PSV speelt superieur als vanouds PZC M Patrick Paauwe voelt weer waardering Vertrek van Kuijt kost ook geld Chelsea profiteert van rode kaart voor Mido Van generaal tot leerling-soldaat Een vergissing genaamd Ronald Koeman Eindhovenaren simpel voorbij Roda JC: 3-0 Makaay opnieuw trefzeker Everton strikt Nuno Valente Club Brugge verspeelt punten Genoa blijft een Serie C-ploeg Zwakke competitiestart AC Milan Anthony Obodai toch naar Sparta Rangers vernederd in eigen huis maandag 29 augustus 2005 door René Zwaap LISSABON - 'Een vergissing ge naamd Koeman', kopt Correio da Manha. Na de pijnlijke 0-2-nederlaag tegen Gil Vicente ligt Ronald Koeman onder een spervuur van kritiek in Portu gal. Na twee wedstrijden in de Su perliga heeft de regerend lands kampioen al vijf punten ge morst. „Om wanhopig van te worden", gaf Koeman na afloop van de wedstrijd toe. In het half- gevulde Estadio Da Luz trad Benfica zaterdag aan in een ver rassende 3-4-3-opstelling. De nieuwe aanwinst Nélson, het jeugdige talent van de Kaapver- dische eilanden, maakte zijn de buut als middenvelder op links, hoewell hij eigenlijk een rechts back is. Zo had Koeman nog wel meer verrassingen in petto, maar veel helpen deed het niet. In de eerste vijftien minuten had Benfica het overwicht, maar daarna kwam snel de klad in het spel. Tot overmaat van ramp beleefde Gil Vicente-doel- man Jorge Baptista een zeldza me avond. De keeper stompte de meest onmogelijke ballen uit de doelmond, inclusief de penalty van Benfica-aanvoerder Simao. In de tweede helft gooide Koe man de opstelling radicaal om, maar zijn ploeg raakte daardoor alleen maar nog meer uit even wicht. Gil Vicente profiteerde met snelle tegenaanvallen, het geen tot twee treffers leidde. Koeman komt nu de twijfelachti ge eer toe van de allerslechtste competitiestart in de 101-jarige geschiedenis van 'De Glorieuze' Voor de Poi*tugese pers is hij de hoofdverantwoordelijke. 'Het is experiment na experiment, en Benfica heeft zichzelf nog steeds niet gevonden', analyseer de sportkrant A Bola. Veel tijd om zich te beraden heeft Koe man niet. De zwaarbeladen der- bjy tegen Sporting staat als vol gende wedstrijd op de agenda. Co Adriaanse doet het ondertus sen een stuk beter. Vrijdag won zijn FC Porto met 3-2 tegen Na val in Figueira da Foz. „Een overwinning met drie of vier doelpunten verschil zou een passender resultaat zijn ge weest", zei Adriaanse. Anders dan Koeman wordt 'De Gene raal' bedolven met complimen ten in de Portugese pers. 'Vooral in de eerste twintig minuten speelde Porto fabuleus, als in een dynamisch en hoogst interes sant ballet', schrijft Correio da Manha. GPD door Frank van den Heuvel KERKRADE - Superieur als in de beste dagen van vorig sei zoen liet PSV de tegenstander gisteren kansloos. Na de valse start in Almelo en het herstel te gen Vitesse kreeg Roda JC in het eigen stadion geen voet aan de grond. Jefferson Farfan, DaMar- cus Beasley en Phillip Cocu vel den het vonnis: 0-3. Verdedigend niets weggeven en rustig loeren op de ruimte voor in, precies een jaar geleden was dat het fundament waarop PSV later in het seizoen tot grote hoogte steeg. In Kerkrade moest PSV welgeteld één keer vrezen, bij een kans van Sekou Cissé kort voor rust. De defensie, in clusief de kort voor de laatste lijn spelende Timmy Simons, stond als een huis en had in Wil fred Bouma een uitblinker. De Helmonder, verlost van het expe riment als centrale middenvel der, verloor vrijwel geen per soonlijk duel. Interessant is de vraag wat er met hem gaat gebeuren nu Young-pyo Lee naar Tottenham Hotspur vertrekt. PSV heeft wei nig alternatieven voor de Zuid-Koreaan. Osmar Ferreyra is (nog) niet klaar voor het grote werk en bovendien meer een middenvelder. Als in de komen de dagen geen nieuwe back wordt aangetrokken, lijkt Bou ma de beste optie. Maar Hid- dink ziet in hem geen permanen te oplossing. „Wilfred heeft zich de laatste jaren ontwikkeld tot MUNCHEN - Roy Makaay heeft zaterdag opnieuw gescoord voor zijn club Bayem München. Een week voor de interland tegen Ar menië tekende hij alweer voor zijn zesde treffer van het nog prille seizoen in Duitsland. Me de door de goal van Makaay won Bayem zaterdag met 3-0 van Hertha BSC. Door die zege. de derde op rij, gaat de record kampioen alleen aan de leiding in de Bundesliga. De overwinning had voor Bayern München een speciaal tintje. Het was de vijfhonderd ste keer dat de ploeg een thuis wedstrijd winnend afsloot. In de 47e minuut opende Ballack de score met een vrije trap van achttien meter. Pas in de slotfa se van de tegenvallende wed strijd kon Bayem meer afstand nemen. In de 85e minuut maak te Scholl de 2-0, twee minuten later bracht Makaay de eind stand op 3-0. Hamburger SV, met de Neder landse internationals Boulah- rouz en Van der Vaart in het ba siselftal, verspeelde zaterdag de eerste punten van het seizoen. Na twee overwinningen volgde in de thuiswedstrijd tegen Han nover 96 een 1-1-gelijkspel. Bei de goals vielen al voor rust. Staj- ner scoorde voor de bezoekers, Mahdavikia maakte gelijk. Ook Schalke 04, op 13 septem ber de eerste tegenstander van PSV in de Champions League, verspeelde zaterdag punten. Het •werd 1-1 tegen Borussia Mönchengladbach. ANP een van de dragers van het elf tal. Die haal je niet zo snel meer naar de backplaats." De linksachterplaats is al jaren niet dubbel bezet bij PSV. Lee voorkwam problemen door zijn sterke lichaam en stabiele pres taties. Nu moet Hiddink gaan 'pleisteren', zoals hij het giste ren noemde. Daarmee verplaat sen zich de zorgen. In de voorbe reiding schoot de ploeg vooral offensief te kort. In de Cham pions League zal dat wellicht zo blijven, in de Nederlandse com petitie lijkt het probleem onder controle. Arouna Koné is de langverwach te versterking, Ibrahim Afellay ontwikkelt zich stormachtig en ook Jefferson Farfan richt zich op. De twintigjarige Peruviaan stond in Kerkrade in zijn eentje garant voor de vier kansen voor rust. Een schot voorlangs, een poging na een prima hakballetje van Jan Vennegoor of Hesselink en een kopbal bleven nog zon der succes. In de 38e minuut werd hij opnieuw diepgestuurd en kwam Roda-keeper Vladan Kujovic dom uit zijn doel ge rend. Farfan zag het op tijd en tikte binnen: 0-1. PSV neutrali seerde alle goede bedoelingen van Roda JC. Hiddink zei dat PSV enigszins had opgezien te gen de wedstrijd in Kerkrade. „Dit was een uitstekende wed strijd van ons, voor het eerst sinds hele lange tijd." Zijn colle ga Huub Stevens haalde na af loop het vertrek van Koné aan. „Dat was een mokerslag. Het is niet gelukt om de gevoelens van teleurstelling bij de groep weg te nemen." In de 68e minuut leidde André Ooijer de aanval in, zorgde Far fan voor de voorzet en schoot Be asley de bal binnen. Drie minu ten voor tijd kwam de assist op nieuw van de Peruviaan. Cocu gleed de 0-3 voorbij Kujovic. GPD Edgar Davids (rechts) maakt namens Tottenham Hotspur de nieuwe Chelsea-middenvelder Michael Essien het leven zuur. van onze sportredactie LONDEN - Chelsea had het zaterdag een tijdlang zwaar tegen Tottenham Hot spur, maar kaapte aan het einde van een mooie voetbalmiddag op White Hart La ne 'gewoon' drie punten weg voor de ogen van Martin Jol en Edgar Davids. De schuld lag voor een groot deel bij oud-Ajacied Mido, die al na 25 minuten een domme rode kaart kreeg. Chelsea speelde het duel daarna zakelijk uit: 2-0. Jol en Davids hadden vooraf ongetwij feld een ander scenario in gedachten. Tot tenham begon het seizoen in het Pre miership goed en verloor nog niet. Met de komst van Davids groeide het vertrou wen nog verder. Tottenham begon zater dag goed aan het duel tegen de miljoenen ploeg, maar met tien man bleek een stunt onhaalbaar. Mido plantte voor de ogen van de scheidsrechter zijn arm in het ge laat van de Spanjaard Del Horno. Chel sea nam daarna het initiatief en kwam vlak voor rust door een doelpunt van die zelfde Del Horno op 1-0. In de 71e mi nuut verdubbelde Duff de score enigs zins fortuinlijk. Hij raakte een voorzet van Wright-Phillips verkeerd, maar zag de bal toch achter de doelman hobbelen. Door de overwinning heeft Chelsea al leen de leiding. De ploeg is na vier speel ronden nog zonder puntenverlies. Man chester United staat ook op een score van 100 procent. De ploeg won bij New- door Barry van der Hooft AMSTERDAM - Eigenlijk was zijn rol bij Feyenoord vorig sei zoen al uitgespeeld. Patrick Paauwe mocht vertrekken, maar de middenvelder vond in de maanden die volgden geen nieuwe club. Erwin Koeman gaf hem een nieuwe kans en giste ren liet Paauwe zien nog altijd van veel waarde te zijn voor de Rotterdammers. „Ik word weer gerespecteerd als voetballer", zei hij na de 2-1-zege op Ajax. De huidige situatie van Paauwe gaat voor meer Feyenoorders op. Afgeschreven door Gullit, ge rehabiliteerd door Koeman. Se bastian Pardo kan erover mee praten, net als Edwin de Graaf en Alfred Schreuder. De laatste ontbrak tegen Ajax opnieuw door een hardnekkige kuitbles sure, maar werd nauwelijks ge mist. „Ik ben wel een heel ander type dan Schreuder", zei Paau we. „Ik moet juist naast hem spe len, ik ben geen verdedigende middenvelder. Dat was met Van Gastel al zo en op die manier speelde ik ook naast Bosvelt. Daarom heb ik ook tegen de trai ner gezegd dat hij me vandaag op een man moest laten spelen. Dat heeft prima gewerkt." De routinier had geen kind aan Nigel de Jong en zag hoe Pardo (en na rust De Graaf) Maduro voor de voeten liep. Alleen We sley Sneijder won op het mid denveld de duels met Hossam Ghaly af en toe. De Egyptenaar wisselde briljante momenten weer met onnodig balverlies af. Paauwe: „Dat krijg je er helaas niet uit bij Hossam. Hij laat ge weldige dingen zien, maar we moeten ook altijd rekening hou den met balverlies. Met elf te gen elf konden we dat opvan gen. maar na de rode kaart voor Snoyl konden we het niet meer goedmaken. Dat zag je bij het te gendoelpunt." Prikkel Feyenoord kwam in de slotfase onder grote druk, maar bleef overeind. De ontlading was groot bij Paauwe. „Ik weet dat ik mindere en goede punten heb, maar voorlopig speel ik weer alles. Het belangrijkste was om het plezier in het voetbal te houden. Ik loop al lang rond bij deze club, dat maakt het wel eens moeilijker. Je hebt alles al een keer meege maakt. Toch is de prikkel er nog steeds. Het gaat lekker, ik voel weer waardering, ook van het publiek. Dat vind ik belang rijk." In de laatste minuten kreeg Paauwe nog een gele kaart na commentaar op scheidsrechter Van Egmond. „Ik weet dat ik even emotioneel reageerde. Als hij had gezegd: nu moet je stop pen, dan had ik nog wat gezegd en was weggelopen. Dat hoort erbij, je zit midden in het spel. Dan moet zo'n reactie kunnen, vind ik. Het gaat niet om niks, er staat veel op het spel. Dat had hij moeten aanvoelen." Dat Feyenoord gisteren van Ajax won was toch redelijk verrassend. Het was echter frappant dat die over winning na afloop een beetje overscha duwd werd door de verhalen over een eventueel vertrek van Dirk Kuijt. Vier Engelse clubs hebben de afgelopen we ken pogingen ondernomen om hem te contracteren en nu zou ook Manchester United zich voor hem hebben gemeld. Woensdag om 12.00 uur loopt de deadli ne voor transfers af en zullen we weten of hij nog steeds Feyenoorder is. De geruchten duren nu al weken en de vraag daarbij is steeds hetzelfde: blijft hij of blijft hij niet? Eerst heeft Kuijt constant gezegd dat hij niet weg zou gaan. Toen de transferperikelen rond Salomon Kalou speelden, vertelde Kuijt ook dat Kalou moest blijven, om dat hij veel aan Feyenoord te danken heeft. Nu zijn de rollen min of meer om gedraaid en moet Kalou eigenlijk het zelfde tegen Kuijt zeggen. Ze vormen een fantastisch koppel, dat nog mini maal een jaar samen moet spelen. Voor de club lijkt het in eerste instan tie prachtig als ze bijvoorbeeld acht tien miljoen euro voor Kuijt zouden krijgen. Maar ik denk dat het Feye noord dit seizoen alleen maar geld gaat kosten als Kuijt deze week nog ver trekt. In de Nederlandse competitie en in Europa zullen de resultaten zonder hem tegenvallen, omdat het vinden van een waardige vervanger op korte ter mijn een bijna onmogelijke opgave is. Daarnaast vraag ik me ook af of het van Kuijt zelf slim zou zijn om nu nog te vertrekken. Zijn droom is spelen in Engeland, daar heeft hij nooit omheen gedraaid. Het mooie is dat het competitie-element daar veel groter is. In Engeland speel je op een hoger niveau, tegen betere tegen standers. Je moet iedere wedstrijd vol aan de bak. Maar er zitten ook nadelen aan een overgang naar Engeland. De concurrentie is enorm en dus is het maar de vraag of je iedere week speelt. Kuijt heeft de concurrentie bij een gro te buitenlandse club trouwens hele maal niet nodig. Zeventig procent van de profvoetballers in Nederland moet gemotiveerd worden, maar dat is bij hem niet nodig. Kuijt motiveert zich zelf en dat geeft aan dat hij mentaal ij- zersterk is. In het buitenland is het dus nog maar de vraag of hij iedere week in actie komt, zeker met al die roulatiesyste men. Dat is weer gevaarlijk, met een WK op komst. Zeker met het selectiebe leid van Van Basten, want er zijn meer jongens die niet geselecteerd worden omdat ze bij hun club niet spelen. Kuijt is het boegbeeld en de publiekslieve ling bij Feyenoord en.eigenlijk is hij LISSABON - Nuno Valente verhuist van FC Porto 5^ Everton. De Portugese international tekende een conti^ van twee jaar bij de club uit de Premier League. Everton is actief op de spelersmarkt. Het nam vrijdag Andy va der Meyde over van Internazionale en huurde de Italiaan se international Matteo Ferrari van AS Roma. ANP/AFf LIER - Titelverdediger Club Brugge heeft zaterdag in Belgische voetbalcompetitie opnieuw punten verspeeld. Op bezoek bij Lierse SK kwam de ploeg van coach Jaj Ceulemans niet verder dan een 1-1-gelijkspel. In navol, ging van Brugge speelde ook Anclerlecht gelijk. De hoofd- stedelingen kwamen niet verder dan 3-3 bij Racing Gent Anderlecht staat daardoor tweede in de Belgische eerst^ klasse, op twee punten van Standard Luik. ANP GENUA - Een burgerrechter in Genua heeft een klacht W gen de degradatie van de Italiaanse voetbalclub Gent* naar de serie C afgewezen. Hij bevestigde een eerdere uit spraak van de Genuese rechter Alvaro Vigotti. Genoi dwong afgelopen seizoen promotie naar de hoogste divt. sie serie A af, maar werd wegens een omkoopzaak tweern- veaus teruggezet. De voetbalbond ontdekte dat de club de laatste wedstrijd in de serie B van vorig seizoen had gema. nipuleerd. De ploeg zou tegenstander Venezia 2 5 0.000eu ro hebben betaald om te mogen winnen. ANP/DPA MILAAN - AC Milan is de competitie slecht begonnet De formatie van Carlo Ancelotti kwam tegen het nietigt Ascoli niet verder dan 1-1. Stadgenoot Internazionali kwam beduidend beter uit de startblokken. De ploeg wu met 3-0 van Treviso dankzij een hattrick van Adnamj Ook Lazio Roma (1-0 tegen Messina) en AS Roma (3-Ote- gen Reggina) begonnen de competitie met een ovenvt- ning. Juventus won gisteren van Chievo. ANP ROTTERDAM - Sparta heeft zich versterkt met midden- velder Anthony Obodai van Ajax. De 23-jarige spelerte- kent vandaag voor twee seizoenen op Het Kasteel. Eerder deze week liet algemeen directeur Peter Bonthuis'nog we ten af te zien van Obodai, omdat noch van de middenvel, der noch van zijn zaakwaarnemer iets was vernomen na een gesprek met Sparta. Bovendien bereikte Ajax e deze week nog een akkoord met Luton Town over de transfervoorwaarden van Obodai, net als vorig weekein, de met Sparta was gebeurd. ANP GLASGOW - Glasgow Rangers is zaterdag in het e Ibrox Park tegen een pijnlijke 3-0-nederlaag opgelopen Hibernian won voor het eerst sinds tien jaar op het veld van de Rangers en dankte die zege aan een hattrick va invaller Ivan Sproule. Heart of Midlothion bleef leider ia Schotland dankzij een 2-1-zege op Motherwell. ANP foto Eddie Keogh/RTR castle United met 2-0. De club van Van der Sar en Van Nistelrooy speelde niet overtuigend, maar de individuele klasse van de spitsen maakte het verschil. Hal verwege de tweede helft promoveerde Rooney een uittrap van Van der Sar tot 1-0. Van Nistelrooy maakte in blessure tijd 2-0. Ook Charlton Athletic heeft na drie duels een 'clean sheet'. Gister won het elftal, dat net als ManUnited één duel minder heeft gespeeld, op bezoek bij Middlesbrough: 0-3. ANP door Roel Wiche DEN HAAG - Met een gevoel van trots én ogen vol vuur zal hij vanavond in Hilversum tot Voetballer van het Jaar ge kroond worden. Mark van Bom mel won de Gouden Schoen, maar verloor zijn strepen als ge neraal. Bondscoach Marco van Basten degradeerde hem tot leer ling-soldaat en ook bij droom- club Barcelona moet de 28-jari- ge Limburger op nul beginnen. Zaterdag, bij de valse competi tiestart tegen Alaves (0-0), bleef hij negentig minuten geketend aan de bank. Het moet een vreemde zomer zijn voor de middenvelder die na zes jaar PSV éindelijk de stap maakt naar de eregalerij van Europa. Bij Barcelona waant hij zich een paleis van goud. De wereldsterren lopen met bodyguards naar het trai ningsveld, spelen in een monu mentale arena en het gezin Van Bommel is al helemaal verliefd op de villa-met-zwembad, ge huurd van een zekere F. de Boer. Maar waar het allemaal werkelijk om draait, topvoetbal in zijn puurste vorm, blijft voor lopig onbereikbaar. Vrijdag werd het incasserings vermogen van Van Bommel tot het uiterste op de proef gesteld. Marco van Basten schrapte hem opnieuw uit zijn selectie, die de ze week warm draait voor de WK-kwalificatieduels tegen Ar menië en Andorra. De onheilstij ding kwam uitgerekend een dag nadat Van Bommel met een spe ciale vlucht in Monaco neer streek, omdat hij genomineerd was als beste middenvelder van de Champions League. Zaten dagavond volgde een nieuw koude douche. De eerzuchtige Limburger moest op de bank be ginnen bij de eerste competitie wedstrijd tegen promovendi» Alaves en bleef daar ook tot het laatste fluitsignaal. En dat in de wetenschap dat hij enkele da gen eerder een van de uitblin kers was geweest tijdens het tra ditionele Joan Gamper-toernoïi in Nou Camp. Van Bommel speelde voor 97.000 toeschou* wers de finale tegen Juventus (2-2, Barcelona verloor na straf schoppen) en kreeg na afloop de complimenten van Ronaldinho en co. Maar complimenten ga randeren niets in een selectie van 23 miljonairs. Zelfs toen in Mendizorozza, het kolkende sta dion van Alaves, duidelijk werd dat regerend kampioen Barcelo* na de bal er niet in kreeg, moest Van Bommel blijven zitten. Het hielp zaterdag allemaal niets. De thuisploeg, strijdend met Baskische passie, had met een engeltje op de lat, maar een complete stoet heiligen. De tor naars Ronaldinho en Eto'o raak ten het aluminium, Giuly en Df- co de vuisten van doelman Bona- no. De ex-keeper van Barcelona speelde de wedstrijd van zijn le ven en zag in de slotminuten dal een gevaarlijke counter Alaves bijna aan een onmogelijke over winning hielp. Rijkaard bleel kalm („in Spanje is er geen een voudige wedstrijd, geen enke le"), Van Bommel richtte zijn blik nog eenmaal op de competi tie waar hij een decennium wé. de generaal was. Vandaag ont vangt hij zijn Gouden Schoen Met trots. Maar ongetwijfelc ook met ogen vol vuur. GPD ook in de rest van Nederland wel ge liefd. Moet je die status dan een klein jaar voor een WK weggooien? Bij Feye noord kan hij rustig naar dat toernooi toewerken en die transfer komt volgen de zomer dan wel. Hij heeft bij Feye noord nog een contract tot 2009, dus de club kan volgend jaar ook nog een gro te transfersom voor hem krijgen. En dan hebben ze in Rotterdam ook meer tijd om een fatsoenlijk vervanger te vin den. Een speler van hetzelfde niveau vinden zal heel moeilijk worden, omdat er maar weinig spelers van zijn kaliber rondlopen. Gérard de Nooijer Samuel Eto'o ligt vertwijfeld op de grond. FC Barcelona speelde bi vlagen geweldig tegen Alaves maar kwam niet verder dan 0-0. foto Victor Fraile/RTf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 16