Woningbouw komt niet op gang Alle ogen gericht op uien in Colijnsplaat Elektrisch vistuig heeft toekomst 15 Uitkopen van kokkelsector zou niet mogen •orse inhaalslag nodig om planning te halen andschap ïntraal in Iroene Maand Dow is bekendste bedrijf Auto in vangrail na uitwijkactie Hervorming Kustwacht Alternatieve route naar tunnel ARTISTE iMPf^eSS/óN zaterdag 27 augustus 2005 nrHarmen van der Werf sEKE - De kokkelsector [geen recht op een uitkoop- jvan bijna honderd miljoen o, volgens actiegroep Wilde jjels. Als de rijksoverheid k tot uitbetaling overgaat, L de Europese Commissie dit ongeloofde staatssteun aan- irken, waarschuwt de milieu- «auisatie. Jde Kokkels reageert op het advies dat de commissie-Mal- jers begin juli heeft uitgebracht aan minister Veerman van Land bouw. De driekoppige commis sie adviseerde de kokkelsector voor bijna honderd miljoen euro schadeloos te stellen voor de stopzetting van de mechanische kokkel visserij in de Waddenzee 1 januari dit jaar. Het overgrote deel - 85 miljoen euro - moet aan de grote vergunninghouders en kokkelverwerkende bedrij ven als Heiploeg Shellfish in Yerseke en Roem van Yerseke ten goede komen. Om het so ciaal plan voor de bij de bedrij ven ontslagen werknemers te be talen, moet 7,5 miljoen euro op tafel komen. Volgens de commissie-Maljers is het redelijk deze bedragen uit te trekken, omdat de kokkelsec tor door het plotseling afgekon digde verbod een groot verlies aan inkomsten heeft. Actie groep Wilde Kokkels kijkt daar heel anders tegenaan. Zij stelt dat de commissie heeft gere kend met onjuiste hoeveelheden te vangen kokkels. De Raad van State heeft bovendien, geeft Wil de Kokkels aan, de sinds 1999 af gegeven vergunningen voor het vissen op kokkels in de Wadden zee vorig jaar vernietigd. De kokkelsector zou daarom geen geld moeten ontvangen, maar de onterecht gemaakte winst in het nieuwe fonds voor natuuront wikkeling in de Waddenzee moe ten storten. Alleen voor de finan ciering van het sociaal plan voor de ontslagen werknemers moet het ministerie van Land bouw geld uittrekken, oordeelt de actiegroep. De reactie van Wilde Kokkels was te vernachten. De commis sie-Maljers stelt voor de uitkoop som voor de kokkelsector uit het Waddenfonds te betalen. Dat is natuur- en milieuorgani saties een doorn in het oog. Dit geld kan dan niet aan natuuronU wikkeling worden besteed. Veer man moet nog beslissen over de uitkoopsom. orRinus Antonisse IDDELBURG - De dertien euvvse gemeenten slagen er il in de bouw van woningen Ie voeren. Het bouwprogram- met bijna 2300 wooneen- den wel hoger dan vorig jaar. eerste zes maanden werden hter maar 717 nieuwe huizen geleverd. Alleen met een zeer rse inhaalslag kan de plan- ng alsnog worden gehaald. itblijkt uit gegevens die de ge- ienten op verzoek van de PZC [Strekten. Aanleiding hier- «r waren de oproepen van mi- ster Dekker (WD, volkshuis- en gedeputeerde Van Waveren (CDA, ruimtelijke or dening) om de bouwproductie te verhogen. Bouwen, bouwen, bouwen, luidde hun boodschap aan de gemeenten. Geconfronteerd met de cijfers - waarover de provincie zelf niet beschikte - reageert gedeputeer de Van Waveren erg zuinig. „Als ik de resultaten zie, komen we niet in de richting van onze doelstelling. Er mag door de ge meenten nog wel een impuls aan gegeven worden. Ze kunnen bij voorbeeld proberen de opleve ring van nieuwe huizen te ver snellen door hierover afspraken te maken met de bouwers." Het gros van de 2283 woningen op de planning voor 2005 komt voor rekening van de vier ste den. Goes, Middelburg, Terneu- zen en Vlissingen willen dit jaar 1073 huizen bouwen, waarvan 632 in het stadsgewest Middel - burg/Vlissingen. Van de platte landsgemeenten heeft Schou- wen-Duiveland de hoogste ambi tie, met 329 huizen, gevolgd door Hulst met 199 (waaronder 81 eenheden verzorgingshuis Blaauwe Hoeve). Daar staat tegenover dat Schou- wen-Duiveland het eerste half jaar maar 49 opgeleverde wonin gen had, terwijl Hulst met 100 opleveringen prima op schema ligt, Ook Middelburg zit rede lijk op koers met 167 nieuwe hui zen op een planning van 400. De meeste gemeenten konden ten opzichte van hun planning te weinig nieuwe huizen noteren. Noord-Beveland heeft de helft van de planning van 24 nieuwe huizen verwezenlijkt, evenals Tholen (167 planning, 89 opgele verd). Opmerkelijk is de lage planning, 13 huizen, van Sluis (vier opgeleverd). Daar zit overi gens woonzorgcomplex Hooge Platen in Breskens niet bij, met 128 wooneenheden. De praktijk leert wel dat in de tweede helft van een jaar doorgaans de mees te nieuwbouw gereed komt. Bij voorbeeld Terneuzen - 339 plan ning, 29 opgeleverd - lijkt veel achterstand te hebben, maar daar waren in juni wel 326 wo ningen in aanbouw. Ook als daarmee rekening wordt gehou den, ziet het er naar uit dat de meeste gemeenten hun bouwop dracht niet waar kunnen ma ken. Gedeputeerde Van Wave ren wijst erop dat de gemeenten van de provincie meer vrijheid hebben gekregen om te bouwen. Hij vindt dat ze die grotere ruim te nu ook waar moeten maken. De gedeputeerde heeft er wel be grip voor dat de planning niet al tijd gehaald wordt. „Je moet je pijlen wat hoger richten om je doel te bereiken." Aanjaagteam Van Waveren geeft aan dat er in 2004 totaal 1485 huizen opgele verd werden (44 procent meer dan het jaar ervoor). „Om de noodzakelijke groei vast te hou den, moeten we dit jaar ruim bo ven die 1485 uitkomen. Dat wordt krap aan." Hij overweegt een 'aanjaagteam' in het leven te roepen, om meer tempo te brengen in bouwplanning en -productie. De gedeputeerde on derstreept dat in de goedgekeur de gemeentelijke bestemmings plannen voldoende capaciteit zit om méér te bouwen. „Die plannen moeten wel ingevuld worden. Het ligt niet aan de markt en de prijzen zijn goed. Met de campagne Welkom in Zeeland doen we er ook wat aan om mensen naar de provincie te trekken." Pluspunt vindt hij dat de vier steden in de goede rich ting lijken te komen om de bouwafspraken (bijna 4700 wo ningen tot 2010) na te komen. jorRinus Antonisse ÖMBURG - Het IVN, vereni- igvoor natuur- en milieuedu- itie, roept september uit tot ioene Maand. Onder het motto miten is het steeds weer ail s' vinden ook in Zeeland ver- chillende activiteiten plaats. 'itgangspunt voor de Groene (sand is het veranderende land- In hoog tempo worden leden en dorpen uitgebreid, be- rijfsterreinen ingericht en vra- recreatievoorzieningen amte. Ook worden nieuwe na- iiirgebieden aangelegd. Dat al- zorgt voor veranderingen in d landschap. Mensen worden Igenodigd daarvan kennis te men in de Groene Maand. De in Zeeland wordt zondag september bij kasteel Westho- te Domburg gegeven. Tussen 100 en 14.00 uur zijn er wande len en excursies in de Wal- tee Manteling, is er een na- flir- en milieumarkt en zijn er sidleidingen door het kasteel, stichting Vrienden van het latteland vestigt de aandacht Pstreekproducten van de hoer erij. Bezoekers kunnen deelne men aan een 'proef het ver- mnil-test'. Het nationaal park Osterschelde is aanwezig met mobiele expositie. Burge- teter A. de Bruijn van Veere 7." om 12.00 uur voor de offi ce opening. de gemeente Reimerswaal is -hele maand september de mo- nfietsroute te rijden, 36 kilo meter langs vier molens, met als brtpunt Kruiningen. Het regio- ftn Zeeland van het Wereld duurfonds houdt op 3 septem- er de Pandaloop; een of meer ®den van tweeënhalve kilome- svoor wedstrijdlopers, recrea te lopers en kinderen. Start 314.00 uur bij kasteel Westho- dVoensdag 7 september is er het nieuwe natuurgebied de hinje aan de zuidkust van «houwen de wandeling 'ture luren', waarbij met name vo- zien zijn. Ook op 10, 14, 28 september. Op 18 sep- nber wordt op Neeltje Jans ge- Weid langs de vloedlijn, tus- 14.00 en 16.00 uur. ft Zeeuwse Landschap ver stop 25 september wandelin- door de Slikken van de tan, om 11.00 en 14.00 uur. De jartïs in Sint-Philipsland. Na- w bijzonderheden; www.groe- mand.nl. Bezoekers van de Landelijke Uiendag laten zich bijpraten over de vele rassen op de proefveldjes in Colijnsplaat. door Kees den Exter COLIJNSPLAAT - Proteus, Pa raat, Barito, Rocky, Julia en Donna. Het lijkt de eerste start- rij van een draverij op Duindigt, maar het zijn uienrassen die gis teren glorieerden op de Landelij ke Uiendag in Colijnsplaat. Alles wat in het zuidwesten van ons land iets van doen heeft met uien was gisteren in en rond de tent te vinden. Om langs te gaan bij de stands van zaadhuizen, Rabobank, huisboekhouder van de boerenstand en bij de leveran ciers van zaai- en rooimachines, maar toch vooral om op de proef velden te kijken hoe de diverse rassen het dit seizoen gedaan hebben. Wereldwijd wordt 50 miljoen ton uien geteeld, maar Neder land is de enige exporteur. Vo rig jaar was een rampjaar. Om dat een groot areaal was inge zaaid en de oogst overvloedig bleek, was er sprake van over productie; een kilo bracht vorig jaar welgeteld één eurocent op. Die ene cent was de leidraad gis termorgen in de toespraak van Theo Meijer, voorzitter van het Hoofdproductschap Akker bouw. „Toen u die ene cent kreeg, vroeg de supermarkt er veertig. U moet eens nadenken over de vraag waar die 39 cent gebleven zijn." Meijer hield zijn gehoor een har de boodschap voor: „U bent niet meer degene die bepaalt hoeveel u inzaait en van welk ras. Dat bepaalt de consument. Als de consument gestreepte uien wil, moeten we die gaan telen." Hij vervolgde: „Qua innovatie is de akkerbouw in Nederland naar de achtste plaats gezakt. Dat is een slechte zaak. Uienver- werkers pikken subsidiemoge lijkheden op om te innoveren. Waarom doet de primaire sector dat niet? Bij de universiteit in Wageningen is kennis te halen die we niet moeten laten lig gen." Gemeten naar het rumoer in de expotent had de uienwereld wei nig trek in de oorwassing van hun eigen opperhoofd. Meer be langstelling was er voor de stands van de zaadhandels en voor de kraam met hapjes waar van uien een belangrijk bestand deel vormen. Japanse uitempu- ra: heerlijk! COR DE JONGE TERNEUZEN - Dow in Terneuzen is het bekendste be drijf in Zeeuws-Vlaanderen. Van de inwoners noemt 87 procent spontaan Dow als hun gevraagd wordt bedrijven in de regio te noemen. In Zuid-Beveland is de naamsbe kendheid beduidend kleiner, maar de afgelopen drie jaar wel verdubbeld. Dat blijkt uit een onderzoek naar de naamsbekendheid en het imago van Dow door het onder zoeksbureau Motivaction uit Amsterdam. Het bureau on dervroeg vijfhonderd inwoners van Zeeuws-Vlaanderen en honderd van Zuid-Beveland van achttien jaar en ouder. De resultaten werden vergeleken met die van een eerder onderzoek uit 2002. Dow laat sinds 1994 om de paar jaar een onderzoek uitvoeren om er achter te komen hoe mensen over het bedrijf denken en hoe het bedrijf de activiteiten verder kan verbeteren. In vergelijking met 2002 wordt Dow een iets minder goe de werkgever gevonden. Daarentegen vinden omwonen den in sterkere mate dat Dow een goede 'inwoner' van Zeeuws-Vlaanderen is, die investeert in de regio. Drie kwart van de ondervraagden vindt Dow een geloofwaar dig bedrijf en 79 procent vindt dat Dow een bedrijf is dat zijn verantwoordelijkheid neemt. Over het algemeen oor delen de ondervraagden positief over Dow. ARNEMUIDEN - Een bedrijfsauto is gisterochtend op de A58 bij Arnemuiden éen paar keer tegen de vangrail ge botst. De 42-jarige bestuurder probeerde omstreeks half zes een busje te ontwijken. Het busje kwam zonder rich ting aan te geven de snelweg op, en gaf daarbij geen voor rang aan de Vlissinger. Bij het ongeval raakte niemand ge wond. DEN HAAG - Het kabinet heeft gisteren besloten de Kust wacht te hervormen om de versnippering van taken over te veel ministeries tegen te gaan. In maart volgend jaar be gint de Kustwacht Nederland Nieuwe Stijl. Daarin is een grotere taak weggelegd voor het Kustwachtcentrum in Den Helder. De Kustwacht krijgt zeggenschap over alle overheidsvliegtuigen en -vaartuigen die voor kustwacht- taken worden ingezet en trekkingsrechten voor het ge bruik van die van de krijgsmacht. De verantwoordelijk heid voor de inzet van personeel en middelen komt bij mi nister Kamp (Defensie) te liggen, de planning en begro ting' komen op het bordje van de minister Peijs (Verkeer en Waterstaat). Onderzocht wordt of er een rijksbrede re derij moet komen voor het beheer van overheidsschepen. TERNEUZEN - Automobilisten die vandaag gebruik ma ken van de Westerscheldetunnel, moeten rekening hou den met enig ongemak door werkzaamheden. De zuidelij ke toeleidende weg naar de tunnel is van 6.00 uur tot 16.00 uur afgesloten. Dit is de weg tussen de rotonde in de rijksweg 61 en de kruising met de Herbert Dowweg in Terneuzen. De tunnel is niet afgesloten, er is alleen een omleidingsroute voor de toegangsweg. De alternatieve route wordt met borden aangegeven. De afsluiting is no dig voor onderhoud aan de weg. Zo wordt graffitti van de viaducten verwijderd, worden daar kleine reparaties uit gevoerd, en wordt de middenberm van de weg gemaaid. foto Willem Mieras In zekere zin werd Meijer op zijn wenken bediend: deze week zijn in Stad aan het Haringvliet voor het eerst in Nederland zoe te uien geoogst. door Harmen van der Werf IJMUIDEN - De door machine fabriek Verburg Holland in Co lijnsplaat ontwikkelde pulskor heeft toekomst, zeker als de olie prijzen hoog blijven. De Urker kotter UK 153 waarmee het elek trisch vistuig ruim een jaar in de praktijk is beproefd, ver stookt 45 procent minder gaso- lie dan met een gewoon, zwaar der vistuig voor boomkorkot- ters. Sinds begin dit jaar is de gasolie- prijs gestegen van zo'n 27 euro cent naar ruim veertig eurocent per liter. Ook de Urk 153 ont komt niet aan de forse prijsstij ging, maar is spekkoper dankzij de pulskor. De kotter verbruikt 21.000 liter brandstof per week tegen gewoonlijk 38.000 liter. Wekelijks scheeit dat bijna 7000 euro. De twijfels over het elek trisch vistuig nemen daardoor af, merkt schipper Pieter Louwe van Slooten van de Urk 153. „Ik krijg er steeds meer vragen over van collega's." Niet alleen de ho ge olieprijzen werken de belang stelling in de hand, dat doen ook de vangstresultaten. Die van tong zijn vijftien tot twintig procent beter met het elektrisch vistuig dan met het gewone vis tuig met kettingen. Schol is min der gevoelig voor de lichte stroomstoten die de pulskor af geeft. Lagen de scholvangsten eerst op de helft van normaal, dat percentage is inmiddels op gelopen tot tachtig a negentig procent. Bijvangst Het elektrisch vistuig is vooral ontwikkeld om de bijvangst van ondermaatse, te kleine vis en van allerlei bodemdieren te ver minderen. In de praktijk lukt dit. Twintig procent minder on dermaatse tong en schol wordt binnengehaald, vijfentwintig tot vijftig procent minder bo demdieren en vooral de bij vangst van dieren in de zeebo dem is scherp gedaald; die van gedoomde hartschelpen zelfs met tachtig procent. De pulskor gaat minder diep de zeebodem in, wat volgens vis sers ook een nadeel zou kunnen zijn. Het omwoelen van de zee bodem maakt voedsel voor over gebleven vissen vrij, wat de pro ductiviteit zou verhogen. Schip per Van Slooten kent dit ver haal. „Met het elektrisch vistuig wordt de bodem ook beroerd", probeert hij de kritiek te weer leggen. Het experiment met het elek trisch vistuig duurt nog tot eind dit jaar. Onafhankelijk project leider Marnix van Stralen uit het Schouwse Eikerzee zal dan alle praktijkervaringen op een rijtje zetten voor het ministerie van Landbouw. De afdeling vis serij van het Landbouw Econo misch Instituut brengt rapport uit over de rentabiliteit van de pulskor. Het is in elk geval al duidelijk dat vis gevangen met de pulskor gemiddeld vier pro cent meer opbrengt op de vis mijn, omdat die minder bescha digd raakt. Elektrodedragers Of dit alles opweegt tegen de in vesteringen en onderhoudskos ten laat zich nog raden. Van Stralen zegt niet te weten hoe veel een pulskor gaat kosten. Technisch zijn er ook nog wat dingen op te lossen. Zo zijn de kunststof elektrodedragers op de netten slijtagegevoelig. „De pulskor zal op korte termijn geen vervanger van het wekker- tuig zijn, zeker niet in de stenige zuidelijke Noordzee", stelt pro jectleider Van Stralen, „maar er zullen zonder meer bedrijven zijn die bereid zijn erin te inves teren. Laat het zichzelf dan maar ontwikkelen." Voor het zover is, zal de Europe se Unie eerst ontheffing moeten verlenen. In de jaren tachtig bleek elektrische visserij op to nijn zo schadelijk, dat er een al geheel verbod is afgekondigd. Nederland wil daarop een ont heffing voor de pulskor. Eurocommissaris Borg komt op 16 september naar Nederland. In navolging van de pers giste ren krijgt hij die dag vanuit IJ- muiden een reis aangeboden met de UK 153. Hoe bemoedigend de praktijk proeven met de pulskor ook mo gen zijn, Greenpeace heeft het er niet op. De milieuorganisatie noemt het vistuig 'slechts een stapje in de goede richting'. Vol gens Greenpeace is er sprake van overbevissing in de Noord zee en daar verandert de puls kor weinig aan. Zij pleit voor de aanwijzing van beschermde na tuurgebieden in zee, waar vis sen ongestoord kunnen leven en weer groot kunnen worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 65