^isie nodig op duurzaam bouwen PZC PZC Fiets is medicijn voor Toon Deij F Schimmel bedreigt archief 13 ar neuzen piekert over opstellen regels voor milieuvriendelijke materialen róe\a9et ,ambikfeesten net mosselen Monstertocht voor goed doel GOESE RESTANTEN 3 daagse Feestelijk begin Gildefeesten Alcoholcontroles in kantines Mai aangehouden na messteek Poitie pakt vechtersbaas op veekenddiensten Boerenkoopdag agenda Duitse gewond irijdag 26 augustus 2005 urEupène Verstraeten KNEUZEN - De gemeente meuzen zit in de maag met onderwerp 'duurzaam bou- Dat is bouwen met oog jr mens en milieu. Het houdt dat heel zorgvuldig wordt rwogen welke bouwmateria- producten worden ge likt. Zeeuwse gemeenten hebben rover al een paar convenant- jesloten, maar in Temeuzen ft dat nooit geresulteerd in ictureel gemeentelijk beleid. Temeuzen is duurzaam bou- tot nu toe aan de markt rgelaten. Feitelijk, zo schrij- burgemeester en wethou- aan de gemeenteraad, komt er op neer dat er zo nu en i op initiatief van een ontwik aar of particulier projecten gerealiseerd die iets met irzaam bouwen te maken iben. ities college werpt nu de vraag wat de gemeente Temeuzen duurzaam bouwen wil. iks doen is een optie, alles an is ook een optie. Maar alles [ertussen ligt, is ook een op houden B en W de gemeen- ezorgklachten: 1800-0231231 p maandag t/m vrijdag ge torende de openingstijden; aterdagstot 12.00 uur REDACTIE ÏEUWS-VLAAIMDEREN (illem Alexanderlaan 45 tostbus 145 '530 AC TERNEUZEN 61:0115-645769 0115-645742 Email: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) WoutBareman Raymond de Frel van Stee Frits Bakker (sport) Saudeloo 16 Postbus 62 60 AB HULST I: (0114)372776 fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 <460 AA GOES lel: (0113)315500 fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET "ww.pzc.nl :-mail: web@pzc.nl teraad voor. Volgens het college is duurzaam bouwen een niet bij iedereen even populair onder werp. Maatregelen in het kader van duurzaam bouwen zijn min der milieubelastend en kunnen bijdragen aan een gezonder leef milieu. Anderzijds vinden bou wers en ontwikkelaars duur zaam bouwen vaak een belem mering. „Extra investeringen zijn nodig en er komen eenvou digweg weer regels bij. Derhal ve past dit niet echt in de dere guleringsactie die momenteel loopt", schetsen B en W het di lemma. „Ook vraagt het een extra inspanning voor de ambte lijke organisatie." Initiatief Welke richting het op moet, wil het college graag van de raad weten. Om de discussie op gang te brengen zijn vier mogelijkhe den op een rijtje gezet. Opties die overigens ook met elkaar ge combineerd kunnen worden. Een eerste mogelijkheid is het voortzetten van de huidige situa tie. Dus vanuit de gemeente geen extra aandacht schenken aan duurzaam bouwen. „Elk ini tiatief vanuit de markt is wel kom en mooi meegenomen." Een meer ambitieuze aanpak is afspraken maken met marktpar tijen, zoals ontwikkelaars en wo ningstichtingen, om de kwali teit van de leefomgeving en het milieu te bevorderen. Daarbij zou kunnen worden afgespro ken dat per woning een bepaald bedrag aan duurzaam bouwen wordt besteed. Een derde optie is het maken van afspraken met marktpartijen voor bepaalde projecten, zoals het bouwen van een duurzame wijk. Tenslotte is er de mogelijkheid om duurzaam bouwen gemeente- breed te regelen en maatregelen op te nemen in de gemeentelijke bouwverordening. Die maatrege len gelden dan voor alles en ie dereen, voor nieuwbouw en ver bouwingen. Wat de keuze ook wordt, volgens B en W blijft een belangrijk aandachtspunt tel kens de organisatie, capaciteit en kwaliteit van het ambtelijk apparaat. „Deze zal op het be sluit afgestemd dienen te wor den." De discussie over duurzaam bou wen wordt woensdag 31 augus tus gevoerd in de raadscommis sie Omgeving. Die vergadert dan om 19.30 uur in het Temeu- zense stadhuis. mm (B) - De wijk Bos- rp in het Belgische grensdorp tkene viert vanaf vandaag tot met zondag Lambikfeesten. lavond begint om 19.00 uur iDiddl-fuif voor de kinderen, wassenen kunnen kaarten, libollen en schieten op de lig- ide wip. Morgen worden van- 18.00 uur Bosdorpse mosse- met brood of frites geser- rd, waarna om 21.00 uur een st begint. Zondag worden de Kselen vanaf 11.30 uur ge- okt. Om 13.00 uur is er een dmelmarkt voor kinderen. Te- i demonstreren ambachtslie- nhun vakmanschap, idercircus Reinardi uit Hulst zorgt om 15.00 uur een optre- ;en later zijn er weer mosse- Toon Deij, die zelf lijdt aan darmkanker, probeert 25.000 euro bij elkaar te fietsen voor de kankerbestrijding. door René van Stee AXEL - Wielerfanaat en zakenman Toon Deij (58) uit Koewacht begint za terdag aan een van de grootste avontu ren uit zijn leven. Samen met zeven wie- Ierkameraden begint hij aan een twee duizend kilometer lange fietstocht van Axel naar het Spaanse Moraira aan de Costa Blanca. Deij heeft in die bad plaats een vakantiewoning. De fietstocht dient het goede doel: de KWF kankerbestrijding. Deij heeft zelf darmkanker met uitzaaiingen naar de lever. De prognoses zijn niet goed, maar daar wil hij niet aan toegeven. Zijn gro te voorbeeld is wielerkampioen Lance Armstrong, die de ziekte overleefde. Een strijdbare Deij: „Ik ben een gebo ren optimist. De fiets is mijn redmiddel en mijn medicijn. Ik heb zelfs doorge- fietst toen ik een chemokuur onderging. Het belangrijkste is dat ik mij nu goed voel. Zelfs in de wetenschap dat ik na de fietstocht weer aan een kuur moet ge loven." Het idee om geld in te zamelen werd ge boren na deelname aan Ride for the Ro ses in het Vlaamse Bredene. Dit initia tief - inmiddels wereldwijd - is ooit op- gezet door Lance Armstrong. Het in schrijfgeld van de fietsers komt volle dig ten goede aan de kankerbestrijding. Het streefbedrag dat Deij via sponso ring van bedrijven en particulieren wil binnenhalen is 25.000 euro. En dat gaat volgens hem lukken. „Er is al een aar dig bedrag binnen, maar hoe meer hoe beter natuurlijk." Het gros van het geld gaat naar darmon- derzoek van de KWF kankerbestrij ding. De overhandiging van de cheque is op 1 oktober. Ook de zuiderburen worden niet vergeten. „Een deel gaat naar de kankerbestrij ding in Vlaanderen. Ook de afdeling van het ziekenhuis in Sint-Niklaas, waar ik word behandeld, krijgt een be drag. Daarvoor worden onder andere televisies gekocht." De voorbereiding op de tocht, die bijna vanzelfsprekend de warme steun van Lance Armstrong geniet, verliep nage noeg vlekkeloos. Al snel kwamen de toe zeggingen van de zeven vrienden en ken nissen om mee te rijden. Die betalen zelf hun reis en verblijfkosten. Afhanke lijk van hun fysieke toestand staat het nog niet helemaal vast of alle coureurs tot het einde meefietsen. „We hebben een begeleidingsteam met een chauffeur, een mecaniciën en een masseuse. Voor de rest is ook alles gere geld en door sponsors betaald. We heb ben een bus waarin we van de week nog een kluis hebben gebouwd, een reserve- fiets, wielen, banden, gereedschap, kle ding, vloeibare voeding, noem het alle maal maar op." Sleutelbeen Ondanks alle voorspoed kwam er toch een kink in de kabel. René Meertens, een van de deelnemers, moest te elfder ure afhaken na een val met zijn fiets waarbij hij zijn twaalde ruggenwervel brak. In allerijl werd een vervanger ge vonden in de persoon van Temeuzenaar Mark Wieland. Ook Deij bleef leed niet bespaard. Hij brak in juni zijn sleutelbeen. In juli volg de een operatie. „Ik heb dus enorm foto Wim Kooyman hard moeten trainen om weer in condi tie te komen." De coureurs rijden twaalf etappes over binnenwegen. Plaatsen die worden aan gedaan zijn onder meer Clamecy, Mil- lou en Saint-Flour. Voor Franse en Spaanse begrippen is het parkoers rede lijk vlak. Toch zitten er kuitenbijters tussen. Vooral in het Franse Centraal Massief wordt het afzien. Niet toevallig is op 4 september in Llo- ret de Mar een rustdag ingelast. Want dan is in deze badplaats een tijdrit van de Ronde van Spanje. De aankomst in Moraira is op 8 september. In het bijzijn van de Zeeuwse wielercoryfeeën Jan Raas en Cees Priem schiet wethouder A. van Waes de renners morgen om 9.00 uur weg vanaf het Szydlowskiplein in Axel. Er is ook een ballon wedstrijd ten bate van de kan kerbestrijding. De ballonnen zijn vanaf 12.00 uur te koop aan een kraam in de Weststraat. Om 14.00 uur worden ze op de Markt losgelaten. De belevenissen van de coureurs zijn da gelijks te volgen op www.axel-morai- ra.nl. Op de website is ook alle andere informatie over de fietstocht te vinden. De PZC zal aan het eind van de tocht verslag doen. Advertentie 25 - 26 - 27 augustus door de hele goese binnenstad BLIISKIL - De opening van de vierdaagse Gildefeesten in luiskil moest gisteravond vanwege een hoosbui een eve worden uitgesteld, maar uiteindelijk knalden de chaipagneflessen (gevuld met confetti) en gingen vele babnnen de lucht in. Op het inmiddels zompige grasveld voc de grote feesttent verrichtten stichtingsvoorzitter T. Baiiaansen, burgemeester J. Lonink, M. Dallinga van de •Sliskilse ondernemersvereniging, M. Vanhijfte namens hocdsponsor Yara en het jubilerende stichtingslid P. de Ke eerst nog de openingshandeling. Ze legden een grote prnel in elkaar, refererend aan het 25-jarig jubileum. Na- daMuziekvereniging Sluiskil een vrolijke noot had ge- blaen, konden de kinderen eindelijk hun ballon loslaten. JDejubileumfeesten gingen vervolgens binnen echt van stat met een concert van MV Sluiskil, gevolgd door een Sliskilse Avond vol regionale muziektalenten onder wie 3?at Two, Cor Harte, Piet van Puyvelde en de Temeuzen- sedalectband de Lamaketta's. Vandaag, zaterdag en zon- da staan er nog tal van activiteiten op het programma zo- alieen avond Hollands Swingen met Albert West en Su gg Lee Hooper (vanavond); een zeskamp, het vierde open Kaaalzone Darttoernooi en een optreden van Henk Wijn- tgard(zaterdag). Zondag is er nog een oecumenische diist, rommelmarkt en wordt de 25e verjaardag afgeslo- ite met De Havenzangers. OES - De korpsen in de zes zuidelijke politieregio's, waronder Zeeland, houden zondag 25 september 's mid- dgs en in het begin van de avond een gezamenlijke alco- blcontrole bij sportkantines. Hoewel het hele jaar door caangekondigde controles worden gehouden, wijst de po- lie jaarlijks aan het begin van het sportseizoen de spor- trs, supporters, maar ook besturen van sportverenigin- Lgn en kantines op de gevaren van alcoholgebruik in het \rkeer. De politie heeft de indruk dat de normen van al- oholgebruik na sporttrainingen en wedstrijden niet al te :juw worden genomen. ERNEUZEN - Een 24-jarige Temeuzenaar is gister- vond in zijn woning aangehouden op verdenking van po- ing tot doodslag cq. zware mishandeling. De man wordt rvan verdacht een 17-jarige plaatsgenoot met een schaar n zijn gezicht te hebben gestoken. De oorzaak van het oorval ligt in de relationele sfeer. De man zit nog vast. Iet slachtoffer heeft verwondingen opgelopen aan zijn 'oorhoofd en neus. HULST - Naar aanleiding van diverse vechtpartijen in iet centrum van Hulst is gisterochtend een 22-jarige man rit Hulst in zijn huis aangehouden. De man is overge- oracht naar het huis van bewaring in Middelburg, waar hij volgens de politie mogelijk nog enige tijd zal verblij ven. De Hulstenaar zou in de nacht van 30 op 31 juli een 21-jarige plaatsgenoot verwond hebben tijdens een vecht partij. In de nacht van 12 op 13 augustus zou hij eveneens een vechtpartij hebben veroorzaakt waarbij gewonden zijn gevallen. Bij de vechtpartijen waren nog meer perso nen betrokken. Deze zijn al eerder aangehouden en weer in vrijheid gesteld. (Advertentie) Stichting Zeeuwse Boerenkoopdagen organiseert zaterdag 27 augustus voor het 6e jaar een op het evenemententerrein aan de Groeneweg Koudekerke (ruime parkeergelegenheid) door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Het archief van de gemeente Temeuzen wordt bedreigd door schimmels. Daar om moet de klimaatbeheersings- installatie worden aangepast. Er zijn te veel schommelingen in de temperatuur en de relatie ve luchtvochtigheid in de ar chiefbewaarplaats. Daardoor, zo schrijven burgemeester en wethouders aan de gemeente raad, is het risico op schimmels te groot. De verlichting zal worden aange past en er worden op de vloer waterdetectoren geplaatst. Van de gemeente Goes worden vijf tien verrijdbare archiefrolstel- lingen overgenomen. Dat geeft volgens het college een flinke ruimtewinst ten opzichte van ge wone archiefrekken. De werk zaamheden zijn gepland in sep tember, oktober en november. Om de werkzaamheden te kun nen uitvoeren moet de archiefbe waarplaats grotendeels worden leeggeruimd. Een aantal archie ven is al verplaatst naar de ar chiefbewaarplaats in Axel en een groot aantal strekkende me ters zal worden ondergebracht bij het waterschap. Ook intern wordt er archiefmateriaal op verschillende plaatsen opgesla gen. Tenslotte gaat nog zo'n 475 strekkende meter documenten naar een gespecialiseerd bedrijf voor archief opslag. De archieven zijn in die periode verminderd of niet toegankelijk. Belangstellenden kunnen wel in de vestiging Axel terecht en dos siers die bij het waterschap lig gen kunnen daar voor klanten worden opgehaald om ze in Ter- neuzen in te zien. Het archief dat extern wordt opgeslagen is niet toegankelijk. Het genealo gisch onderzoek komt niet in het gedrang omdat daarbij mi crofiches worden gebruikt. De aanpak van de archiefbe waarplaats kost 37.400 euro en B en W doen daarvoor een greep in de post onvoorzien. B en W de opdracht voor de werkzaam heden alvast gegeven; de raad moet de uitgave formeel nog goedkeuren. zaterdag 27 en jndag 28 augustus 2005 CNTRAAL ALARMNUMMER 112 Htsartsen Miien- en Oost- Zeeuws Vlaande- :retiTerneuzen, Hoek, Philippine, Sluis kil,as van Gent, Axel, Zaamslag, 'Kictterzande, Hulst, Koewacht, St. Jan- stei en Clinge), vr. 17.00-ma. 08.00 uut/oor dringende huisartsenzorg en hubezoeken: Huisartsenpost De Hon- te,2zoekadres Vlietstraat 12, Terneu- .zeraan ziekenhuis De Honte) tel 115-643000 (altijd eerst bellen). Wit Zeeuws-Vlaanderen (Oostburg, Aalenburg, Zuidzande, Biervliet, Hcdplaat, IJzendijke, Breskens, Groe- deichoondijke, Sluis en Cadzand), vrï17.30-ma. 08.00 uur: Voor dringen- .deuisartsenzorg en huisbezoeken. Huartsenpost Antoniusziekenhuis, Paoor van Genklaan 6 te Oostburg, te6115-643000 (altijd eerst bellen). Tndartsen Vtfct Zeeuws-Vlaanderen: Tdartsenpraktijk Sluis, Lange Wol- stat 9, tel. (0117) 420828 Spekuur: za en zo 12.00-12.30 uur; Ott Zeeuws-Vlaanderen: CD!. Thung, Dinkelstraat 10, Terneuzen, td0115) 630666. Spekuur: za en zo 12.00-12.30 uur; Aotheken Gneente Terneuzen: Dnstapotheek Terneuzen, Van Steen- bgenlaan 27, Terneuzen, tel. 0115 ®010. Voor spoedrecepten 24 uur be- rebaar. Hst: Apotheek Reynaert, Steenstraat 77»l. 0114-311156, zat. 10.00-17.00, ja. 13.00-17.00 uur. Voor spoedrecep- t«24 uur bereikbaar. Aitheek Hulst, Dubbele Poort 7, tel. 04-314255, zat. 10.00-17.00, zon. 130-17.00 uur. Voor spoedrecepten 24 u bereikbaar. Ook voor recepten van hsartsenpost Terneuzen/Hulst. Cstburg: Tbtheek Oostburg, Burchstraat 16, tel. .07-452170, zat. 10.00-12.30 en 100-16.30 uur, zon- en feestdagen cnst via deurtelefoon apotheek, feskens: totheek Breskens, Spuiplein 13a, tel 07-380222, zat. 8.30-12.30 en '00-17.00 uur. zon- en feestdagen ge- jten, dienst via deurtelefoon Apo- eek Oostburg. ierenartsen 'irneuzen, Axel, Zaamslag, Hulst i Hengstdijk: erenkliniek J. Kop, Bastionstraat 3, cel, tel. 0115-561488. Spreekuur, zat. .00-12.00 uur. zendijke: erenarts van de Vijver, tel. (0117) 11388 bgg. 0117-348424. Spreekuur it. 13.00 en zon. 12.00 uur in de die- nkliniek, ameuzen: P. de Vos en A. Burm, dierenkliniek ie Ottenhorst', Van Diemenstraat 83, tl. 0115-619628. Spreekuur zat. van 2.30-14.00 uur. liniek voor gezelschapsdieren 'De teenberghe'. Van Steenbergenlaan 7, erneuzen. Dierenarts P. de Vos. Zat. en an. uitsluitend behandeling van spoed- atiènten na telefonische afspraak, tel. 115-696425. reskens. Aardenburg, Oostburg n Sluis: ierenartsencentrum West, G.A.M. de ruijckere en E.G. van Bruinessen-Kap- anberg. Afspraken via telefoonnr. 117-454484. •ostburg: P. J. v. d. Vijver, Sirius 1, Oostburg, il. 0117-452103. as van Gent: O. M. David, Westdam 54, tel. 0115- 53800, spreekuur zat. 11.00-12.00 uur. - St. Jansteen e.o. A.E. de Bruyn, Brouwerijstraat 92, Ka- pellebrug, tel. 0114-312701. Spreekuur 11.00-12.00 uur. Dierenambulance Zeeuws-Vlaanderen, alarmnummer 0115- 442161. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Zeeuws-Vlaan deren, voor spoedgevallen dag en nacht bereikbaar: West-Zeeuws-Vlaanderen: Telefoon nummer 0117- 456500, Kanaalzone: Telefoonnummer 0115- 674500, Oost-Zeeuws-Vlaanderen: Telefoon nummer (0114) 383500. Stichting Provinciale Kraamzorg Zeeland, kraamcentrum Zeeuws-Vlaan deren, dag en nacht bereikbaar via tel. 0113-224022. Pastorale dienst Oost-Zeeuws-Vlaanderen: zon. 12 - ma. 24 uur. Bereikbaar via mobielnum mer 06 22398801 West-Zeeuws-Vlaanderen: 10.00-13.00 en 16.00-19.00 uur. Bereik baar via mobielnummer 06 20403610. Midden-Zeeuws-Vlaanderen: Bereik baar via mobiel nummer 06 53997850. STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, -13.30 uur; Kaarten, biljarten; De Halle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten; Trefpunt, 10.00 uur: Koersbal; 13.00 uur: Kaarten, biljarten; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO bingo; GROEDE - Slijkstraat, 10.00 uur: Boe kenmarkt; De Twee duiven, 21.00 uur: Kleinkunst theater van Adrie Oosterling; Beachclub Carrousel, 21.00 uur: Twee de editie Natural; HEIKANT - Café du Commerce, 20.00 uur: Kaarten; HENGSTDIJK - Horecacentrum De Vo gel, 20.00 uur Kaarten; HULST - De Lieve, 13.00 uur: Kaarten en biljarten; Grote Markt, 20.30 uur: Openlucht dis- OSSENISSE - Hof ter Nesse, 20.00 uur: Oefenavond country dance; RETRANCHEMENT Bezoekerscen trum 'tZwin, 21.30 uur: Nachtvlinder ex- SASVAN GENT - St.Albert, 13.00 uur, Vrij biljarten en spelmiddag; SINT - JANSTEEN - Café de Kroon, 14.00 uur: Kaarten; De Warande, 13.00 uur: Biljarten; SLUISKIL - Centrum, 14.00 uur: Gilde feesten met seniorenmiddag, kinderspe len en 's avonds Hollands swingen met optredens artiesten; TERNEUZEN - De Veste, 13.30 uur: Soos voor mindervaliden Ons Verzetje, biljarten en klaverjassen; Sporthal 't Zwaantje, 9.00 uur: Bowls. BIERVLIET - Een 21-jarige vrouw uit Illingen (D) is gister middag met een gekneusd been naar het ziekenhuis gebracht, na een ongeluk op de N61 bij Biervliet. De vrouw sloeg links af, maar werd juist ingehaald door een 28-jarigalandgenoot.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37