De jongste garde mist de passie Coureurs op zoek naar geld en glorie PZC Wondergem nipt binnen tien uur kla: Kleine oogjes In triatlon van Almere doen voornamelijk sporters uit het AVRO-tijdperk mee Sinke ziet af tijdens twaalfd deelname aan triatlon Almer (oj<s ^©truc RUGNUMMER Grote boodschap Te laat Warmlopen maandag 29 augustus 2005 door Henny Hagqeman ALMERE - Gregor Stam had een ongelukkige jeugd en greep tijdens de puberteit elk vrij uur tje aan het ouderlijk huis in Baarn te ontvluchten om te gaan hardlopen. In 1981 was Stam negentien jaar toen ie mand van de plaatselijke atle tiekvereniging hem vertelde dat er in september in Den Haag (Kijkduin) een triatlon werd ge houden. 'Schrijf mij maar in', zei de Forrest Gump van Baarn. die geen idee had wat een triat lon was. Later kreeg hij het programma thuisgestuurd: 4 kilometer zwemmen. 170 kilometer fietsen en 42,5 kilometer hardlopen. „Dat was tot daar aan toe", zegt Stam, die inmiddels 43 jaar is en zaterdag 105e werd. „Wat ik niet begreep was dat alles op één dag was. Dat kan nooit klop pen, dacht ik. Ik heb de organi satie nog gebeld om opheldering te vragen." Op 5 september won Stam ech ter toch de eerste triatlon die in Europa werd gehouden in elf uur en elf minuten. Van de elf deelnemers - die door de goege meente voor gek werden versle ten - haalden er vier de finish. Het zijn dit soort heroïsche ver halen die de duursport, die in 1978 ontstond op het Ameri kaanse eiland Hawaii, naar gro te hoogten stuwden. Legerma- joor John Collins mag zich de grondlegger noemen. Volgens de overlevering zat Collins met wat vrienden aan de bar toen er werd gediscussieerd over de kwestie welke lokale wedstrijd het zwaarst was: de Waikiki zwemwedstrijd, de wielerwed strijd van Oahu of de marathon van Honolulu? Als alles overtref fende trap koppelde Collins de drie wedstrijden en de triatlon was geboren. In 1982 deed de tv-registratie van de Ironman van Hawaii (nu nog dé wedstrijd) de rest. Julie Moss stortte in leidende positie kort voor de finish in elkaar en vervolgde kotsend op handen en knieën haar weg. Kort voor de De ene atleet fiets nog als de ander al bezig is aan zijn marathon tijdens de triatlon van Almere. eindstreep werd Moss gepas seerd. Dramatiek ten top. In Neder land was het gevolg dat AVRO's Sportpanorama zich op de sport stortte en jaarlijks een reporta ge van een uur uitzond over de Holland Triatlon die inmiddels voorgoed naar Almere was ver huisd. Sleutel „De beelden van Moss staan op m'n netvlies", zegt Stam, die overigens meeverhuisde en nog altijd om de hoek woont bij de fi nish in Almere-Haven. „Ik kreeg de sleutel van het zwem bad en kon zoveel trainen als ik wilde." Toen afgelopen zaterdag om half acht 's morgens een Leo- pardtank het startschot loste van de 25e Holland Triatlon en de zwemmers de hoge golven in doken op weg naar Almere-Ha ven, was er ruimschoots tijd de afgelopen kwarteeuw nader te beschouwen. Van elf deelne mers op de traditionele afstand in 1981 groeide het evenement naar 954 alleskunners in 1993, waarna de afkalving inzette met als dieptepunt de uitgave van 2004: 297 deelnemers. Nu zijn de tribunes bij de finish nog slechts half zo hoog als tijdens de hoogtijdagen. Wat is er misgegaan met de triat lon van Almere? Natuurlijk, de verhuizing van Almere-Haven naar Almere-Stad (van 1994 tot 2002) was een mislukking en die ene keer dat tal van lopers in het donker de verkeerde weg werd gewezen, deed het imago van de enige echte Nederlandse triatlon ook geen goed. „Maar Almere miste de boot toen het geen onderdeel wilde worden van de Ironman-cyclus (via deze foto David .van Dam wedstrijden kunnen atleten zich plaatsen voor de Ironman van Hawaii)", zegt Stam. „Sinds dien, laat de wereldtop Almere links liggen." Rob Barel (47), die zevenvoudig Europees kampioen is, in het be stuur van de triatlonbond zit en zaterdag 27e werd, geeft een an dere reden: „Na 1994 stopte AVRO's Sportpanorama met de registratie en andere omroepen namen ons niet serieus. Vijf mi nuten Studio Sport lieten niet de strompelende laatste deelne mer zien en ook niet de echtge notes die emotioneel aan de fi nish wachtten. De hype was over, de triatlon werd gewoon. Bovendien hadden we in de goe de jaren wel twintig Nederland se atleten in de wereldtop. Nu nog slecht incidenteel." Inmiddels belooft Almere beter schap. Dat zaterdag het deelne mersveld weer boven de 500 groeide, kwam ongetwijfeld om dat het een jubileumaflevering (en dus een reünie) betrof. Niet temin toont de organisatie ambi tie met het binnenhalen van het EK 2006 en hoopt het daarop het WK te houden. Een spannende strijd had zater dag voor extra promotie kunnen zorgen, maar daar kwam het he laas niet van. De Belg Gerrit Schellens (al winnaar in 2002, 2003 en 2004) stapte gelijk met Frank Heidoorn en Chris Brands na 6,5 uur van de fiets en daarmee was de strijd om de eerste plaats beslist. Dat Euro pees kampioen Schellens (39) de veel betere hardloper is, bewees hij direct daarna door op de eer ste 500 meter een gat van 25 me ter met de twee Nederlanders te slaan en te winnen in 8 uur, 11 minuten en 52 seconden. Dat nummer twee Heidoorn (8.22.03) voor de vijfde keer Ne derlands kampioen werd, was wél verrassend. De Huizenaar keerde in Almere terug na een revalidatie van anderhalf jaar na een val waarbij hij een her- senkneuzing opliep, Passie Heidoorns (36) verklaring voor zijn revival: de jongste garde triatleten mist de passie die hij zelf wel heeft. Heidoorn: „Tij dens mijn vakantie in Italië liet ik vrouw en kind achter op het strand en ben gaan fietsen. Dat is passie. Ik ben opgegroeid in het 'AVRO-tijdperk', net als het gros van de deelnemers hier dat veertig plus is. Almere: dat was het, toen leefde dit evenement. Mensen zagen het op tv en kwa men uit de zitbank om hetzelfde te presteren. Ik ben bang dat tij dens de vijf minuten die Studio Sport uitzendt alleen te zien is dat we redelijk fit over de finish kwamen." van onze sportredactie ALMERE - Met een eindtijd van net onder de tien uur en de 63e plaats overall kan het de buut van Lous Wondergem (25) op de hele triatlon van Almere zeker geslaagd worden ge noemd. Wondergem noteerde over de 3,8 kilometer zwemmen, 180 kilometer fietsen en 42 kilo meter lopen een tijd van 9.57.55. „Ik heb er op het laatst nog wel voor moeten lopen om binnen de tien uur te finishen, maar het is uiteindelijk gelukt", zei hij blij. Klokslag half acht werden een vijfhonderd triatleten door bur gemeester Annemarie Jorritse- ma weggeschoten. De korte nij dig golfslag in het Gooimeer maakt het voor de deelnemers lastig om in hun slag te komen. Ook het navigeren na het keer punt - op één kilometer - was door de laaghangende zon vrij lastig. „Ik heb lekker gezwom men in een groepje dat kenne lijk de weg kende", vertelde Wondergem, die na ruim een uur uit het water klom. Rustig aan Wondergem deed rustig aan met het omkleden en begon toen aan de 180 kilometer fietsen. De eer ste twee ronden van zestig kilo meter legde hij in vrijwel dezelf de tijd af: 1.47.35 om 1.47.34. Tij dens zijn laatste ronde stak de wind behoorlijk op, waardoor hij over de laatste zestig kilome ter zes minuten langer deed. Na 5.28.58 uur fietsen begon hij aan de afsluitende marathon. „Ik was al wel een beetje gefrus treerd geraakt, omdat ik door flink wat deelnemers was inge haald. Maar ik zat er ook be hoorlijk door." Wondergem kon constant blij ven lopen in zijn drie ronden van veertien kilometer, maar raakte wat gedemoraliseerd doordat de lopers van de trio triatlon en de tripletriatlon re gelmatig met een tempo hoger voorbij kwamen stomen. Onder hen ook de Belg Mare Papaniki- tas, die op 1 oktober zijn falen van vorig jaar in de Zeeuwse Kustmarathon wil rechtzetten. Wondergem: „Gelukkig ko in een groepje van vier bli hangen en dat loopt toch stuk gemakkelijker." Die mannen waren meteen de! sten die binnen cje tien uur) de finish kwamen in het st; van Almere-Haven. Of Wondergem volgend jaar aan de start staat in Almert hij nog even in midden. „Ik mentaal helemaal leeg", z Middelburger. Je leel maanden naar toe, traint en uren, dus moet ik m eerst maar weer eens opladc ALMERE - Sjaak Sinke uitt dekerke heeft de triatlon van mere voltooid in 14 uur, II nuten en 33 seconden. De (ij rige atleet uit Koudcli kwam als 430e over de finisl de klasse H60 werd hij achls Voor Sinke was het de twa: keer dat hij in Almere meed Alleen in 2003 had hij mee: nodig om 3,8 kilometer te zi men, 180 kilometer te fiets* ruim 42 kilometer te lopen heeft zich ten doel gesteld a Almere het aantal van tvi deelnames te halen. Constant tempo Sinke kwam als eerste in leeftijdscategorie het water na ruim een uur en- een ki tier. Tijdens de eerste twee den van het fietsen hield hij een constant tempo aan zo'n 30 kilometer per uur, daarna verslapte hij. „Enn: fietsen was het paard toch een eind dood", gaf hij te! nen. „In de laatste 60 kiloi waren mijn benen behoa verzuurd." De marathon legde hij wandelend dan rennend af deed er ruim zes uur over vervolgens te finishen 4.14.33. Hij liet nog elf des mers achter zich. De overwinning van giste ren van Feyenoord op Ajax was de elfde van de Rot terdammers in Amsterdam sinds de invoering van het be taald voetbal. De eerste com petitiezege van Feyenoord in de hoofdstad was op 13 okto ber 1957 (1-2), de laatste da teerde van 13 mei 2001 (3-4). door Paul Zweverink Ik ga toch ook niet met Robert Doornbos naar het toilet?" Het nogal geïrriteerd uitgesproken zin netje had heel wat meer in zich dan de inhoud op zich. Christijan Albers mag dan naar buiten uitdragen dat hij best tevreden is met een Neder landse teamgenoot aan zijn zijde, de werkelijkheid ligt wat anders. Ei genlijk vindt de coureur uit Laren de situatie eerder bedreigend dan wenselijk. Het is in de wereld van de Formule I toch al zo dat de eerste concurrent van iedere coureur in eerste instan tie zijn teamgenoot is. Niet voor niets worden de onderlinge resulta ten in kwalificatietrainingen en ra ces nauwkeurig bijgehouden. Hij die beter uit dat onderlinge duel komt. staat te boek als ten minste een redelijk tot goed coureur en heeft uitzichten op een langer ver blijf en wellicht een betere renstal in de Formule I. De verliezer is eer der de spreekwoordelijke 'loser' en mag slechts hopen. Met zijn voormalige teamgenoot Pa trick Friesacher kon Albers prima leven. Niet alleen omdat hij de Oos tenrijker in de meeste gevallen de baas was, ook omdat in eigen land alle schijnwerpers op hem gericht BURGH-HAAMSTEDE - Tijdens de halve marathon van Westenschouwen haastte iedereen zich naar de fi nish. De deelnemers testten zich voor de Kustmara thon en wilden een goede tijd neerzetten. De pony's die in het duingebied lopen, trokken zich niets van hen aan. Zij liepen waar ze wilden lopen. Bij één van de keerpunten was het daarom oppassen geblazen. foto Dirk-Jan Gjeltema waren. Maar nu Robert Doornbos door Minardi-teambaas Paul Stod- dart als vervanger van Friesacher aangewezen is, moet Albers het doen met een gedeelde aandacht. Een prikkel die er overigens wel voor heeft gezorgd dat hij nog iets scherper rijdt en stuurt. Óp dat vlak, de pure racerij, staat Albers nog boven Doornbos, maar een toe nemend gevoel van enig ongemak is onmiskenbaar. Logisch, waar Doornbos als nieuwkomer voorals nog zonder al te veel druk kan ra cen, weet Albers dat hij zich geen onderliggende rol ten opzichte van zijn landgenoot kan veroorloven. Stoelendans Daar komt nog bij dat de Formule I midden in de periode van 'silly season' zit, zeg maar de jaarlijkse stoelendans om oude en nieuwe posi ties. En laat nu net zowel Albers als Doornbos in beeld zijn bij het nieu we team Jordan-MicÜands, dat ko mend seizoen van start gaat. Dus is De Duitse organisatie van het Eu ropees kampioenschap hockey heeft er alles aan gedaan om het mannentoernooi in goede banen te leiden. Toch blijft het voor de spe lers hier en daar behelpen op de tij delijke EK-accommodatie van de be scheiden hockeyclub ATV Leipzig. Zo zijn er geen kleedkamers beschik baar voor de teams. Omkleden en douchen gebeurt in het luxueuze EK-hotel in het centrum van de stad. Een WC is evenmin beschik baar voor de spelers. Wel is een scherm geplaatst waarachter de hockeyers even kunnen plassen. „Maar ja, de grote boodschap is een ander verhaal", sprak Oranje-aan voerder Jeroen Delmee zondag met een glimlach. „Voor mij was het vlak voor onze wedstrijd tegen Frankrijk een tijdje zoeken en lopen voordat ik een WC had gevonden. Tsja, ik heb nu eenmaal vaak last van een gezonde wedstrijdspan ning." Door de gebrekkige facilitei ten moeten de spelers van Oranje ook de cooling-down gewoon weer met uitlopen op het veld uitvoeren. Juist dit seizoen had de medische staf het baden in ijskoud water na een training of wedstrijd ingevoerd. „We kunnen hier echter nergens on ze opblaaszwembaden neerzetten", grinnikte Delmee. de onderlinge strijd aan de gang. Strijd waarbij het niet alleen om pu re raceresultaten gaat, maar ook en bovenal om geld. Geld is sponsors en sponsors is uit straling, sympathie en performance. Daarom wil zowel Albers als Doorn bos zich graag in Nederland mani festeren. 'Monaco aan de Maas', een show op Zandvoort. Het kamp-Doornbos bedacht een stunt door in een roze Minardi op Zand voort te willen rijden, maar dat zag Stoddart niet zitten en sprak er een veto over uit. 'Aan onze auto geen polonaise', zoiets. Maar Doornbos wilde zijn nummer tje opvoeren. En in een toch nog enigszins roze getinte Minardi. Slam dating.nl' en 'Love, peace and happiness'. Erotisch getinte teksten in spannend roze geplakt op de voor al zwart, wit en zilveren kleuren van het bodywork van de speciaal voor deze gelegenheid gefabriceerde tweezitter. „Ik neem een aantal sponsors mee, wil ze even het gevoel geven hoe een Formule I-bolide aan voelt." Hoe treffend: Albers deed zijn ding voorafgaand aan de DTM-race, Doornbos juist erna. Albers: „Het is prachtig om in eigen land en eigen publiek te rijden, zoveel mogelijkhe den zijn er niet. Daarbij stam ik uit de DTM en ben hier de afgelopen twee jaar eerste en derde gewor den." Hij ging even een paar ronden vol gas rond en gooide er vervolgens nog een paar spectaculaire spins uit. Het uit 2002 stammende ronde record van de Italiaan Luca Badoer kwam absoluut niet in gevaar. „Ik wist ook dat het lastig zou zijn, de regels waren toen anders, de auto's hadden veel meer downforce." Maar Albers lachte en dat deed de organisatie in Zandvoort ook. Mede dankzij Albers en Doornbos, die bei den hun promotionele activiteiten als deze hopen te kunnen verzilve ren, zat en stond het met 77.000 toe schouwers lekker vol langs het dui nencircuit. GPD De Raboploeg vierde zate het succes van Denis Ments] in de openingsetappe van de Ron van Spanje. Dat was een gelul voor Aleksandr Kolobnev, de tw de Rus in de ploeg, die zaterdag i enorme blunder beging. Kolobnev verscheen namu. veertig seconden te laat aan de st van de openingstijdrit. Een r goed functionerend horloge was excuus van Kolobnev. De 24-jai. Rus werd 193e op 1.37 van i winnaar en ploeggenoot Mentsjov De winnende trainer heeft gelijk, maar kan zich ook u eens vergissen. Nadat Feyenoord-trainer Ei Koeman gisteren al het maxii aantal wissels had toegepast Ajax, liet hij Karim Saïdi warm pen. Achteraf kon hij daar wel lachen. „Had ik even niet do maar Karim moet de komende twee wedstrijden met Tu voetballen. Heeft-ie alvast warmingup gehad." GPD MIDDELBURG - Liefst 48 bridgers (24 paren) waren zo 'gek' om in de nacht van vrijdag op zaterdag elf uur lang de strijd met elkaar aan te gaan. De eerste Nacht van Walcheren, gehouden in wijkcentrum Palet in Mid delburg-Zuid, begon om half acht 's avonds en de laat ste kaarten werden gelegd om half zeven 's ochtends. Het gelegenheidsduo Van Dijk/Louwerse won met 6,46 procent. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 22