?zc Trier combineert Romeinen met Marx Vogeltjesboom Hoogvliegers boven de polder Reis in 5 clicks lii hartje Trier word je regelmatig verrast door een iasserende processie, want behalve de Chinezen zijn ook je pelgrims nog steeds graag geziene toeristen. Maar je kunt er ook gewoon gezellig winkelen in een compact en mtovrij centrum of een terrasje pikken. mor WIEL BEIJER rrier is de oudste stad van Duitsland. Ruim tweedui zend jaar geleden gesticht door de Romeinen. Die ble ven tot in de vierde eeuw, toen Trier in middels een katholieke stad was gewor den. Tegenwoordig wordt de Moezel- stad steeds meer een stad van de Chine zen. Vreemd, al die bordjes met Chi nese leestekens in de etalages van wa renhuis Kaufhof in Trier. Is hier mis schien een Chinese week? Het ant woord blijkt simpel: China is de nieuw ste toeristische groeimarkt van de oudste stad van Duitsland, dus haken de winkeliers daar op in. Niet vanwege liet vele Romeinse erfgoed vinden jaar lijks duizenden Chinezen de weg naar hier. Ook niet vanwege de alom aan wezige katholieke pracht en praal. En evenmin vanwege de door die Romei nen geïntroduceerde Moezelwijnen. Ze komen met zijn allen helemaal uit Chi na voor een zoon van Trier, Karl Marx, de vader van het communisme. In de VW-shop staat een fles Spatburgunder-wijn met de afbeelding van Karl Marx op het etiket. Prijs 7,50 euro. Dat hij ooit een toeristische at tractie zou worden, had de schrijver van 'Das Kapital' natuurlijk nooit dur ven dromen. Als we even later bij 'net huis aan de Brückenstrasse 10 arriveren waar Marx op 5 mei 1818 werd gebo ren, staan daar tientallen Chine zen. Bewapend met digitale foto enfilmcamera's la ten deze gasten rit de Volksrepu bliek China zich voor het huis van de inspirator van bun grote leider Mao Zedong la chend vereeuwi gen. Als ze hiermee klaar zijn, lopen ze naar de verderop gelegen Karl Mar- xstrasse, waar het kieken bij het straat naambordje wordt herhaald. 'Er komen steeds meer Chinezen. Tien duizenden per jaar inmiddels. Meestal komen ze via Amsterdam en Brussel naar hier en reizen, nadat ze in Parijs inkopen hebben gedaan, weer terug naar China', vertelt Christian Millen van de VW van Trier. Als die Chinezen alleen voor Karl Marx komen, maken ze een beoordelingsfout. Ze zouden eens op de Petrisberg met zijn wijn gaarden moeten gaan staan om van daar op de monumentale stad neer te kijken. Houten brug Trier is een mooie stad waar je aan elke stoeptegel de boeiende geschiedenis kunt ruiken. Die begon in het jaar 18 voor Christus met de bouw van een houten brug over de Moezel bij een hei ligdom van de Keltische Treviren door de Romeinse legionairs van keizer Au gustus. De stad die de Romeinen hier bouwden, noemden zij Augusta Trever- orum, het latere Treveris, dat uiteinde lijk Trier werd. De stad werd de groot ste Romeinse stad van het noorden en telde in het jaar 300 na Christus liefst 80.000 inwoners. In de Middeleeuwen tot ongeveer het jaar 1500 zijn het er vervolgens niet meer dan 12.000 en te genwoordig wonen er weer zo'n 100.000 mensen. Het duurde na de bouw van die brug nog bijna tweehonderd jaar eer de Ro meinen een 6,4 kilometer lange stads muur met vier poorten en 47 wachtto rens om hun nederzetting bouwden om zich tegen opdringerige Germanen te beschermen. Daarbinnen groeide de stad. Bloederig spektakel Daar waar vroeger de stadsmuur lag, loopt nu de ringweg om het compacte centrum van Trier, waar al het erfgoed op loopafstand te vinden zijn. Zoals de ruïnes van de thermen of het amfithea ter, dat plaats bood aan liefst 20.000 toeschouwers die er genoten van het bloederige spektakel van de gladiato ren. 'Je kreeg geen Romein achter de kachel vandaan als er geen bloed vloei de', zegt de Nederlandse stadsgids Arend van Dalen. En natuurlijk is de Porta Nigra nog te zien; een van die stadspoorten, die door een toeval niet werd vernield, maar werd verbouwd tot katholieke kerk. Bijna al de andere Romeinse gebouwen zijn in de Middel eeuwen tot aan de fun damenten afgebroken omdat de stenen no dig waren om paleizen H en kerken-té bouwen. Het gelukkige toeval dat de Porta Nigra red de, luisterde naar de naam Simeon. 'Een middeleeuwse mon- nik, die zich in de oos telijke toren als kluize naar liet opsluiten. Ze venjaar leefde hij hier tot zijn dood. Simeon werd in de kelder be graven en heilig ver klaard. Omdat Simeon hier begraven lag, werd de Porta Nigra niet afgebroken, maar een centrum voor pelgrims. De Porta Nigra werd in 1670 omgebouwd tot een kerk met zelfs twee verdiepingen: een voor de heren uit de naast de kerk gelegen ab dij en een voor het plebs. Deze St. Si- meonkerk kreeg een toren en trappen die naar de ingang leidden, omdat de eerste verdieping van de kerk boven de vroegere doorgang van de stadspoort lag', weet de al sinds een aantal jaren in Trier levende gids Arend van Dalen. 'Het is aan Napoleon te danken dat het weer een Romeinse poort werd. Napo leon had meer op met de Romeinen dan met de kerk, dus toen de Fransen Trier bezetten, werd de kerk weer Por ta.' Toch is in de Porta Nigra nog steeds het een en ander te zien dat aan de kerk herinnert, zoals in steen gehou wen beelden van heiligen, zoals Hiero- nymus, die in Trier leefde. Veroveraar Patton Napoleon was niet de enige veroveraar van de stad die zich graag spiegelde aan de Romeinen. Ook George S. Pat- ton was Caesarfan. De Amerikaanse ge neraal geloofde in reïncarnatie en was er vast van overtuigd dat hij in een eer der leven als Romeins legionair in het Tegenwoordig mag het niet meer, je moet een valhelm op en dat is heel verstandig. Maar niet zo lang geleden kon je op de meeste Griekse eilanden gewoon met je blote hoofd op een gehuurde scooter stappen. Dat schoot lekker op, de topsnelheid lag toch al gauw op 90 kilometer per uur. Achteraf denk ik dat ik daarom zo graag naar Samos ging. Het eiland was me te groot voor de fiets en te klein voor de au to, dus koos ik de 'cabriolet voor de ar me man'. Een scooter is een prachtig ver voermiddel. Je zit rechtop, alsof je op een taboeretje troont, je handen hebben houvast aan het stuur en je voeten staan stevig op de brede treeplank. Je kunt goed om je heen kijken en de rij wind koelt het lichaam als ware het een wap perend zeil. Een motor is meer macho, maar daar moetje zo op hangen en voortdurend bewijzen datje een kerel hent. Dat heeft geen enkele zin met een scooter. Zelfs een roze badeend scoort hoger op de schaal van stoerheid. Zo pruttelde ik op een warme september- middag het dorpje Pythagorion binnen. Het liep tegen vijven en ik zocht nog een slaapplaats voor de nacht. Aan een plein- Door DIRK MULDER tje dat gedomineerd werd door een grote eik lag een pension dat nog plaats had, volgens een bordje bij de deur. Ik par keerde mijn scooter onder de weelderige boom. De eigenaar liet me een koel ver trek aan de voorkant zien, met uitzicht op de groene reus. Hij vroeg een redelij ke prijs en we beklonken de overeen komst met een handdruk. Ik ging even liggen en deed mijn ogen dicht. Het raam stond wijd open, een loom windje ritselde door de bladeren. Dat rustgeven de geluid werd in rap tempo overstemd door kwinkelerende vogeltjes. Eerst wa ren het er drie of vier, maar met de mi nuut hoorde ik steeds meer gefladder en binnen een kwartier was er geen tak meer onbezet. Het leek alsof alle vogels van Samos hier naartoe waren gekomen om elkaar te ontmoeten en de dag door te spreken. De boom was gehuld in een wolk van opgewonden geluidjes, oorver dovend bijna, terwijl je het toch geen la waai kon noemen want daar was het te vrolijk en te zangerig voor. De kale wan den en de gladde stenen vloer van mijn kamer weerkaatsten het binnenstromen de gekwetter en schenen het volume te versterken. Ik onderging een soort ldank- massage waardoor ik een beetje licht in mijn hoofd werd, als van te snel gedron ken wijn op een lege maag. Bij vogeltjes kent gezelligheid wél tijd. Zo plotseling als de bijeenkomst begon nen was hield hij ook weer op. Ze vlogen weg. De stilte zoemde in mijn oren. De volgende ochtend zag mijn voertuig spierwit van de vogelpoepjes. Met een motor sta je dan compleet voor aap, maar een scooter heeft daar schijt aan. Het Nationaal Luchtvaart-The mapark Aviodro- me houdt 10 en 11 september de Dubbeldekker Fly-in (foto). Uit heel Europa wor den dertig tot veertig vliegtui gen met min stens twee vleugels boven elkaar in het fami lie-luchtvaartpark op de luchthaven Lelystad ver wacht. De bezoekers van Aviodrome kunnen deze bijzondere vloot van vooral historische, maar ook moderne dubbeldekkers bekijken en zien vliegen. Een van de deelnemers aan het spectaculaire evene ment is de grootste éénmotorige dubbeldekker ter wereld, de Russische Antonov An-2. Voor belangstel lenden bestaat zelfs de mogelijkheid om in dit op vallende historische vliegtuig een rondvlucht te ma ken. Aviodrome is beide dagen open van 10.00-17.00 uur, entree 13,50 euro. Meer informa tie: tel. 0900-284 63 76, www.aviodrome.nl. Muziek in Maastricht De oude binnenhaven 't Bassin in Maastricht is 30 augustus weer het decor voor het inmiddels vierde Bassinconcert. Bariton John Bröcheler brengt, bege leid door ee aantal musici, werken ten gehore van onder anderen Mozart en Schubert. Ook is er een videopresentatie van kunstschilder Jos Muris. Het eve nement begint om 21.00 uur en is gratis toegankelijk, bezoekers wordt geadvi seerd een klapstoeltje mee te nemen. Op 10 en 11 september zijn in 't Bassin de Maastrichtse Havendagen, met vooral veel jazzmuziek en kunst op de ka de. Op 25 september tenslotte is een badeendenrace met circa 10.000 plastic deelnemers die strijden voor een goed doel. Stoere tatoeages Het Amsterdams Historisch Museum presenteert tot en met 6 november de kleine, maar bijzondere tentoonstelling Zeemanstatoeages. Deze tattoos uit Amsterdam en andere havensteden zijn afkomstige uit de rijke collectie van Henk Schiffmacher. Het fenomeen tatoeage is van oudsher verbonden met zeelieden. Elke havenstad had een bekende tatoeëerden Middelpunt van de ex positie is de winkel van Tattoo Peter in de St. Olofsteeg in Amsterdam, waar in de jaren vijftig en zestig duizenden zeelui een tattoo lieten zetten. Meer infor matie: tel. 020-523 18 22, www.amsterdamshistorischmuseum.nl. Bier, bier en nog eens bier. Daar draait het 10 september om in Dalfsen aan de Overijsselse Vecht. Brouwers, kenners en drinkers verzamelen zich dan voor het Bierenfestival, georganiseerd door het Dalfser biergenootschap Sint Amol- dus. Vele, vaak lokale of anderszins bijzondere,biersoorten zijn vertegenwoor digd, zoals Huttenkloas, Mommerieke, Baltika bier, Scheldebrouwerij en de Snaterende Eend. Plaats van vreugde is het Burg. van Bruggenplein, nabij het station. Tijdens het drinken kan het publiek genieten van muziek van (on)be- kende regionale talenten. Meer informatie: www.sintarnoldus.nl. zaterdag 27 augustus 2005 W27 In voetsporen van paus Toeristische instanties in de Duitse deelstaat Beieren hebben nieuwe pelgrimsroutes opge zet naar aanleiding van de verkiezing van paus Benedictus. De nieuwe paus, voorheen kardinaal Ratzinger, werd in Beieren gebo ren. Een vijfdaagse tocht volgt de belangrijk ste plaatsen uit het leven van de nieuwe paus, zoals het stadje Marktl am Inn waar hij werd geboren, het klooster waar hij als jon geling verbleef en München, waar hij stu deerde. Meer informatie: Bayern Tourismus Marketing, tel. 0049-89 21 23 97 99, www.bavern.bv en www.muenchen-tourist.de. De historische markt is het gezellig hart van Trier. Foto's TOURIST INFORMATION TRIER Snuffelen in Stockholm Elke zaterdag en zondag tussen elf en vijf uur is de nieuwe tweedehandsmarkt Street in Stockholm geopend. Daarmee heeft Stock holm nu, net als bijna iedere andere hoofd stad, een tweedehandsmarkt. Op de markt zijn onder meer design, kleding, kunstwer ken en sieraden te koop. Meer informatie: www.stockholmtown.com. Tienduizenden Chinezen verdringen zich voor het geboortehuis van Karl Marx leger van Julius Caesar had gediend. Hij wilde Trier begin 1945 dan ook per se innemen. Opperbevelhebber Ei senhower telegrafeerde hem dat hij moest wachten tot er meer troepen wa ren om de stad op de Duitsers te verove ren. Patton antwoordde: 'Ik heb Trier al. Wat moet ik nu doen? Het terugge- Meer informatie: VW Trier, tel. 0049-651 97 80 80, www.trier.de/tourismus (ook Nederlandstalig). Duits Verkeersbureau, Postbus 12051, 1100 AB Amsterdam, tel. 020-697 80 66, www.duitsverkeersbureau.nl. Afgelegen slapen Wegdromen bij bijzondere slaapplaatsen op aarde, die het woord rust een nieuwe dimen sie geven. Zo ligt diep in het zuiden van Ma rokko een immens jachthuis in een oase. Tot voor kort ontoegankelijk voor iedereen be- bergbeklimmers vindt u aan de rand meer het Chileense Explora. Het dit hotel luidt 'het plezier van het Overnachten in 's werelds groot- in het Ice Hotel in Zweden, dat opnieuw wordt gebouwd. En aan het Kruger National Park ligt Sin- Afrika's mooiste privé-wildre- Groot Uitfeest in Utrecht Alle culturele instellingen in Utrecht laten zondag 4 september zien wat het publiek het komende seizoen kan verwachten. Op liefst negentig locaties worden zo'n vierhon derd gratis toegankelijke programma's ge presenteerd. Deelnemers aan Utrecht Uit feest zijn onder anderen Denise Jannah en Li sa Jacobs. Ook worden de genomineerde au teurs voor de NS Publieksprijs voorgesteld. Vanaf 11.00 uur 's morgens is er het Oude gracht Operaconcert, en 's avonds is er een openluchtpremière van de actiefilm Joyride, in aanwezigheid van enkele hoofdrolspelers. Overal in Utrecht zijn programmaboekjes verkrijgbaar, informatie staat ook op www.uitfeest.nl. Oad zet in op Sri Lanka ven?' Trier was - samen met York en Mi laan - een van de drie hoofdsteden van het West-Romeinse rijk. Zes Romeinse keizers resideerden in Trier. De be roemdste keizer was Constantijn de Grote. Hij leefde in Trier van 306 tot 316, verhuisde daarna naar Rome en stichtte later Constantinopel, het te genwoordige Istanbul. Constantijn was christen, maar liet zich pas op zijn sterfbed dopen. In 337 is hij begraven. Nu nog kan in Trier de Basiliek, de troonzaal van Constantijn, bezocht worden. Een imposant stenen gebouw van 27,20 meter breed, 33 me ter hoog en 67 meter lang. De hal is de grootste nog bestaande ongedeelde ruimte uit de oudheid. Het Romeinse gebouw was met marmer, mozaïeken en beelden versierd en kon, dankzij de holle vloer, worden verwarmd. Eeuwen later werden de restanten van de Basiliek verbouwd tot bisschoppe lijk paleis en in het midden van de ne gentiende eeuw werd het dankzij de Pruisische heersers een protestante kerk. Niet dat dit iets zegt over welke kerk in Trier de baas is. Dat is nog altijd de RK kerk, die in de bisschopsstad niet alleen met veel uiterlijk vertoon het ge loof uitdraagt, maar die er ook met trots zijn vele rijkdommen toont. y 8 ELGIE k i LUXEMBURG 1 A. T o Porta Nigra is de enige overgeble ven poort uit de Romeinse tijd. Oad Reizen gaat de komende winter voor het eerst naar Sri Lanka (foto) en de Maledi ven. Er wordt op donderdag en zaterdag met Martinair gevlogen naar Colombo. Omdat de combinatie van Sri Lanka en de Malediven door dezelfde airline wordt verzorgd, kan Oad de prijs relatief laag houden. Het prijsni veau voor een vakantie naar Sri Lanka ligt rond de 649 euro op basis van twee perso nen, vanaf 839 euro zijn de Malediven be reikbaar en een combinatiereis kost vanaf 1025 euro. Rko: www.qazelledor.com; www.explora.com: Frankrijk: www.fermesdemarie.com; Zweden: www.icehotel.com en Zuid-Afrika: www.sinqita.com.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 55