^lan voor permanente veerdienst Volop zon tijdens Gildefeesten PZC PZC Mossel centraal op feesten Philippine /mmi Dansen met je eigen hond Dol op alles wat uit Nederland komt ]oot tussen Perkpolder en Hansweert voor scholieren en woonwerkverkeer 11 pen dag bij esternstal Oostburg Man bedreigt jongeren met bijl Vrouwen rollen beurzen in Goes Aanhouding na slaan agent Gewonde op Goese rotonde Bromfietser gewond in Rilland Buitenboordmotor gestolen Winkelinbraak maandag 29 augustus 2005 lor Harold de Puysseleijr JRKPOLDER - Schipper Lau- de Brouwer van motor- hip De Onderneming wil van- januari volgend jaar een per- anente veerdienst gaan onder- uden tussen Perkpolder en msweert. De dienst richt zich scholieren en woonwerkver- Brouwer onderhield deze zo- voor het eerst een toeris- che veerdienst tussen Perkpol- en Hansweert als schakel in netwerk Fiets een Rondje een Pontje. Iet blijkt dat er behoefte is een permanente veerverbin- zegt De Brouwer op basis de ervaringen die hij in dat rste seizoen heeft opgedaan, i'e hebben de mensen die bij aan boord geweest zijn, ge- aagd of ze serieuze belangstel- agenda lezorgklachten: •0231231 Dp maandag t/m vrijdag ge- lurende de openingstijden; laterdagstot 12.00 uur redactie zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 'ostbus 145 530 AC terneuzen Tel: 0115-645769 fax:0115-645742 i-maïl: redtern@pzc.nl lené Hoonhorst (chef) Vout Bareman laymond de Frel ené van Stee :rits Bakker (sport) audeloo 16 ostbus 62 560 AB hulst el: (0114)372776 ax: (0114)372771 •mail: redhulst@pzc.nl heila van Doorsselaer :entrale redactie tationspark 28 ostbus 31 460 AA goes el: (0113)315500 ax: (0113)315669 mail: redactie@pzc.nl uterimet Ww.pzc.nl mail: web@pzc.nl ling hadden om het hele jaar door gebruik te kunnen maken van de veerverbinding. Een groep van zo'n driehonderd tot vierhonderd mensen gaf aan daar inderdaad interesse in te hebben." Daarnaast verkocht De Brou wer afgelopen zomer veertig sei zoenkaarten aan mensen, van wie sommigen zelfs dagelijks heen en weer gingen tussen Perkpolder en Hansweert. De schipper van De Onderne ming zegt dat hij een groep van tweehonderd dagelijkse vaste ge bruikers nodig heeft om een ren dabele dienst tussen Zeeuws- Vlaanderen en Zuid-Beveland te kunnen onderhouden. Vol gens hem zijn er 150 scholieren die dagelijks vanuit Zeeuws- Vlaanderen het beroepsonder wijs in Goes bezoeken. Daar naast is er een groep van onge veer veertig mensen die voor het werk pendelt tussen Zeeuws- Vlaanderen en de Bevelanden. „Waarschijnlijk is de verbin ding in eerste instantie nog niet rendabel", aldus De Brouwer, „maar ik wil bij de provincie en de gemeente aankloppen als blijkt dat er mogelijkheden zijn voor een permanente dienst." Prijs De prijs voor een jaarabonne ment op het veer moet volgens De Brouwer gelijk liggen aan die van de Fast Ferry in Bres- kens. Een jaarkaart daar kost zeshonderd euro per persoon. De Brouwer zegt dat het open baar vervoersbedrijf Con- nexxion bereid is te praten over een busverbinding tussen Hans weert en Goes. Ook de Vereni ging Buurtbus Oost-Zeeuws- Vlaanderen heeft volgens hem laten weten eventueel wel mee te willen werken. Het onderhouden van de perma nente veerdienst staat of valt in eerste instantie echter met vol doende vaste gebruikers. De Brouwer roept daarom mensen die serieus geïnteresseerd zijn op hem een e-mail te sturen, met daarin de reden waarom ze vanuit Zeeuws-Vlaanderen naai de overkant willen of vice versa (recreatief, woon-werkverkeer of school). Ook wil de schipper graag informatie hoe vaak per week mensen van het veer ge bruik willen maken en op welke tijdstippen. „Want dan kunnen wij ons vaarschema daar op af stemmen. Voorlopig denken we eraan om van maandag tot en met vrijdag in de ochtendspits van Perkpolder naar Hansweert te varen en aan het einde van de middag weer terug." In het kader van een Rondje met een Pontje hebben deze zomer 1600 mensen gebruik gemaakt van het veer tussen Perkpolder en Hansweert. ÏÏREEKACTIVITEITEN EL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur; rten, vrij biljarten; Halle, 14.00 uur: Prijskaarten, biljar- punt, 13.00 uur; Kaarten en biljar- DZAND - Parkeerplaats De Knok- 19.00 uur: Wandeling Strijdersgat- der; JZAND-BAD - Boulevard de Wielin- 12.00-21.00 uur: Zomermarkt; ÜGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO sbal en biljarten; JGSTDIJK - Kermis met vanaf 9.00 s, kaarten, 's middags kinder- sspelen en schieten en bollen; ST - VVV kantoor, 14.00 uur: Zo- VestingWandeling; jeve, 13.00 uur: Kaarten en biljar- EWACHT - De Vlaschaard, 13.00 Biljarten; liaan, 19.00 uur: Creatieve bijeen- ist; UW-NAMEN - De Kauter, 13.30 :KBO koersbal en handwerken; 5 VAN GENT - St. Albert, 14.00 uur: J°; Vlaanderen, 20.00 uur: Bingo; IT-JANSTEEN - Cafe De Kroon, KJuur: Kaarten; Warande, 13.00 uur: Biljarten; 13.30 ;Bingo; 19.00 uur: Jeugdtoneel; INEUZEN De Veste, 13.30 uur: irten bieden en jokeren en biljarten; irthal 't Zwaantje, 13.00 uur: Koers- i bowls. STBURG - De C-Ranch, stern- en pensionstal aan de destad in Oostburg, houdt ter egenheid van het tienjarig be an een open dag op zaterdag september tussen 13.30 en 00 uur. zijn diverse stands met arti- en voor de westernsport en s een hoefsmid aan het werk. geregelde tijden zijn er de- nstraties westernrijden en nen op het paard, arnaast zijn er verschillende lijke acts met paarden en be- ikers worden in de gelègen- d gesteld een ritje op een ird te maken. open dag wordt afgesloten een tonnenrace. Henk Buyze en Monny Hoefeijzers zijn de winnaars van de traditionele mosselsteekwedstrijd. door Harold de Puysseleijr PHILIPPINE - De geur van pasgekook- te mosselen heet de arriverende bezoe ker zaterdagmiddag al van ver welkom. Net als in andere plaatsen kent het pro gramma van dit volksfeest uiteraard een rommelmarkt, treden er rpuzikan- ten op en zijn er rondritten; hier met de paardentram. Maar nergens in Zeeuws-Vlaanderen staat het zeevoed- sel 'mossel' zo centraal als tijdens de Mosselfeesten in Philippine. Burgemeester J. Lonink 'pocht' in zijn openingswoord van de 29e editie van de feesten, dat hij op vakantie deze zomer in Zuid-Zwitserland samen met zijn echtgenote een tafel heeft gedeeld met Belgen die het dorp kenden vanwege de mosselrestaurants. Steeds meer mensen verzamelen zich on dertussen op de ten-assen rond de kiosk aan het Philipsplein. Aan de ene tafel geniet een Belgisch koppel zichtbaar de smaaksensatie van een vaderlandse trappist, terwijl Etiënne en Maria Thys zich even verderop voorzien hebben van een dampende bak met verse mosse len. „We hebben vanochtend meege daan aan de wandeltocht. En we hou den van mosselen en de fanfare", ver klaart Maria hun aanwezigheid in het mosseldorp. Ze komen uit Schoten, een plaats in buurt van Antwerpen. De eerste ronde van het stadsomroepers concours en de wedstrijd mosselen opensteken, evenementen die vijftig me ter verderop plaatsvinden op de kiosk aan het plein, gaan geheel aan het Bel gische echtpaar voorbij. Ze hebben uit sluitend oog voor het zilte zeebanket dat voor hun neus staat te dampen. Hoewel de stadsomroepers toch alle maal hun uiterste best doen een keel op te zetten die drie straten verder nog te horen moet zijn. „Boeren, burgers en buitenlui", schreeuwt de een na de ander van de twaalf deelnemers aan dit Zeeuwse kampioenschap. De twee Vlaamse deel nemers blijken een eigen tradititie te hebben. Zij onderscheiden zich alleen al met het luidkeelse 'aandacht, aan dacht, aandacht...' Gezien de plaats van herkomst van en kele deelnemers, hadden ze wel een flin ke reis over voor de wedstrijd. Zo heeft Geert Veen er liefst vijf uur over ge daan om vanuit Winschoten zijn beste beentje voor te komen zetten. Het ap plaus van zijn supportei-s (vrouw en (klein)kinderen) ten spijt, moet Veen het bij de jury uiteindelijk afleggen te gen de stadsomroeper van Zwolle. Deze eerste prijs is een mooie opsteker voor Overijsselaar Peter Vader, die ver telt volgende week af te reizen naar Au stralië om daar mee te doen aan het we reldkampioenschap voor stadsomroe pers. „De een gelooft in laurierdrop, de ander in honing, en weer een ander heeft een heupflacon met ouzo bij zich", verklapt Vader het geheim om de stem gesmeerd te houden tijdens zo'n wedstrijd. „Het belangrijkste is, dat je niet gaat schreeu wen. Je moet roepen vanuit je midden rif. Dan is het goed vol te houden en blijft je stem heel." Tips die de nestor onder de omroepers Cees Blaeke uit Sluis allemaal worst zijn. Met zijn 74 jaar is hij de oudste stadsomroeper ter wereld, een prestatie die niemand hem nadoet. Blaeke is al 63 jaar- stadsomroeper, heeft ooit ook foto Peter Nicolai deelgenomen aan wereldkampioen schappen, maar is nu naar eigen zeggen alleen van de partij voor de gezelligheid en omdat de wedstrijd dichtbij huis is. 'Jantje van Sluis' zweert bij warm drin ken om de stembanden in conditie te houden en ergert zich zelfs aan het ge schreeuw van sommige collega-omroe pers. „Daar hou ik helemaal niet van. Zo heb ik het ook nooit geleerd." De stadsomroepers maken plaats voor de deelnemers aan een andere competitie, die meer in lijn ligt met het thema van de feesten; de wedstrijd mosselen open steken. Zo snel mogelijk zorgen dat er 36 rau we, mooie witte mosselen los in de schelp op een zilverkleurig presenteer blaadje liggen. Dat is de opdracht aan de twaalf teams, elk bestaand uit perso neelsleden van de talrijke mosselrestau rants die Philippine nu eenmaal rijk is. De verse mossels liggen bij wijze van spreken eerder op de schaal dan je met je ogen kunt knipperen, maar toch doen Monny Hoefeijzers en Henk Buyze het namens restaurant Auberge des Moules beter en sneller dan de kampioenen van vorig jaar. Suzanne Bosschers en Jur- gen Verhelst (Place du Marché) eindi gen dit jaar namelijk op de derde plaats. door Gino van den Broecke SLUISKIL - In navolging van de twee voorgaande dagen was het ook zaterdag en zondag een feestelijke en vooral drukke boel in Sluiskil. Het zonnige weer zorgde ervoor, dat het pu bliek massaal de 25e verjaardag van de Gildefeesten kwam mee vieren. Er kwamen zaterdag en zondag zo'n 2500 belangstellen den naar de festiviteiten in en om de grote feesttent. Op een flinke hoosbui na net voor aanvang van de opening op donderdag, bleef het de rest van de tijd droog. Zaterdag genoot het publiek van een autoshow, werd er gewandeld tijdens de Gildewandeltocht en vermaakte de jeugd zich tijdens een kinder show waaraan Francesco di Creatore en de Sasse K3 mee werkten. Buiten de tent bonden negen teams uit het dorp met elkaar de strijd aan tijdens de jaarlijkse zeskamp. Het publiek kon kij ken naar sportieve en soms ook hilarische toeren die de deelne mers uithaalden. Het team Kanaalboulevard ging uiteindelijk met de eerste prijs aan de haal. Terwijl de teams zich buiten in het zweet werkten, werd er bin nen gedart om de titel tijdens het 4e Open Kanaalzone Darts- toemooi. Op het evenement, wa ren tachtig darters en dartsters afgekomen en na een spannend toernooi won Atilla Pardon bij de mannen en ging bij de dames de titel naar Alice Lievens. Dartslegende Bobby George gaf onder overweldigende belang stelling een demonstratie, ter wijl oud-trucker en zanger Henk Wijngaard op het podium een optreden verzorgde. De zaterdagavond kreeg met een optreden van de feestband Connection en de Twilight Road door Wilma Valk AARDENBURG - Dansen met je hond of een portretfoto van je eigen huisdier, het kon alle maal zaterdagmiddag tijdens de viering van het twintigjarig bestaan van hondenclub Aar denburg. „Er zijn bijna 300 belangstel lenden geweest om mee te doen aan de diverse work shops of gewoon om te kij ken", vertelt bestuurslid en in structeur Bennie Pielaat. „Zo mochten border collies probe ren of ze geschikt waren om schapen te drijven, andere de den hun best om te apporteren of konden voor politiehond spelen door een man te pak ken." Leden van de honden club gaven demonstraties in gehoorzaamheid en de bevrien de club Hond en Meester uit het Belgische Maldegem liet zien hoe een hond moet zoe ken. Wie niets voelde voor de strengere onderdelen van de middag, kon leren dansen met zijn eigen hond: „Gewoon le ren op de maat lopen, door de benen van de baas door, rond jes of achteruit, heel leuk," vond Pielaat. Show een feestelijk eind. Giste ren bleek het publiek al in alle vroegte de weg naar Sluiskil te hebben gevonden en was het een grote drukte in de tent tij dens de oecumenische dienst. Buiten kwamen koopjesjagers en belangstellenden massaal naar de grote rommel-, hobby- en ambachtenmarkt. 's Middags zat er ruim vijfhon derd man publiek mee te stre pen tijdens de grote bingo, waar tussen de rondes door Rose, the Band met covers en eigen werk voor de muzikale versiering zorgde. De vierdaagse jubileumeditie van de feesten werd door De Ha venzangers afgesloten. „Het was in alles de drukste editie die we hebben gehad en daaruit blijkt, dat deze formule toch nog steeds erg aanslaat, zowel bij jong als bij oud. Wij zijn dan ook enorm tevreden", aldus Pa tricia Bastiaansen namens de Stichting Gildefeesten. TERNEUZEN - Drie jongeren uit Terneuzen zijn in dei nacht van zaterdag op zondag tussen 3.15 uur en 3.25 uur j bedreigd door een onbekende man. Een 16-jarige jongen,; een 17-jarige jongen en een 17-jarig meisje fietsten vanuit het centrum van Terneuzen over de Leeuwenlaan. Toeni 1 ze hem passeerden, kwam hij met een bijl achter hen aan- rennen. De politie heeft meteen een onderzoek ingesteld, maar de man is niet meer aangetroffen. GOES - In de Goese binnenstad zijn afgelopen weekeinde drie vrouwen van hun portemonnee beroofd. Alledrie wer- den ze in het gedrang aangestoten of geduwd door twee j onbekende vrouwen, waarna hun portemonnee uit hun tas verdwenen was. Twee van de dames misten honderd euro, de derde 200 euro. Van de zakkenrolsters is geen dui-1 delijk signalement. Ze opereerden zaterdagmiddag tussen 13.00 en 15.00 uur en kozen telkens drukke winkels als: werkterrein. i j VLISSINGEN - De politie heeft zaterdagavond kort voor acht uur een 24-jarige Vlissinger aangehouden, nadat de ze een agent had geslagen. Even daarvoor had een agent in de Bonedijkestraat in Vlissingen een personenauto ter controle aan de kant gezet. De 24-jarige Vlissingse passa gier stapte uit en mengde zich in het gesprek. Hij weiger de een stukje verderop te gaan staan, toen de agent daar om vroeg, waarop hij werd aangehouden wegens het niet voldoen aan een bevel. Bij zijn aanhouding zwaaide de- man met zijn armen om zich heen waarbij hij een agent in het gezicht raakte. Vervolgens rende hij weg. Hij is kort daarop alsnog aangehouden. De agent die geraakt werd, - hield aan de klap wat zwellingen in het gezicht over. i GOES - Een 26-jarige Goesenaar is vrijdagavond gewond geraakt toen een 28-jarige Vlissingse met haar auto ach terop de zijne klapte op de rotonde Tiendenplein in Goes. De vrouw zag te laat dat de Goesenaar afremde. De man is met hoofd-, nek- en rugletsel opgenomen in het Ooster- scheldeziekenhuis in Goes. RILLAND - Een zestienjarige bromfietser uit Rilland heeft gisteren zijn pols gebroken toen hij onzacht in aan raking kwam met de auto van een twintigjarige plaatsge noot op de Bathseweg. De bromfietser verzuimde op de kruising met de Valckenisseweg, voorrang te verlenen. Hij is naar het ziekenhuis gebracht. I KAMPERLAND - Tussen vrijdagavond acht uur en zater dagochtend tien uur is van een boot aan de Schotsman- weg in Kamperland de buitenboordmotor weggenomen. De dader is met de boot is weggevaren. Een eindje verder op is de buitenboordmotor eraf gehaald en is de boot ach tergelaten. De motor is enkele duizenden euro's waard. De voetballers van Jong Ambon uit Middelburg brengen zeventien dagen door op het Molukse eiland Ambon. Het verblijf is onderdeel van het herstel- en verzoeningsproces dat daar - na jaren van geweld - gaande is. PZC-redacteur en Jong Ambonspeler Eldridge Pentury doet verslag. J ff I Vandaag deel 5: Verbroedering Bescheiden amateurvoetbal lers in Nederland, sterren in Ambon. Wie gewend is om op de fiets naar het sportcomplex te rijden, kijkt zijn ogen uit als het vervoer per bus onder poli- tie-escorte plaatsheeft. Motoren met zwaailichten en sirene, er achter een auto vol lijfwachten die door burgemeester Papilaja van Ambon-stad gestuurd zijn. Iedereen moet wijken als Jong Ambon naar stadion Manadala Remaja rijdt voor de eerste wed strijd op vaderlandse grond. Het duel gaat de clubannalen in als één om nooit te vergeten. Vijfduizend enthousiaste toe schouwers op de tribune, die op veren bij elke frivole actie. Schijnbewegingen, doelscho- ten, reddingen van de keepers, het Ambonese publiek is er dol op- Burgemeester Papilaja, groot voetballiefhebber, geniet, maar treedt tijdens de drinkpauze cor rigerend op als de spelers van Jong Ambon de drinkbekers net jes in een vuilnisbak gooien en die van thuisploeg Nusaniwe dat nalaten. Een boos telefoon tje vanaf de tribune naar één van zijn mensen langs de lijn doet wonderen. De jacht op shirts is geopend als de scheidsrechter voor het laatst op zijn fluit blaast. Keepers Bas Rijkeboer en Wil fred Vreeke zijn gewild als fo to-onderwerp. ,,'s Ochtends heb ben we straatkinderen van Am- bon blij kunnen maken door ca deaus te geven, 's Middags zijn wij als voetballer zelf blij ge maakt", vertelt doelman Wil fred Vreeke. „Dit is tot nu toe de mooiste voetbaldag uit mijn leven." Het is niet alleen de entourage die iets losmaakt. „Het gebeurt allemaal op Ambon", zegt spe ler Nus Taniwel, in hart en nie ren Ajax-fan. „Voor mij is dit daarom mooier dan de Cham pions League-zege van Ajax in 1995." De gekte heeft alles te maken met het land van herkomst. Jong Ambon komt uit Neder land en Nederland wordt ver heerlijkt door heel veel Moluk- kers in Ambon. In het stadion hebben toeschouwers een grote Nederlandse driekleur opgehan gen. Velen dragen een Ajax- shirt, maar meer nog een oranje shirt van het Nederlands elftal. „Een inwoner van Ambon heeft liever een tweedehands spijker broek uit Nederland dan dezelf de broek nieuw uit een winkel in Ambon", weet Reza, één van de toeschouwers. Tijdens grote toernooien doen Ambonese Molukkers wat Mo- lukkers in Nederland zelden of nooit doen. Reza; „Dan rijden we met een oranje overall over straat, met geverfde vlaggetjes op onze wangen. Als Nederland wint is het groot feest, bij ver lies is het in Ambon doodstil." Nederland en Indonesië hebben een band. „En omdat heel veel Ambonezen die hier wonen fa milie hebben in Nederland staan we met z'n allen achter Nederland." Dat Jong Ambon met 1-0 wint doet er niet zo heel veel toe. Veel belangrijker is de verbroedering binnen en buiten de lijnen: christenen en moslims vermaken zich samen. Dat kunstje wordt nog drie keer herhaald. SINT JANSTEEN - Tussen za terdagmiddag 17.15 uur en zon dagochtend 08.30 uur is er inge broken in een winkel in Sint Jan steen. Uit het winkelpand zijn: enkele honderden euro's wegge nomen. De toegang tot het pand is geforceerd. Het totale schade bedrag is onbekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37