Waterpeil verder omlaag Niet alle sjiieten zijn voor nieuwe Iraakse grondwet Minstens zeventien doden bij brand in Parijs WHO luidt noodklok over explosieve toename tbc-gevallen Wapens gestolen bij FN-fabriek in België 'lan om leden IRA taken bij lolitie te geven Steun voor Bush naar dieptepunt Finland ontdekt mogelijk geval van vogelgriep Situatie blijft op veel plekken in Midden-Europa kritiek I Plan Iran voor gesprek met EU Oezbekistan stuurt leger VS weg Snel verkiezingen Sri Lanka Doodstraf voor aanslag Musharraf Kern aarde draait sneller dan korst Duitse politie pakt verdachten fan terrorisme mmmm UJLU - In Finland is mogelijk ingeval van vogelgriep ont gin de noordelijke stad Ou- iZijn een aantal zieke en dode «meeuwen gevonden die moge- ijl: besmet waren met het virus. ULFAST - De Britse regering indeert op een plan om veroor- tflde leden van het Iers Repu- likeins Leger (IRA) die het ge lild hebben afgezworen, poli- Blaken te geven. Noord-Ierse ioiestanten uitten in de vrij- igeditie van de krant The Dai- i Telegraph him zorgen over i\ voornemen. li radicale protestantse DUP ju dominee Paisley en de genia lere Sociaal-Democratische j Arbeiderspartij (SDLP) stei ls dat het toekennen van poli- staken aan oud-IRA-leden in mjd is met de afspraken die in SH9zijn gemaakt bij de hervor ming van het politieapparaat in ioord-Ierland. Zes jaar geleden svastgelegd dat zware misdadi- jers niet toegelaten zouden mo- en worden tot de vernieuwde oyal Ulster Constabulary. Pais- cïliet weten dat als de maatre- jl van kracht wordt, hiermee jote schade aan het vredespro- ïswordt toegebracht. IRA beloofde vorige maand djn wapens neer te leggen en bd definitief einde te maken «a de gewapende strijd in Soord-Ierland. ANP PRINCETON - Nog maar 40 pro- kiiI van de Amerikanen vindt iil president George Bush zijn ïerk naar behoren doet, aldus (Dileizoeksinstituut Gallup gis- leren. Niet eerder tijdens zijn presidentschap was het volk zo irgatief over Bush. fan de ondervraagden vindt 56 procent dat Bush het slecht doet. De stemming over de gang an zaken in de VS in het alge neen is nog negatiever, 62 pro- tent is ronduit ontevreden. ANP Of dat werkelijk zo is en of het om de gevaarlijke H5Nl-va- riant gaat, moet verder onder zoek uitwijzen. De definitieve uitslag wordt binnen enkele we ken verwacht, meldde het Finse ministerie van Landbouw giste ren. „Wij denken op dit moment dat als het om vogelgriep gaat, het een laag ziekteverwekkende va riant is", zei een woordvoerster. „Eerst willen wij zekerheid krij gen om welk type virus het gaat en dan onderzoeken wij andere wilde vogels in het gebied." Vol gens de woordvoerster zijn er geen pluimveebedrijven in de wijde omgeving. Trekvogels hebben het virus de afgelopen maanden vanuit Zuid-Oost-Azië via Siberië en Kazachstan westwaarts ver spreid. Plet ging daarbij om de gevaarlijke H5Nl-variant, die ook op mensen kan worden over gedragen en tot de dood kan lei den. ANP/RTR door Gijs van Wetten en Egbert Stoel REGENSBURG - Het hoge wa terpeil in de Donau heeft giste ren niet voor nieuwe problemen gezorgd. Bij Beierse steden als Regensburg en Kelheim begint het water inmiddels weer te zak ken. Hulpdiensten waren deson danks de hele dag in touw. Ook in andere hoogwatergebie- den in en rond de Alpen is de si tuatie verder verbeterd. In Kelheim, waar de situatie donderdag kritiek was, heeft een met zandzakken versterkte dam het gehouden. Daardoor lijkt onder meer het beroemde klooster Weltenburg gespaard te blijven van wateroverlast. Toch blijft de situatie op veel plaatsen langs de Donau zorg wekkend, meldden de Duitse au toriteiten, Nieuwe regenval zorgde in de hoogwatergebieden in Zwitser land niet voor nieuwe proble men. De autoriteiten spreken echter nog niet van een genorma liseerde situatie. Wrakhout Honderden mensen kunnen nog niet terug naar huis en talrijke gebouwen zitten nog zonder stroom. Het leger moet verlaten dorpen beschermen tegen plun deraars. Wrakhout zorgt ervoor dat in sommige meertjes en rivie ren het waterpeil lokaal stijgt. Aan de Duitse oever van het Bo- denmeer werd gisteren het lichaam gevonden van een 72-ja- rige Zwitserse die sinds dinsdag werd vermist. In totaal eisten de overstromingen in Zwitserland zes mensenlevens. Oostenrijk heeft vier slachtoffers te betreu ren, Duitsland een. In Roemenië, dat al sinds april vrijwel onophoudelijk wordt ge teisterd door hevig noodweer en overstromingen, is het dodental verder opgelopen. Stijgen Alleen ai de afgelopen twee we ken kwamen minstens 33 Roeme nen om. Omdat nog tientallen mensen als vermist te boek staan, wezen de autoriteiten dat het aantal doden nog verder zal stijgen. ANP/DP A zaterdag 27 augustus 2005 3 WENEN - Iran komt binnen een maand met nieuwe voor- stellen voor de onderhandelingen met Europa over het i kernprogramma van het land. Dat heeft de Iraanse onder handelaar gisteren in Wenen gezegd. De nieuwe Iraanse president Mahmoud Ahniadinejad 'heeft een maand no dig om nieuwe voorstellen uit te werken', zei onderhande- laar Ali Larijani. Iran sluit verder onderhandelingen met de Europese Unie niet uit, zei Larijani na gesprekken met de directeur van het Internationale Atoomenergie Agentschap, Moham med el Baradei. De EU heeft de onderhandelingen bevro ren uit protest tegen de Iraanse hervatting van zijn kern programma. ANP/AFP/RTR TASJKENT - De senaat in Oezbekistan heeft gisteren in gestemd met het voorstel van de regering om Amerikaan se militairen weg te sturen uit het land. Veel senatoren willen tevens dat Washington een vergoeding betaalt 'J voor cle schade die de militairen vanaf hun Oezbeekse ba- sis aan het milieu hebben toegebracht. De VS mochten na de aanslagen van 11 september 2001 vanaf de basis Karshi Janabad in het zuidwesten van Oez bekistan gaan opereren. ANP/AFP/EFE COLOMBO - Het hooggerechtshof in Sri Lanka heeft gis- 1 teren bepaald dat er nog dit jaar presidentsverkiezingen moeten worden gehouden. De uitspraak is een nederlaag j voor president Chandrika Kumaratunga. Kumaratunga werd in 1994 voor de eerste maal tot presi- i dent gekozen. Al in 1999, een jaar voor het aflopen van haar zesjarige termijn, schreef ze nieuwe verkiezingen uit j en werd opnieuw gekozen. Kumaratunga wilde nu de ver- j kiezingen uitstellen tot eind volgend jaar. omdat ze nog 'Ij een jaar te goed zei te hebben uit haar eerste termijn. Vol gens de grondwet mag ze zich niet verkiesbaar stellen voor een derde termijn. ANP/RTR/AFP ISLAMABAD - Vijf mannen zijn gisteren ter dood veroor- deeld voor hun aandeel in een mislukte aanslag op de Pa- kistaanse president Musharraf. Dat heeft een militaire ,i woordvoerder laten weten. Tegenstanders van Musharraf reden op 25 december 2003 in de garnizoensstad Rawalpindi met bomauto's in op de presidentiële stoet. Vijftien mensen kwamen om het le- i' ven. Musharraf bleef ongedeerd. Hij is een belangrijk doelwit voor militante moslims wegens zijn steun aan de Verenigde Staten. ANP/AFP/RTR NEW YORK - De kern van de aarde draait sneller om zijn as dan de buitenkant. Het verschil is zo klein dat de kern, een gigantische bal van ijzer en nikkel, elke 900 jaar een extra rotatie maakt, aldus Amerikaanse geologen. De Amerikanen komen tot deze conclusie nadat ze had- den gemeten hoe lang het duurt voordat golven van iden- tieke aardbevingen in de Zuid-Atlantische Oceaan te- 1 rechtkomen bij een meetstation in Alaska. ANP door Guus Mater en Benqt van Zwol JOHANNESBURG - De Wereld gezondheidsorganisatie (WHO) luidt de noodklok over de explo sieve stijging van het aantal tbc-gevallen in Afrika. In lan den met veel seropositieven is het aantal besmettingen met de tbc-bacterie sinds 1990 vervier voudigd. Voor het hele Afrikaan se continent is de stijging gemid deld 100 procent. Afrikaanse ministers van Volks gezondheid roepen op onmiddel lijk maatregelen te nemen en de strijd tegen de ziekte op te voe ren. Tbc is na hiv/aids de infec tieziekte die de meeste slachtof fers maakt. Volgens cijfers van de WHO sterven wereldwijd jaarlijks twee miljoen mensen door de aandoening. Volgens de Nederlander Jaap Broekmans, senior consulent bij KNCV Tuberculosefonds, ko men er elk jaar in Afrika 2,4 mil joen tbc-patiënten bij. Meer dan een half miljoen Afrikanen sterft aan de ziekte. Broekmans had in de Mozambikaanse hoofd stad Maputo de Afrikaanse mi nisters van Volksgezondheid op geroepen tot extra maatregelen. Afrika is het enige werelddeel waar elk jaar het aantal nieuwe tuberculosepatiënten sterk toe neemt. De hiv/aids-epidemie verergert de tuberculose-epide- mie en omgekeerd. Volgens gege vens uit 2003 zijn er in Afrika acht miljoen mensen met een dubbele infectie tuberculo- se-hi v/aids. „Het is tragisch dat wij deze ziekte niet onder controle krij gen. Want ik ben het levende be- wijs dat je tbc kunt behandelen i en ervan kunt genezen", zei de j Zuid-Afrikaanse emeritus-aarts- bisschop Desmond Tutu. Ook de vroegere Zuid-Afrikaanse presi dent Nelson Mandela overleefde de ziekte. ANP/AFP door Pascale Thewissen HERSTAL - Bij de Waalse wa penfabriek FN in Herstal, bij Luik, zijn jarenlang oorlogswa pens gestolen en doorverkocht in het Belgisch-Limburgse cri minele uitgaansmilieu. Vooral de hypermoderne P90, een ma chinepistool dat geregeld op duikt bij overvallen op onder meer geldtransporten, en pisto len van het type Five-seveN wa ren populair bij de dieven. Op meer dan dertig plaatsen in Hasselt, Tpngeren, Luik, Ver- viers, in de Kempen en in de buurt van Leuven werden giste ren huiszoekingen verricht. Aan de actie namen honderdenvijf- tig agenten deel. Er werden niet alleen 54 vuurwapens maar ook drie hennepplantages ontdekt. Ook nam de politie 21.000 patro nen voor de Five-seveN-pisto- len en de P90-machinepistolen, vijf auto's (waaronder een Cor vette) en een geldsom van 11.000 euro in beslag. Volgens de commerciële televi siezender VTM is de wa pensmokkel al enkele jaren aan i de gang. De geweren zouden zijn doorverkocht aan uitsmij ters en portiers in het Bel gisch-Limburgse uitgaansleven De zaak werd ontdekt door de politie in Hasselt. De dieven kre gen hulp kregen van binnenuit vermoedelijk van medewerkers van een bewakingsfirma. Ei wordt nog onderzocht of ook po litiemensen bij de zaak betrok ken zijn. In totaal zijn dertien mensen aangehouden. Een van de hoofdverdachter werd donderdagavond klemgere den op de Brusselse Ring. „Hel is een zeer bijzondere vondst Het criminele milieu is een zwa re slag toegebracht", zei de pro cureur M. Rubens gisteren ir een toelichting. HAMBURG - Na een groot scheepse klopjacht heeft de Hamburgse politie gisteren drie jezochte terreurverdachten ge roteerd. Het gaat om inwo- aets van de opstandige Russi sche deelrepubliek Tsjetsjenië. Volgens justitie zijn er voorals oog geen aanwijzingen dat het irioeen concrete aanslag voorbe reidde. Ruim duizend agenten hadden (ionderdagavond in de Hoorei-Duitse stad naar het drie- ia! gezocht. Een van hen kon «orden gepakt, de andere twee .leidden zich zelf bij de politie. De autoriteiten kwamen in actie aa een waarschuwing van een Arabisch sprekende getuige. Hij tad het trio in Arabisch over - verdachte zaken horen praten hij een bushalte voor een sta tion. Hij zou hebben opgevan gen dat de drie mannen tegen el- iaar zeiden: „We zullen morgen ilsheld voor Allah staan." Een van de gezochte mannen droeg »n rugzak. De politie sprak over een geloofwaardige getui st De drie mannen waren te zien op beelden van bewakingscame ra's in de bus die zij na het be- wste gesprek hadden genomen. Hun foto's werden openbaar ge maakt. ANP/DPA Syrië zegt toch medewerking toe in zaak-Hariri DAMASCUS - Syrië heeft giste ren onder grote internationale talk medewerking toegezegd in het onderzoek naar de nioord- oanslag op de gewezen Libanese premier Rafik al Hariri op 14 fe- hnrnri. Dal heeft het Syrische ministerie van Buitenlandse Za- tai gisteren gemeld. Ren hoge VN-functionaris ver aarde donderdag ten over man van de Veiligheidsraad feit Syrië niet meewerkte, lerdere verzoeken die VN-func- Donarissen zes weken geleden '•eden om vijf individuen te mo- jöi ondervragen, legde Damas cus vooralsnog naast zich neer. Het Arabische land bood vorige Wek overigens nog wel aan be sprekingen te voeren over wen sen van de VN-functionarissen P de aanslag onderzoe pen ANP/AFP Brandweerlieden zijn aan het werk bij het in brand staande appartementenblok in Parijs. foto Pierre Racine-Paris/RTR van onze redactie buitenland PARIJS - Bij een brand in Parijs zijn in de nacht van donderdag op vrijdag minstens zeventien mensen omgekomen, onder wie veertien kinderen. Dertig men sen raakten gewond. De brand brak kort na midder nacht uit in een gebouw met ze ven verdiepingen in het zuiden van de Franse hoofdstad nabij de botanische tuin. Het vuur werd bestreden door ruim twee honderd brandweerlieden. Er woonden 130 mensen, veelal kinderen, in het gebouw, alle maal Afrikaanse immigranten. In april vielen er 24 doden on der wie tien kinderen bij een soortgelijk voorval in het cen trum van Parijs. Destijds vielen er vijftig gewonden. Parijs heeft een groot tekort aan goedkope, deugdelijke wonin gen en vooral immigranten zijn daarvan de dupe. Maar of er na twee tragische branden met meer dan veertig doden eindelijk iets aan de slech te behuizing van immigranten in Parijs zal gebeuren? Micheli- ne Unger van de Franse vereni ging Recht op Huisvesting (DAL) betwijfelt het. „De poli tieke wil is er niet", zegt zij. DAL komt al jaren op voor het recht op een goede woning, maar zij krijgt weinig gehoor. Unger: „Immigranten moeten soms wel tien jaar wachten tot zij een fatsoenlijke woonruimte aangeboden krijgen. Een Afri kaanse familie met vier of meer kinderen op een tweekamerap partementje van twintig vier kante meter is niet uitzonder lijk." Niet vergelijkbaar De hotelbrand van april en de brand van gisterochtend zijn overigens niet helemaal verge lijkbaar, vindt Patrick Doutre- ligne van de Stichting Abbé Pierre, die zich inzet voor de ar men in de samenleving. „In het hotel ging het om asielzoekers die door de gemeente Parijs tij delijk waren ondergebracht, ter wijl de slachtoffers bij deze brand immigranten waren, zo wel met de Franse nationaliteit als buitenlanders. Zij betaalden huur en sommigen woonden er al tien jaar." In het uitgebrande gebouw woonden 130 immigranten uit Mali, Senegal, Ivoorkust en Gambia, onder wie honderd kin- van onze redactie buitenland BAGDAD - Meer dan honderd duizend sjiieten hebben gisteren op diverse plaatsen in Irak be toogd tegen de nieuwe grond wet, waaraan nu al weken wordt gesleuteld. Dat is opmer kelijk, omdat de meeste sjiieten tot nog toe vóór de grondwet zijn. Maar de betogers zijn aanhan gers van de radicale imam Muqtada al Sadr, die zich ver zet tegen een federaal Irak waar in sjiieten, soennieten en Koer den de macht delen. Gevreesd wordt dat de oppositie van Al Sadr ook de soennieten zal ster ken in hun verzet tegen de grondwet. De soennieten vinden dat zij er in de plannen bekaaid vanaf komen. De sjiieten, die een meerderheid in het parlement vormen, legden gisteren een laatste voorstel voor de grondwet op tafel. De af gelopen week is al diverse ma len geroepen dat een akkoord binnen handbereik is, maar steeds waren er blokkades. De sjiieten lieten weten dat ver der onderhandelen om de soen nieten tegemoet te komen onbe spreekbaar is. De soennieten worden ervan verdacht de oude Baath-partij van ex-dictator Saddam Hoessein nieuw leven te willen inblazen. „In ons defi nitieve voorstel worden alle ob stakels voor een federale staat verwijderd en wordt ieder obsta kel opgeworpen om de wederop standing van de Baath-partij te deren. Veertien van de zeven tien dodelijke slachtoffers wa ren kinderen. Hoewel zij hun huis moesten delen met muizen en ratten en de houten trappen dreigden in te storten, was het pand volgens Doutreligne niet voorkomen", zei Juad al Maliki, rechterhand van premier Ibra him Jaafari, een sjiiet. Muqtada al Sadr is vooral tegen het opsplitsen van het land in drie invloedsferen, en wil boven dien dat de Amerikanen en Brit ten zo snel mogelijk Irak verla ten. De nieuwe grondwet is vol gens Al Sadr vooral een schep ping van de Amerikanen. Plet protest richtte zich ook tegen het ontbreken van elementaire voorzieningen als stromend wa ter en electriciteit in grote delen van het land. Al Sadr, die eerder dit jaar maandenlang geweldda- onbewoonbaar. „Het verkeerde in een belabberde staat, dat wel, en de twaalf appartementen wa ren niet geschikt voor 130 men sen, maar eerder voor de helft daarvan", zegt hij. „Het pand was echter geen ruï- dig verzet tegen de Amerikanen voerde, afficheert zich nu als kampioen van de armen. Olie De soennieten zijn tegen een fe derale staatsstructuur, omdat de sjiitische en Koerdische ge bieden dan veel meer zouden profiteren van de olie die daar in de grond zit. Zij willen een sterk centraal gezag dat de rijk dommen van het land verdeelt onder de hele bevolking. De soennieten vormen een minder heid in Irak, maar hebben er on der leiding van Saddam Hoes- ne, zoals gezegd en geschreven is." De gemeente is inmiddels begon nen met een inventarisatie van de overbevolkte en onbewoonba re panden en de veiligheid daar van. GPD sein wel decennia lang de dienst uitgemaakt. Donderdagavond verstreek voor de derde keer een ultimatum, maar de partijen lie ten ook gisteren weer weten nog meer tijd nodig te hebben. Moge lijk komt er dit weekeinde een akkoord. De Amerikanen oefe nen druk uit op de partijen. De Amerikaanse president Bush belde gisteren hoogstpersoon lijk met de sjiitische leiders om hen te'bewegen meer concessies te doen aan de soennieten, om dat er anders helemaal geen grondwet dreigt te komen. GPD/RTR Sjiieten dragen de afbeelding van de radicale sjiitische geestelijke Muqtada al Sadr door de straten van Bagdad. Duizenden van zijn aanhangers protesteren tegen de grondwet, foto Mohamed Messara/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5