Leenrecht nekt christelijke bieb PZC Langzaam praten en goed spellen Venetiaanse gondel op Veerse Meer Dol op alles wat uit Nederland komt -11 Werken kunstroute onder de hamer voor goed doel Samenwerkingsverband in geweer tegen eis tot uitbetaling Auto bekrast Bromfietser gewond in Rilland Gestrande motorrijders weer thuis Klappen bij aanhouding Aanhoudingen na inbraak Buitenboordmotor gestolen Medicijnen weg maandag 29 augustus 2005 or Miriam van den Broek - De vijfentwin- kunstwerken die in het een- im van Vlissingen hangen en een kunstroute vormen, jrden 7 september geveild. De lft van de opbrengst gaat ar Nightproms. Dat is een chting die fondsen werft voor bestrijding van de ziekte mul- sclerose. De kunstroute werd begin dit jaar opgezet om de overlast rond de bouwput in Vlissingen te verzachten. Alle kunstwerken zijn gemaakt door Carina Du- mais en verwijzen naar een win kel of organisatie in de stad. Het was de bedoeling dat de kunst route vier maanden te zien zou zijn, maar omdat het project zo positief ontvangen werd, is de expositie tot twee keer toe ver lengd. Eind volgende week wordt de route van 3d-compu- terkunst alsnog weggehaald. De werken zijn daarna te bezichti gen in de bibliotheek 't Spui. Daar kunnen geïnteresseerden alvast een schriftelijk bod uit brengen op (één van) de kunst werken. De werken moeten per stuk minstens 490 euro opbren gen. Tijdens de veiling op 7 sep tember worden ze per opbod ver kocht. De stichting Nightproms ge bruikt de opbrengst om een bij zonder kinderboek te maken. Het boek De avonturen van Clown bestaat uit korte verha len die geschreven zijn door de Vlissingse Sigrid Goedbloed- Van Kuijk. Goedbloed overleed anderhalf jaar geleden aan ms. Haar part ner zette toen de stichting Night proms op. Deze stichting schenkt opbrengst van de ver koop van het boek aan de Stich ting MS Research, die onder zoek doet naar de ziekte. Du- mais heeft toegezegd de verha lenbundel te illustreren. De veiling in 't Spui begint om 20.00 uur. Ook worden die avond de prijzen uitgereikt aan de winnaars van de kunstrou- te-prijsvraag. ior Ali Pankow - De christelijke bi- in Zierikzee is een van elf landelijke vestigingen die voor hun voortbestaan jordat zij binnenkort per uitge- end boek leenrechten moeten mn betalen. elf vestigingen hebben zich in het recent opgerich- Samenwerkingsverband chris- bibliotheken. Op die wij- ;gaan de bibliotheekvestingen ezamenlijk in het geweer tegen et voornemen van de Stichting Het Samenwerkings- erband heeft een brandbrief ge naar minister van der (Onderwijs, Cultuur en (etenschappen) en naar de reede Kamer. De Stichting [nrecht wil binnenkort van christelijke bibliotheken elf per uitgeleend boek ontvan- Dat gaat enkele bibliothe- m de kop kosten, terwijl ande- veel minder te besteden zul- d hebben", zegt A. de Jong het Samenwerkingsver- Naast de christelijke bibli- ïk in Zierikzee hebben de estigingen in Ouddorp, Middel- amis, Numansdorp, Bever- ijk, Garderen, Heemskerk, lud-Alblas en Elspeet zich hier- ij aangesloten. Mjwilligers Christelijke bibliotheken wor- len door de gemeenten als niet-openbaar' aangemerkt en atvangen derhalve geen subsi te. Bij de openbare bibliotheek it het leenrecht in de gemeente- ijke subsidie verdisconteerd, fotnu toe bleven de christelijke agenda I Bezorgklachten: 0-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie walcheren I Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB middelburg Tel: 0118-493000 j Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder I Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl bibliotheken gevrijwaard van de heffing van leenrecht omdat zij met vrijwilligers veelal een beperkt publiek bedienen. De Stichting Leenrecht wil daar verandering in brengen en gaat de christelijke bibliotheken net als de openbare vestigingen be naderen, omdat iedereen er in principe mag lenen. De christelijke bibliotheek in Zierikzee is sinds maart 2001 ge vestigd in het Multifunctioneel Centrum in De Huybertstraat. De vestiging beschikt over circa drieduizend boeken en is voor het publiek geopend op zater dagochtend en donderdaga vond. De vestiging is niet aan een specifiek kerkgenootschap STREEKACTIVITEITEN GRIJPSKERKE - Imkerij Poppendam- me, 14.00-17.00 uur: Demonstratie Het Trekpaard in 't Gareel; KOUDEKERKE - Sportcentrum Cou- urg, 9.15-10.15 en 10.15-11.15 uur: Be iegen voor ouderen; MIDDELBURG - Markt, 11.00-17.00 ur. Boeken- en verzamelmarkt; LISSIIMGEN - Open Hof, 9.10 uur Ha- ayoga en om 10.45 uur 55+ yoga; ogazaal Open Hof, 19.00-20.00 uur: Djembélessen voor beginners en tus- sn20.00-21.00 uur voor gevorderden; ogazaal, 18.00-19.00 uur: Kung Fu oor jongeren en volwassenen; '/alk-lnn, 20.00 uur: Bingoavond voor door bewoners uit het Middenge- bOMBURG - In Domburg is dit keekeinde een auto bekrast. De uto stond aan de Schelpweg in lomburg. De kras, aan de rech- erkant, moet tussen vrijdaga- rond zes uur en zondagmorgen uur zijn gemaakt. André en Helen Verwijs in hun Venetiaanse mascareta, een wedstrijdroeiboot. door Maurits Sep VEERE - De schipper staat aan het roer en de roeier zit aan de riemen. Zo hoort het. Toch? Wat doen André en Helen Verwijs dan fout? Zij staan aan de rie men. Maar zo blijkt het te horen, in hun mascareta, de vlakke variant van de Ve netiaanse gondel. Ze zijn Venetië-fanaten. Komen er al ja ren en hebben er vele vrienden. Onder meer in één van de roeiverenigingen. Zo leerden ze het wedstrijdroeien in een mascareta kennen. Dat wilden ze óók. Ze kochten zo'n roeiboot en haalden die met een vrachtwagen naar Veere. Na maanden werk is de boot klaar. Zater dag roeiden ze ermee van Kamperland naar Veere, om hem daar te dopen. Met water uit het Veerse Meer; de champag ne hielden ze voor zichzelf. „In een mascareta moet je staand roeien", vertelt André Verwijs, terwijl Helen aan vrienden vertelt hoe de over steek ging en even naar de kapotte blaar op haar hand kijkt („Het waaide hard!"). „Je kunt alleen roeien, of met zijn tweeën, of alleen met twee riemen. Maar hoe je het ook doet, je moet volle dig synchroon roeien, anders slaat of de één of de ander overboord." André en Helen vallen nu nog op tussen de motorjachten en zeilschepen in de Veerse jachthaven. Maar de komende maanden zullen ze allengs een vertrouw de verschijning worden op het Veerse Meer. Daar gaan ze hard trainen om vol gend jaar mei te kunnen deelnemen aan een wedstrijd voor mascareta's in Vene tië, de Voga Longa, de Lange Roeitocht, die langs de eilanden in de lagune gaat. „We hebben de kneepjes van het roeien in een mascareta geleerd van één van de oudste gondeliers van Venetië", vertelt André vol trots. „Een kampioen. Vorig jaar nog heeft hij de Voga Longa gewon nen. En toen was hij al 82. Hij is dit jaar helaas overleden." Venetianen geven hun geheimen niet zo- foto Lex de Meester maar prijs aan iedereen, hebben André en Helen Verwijs de afgelopen jaren ge merkt. „Maar wij zijn echte vrienden ge worden. Daarom wilden ze ons wel le ren hoe we moeten roeien." De oversteek van Kamperland naar Veere voltooiden ze zaterdag net bin nen het kwartier. Niet slecht voor begin nelingen, maar het kan veel sneller, stelt André. En dat zal ook moeten wil len ze volgend jaar in Venetië kunnen meedoen. Ze zijn op zichzelf aangewezen om hen techniek en snelheid te verbeteren. Mas- caretawedstrijden zijn er in Nederland niet. Maar het Veerse Meer vinden ze ei genlijk nog idealer dan de Venetiaanse lagune. „Je hebt hier minder last van an dere schepen en al helemaal niet van taxiboten." gebonden. De initiatiefneem sters M. Sijrier en M. van Duin hebben daar bewust voor geko zen om de drempel zo laag moge lijk te houden. RILLAND - Een zestienjarige bromfietser uit Rilland heeft zondag zijn pols gebroken toen hij onzacht in aanra king kwam met de auto van een twintigjarige plaatsge noot op de Bathseweg. De bromfietser verzuimde op de kruising met de Valckenisseweg, voorrang te verlenen. Hij is naar het ziekenhuis gebracht. GOES - De drie motorrijders die sinds dinsdag vastzaten in het door overvloedige regenval geteisterde Oostemijk- se dorp See, zijn weer thuis. Vrijdagmorgen konden Ri- chard van der Holst uit Goes, Sesran Seegers uit Scherpe- nise en Marcel Lambrechts uit Bergen op Zoom het dorp verlaten. De Oostenrijkse autoriteiten gaven de wegen naar Landeck vrij en ook de Fernpas was weer open voor verkeer. „We waren verbaasd dat we Oostenrijk via het noorden uit konden", zegt Van der Holst. Het drietal reed in één ruk naar Nederland en was rond middernacht thuis. De motorrijders werden in de nacht van maandag op dins dag uit hun hotel in See geëvacueerd. De weg voor het ho tel bezweek onder de zondvloed en ook hun onderkomen 1 liep gevaar. Omdat er forse schade was aan de uitvalswe gen kon niemand het dorp in of uit. De drie waren daar- om gedwongen in See te blijven totdat er noodreparaties aan het wegennet waren uitgevoerd. VLISSINGEN - Bij een opstootje bij een café aan het Vlis singse Bellamypark zijn in de hacht van zaterdag op zon- dag drie aanhoudingen verricht. Rond drie uur kwamen twee agenten poolshoogte nemen na een melding van on geregeldheden. Eén van de agenten kreeg een klap van een 25-jarige Vlissinger. Hij werd aangehouden. Een 45-jarige man uit Den Helder wilde dat voorkomen, waar op ook hij werd aangehouden. Een vriend van hen, een 36-jarige Vlissinger, kwam kort daarop aan het politiebureau verhaal halen en bedreigde daarbij een agent. Ook hij werd aangehouden. Tegen de drie mannen is proces-verbaal opgemaakt. VLISSINGEN - Bij een inbraak in een pand in de Paul Krugerstraat in Vlissingen is zaterdagavond tussen zes uur en half acht elektrisch gereedschap met onbekende waarde weggenomen. In verband met deze inbraak zijn dezelfde avond een 42-jarige man en een 43-jarige man, beiden uit Vlissin gen, aangehouden. KAMPERLAND - Tussen vrijdagavond acht uur en zater dagochtend tien uur is van een boot die aan de Schots- manweg in Kamperland lag de buitenboordmotor wegge nomen. De ketting waarmee de boot aan een steiger vast lag, werd doorgeknipt waarna de daders met de boot is weggevaren. Een eindje verderop is de buitenboordmotor eraf gehaald en is de boot achtergelaten. Plet plezierbootje heeft een waarde van enkele duizenden euro's. De voetballers van Jong Ambon uit Middelburg brengen zeventien dagen door op het Molukse eiland Ambon. Het verblijf is onderdeel van het herstel- en verzoeningsproces dat daar - na jaren van geweld - gaande is. PZC-redacteur en Jong Ambonspeler Eldridge Pentury doet verslag. Vandaag deel 5: Verbroedering .ill Bescheiden amateurvoetbal lers in Nederland, sterren in Ambon. Wie gewend is om op de fiets naar het sportcomplex te rijden, kijkt zijn ogen uit als het vervoer per bus onder poli- tie-escorte plaatsheeft. Motoren met zwaailichten en sirene, er achter een auto vol lijfwachten die door burgemeester Papilaja van Ambon-stad gestuurd zijn. Iedereen moet wijken als Jong Ambon naar stadion Manadala Remaja rijdt voor de eerste wed strijd op vaderlandse grond. Het duel gaat de clubannalen in als één om nooit te vergeten. Vijfduizend enthousiaste toe schouwers op de tribune, die op veren bij elke frivole actie. Schijnbewegingen, doelscho- ten, reddingen van de keepers, het Ambonese publiek is er dol op. Burgemeester Papilaja, groot voetballiefhebber, geniet, maar treedt tijdens de drinkpauze cor rigerend op als de spelers van Jong Ambon de drinkbekers net jes in een vuilnisbak gooien en die van thuisploeg Nusaniwe dat nalaten. Een boos telefoon tje vanaf de tribune naar één van zijn mensen langs de lijn doet wonderen. De jacht op shirts is geopend als de scheidsrechter voor het laatst op zijn fluit blaast. Keepers Bas Rijkeboer en Wil fred Vreeke zijn gewild als fo to-onderwerp. ,,'s Ochtends heb ben we straatkinderen van Am- bon blij kunnen maken door ca deaus te geven, 's Middags zijn wij als voetballer zelf blij ge maakt", vertelt doelman Wil fred Vreeke. „Dit is tot nu toe de mooiste voetbaldag uit mijn leven." Het is niet alleen de entourage die iets losmaakt. „Het gebeurt allemaal op Ambon", zegt spe ler Nus Taniwel, in hart en nie ren Ajax-fan. „Voor mij is dit daarom mooier dan de Cham pions League-zege van Ajax in 1995." De gekte heeft alles te maken met het land van herkomst. Jong Ambon komt uit Neder- land en Nederland wordt ver heerlijkt door heel veel Moluk- kers in Ambon. In het stadion - hebben toeschouwers een grote Nederlandse driekleur opgehan gen. Velen dragen een Ajax- shirt, maar meer nog een oranje shirt van het Nederlands elftal. „Een inwoner van Ambon heeft liever een tweedehands spijker broek uit Nederland dan dezelf de broek nieuw uit een winkel in Ambon", weet Reza, één van de toeschouwers. Tijdens grote toernooien doen Ambonese Molukkers wat Mo- lukkers in Nederland zelden of nooit doen. Reza: „Dan rijden we met een oranje overall over straat, met geverfde vlaggetjes op onze wangen. Als Nederland wint is het groot feest, bij ver lies is het in Ambon doodstil." Nederland en Indonesië hebben een band. „En omdat heel veel Ambonezen die hier wonen fa milie hebben in Nederland staan we met z'n allen achter Nederland." Dat Jong Ambon met 1-0 wint doet er niet zo heel veel toe. Veel belangrijker is de verbroedering binnen en buiten de lijnen: christenen en moslims vermaken zich samen. Dat kunstje wordt nog drie keer herhaald. VLISSINGEN - In Vlissingen zijn zaterdag medicijnen verlo ren die gevaarlijk kunnen zijn voor kinderen. Het gaat om een doosje met vijf capsules (van 1,5 mg) exelon. Dit is een middel te gen dementie. Vermoedelijk zijn de medicijnen verloren op de be graafplaats aan de President- Rooseveltlaan-Industrieweg (ka tholieke gedeelte), op de par keerplaats bij het stadhuis of bij: de oude LTS. Wie ze vindt, kan ze afgeven op het politiebureau door Maurits Sep RITTHEM - De atoomklok geeft aan dat het één uur en 22 secon den is, meldt één van de elf zen damateurs aan het hoofdkwar tier bovenop Fort Rammekens. Leo Unlandt grijpt de micro foon. „Dit is een oefening van de Dares-groep Walcheren. De oefening duurt van dertienhon derd uur tot vijftienhonderd uur lokale tijd. Wil iedereen die mee luistert de frequentie vrijhou den." Twee uur lang oefenen elf zenda mateurs zondag in noodcommu- nicatie. Ze zijn lid van de Da res-groep Walcheren. Dares is de Engelse afkorting voor Dut ch Amateur Radio Emergency Service. De zendamateurs die bij Dares zijn aangesloten, oefe nen regelmatig met elkaar zodat ze bij rampen de officiële hulp diensten kunnen bijstaan in het verspreiden van informatie. De groep bestaat sinds de her denking van de watersnood ramp van 1953, in 2003. Volgens regiocoördinator Leo Unlandt is het de bedoeling een noodnet te vormen met andere zendama teurs, zodat informatie-uitwisse ling mogelijk blijft, ook als poli tie, brandweer en anderen dat door een ramp minder goed kun nen. „Het is een verlengstuk van onze hobby. Wij willen onze hulp kunnen aanbieden als dat Leo Unlandt (links) oefent samen met een ander lid van Dares Walcheren in noodcommunieatie boven op Fort Rammekens, waar een hoofdkwartier is ingericht. foto Lex de Meester nodig is." Maar de Walcherse Dares-leden blijven natuurlijk amateurs, hobbyisten. En daar om is een training zoals die van gisteren noodzakelijk. Vooral het goed en duidelijk overbren gen van informatie is van levens belang. Unlandt: „We oefenen om binnen een bepaalde tijd een willekeurige boodschap fout loos over te brengen." Dat is niet eenvoudig, blijkt als Unlandt zich bovenop Fort Ram mekens bij Ritthem in het hoofd kwartier (HQ; headquarters) heeft geïnstalleerd en de ande ren hun veldposten in het Rit- themse bos hebben ingericht. „HQ, ik heb de boodschap niet begrepen. Ik kon zo snel niet schrijven." Langzaam praten is dus belang rijk. En goed spellen. Vooral moeilijke woorden en cijfercom binaties. Veldpost EWR meldt zich bij het hoofdkwartier. „Her schel en Planck dienen begin 2007 samen door de Ariane-5 ra ket te worden gelanceerd. Is dat ontvangen HQ?" Unlandt heeft het ontvangen. „Rog'er. Ik beves tig: Herschel en Planck dienen begin 2007 samen door een Aria- ne-5 raket te worden gelan ceerd." In landen als Engeland, de Vere nigde Staten en Australië is het gebruikelijk of zelfs verplicht dat zendamateurs de hulpdien sten ondersteunen bij rampen, zegt Unlandt. „Bij de tsunami in Azië, in de cember vorig jaar, hebben zen damateurs een belangrijke rol gespeeld. Zeker in India, waar er veel zijn." Rens Joziasse van Dares Walche ren verwijst ook naar de aansla gen op New York, nu bijna vier jaar geleden, op 11 september 2001. „De communicatiemasten stonden op het World Trade cen ter. Dus nadat de torens waren ingestort, verliep de communica tie een stuk moeilijker. Zenda mateurs hebben toen geholpen." Dares-groep Walcheren hoopt ook een rol te kunnen spelen bij evenementen zoals lange wan deltochten. Unlandt noemt als voorbeeld de tocht Bergen op Zoom-Vlissin gen. „Bij zulke afstanden is com municatie ook belangrijk. Wij zouden daarbij kunnen helpen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11