Alle steigers liggen tjokvol Nu is er een Mini Cooper Prinselijke Jumbo te koop Van der Stadt kan veilig droogvallen Cabrioboot om de wereld rond te gaan Botenshow in IJmuiden brengt recordaantal primeurs Brander en kooktoestel Voor het grote genieten Frauscher exclusief Draagbare stroommeter Altijd en overal bereikbaar Peper- en zoutstel 1® Hps vrijdag 26 augustus 2005 door Maarten van de Rakt IJMUIDEN - De Hiswa te Wa ter (30 augustus tot en met 4 sep tember) barst zo'n beetje uit zijn voegen. Belangstellende bedrij ven die niet meer in de IJmui- dense jachthaven passen, zijn op een wachtlijst geparkeerd. Vol is vol. De Marina Seaport IJ muiden zit weer tjokvol. Alle steigers zijn bezet en dat geldt ook voor de extra tussensteigers die worden gemonteerd. Met ruim 450 schepen zit de 22ste Hiswa net als vorig jaar aan het maximum. De belangstelling voor deelname is groter dan ooit. „Dus kunnen we niet alle verzoeken van exposanten hono reren. We werken met een wachtlijst", meldt watersport- beurs-manager Cora Burger. „Een aantal bedrijven dat hier op staat, krijgt nog een plaatsje. Want er komen allicht annule ringen van jachtbouwers, die hun schip bijvoorbeeld niet op tijd af hebben." Vijf bedrijven van de wachtlijst De Jetboil, snel en compact. IJMUIDEN - De Jetboil is een gasbrander en kooktoestel in een. Hij moet compacter, zuini ger en sneller dan andere gas branders zijn. Veel ruimte neemt-ie niet in be slag, want de brander en het gastankje passen in de beker. De brander is voorzien van een zogeheten piëzzo-ontsteking, dus lucifers zijn niet nodig. De pan is gemaakt van aluminium en voorzien van een neopreen be schermlaag. Da's maar goed Ook, want an ders is hij wat moeilijk vast te houden. De deksel is zo ontwor pen dat drinken zonder morsen geen punt is. De Jetboil kost 99 euro. Meer informatie: www.techno- lyt.nl kunnen alsnog afreizen naar IJ muiden; blijven er nog negen over die niet aan hun trekken ko men. Groter groeien in de jacht haven is geen optie. Verhuizen kan ook niet zomaar, omdat een bootshowlocatie aan allerlei voorwaarden moet voldoen zo als bereikbaarheid, diepgang en ruimte op de kades. En niet te vergeten: zo'n jachthaven moet bereid zijn de vaste ligplaatshou ders te verleggen. Met passen en meten wordt het gevarieerde aanbod uitgestald. Naast klassiek gelijnde houten en stalen jachten liggen er mo derne aluminium en polyester schepen. De jachtbouwers en importeurs komen uit heel Europa en verte genwoordigen alle merken. De Hiswa gaat er prat op zich zo te onderscheiden van andere Euro pese bootshows. Cora Burger doet er nog een schepje bovenop: „De exposan ten presenteren een recordaan tal primeurs. Zo wordt de promi nente positie van de Hiswa in Europa benadrukt." Klapstuk Zo'n 84 motorboten worden voor het eerst aan het publiek getoond. De categorie zeilboten telt 57 Nederlandse, Europese of wereldprimeurs. De Contest 45CS springt eruit. De zeilboot is ontworpen op basis van de po pulaire 44CS met toevoeging van elementen van de succesvol le 50CS. Het grootste zeiljacht op de beurs is de Van der Stadt 56 van K&M Yachtbuilders. Bij de motorjachten is de Mochi 74 Maxi (Lengers Yachts) een op vallende verschijning. Het klap stuk is de Jumbo VI van prins Bernhard, met 25,70 meter het" grootste op de beurs-.- Veel jachtbouwers komen met kleine varianten van hun top pers, zoals Salona, Bavaria en Grand Soleil. Ook bij de sloepen en vletten is het aanbod zeer compleet; sloepen- lijken niet aan populariteit in te boeten. Het omlijstende programma van de Hiswa telt weer bekende in grediënten, zoals een manoeu- vreerclinic, matchracen op de Noordzee en de onvermijdelijke champagnebar. Delta Lloyd zet voor het eerst een ondernemers regatta op poten met start in Le lystad en finish op de Hiswa. Wie niet toekomt aan een His- wa-bezoek, kan de schade voor de buis inhalen. Yacht Vision is gedurende de beursweek elke dag te zien op RTL5. Van de 'ma king of' tot de mooiste pri- Zeiljachten op de Hiswa 2004 meurs, alle facetten van de boot- met zondag 4 september. De bo- show komen aan bod. tenshow is ondergebracht in jachthaven Marina Seaport IJ- De Hiswa te Water vindt plaats muiden. Openingstijden: van van dinsdag 30 augustus tot en dinsdag tot en met vrijdag foto's GPD 11.00-18.00 uur en in het week einde 10.00-18.00 uur. De toe gang kost 17,50 euro, 65-plus- sers en kinderen betalen 11 eu ro. Zie ook www.hiswa.nl IJMUIDEN - De laatste hand wordt dezer dagen gelegd aan de Barfly, waarmee Expression Boat de Hiswabezoekers gaat verrassen. Deze sloep van twaalf meter valt op door de vormgeving en de gebruikte materialen. Nu eens niet dat teak en mahonie, maar wengé, carbon en roestvrij staal. Bijzon der is de tafel voor twaalf man die met een druk op de knop te voorschijn floept. De Barfly is voorzien van een Boretti-gasfor- nuis. Dat hoort bij het grote ge nieten dat deze loungeboot be oogt. De sloep moest afwijken van de gebaande paden, beslist niet al ledaags worden en mikken op de echte liefhebber, meldt Frank Kessels van Expression Boat. „De Barfly is nergens mee te vergelijken." Prijs op aanvraag. Meer informatie (binnenkort): www.expressionboat.nl IJMUIDEN - Bij de 'droge' His wa dook de Alfa Romeoboot voor het eerst op. Nu is er een soort Mini Cooper. Daarachter zit dezelfde drijvende kracht, Willem Schulpen. De nieuwe lijn heet V-tesse. Het concept is geïnspireerd door de watertaxi in Rotterdam. Opvallend is de grote hoeveel heid glas rondom. Licht volop dus in deze tien meter lange boot. „Het is onmogelijk om de V-tesse te vergelijken met welk jacht dan ook", zegt Schulpen. „We probeerden een Mini Coo per te water te realiseren met daarbij zoveel mogelijk keuzes. Genieten, dat is het belangrijk ste." Dus de keuze is reuze: van 60 pk tot twee keer 250 horsepowers, marmeren vloer met vloerver warming, jacuzzi en spelcompu ter tot een lcd-tv die verborgen is in de Zen-badkamer. Meer informatie: www.v-tes- De Van der Stadt 56 is een modern aluminium zeilschip. r ige, publieke verschijning van de V-tesse. IJMUIDEN - K&M Yachtbuil ders heeft een reputatie in de bouw van zowel klassieke als ei gentijdse zeiljachten. Ze wer ken samen met toonaangevende architecten. De nieuwe troef is de Van der Stadt 56, genoemd naar de ontwerper. Het jacht heeft een diepgang van 80 centimeter tot drie me ter. Met dit moderne aluminium zeilschip zijn probleemloos ocea nen over te steken en kustwate ren op de zoeken. Het schip beschikt over ophaal- bare roeren en een liftkiel: dat wil zeggen dat de vin die onder de boot uitsteekt, omhoog kan worden getrokken. Zo kan de Van der Stadt veilig 'droogval len' op een wad. Met een tweekoppige beman ning is het schip gemakkelijk te zeilen, onder meer door de tota le bediening vanuit de kuip. Ver der aan boord allerlei prakti sche noviteiten zoals kantelbare luie stoelen in de salon en neer- laatbare ramen. De prijs: 795.000 euro. Het koninklijk motorjacht Jumbo VI IJMUIDEN - Het koninklijk mo torjacht Jumbo VI van prins Bernhard is vanuit het Italiaan se Porto Ercole naar IJmuiden opgestoomd. Het ligt er niet al leen voor de show, want het royale schip is te koop en wel voor 2.650.000 euro. Het is niet de bedoeling dat Jan en alleman zo maar op het jacht springt. Aan boord een kijkje nemen is voorbehouden aan serieuze gega digden, die vooraf een afspraak hebben gemaakt. De Jumbo VI is een 'klassiek ge lijnd' motorjacht. „Het weerspiegelt een tijdloos ontwerp met een beschut achter dek en een ruim zonnedek met prachtige vergezichten vanaf het brugdek", meldt de make laar. „Het is een ideaal jacht voor acht gasten en twee beman ningsleden." De 'uitstekende staat van onder houd en optimale uitrusting' kenmerken de Jumbo VI. Het zeewaardige jacht, dat 25,70 meter meet, kan met de 15.000 liter grote brandstoftank zo'n 3500 nautische mijlen (ofte wel 6500 kilometer) overbrug gen. De motoren schoppen het tot 408 pk. In 1990 is het schip ge bouwd door de Bossche werf Moonen. De Frauscher 757 IJMUIDEN - Drie generaties van de Oostenrijke botenbou wers Frauscher staan er borg voor dat de 757 St. Tropez een topper is. Het 7,57 meter lange schip doet volgens de importeur de schoon heid van de jaren '60 herleven. De 757 is met zijn teak en maho nie niet alleen exclusief en ele gant, maar ook de vaarpresta- ties mogen er wezen. Van alles erop en eraan: een zonnebed, zwemplatform, inklapbare zwemtrap, witleren bekleding en 300 pk motor. Zelfs een ca- briodak behoort tot de opties. De prijs: 81.800 euro. Meer informatie: cher.nl www.fraus- IJMUIDEN - Wie wel eens stroom betrekt van een jachtha ven, weet dat het fijn is als je kunt rekenen op de meter. RoschMarine komt met de Me- termaid, een draagbare elektrici teitsmeter die specifiek ontwor pen is om het verbruik per ge bruiker accuraat te registreren. Er is niet mee te sjoemelen. Ver tragen of terugdraaien er is niet bij. Natuurlijk is hij waterdicht, dus bestand tegen Nederlands weer. Jachthavens en campings behoren tot de potentiële ko pers. De prijs: 190,40 euro. Meer informatie: www.roschma- De Metermaid registreert de rine.nl stroomafname per gebruiker. IJMUIDEN - Een satelliettele foon met prepaidkaart. Die toont Star Tracking op de His- Dit 'mobieltje' garandeert be reikbaarheid in alle uithoeken van de wereld. Bergen, woestijn en, oceanen, het maakt niet uit zolang het maar onder de blote hemel is. Via de 66 satellieten van het Iridïumnetwerk, inder tijd opgezet door Motorola, is verbinding mogelijk. Maar hoe kun je de satelliettelefoon op waarderen vanuit de Stille Zuid zee of Kalahari-woestijn? Daar is over nagedacht. Als de belminuten op zijn, volgt auto matische opwaardering met vijf tig minuten én incasso van de re kening. Voor nog meer opwaarderen moet een e-mailtje of sms'je wor den verstuurd. De prijs: 2075 euro. SSM&Cii De Wajer Osprey 37 Cabiio IJMUIDEN - Na de bouw van 250 Kapiteinssloepen wilde Do- rus Wajer eens wat anders: de ul tieme cabrio bouwen zonder con cessies te doen op het gebied van techniek, uitstraling, vaarei- genschappen en comfort. Het re sultaat is de Wajer Osprey 37 Cabrio, een elf meter lang schip in retro-stijl. „Varen met dit schip betekent de wind in de haren, de vrijheid proeven. Maar ook de mogelijk heid om in een mum de overkap ping te sluiten", zegt Wajer. Zo is het schip het hele jaar door te gebruiken. De cabrioboot is comfortabel ge noeg om er onbeperkt op uit te trekken, van de vaderlandse bin nenwateren en de Middellandse Zee tot de kustwateren in Ameri ka. De nieuwste technieken zijn ge bruikt. Zo zorgt de Volvo IPS aandrijving voor optimale wend baarheid en betere vaarpresta- ties, gecombineerd met laag die selverbruik en motorgeluid. Met het computergestuurde Electro nic Vessel Controlesysteem is het schip via een lcd-scherm simpel te bedienen. Verder zijn onder meer een internet-aanslui- ting en een keramische kook plaat ingebouwd. Prijs: 532.000 euro. Meer informatie: www. wajer.nl IJMUIDEN - Wie op het water aan het kokkerellen slaat, loopt eerder de kans dat zijn potje zout nat wordt. Swiss Spice biedt de oplossing voor dit prangende probleem: een waterdicht peper- en zout vaatje. „Door een uniek sluitsys- teem hebben vocht, water, zand en insecten geen kans", meldt de importeur. De prijs: 19 euro. Meer informatie: www.techno- ly.nl SALT 'N' PEPPER .B' jlgyj. Met Swiss Spice blijven peper en zout kurkdroog. nboschyachting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 9