Actievere inzet N59 is noodzaak PZC Geen extra geld voor brandweer Thaise mosselen en palingkroketten PZC 110 kilometer lopen op Goeree 3 daagse 25 - 26 - 27 augustus Ondernemerskring stoort zich aan afwackende houding gemeente ,13 Steun voor goedkope woningen Planschade bouw wooncomplex Grevelingenschap duurder I weekenddiensten GOESE RESTANTEN Boerenkoopdag Snipperdag op Havendag Controle op alcoholgebruik in kantines Culinaire Boulevard Zierikzee pen repetities ilandenkoor Op de trampoline lij Delta Sport agenda a, de ïa'é';1 vrijdag 26 augustus 2005 BURGH-HAAMSTEDE - Het burgerinitiatief voor de bouw van betaalbare koopwoningen voor starters in Burgh-Haamstede heeft de steun van alle fracties in de ge meenteraad van Schouwen-Duiveland. Het initiatief, onder de naam 'bouwen in eigen beheer' (bieb), is ingediend door vier inwoners van het kustdorp. Ze willen in totaal veertig huizen bouwen, met name om jongeren tegemoet te komen en te voorkomen dat die doel groep bij gebrek aan goedkope huizen naar een andere plaats verhuist. De bouw gebeurt zonder winstoogmerk. Doorverkopen van de huizen kan alleen binnen de bieb-groep, luidt de opzet. Wil de eigenaar weg, dan krijgt hij gegarandeerd het aankoopbedrag terug, plus de helft van de waardestij ging. Die constructie stelt de groep in staat later ook in andere plaatsen meer van 'biebwoningen' te bouwen. Volgens één van de initiatiefnemers, T. Grefkens, is de animo groot. Het burgerinitiatief wordt 26 oktober inhoudelijk door de raad besproken. RENESSE - De gemeente Schouwen-Duiveland hanteert verschillende maatstaven rond nieuwbouwprojecten, al dus T. Lindner-Van de Kasteele uit het Duitse Ingolstadt. Ze is eigenaresse van vakantiewoning Marijke aan de Oude Moolweg in Renesse. Toen ze een aantal jaar geleden een bouwaanvraag indien de voor een schuurtje, mocht dat alleen met instemming van omwonenden. „Nu staat daar plotseling een hele grote schuur", verwees Lindner gisteren als inspreker bij de gemeenteraad naar het nieuwe servicecomplex voor ouderen De Vronenburg, pal achter haar huisje. „Dat tast mijn privacy aan, maar ik ben als omwonende niet gevraagd of ik het goed vond." Lindner heeft een planschadeclaim van 15.000 euro inge diend, maar zag die nog niet gehonoreerd. Ook haar buurman is tot dusver niet schadeloos gesteld, in tegenstelling tot twee andere buren. Dat vraagt om opheldering, vindt de van oorsprong Schouwse. ZIERIKZEE - De vijf gemeenten in het Natuur- en Re creatieschap De Grevelingen, waaronder Schouwen-Dui veland, gaan meer betalen aan de gemeenschappelijke re- Dat is een rechtstreeks gevolg van het uittreden van de rijksoverheid uit het orgaan. De gemeentelijk bijdrage stijgt van 5 naar 12,5 procent. In de praktijk komt dat neer op een stijging van negendui zend naar zo'n twintigduizend euro per jaar. De gemeente raad van Schouwen-Duiveland ging gisteren akkoord met die gewijzigde opzet. De grootste schouder waarop in de nieuwe samenstelling wordt geleund, is de provincie Zuid-Holland, die nu 62,5 procent (was 25) van het jaarlijkse exploitatietekort voor haar rekening neemt. Het aandeel van de provincie Zeeland was 10 en wordt 25 procent. Het Rijk heeft een afkoopsom van bijna tien mil joen euro betaald. In combinatie met de nieuwe verdeelsleutel moet het Gre velingenschap zo naar verwachting de eerstkomende ne gentien jaar financieel toekomen. OOLGTENSPLAAT - Voor de zestiende keer wordt vandaag de Omloop van Goeree- Overflakkee gehouden. Het startschot van de wandelpresa- tietocht wordt gelost door bok ser Don Diego Poeder. De lopers moeten binnen vie rentwintig uur de 110 kilometer lange tocht volbrengen. Spe ciaal voor de omloop worden één keer per jaar natuurgebie den en slikken opgesteld. Langs de route staat een kleine tiendui zend man om de deelnemers aan te moedigen. De gesponsorde lopers zamelen dit jaar geld in voor de Nationa le Vereniging Zonnebloem. De ze club bouwt een vakantie schip voor mensen met een licha melijke handicap. Na het succes van vorig jaar wordt ook deze keer weer een kinderomloop gehouden waar ruim 350 basisschoolleerlingen aan meedoen. Op zaterdag 27 au gustus wordt om 12.00 uur het startschot gelost door Jeltje van Nieuwenhoven van Gedeputeer de Staten van de provincie Zuid-Holland. De tocht van vijf kilometer begint op de Galathe se Haven in Ooltgensplaat. Voor de oudere kinderen is een vijf tien kilometer lange tocht uitge zet die om 11.00 uur in Oude-Tonge start. De Grote Om loop gaat vanavond om 19.00 uur van start aan de Kaai in Ooltgensplaat. zaterdag 27 en zondag 28 augustus 2005 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Schouwen-Duiveland Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tij dens feestdagen) Tandartsen Schouwen-Duiveland Spreekuur 16.30 - 17.00 uur. tel. 06-53737162. Apotheken Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel. (0111)412906, geopend za. 09.00-12.30 uur en 16.30-17.30 uur. Zo. 12.00-12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging Allévo Schouwen-Duiveland tel. (0113) 249111. Dierenartsen Weekenddienstartsen Schouwen-Duive land voor spoedgevallen bereikbaar via telefoon 412180. Spoedgevallen spreek uur gezelschapsdieren zaterdag 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee. Dierenambulance Stichting Dierenvrienden Schouwen Duiveland, tel. (0111) 406111 (Advertentie) door de hele goese binnenstad Advertentie Stichting Zeeuwse Boerenkoopdagen organiseert zaterdag 27 augustus voor het 6e jaar een op het evenemententerrein aan de Groeneweg Koudekerke (ruime parkeergelegenheid) door Marcel Modde ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland wil geen extra geld meer uittrekken voor de Regionale Brandweer Zee land (RBZ). De raad verwierp gisteravond unaniem de begro ting voor 2006. Breekpunt is de afdracht voor een trainings kamp in Engeland. De RBZ vraagt de Zeeuwse ge meenten om een hogere bijdrage voor zijn taken. Voor Schou wen-Duiveland komt dat neer opeen verhoging van elf cent pe inwoner, 23.000 euro per jar, aldus een doorberekening va raadslid J. Schoneman (Art!). D verhoging is onder meer no- d* om brandweerheden naar en gespecialiseerd trainings- kmp in Engeland te kunnen stu- m. En dat gaat de gemeente rad van Schouwen-Duiveland et even te ver. Geen van de frac- 1es ziet daar de noodzaak van i, zo schaarden de partijen zich isteravond achter de kritiek an Schoneman. Wat bovendien meespeelt, is dat de gemeente zelf midden in een zware bezui nigingsoperatie zit. Dus wil de RBZ zonodig mensen naar Enge land sturen, dan moet de organi satie dat maar uit eigen zak be talen, aldus C. Boogerd (CDA). Hoewel ook WD-fractievoorzit- ter A. Verseput moeite had met dit cruciale onderdeel uit de RBZ-begroting voor 2006, wilde hij toch eerst zekerheid over het al dan niet verplichte karakter van de buitenlandse opleiding. Volgens wethouder A. Croné zijn er in West-Europa slechts twee landen die de specifieke trainingsfaciliteiten in huis heb ben: Zweden en Engeland, waar van de laatste beduidend goed koper is. Het gaat om een blus- technieken van een brand waar bij gevaarlijke stoffen in het spel zijn. Verplicht is de cursus echter niet, moest Croné toege ven. Die mededeling gaf voor de una nieme raad de doorslag om zijn goedkeuring aan de begroting van de RBZ te onthouden. ZIERIKZEE - Zanger Ronnie Snipperdag geeft morgen een op treden in café de Biet in Zierik zee. Tijdens havendag brengt Snip perdag zijn Nederlandstalige le vensliederen ten gehore, maar voor de gelegenheid worden er ook zeemansliederen in zijn act verwerkt. Het optreden begint om 16.00 en zal bij mooi weer buiten worden gegeven. GOES - De korpsen in de zes zuidelijke politieregio's, waaronder Zeeland, houden zondag 25 september 's mid dags en in het begin van de avond weer een gezamenlijke alcoholcontrole bij sportkanti nes. De politie vraagt jaarlijks bij het begin van het sportseizoen op deze manier extra aan dacht voor het bewust omgaan met alcoholgebruik tijdens en na sportevenementen. Zij heeft de indruk dat de normen van alcoholgebruik na sport- trainingen en -wedstrijden niet al te nauw worden geno men. Hoewel het hele jaar door on aangekondigde controles wor den gehouden, wil de politie aan het begin van het sportseizoen de sporters, supporters, maar ook de bestu ren van sportverenigingen en kantines wijzen op de gevaren van alcoholgebruik in het ver keer. Leerlingen van de Pontes Scholengroep uit Zierikzee strijden zetten hun bste beentje voor tijdens de mosselkookwedstrijd. door Andrea Bolle ZIERIKZEE - Secuur wordt de peterse lie gehakt, chorizoworst in plakjes ge sneden en knoflook gepeld. Terwijl de regen met bakken uit de hemel valt en de zeilen van de tenten klapperen, blij ven de leerlingen van de Pontes Scholen groep uit Zierikzee geconcentreerd be zig. Mosselen kun je op allerlei manie ren bereiden, maar het is aan de jury om te beslissen welke van de acht deel nemers aan de mosselkookwedstrijd dat het beste kan. Voor het eerst is er een extra avond aan de havendagen in Zierikzee toegevoegd. Dit om de Culinaire boulevard aan de Engelse kade wat meer te promoten. Tot zaterdagavond laat kan men er te recht om voor een klein bedrag een hap je en drankje te nuttigen. De mosselkookwedstrijd, die vorig jaar voor het eerst op 't Luitje werd gehou den, paste gisteren precies op de Culi naire Boulevard. „Het is een promotie van de school, van de mosselen en er is een goede samenwerking met de horeca die hier staat", aldus leraar Da Ker sten van de Pontes. Hij begeleit de acht jonge koks in spe die iedehun ei gen recept voor de wedstrijd hoben ge kozen. Jimmy Verdonk uit Ouierkerk schotelt de jury Thaise mossela voor. „Omdat het niet uit Nederlanckomt", is zijn argument. Hij gaat naarle vier de klas van het vmbo en heeft oor de studierichting consumptief hoica geko zen. Omdat goed leren koken a presen teren hoog in het vaandel staa is deel name aan een dergelijke wedsïjd inte ressant voor de jongeren, meet Ker sten. Thaise curry en cocosvetijn een paar ingrediënten waarmee Vrdonk de deskundige jury wil overtuige. Wan neer hij de mosselen uit een gote pan overschept in kleine pannetjekrijgt hij nog een aantal aanwijzingen an zijn leraar. „Leg een mossel op hé schotel tje ernaast en vergeet de juryaet te ver tellen wat je ze aanbiedt." Njt alleen de mossel wordt gepromoot op de Culi naire Boulevard, ook andere zeevruch ten komen ruimschoots aan bod. Door de regen zijn de kleine tentjes gauw ge vuld met gasten die zich te goed doen aan oesters, garnalenspiesjes, gebakken paling of palingkroketjes. Dat alles gaat gepaard met een glas wijn. Voor ge rechten met kreeft is het seizoen al voor bij, maar met paling staat kreeftenvis ser Jan van Westenbrugge uit Zierikzee ook graag op de markt. Hoewel gebak ken paling bekend en bemind is bij veel Zeeuwen is de kroket-variant dat een stuk minder. „Komt ook uit België", legt van Westenbrugge uit. „Een klant uit Antwerpen die altijd kreeft bij me kwam halen, liet me de palingkroket een keer proeven. Amai, amai, wat was dat lekker zeg", lacht hij. Omdat deze lekkernij bekend is in culinaire kringen in België, besloot de Zierikzeeënaar ze tijdens de havendagen onder de aan- foto Marijke Folkertsma dacht te brengen. En wat de spreek woordelijke boer niet kent gaat niet op voor de bezoeker van de Culinair boule vard, want de palingkroket wordt regel matig in het frituurvet gegooid. Wanneer de dertig kilo mosselen in de maag van de vijfkoppige jury is verdwe nen is het tijd voor de uitslag. Hoewel de leerlingen meer voor de gezelligheid dan voor het winnen meedoen, blijft het toch altijd spannend. Er werd gelet op onder meer de presentatie, werkwijze en de verhouding tussen de mosselen en de ingrediënten. Laatstgenoemde is erg belangrijk voor de smaak en Erwin-Fonteine uit Zierik zee bleek dat het beste onder de knie te hebben. Zijn Eureka-mosselen bevatten onder meer sambal, verse peper en Hol landse garnalen. „Bij hem was de smaak van de ingrediënten niet te over heersend en kwam de mossel helemaal tot zijn recht", aldus zijn trotse leraar. Fonteine mocht voor zijn prestatie een gouden mossel in ontvangst nemen. Het Thaise recept van Verdonk was een der de plaats waard en goed voor een zilve ren mossel. ^Marcel Modde PIKZEE - De Ondernemers- ::ic Schouwen-Duiveland OSD) verwijt de gemeente een lakse houding omtrent de loelpunten in de N59. Voorzit- jiA. Schouw vindt dat de loka- overheid het voortouw moet mnen in de lobby om verbete- jjg van de belangrijke toe- pgspoort tot het eiland. jnister Peijs van Verkeer en faterstaat laat een onderzoek pellen naar de knelpunten en mgelijke verdubbelling van de jbaan over Schouwen-Duive- nd en Goeree-Overflakkee. lat gebeurt in samenspraak iet de provincies Zeeland en iiid-Holland. Tot voor kort de minister niet onder de in- tuk van de roep uit het Zeeuw- Bij de opening eind juni van tweede brug bij Bruinisse, seam ze op haar eerdere stand- ant terug. lat de gemeente tot dusver wei enthousiast heeft gerea- i>erd op het aangekondigde on- irzoek, steekt de ondernemers- jring. Schouw realiseert zich binnen de raad verschil- ad wordt gedacht over de wen- jkheid van een eventuele ver- ig van de rijksweg. De jtici zijn beducht voor een EE - Het Christelijk ge- engd Eilandenkoor begint het ieuwe seizoen met twee open petities op maandag 29 augus- 5 september. twee zangavonden in de Kerk in Zierikzee zijn doeld m nieuwe leden aan te ikken. Sinds de oprichting in 198 brengt het interkerkelijk Inoreen breed repertoire ten ge- bre. Onder leiding van musicus eter Wildeman uit Tholen wor- k psalmen, gezangen, klassie- en vaderlandse liederen ge negen. De open repetitie begin- snom 19.45 uur. ÜERIKZEE - Gymnastiekvere- Delta Sport in Zierikzee legint maandag 29 augustus ït nieuwe lessen trampoline- pringen. agens en meisjes van acht tot srtien jaar kunnen zich aan leiden vóór de trampoline- roep. Ie trainingen zijn op maandag m 19.00 uur tot 20.30 uur en vrijdag van 18.00 uur tot 19.30 uur. tok de recreatiegym en demon- tatiegroep gaat volgende week Rervan start. lie lessen worden gegeven in gymzaal van Delta Sport in Mulockstraat. nteresseerden kunnen zich imelden op telefoonnummer 13046456. Bezorgklachten: D800-0231231 lp maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 1300 AB zierikzee Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 F-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 <460 AA goes Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 P-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl P-mail: web@pzc.nl grotere verkeersdrukte, waar Schouwen-Duiveland eerder last dan plezier van heeft. Vol gens de ondernemersvoorzitter gaat het echter veel meer om 'het kanaliseren' van de stroom auto's. „Die drukte is er nu ook. En als we naar de prognoses kijken, neemt dat alleen maar toe. Waar het om gaat is dat je de be langen van Schouwen-Duive land goed in het oog houdt. Op het moment dat we met z'n allen constateren dat het economisch moeilijker gaat op dit eiland, moet je het de mensen makkelij ker maken om binnen te komen, lijkt me." De OSD is voorstander van de aanleg van een extra rijbaan in beide richtingen vanaf het Helle gatsplein tot aan de afslag naar de Philipsdam. Daarmee zijn niet alleen Schouwen-Duive land en Goeree-Overflakkee ge holpen, aldus Schouw, maar wordt ook Tholen beter bereik baar. Hij vindt dat de gemeente het lobbywerk van OSD moet over nemen en ook de coördinatie in handen neemt van de verschil lende belangenhebben voor een al dan niet bredere N59. „In we zen hebben wij als burger dit ge meentebestuur toch ingehuurd om problemen op te lossen. Laat ze van die kant dan op z'n minst het wensenonderzoek ondersteu nen en een beetje enthousiaster reageren dat er eindelijk eens iets gebeurd. Mocht uit het on derzoek blijken dat er geen echt probleem is, dan weten we in ie der geval zeker waar we aan toe lijn." Bchouw wil het liefst ook dat ge- ijk wordt doorgepakt naar een tplossing voor de situatie bij •Jieuwerkerk en Zierikzee. Voor '.at laatste stuk moet het oude lan voor een rondweg weer te- oorschijn komen. „Zoals dat u gaat, is niet meer van deze jd. De Rijksweg gaat feitelijk wars tussen twee woonwijken (Malta en Noorderpolder) door. En dan staat er verderop nog een benzinestation op een onmo gelijke plaats. Het is wat ons be treft dus niet alleen een kwestie van betere doorstroming, maar in alles ook de veiligheid. Ook al leen al daarom mag je van een gemeente een actievere rol ver wachten." Verkeerswethouder W. Renden zegt in eerste instantie weinig te kunnen doen, omdat hij door een raadsmeerderheid gehouden is aan de bestaande capaciteit van de rijksweg. Bovendien ligt de door OSD gewenste verbre ding niet op Schouwen-Duive- lands grondgebied. Anderzijds trekt de wethouder zich de kritiek aan en realiseert hij zich dat er nu spijkers met koppen moeten worden gesla gen, 'wil er over tien jaar daad werkelijk iets aan die situatie ge beuren'. „Want zo lang duren dit soort zaken meestal en tegen die tijd is het ongetwijfeld weer drukker geworden. Ook omdat we op het punt staan in Zierik zee te beginnen met twee grote nieuwbouwplannen (Poortam bacht 11 en Noorderpolder)." Renden wil de N59, inclusief de plannen voor de rondweg weer bespreekbaar maken in het colle ge- j STREEKACTIVITEITEN BURGH-HAAMSTEDE - Manege Lisi- duna, 19.00 uur: Circus Renz Berlin; Gro te Kerk, 20.0 uur: Orgelconcert Jan van Westenbrugge; KERKWERVE - Galerie Bellas Artes, 20.30 uur: Stalconcert met Albert de Vos (gitaar) en Frans Friederich (trompet); ZIERIKZEE - Haven: Havendagen. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33