Mbliotheek ageert tegen leenrecht PZC PZC Schip houdt vrachtauto's van de weg Wakeboarders spetteren Dol op alles wat uit Nederland komt 11 hristelijke vestiging in problemen NRM-station reskens viert erjaardag anhoudingen ij opstootje agenda Betrapt Bromfietser gewond in Rilland Oogstfeest Oudelande al traditie Buitenboordmotor gestolen Aanrijding in Kapelle Gewonde bij race mini-motoren /A\u\_/u I DitOl maandag 29 augustus 2005 orAli Pankow JRIKZEE - De christelijke bi- olheek in Zierikzee is een van elf landelijke vestigingen die zen voor hun voortbestaan ordat zij binnenkort per uitge lid boek leenrechten moeten an betalen. elf vestigingen hebben zich enigd in het recent opgerich- Bezorgklachten: 1-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 ■mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Ingrid Huibers Mieke van der Jagt reek Janssen Rob Paardekam (oen de Vries (sport) larmen van der Werf :entrale redactie itationspark 28 'ostbus 31 W60 AA goes el: (0113)315500 ;ax: (0113)315669 j-mail: redactie@pzc.nl nternet vww.pzc.nl Hnail: web@pzc.nl te Samenwerkingsverband chris telijke bibliotheken. Op die wij ze gaan de bibliotheekvestingen gezamenlijk in het geweer tegen het voornemen van de Stichting Leenrecht. Het Samenwerkingsverband heeft een brandbrief gestuurd naar minister van der Hoeven (Onderwijs, Cultuur en Weten schappen) en naar de Tweede Kamer. De Stichting Leenrecht wil binnenkort van de christelij ke bibliotheken elf cent per uit geleend boek ontvangen. „Dat gaat enkele bibliotheken de kop kosten, terwijl andere veel minder te besteden zullen hebben", zegt A. de Jong van het Samenwerkingsverband. Naast de christelijke biblio theek in Zierikzee hebben de vestigingen in Ouddorp, Middel- harnis, Numansdorp, Bever wijk, Garderen, Heemskerk, Oud-Alblas en Elspeet zich hier bij aangesloten. Christelijke bibliotheken wor den door de gemeenten als 'niet-openbaar' aangemerkt en ontvangen derhalve geen subsi die. Bij de openbare bibliotheek zit het leenrecht in de gemeente lijke subsidie verdisconteerd. Tot nu toe bleven de christelijke bibliotheken gevrijwaard van de heffing van leem'echt omdat zij met vrijwilligers veelal een beperkt publiek bedienen. De Stichting Leenrecht wil daar verandering in en gaat de chris telijke bibliotheken net als de openbare vestigingen benade ren, omdat iedereen er in princi pe mag lenen. De christelijke bibliotheek in Zierikzee is sinds maart 2001 ge vestigd in het Multifunctioneel Centrum in De Huybertstraat. De vestiging beschikt over circa drieduizend boeken en is voor het publiek geopend op zater dagochtend en donderdaga vond. De vestiging is niet aan een specifiek kerkgenootschap gebonden. De initiatiefneem sters M. Sijrier en M. van Duin hebben daar bewust voor geko zen om de drempel zo laag moge lijk te houden. [ESKENS - Vlissingen, een ategisch gelegen haven, leek jens de Tweede Wereldoorlog m veilige plaats voor redding- ot Maria Carolina Blanken- ijm. Het station werd tijdelijk plaatst naar de haven van eskens. de oorlog besloot het be ur van de toenmalige Konink je Zuid-Hollandse Redding- atschappij dat Breskens defi- ief reddingstation zou blij- i, Zaterdag 3 september vie- de opstappers, de schipper het bestuur samen met -opstappers en donateurs ubileum. lalve de huidige reddingboot Breskens, de Zeemanshoop er een groot aantal andere epen, die in de Scheldemond ef zijn, in de haven liggen, ens zal de Javazee, de boot haast 25 jaar Breskens als ishaven had, even terug zijn laar oude stek. Behalve sche- van de KNRM meren ook gische reddingboten en vaar- en van de Rijkspolitie te wa in Breskens af. Zeemanshoop vaart tussen 00 en 17.00 uur met bezoe- s. Aan de haven staan de he- niddag kraampjes met van de TM en van de gemeenschap- ijke scheepvaartbegeleiders, nautische autoriteit van Ne- landse en Belgische zijde. 1SSINGEN - Bij een opstoot - lij een café aan het Vlissingse llamypark zijn in de nacht zaterdag op zondag drie nhoudingen verricht. id drie uur kwamen twee inten poolshoogte nemen na i melding van ongeregeldhe- van de agenten kreeg een lp van een 25-jarige Vlissin- Hij werd aangehouden. Een jarige man uit Den Helder 1de dat voorkomen, waarop hij werd aangehouden. Een end van hen, een 36-jarige ssinger, kwam kort daarop het politiebureau verhaal len en bedreigde daarbij een ent, Ook hij werd aangehou- Tegen de drie mannen is Dces-verbaal opgemaakt. Vader Willem en zoons Dennis en Raymond Versluis op de Constellation. door Mieke van der Jagt WEMELDINGE - Dwars zou hij het niet eens in het Kanaal door Zuid-Beve land kunnen. Daarvoor is de Constella tion, de nieuwe binnenvaartanker van de Goese familie Versluis, met zijn 125 meter te lang. Maar met een breedte van krap 11,5 meter kan het schip wel heel Europa door naar de Zwarte Zee varen als het moet. Willem Versluis heeft de Constellation op zijn eigen maat laten bouwen: groot, maar net niet te groot voor de kleine kanalen van Duitsland. Daar verwacht hij zijn werk terrein, net als met zijn vorige schip, de Lidendra. Dat was een duweenheid die. net als de Constellation, brandstoffen en chemische vloeistoffen vervoerde. Een gigantische investering is het, dat wil Willem Versluis best toegeven. Maar het is een gok die hij wel durfde te wagen. „Hoewel ik zelf niet uit een schippersfamilie kom - ik ben de enige gek bij ons thuis - heeft het water me van kleins af aan getrokken'. Dit is het mooiste beroep ter wereld en mijn twee zoons, Dennis en Raymond, zijn er alle bei net zo bezeten van als ik. We gaan alledrie op dit schip werken. Twee we ken op. twee weken af. We varen met twee ploegen, volcontinu. Elke ploeg heeft twee schippers, een stuurman en twee matrozen." De feestelijke oplevering van de Con stellation vond zaterdag plaats aan de Loswal in Wemeldinge. Vrijdag waren Jan Kamermans en Ed de Jong van Bre- ko Nieuwbouw BV uit Papendrecht nog tot laat in de avond bezig met de finis hing touch, maar zaterdagmiddag kwam er al een partyschip langszij. Gis teren vertrok de familie Versluis naar Amsterdam om te gaan laden voor Duitsland en vanaf dat moment zal de Constellation niet meer stilliggen. Met een dergelijke investering moet de mo tor draaien, wil de schoorsteen roken. Ruim vier miljoen liter kan de Constel lation laden. Dat is wat er ongeveer in achthonderd tankwagens kan. Met zijn 3000 pk vervoert het schip de brandstof heel wat miheuvriendelijker dan de ver voerders over de weg. Die achthonderd vrachtwagens hebben samen ruim 40.000 pk. Daar komt bij dat de CO.-uit- stoot van de scheepsmotor tot een mini mum beperkt is. „Het gekke is dat er wel gezegd wordt dat vervoer over het water moet toene men, maar aan een subsidie heb ik niet weten te komen. Er wordt geklaagd dat schippers te weinig beroep doen op de beschikbare subsidiepotjes, maar je moet wel full-time een vent in dienst ne men met een universitaire opleiding, om eraan te komen." Niet alleen Versluis is trots op het schip. De mannen van Breko zijn dat ook. Zij zijn per slot van rekening een jaar met de bouw bezig geweest. Ed de Jong: „De schipper komt bij ons met een wens. Dat wordt er een ontwerp ge maakt. Vervolgens besteden wij het cas co uit. In Rusland en Roemenië doen ze de staalbouw goedkoper. De hul van de Constellation is in Roemenië gebouwd en over de Donau naar Papendrecht ge komen. Wij hebben de technische instal laties erin gebouwd, voor wat het woon gedeelte betreft helemaal naar de wen sen van de familie Versluis." Dat de Constellation in Wemeldinge werd opgeleverd, heeft te maken met de thuishaven. De familie Versluis woont foto Willem Mieras in Goes, dus daar is ook hel schip thuis. Maar zo'n gevaarte kan met geen moge lijkheid in Goes aanleggen, vandaar We meldinge: het dichtstbijzijnde punt waar het wel kan. Versluis' belangrijkste troef, buiten dat hij achthonderd vrachtwagens van de weg houdt, is de hoogte van zijn schip. Die kan in een handomdraai verande ren. De stuurhut staat niet alleen op een pilaar van twee meter, die helemaal in het dek kan wegzakken, het dak kan ook nog eens ruim een meter over de stuurhut zakken. Daarmee is het schip, zelfs al is het leeg, lager dan 4,5 meter, zodat het bijna nooit voor een bruggetje hoeft te wachten. De taken aan boord zijn strak verdeeld, niet alleen in het bedrijf maar ook in het 'huishouden'. Iedereen heeft zijn ei gen slaapkamer en de echtgenotes kun nen mee als ze willen. De huiskamer is een gezamenlijke ruimte met een grote luxe keuken. „Eten is belangrijk. Daar knoeien we niet mee. Ik kook het liefste zelf en het schoonmaken wordt aan de matrozen overgelaten." Die hadden voor en na de oplevering be hoorlijk wat werk. Eerst om de boel spie en span te maken voor driehonderd man bezoek, en vervolgens om de boel weer op te ruimen. KORTGENE - Het erepodium bij het Wakeboarden op het Veerse Meer was zaterdagmid dag een Belgische aangelegen heid. David Vervenne ging met de Zembla-cup naar huis en Mi chael Calabert wond de Low lands Tour-cup. Ouinten Dela- fortrie werd in het eerste klasse ment tweede, en in het tweede werd hij derde. De Zembla-cup bij de wake- boardschool van Jacco Jansen in Kortgene is het laatste onder deel in de Lowlandstour. Eerder al zijn klassementswedstrijden gehouden in Gent, Izegem en Mourik. Met het beste weer van de wereld kwamen deelnemers uit Nederland en België sprin gen, spetteren en draaien op de scherpe, hoge hekgolven, achter snelle boten. Vanaf de kant volg den veel belangstellenden het spektakel. Ook bij de dames za gen de toeschouwers een onbe twiste Belgische winnares: Elke Vinke. De winnaars staan vol gende week alweer in Moskou op het board tijdens de Wereld kampioenschappen die daar ge varen worden. Jacco Jansen, al vele jaren de organisator van de laatste werdstrijd in de Low- landsserie, toonde zich uiterst te vreden met het verloop van het evenment. Hij vindt dat de deel nemers een prachtig schouwspel hebben laten zien, maar hij laat het er niet bij zitten. Zondag middag begon hij de wakeboar ders met een lagere score al ge richt te trainen tijdens wake- boardclinics. Jansen zou graag volgend jaar een Nederlander, en liefst nog een Zeeuw, naar de Wereldkampioenschappen zien gaan. foto Willem Mieras STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Grote Markt: 19.30 uur: Vertrek Zomerstadswande- ling onder leiding van een gids; GOES - SGB museumterrein, 11.00 uur en 14.00 uur: Vertrek Stoomtrein; Koffie kamer van het Historisch Museum De Bevelanden, Singelstraat 13, 21.20-23.00 uur: Openstelling van de ex positie De Goese jaren van Frans Naere- bout; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; HEINKENSZAND - Achter de Hervorm de kerk, 19.30 uur. Prijsklaverjassen; KAPELLE - De Vroone. 9.00 uur: Schildersclub; 10.00 uur: Volksdansen; 13.30 uur Sociëteit; 14.30 uur: Gym nastiek; Zaal Groenewoud, 16.45-17.45 uur: Bewegen voor carapatienten; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartclub senioren; 19.30 uur: schaakclub De Zwarte Dame; Zwembad Den Inkel, 19.00 uur: Aqua- jogging; 19.30 uur: Aquarobic; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Gym nastiek; 13.30 uur: Sociëteit; WEMELDINGE De Wemel, 13.00-17.00 uur: Klaverjassen, kaarten en biljarten; 14.00 uur: Koersbal; WILHELMINADORP Het Loze Visser tje, 23.00 uur: Verzamelen tgv de onthul ling monument voor Frans Naerebout; 00.00 uur: Onthulling van het monument door Burgemeester van der Zaag; YERSEKE - Zorgcentrum Vredelust, 10.30 uur: Bewegen voor ouderen; 13.30 uur: Biljarten in de hal; Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten; YERSEKE - Beatrixhaven, M.p.s Adria- na, 13.30-15.00 uur: Rondvaart Ooster- schelde. Het duel gaat de clubannalen in als één om nooit te vergeten. Vijfduizend enthousiaste toe schouwers op de tribune, die op veren bij elke frivole actie. Schijnbewegingen, doelscho- ten, reddingen van de keepers, het Ambonese publiek is er dol op- Burgemeester Papilaja, groot voetballiefhebber, geniet, maar treedt tijdens de drinkpauze cor rigerend op als de spelers van Jong Ambon de drinkbekers net jes in een vuilnisbak gooien en die van thuisploeg Nusaniwe dat nalaten. Een boos telefoon tje vanaf de tribune naar één van zijn mensen langs de lijn doet wonderen. De jacht op shirts is geopend als de scheidsrechter voor het laatst op zijn fluit blaast. Keepers Bas Rijkeboer en Wil fred Vreeke zijn gewild als fo to-onderwerp. ,,'s Ochtends heb ben we straatkinderen van Am- bon blij kunnen maken door ca deaus te geven, 's Middags zijn wij als voetballer zelf blij ge maakt", vertelt doelman Wil fred Vreeke. „Dit is tot nu toe de mooiste voetbaldag uit mijn leven." Het is niet alleen de entourage die iets losmaakt. „Het gebeuld allemaal op Ambon", zegt spe ler Nus Taniwel, in hart en nie ren Ajax-fan. „Voor mij is dit daarom mooier dan de Cham pions League-zege van Ajax in 1995." De gekte heeft alles te maken met het land van herkomst. Jong Ambon komt uit Neder- RILLAND - Een zestienjarige bromfietser uit Rilland j heeft gisteren zijn pols gebroken toen hij op de Bathse- weg onzacht in aanraking kwam met de auto van een twintigjarige plaatsgenoot De bromfietser verzuimde op de kruising met de Valckenisseweg, voorrang te verlenen. Hij is naar het ziekenhuis gebracht. OUDELANDE - Na vijf afleveringen is de term Oogst feest onlosmakelijk verbonden met Oudelande. Het dorp. middenin de Zak van Zuid-Beveland, is bij uitstek een plek om de agrarische sector met de recreatieve samen te brengen. De nadruk tijdens het augustusfeest ligt op de landbouw producten die inmiddels geoogst zijn. Het graan speelde een belangrijke rol in het corso dat speciaal voor de lus trumviering werd opgetuigd. Het aangename weer bracht een flink publiek op de been, dat kon vaststellen hoe crea tief de Oudelanders met de oogstresultaten kunnen om gaan. Met de zelfgebouwde wagens liepen ook een hele boel vogeltjes mee, in wie we de leerlingen van de openba re basisschool konden herkennen. KAMPERLAND - Tussen vrijdagavond acht uur en zater dagochtend tien uur is van een boot die aan de Schots- manweg in Kamperland lag, de buitenboordmotor wegge nomen. De ketting waarmee de boot aan een steiger vast lag, werd doorgeknipt yvaarna de dader met de boot is weggevaren. Een eindje verderop is de buitenboordmotor eraf gehaald en is de boot achtergelaten. De motor heeft een waarde van enkele duizenden euro's. KAPELLE - Bij een aanrijding op de Nieuwe Vierwegen in Kapelle is gistermiddag rond twee uur een man ge wondgeraakt. Een veertigjarige automobilist uit Groot-Brittanië reed over de afrit van de Rijksweg A58 vanuit de richting van Vlissingen. Op de kruising met de Nieuwe Vierwegen verleende hij geen voorrang aan de au to van een 75-jarige automobiliste uit de gemeente Rei- merswaal. Een medepassagier van de vrouw, een 78-jari- ge man uit de gemeente Reimerswaal, raakte bekneld en werd door de brandweer uit de auto gehaald. Hij is met borstletsel per ambulance overgebracht naar het zieken huis in Goes. KAPELLE - Bij een race voor minimotoren tijdens de Ka- pelsedag is zaterdagmiddag rond vier uur in de Maurits- straat in Kapelle een ongeval gebeurd waarbij een 41-jari- ge man uit de gemeente Kapelle gewondgeraakt. De 41-ja- rige werd aangereden door een 25-jarige bestuurder van een mini-motor toen die uitweek voor een andere motor die hem inhaalde. Na de aanrijding die daarop volgde reed de 41-jarige tegen een auto die geparkeerd stond in een parkeervak langs het circuit. Het slachtoffer is met onder meer gebroken ribben, een gebroken sleutelbeen en schouderblad en knieletsel overgebracht naar het zieken huis in Goes. De voetballers van Jong Ambon uit Middelburg brengen zeventien dagen door op het Molukse eiland Ambon. Het verblijf is onderdeel van het herstel- en verzoeningsproces dat daar - na jaren van geweld - gaande is. PZC-redacteur en Jong Ambonspeler Eldridge Pentury doet verslag. JLztsf Vandaag deel 5: Verbroedering r-, Bescheiden amateurvoetbal lers in Nederland, sterren in Ambon. Wie gewend is om op de fiets naar het sportcomplex te rijden, kijkt zijn ogen uit als het vervoer per bus onder poli- tie-escorte plaatsheeft. Motoren met zwaailichten en sirene, er achter een auto vol lijfwachten die door burgemeester Papilaja van Ambon-stad gestuurd zijn. Iedereen moet wijken als Jong Ambon naar stadion Manadala Remaja rijdt voor de eerste wed strijd op vaderlandse grond. land en Nederland wordt ver heerlijkt door heel veel Moluk- kers in Ambon. In het stadion hebben toeschouwers een grote Nederlandse driekleur opgehan gen. Velen dragen een Ajax- shirt, maar meer nog een oranje shirt van het Nederlands elftal. „Een inwoner van Ambon heeft liever een tweedehands spijker broek uit Nederland dan dezelf de broek nieuw uit een winkel in Ambon", weet Reza, één van de toeschouwers. Tijdens grote toernooien doen Ambonese Molukkers wat Mo- lukkers in Nederland zelden of nooit doen. Reza: „Dan rijden we met een oranje overall over straat, met geverfde vlaggetjes op onze wangen. Als Nederland wint is het groot feest, bij ver lies is het in Ambon doodstil." Nederland en Indonesië hebben een band. „En omdat heel veel Ambonezen die hier wonen fa milie hebben in Nederland staan we met z'n allen achter Nederland." Dat Jong Ambon met 1-0 wint doet er niet zo heel veel toe. Veel belangrijker is de verbroedering binnen en buiten de lijnen: christenen en moslims vermaken zich samen. Dat kunstje wordt nog drie keer herhaald. THOLEN - De politie heeft in de nacht van zaterdag op zon dag om tien voor half twee een 22-jarige man uit Tholen bij zijn woning aangehouden we gens diefstal. De agenten hadden gezien dat de Tholenaar even daarvoor een ladder die aan de Botermarkt in zijn woonplaats lag meenam naar zijn woning. Tegen hem is proces-verbaal op gemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 25