preventie voor scholen Extra Een reddingspak is geen baljurk PZC Eerste Kroajedurpsedag in Oosterland Dol op alles wat uit Nederland komt KNRM test opstappers in spe 11 American unday opnieuw izend druk edreiging in erneuzen taatregelen moeten stijging verzekeringspremie voorkomen Gestrande motorrijders weer thuis Aanrijding bij race mini-motoren Vrouwen rollen beurzen in Goes Bromfietser gewond in Rilland Gewonden door stunten op motor Aanbidding De jonge redders oefenen het formatiezwemmen: voeten in de oksels van de voorganger. door Ali Pankow NEELTJE JANS - „Kom op jongens, op schieten! Een reddingspak is geen bal jurk", moedigt schipper Hans Saman een groepje jongeren aan tijdens de test dag van kandidaat-opstappers voor de Koninklijke Nederlandse Redding Maat schappij (KNRM). Bij het redden van mensen op zee gaat het om snelheid, vaardigheid en teamgeest. Niet om op vallend stoer of mooi zijn zoals in de te levisieserie Baywatch. Dat zullen die 21 redders in spe weten vandaag. De KNRM richt zich met een nieuwe campagne op jongeren en werkt daarbij samen met Veronica TV, Veronica Maga zine en de Sponsorloterij. Doel is de naamsbekendheid onder jongeren te ver groten en geld te verwerven voor nieuw materiaal. Uit de ruim honderd aanmel dingen om als nieuwe opstappers onder het oog van de camera te worden opge leid, zijn 34 kandidaten geselecteerd voor een pittige testdag zaterdag op KNRM-station Noordland buiten op Neeltje Jans. Uiteindelijk komen er 21 opdagen. De 18-jarige Gaia van Reenen uit Den Haag is de jongste. Haar moeder vulde het aanmeldingsformulier in. „Echt iets voor Gaia, want ze houdt veel van zwemmen en zeilen en het is ook goed voor haar dat ze iets sociaals gaat doen", zegt moeder Van Reenen. Gaia is het daar wel mee eens en is bereid zich volledig in te zetten deze dag. Zonder enige schroom springt ze 's ochtends een flink eind uit de kust overboord van reddingsboot Koopmansdank. In groepjes van drie of vier jonge red ders wordt geoefend in formatiezwem men. „Eigenlijk is het drijven op je red- dingspak en je gekoppeld aan elkaar voortbewegen. Met je voeten onder de oksels van de ander", zegt KNRM-voor- lichter Kees Groeneveld. Volgens hem hoef je zelfs geen zwemdiploma te heb ben om bij de Redding Maatschappij te kunnen komen. Hij noemt als voorbeeld Izaak Breen die niet kon zwemmen maar toch 22 jaar schipper is geweest bij de KNRM. „Zo'n reddingspak is behoorlijk zwaar. Het lijkt zo gemakkelijk vanaf hier, maar het kost echt inspanning om je daarin voort te bewegen", zegt Tom van Wijk (21) uit Hoek van Holland als hij over de reling bij Station Noordland buiten naar de verrichtingen van een an der groepje kijkt. Van Wijk wil zich best als vrijwilliger inzetten voor de maatschappij, maar brandweerman worden zoals enkele vrienden van hem, trekt hem niet. Hij duikt liever het wa ter in. Hij heeft die opdracht van hon derd meter rennen, pak aantrekken, overboord springen, naar een bootje in nood toe en er onderdoor zwemmen net achter de rug. Hij hoopt straks bij de ze ven geselecteerden te zitten. Die ver volgopleiding trekt hem wel. In brand „Ze mogen dan in zeven weken proeven en snuffelen aan de opleiding voor op stapper die normaal een jaar duurt", zegt Marco di Groegi, operationele man van het KNRM-hoofdkantoor in IJmui- den. Die verkorte opleiding wordt gege ven in de weekends op de stations in Hoek van Holland, Terschelling en hier foto Dirk-Jan Gjeltema op Noordland. „Hop, hop, hop redders. Jullie zijn al tweeënhalve minuut onder weg. Er staat een schip in brand, er zijn mensen in nood. Het duurt me allemaal te lang", onderbreekt hij zichzelf om de jonge redders aan te sporen. De laatste opdracht tijdens de testdag betreft de vaarbekwaamheid. De deelne mers mogen individueel de reddingboot manoeuvreren volgens een uitgezet par cours. Dan gaan de zes juryleden, allen schippers en reserveschippers van de stations Westkapelle en Noordland, in conclaaf. De spanning stijgt. Normaliter is de woonplaats voor een opstapper van essentieel belang. Hij mag niet verder dan 15 minuten vanaf het reddingstation wonen. Dat crite rium geldt nu niet. Motivatie, inzet, vaardigheid en gevoel voor samenwer king geven de doorslag. Voor Leendert de Die uit Maastricht komt dat mooi uit. Hij behoort tot de zeven geselecteer den. De andere uitverkorenen voor de vervolgopleiding zijn: Sander Boersma uit Hyppolytushoef, Sheila van den Bos uit Noordwijk, Natasha van den Burgh uit Hellevoetsluis, Elmar van Hoeve- laak uit Amsterdam, Wouter van de Hout en zijn zus Marlies van de Hout, beiden uit Hoek van Holland. )ES - Een Thunderbird - dat een auto - zie je zelden op de lese Grote Markt, net als een e kudde pick-up-trucks, of iderd Harlcy Davidsons. iteren was het er allemaal I, met nog een heleboel ande spullen die de laatste zondag i augustus in Goes een 'All erican Sunday' maken, bijeenkomst van liefhebbers Amerikaanse auto's en mo- en is een initiatief van de uit- ters van het Heartbreak-café i de Goese Grote Markt. Zij gen voor de vergunningen, jr kraampjes, voor voldoende Inemers en voor een band. n de band op het mobiele po- im was overigens weinig Ame- aans, behalve misschien de mes. Voor de rest blijft Sur- ider heavy en herkenbaar: ud-Bevelands dialect over al- iaagse onderwerpen. Het was tweede All American Sunday iar de mannen van Heart- ?ak zijn vast van plan er nog en mee door te gaan. KNEUZEN - Een zestienjari- jongen, een zeventienjarige ngen en een zeventienjarig eisje, alledrie afkomstig uit meuzen zijn in de nacht van lerdag op zondag tussen rart over drie en vijf voor half er aan de Leeuwenlaan in hun oonplaats door een onbekende an bedreigd. it drietal fietste vanuit het ntrum van de stad over de leuwenlaan in Terneuzen. len de drie op een gegeven mo- ent een onbekende voetganger sseerden, kwam deze man ït een bijl achter hen aanren- n. e politie heeft direct na het in- ient een onderzoek ingesteld, aar heeft de man met de bijl et meer aangetroffen. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur de normale voorzieningen als brandslanghaspels en draagba re blustoestellen. Ten tweede be treft het inbraakbeveiligingen om schade van vandalisme en in braak te beperken. Bi] de derde categorie gaat om een brand- melclïnstallatie om een brand in een zo vroeg mogelijk stadium te signaleren en snel te kunnen optreden. Verzekeraars constateren dat ge meenten steeds vaker een be roep doen op de afgesloten polis voor brand- en inbraakscha- dees. Het gevolg is dat de verze keraars zich genoodzaakt voe len de premies te verhogen of zelfs schoolgebouwen uit te slui ten. De gemeente Schouwen-Duive- land onderkende dit probleem vorig jaar en bij de vaststelling van de begroting werd daarom rekening gehouden met een kre diet van 600.000 euro voor het nemen van de voorgeschreven maatregelen. De opdracht voor het aanbrengen van alle voorzie ningen werd gegund aan Essent. Dit bedrijf hoopt eind septem ber alle werkzaamheden op te le veren. Onderhoud Daarmee is de gemeente er ech ter nog niet want de brandmeld- installaties moeten worden on derhouden door een branddetec- tiebedrijf en zullen maandelijks gecontroleerd moeten worden door een zogeheten 'opgeleid persoon'. Met de kosten daar van, totaal 52.000 euro, werd in het verstrekte krediet van zes ton nog geen rekening gehou den. De gemeente hoopte tevergeefs deze kosten te kunnen delen met de betrokken schoolbestu ren. Dal is niet gelukt. De schoolbesturen blijven erbij dat zij de veiligheid van leerlingen en medewerkers garanderen, maar niet de instandhouding van het gebouw bij gevaar van buiten. Als de gemeente de maandelijk se controles achterwege laat, wordt niet meer voldaan aan de voorgeschreven eisen, stijgen de premies alsnog en brengt de in vestering van 600.000 euro niet op wat er van verwacht mocht worden. Derhalve stelt het colle ge van burgemeester en wethou ders de gemeenteraad voor dat extra budget van 52.000 euro te verlenen. Het voorstel komt eerst aan de orde in de commissie Samenle ving en Bestuur die donderdag 8 september vanaf 19.30 uur ver gadert in het Zierikzeese ge meentehuis. REDACTIE schouwen-duivelaimd Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet Www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl ir Ali Pankow ERIKZEE - Het dagelijks ge- jenlebestuur ziet zich genood- kt extra geld te investeren in [preventie van brand en in- iak bij de 34 schoolgebouwen Schouwen-Duiveland. De iatregelen zijn nodig om te (orkomen dat de verzekerings- nies van 35.000 euro naar jl.OOO euro zullen stijgen, tor een verschil van mening I de schoolbesturen pakt de istering nog 52.000 euro ho- uit dan de zes ton die vorig al hiervoor werden uitge ven. minimumeisen die tegen- ordig gesteld worden aan de iventie in een schoolgebouw i te verdelen in drie categorie- Dat zijn in de eerste plaats door Andrea Bolle OOSTERLAND - Er staat niet veel wind, maar de wieken draaien. Lachend laten wat kinderen zichzelf van de molenberg rollen. Een paard en wagen staat klaar om een rondrit te maken en een dors machine draait op volle toeren. De eerste Oosterlanddag werd zaterdag omge doopt tot Kraojedurpsedag, genoemd naar de bijnaam van de inwoners. „Het is een groot succes. Nu nog wat kleinschalig, maar gezellig en intiem", al dus dorpsraadvoorzitter Heieen Clerx. De dorpsraad heeft de inwoners van Oos terland gevraagd een leuke naam te be denken voor deze dag, die jaarlijks moet terugkeren. Riet Beije was dan ook aange naam verrast toen de naam die zij had verzonnen op een bord bij de molen werd onthuld. „We waren het er unaniem over eens", zegt Clerx. „Met deze dag willen we het dorpsgevoel uitdragen en dat ver woordt de naam 'Kraojedurpsedag' hele maal." Behalve de bedrijvigheid rondom de molen werd ook een rondleiding door het dorp gegeven. Gids B. Blikman leid de geïnteresseerden langs de molen, de hervormde kerk en het Gasthuis. Oud-Oosterlander Jan van der Maas loopt samen met zijn vrouw Toos mee langs de bezienswaardigheden. „Ik ben in 1952 op mijn zeventiende in Rotter dam gaan wonen en bezoek sindsdien nog af en toe familie. Maar zo'n rondlei ding is echt heel erg leuk, want veel din gen wist ik niet." Speciaal voor deze dag is hij naar Oosterland gekomen, want Zeeland vergeet hij nooit. „Als hij treu rig is doen we altijd een rondje Zeeland. Zo diep zit het", zegt zijn vrouw. Onderweg weet Van der Maas van bijna elk huis dat hij passeert wie er gewoond of gewerkt heeft. „In de kapsalon was toen de viswinkel van mijn tante en daar zat bakkerij Kloote." Bij het Gasthuis aangekomen wijst hij di rect naar nummer 35, het huisje waar zijn oma vroeger woonde. Het gebouw dat ambachtsvrouw Suzanna Maria Lon- que in de achttiende eeuw schonk aan Oosterland diende lange tijd als armen huis. Nu wonen er jonge mensen die voor een lage huur de zes huisjes als starterwo ningen beschouwen. Bewoonster Rianne Struyk stelt voor de rondleiding haar wo ning open en Van der Maas waant zich weer even in vroeger sferen. Na bezichti ging gaat hij trots voor huisnummer 35 staan. „Toos, kijk. Maak eens even een foto." Betty Blikman vertelde bezoekers van de Oosterlanddag onder meer wetenswaardig heden over de molen. foto Dirk-Jan Gjeltema maandag 29 augustus 2005 sll GOES - De drie motorrijders die sinds dinsdag vastzaten I in het door overvloedige regenval geteisterde Oostenrijk- I se doxp See, zijn weer thuis. Vrijdagmorgen konden Ri- chard van der Holst uit Goes, Sesran Seegers uit Scherpe- 1 nise en Marcel Lambreehts uit Bergen op Zoom het dorp verlaten. De Oostenrijkse autoriteiten gaven de wegen naar Landeck vrij en ook de Fernpas was weer open voor verkeer. „We waren verbaasd dat we Oostenrijk via het I' noorden uit konden", zegt Van der Holst. Het drietal reed in één ruk naar Nederland en was rond middernacht thuis. De motorrijders werden in de nacht van maandag op dins dag uit hun hotel in See geëvacueerd. De weg voor het ho tel bezweek onder de zondvloed en ook hun onderkomen liep gevaar. Omdat er forse schade was aan de uitvalswe- gen kon niemand het dorp in of uit. De drie waren daar- om gedwongen in See te blijven totdat er noodreparaties aan het wegennet waren uitgevoerd. KAPELLE - Bij een race voor minimotoren tijdens de Ka- 1 pelsedag is zaterdagmiddag rond vier uur in de Maurits- straat in Kapelle een ongeval gebeurd waarbij een 41-jari- ge man uit de gemeente Kapelle gewond is geraakt. De 41-jarige werd aangereden door een 25-jarige bestuurder van een mini-motor toen die uitweek voor een andere mo tor die hem inhaalde. Na de aanrijding die daarop volgde reed de 41-jarige tegen een auto die geparkeerd stond in een parkeervak langs het circuit. Het slachtoffer is met onder meer gebroken ribben, een gebroken sleutelbeen en schouderblad en knieletsel overgebracht naar het zieken huis in Goes. GOES - In de Goese binnenstad zijn afgelopen weekeinde drie vrouwen van hun portemonnee beroofd. Alledrie wei den ze in het gedrang aangestoten of geduwd door twee onbekende vrouwen, waarna hun portemonnee uit hun tas verdwenen was. Twee van de dames misten honderd euro, de derde 200 euro. Van de zakkenrolsters is geen dui delijk signalement. RILLAND - Een zestienjarige bromfietser uil Rilland heeft gisteren zijn pols gebroken toen hij onzacht in aan raking kwam met de auto van een twintigjarige plaatsge noot op de Bathseweg. De bromfietser verzuimde op de kruising met de Valckenisseweg, voorrang te verlenen. Hij is naar het ziekenhuis gebracht. SINT-PHILIPSLAND - Gevaarlijke capriolen op de mo- j tor zijn zaterdagmiddag in Sint Philipsland een voetgan- ger en de motorrijder zelf noodlottig geworden. De 23-ja- 1 rige motorrijder voerde op de Zuiddijk een zogenoemde j wheely uit, een sprong met een wiel omhoog. Een zestien jarige plaatsgenoot, die vanaf de Voorstraat de Zuiddijk wilde oplopen, werd daarbij aangereden. Beide Fliplan- ders moesten naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom wor den gebracht. De motorrijder kreeg een proces-verbaal. De voetballers van Jong Ambon uit Middelburg brengen zeventien dagen door op het Molukse eiland Ambon. Het verblijf is onderdeel van het herstel- en verzoeningsproces dat daar - na jaren van geweld - gaande is. PZC-redacteur en Jong Ambonspeler Eldridge Pentury doet verslag. Vandaag deel 5: Verbroedering Bescheiden amateurvoetbal lers in Nederland, sterren in Ambon. Wie gewend is om op de fiets naar het sportcomplex te rijden, kijkt zijn ogen uit als het vervoer per bus onder poli- tie-escorte plaatsheeft. Motoren met zwaailichten en sirene, er achter een auto vol lijfwachten die door burgemeester Papilaja van Ambon-stad gestuurd zijn. Iedereen moet wijken als Jong Ambon naar stadion Manadala Remaja rijdt voor de eerste wed strijd op vaderlandse grond. Het duel gaat de clubannalen in als één om nooit te vergeten. Vijfduizend enthousiaste toe schouwers op de tribune, die op veren bij elke frivole actie. Schijnbewegingen, doelscho- ten, reddingen van de keepers, het Ambonese publiek is er dol op. Burgemeester Papilaja, groot voetballiefhebber, geniet, maar treedt tijdens de drinkpauze cor rigerend op als de spelers van Jong Ambon de drinkbekers net jes in een vuilnisbak gooien en die van thuisploeg Nusaniwe dat nalaten. Een boos telefoon tje vanaf de tribune naar één van zijn mensen langs de lijn doet wonderen. De jacht op shirts is geopend als de scheidsrechter voor het laatst op zijn fluit blaast. Keepers Bas Rijkeboer en Wil fred Vreeke zijn gewild als fo to-onderwerp. ,,'s Ochtends heb ben we straatkinderen van Am- bon blij kunnen maken door ca deaus te geven, 's Middags zijn wij als voetballer zelf blij ge maakt", vertelt doelman Wil fred Vreeke. „Dit is tot nu toe de mooiste voetbaldag uit mijn leven." Het is niet alleen de entourage die iets losmaakt. „Het gebeurt allemaal op Ambon", zegt spe ler Nus Taniwel, in hart en nie ren Ajax-fan. „Voor mij is dit daarom mooier dan de Cham pions League-zege van Ajax in 1995." De gekte heeft alles te maken met het land van herkomst. Jong Ambon komt uit Neder land en Nederland wordt ver heerlijkt door heel veel Moluk- kers in Ambon. In het stadion hebben toeschouwers een grote Nederlandse driekleur opgehan gen. Velen dragen een Ajax- shirt, maar meer nog een oranje shirt van het Nederlands elftal. „Een inwoner van Ambon heeft liever een tweedehands spijker broek uit Nederland dan dezelf de broek nieuw uit een winkel in Ambon", weet Reza, één van de toeschouwers. Tijdens grote toernooien doen Ambonese Molukkers wat Mo- lukkers in Nederland zelden of nooit doen. Reza: „Dan rijden we met een oranje overall over straat, met geverfde vlaggetjes op onze wangen. Als Nederland wint is het groot feest, bij ver lies is het in Ambon doodstil." Nederland en Indonesië hebben een band. „En omdat heel veel Ambonezen die hier wonen fa milie hebben in Nederland staan we met z'n allen achter Nederland." Dat Jong Ambon met 1-0 wint doet er niet zo heel veel toe. Veel belangrijker is de verbroedering binnen en buiten de lijnen: christenen en moslims vermaken zich samen. Dat kunstje wordt nog drie keer herhaald. KAPELLEBRUG - In de kapel van Onze Lieve Vrouw ter Eecken wordt donderdag 1 sep tember een aanbidding gehou den. De bijeenkomst begint om 14.30 uur en duurt een uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29