Meer geld voor vrijwilligers Banken willen spaarloon in één keer uitbetalen 2C Prins Pieter-Christiaan getrouwd met Anita van Eijk Honderd miljoen euro extra voor jeugdzorg ensen leven |m drie jaar nger door ensieve sport ilse brieven |1B in omloop Kabinet verdubbelt belastingvoordeel voor miljoen Nederlanders Brailleschrift gemoderniseerd Werkgevers voor inburgering Minimumloon Nederland in top Spotje tegen dierproeven mag toch Record bijverdiensten studenten me student in nu ook ilje kopen KLM heeft eerste A330-200 Hobbykip mag vrij rondlopen vrijdag 26 augustus 2005 [HAAG - Mannen die inten- sporten, zoals wielrennen ardlopen, leven tot 3,8 jaar r dan mannen die dat niet Vrouwen kunnen door in- tvc lichaamsbeweging 3,5 langer leven dan seksegeno- [ienauwelijks sporten. delt onderzoeker O. Franco ju in een proefschrift over en vaatziekten, waarmee 1 augustus hoopt te promo- iaan de Erasmus Universi- iRotterdam. Zelfs met ma- beweging, zoals wandelen, n, tuinieren of rustig zwem- wint een vrouw gemiddeld jaar en een man 1,4 jaar. en vaatziekten zijn de be- ijkste doodsoorzaak in de id. Ieder jaar overlijden wereldwijd ongeveer zeven- miljoen mensen aan. Preven- van groot belang, zegt Du- die verschillende preventie celen op een rijtje heeft Het voorschrijven van sterolverlagende medicij- ora hart- en vaatziekten te tomen, zou kunnen, maar duur, concludeert hij. In proefschrift staat dat meer rsteuning moet worden ge- aaan rokers die willen stop- GPD LN'DAM - De politie in Zaan- heeft gisteren meldingen ge in over brieven die zoge nd afkomstig zijn van het liaal Justitieel Incasso Bu- (CJ1B). ivalse brief staat dat de ont- jer een onlangs gekregen iterug kan krijgen als on seer het bankrekeningnum- en de handtekening worden rid. Volgens de politie kun- met deze gegevens bankre- ogen worden geplunderd, is nog niet duidelijk hoeveel sen een brief hebben ontvan- üe politie heeft tot nu toe (meldingen gehad, maar zij acht dat er nog wel een aan- olgen. De brief lijkt volgens woordvoerder 'bedrieglijk ANP door Peter Vogels DEN HAAG - De ruim één mil joen vrijwilligers in Nederland krijgen een belastingvoordeel van het kabinet. Voortaan mo gen zij tot 1500 euro belasting vrij aan onkostenvergoeding ont vangen. Dat is meer dan twee keer zoveel als de huidige belas tingvrije vergoeding van 735 eu- CDA-staatssecretaris Wijn (Fi nanciën) doet dit voorstel in zijn belastingplan voor 2006. Wijn hoopt dat de fiscale vrijstelling meer mensen zal stimuleren vrij williger te worden. „Nu krijgen de clubs de moge lijkheid om hun vrijwilligers wat beter te belonen, bijvoor beeld mensen die gratis lagere elftallen trainen. Zij kunnen straks een reëele kilometerver goeding geven", aldus een be trokkene. Uit onderzoek van het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) blijkt dat Nederland kampt met een groeiend tekort aan vrijwilli gers. Zo'n veertig procent van de ruim veertienhonderd onder vraagde clubs zegt te weinig mensen te hebben. Het pro bleem zou vooral spelen bij het Rode Kruis, Unicef en de Zonne bloem. Van sport- en recreatie verenigingen worstelt eenderde met een tekort aan onbetaalde krachten. Volgens het SCP wordt ook het welzijnswerk be dreigd door een tekort aan vrij willigers. Door de vergrijzing van de bevolking en de geringe re animo onder allochtonen om zich onbetaald in te zetten, wordt dit probleem volgens het SCP alleen maar nijpender. Vastgoedsector Wijn stelt ook voor de winstbe lasting (vpb) voor bedrijven ver der te verlagen van 30,5 naar 29,6 procent. In een later sta dium zou de winstbelasting nog meer verlaagd kunnen worden tot 26,9 procent, maar een be sluit is daar nog niet over geno men. De maatregel zou gefinan cierd worden via het schrappen van aftrekposten voor de vast goedsector. De bouwbedrijven en vastgoed beheerders hebben inmiddels in een brandbrief aan de Tweede Kamer protest aangetekend te gen de plannen van Wijn. De bouwwereld waarschuwt dat minder gebouwd zal worden, omdat de rendementen op de verhuur van kantoren, winkel centra, parkeergarages en derge lijke een stuk lager worden. GPD UTRECHT - Het Nederlandse en Vlaams brailleschrift is voor het eerst in twintig jaar gemoderniseerd. De beide landen hebben afspraken gemaakt over de schrijfwijze van nieuwe tekens zoals het apenstaartje en de euro. Het nieuwe brailleschrift wordt volgende week gepresenteerd en in gebruik genomen, kondigde de Federatie Slechtzien den en Blindenbelang gisteren aan. Net als het Nederland is braille een levende taal, legde be leidsmedewerker R. van Houten gisteren uit. Er beston den nog geen vaste regels voor het euroteken, het apen staartje, slash en underscore. ANP DEN HAAG - Zes grote bedrijven gaan zich de komende maanden inspannen voor hun werknemers die nog moe ten inburgeren. Het gaat zowel om nieuwkomers als oudkomers in Nederland die onder de inburgeringsplicht (gaan) vallen. Het doel van het proefproject is te bekijken hoe zij gesti muleerd kunnen worden het examen te halen en wat het bedrijf daarbij kan betekenen. Het gaat om CSU Total Ca re, Evean Zorg, bloemenveiling FloraHolland, Philips, ca teringbedrijf Sodexho en TPG Post. ANP LUXEMBURG - Nederland heeft na Luxemburg het hoogste minimumloon van de Europese Unie. Dat blijkt uit een overzicht dat het Europees bureau voor de statis tiek Eurostat gisteren heeft gepubliceerd. Het Nederlandse minimumloon was volgens Europese de finities 1265 euro per maand in januari 2005. Alleen Luxemburg betaalt meer: 1467 euro. Helemaal onderaan de lijst staat Letland (145 euro). Wie kijkt naar de koop kracht van het minimumloon, ziet dat Nederland een plaatsje zakt in de topdrie. ANP DEN HAAG - De Vereniging Proefdiervrij mag spotjes te gen dierproeven blijven uitzenden. De Reclame Code Commissie heeft in hoger beroep een eerder verbod vernie tigd. In november hervat Proef diervrij volgens een woord voerster op radio en televisie de spotjes waarin mensen op straat worden gevraagd om een chemisch goedje uit te proberen op hun huisdier. De faculteit diergeneeskunde van de universiteit in Utrecht vond de spotjes misleidend en kwetsend en stapte naar de commissie. De makers zouden niet zorgvuldig zijn geweest door niet te melden dat voor het gebruik van proefdieren strenge eisen gelden. ANP GRONINGEN - Negenduizend studenten of ex-studenten krijgen dit jaar een naheffing, omdat zij te veel hebben bijverdiend. Dat is meer dan ooit, meldde de Informatie Beheer Groep gisteren. Als een student dit jaar meer dan 10.000 euro bijverdient, moet hij onmiddellijk zijn studiefinanciering beëindigen en zijn ov-jaarkaart inleveren. De EBG, die samenwerkt met de Belastingdienst, zegt de normale procedure te vol gen en ontkent dat er sprake is van een actie. ANP SCHEDE - In navolging van toopappartement voor stu len waarbij de ouders finan- Iborg staan, is er nu ook een appartement voor de stu- Imet 'arme' ouders. Igcorporatie De Woon- its in Enschede biedt vanaf week studentenapparte- 'en aan waarbij de ouders fi- ieel niet garant hoeven te n, Het gaat om een nieuw plex met 25 appartementen el centrum van Enschede, aankoopprijs bedraagt Jeuro. idigden moeten wel vol de eigen inkomsten hebben ie vaste lasten te betalen, loonruimte telt 40 vierkan te en heeft een slaapka- i woonkamer met open keu en douche en toilet, dijk twee jaar na beëindi- van de studie moet het ap- ïment worden verkocht aan ineuwe student. ANP door Barenda Grutterink APELDOORN - Prins Pie ter-Christiaan van Oranje Nas sau, van Vollenhoven en Anita van Eijk zijn gisteren in Paleis Het Loo in Apeldoorn voor de wet getrouwd. Het huwelijk van de derde zoon van prinses Margriet werd in kleine kring voltrokken door burgemeester G. de Graaf van Apeldoorn. Morgen volgt de kei'kelijke inze gening in Noordwijk, door de Amsterdamse doopsgezinde pre dikant H. Leegte. Troonopvolger De prins heeft met zijn ja-woord het lidmaatschap van het Koninklijk Huis verloren, doordat hij geen toestemming heeft laten vragen aan de Eerste en Tweede Kamer. Volgens de prins zou dat toch alleen maar theoretisch zijn geweest. Voor hem is een lange reeks van troon- Dat was ontworpen door de uit ge hofauto van koning Olav van Willem-Alexander en prinses door Frouke Tamsma opvolgers, met op kop prins Wil- lem-Alexander en zijn beide dochters. De bruid droeg een pakje van zij de in de kleuren geel en groen. Singapore afkomstig, nu in Pa rijs werkende couturier, Andrew NG. Het paar kwam bij Het Loo aan in een Rolls Royce, een voormali- Noorwegen. Onder de aanwezigen waren de koningin, de premier en de bei de Kamervoorzitters. Van de familie ontbraken prins Maxima. Zij zijn met vakantie. Zij komen morgen wel naar de kerkelijke plechtigheid. Prins Friso en zijn vrouw Mabel ontbraken gisteren ook. ANP door Harry Linde DEN HAAG - De Nederlandse banken willen hun klanten vol gende week donderdag in één klap toegang bieden tot hun spaarloon. Klanten 'die dat niet willen, moeten dat later zelf weer terugdraaien. De banken willen niet dat klan ten zelf kunnen kiezen of zij hun spaarloon willen opnemen om zo een administratieve romp slomp te voorkomen. De maatre gel van de banken kan overi gens leiden tot een belastingna deel voor sommige spaarders. Het kabinet besloot eerder dit jaar om werknemers met een spaarloonregeling per 1 septem ber de mogelijkheid te bieden dat geld op te nemen. Daarmee hoopt de regering de consumen tenbestedingen aan te zwenge len. Over de vraag hoe dat vol gende week donderdag moet ge beuren, is nog geen duidelijk heid. Het ministerie van Financiën noemt dat 'klantonvriendelijk' omdat werknemers die de rege ling gewoon willen laten doorlo pen zelf actie moeten onderne men. Bovendien kan het vrij val lende geld ongewenst voor een - beperkt - belastingnadeel zor gen. Ongewenst De vakcentrale FNV noemt daar om deblokkeren tegen de zin van de werknemers 'ongewenst'. Al denkt woordvoerder Leegers- tee dat de schade voor de werk nemer 'hooguit 40 euro' zal be dragen. Hij gaat dan uit van ge trouwde of samenwonende werknemers die de maximale vrijstelling van 38.504 euro voor vermogensrendementheffing al hebben bereikt voordat het spaarloon vrijvalt. Het maxi maal opgebouwde spaarloon is ongeveer 3000 euro. Uitgaande van een rendement van 4 pro cent is de vermogensrendemen- belasting dan ongeveer 40 euro. Een woordvoerder van de Neder landse Vereniging van Banken zegt echter dat een vrije keus voor de spaarder door tijdsdruk onhaalbaar is. „Vrijwel ieder een met een baan heeft een spaarloonrekening. Dat levert dus veel extra werk op." Uit het slop In totaal spaarden ongeveer vier miljoen mensen zo'n 4,5 miljard euro bij elkaar op spaarloonre keningen. Een werknemer mag jaarlijks maximaal 613 euro spa ren (was ruim 800 euro). Door het vervroegd vrijgeven van het spaarloon hoopt de regering de koopkracht een flinke impuls te geven. De te lage consumentenbestedin gen zijn de belangrijkste reden waarom de economie maar niet uit het slop wil raken. GPD SCHIPHOL - Twee grondtechnici nemen een kijk je bij de zojuist op Schiphol gelande 'Dam-Am- sterdam', het eerste A330-200 vliegtuig van de KLM. Het vliegtuig werd eerder in Toulouse ge doopt. De KLM heeft tot nu toe bij Airbus zes A330-200's besteld die voornamelijk zullen wor den ingezet op vluchten naar Noord-Amerika, DEN HAAG - Het kabinet trekt in totaal 100 miljoen euro extra uit om de problemen in de jeugd zorg aan te pakken. Er komt 25 miljoen euro beschikbaar voor een elektronisch kinddossier. Twintig miljoen euro gaat naar allochtone jongeren en acht mil joen wordt uitgetrokken voor het ontlasten van overbezette ge zinsvoogden. Met veertig mil joen euro worden de wachtlijs ten voor pleeggezinnen en in richtingen aangepakt. De plannen worden vandaag in de ministerraad besproken. Nog eens 100 miljoen euro wordt be steed aan verdubbeling van het aantal brede scholen (scholen met opvang, bibliotheek en sportmogelijkheden). Het extra geld komt op het mo ment dat jeugdzorgkoepel MO-groep bekendmaakt dat de wachtlijsten in de jeugdzorg zorgwekkend lang zijn. Ruim vijfduizend hulpzoekende kinde ren wachten langer dan negen weken op zorg. Mede door de gruwelijke moord op de peuter Savanna, vorig jaar september, is de vraag naar jeugdhulp ge groeid. Het elektronisch kinddossier, waarin verschillende hulpinstan ties gegevens over een kind kun nen vinden en achterlaten, wordt in 2007 ingevoerd. Het is een belangrijk middel om gezins problemen vroegtijdig aan te pakken. Consultatiebureaus en basisscholen signaleren vaak al in een vroeg stadium dat kinde ren afglijden. Deze belangrijke informatie gaat nu verloren als het kind ouder wordt, maar met het centrale dossier wordt dat voorkomen. Van de 20 miljoen euro bestemd voor allochtonen gaat de helft naar de aanpak van criminele jongeren en de andere helft naar sport. Jeugdvoogden komen tijd te kort omdat zij te veel gezinnen onder hun hoede hebben. De voogden horen maximaal acht tien gezinnen te helpen, maar op het moment zijn dat er gemid deld 24. Met 8 miljoen euro kun nen extra voogden worden aan getrokken. Staatssecretaris Ross van Volks gezondheid liet gisteren ook we ten het mes te willen zetten in 'honderden kleine subsidies' in de jeugdzorg. „Een project moet bewezen effectief zijn, wil het voortaan voor subsidie in aan merking komen." Het wetenschappelijk instituut van het CDA lanceerde gisteren een eigen plan voor betere jeugd zorg. Het pleit voor een wethou der gezin en jeugd, die verant woordelijk is voor de jeugdzorg in zijn gemeente. GPD DEN HAAG - De ophokplicht voor commercieel pluimvee hoeft niet te worden uitgebreid naar hobby dieren. De recht bank in Den Haag verwierp gis teren bezwaren van een dieren arts tegen de vrijstelling voor fa zanten, dieren in dierentuinen en siervogels en ander pluimvee bij mensen in de achtertuin. Dierenarts R. Plantema uit Har- denberg spande een kort geding aan tegen minister Veermans op- hokbesluit, dat maandag van kracht werd. Die stelde de op hokplicht voor professionele be drijven in om te voorkomen dat via trekvogels pluimvee wordt besmet met de vogelgriep. Hob- bydieren hoeven niet naar bin nen tijdens de vogeltrek. ANP (Advertentie) Afrika en het Midden-Oosten. Op Schiphol zullen de laatste werkzaamheden aan en diverse trainin gen in het vliegtuig plaatsvinden. Vanaf 1 septem ber zal de 'Dam' worden ingezet op de dagelijkse retourdiensten tussen Amsterdam en Washington. De A330-200 zal bij de KLM gefaseerd de Boeing 767-300ER vervangen, foto Vincent Jannink/ANP het alfabet van Zeeland (Vlnr) Vader Van Eijk, Anita van Eijk, prins Pieter-Christiaan, koningin Beatrix, prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven staan vooraan voor Paleis het Loo in Apeldoorn. foto Lex van Lieshout/ANP wit- Dt\T IK eeLuKKie KA/oeLD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3