Italiaanse Rode Kruis onder vuur Duitse verkiezingen gaan gewoon door Koetsjma-kliek stal duizenden staatsbedrijven Auto- en scooterpyromanen gaan tekeer in Rome Organisatie behandelde heimelijk Iraakse terroristen Excuus dominee Bosbranden in Portugal laaien op Militairen Israël doden vijf Palestijnen Ultimatum aan Hutu-rebellen Navo ruimt mijnen in Servië Gat in ozonlaag Zuidpool groter Protest tegen homo-executie Iran Op maandag meeste zelfmoorden Onderzoek naar sluiting twintig kerken op Java Premier van Ingoesjetië gewond na bomaanslag to vrijdag 26 augustus 2005 HnorHans Geleijnse ROME - Sinds 2 juli is 'Joe Ta- jjca' de meest gevreesde bur ner van Rome. Niemand kent hein, maar 'Joe Jerrycan' figu reert vrijwel iedere dag in het lokale tv-nieuws en in de kran ten. Het is de bijnaam voor een py romaan of een groep van brand- stichters die in verschillende wijken van de Italiaanse hoofd stad zo'n tweehonderd auto's en scooters in vlammen deed opgaan. De autoriteiten zitten met de handen in het haar. Verscherp te patrouilles met helikopters die 's nachts over de stad vlie gen hebben nog niets opgele verd. Deze maand werd een man gearresteerd, maar de branden gingen onverminderd door. Vorige week brak Joe een record met zestien auto's en 23 scooters. Volgens hoofdcommissaris van politie A. Serra zijn de brand stichtingen het werk van hang jongeren die een nieuw tijdver drijf hebben gezocht. Spookstad Zij worden geholpen door het feit dat door de vakantieperio de Rome een spookstad is. Veel vakantievierende Romeinen zul len bij terugkeer een onplezieri ge verrassing voor de deur vin den. In de media wordt druk ge speculeerd over de motieven. Vaststaat dat de berichtgeving vandalen op een idee brengt. Soortgelijke brandstichtingen zijn sinds enkele weken op klei nere schaal ook in andere Itali aanse steden gesignaleerd. Een maand geleden speelde burge meester Veltroni met het idee om getroffen burgers schade loos te stellen. Vanwege de schrikbarend hoge verzeke ringspremies zien veel auto- en scooterbezitters af van een van- dalismedekking. Opvallend was wel dat na zijn woorden het aantal brandstichtingen toe nam. GPD redactie buitenland - De Italiaanse oppositie, [jldat minister Fini van Buiten- undse Zaken uitlegt waarom lier terroristen in Irak, buiten van de Amerikaanse daar, hulp kregen Italiaanse Rode Kruis. behandeling is door de schei- jende commissaris-generaal ran het Rode Kruis, M. Scelli, mthuld. Hij vertelde dat de ac- jie onderdeel was van het eisen- rakket ter vrijlating van twee long jaar in Bagdad ontvoerde ialiaanse hulpverleensters. Volgens Scelli kregen buiten nie rveten van de Amerikanen om net alleen vier terroristen medi ae behandeling in het hospi tal van het Rode Kruis in Bag- jjad, maai' werden ook vier van jinn kinderen behandeld. Zij le- Laan leukemie. Mi was destijds nauw betrok ken bi] de onderhandelingen jwr vrijlating van Simona Para Simona Perretta, de mede- serksters van de linkse humani- aire organisatie 'Brug naar Bag- iad' die in Irak werden ont sierd. De onthulling is explosief om it de Amerikanen in maart de Italiaanse geheim agent Nicola Cahpari doodschoten toen deze siet de door hem vrijgekregen purnaliste Sgrena op weg was aar het vliegveld van Bagdad. De door de Italianen bestreden hierikaanse lezing was dat zij onkundig waren gehouden van ie vrijlating en het transport Uit een verklaring van Berlusco ni's kabinet wordt duidelijk dat de regering niet op de hoogte was: 'De Italiaanse regering heeft de activiteiten van het Ro de Kruis nooit aan voorwaarden gebonden of beïnvloed. Het Ro de Kruis werkt volledig auto noom'. De regering noemt de sa menwerking met de Amerika nen 'innig'. In de kwaliteitskrant La Stam pa zegt Scelli dat de voorwaar de van de ontvoerders van Sgre na om de Amerikanen niet in te lichten was goedgekeurd door Giovanni Letta, de kabinetschef van Berlusconi. Volgens oppositionele politici is het Italiaanse Rode Kruis niet onafhankelijk van de regering. „Het is het enige Rode Kruis waarvan de directeur door de re gering wordt benoemd", aldus senator De Zulueta (Groenen). „Bovendien werkt het in Bag dad onder bescherming van Itali aanse carabinieri." De discussie komt de regering slecht uit. Er is nu ook opnieuw aandacht voor een ander aspect van beide gijzelingszaken: het betalen van losgeld. Er gaan hardnekkige ge ruchten dat de Italiaanse rege ring inderdaad losgeld heeft be taald. Premier Berlusconi heeft dat steeds ontkend. Bulgarije Bulgarije trekt voor het eind van dit jaar zijn vierhonderd mi litairen uit Irak terug. Dit heeft minister Kalfin van Buitenland se Zaken bekendgemaakt. Over de terugtrekking zullen binnen kort gesprekken beginnen met de Verenigde Staten en de ande re coalitiepartners in Irak. Be gin juni vroegen de VS Bulga rije nog 150 man in Irak te laten ter bescherming van het VN-kantoor. Aan dat verzoek wordt geen ge hoor gegeven. In mei ging het Bulgaarse parlement akkoord met het voorstel van het toenma lige kabinet de eigen eenheden geleidelijk terug te halen uit Irak. Konvooi Door een aanslag op het kon vooi van de Iraakse president Talabani zijn gisteren twee van zijn lijfwachten om het leven ge komen. Zeven anderen raakten gewond. Volgens de politie werd het konvooi 'doorzeefd met ko gels'. De president zat zelf niet in de wagens. GPD/ANP/AFP WASHINGTON - De ultracon servatieve Amerikaanse televi siedominee Pat Robertson heeft migszins bakzeil gehaald. Hij lood gisteren zijn excuses aan ïoor uitspraken dat Washington «li moordaanslag zou moeten plegen op de Venezolaanse presi- ieul Chavez. ANP/AFP Aanhangers van de Iraakse geestelijk leider Muqtada al Sadr bewaken zijn kantoor in de stad Diwaniyah, 180 kilometer ten zuiden van Bagdad. door Hans Heijt in Patrick Selbach KARLSRUHE - Het hoogste Duitse rechtscollege heeft giste- tra bepaald dat de vervroegde Duitse parlementsverkiezingen >p 18 september gewoon kun- :en doorgaan. U constitutioneel hof in Karls- mlie boog zich afgelopen weken «er de bezwaren van de afge- i<ardigden Hoffmann en Kchulz van de regeringspartijen en Groenen. Het duo stelde ®t bondskanselier Schroder misbruik maakte van de grond- Blom vervroegde verkiezingen mogelijk te maken. ÜSSABON - In delen van Portu- njn gisteren de bosbranden 'Pgelaaid. Dat gebeurde enkele i,eii nadat brandweerlieden het Uur onder controle hadden ge- Nen dankzij een koele wind. te dan tweehonderd brand- •oerlieden bestrijden de zeven tedhaarden. De nieuwe bran- zijn kleiner dan die welke afgelopen dagen in deze re- po's woedden. Du de branden te blussen of in teang te houden zijn duizend brandweerlieden en zeshonderd Uhtairen actief. De branden teen tot nu toe aan vijftien E®sen het leven, onder wie Dpn brandweerlieden. Het vuur teetigde meer dan honderd teen en legde zeker 180.000 teare bos in de as. ANP/AFP De regeringsleider stelde in het parlement de vertrouwenskwes tie met de bedoeling die te verlie zen. Hoewel hij over een meer derheid beschikt, kwam hij in derdaad stemmen tekort omdat een groot deel van zijn achter ban zich van stemming ont hield. Daarmee dwong hij een nieuwe stembusgang af. Omstreden Schroder besloot tot de ver vroegde stembusronde na de ver kiezingen in de deelstaat Noord-Rijnland-Westfalen, die voor zijn sociaal-democratische SPD desastreus verliepen. Schroder hoopt met nieuwe ver kiezingen meer steun voor zijn omstreden hervormingsplannen af te dwingen. .Van de acht rechters van het hof waren er gisteren zeven die vin den dat de grondwet niet in het geding is. Het oordeel is met in stemming begroet door zowel de coalitie als de oppositie. Die zijn ook al voluit bezig met de verkiezingscampagnes. De uit spraak van het hof is definitief. De voorzitter van de Duitse rege ringspartij SPD, Franz Müntefering, is gisterochtend uit het ziekenhuis ontslagen. Dat heeft een SPD-woordvoer- der laten weten. Müntefering was woensdag ingestort op een verkiezingsbijeenkomst. Tijdens een toespraak in Homburg in Saarland werd hij onwel en zak te hij ineen. De 65-jarige Müntefering was net aan het praten over de gevolgen van de vergrijzing in Duitsland. Vol gens zijn woordvoerder had Müntefering problemen met zijn bloedcirculatie. ANP/DPA (Advertentie) Genieten komt van Binnenuit van onze redactie buitenland TULKAREM - Israëlische mili tairen hebben woensdagavond vijf leden van de radicale Pales tijnse bewegingen Islamitische Jihad en de Al Aqsa Martelaren Brigades doodgeschoten. Het incident deed zich voor in het vluchtelingenkamp bij Tul- karem op de Westelijke Jordaan- oever, zo maakte het Israëlische leger gisteren bekend. De vijf slachtoffers waren bewapend. De slachtoffers vielen bij een po ging door een speciale Israëli sche eenheid hooggeplaatste le den van de organisaties te arres teren. De gedode Palestijnen werden gezocht in vei'band met de zelfmoordaanslag in Netanya van 12 juli. Daarbij kwamen vier Israëlische burgers om. De Palestijnse president Abbas veroordeelde gisteren het om brengen van de vijf Palestijnen. Hij stelde in een verklaring dat Israël met de actie in Tulkarem het vredesproces op de West oever vernietigt. Abbas liet weten dat Israël de gevolgen van de 'misdaad' moet dragen. Voor het eerst sinds cle terug trekking van de joodse kolonis ten uit de Gazastrook hebben militante Palestijnen vanuit dit gebied een raket afgevuurd op Israël. De Qassam-raket miste doel. De beschieting volgde op de dood van de vijf Palestijnen op de Westoever. Een orthodoxe jood is in Jeruza lem met een mes doodgestoken door een Palestijn. Bij de steek partij werd ook een andere man verwond. ANP/AFP/DPA KIGALI - Regeringsvertegenwoordigers uit de Democrati sche Republiek Congo, Rwanda en Oeganda hebben giste ren een gezamenlijk ultimatum gericht aan de Hutu-rebel len in het oosten van Congo. Die moeten voor uiterlijk eind september de wapens neerleggen of anders 'giganti sche' consequenties onder ogen zien. Na de volkenmoord in Rwanda in 1994 vluchtten duizen den Hutu's naar buurland Congo. Ze dragen nu bij aan de politieke instabiliteit in Congo waar de afgelopen jaren al zeker drie miljoen doden vielen door het politieke geweld Tot het ultimatum is besloten tijdens een bijeenkomst ii: de Rwandese hoofdstad Kigali. ANP/RTR KRAGUJEVAC - De Navo heeft in de Servische stad Kra- gujevac een installatie geopend om 1,3 miljoen landmij nen te vernietigen. De mijnen liggen nu opgeslagen op 57 verschillende locaties in het balkanland. De Navo heeft dat gisteren bekendgemaakt. Het bondge nootschap helpt meer landen om landmijnen, munitie er wapens op te ruimen. Canada en Oostenrijk leiden de op ruiming; Nederland en andere landen betalen mee. ANP DE BILT - Het gat in de ozonlaag boven het Zuidpoolge bied is groter dan normaal in deze tijd van het jaar. Sinds de jaren tachtig is het nog maar twee keer eerder gebeurc dat het ozongat deze omvang had. Dat zei klimaatonderzoeker P. Siegmund van het KNMI gisteren. Het gat meet volgens Siegmund momenteel ruin- tien miljoen vierkante kilometer, ongeveer zo groot als Eu ropa. Plet kan, als het zo doorgaat, nog ruim twee keer zc groot worden in de loop van september. De ozonlaag lijdt dit jaar veel schade door zonneschijn gecombineerd met lage temperaturen. ANP BRUSSEL - Europarlementslid Emine Bozkurt (PvdA! wil dat de Europese Unie snel actie onderneemt tegen de executie in Iran van twee jongens wegens homoseks. De executie vindt volgens enkele mensenrechtenorganisaties vandaag of morgen plaats. Het is de tweede executie binnen een maand. „Er lijkt eer patroon in te zitten", zei Bozkurt gisteren. Ze wil dat Irar alle executies opschort. Anders moet Europa sancties in stellen, vindt de PvdA'er, Zij neemt vanavond in Amster dam deel aan een wake van het COC bij het Homomonu ment. ANP LONDEN - Britten die zelfmoord willen plegen doen dal bij voorkeur op een maandag, zo hebben onderzoekers ontdekt. Dit heeft volgens hen niet zozeer met de zogehe- ten maandagochtend-blues te maken (geen zin hebber om na het weekeind weer aan het werk te gaan), maar is te wijten aan een algemeen gevoel van onbehagen orr 'met iets nieuws te moeten beginnen'. Het Britse Bureau voor de Statistiek verzamelde gege vens over 35.000 zelfmoorden die tussen 1993 en 2002 plaatsvonden. GPD/RTR naar beschuldigingen dat Koets- jma gedurende de tien jaar dal hij aan de macht was op grote schaal staatseigendom verduis terde. „Wij hebben 65 proceni van de gevallen bezien en onze voorlopige conclusie is dat twin tigduizend bedrijven onder hel bewind van Koetsjma zijn gesto len." foto RTR van onze redactie buitenland KIEV - De oud-president van Oekraïne, Leonid Koetsjma, en zijn handlangers hebben in de periode dat zij aan de macht wa ren twintigduizend staatsbedrij ven 'gestolen'. Het ging om ondernemingen die geprivatiseerd werden. Zij kwa men voor belachelijk lage prij zen in handen van de Koetsj ma-kliek. Soms gebeurde dat zonder verkoop maar door een 'reorganisatie'. Dit heeft het hoofd van het Staatseigendoms Fonds, V. Se- menioek, gezegd. Het fonds doet op verzoek van president Joesjtsjenko en pre mier Timosjenko onderzoek Staalbedrijf In juni kreeg de Staat via eer. rechterlijk bevel het eigendoms recht over de grootste en winst- gevendste staalonderneming ir Oekraïne terug. De onderne ming was vori'g jaar voor 60( miljoen euro verkocht aan de schoonzoon van Koetsjma. Hel bedxijf zou 2,5 miljard eurc waax-d zijn. GPD Ambon. De autoriteiten vermoe den dat dit incident samenhangl met de nog altijd sluimerendc- strijd tussen moslims en christe nen. Een bericht over een dode door de explosie werd later dooi de politie ingetrokken. ANP Orthodoxe joden wonen de begrafenis bij van de doodgestoken Shmucl Mett in Jeruzalem. foto Gil Cohen Magen/RTR U vindt ons aan de Schouwersweg 7 (ind. terr. Noordzak) Heinkenszand. 0113 561482 www.binnenuit.nl van onze redactie buitenland NAZRAN - De premier van de Zuid-Russische deelrepubliek Ingoesjetië is gisteren ex-nstig ge wond geraakt door een bomaan slag in de hoofdstad Nazran. Een van zijn lijfwachten kwam om het leven. De auto van pre mier Malsagov werd geti'offen tijdens een rit langs een markt in Nazran. De regeringsleider is met verwondingen aan zijn be nen opgenomen in een zieken huis. In Ingoesjetië, dat deel uit maakt van de instabiele Russi sche Noord-Kaukasus, vinden i'egelmatig gewelddadigheden plaats. De laatste grote aanval van rebellen uit Tsjetsjenië was ruim een jaar geleden, toen hon derden separatisten regeringsge bouwen aanvielen. Daarbij vie len 88 doden. ANP/RTR/AFP door Patrick Selbach BANDUNG - De Indonesische president Yudhoyono heeft een onderzoek gelast naar de ge dwongen sluiting van meer dan twintig christelijke kerken in Bandung op Java. De gebedshuizen zouden hun deuren hebben gesloten na van dalisme of intimidatie door le den van een x'adicale moslim groep. De verantwoordelijke zou het Islam Verdedigers Front zijn. Deze groep staat bekend om de soms gewelddadige acties tegen bijvoorbeeld nachtclubs of andere uitgaansgelegenheden die anti-islam zouden zijn. Vol gens The Jakai'ta Post gistei'en zijn de kei'ken op slot gegaan tussen september vorig jaar en augustus dit jaar. Indonesië is het grootste moslim land ter wereld. Verreweg de meeste moslims zijn evenwel ge matigd, maar het komt geregeld tot botsingen tussen christenen en moslims. Tussen 1999 en 2002 vielen er bijvoor-beeld dui zenden doden op de Molukken door gewelddadigheden tussen leden van beide geloofsgroepen. Gisteren vielen er zeker tien ge wonden op de Molukken door een explosie op een markt in (Advertentie) Onze showroom keu kens worden vervangen. Nu tijdelijk unieke en zeer aantrekkelijke aanbiedingen. Slabbekoorn Interieurbouw Livingstoneweg 50 Goes bulthaup

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5