand seplembtiïe' is in Hulst voor het vierde jaai uitgeroepen tot kunstmaand, Etalages van winkels ingericht:e" met allerhande kunstwerken en ook is er die maand een antiek-, "ee boeken- en curosiamarkt en een kunstmarkt. De Hulster burgemeesterev J.F.Mulder opent vrijdag y-'1 Kunstgalerie Hulst in het stads-i!!' kantoor. Om 19.30 uur neen^1 Mulder het eerste exemplaa -e van de kunstbrochure, in ont- ?f vangst. In die brochure star: een wandelroute die langs ai- met kunst ingerichte etalages sr voert. Ongeveer veertig ondens- M mers hebben hun etalages lei soms zelfs ook delen van h:: winkel of bedrijfspand) in har den gegeven van kunstenaas -f uit de gemeente Hulst. Naast de kunst in de etalages: er op zondag 18 september m antiek-, boeken- en curosia markt op de Grote Markt en ee» week later (zondag 25 septem'. ber) is er op dezelfde locatie een kunstmarkt. Gi foto Peter Nicolai lische remmen. Hij weegt 2200 kilo. Een van de oudste karretjes tijdens de Belfort- rit was een A Ford uit 1930 van Henk Risseeuw uit Groede. 's Ochtends werd een rit gemaakt door de polders rond Sint Anna ter Muiden, Retranchement, Groede en Oostburg om te eindigen in Ee- de bij restaurant 'De Kreeke' voor de middagpauze. De middagrit liep voor een groot gedeelte op Belgisch grondge bied. groepsverband eiste heel wat in spanningen. Het afzoeken van een zwin naar drenkelingen in groepsverband verbonden door een ketting- greep vroeg een strenge discipli ne, waarbij er door de examen commissie werd toegezien op de samenwerking en de kordate lei ding tijdens de redding. In de zo genaamde Australische vervoers- greep werd het slachtoffer in ho rizontale ligging op het droge ge bracht. Aan het eind van de mid dag volgden de praktische proe ven met een conditie- en zwem- vaardigheidstest. In snel tempo moest vanaf het strand naar het water gesprint worden. Na twee keer vijftig meter zwemmen in de branding volgde nog een eindsprint. Voorwaarde was dat alles bin nen de limiet van zes minuten moest worden afgelegd. Ondanks de zware eisen zijn Ali- ta Christiaansen en Ankie Tri- hou nog steeds laaiend enthou siast over het werk. „Je wordt zo gestrikt en je doet het met heel veel plezier. Als dan aan het eind van het seizoen blijkt dat er geen slachtoffers zijn gevallen, is de bevrediging erg groot. De grootste kracht is het preventieve werk dat we ver richten op de stranden en de be reidheid om voor mensen iets te betekenen is erg groot." door Edy de Witte HENGSTDIJK - Met flink wat flacons groene zeep gekoppeld aan een wedstrijdelement droeg de plaatselijke carnavalsbou- wersgroep de Polderjongens za terdagavond haar steentje bij aan het kermisfeest in Hengst dijk. De 25 deelnemers moesten met een aanloop op een grote binnen band springen en zo over een in gezeept zeil de 15 meter verder gelegen finish proberen te berei ken. Onderweg konden ze grote kartonnen kokers van het zeil duwen. Dit leverde dan extra punten op. Het passeren van de finish bleek nog eens goed voor 50 punten. Het ludieke schouwspel bracht heel wat publiek op de been. Het bereiken van de eindstreep bleek moeilijk genoeg. Slechts enkele 'glijders' pakten de 50 extra punten bonificatie mee. Carlo de Munck werd uiteinde lijk winnaar van dit glibberfes- tijn. De driedaagse kermis in Hengst dijk is een waar dorpsfeest, waarbij verschillende comités het programma invullen. Het wielercomité beet zaterdagmid dag het spits af. Ruim veertig renners stonden aan de start voor een wedstrijd van zeventig kilometer, die meetelde voor de Ronde van Zuidwest-Neder land. Bij café 't Jagershuis spar den veertig schutters de booj1 voor een schieting op de ligger- 1 de wip. Zo'n 25 belangstellen 1 den schreven in voor een wed strijd bollen. De jeugd kon zid vermaken met een snoep- schietkraam, touwtrekken e een molentje. Deze laatste ker misattractie was naar het dorp gehaald door het feestcomité „Het vergt best de nodige IE- spanning", zegt A. Duerind van het feestcomité. „Maar door sponsoring hebben we het toch weer voor elkaar gekregen dat de allerjongste kinderen hun' rondjes in een molen kunnen draaien. Met de rest van hel geld houden we maandagmid dag nog volksspelen voor de jeugd." Zondagmiddag trokken een schieting en een bolwedstnjd nog meer deelnemers dan op za terdag. De liefhebbers konden een ritje maken met paard en wagen. Vandaag begint het pro gramma van de laatste kermis dag om 9.00 uur met een misvif- ring voor de overleden parochie nen. Na de dienst worden in Jagershuis de kaarten geschud- voor een vleeskaarting. De kin derspelen beginnen om 13.00- uur. In de tent bij 't Jagershuis wordt dan alles weer klaargezet voor een afsluitende schieting en bolwedstrijd. door Gino van den Broecke WESTDORPE - Op twee ver schillende waters bonden 116 hengelaars afgelopen zaterdag middag met elkaar de strijd aan tijdens het Zeeuws-Vlaams Hcn- gelkampioenschap voor Senio- R, de Waele van GOA Axel ging met de individuele titel aan de haal, terwijl zijn vereniging het ploegenklassement wist te win nen. De organisatie van het kam pioenschap was zaterdag in han den van hengelsportvereniging Platzak uit Westdorpe. De 116 hengelaars vertegenwoordigden zeven verschillende regionale hengelverenigingen. Naast de or ganiserende vereniging Platzak waren dit GOA uit Axel, uit Terneuzen en de hengelsport-» verenigingen van Koewacht,0 Clinge, Zuiddorpe en Aarden-' burg. De deelnemers haalden tussen 12.00 en 16.00 uur op de Grote Kreek in Axel en de Molenkreek in Westdorpe vooral brasem en voorn uit het water. De Waele uit Axel bleek me', 5940 gram het grootste gewich' uit het water te hebben gehaald K. van de Hende behaalde na mens ONI Terneuzen met 5820 gram de tweede plaats. In het ploegenklassement werd, GOA Axel eerste. ONI Terneu zen behaalde de tweede plaat-' en HSV Clinge werd derde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 38