In Oost-Afrika gedijt de terreur PZCp stim i Nederlandse militairen ronden trainingsmissie Iraakse leger af PZC Slachtoffer kan het best veel zelf doen Lafontaine leeft als God in Frankrijk J Door chaos geteisterd Somalië zeer vatbaar voor moslimextremisme 26 augustus 1956 vrijdag 26 augustus 2005 Drie verdachten van de recente aanslagen in Groot-Brittannië j waren afkomstig uit Afrika. De j Hoorn van Afrika, met name het onder geweld en anarchie ge bukt gaande Somalië, wordt voortdurend genoemd als voe dingsbodem voor terrorisme. De meest recente waarschuwing is afkomstig van de Amerikaanse generaal Douglas Lute, die voor spelt dat als Al Qaeda met meer uit de voeten kan in Irak, de Hoorn de nieuwe thuisbasis zal worden. door Frans van den Houdt In de nauwe steegjes op het Ke- niaanse eiland Lamu kan te genwoordig zomaar een Ameri kaanse patrouille opduiken. Ter wijl de inwoners, merendeels moslims, zich naar de moskee haasten voor het avondgebed, denderen militairen in gevechts uitrusting niet zelden met veel machtsvertoon door de straten. Om aan extremisten duidelijk te maken dat schuilen op dit rus tieke eiland in de Indische Oceaan geen zin heeft; de Ame- j rikanen weten hen te vinden. Ook op zee, waar de de VS regel- I matig hulp verlenen aan de Ke- niaanse marine bij het doorzoe- ken van schepen, in de jacht op drugs, wapens en militanten. De soldaten maken deel uit van een 1500 man sterke troepen macht, de Horn of Africa Combi ned Task Force, die de VS in de voormalige Franse kolonie Dji bouti hebben gestationeerd. De belangrijkse reden daarvoor ligt in het zuidwesten: Somalië, dat j al veertien jaar geen regering j kent en wordt gezien als een broeinest van terrorisme. Lamu I ligt op slechts 100 kilometer van de Somalische grens. ..De terreurnetwerken blijken slim in te spelen op het feit dat er in de Hoorn van Afrika zo veel vrije ruimte is, waar ze bij gebrek aan een centraal gezag makkelijk een voet aan de grond kunnen krijgen, om ver volgens te doen wat ze willen", aldus generaal Samuel Heiland, voormalig commandant van de Djibouti-missie. „Het is een koud kunstje voor hen zich hier te organiseren, het benodigde materieel te laten aanrukken en trainingskampen op te zetten." Zijn collega, generaal Douglas Lute, voorspelt dat Abu Musab al Zarqawi, die beschouwd wordt als de leider van Al Qae da in Irak, naar de Hoorn zal gaan als Irak eenmaal stabiel is. „Hij zal de weg van de minste weerstand kiezen en zijn bewe ging verplaatsen naar delen van Ethiopië. Soedan en Somalië." Deze regio wordt al sinds 1991 in verband gebracht met Al Qae da, toen Osama bin Laden zich in Soedan vestigde en er trai ningskampen opzette, alvorens naar Afghanistan te verhuizen. Sindsdien zijn talloze verban den aangetoond tussen aansla gen in Oost-Afrika en uit de re gio afkomstige extremisten. Zo woonde één van de verdachten van de bomaanslagen in 1998 op de Amerikaanse ambassades in Nairobi en Dar es Salaam (220 doden) op de Comoren, een ei landengroep voor de kust van Tanzania. En Somalië speelde een belangrijke rol bij aansla gen in Mombasa in 2002. Zelf moordenaars bliezen zich toen op in een hotel, waarbij dertien doden vielen. Enkele uren later werd op enke le kilometers afstand een raket afgevuurd, die een vliegtuig met Israëlische toeristen op een haar na miste. Volgens VN-terreur- deskundigen verbleven de da ders van laatstgenoemde aansla gen enige tijd in Somalië, waar ze waarschijnlijk ook hun wa pens en explosieven kochten. Onder de mensen en groeperin gen die handig inspelen op het machtsvacuüm in dat land be vinden zich radicale moslimpre dikers die de burgers voorhou den dat de islam het enige ant woord is op de vele problemen waarmee zij te kampen hebben. Ook propageren zij de invoering van de strenge islamitische wet geving, de sharia. In een samen leving die weinig te bieden heeft aan jongeren, die geweld daar om al snel als enige manier zien om te overleven, leidt dat ge Vijftienhonderd vrijwilligers van Slachtofferhulp Neder land staan ieder jaar bijna honderdduizend mensen bij met praktische, juridische en emotionele hulp. Gespeciali seerde hulpverleners zijn het niet. „Als iemand blind is ge raakt, is dat werk voor een let selschade-advocaat. door Itai Mol Ook de eigenaar van een gestolen fiets kan bij Slachtofferhulp Nederland te recht, maar daarvoor zal hij zelf naar een van de 13 regio kantoren moeten bellen. Slachtoffers van zwaardere misdrijven krijgen een tele foontje van een van de vrij willigers, als ze tenminste bij de politie hebben aangegeven daar prijs op te stellen. Een slachtoffer van een ge welddadige beroving krijgt in eerste instantie praktische hulp, bijvoorbeeld tips bij het blokkeren en opnieuw aanvra gen van bankpasjes. „Maar ze moeten zelf naar de instanties bellen", zegt Martijn Gerrit sen van Slachtofferhulp Ne derland. „Zoveel mogelijk zelf de problemen oplossen helpt bij het verwerken van het misdrijf. Slachtoffers mer ken zo dal ze zaken nog altijd in eigen hand hebben." Als blijkt dat een slachtoffer behoefte heeft aan meer hulp, wordt een afspraak gemaakt voor een gesprek. Behalve praktische hulp biedt het bu reau emotionele en juridische bijstand. Dat gebeurt meestal door vrijwilligers. Slachtoffer hulp heeft 1500 vrijwilligers, die begeleid worden door drie honderd betaalde medewer kers. De vrijwilligers van Slachtof ferhulp zijn geen juristen of psychologen, zegt Gerritsen. Ze krijgen een training, zodat ze hun cliënten kunnen advi seren over wat het betekent om aangifte te doen en hoe ze aanspraak kunnen maken op schadevergoeding Ook spreken de vrijwilligers over de emotionele nasleep van een misdrijf. Gerritsen: „Het is belangrijk dat slacht offers die last hebben van ang sten of slecht slapc-n begrij pen dat dat normale reacties zijn." Slachtoffer en vrijwilliger spreken elkaar een tot vijf keer. Als in die gesprekken blijkt dat de klachten van de slachtoffer niet afnemen, ver wijst Slachtofferhulp de men sen door naar professionele hulpverleners. Voor gespecia liseerd juridisch advies stuurt Slachtofferhulp door naar ge specialiseerde advocaten. Ger ritsen: „Als iemand blind is geraakt, dan is dat werk voor een letselschade-advocaat." Slachtofferhulp in Nederland is, eind jaren zeventig begon nen met projecten in Gronin gen, Amsterdam en Rotter dam. In 1984 is de landelijke organisatie opgericht, die sindsdien ieder jaar is ge groeid. In 2004 stonden de hulpverleners 96.958 slachtof fers bij. Ook het takenpakket is steeds groter geworden. Zo bege leidt Slachtofferhulp sinds 1989 ook slachtoffers van ver keersongevallen. Sinds 1995 verwijst de politie slachtof fers standaard door naar de organisatie. Spreekrecht De nieuwste taak die Slacht offerhulp erbij heeft gekre gen, is de begeleiding van slachtoffers die gebruik wil len maken van hun spreek recht in de rechtszaak tegen de verdachte. Gerritsen: „We wijzen mensen die dat willen op de voordelen, maar ook op consequenties. Er kan bijvoor beeld een journalist in de zaal zitten, die vrij is het verhaal in de krant te zetten. Ook hel pen we mensen met het op schrift stellen van het ver haal. Als het ze in de rechts zaal te veel wordt, gaat dat stuk in ieder geval mee in het dossier." De mensen die zich tot Slacht offerhulp wenden, zijn over het algemeen goed te spreken over de hulpverlening, zegt Gerritsen. „We worden beter gewaardeerd dan andere in stanties waar slachtoffers mee te maken krijgen, zoals politie en justitie. Maar dat is ook niet zo verwonderlijk, die hebben ook nog andere belan gen. Wij zijn er alleen maar voor het slachtoffer." GPD makkelijk tot fanatisme en ter reur. Westerse diplomaten die zich met Somalië bezighouden schat ten dat er inmiddels tientallen moslimterroristen actief zijn. „De grootste bedreiging voor de nieuwe regering", benadrukt een afgezant. Terroristen zijn immers niet gebaat bij een cen traal bestuur, dat orde en gezag nastreeft inplaats van anarchie. Dus doen zij er alles aan om met geweld de komst van de nieuwe regering tegen te houden. En buitenlandse troepen die het in hun hoofd halen naar Somalië te komen om voor stabiliteit te zorgen, kunnen op een jihad (heilige oorlog) rekenen, zo drei gen islamitische groeperingen. Te gevaarlijk Gevolg is dat de vorig jaar reeds gekozen president en premier nog altijd in buurland Kenia ver blijven, omdat ze Somalië te ge vaarlijk vinden. In een rapport van de International Crisis Group (ICG), een internationale denktank, werden aan Al Qaeda gelieerde groepen ervan beschul digd een hele reeks aanslagen te hebben uitgevoerd op bondgeno ten van de gekozen president, Abduulahi Yusuf. Diezelfde ICG beschuldigt on der meer de VS ervan vermeen de terroristen in Somalië tegen betaling te laten ontvoeren door lokale krijgsheren. „In de met vuilnis overspoelde straten van de verwoeste hoofdstad, zijn Al Qaeda-strijders, jihadi, Ethiopi sche veiligheidsagenten en door het Westen gesteunde anti-ter- reurdiensten verwikkeld in een duistere, complexe strijd die be staat uit intimidatie, ontvoering en moorden", aldus de ICG. Te gelijkertijd is duidelijk dat deze ondoorzichtige chaos noch de hierin florerende militanten bin nen de grenzen blijven. Ze kun nen zomaar in Londen opdui ken. En op Lamu. Werd de islam hier lange tijd vooral gekenmerkt door gematigdheid, de laatse tijd is een kentering zichtbaar. Meer en meer vrouwen dragen een burka en bars die alcohol verkopen worden aangevallen. „Veel jongeren zijn werkloos, hebben geen toekomst. Het kost krachten van buiten weinig moeite hen te beïnvloeden", meent een hotelmanager. De Navo heeft de training van het Iraakse leger op zich geno men. Kolonel Rob Sondag is net terug van zes maanden Bagdad, waar hij betrokken was bij de opleiding van officieren. „Het grootste verschil is toch de men taliteit; Iraakse militairen zijn niet gewend zelf beslissingen te door Jaco van Lambalqen Terwijl het aantal aanslagen in Irak nog dagelijks toe neemt, traint de Navo het Iraak se leger. „Af en toe werden trainingen stilgelegd of uitge steld, omdat de veiligheidst roepen moesten optreden. Je werkt toch in een land waar het in vier provincies erg onveilig Rob Sondag, kolonel bij de land macht, heeft in Irak onder de vlag van de Navo officieren op geleid. De Navo heeft een heel programma opgezet om het Iraakse leger tot een westerse krijgsmacht om te vormen. Vol gend jaar moeten er 260.000 man veiligheidstroepen (leger en politie) zijn getraind. Dat is geen eenvoudige klus, stelt Sondag. „Je werkt voortdu rend onder druk. Sinds februari is het aantal aanslagen gegroeid van 70 tot 86 per dag. Dat leidt tot interessante discussies. Bij voorbeeld over de behandeling van gevangenen. Wij leerden: in een rechtsstaat pak je mensen op, je zet ze vast, en het is aan de rechter om hen te veroorde len. De Irakezen wezen dan op de aanslagen: wat nou rechter? Die terroristen blazen onze ei gen bevolking op. Laat hen aan ons over en wij zijn er zo mee klaar." Verbazing Ook de berichten over mishande ling van Irakezen door 'Ameri kaanse militairen in de Abu Ghraib-gevangenis werden be sproken. „De Irakezen verbaas den zich dat er in de VS en Enge land zoveel over te doen was. Wij legden uit dat zo'n behande ling in een democratisch stelsel echt niet kan. En wezen erop dat voormalig dictator Saddam Hoessein óók voor de rechter moet verschijnen." Sondag stond aan hot hoofd van de veertien man tellende Neder- Kolonel Rob Sondag is net terug van zes maanden Bagdad: „Wij leerden: in een rechtsstaat pak je men sen op, je zet ze vast, en het is aan de rechter om hen te veroordelen. De Irakezen wezen dan op de aan slagen: wat nou rechter?" landse eenheid. In totaal zijn er voor de Navo nu 140 militaire in structeurs in Bagdad. Zij leiden vooral de hogere militairen op, en leren hen hoe een modern, westers leger werkt. De 'gewo ne' politieagenten en soldaten krijgen een opleiding van de multinationale troepenmacht in Irak, die geleid wordt door de Verenigde Staten en Groot-Brit tannië. „Ondanks de onveilige situatie staan de mensen nog steeds in de rij om agent of soldaat te wor den. Daar sta ik echt van te kij ken, want veel aanslagen van de opstandige groepen zijn tegen hen gericht", zegt Sondag be wonderend. Hij gaf instructie aan officieren op het operationeel hoofdkwar tier in Bagdad, dat alle Iraakse veiligheidstroepen en inlichtin gendiensten aanstuurt. Dat ging over planning en de wijze van rapporteren, tot het geven van computercursussen. „In het oude leger mochten soldaten geen contact hebben met het bui tenland, dus de meesten van hen konden nog geen computer aan zetten. Verreweg de meeste mili tairen op het operationeel hoofd kwartier hebben nog in het le ger van Saddam gediend, en dat merk je", legt Sondag uit. „Ze zijn eraan gewend dat beslissin gen op het hoogste niveau geno men worden. Ze durven zelf geen initiatieven te nemen, want dat kon gevaarlijk zijn. Wij leren hen zelf besluiten te nemen en die uit te leggen aan hun manschappen." „Hetzelfde geldt voor het door geven van informatie. Inlichtin gen deelden ze niet, iedereen hield alles voor zichzelf. Zo kun je het terrorisme in Irak niet be strijden. Wij vertellen hoe ze dat kunnen aanpakken. Maar uiteindelijk moeten ze het zelf doen." Uiteraard kun je in Irak geen trainingen in het luchtledige ge ven. „Alles staat of valt met de politieke ontwikkelingen. Het is onveilig in Bagdad. De Interna tionale Zone (het beveiligde ge- foto Sandra Peerenboom/GPD bied in de hoofdstad, red.) wordt voortdurend belaagd door zelfmoordterroristen. Je kunt een oplossing niet oefenen, je wordt meegezogen in de waan van de dag." Toekomst De Iraakse officieren kijken vooral naar de toekomst. „Zij willen niet over het verleden praten. Ze spiegelen zich aan de voormalige Oostbloklanden. Ze wilden van de Pool en Hongaar in mijn team weten hoe hun krijgsmacht erin geslaagd was het communisme van zich af te schudden", vertelt Sondag. „Op zich kan het leger omge vormd worden tot een westerse krijgsmacht. Misschien niet in het tempo dat de Navo wil, maar het kan", concludeert de kolonel. „Maai* kijk naar het voortdurende gepraat over een nieuwe grondwet, het geruzie tussen de verschillende bevol kingsgroepen. Als het mis gaat, en er komt een burgeroorlog, dan valt alles uit elkaar." GPD door Wierd Puk Ergernis, verontwaardi ging, ongeloof: partij vrienden van Oskar Lafon taine vrezen dat hun leider een 'Luxus-Linker' (salonso cialist) is. Tot schrik van de Oostduitse postcommunisten (PDS), die onlangs met Lafon taine de Linkspartei oprich ten, leeft hun aanvoerder als God in Frankrijk. Dit past niet bij een politicus, die zegt op te komen voor armen en verschoppelingen. Lafontaines luxe levensstijl bleek toen de voormalige SPD-leider deze week een pri- vé-vliegtuig eiste om hem van zijn vakantieoord Mallorca naar Duitsland te vliegen. Hij was door het schandaalblad Bild uitgenodigd om deel te nemen aan een lezersforum. Maar toen de boekhouder van Bild begreep dat een privéjet zo'n 17.000 euro kostte, zag de krant af van zijn diensten. De West-Duitser Lafontaine stapte uit de sociaal-democra tische SPD om met de Oost duitse PDS te gaan samenwer ken. Die ex-communisten zijn niet blij met de op per soonlijk genot gebaseerde nei gingen van hun politieke lei der. Zij manen Lafontaine tot 'bescheidenheid'. „Ik vind dat de geloofwaardigheid van een linkse politicus ook af hangt van de omgang met zijn privileges en van een ze kere gematigdheid", aldus PDS-europarlementariër André Brie. Het was Brie die Lafontaine als eerste een 'Luxus Linker' noemde. Hoe wel de geschrokken politicus die kritiek snel weer inslikte, was het debat geopend. In hoeverre mogen linkse politi ci er een kostbare, genotzuch tige levensstijl op na houden? Niet voor het eerst spitst die vraag zich toe op 'rode Oskar'. De bakkerszoon uit Saarlouis staat bekend als een luxebeest. Zijn in Zuid-Europese stijl opgetrok ken villa bij Oberlimberg wordt spottend het 'Pa|Pjj der Sociale Rechtvaardig, heid.' genoemd. Lafontaines residentie staat op een terrein van 20.000 vierkante nieter en heeft een wponoppen^ van 280 vierkante r „Werklozen kunnen Oskars villa de weg niet vin den zonder een toeristen, gids", hoonde een columnist. Lafontaine - die een pensioen geniet van 103.000 euro-laai zich er op voorstaan een ech te 'Lebemann', een lev nieter, te zijn. De natuurton- dige houdt van dure wijnen, en meent ook anderszins ove gn goede smaak te beschikken. Zo hekelde Lafontaine 10! Schroder, die van zeer eenvon- nl dige komaf is. wegens diens i> vermeende gebrek aan stijl Over Lafontaine doen hard nekkige geruchten de ronde ut dat hij zich laat betalen voor m zijn optredens in tv-talk- shows. Ook stond hij erop dat )r Bild zijn honorarium voorco- iei lumns doorbetaalde toen hij ai weer politiek actief werd a si niet meer voor het blad s schreef. Lafontaine kreeg we- gens dergelijke allures en zijn ioi aan arrogantie grenzende zeil- bewustzijn de bijnaam 'Napo leon van de Saar'. Weerzin Zijn partijgenoten begrijpen Bi dat Lafontaines omstreden ge- ij' drag de kiezers kan afs ken. Met name in de ex-DD3 ie bestaat weerzin tegen de pri vileges die voormalige cot- ie munistische leiders' zichzelf iï toeëigenden. De vroegere PDS-leidsterGs- ft bi Zimmer: „Van iedere polit- jj cus die voor de Linkspartais a de Bondsdag wil komen wacht ik een hoge mate j transparentie en bescheide a heid." Anderen relatives h Lafontaines voorkeuren „Een linkse politicus hod toch niet in een gescheurd* broek rond te rennen een éénkamerflatje te leven' zei Klaus Ernst, voorman de Linkspartei in Beieren GPD ONDERSCHEIDING - J. J. Vij verberg uit Noordgouwe is op zijn 75e verjaardag verrast met een koninklijke onder scheiding. Hij is benoemd tot Ridder in de orde van Oranje Nassau. Hij ontving deze on derscheiding voor zijn werk op gebied van de vogelarij: Vijver berg fotografeert en publiceert veel. BUSDIENST - De Zeeuwsch- Vlaamse Tramweg Maatschap pij (ZVTM) heeft een vergun ning aangevraagd voor een busdienst door de Braakman polder. De ZVTM wil dat het traject Biervliet-IJzendijke- Breskens onderdeel wordt \i de route Breskens-Terneuzec DUURDER - De prijzen suiker, margarine, vet. slao! en textiel zullen per 1 septea ber allen omhoog gaan ten g volge van afschaffing van omzetbelasting. Daarnaast bestaat er eengrb kans, zo meldt De Volksklas dat ook melk, fruit, eieren f aardappels er niet go op zullen worden wegens dive se oorzaken. Alleen de broodprijzen zuSe waarschijnlijk wel op hel hi dige niveau gehandhaafde den. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315669 E-mail lezersredacteur pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax-(0118)493009 E-mail. redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@( nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111 >454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-majl: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 19,95 n.v.t per kwartaal: 58,00 60.25 per jaar €222 50 t 226.50 Voor toezending per post geldleen toeslag. E-mail: lezersserviceE pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maandvoorfd einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag. 1,25 zaterdag 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgt>« overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en voigt de Regelen voor het Advertentiewe»"- Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend9"* Internet: www pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden oaaya Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegenerconcern W aan ons verstrekte gegevens hebben wi| opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt «w (abonnementenadministratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante dienst;'i ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig 9^*:; de derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden b:l - :e. Postbus 314460 AA Goes 8ehoorttot «ü- WeGeNeR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4