Ik kijk naar de schaker én naar de mens Wachttijd voor kamer soms twintig maanden Vijftig jaar op Het Witte Paard Nederlandse schaaktop aan de slag in Sluiskil Huisvesting studenten in grote steden zaterdag 27 augustus 2005 Hij zal het niet snel toegeven, maar Walter Cardon Is Het Witte Paard en de schaakclub uit Sas van Gent is Walter Cardon. Vijftig jaar lang is de aimabele Zeeuws-Vlaming nu voorzitter van de schaakvereniging waar van het eerste team uitkomt in de schaakeredivisie: de Meester klasse. „Wij hebben drie kinde ren", zegt de 75-jarige Cardon. „Je mag het niet mijn vierde kind noemen, maar HWP is toch zeker een pleegkind." In de entree van zijn huis staat Wal ter Cardon even stil bij een zwart-witte pentekening aan de muur. Op de schets is Sas van Gent in vervlogen tijden te bewonderen. Het kanaal, aan beide zijden geflankeerd door huizen en bedrijven, de brug over het water en daarachter, wijst Cardon aan, is een glimp op te vangen van het trambruggetje dat in het be gin van de vorige eeuw werd aange legd in het destijds bedrijvige indus triestadje. De tekening roept allerlei herinnerin gen op bij Cardon. Zo verhaalt de 75-jarige Sassenaar over de tocht naar school in Terneuzen die hij als jongen dagelijks moest maken. Het was oorlog, 's Ochtends voor zessen vertrekken, dan een flink stuk lopen in een pak dat met geïmproviseerd ma teriaal was gemaakt door zijn vader die, vóór hij in de Sasse suikerfabriek aan de slag ging, werkte als kleerma ker. Na de wandeling volgde een ritje met de tram die tijdens de oorlogsja ren geregeld werd beschoten door vliegtuigen. In Terneuzen aangeko men volgde een lange schooldag, waar na de jonge Cardon weer aan de terug reis begon. Pas rond acht uur, half ne gen 's avonds kwam hij weer thuis. „Tegenwoordig zie je dat soort dingen niet meer. Jongeren pakken hun brom mer en zijn binnen een halfuur op de plaats van bestemming." De tijden zijn veranderd, wil Walter Cardon maar zeggen. Verwacht niet dat de gepensioneerde medewerker van Yara in Sluiskil erom treurt. Hij constateert het. Ook de door Cardon zo geliefde schaaksport van nu is niet - te vergelijken met die, van 1955, toen hij schaakclub Het Witte Paard (HWP) oprichtte. Maar, de manier waarop Cardon nu al een halve eeuw de club leidt, is altijd hetzelfde geble ven. Menselijkheid, rechtlijnigheid en rechtvaardigheid zijn drie pijlers waarop zijn voorzitterschap al die ja ren rust. „Ik kijk niet alleen naar de schaker, maar ook naar de mens. Ik wil weten wie we binnenhalen. Kijk", zegt hij in zijn achtertuin, van waar uit hij iedereen die op de weg erachter loopt, hartelijk begroet, „elke schaker is welkom, maar ze moeten niet zeg gen: ik ben sterk en eis een plaats in het eerste team. Laat eerst maar eens zien dat je trouw bent aan HWP, denk ik dan. Zo'n nieuwkomer komt op de reservelijst en mag een jaar in een team spelen. Dan bewijzen ze dat ze iets voor HWP willen doen. Na een jaar is een speler uit bijvoorbeeld het eerste dan misschien bereid zijn plek af te staan aan de sterkere schaker. Op korte termijn is het qua resultaat niet het beste systeem, maar in de longrun is het volgens mij de juiste manier. Dit systeem tast de sfeer bin nen de vereniging niet aan. Mensen voelen zich niet gepasseerd." De werkwijze van Cardon is voorals nog succesvol gebleken. Een halve eeuw HWP is een aaneenschakeling van successen. Een gestage groèi van het ledenaantal tot ruim tachtig men sen nu. Vijf teams in verschillende lan delijke en regionale competities. Een eerste team dat in september begint aan het derde achtereenvolgende sei- Walter Cardon, oprichter en voorzitter van de succesvolle schaakclub van Sas van Gent. foto Peter Nicolai zoen in de Meesterklasse,-het hoogste niveau in.Nederland. Sinds 1990 behoort HWP tot de beste tien schaakteams (van de ruim 870 bij de KNSB aangesloten clubs) van Ne derland. In het seizoen 2004-2005 was de Sasse club zelfs de hoogst genoteer de amateur-schaakvereniging van Ne derland. Prijzen voor het beste sport- t.eam van Zeeland in 2002 en 2004, sportclub van het jaar in de gemeente Sas van Gent in 2001 en eenzelfde ti tel in de gemeente Terneuzen in 2004 staan ook nog op het palmares.. Hoogtepunten Walter Cardon noemt het allemaal hoogtepunten. „Daarnaast heb ik ook nog genoeg gelukkige momenten ge had. Als een team niet degradeert, noem ik dat geen hoogtepunt, maar een gelukkig moment. Ik heb ook moeilijke ogenblikken gekend tijdens de hoogtepunten hoor. Toen we met de organisatie van het ECI-toernooi (een internationaal jeugdtoernooi dat 25 jaarlang, tot 1998, in samenwer- king met een Belgische schaakvereni ging om het jaar in Sas van Gent werd gehouden) in 1978 op verzoek van pro fessor Max Euwe het WK voor jeugd in Sas van Gent besloten te organise ren, heb ik wel eens gedacht: verdorie, ik heb al toegezegd, maar kom nog duizenden guldens te kort. Ach, uitein delijk is het gelukkig allemaal goed gekomen." Eén van de andere schaarse lastige mo menten diende zich het afgelopen jaar aan. De Roselaer, de accommodatie in hartje Sas'van Gent waar HWP altijd zijn thuiswedstrijden afwerkte, kon vanwege een gemeentelijke herinde ling niet langer op dezelfde voorwaar den worden gebruikt door de club. HWP moest daardoor vorig seizoen voor het eerst sinds de oprichting de thuiswedstrijden buiten Sas van Gent spelen. „HWP speelt zijn wedstrijden nu in Sluiskil. Andere evenementen worden georganiseerd in Zuiddorpe en de jeugd zit op vrijdagavond nog steeds in De Roselaer. Het is geen idea le situatie, maar we blijven in overleg met de gemeente en hebben alle ver trouwen in een goede afloop." Cardon put hoop uit plannen voor de nog te bouwen brede school in Sas van Gent. „Als die er komt, zullen er allerlei locaties leeg komen te staan. Van 1978 tot 1985 hebben wij al eens gespeeld in een oud schoolgebouw. De schakers van Terneuzen spelen in een gelijksoortig complex. De preceden ten zijn er dus. Ik denk dat we naar zo'n situatie terug zouden moeten gaan. Ik geloof dat die kans reëel is. Skatende jongeren krijgen waarschijn lijk ook een eigen plekje in het dorp. En wij zijn toch zeker geen onverdien stelijke verenging in Sas van Gent?" De vraag of Cardon alle successen voor ogen had toen hij, met zijn vriend Alex Bockstael, HWP op 14 sep tember 1955 oprichtte, hoeft niet eens te worden gesteld. „Nee, dat had ik ab soluut niet verwacht", zegt hij reso luut. „Wij schaakten met zijn tweeën en dachten dat er nog wel een paar schaakliefhebbers in Sas van Gent zouden zijn. Toen besloten we een clubje op te richten. Om de week na men we ons schaakbord mee naar het café. De contributie was één gulden per maand. Ik organiseerde graag en nam het voorzitterschap op me. Zelf was ik een doorsneeschaker. Ik had lang niet de klasse van mijn twee zoons Helmut en Mare." In de beginjaren moest HWP het doen met tien, hooguit twaalf leden. Er ging eens een lid weg, maar daar Na de wereldtop der biljarters, zal volgend jaar april de Nederlandse schaaktop in Sluiskil te zien zijn. In het kader van haar vijftigjarige bestaan organiseert schaakvereniging Het Witte Paard (HWP) de gezamenlijke slotronde van de Meester klasse in Het Meulengat in Sluiskil. De finaledag van de schaakcompetitie is het spectaculaire slot stuk van een jaar vol activiteiten. De negende en laatste ronde van de Meesterklasse wordt al jaren op een centrale plek in Nederland af gewerkt. Centraal ligt Sluiskil allerminst, maar het is voorzitter Walter Cardon toch gelukt de eindron de van het seizoen 2005-2006 naar Zeeuws- Vlaanderen te halen. Cardon: „De competitieleïder wilde het aanvankelijk op een meer centraal gele gen plek organiseren. Zeeuws-Vlaanderen vond hij te ver rijden voor veel teams. Niemand weet dat zo goed als wij, zei ik nog." Maar de teamleiders van de tien teams hadden geen bezwaar tegen de locatie en gingen unaniem akkoord. Dat betekent dat top- schakers als Jan Timman, Daniël Stellwagen, Friso Nijboer en Ivan Sokolov volgend jaar in Het Meulen gat in Sluiskil te zien zijn. Al is het nog niet hele maal honderd procent zeker. „We moeten nog ge noeg geld bij elkaar zien te krijgen. Onder meer om dat we de teams uit Groningen (Hotels.nl) en En schede (Post Jr-Esgoo) een overnachting moeten aanbieden. Daar zijn we nu al mee bezig. Ik zou het schitterend vinden zo'n evenement één keer in Zee land te zien." De slotdag vindt plaats op zondag 22 april. Eén dag daarvoor houdt HWP de gezamenlijke slotdag van de competitie van de Zeeuwse Schaakbond (ZSB). In de maanden daarvoor staan er ook talloze activi teiten op het programma van de jubilerende vereni ging. Op 14 september, de dag waarop vijftig jaar geleden Het Witte Paard werd opgericht, zal er een receptie plaatsvinden. Daar wordt onder meer de ruim tweehonderd pagina's tellende jubileumgids gepresenteerd. Na de eerste thuiswedstrijd van HWP in de Meesterklasse zal er een diner worden gegeven voor alle clubleden. Ook organiseert HWP dit seizoen het Grenspaaltoernooi en zal er rond He- melvaarstdag, voor het eerst sinds 1998, een open schaaktoernooi worden georganiseerd. Verder neemt HWP de organisatie op zich van een jeugd toernooi (tot 17 jaar) en is het gastheer voor één van de rondes van de ZSB-jeugdcompetitie. kwam dan een nieuwe douaneambte naar of iemand die door de posterijen was overgeplaatst, voor terug, vertelt Cardon. Adri Meeuse zorgde in de ja ren zestig voor nieuwe impulsen. Meeuse kwam naar Sas van Gent, werd onderwijzer op de lokale Aloy- siusschool en leerde zijn leerlingen schaken. „Toen vonden ook de jonge ren de weg naar onze club. Al snel had den we de beste jeugd van Zeeland. Veel jongens die toen zijn begonnen, zijn nu nog steeds lid." Toen de schaakvereniging in het Bel gische grensdorp Zelzate het voor ge zien hield, meldden de eerste Bel gische leden zich aan. „Toen begon het langzaam te lopen. Steeds ging het beter. Het was een soort sneeuw bal. Als die eenmaal naar je toe rolt, blijft hij rollen en wordt hij steeds gro ter. Je moet ook wel actief zijn. Als de Belgische kampioenschappen in Brug ge worden gespeeld, dan ga ik daar naar toe. Ik ga kijken hoe onze spelers presteren, maar zonder dat het de be doeling is, kom je in contact met ande re mensen. Je moet geïnteresseerd zijn. Dat vergt energie, maar het be taalt zich uit." De Belgen hebben onmiskenbaar een grote invloed gehad op het succes van HWP. Het eerste team bestaat voor een deel uit Vlaamse topschakers als Tom Piceu, Gunter Deleyn en cle jonge Bart Michiels, Het is Cardon in het verleden wel eens verweten al te veel te teren op het Belgische achterland. „Ik geloof dat het nu voorbij is. Het is een ontwikkeling die niet is tegen te houden. Als wij in de Meesterklasse tegen ZZCIT uit Breda spelen, zie ik niemand uit die stad. Wel zie ik twee gi-ootmeesters, die uit het Duitse Mannheim zijn komen rijden. Clubs als ZZCIT halen dat soort spelers met geld, wij doen het met sfeer." Tot op de dag van vandaag doet HWP het zonder sponsor. Cardon zegt niet principieel tegen sponsoring te zijn, maar voorziet de nodige problemen. „Wij zijn op onze manier gegroeid. Mensen zetten voor niets alle tafels op, mensen werken voor niets achter de bar. Stel, je gaat spelers betalen. Wat doe je dan met al die vrijwilli gers? Als je het doet, moet je het hele maal doorvoeren. Op onze manier is het bovendien veel leuker een club te leiden dan met geld. De vraag is of het ook op de lange termijn blijft lukken. Het zal moeilijk zijn ons peil te hand haven. Wij schaken op het niveau waarop Ajax, PSV en Feyenoord voet ballen. Hoe kun je dat vanuit Sas van Gent volhouden?" Opvolger Het is één van de taken die zal msten op de schouders van een nieuwe voor zitter. Bij zijn veertigjarig jubileum zei Cardon nog een tijdje door te zul len gaan. „Dat tijdje zal nu heel wat korter zijn", lacht hij. „Binnen zeer afzienbare tijd zal mijn opvolger be kend worden. Over die opvolging heb ben we veel nagedacht. We hebben ook iemand op het oog, maar die is mo menteel door omstandigheden niet be schikbaar. In de toekomst waarschijn lijk weer wel. Kijk, ik word dit jaar 76. Vandaag of morgen zou ik om de een of andere reden kunnen wegval len. Ik wil de verenging niet voor een voldongen feit stellen. Ik heb nu al ver schillende dingen uit handen gegeven. Dat zal in de nabije toekomst alleen maar meer worden. Ik heb bijvoor beeld altijd gereden naar wedstrijden in heel Nederland. Een paar jaar gele den heb ik gezegd: ik kan het nog, doe het graag, maar we moeten een verde ling maken. Als ik op een zaterdag heen en terug naar Apeldoorn moet, via Gent en Antwerpen om spelers op te halen, dan vertrek ik 's ochtends om halfnegen. Als ik clan 's avonds rond elven thuis kom, heb ik niet meer hetzelfde gevoel als toen ik drie maal zeven was." Eugène de Kok Met de bouw van 8000 woningen voor 2007 wil een aantal woningcorpora ties afrekenen met het nijpend tekort aan studentenhuisvesting. Opvallend is een ini tiatief van Rabo Vastgoed, dat duizend stu denten wil huisvesten in Max. De bouw van dit enorme complex in het centrum van Utrecht begint in oktober. Het verhaal is ieder jaar hetzelfde: aan het begin van het nieuwe studiejaar is het voor nieuwe studenten dringen geblazen op de woningmarkt. Als gevolg van een al jaren lang tekort aan studentenhuisvesting. „Het aantal studenten blijft maar stijgen", noemt Marieke van Rhijn van Kences als voornaamste oorzaak. Kences, in 1999 opge richt, staat voor kenniscentrum studenten huisvesting. Daarin hebben negen woning corporaties, gespecialiseerd in het huisves ten van studenten, de krachten gebundeld. De corporaties in onder meer Groningen, Leiden, Tilburg, Amsterdam, Utrecht en Eindhoven willen met de bouw van 8000 studentenwoningen voor 2007 het tekort te lijf gaan. Die huizen worden gedeeltelijk ge financierd door andere corporaties. Daarmee nemen ze tevens een belangrijk deel van de 20.000 huurwoningen voor hun rekening die volgens staatssecretaris Dek ker van Vrom voor 2007 gerealiseerd moe ten worden. Ook lopen de negen corporaties in de pas met de doelen in het Actieplan Studenten huisvesting. Daarin stelt Dekker dat er voor 2010 in totaal 15.000 studentwonin gen in 24 steden bij moeten komen om het tekort terug te dringen. Met de realisatie van 3000 nieuwe studentenwoningen is daarmee door de corporaties vorig jaar al een begin gemaakt. Dat het wegwerken van de tekorten geen gemakkelijke opgave is, spreekt uit de cij fers. Nederland telt ongeveer een half mil joen studenten, waarvan er 300.000 'op ka mers' wonen. Uit een onderzoek van Laag land Advies in opdracht van Vrom blijkt dat het aantal 18-jarigen (dus waarschijn- lijk ook het aantal studenten) komende ja ren zal toenemen van zo'n 175,000 in 2003 tot ongeveer 200.000 in 2008. In bijvoorbeeld Utrecht leidt de ieder jaar weer uitdijende studentenpopulatie tot een wachttijd van bijna twintig maanden. Uit onderzoek van studentenhuisvester SSH Utrecht blijkt dat er een tekort aan 2000 ka mers bestaat. Het tekort in Amsterdam be droeg eind 2004 een kleine 10.000 wonin gen. Hoewel betrokken partijen besloten hebben samen dit tekort weg te gaan wer ken, verwacht de gemeente dat het nog mi nimaal tien jaar zal blijven bestaan. Cruiseschip Toch zijn inmiddels verschillende initiatie ven genomen om aan de woningnood onder studenten een eind te maken. Een deel daar van heeft een tijdelijk karakter. Sinds vorig jaar zijn een kleine tweehonderd studenten in Amsterdam gehuisvest op een voormalig cruiseschip. In onder meer Amsterdam, Oestgeest en Tilburg herbergen voormalige woonheden voor asielzoekers (CO A-eenhe- den) tijdelijk honderden studenten. In Am sterdam woont sinds kort een aantal studen ten in zeecontainers. Verschillende gemeenten zoeken daarnaast naar meer structurele oplossingen. In Til burg startte vorig jaar een campagne om ka- merverhuur door particulieren te bevorde ren. In Groningen gingen gemeente, corpo raties en onderwijsinstellingen samen op zoek naar geschikte locaties voor nieuw bouw. In Haarlem startte een onderzoek om vraag en aanbod in kaart te brengen, Een ander structureel initiatief komt van projectontwikkelaar Rabo Vastgoed. Vol gens Anneke Bochem van het bedrijf is de tijd nu rijp om speciale huisvesting voor stu denten te bouwen. „Een studentenkamer is voor veel studenten niet meer ideaal", legt ze uit. „We merken dat studenten behoefte hebben aan privacy. Nu is bovendien een gunstig moment omdat de rente laag is. Bo vendien wil Rabo Vastgoed voor iedereen bouwen. Niet alleen voor particulieren met 1 een hoog inkomen, maar ook voor starters." j Bochem verwacht dat nog voor het eind j van dit jaar (waarschijnlijk in oktober) ge start wordt met de bouw van Max, een i enorm complex in het centrum van Utrecht dat na de oplevering in 2007 onderdak zal bieden aan duizend studenten. De bewo- ners kunnen bovendien gebruik maken van een aantal faciliteiten waaronder (waaiy schijnlijk) een fitnessruimte, videotheek en i een uitzendbureau. Jan des Bouvrie De duizend zelfstandige woningen, waar- j' van een kwart wordt verkocht, hebben een j minimum oppervlak van dertig vierkante I meter. De maandlasten zullen zo'n 325 euro bedragen. Voor de inrichting is Jan des Bou- vrie benaderd. „Omdat we willen dat er ook een zekere verscheidenheid is. Om die I reden gaan we ook studenten van de Hoge- 1 school voor de Kunsten benaderen om de binnenruimte in te richten." Utrecht is niet de enige stad waar Rabo y Vastgoed actief is. In Zwolle loopt een aan- l> vraag en in Amsterdam is het bedrijf in overleg met de gemeente. Paul Geerts pressie van de City Campus Max in het centrum van Utrecht. illustratie GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 25