New Orleans vlucht voor orkaan Zeeland zet Delta nog niet in de etalage Extra Hamster voordeel. PZC Buitendijks bouwen op vijftien plaatsen T\ IIonsterstorm Katrina zorgt voor groot alarm in Amerikaanse staat Louisiana Ironken Belg ijdt rond net tankauto Net grote voordeel van Albert Heijn. 01 Zonnewagen scheurt door Enschede Woningtekort voor gehandicapten Eerste aanslag na vertrek Gaza Feyenoord legt Ajax over de knie 15 Vandaag seizoensmarkt Domburg tot 19.00 uur Mentsjov één dag leider in Vuelta O rt" CM II §13° ZW 3 Vrij zonnig Vrij zonnig en tamelijk warm zomerweer. Matige zuidwestelijke wind en maxima fond 24 graden. 47e jaargang no. 203 iaandag 29 augustus 2005 os nummer 1,25 Veel veertigers oorAns Bouwmans jEW ORLEANS - In de ad New Orleans en het zui- jn van de Amerikaanse aat Louisiana is gisteren >n massale uittocht op gekomen na voorspel- ngen dat de orkaan Katri- er vandaag een ramp zou unnen veroorzaken. De iirgemeester van New Or- ans besloot tot een ver lichte evacuatie en de auto egen liepen al snel vol met lichtende inwoners. ok aan de zuidkust van Missis- ppi vonden grootscheepse eva- iaties plaats en werden zand- ikken aangebracht en huizen winkels dichtgetimmerd met laanplaat, In zowel Louisiana Mississippi is de noodtoe- and afgekondigd en president ush beloofde ,de getroffen be- Jfcing te zullen helpen, windkracht van orkaan Ka- ïa, die vorige week over Flori- trok, nam dit weekeinde nog rder in kracht toe en bereikte isteren categorie vijf, het maxi- De vrees in New Orleans as dat Katrina 'de hele grote' ou kunnen zijn, die de laaggele- en stad metersdiep onder wa- rzou zetten. „Wij moeten ons jorbereiden op een storm waar- lor de meesten van ons al zo ingbang zijn", zei burgemees- RayNagin. verwachting van meteorolo- is dat het oog van de storm IARDINXVELD-GIESSEN- IAM - Een 56-jarige Belgische kauffeur van een tankauto ge rold met twintig ton brandbaar [is is gisteravond van de snel- ïeg A15 bij Hardinxveld-Gies- <ndam gehaald. kman bleek bijna vier keer de Kgestane hoeveelheid alcohol ihebben gedronken, liet een po- iliewoordvoerder weten. Een stuige meldde dat de tankwa- vanuit België via de Al6, t3, A15 naar Duitsland slinger- Op de Al5 werd hij aange- ouden. De tankauto bleek ge- ald met het vloeibare, vluchti- ige styreen. Op het poli ebureau werd bij de inwoner anEksaarde een blaastest afge- omen. De Belg is met een dag- larding en zonder rijbewijs ear huis gestuurd. ANP vanmiddag rond twee uur Ne derlandse tijd aan de zuidoost kust van Louisiana aan land zal komen. Volgens de voorspelling trekt de storm vervolgens over New Orleans, een stad met bijna een half miljoen inwoners, die onder de zeespiegel ligt en zich met een stelsel van dijken en ge malen beschermt tegen water. Rondom New Orleans wonen ook nog eens een half miljoen mensen. Als de storm het voor spelde pad volgt, dan krijgt de agglomeratie te maken met de ergste storm uit haar historie, al dus het Nationale Orkaancen trum. Schuilplekken Voor mensen zonder vervoer en gestrande toeristen werden gis teren in New Orleans schuilplek ken opgezet, onder meer in het sportstadion Superdome. Men sen kregen opdracht dekens, voedsel en kleding mee te ne men voor een verblijf van wel licht drie tot vijf dagen. Toeris ten mochten ook in hun hotels blijven, zolang dat minstens meer dan twee verdiepingen tel de. Er wordt gerekend op zware stormschade, uitval van elektri citeit en overstromingen. Zon der voorzorgsmaatregelen zou den er veel slachtoffers kunnen vallen, aldus het orkaancen trum. De orkaan kan gepaard gaan met windstoten tot 296 ki lometer per uur en tornado's en het stormfront kan in een brede kuststrook van Louisiana tot Florida voor grote schade zor gen. Alhoewel orkanen met enige re gelmaat de zuidkust van de VS teisteren, komt een orkaan van de zwaarste categorie niet vaak voor. In de meteorologische ge schiedenisboeken staan er tot nu toe maar drie: Andrew (1992, Florida), Camille (1969, Missis- sippi)en de Labor Day (Florida, 1935). De ergste storm die New Orleans ooit trof was Betsey, die veertig jaar geleden zestigdui zend inwoners dakloos maakte en sommige stukken liefst zes meter onder water zette. GPD pagina 5 Frans en jazz onder de zeespiegel Automobilisten staan vast in een file tijdens de massale uittocht uit New Orleans. Bijna niemand wil de stad in. foto Rick Wilking/RTR door Maurits Sep MIDDELBURG - De aandeel houders van Delta zijn niet opge togen over de splitsing van de energiebedrijven. Ook niet als zij daardoor bijna de helft van hun aandelen kunnen verkopen om veel geld te verdienen. Dat blijkt uit reacties van gede puteerde J. Suurmond namens de provincie Zeeland, grootaan deelhouder met 50 procent van de aandelen, en D. van der Zaag, voorzitter van de Vereni ging van Zeeuwse Gemeenten. De gemeenten in Zeeland bezit ten samen 46 procent van de aandelen in Delta. De rest is in handen van gemeenten buiten Zeeland. Suurmond sluit ver koop niet uit, maar twijfelt he vig of dat verstandig is. De pro vincie is in principe tegen split sing van de energiebedrijven. Van der Zaag zegt dat de ge meenten, die altijd meer de nei ging hebben gehad hun bezit te verzilveren, zullen wachten op het standpunt van de provincie. Volgens Suurmond neemt de provincie voor het einde van het jaar een definitief standpunt in over de splitsingswet van Brink horst, die deze week naar de Tweede Kamer wordt gestuurd. Hij sluit niet uit dat de provin cie de aandelen in het netwerk bedrijf zal verkopen als dat mag. „Wij moeten als overheden samen 51 procent in handen hou den, dus wij behouden altijd de zeggenschap." Werkgelegenheid Suurmond zou meer moeite heb ben met de verkoop van het ener- gie-leveringsbedrijf Delta dat na de splitsing overblijft. Via dat bedrijf kan de provincie in- (Advertentie) Pringles chips 3 bussen a 200 gram 'Hetaantal bussen Pringles en de prijs van Pampers wijken af van de Informatie In de AH Bonus folder, Hierdoor ontvangt u nog meer Hamstervoordeel! en zetfouten voorbehouden. Aanbiedingen zijn geldig met een AH Bonuskaart t'm zondag 4 september. ENSCHEDE - Zonnewagen Solutra scheurde gistermiddag met gemiddeld 38 kilometer per uur door de binnenstad van Enschede. Het Raedthuys Solar Team van de Universiteit Twente wilde met hun op zonne-energie rijden de voertuig een wereldrecord zetten. Volgens het team is dat gelukt, maar 'helemaal blij met het gemiddelde zijn wij niet'. Het weer bepaalt de snelheid van de auto. Hoe meer zon, des te harder de auto rijdt. Het team schat dat in Ne derland een snelheid tussen de 50 en 70 kilome ter per uur mogelijk is. Door de weersomstandigheden gisteren kon de zonnewagen op de heenreis een snelheid van 65 kilometer per uur halen. De wind stak echter op en zorgde voor lichte bewolking tijdens de terugweg. De zonnewagen haalde toen minder dan 20 kilometer per uur. Hierdoor kwam het gemiddelde uit op 38 kilometer per uur. foto Robert Vos/ANP Er zijn te weinig huizen waar verstandelijk gehandicap- ten en psychiatrische patiënten zelfstandig kunnen wo- nen. De overheid wil deze mensen niet langer in instelling gen weg stoppen, zij moeten integreren in de maatschap- pij. Maar de regering treft nauwelijks nieuwe voorzieningen voor deze groep. Dat meldt het Sociaal en Cultureel Planbureau. Palestijnse militanten hebben, voor het eerst sinds de ont ruiming van de Gazastrook en vier nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever, een zelfmoordaanslag gepleegd in Israël. Door de explosie gisteravond bij het busstation van Beersheva raakten twee mensen zwaarge wond. Een tiental passanten liep lichte verwon dingen op. Feyenoord heeft gistermid dag de klassieker tegen Ajax met 2-1 gewonnen. De spit sen Dirk Kuijt en Salomon Kalou zetten Feyenoord op voorsprong, Angelos Charis- teas maakte de Amsterdamse treffer. Na drie speelronden gaat Feyenoord samen met RKC en AZ aan de leiding in de eredivisie. Ajax staat op de achtste plaats. vloed blijven uitoefenen op maatschappelijke taken, zoals de ontwikkeling van duurzame energie en werkgelegenheid, be nadrukt Suurmond. „Ander zijds moeten wij ons dan wel af- yragen of wij als overheid eige naar moeten zijn van een volle dig commercieel bedrijf. Dat wordt een lastige afweging." Van der Zaag durft niet te zeg gen welke keuze de gemeenten zullen maken. „Dat hangt sterk af van de details van de split singswet en van de gevolgen van verkoop, en die kan ik nu niet overzien." Van der Zaag deelt de visie van Suurmond dat de overheden via het energiebedrijf maatschappe lijke doelen kunnen nastreven. „Maar als je het geld van de sa menleving beter anders kunt be steden, moet je dat doen." Delta blijft zich, met de andere energiebedrijven, verzetten te gen de splitsingswet, stelt woordvoerster M. van Zuilen. Hoeveel procent van een net werkbedrijf verkocht mag wor den, staat daar los van. Volgens Delta is de splitsing een ver keerd besluit: er gaan banen ver loren, de klant heeft er niets aan en buitenlandse bedrijven zul len de Nederlandse overnemen, waardoor beslissingen over het energiebeleid niet meer in Ne derland genomen worden. Bo vendien waarschuwt Delta de overheden dat verkoop van de aandelen helemaal niet zo lucra tief hoeft te zijn. Van Zuilen: „Als zij veel geld ontvangen uit de verkoop, zou de uitkering van het Rijk aan provincies en gemeenten wel eens flink om laag kunnen gaan." (Advertentie) In de Ronde van Frankrijk stelde Raborenner Denis Mentsjov zwaar teleur. De Rus was kopman, maar eindig de als 85e. In het eerste weekeinde van de Ronde van Spanje revancheerde hij zich meteen. Hij won de proloog over 7 kilometer en reed daarom gisteren in de leiderstrui. Na de etappe van gisteren staat hij .v": op de negende plaats. Varia: 2; Binnenland: 3; Gezondheid: 4; Buitenland: 5; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11 en 13; Sport: 15,16, 17, 18, 19, 20, 21 en 22 dijk en water te bouwen, dan moeten zij wel ter compensatie elders grond 'teruggeven' aan de rivier. De gemeenten mogen zelf met bouwplannen komen. Die moe ten wel voldoen aan de eisen van de Vrom-inspectie en Rijks waterstaat. Het kabinet heeft nog andere buitendijkse bouw- gebieden in het vizier, maar daarvan moet eerst bekeken worden of aangepast bouwen er mogelijk is. Wonen en werken buiten de dij ken is niet te verzekeren. Bij wa terschade draait de eigenaar van het pand op voor de kosten. Staatssecretaris Schultz riep verzekeraars eerder op hier snel verandering in te brengen, maar het Verbond van Verzekeraars wil eerst weten of drijvende pan den en paalwoningen het water volledig buiten de deur houden. GPD pagina 2 bijna in de rivier wonen is te gek door Frouke Tamsma DEN HAAG - Het kabinet staat op vijftien plaatsen in Brabant, Gelderland, Limburg en Zuid-Holland bouwen tussen dijk en rivier toe. Gemeenten mogen daar experimenteren met paalwoningen, beweegbare huizen aan kettingen en drijven de bedrijven. Dat maakt minister Dekker (Vrom) vandaag bekend. De bouw van woningen en bedrij ven langs het water kwam na de hoogwaterstanden in 1993 en 1995 stil te liggen. Rivieren kre gen de ruimte om hun natuurlij ke loop weer aan te nemen. Verpauperde stadsranden, re creatiegebieden en vervallen mo numentale panden (zoals oude steenfabrieken) in de vier pro vincies krijgen nu een tweede le ven. Dekker ziet ook mogelijkhe den voor tuinbouw in drijvende kassen. Als gemeenten besluiten tussen Advertentie plaats. telefoon' (postlbankrakemngmimmer O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geel daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van ondaistaand rekeningnummer, Ik heb dé laatste res maanden geen proefabonnement gehad. Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: CU per maand met automatische incasso 19,95). O per kwartaal met automatische incasso 58.00). O per jaar met automatische incasso 222,50) Kijk op vjvmpiK.nl/iibQrmwen, belgtam 0800. - 0231 231 of stuur ilsie tornaar.' W, 'afdoling lezersservice Antwoordnummer 733.4460 WBGoas 8"711688"555530 het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1