>zc 3orsele neemt tijd voor scholen Plan permanent veer Hansweert All American Sunday nazomer Festival.nl leer onderzoek nodig voor samenwerking in openbaar onderwijs Gestrande motorrijders weer thuis Gewonden door stunten op motor Gewonde op Goese rotonde Vrouwen rollen beurzen in Goes Taxichauffeur beroofd Mazzeltje Trekker-trek flinke publiekstrekker jdactie: 0113-315649 314460 A A Goes jjvertentie-exploitatie: lord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; euws-Vlaanderen: 0114-372770; jtionaal: 020-4562500. laandag 29 augustus 2005 Techniek en gevoel maken een ploegkampioen editie Bevelanden-Tholen orMieke van der Jagt iINKENSZAND - Zorgvuldig ndelen en niet haasten. De ge- ente Borsele wil best van de egrale bestuursvorm voor het enbaar basisonderwijs af, aar dan zou er eerst wat meer iderzoek moeten plaatsvinden. eliswaar ligt er een studie op el, maar die beperkt zich te el tot het bestuurlijke perspec- Het verdient aanbeveling ïook eens grondig het licht op steken bij schoolteams, iders eii buurten die een be- lurlijk vernieuwing of een haalvergroting hebben meege pakt. 'Borsele vallen de openbare holen nog, zoals vroeger over- het geval was, direct onder gemeentebestuur. Dat werkt wel een poosje samen met Rei- irswaal, dat het bestuur in n bestuurscommissie op af- md heeft gezet, maar van bei kanten wordt de noodzaak el gevoeld om meer samen te erken. De druk komt niet in de atste plaats van de verande- ag in de financiering. Voor- angaat het Rijk een zogenoem- lumpsum-financiering toe- issen in het basisonderwijs, lat betekent zoiets als: hier heb het geld en daar moet je alles n doen. Vooral voor kleine ïolen - Borsele heeft alleen ■ine scholen - is goed onder- js alleen nog te betalen als sa- enwerking wordt gezocht met deren. Een ideaal leerlingen- ntal voor de lumpsum-finan- 51'ing is ongeveer tweedui- md. Dat halen alle openbare sisscholen in Borsele samen Advertentie di 30 aug t/m zo n sept 2005 festivalhart Abdij Middelburg Vanaf vrijdag 2 september is de Abdij in het centrum van ,vö Middelburg opnieuw het sfeer- Volle hart van het festival. Grote namen naast jong talent. Met veel gratis optredens. Ambiance verzekerd. Muziek- [optredens van o.a. Jazz Orchestra of the Concert gebouw met Ellen ten Damme, het Limburgs Symphonie Orkest o.l.v. Ed Spanjaard, ARNO, Sarah Bettens en Zap Mama en beeldende kunst met het Pleinmuseum, literatuur met het Querido schrijversfeest :en theater met De Koers en het Fluistertheater speciaal voor ikinderen. bestel nu uw kaarten iazomerfestival.nl of 3900 33 000 33 (0,45 p/g') festivalcafé De keuken van het festivalcafé in de Abdij is dit jaar in handen van chef-kok Erik van Dalen (voorheen o.a. Katseveer). Ukunt in het festivalcafé terecht voor een sympathiek geprijsd driegangen menu, een dagschotel of een pan Zeeuwse mosselen. Eten in het mooiste café van Nederland. Met terras aan het Abdijplein. Reserveren 0118 68 11 00 loerde Nationale Evenementen 3ri|zen 2005 is Zeeland Nazomer ■estival uitgeroepen tot Beste fegio-evenement van Nederlandl bij lange na niet. In de studie 'Beter een goede buur dan een verre vriend' hebben onderzoe kers elders in Nederland en in Zeeland gekeken hoe de verschil lende vormen van samenwer king bevallen. Ze hebben bij be sturen en ambtenaren gevraagd wat de voetangels en klemmen zijn in fusie- en opschalingspro- cessen. Borsele wil, kortom, van andermans fouten leren. Er zijn mogelijkheden genoeg: Borsele kan het bij het integrale bestuur houden, maar dan lijkt het on waarschijnlijk dat in elke kern een basisschool kan blijven be staan. Het is ook mogelijk om sa men te werken met het bijzon der onderwijs: één stichtingsbe stuur voor bijzondere en openba re scholen, die hun identiteit ge woon kunnen behouden. Uit het onderzoek blijkt overigens dat openbare en bijzondere scholen al heel dikwijls samenwerken zonder dat dat bestuurlijk is ge regeld. Zeker met die collegiale samen werking in het achterhoofd, zou het goed zijn de meningen in de praktijk eens wat meer te pei len. Verder is er nog de bestuurscom missie, waarbij een bestuur dat niet wordt voorgezeten door de onderwijswethouder, alle open bare scholen in een gemeente be stuurt. Een stichting openbaar onderwijs kan op de manier van een bestuurscommissie scholen uit verschillende gemeenten be sturen. Tenslotte is er altijd nog het sa menwerkingsverband, waarbij de gemeenten en de provincie een grote vinger in de pap hou den. De gemeenteraad van Borsele bespreekt de studie donderdag 8 september tijdens een opiniëren de raadsvergadering die om 20.00 uur begint. Het onderwijs veld van Borsele is daarvoor uit genodigd. door Mieke van der Jagt 's HEER ABTSKERKE - Waar rook is, is vuur. Dat is heel dik wijls waar, maar soms niet. Waar rook is, is ook wel eens een trekker-trek. Zaterdag ga ven grote, zwarte rookpluimen aan op welk terrein aan de Noordhoekweg bij 's Heer Abts- kerke de Poeltrappers hun trek ker-trek-wedstrijd voor land- bouwtractoren hielden. Wat dichterbij het strijdtoneel verraadde het geronk van moto ren wat meer over de aard van de wedstrijd en eenmaal op het goed georganiseerde parkeer- teerin was.alles duidelijk; Trek- ker-trek trekt ook een groot pu- bliek. De Borselse wethouders F. Tol lenaar mocht met de gemeente trekker de openingstrek uitvoe ren. Voor spek en bonen, na tuurlijk, want heL voortslepen van een superzwaar gewicht over een afstand van honderd meter vergt training en afstel ling van de trekker. In verschillende gewichtsklas sen kwamen honderd deelne mers in de categorieën land bouw en sport in actie. Eerst moest iedereen proberen een full-pull te trekken; de volle honderd meter over een par cours dat door de wonderbaar lijke weersverandering bijna ideaal was. Dat dat niet mee valt bleek wel uit het grote aan tal deelnemers dat de honderd meter niet haalde. Onder de deelnemers die een full-pull hadden getrokken, werd de zo genaamde pull-off gespeeld. In het klassement telde verder het aantal meters van de eerste trek. De uitslag. Landbouwklasse: tot Een van de deelnemers aan de trekker-trek probeert een full-pull te rijden. 2,5 ton, Nick Iiauke uit Poort vliet; tot 3,5 ton, Joan op 't Hof uit Kapelle; tot 4,5 ton, Martin van 't Veer uit Oudelande; tot 5,5 ton, Leontien Kloosterman uit Kapelle; tot 6,5 ton, Peter Poot uit Sint Annaland; tot 7,5 ton, Pascal Remijnse uit Kamperland; tot 8,5 ton, Pieter Flikweert uit 's Gravenpolder; 12 ton en zwaarder, Theo Baas uit Arnemuiden. foto Willem Mieras Sportklasse: tot 2,5 ton, Corné Gakeer uit Stavenisse; tot 3,5 ton Jan van Hoeve uit Hoek; tot 4,5 ton R. Bruynzeel uit Kruiningen. GOES - Een Thunderbird - dat is een auto - zie je zelden op de Goese Grote Markt, net zomin als een hele kudde pick-up-trucks, of honderd Har- ley Davidsons. Zondag was het er allemaal wel, met nog een heleboel andere spullen die de laatste zondag van augustus in Goes een 'All American Sunday' maken. De bijeenkomst van liefhebbers van Amerikaanse auto's en motoren is een initia tief van de uitbaters van het Heartbreak-café aan de Goese Grote Markt. Zij zorgen voor de vergun ningen, voor kraampjes, voor voldoende deelne mers en voor een band. Het weer deed zondag de rest. Op de Markt kon je over de koppen lopen en lege terrasstoelen waren nauwelijks te vinden. Aan de band op het mobiele podium was overi gens weinig Amerikaans, behalve misschien de rit mes. Voor de rest blijft Surrender heavy en her kenbaar; Zuid-Beveland dialect over alledaagse onderwerpen. Het was, afgelopen weekeinde, de tweede All American Sunday maar de mannen van Heartbreak zijn vast van plan er nog jaren mee door te gaan. foto Willem Mieras door Harold de Puysseleijr PERKPOLDER - Schipper Lau rens de Brouwer van motor schip De Onderneming wil van af januari volgend jaar een per manente veerdienst gaan onder houden tussen Perkpolder en Hansweert. De dienst richt zich op scholieren en woonwerkver keer. De Brouwer onderhield deze zo mer voor het eerst een toeris tische veerdienst tussen Perkpol der en Hansweert als schakel in het netwerk Fiets een Rondje met een Pontje. „Het blijkt dat er behoefte is aan een permanente veerverbin- ding", zegt De Brouwer op basis van de ervaringen die hij in dat eerste seizoen heeft opgedaan. „We hebben de mensen die bij ons aan boord geweest zijn, ge vraagd of ze serieuze belangstel ling hadden om het hele jaar door gebruik te kunnen maken van de veerverbinding. Een groep van zo'n drie- tot vierhon derd mensen gaf aan daar inder daad interesse in te hebben." Daarnaast verkocht De Brou wer afgelopen zomer veertig sei zoenkaarten aan mensen, van wie sommigen zelfs dagelijks heen en weer gingen tussen Perkpolder en Hansweert. Beroepsonderwijs De schipper van De Onderne ming zegt dat hij een groep van tweehonderd dagelijkse vaste ge bruikers nodig heeft om een ren dabele dienst tussen Zeeuws- Vlaanderen en Zuid-Beveland te kunnen onderhouden. Vol gens hem zijn er 150 scholieren die dagelijks vanuit ZeeuWs- GOES - De drie motorrijders die sinds dinsdag vastzaten in het door overvloedige regenval geteisterde Oostenrijk se dorp See, zijn weer thuis. Vrijdagmorgen konden Ri chard van der Holst uit Goes, Sesran Seegers uit Scherpe- nise en Marcel Lambrechts uit Bergen op Zoom het dorp verlaten. De Oostenrijkse autoriteiten gaven de wegen naar Landeck vrij en ook de Fernpas was weer open voor verkeer. „We waren verbaasd dat we Oostenrijk via het noorden uit konden", zegt Van der Holst. Het drietal reed in één ruk naar Nederland en was rond middernacht thuis. De motorrijders werden in de nacht van maandag op dins dag uit hun hotel in See geëvacueerd. De weg voor het ho tel bezweek onder de zondvloed en ook hun onderkomen liep gevaar. Omdat er forse schade was aan de uitvalswe gen kon niemand het dorp in of uit. De drie waren daar om gedwongen in See te blijven totdat er noodreparaties aan het wegennet waren uitgevoerd. SINT-PHILIPSLAND - Gevaarlijke capriolen op de mo- tor zijn zaterdagmiddag in Sint Philipsland een voetgan ger en de motorrijder zelf noodlottig geworden. De 23-ja- rige motorrijder voerde op de Zuidelijk een zogenoemde wheely uit, waarbij hij op het achteriel reed. Een zestien jarige plaatsgenoot, die vanaf de Voorstraat de Zuiddijk wilde oplopen, werd daarbij aangereden. Beide Fliplan- ders moesten naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom wor den gebracht. De motorrijder kreeg een proces-verbaal en zijn rijbewijs werd ingevorderd. GOES - Een 26-jarige Goesenaar is vrijdagavond gewond geraakt toen een 28-jarige Vlissingse met haar auto ach terop de zijne klapte op de rotonde Tiendenplein in Goes. De vrouw zag te laat dat de Goesenaar afremde. De man is met hoofd-, nek- en rugletsel opgenomen in het Ooster- scheldeziekenhuis in Goes. GOES - In de Goese binnenstad zijn afgelopen weekeinde drie vrouwen van hun portemonnee beroofd. Alledrie wer den ze in het gedrang aangestoten of geduwd door twee onbekende vrouwen, waarna hun portemonnee uit hun tas verdwenen was. Twee van de dames misten honderd euro, de derde 200 euro. Van de zakkenrolsters is geen dui delijk signalement. Ze opereerden zaterdagmiddag tussen 13.00 en 15.00 uur en kozen telkens drukke winkels als werkterrein. Hun slachtoffers waren vrouwen tussen veer tig en zestig jaar. OOST-SOUBURG - Een onbekend gebleven klant heeft in de nacht van zaterdag op zondag tussen kwart over twaalf en vijf voor een een 34-jarige taxichauffeur uit Middelburg in Oost-Souburg beroofd. De chauffeur had de man in Vlissingen opgepikt. Bij de beroving is een on bekend geldbedrag buitgemaakt. Bij de overval raakte de taxichauffeur gewond; hij moest zich in het ziekenhuis laten behandelen. De politie heeft een onderzoek ingesteld. (Advertentie) Vlaanderen het beroepsonder wijs in Goes bezoeken. Daar naast is er een groep van onge veer veertig mensen die voor het werk pendelt tussen Zeeuws- Vlaanderen en de Bevelanden. „Waarschijnlijk is de verbin ding in eerste instantie nog niet rendabel", aldus De Brouwer, „maar ik wil bij de provincie en de gemeente aankloppen als blijkt dat er mogelijkheden zijn voor een permanente dienst." De prijs voor een jaarabonne ment op het veer moet volgens De Brouwer gelijk liggen aan die van de Fast Ferry in Bres- kens. Een jaarkaart daar kost 600 euro per persoon. De Brouwer zegt dat het open baar vervoersbedrijf Con- nexxion bereid is te praten over een busverbinding tussen Hans weert en Goes. Ook de Vereni ging Buurtbus Oost-Zeeuws- Vlaanderen heeft volgens hem laten weten eventueel wel mee te willen werken. Het onderhouden van de perma nente veerdienst staat of valt in eerste instantie echter met vol doende vaste gebruikers. De Brouwer roept daarom mensen die serieus geïnteresseerd zijn op hem een e-mail te sturen, met daarin de reden waarom ze vanuit Zeeuws-Vlaanderen naar de overkant willen of vice versa (recreatief, woon-werkverkeer of school). Ook wil de schipper graag informatie hoe vaak per week mensen van het veer ge bruik willen maken en op welke tijdstippen. „Voorlopig denken we eraan om van maandag tot en met vrijdag in de och tendspits van Perkpolder naar Hansweert te varen en aan het einde van de middag terug." DVD André Hazes 'Zij gelooft in mij' van €5,99 voor €2,50 DVD 'Cracking the Da Vinei Code' Van €14,99 Voor €7,50 het alfabet van Zeeland zeeuwse almanak Ze waren al op de parkeer plaats, een paar minuten van het strand. Met een flinke klap sloeg de zijdeur van het bestelbusje dicht. Althans, bijna dicht; een scherpe kreet, gevolgd door ferm gekreun, maakte de oplettende toehoor der duidelijk dat nog één vin ger de deur van het slot scheidde. Opa's vinger werd zowel dik als blauw, maar hij verbeet zich in het aangezicht van zijn kleinkinderen en meldde zich korte tijd later voor bijstand bij de strand- wacht. Niet gebroken, luidde het oordeel, en met een ijszak om de gekwetste vinger kon opa al spoedig plaatsnemen op een badhanddoek. „Eigenlijk ben jij een geluks vogel, opa", verkaar de klein zoon Stijn. „Ik moet het meestal wel tien keer vragen voordat ik ijs krijg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 23