Raad N-Beveland erg eensgezind PZC PZC Religieus erfgoed wordt in Goes gedrukt Op de trampoline bij Delta Sport Zierikzee Organisatoren mosseldag balen van illegaal vuurwerk b 13 Borsele overweegt te korten op bibliobus Steun voor actie Betho om kwetsbare medewerkers binnenboord te houden isco voor jeugd !oese Polder Joncert in Goese llanhuistuin Beachtennis op strand Banjaard GOESE RESTANTEN 3 daagse Boerenkoopdag Inbraak in caravans Man verdacht van diefstal dakpan Werk Keersluisbrug duurt langer Politie pakt vechtersbaas op Terneuzense kapper in de prijzen agenda vrijdag 26 augustus 2005 l^rRob Paardekam 0NKENSZAND - De openba- bibliotheek Borsele kampt pel elk jaar met een tekort !D rond de 20.000 euro. Om r vanaf te komen, bezuinigt gemeente wellicht op de ibliobus. staat in een gemeentelijke sie over het bibliotheekwerk. De openbare bibliotheek Borse le gaat in 2007 op een in grote bi bliotheek voor de hele Ooster- schelderegio en de gemeente wil per se dat het structurele tekort vóór die fusie is weggewerkt. In 2003 ontving de Borselse bi bliotheek een gemeentelijke sub sidie van ruim vier ton. Het jaar werd afgesloten met een tekort van bijna 26.000 euro. Ook dit jaar slaat de balans waarschijn lijk negatief uit. Het jaar 2004 heeft de bibliotheek nog wel po sitief af weten te sluiten door zelf enkele maatregelen door te voeren. Zo is de aanschaf van boeken tij delijk gehalveerd, werden vaca tures niet meer ingevuld en wordt niet meer aan leesbevor dering op de basisscholen ge daan. Het tekort van dit jaar wil het college nog bijleggen, maar het wil wel maatregelen nemen om de bibliotheek met het oog op de toekomst weer financieel ge zond te maken. Bezuinigen op de bibliobus is daarbij een optie. De gemeente wil met het geld dat daarmee eventueel vrijkomt ook de lees bevordering weer oppakken, want ze is er helemaal niet blij mee dat de bibliotheek die in 2004 op eigen houtje heeft ge schrapt uit haar pakket van kerntaken. De bibliobus komt momenteel in alle Borsele kernen, behalve Heinkenszand en 's-Gravenpol- der, want die hebben een eigen vestiging. Hoe er bezuinigd kan worden op de bus is nog niet dui delijk. De gemeente stelt er wel belang aan te hechten dat hij in elk dorp blijft komen. jwMieke van der Jaqt USSENKERKE - Wat hing er glerenavond in de lucht? On- r, jazeker, maar ook nog wat iders. Iets dat het raadslid A. idshoorn, van Noord-Beve- jds Belang, iemand die van n hart nog nooit een moord- il heeft gemaakt, bijzonder ild stemde. nagenoeg elk agendapunt ntileerde Oudshoorn compli- jenten: aan het adres van de an tefracties, aan dat van de he- raad en natuurlijk ook van de meente Noord-Beveland, vol- as Oudshoorn de enige ge- eente waar burgers twee keer ide maand kunnen roepen wat op hun hart hebben en ook to van de weinige die de bijdra- >voor chronisch zieken meteen serlegt waar die hoort: bij de ensen. isschien niet verlegen, maar onwennig en lacherig, na- sa de gecomplimenteerden Ishoorns opmerkingen in ont- ingst. Met de ongezouten kri- :van de lokale fractievoorzet- kunnen ze doorgaans beter de voeten. Iho leverde een ongekende eens- adheid op. Een motie van de waarin de raad Betho-di- :ur Leenhouts steunt in zijn reven om kwetsbare werkne- is binnen het sociaal werkver- ad te houden, moest alleen de tun van de WD ontberen, de Putter stemde tegen omdat de financiële consequenties slkan overzien. leandere fracties hadden daar- JOES - De Stichting Buurt- rerk Goese Polder houdt mor- 31, zaterdag, een discoavond nor de jeugd tot twaalf jaar in kleine kantine van De Betho het industrieterrein Klein ïankrijk in Goes. Voor de mu- «kzorgt DJ Philip. JOES - Twee barbershopkoren angen zondag 4 september in Manhuistuin in Goes. The Eoose. City Singers en de Gag ing Ganders Gang treden op Sn 12.30 tot 13.30 uur." Het pluchtconcert is te bereiken loor het poortje naast Zuster- traat 11 of langs het hek in het huttershofgebied. Bezorgklachten: >-0231231 op maandag t/m vrij'dag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelandeiwtholeim Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) ligrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl over sowieso al geen illusies. „Die komen toch op het bordje van de gemeente en daar geeft Den Haag geen compensaties voor", was de opvatting. De meerderheid van de raad draagt liever wat extra bij aan de Betho, zodat de mensen aan het werk kunnen blijven dan hen uiteindelijk terug te zien bij de sociale dienst. Burgemeester C. van Liere werd aan het werk gestuurd-, naar aan leiding van de periodieke rap portage van wethouder C. Schip pers. Nog zo'n uiterst gedegen stukje werk, volgens Oudshoom, die Schippers nog niet zo lang gel den met een motie van wantrou wen bestookte. Heelmeesters De raad wil dat de burgemees ter als grootste baas van de openbare orde korte metten maakt met de overlast in de Voorstraat in Colijnsplaat. Er moet gecontroleerd worden of er onder de zestien alcohol wordt geschonken, wie er wat voor pilletjes in zijn zak heeft, of er wiet gedeald wordt en ver volgens moeten er sancties ko men: de tent drie maanden dicht, vandalen aan hun nekvel naar Halt of naar de politie en geen stinkende wonden meer maken met zachte heelmeesters. De raad vindt dat het te ver is gegaan en dat de overheid de tanden moet laten zien. In het aanstellen van een jeugdwerker ziet de Noord-Bevelandse poli tiek vooralsnog geen heil. Aart de Landmeter en Leanne van Klinken van Prografici, controleren de kwaliteit van een tëntoonstellingsbanier. door Mieke van der Jaqt GOES - Zachtjes piept de printer. En wat voor een printer. Eén-meter-zestig bij zeven meter kruipt eruit. Lianne van Klinken en Aart de Landmeter van Pro grafici houden het proces in de gaten. De enorme lap is één van de banieren voor de tentoonstelling Religieus Erf goed, die in de Grote Kerk in Goes wordt gehouden om de Monumentenda gen tijdens het jubileumjaar extra fees telijk te vieren. Vanaf 7 september han gen in de preekkerk de banieren, waar op impressies over het onderwerp door fotobureau Limit, historische foto's uit de verzameling van Hans Lindenbergh en krantenfoto's van Willem Mieras te zien zijn. De tentoonstelling is een aanvulling op de expositie van Lindenbergh en Mie ras die al de hele zomer in de wandel- kerk hangt. Ook daarvoor drukte Pro grafici de banieren. Het hele tentoonstellingsprogramma in de Grote Kerk sluit naadloos aan bij het thema van de Nationale Monumen tendagen, die dit jaar in het weekeinde van 10 en 11 september vallen. Religie is het onderwerp en ook provinciaal is daaraan hard gewerkt. Voorafgaand aan de opening van de Goese fototen toonstelling opent gedeputeerde H. van Waveren een symposium over histori sche kerken in Zeeland in de Goese Gro te Kerk met als motto Geloven in Monu menten. Waar de zomertentoonstelling in de wandelkerk uitsluitend over Goes gaat, bestrijkt die in de preekkerk ook de om geving waarin Goes zeshonderd jaar het centrale punt is geweest. Ook in de dorpen in andere Bevel andse gemeen ten staan monumenten die rechtstreeks met geloof te maken hebben. De oude foto's van Plans Lindenberg en de meer actuele van Willem Mieras tonen dat er meer geloven op het Zuid-Bevelandse kussen kunnen, en dat monumenten, kleine en grote, daar altijd bij horen. Op de keerzijde van de zes banieren heeft Limit fotografie uit Goes verschil lende historische thema's in beeld ge bracht, waarvan in de onmiddellijke omgeving van de kerk of ietsje verderop nog illustraties in natura te vinden zijn. Van de pestepidemieën bijvoorbeeld, die in de vijftiende en zestiende eeuw ook Goes teisterden. In de buitenmuur van de kerk zijn nog de groeven te zien die pestlijders achterlieten na het uit krabben van de stenen. In het vaste ge loof dat het kerkstenenstof tegen pest zou helpen, werden daar pillen van ge draaid. Een ander banier verwijst naar Jan van Oostende, wiens grafsteen in de kerk ge makkelijk te vinden is. Zijn woonst lag aan de overkant van de kerk: een klein kasteeltje, Torenvliet, aan de ontwikke ling waarvan Jan de belangrijkste bij drage leverde. Het restaurant Slot Ostende herinnert nog aan zijn persoon. Magdalena Ook naar de overkant, moet je voor Ma ria Magdalena. Aan haar zijn beide ker ken in de Goese binnenstad en een heel banier, gewijd. Boven de deuren aan de noordkant van de Grote Kerk plaatste de Goese kunstenaar Reynier de Muyn- ck een beeld van de vrouw, die in de Middeleeuwen tot patroonheilige werd gekozen. De rooms-katholieken, die bij de Reformatie hun kerk, hun beelden en alle altaren verloren, wijdden hun nieu we kerk in 1906 opnieuw aan de eerste vrouw die Jezus na zijn opstanding aan schouwde. Haar beeld, een van de weini ge uit de late Middeleeuwen dat gered is, staat in de Magdalenazaal van de rooms-katholieke kerk. Een stadszegel met Maria Magdalena, ook afgebeeld op het banier, ligt met nog veel meer in teressante spullen in het Historisch Mu seum De Bevelanden, aan de andere overkant van de kerk. foto Willem Mieras Met zo'n grote rol voor Maria Magdale na zouden we haast de Maagd Maria vergeten, maar Limit situeert haar op haar Bevelandse bedevaartplaats: het Mariaputje bij 's-Heer Arendskerke. He laas werd dat in de jaren zeventig ge dempt, maar een werkgroep probeert het terug te brengen. Die onderneming wordt spiritueel voorbereid in Centrum de Wilgenhut in Wolphaartsdijk. Een laatste banier brengt de bijna verge ten joodse gemeenschap van Goes in beeld. De synagoge, die stond waar nu Intertoys is, werd al snel gesloten. De kleine joodse begraafplaats, naast de al gemene- aan het Geldelozepad, is nog in gebruik en te bezoeken. De banieren zijn nog niet klaar. Het is een preciesiewerkje waarin Prografici gespecialiseerd is. Leanne van Klinken: „Wij doen veel kunst en fotografie: gro te afbeeldingen waarvan er maar één of in ieder geval weinig, moeten worden gemaakt. De banieren zijn bij uitstek geschikt voor tentoonstellingen in ker ken omdat die meestal wel de benodig de hoogte hebben. We maken ook nog grotere stukken. Dan besteden we het laswerk uit aan een zeilmakerij in de buurt." Prografici werkt veel voor musea en an dere culturele instellingen, maar ook voor particulieren. Van Klinken: ,,Dit soort opdrachten zijn het leukst. Hier mee laten we echt goed zien wat we kun nen." KAMPERLAND - Op het strand bij de Banjaard in Kamperland vindt morgen een beachtennis- toernooi plaats. Tennisvereniging Slagvast uit Kamperland organiseert de Open Beachtennis Kampioen schappen. Ze zet zes veldjes van zeven bij zeven meter uit en spant, netten. Deelnemers kun nen vanaf negen uur de hele dag mixed doubles spelen op het strand. Partijtjes duren een half uur. 's Middags worden er pou les gevormd en in sets gespeeld voor de beker. ZIERIKZEE - Gymnastiekvere niging Delta Sport in Zierikzee begint maandag 29 augustus met nieuwe lessen trampoline springen. Kinderen van 8 tot 14 jaar kunnen zich aanmelden. De trainingen zijn op maandag van 19.00 uur tot 20.30 uur en op vrijdag van 18.00 uur tot 19.30 uur. Ook de recreatiegym en demonstratiegroep begint vol gende week weer. Alle lessen worden gegeven in de gymzaal van Delta Sport in de Mulockstraat. Geïnteresseerden kunnen zich aanmelden op telefoonnummer 06-13046456. Advertentie Advertentie 25 - 26 - 27 augustus door de hele goese binnenstad Stichting Zeeuwse Boerenkoopdagen organiseert zaterdag 27 augustus voor het 6e jaar een op het evenemententerrein aan de Groeneweg Koudekerke (ruime parkeergelegenheid) KRUININGEN - Inbrekers hebben tussen zondagmiddag en woensdag toegeslagen in negen caravans aan de Polder weg in Kruiningen is ingebroken. Uit de caravans zijn voornamelijk drank en elektronica (televisies) weggeno men. Een schadebedrag is nog niet bekend, omdat nog niet alle benadeelden aangifte hebben gedaan. THOLEN - De politie heeft gisterochtend in alle vroegte een 50-jarige Tholenaar staande gehouden op verdenking van diefstal van een dakpan. De agenten zagen de eenza me wandelaar even na half drie op de Edisonweg in zijn woonplaats; hij droeg iets onder zijn jas dat de politie on der geen beding mocht zien. Uiteindelijk liet de man zien clat het ging om een zogenoemde sierdakpari, begroeid met wat plantjes. De Tholenaar verklaarde de dakpan te hebben gevonden; de politie wil weten of dat waar is. Een eventuele benadeelde bij wie een sierdakpan uit de tuin is gestolen, wordt verzocht aangifte te doen. VLISSINGEN - Het verkeer moet rekening houden met een langere stremming van de Keersluisbrug in Vlissin- gen. Afgelopen maandag is begonnen met onderhoud aan de brug, maar door het slechte weer duurt het werk lan ger. De bovenkant van de brug wordt met behulp van een hoogwerker geschilderd. Het werk vindt plaats tussen acht en twaalf uur 's avonds. Autoverkeer wordt omge leid via de Sloebrug, fietsers en voetgangers mogen wel gewoon over de Keersluisbrug. Het werk duurt tot volgen de week vrijdag. Het is mogelijk dat het nog verder wordt uitgesteld als het weer slecht blijft. HULST - Naar aanleiding van diverse vechtpartijen in het centrum van Hulst is gisterochtend een 22-jarige man uit Hulst in zijn huis aangehouden. De man is overge bracht naar het huis van bewaring in Middelburg, waar hij volgens de politie mogelijk nog enige tijd zal verblij ven. De Plulstenaar zou in de nacht van 30 op 31 juli een 21-jarige plaatsgenoot verwond hebben tijdens een vecht partij. In de nacht van 12 op 13 augustus zou hij eveneens een vechtpartij hebben veroorzaakt waarbij gewonden zijn gevallen. Bij de vechtpartijen waren nog meer perso nen betrokken. Deze zijn al eerder aangehouden en weer in vrijheid gesteld. TERNEUZEN - Kapsalon La Belle Frisée uit Terneuzen is winnaar geworden van de Haarlijncompetitie van de Gezamenlijke Nederlandse Kappers voor het ontwerpen van een nieuwe winterhaardracht voor vrouwen. Ruim tweehonderd kappers stuurden een ontwerp in voor de nieuwe haarlijn voor komende winter. Daaruit is het ont werp van Kontarinis Gerasimos en Riet Jansen van La Belle Frisée als beste uit de bus gekomen. De foto's van de winnende haarmode verschijnen op 8 september in het magazine van het televisieprogramma Looking Good. „Ik heb een klassieke haardracht ontworpen en niet te veel kleur gebruikt", licht Gerasimos toe. worden", zegt I. Sinke van de or ganisatie. „Maar opeens, terwijl ons vuurwerk bezig was, werd er vanuit de Burenpolder groot vuurwerk afgeschoten. Het was echt gevaarlijk, want de pijlen vlogen ons bijna om de oren." Sinke kan de actie niet waarde ren. Ze begrijpt dat mensen het jammer vinden dat het grote vuurwerk niet door kon gaan, maar deze actie helpt de organi satoren volgens haar niet als in de toekomst weer met de provin cie overlegd moet worden. Ook gemeenteraadslid A. Jumelet (CU) is niet te spreken over de actie. Hij heeft schriftelijke vra gen aan burgemeester en wet houders gesteld. Verder noemt hij het verbod door de provincie op het grote vuurwerk een rigi de maatregel. De CU vindt dat de traditie moet blijven bestaan. door Rob Paardekam YERSEKE - Tijdens de mossel dag van afgelopen zaterdag in Yerseke hebben onbekenden ille gaal vuurwerk afgestoken. De organisatie is daar niet blij mee. Het incident moet waarschijn lijk worden gezien als een pro testactie tegen het verbod van de provincie om een groot vuur werk te houden in de Julianaha- ven. Daarmee wordt de mossel dag traditioneel afgesloten, maar de provincie zag dat dit jaar niet zitten, omdat het laag water was en de foeragerende vogels er last van zouden heb ben. De provincie ging uiteinde lijk schoorvoetend akkoord met een kleiner vuurwerk op het Ha venplateau. „Dat is toch nog heel mooi ge- STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Gertrudiskerk, op de Grote Markt,13,00-16.00 uur: Be klimming Peperbus; Monumenten, Stadhuis, Synagoge, gevangenpoort en de Sint Gertrudiskerk, 13.00-16.30 ge opend ter bezichtiging; COC-café De Soos, 22.00 uur:Vrijdaga- vondcafé; COLIJNSPLAAT - Proefboerderij Rust- hoeve, 09.30-18.30 uur: Landelijke uien- dag; GOES - Leger des Heils, Leliestraat 24, 9.00-12.00 uur: Verkoop kleding en meu belen tbv maatschappelijke dienstverle ning; Grote Markt, Singelstraat en Zuster straat, 10.00 uur: Goese Landbouw Toondag; SGB museumterrein, 11.00 uur en 14.00 uur: Vertrek Stoomtrein; Het Snoocker centrum te Goes.13.30-16.30 uur: Biljart voor oude ren, buurtwerk Goese Polder; Wijkgebouw De Spinnen, 20.00 uur; Su per Bingo; VVV, 14.00 en 15.00 uur: Vertrekpunt stadswandeling oJ.v. gids; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; Werfdijk, 18.00 uur: Inschrijven vrije en educatieve wedstrijd voor de jeugd Hen gelsportvereniging de Pilk; HEINKENSZAND Gemeentewerk plaats Dorpsstraat, 18.00 uur: Inschrij ven start Friday Night Skate, skate- tocht door de polders; KAMPERLAND Jeugdsoos De Sik, 20.00 uur: Geopend voor de jeugd van 12 tot en met 20 jaar; KAPELLE - De Vroone, 13.30 uur: So ciëteit; KerkpleinA/Veststraat, 16.00-24.00 uur: Kermis; Muziektent, 22.00-22.30 uur: Frans Bau er Look-a-like Jurgen Jonkers; KRUININGEN - Zwembad Den Inkel, 09.00 uur Meer bewegen voor ouderen, 55 plus; 10.00 uur: Baby- en peuter- Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljart club senioren; LEWEDORP Roompotstraat, 19 00 uur; Dikkebandenrace; RILLAND - Vliedberg, 14.00 uur: Bingo voor 55-plus; THOLEN - Kermis; Braderie; WEMELDINGE - 't Waskot, 10.00-17.00 uur: Open voor publiek, tevens bezichti ging fuchsiatuin; De Wemel, 13.00 uur: Sociëteit; YERSEKE - Dreef en Kerkplein, 08 00-13..00 uur: Weekmarkt; Het Trefpunt, 13,00-17.00 uur: Biljarten; YERSEKE - Beatrixhaven, M.p.s. Adria- na, 13.30-15.00 uur: Rondvaart Ooster- schelde. (Advertentie) „,3.°°uU<9 x de '\a9eï t>aS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29