Transparant, maar wel tenzij Contacta beurskrant '05 k. PZC PZC Ondernemer ctie a)®®! Güogaowi V - i 'de Ondernemer' zorgt voor optimaal bereik. Verras een familielid of een vriend(in) met een cadeau abonnement op de PZC het alfabet van Zeeland 0900-07 vrijdag 26 augustus 2005 Lezersredacteur A. J. Snel is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, 1 Postbus 31, 4460 AA Goes. Telefonisch: 0113 - 315660. E-mail:Lezersredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uilen over actuele zaken is bereikbaar via internet: www.pzc.nl. Lezers blijven ons bestoken met correcties en dat verschaft de re dactie verdriet en blijdschap. Verdriet omdat we met onze fou ten worden geconfronteerd, blijdschap omdat de reacties wij zen op aandacht voor en betrok kenheid bij de krant. H. J. Schouwenaar uit Middel burg wijst de PZC terecht van wege de berichtgeving over de ontruiming van de Gazastrook. Daar stond: 'Ondanks inciden ten slaagden 50.000 Israëlische troepen erin' etc. Een militaire troep bestaat uit een aantal manschappen. Zou een troep worden gevormd door bij voorbeeld twintig manschap pen, dan zouden er al een mil joen militairen aanwezig zijn, zo doceert Schouwenaar. De redactionele mensschappen zijn gewaarschuwd. Verwachting Knorrig was een lezeres, die el ke morgen het weerbericht in de Provinciale Zeeuwse Courant leest en tot de slotsom komt dat de voorspellingen niet deugen. Zo werden vorige week zater dag tegen de avond flinke on weersbuien beloofd en die wa ren er 's morgens al. Dat kan. Het blijkt, met alle ei gentijdse middelen, niet altijd mogelijk in dit grillige kustge bied het weer nauwkeurig te voorspellen. Daarom spreken we van een weersverwachting. door A.J. Snel Hij is opvallend veel present in de media, de laatste dagen. Een moord in Middelburg betekent voor Jan van Mourick, woordvoerder van de poli tie Zeeland dat hij intensieve contacten onderhoudt met de kranten, radio en te levisie. Dat is werken op een terrein met voetangels en klemmen; vaak halen de media het een en ander uit de kast om meer aan de weet te komen dan de politie kwijt wil. Van Mourick (Rotterdam, 1949) heeft in tijden als deze niet alleen te maken met de buitenwacht; de leiding van het team dat het onderzoek uitvoert en de offi cier van justitie hebben direct bemoeie nis met cïe informatie die wel en die niet naar buiten gebracht wordt. „Ik ben me er natuurlijk van bewust dat de media zo snel mogelijk zoveel mogelijk feiten naar buiten willen brengen. Maar soms kun je nu eenmaal weinig prijsgeven. Hangen we van alles aan de grote klok en lossen we als gevolg daarvan een zaak niet op, dan worden wij vervol gens aan de schandpaal genageld door dezelfde journalisten die ons eerder heb ben gevraagd opening van zaken te ge ven. Daar heb je inderdaad een span ningsveld. Waar ik trouwens best mee kan leven. Dat leer je wel." Ooit was er in Ierland een lang lopende ontvoeringszaak. Dagelijks gaf de lei ding van de politie een persconferentie. Op een bepaald moment ving de zoveel ste sessie aan, waarbij de politiewoord voerder déze gedenkwaardige woorden sprak: „Ik heb maar één ding te zeggen. Dat is dat ik niets te zeggen heb en zelfs dat kan ik niet bevestigen" Zo'n verklaring mag voor de aanwezige journalisten weinig opbeurend zijn, er spreekt wel een hoge graad van perfec tie uit. Van Mourick komt daar nogal eens dicht bij in de buurt. „Wij weten niets van het motief van de dader. We tasten echt nog in het duister. Meer kan ik er niet over zeggen." Dat soort zinnetjes komt er dan uit. Geheimzinnigheid Van een gesloten opstelling door de poli tie is volgens Van Mourick geen sprake. „Volgend jaar oktober stop ik. Ik heb dan twaalf-en-een-half jaar voorlich ting gedaan wat later public relations en communicatie is gaan heten. Toen ik in 1968 bij de politie kwam, was het een Jan van Mourick: Liegen doe je in dit vak maar één keer. gesloten bolwerk, omgeven met een waas van geheimzinnigheid, dat is gron dig veranderd. We zijn heel transparant geworden met, achter de komma, het woordje 'tenzij'. Wij hebben onze eigen verantwoordelijkheid. Soms kun je maar weinig prijsgeven omdat je een verdachte in de kaart speelt door naar buiten te brengen wat je als politie weet. Als je bekend maakt waar je pre cies naar zoekt, kan dat tot gevolg heb ben dat bewijsmateriaal verdwijnt. Soms ben je genoodzaakt informatie vast te houden tot een onderzoek is afge rond. Overigens, ik weet zelf ook niet alles. Het recherchebijstandsteam maakt een leesordner waarin alle ver klaringen en weet ik nog wat zijn opge nomen. Die kijk ik niet in. Over wat ik niet weet, kan ik me ook niet verspre ken." Aan de relatie tussen de media en de po litiewoordvoerder moet constant wor den gewerkt, meent Van Mourick. „Je moet vertrouwen in elkaar hebben en daarvoor moet je elkaar leren kennen. Daar is dus tijd voor nodig. Ik heb in de loop van de tijd wisselende ervaringen met journalisten: heel positief, maar ook wel eens minder goed. Met de een kun je beter afspraken maken dan met de ander. Je.zoekt vanuit mijn positie naar een evenwicht in de nieuwsvoor ziening. Geef je helemaal niks aan een journalist, dan heb je een redelijke kans dat hij zelf gaat rechercheren, waarbij hij de politie lelijk voor de voeten kan lopen." Sturen Een enkele keer stuurt de communica tiefunctionaris van de politie de media. Van Mourick heeft wel een voorbeeld bij de hand. Toen een aantal jaren gele den uit het Zeeuws Museum, dat vroe ger open was, een Mondriaan werd ge- foto Ruben Oreel stolen, eiste een actiegroep de verant woordelijkheid op. De politie nam dat niet serieus en besteedde niet te veel aandacht aan de melding. Toen later een onderhandelaar contact zocht met de verzekering, richtte de pohtie het on derzoek alsnog op die actiegroep. Met veel bombarie. Dat genereerde dus veel media-aandacht. Degene die echt ach ter de diefstal zat, waande zich daar door redelijk veilig en kon ongestoord worden getraceerd. Van Mourick: „Ik heb ook toen niet gelogen. We gingen ook echt achter die groep aan. Ik lieg trouwens nooit. Dat doe je in dit werk namelijk maar één keer. De kans dat dingen worden gezien en tegenwoordig ook gefotografeerd is zo groot. Zoals Youp van 't Hek zei: 'In Madurodam kun je geen olifant verstoppen'. Dat wil len we ook niet. We werken met over- heidsheidsgeld en dus heeft iedereen er recht op te zien wat wij doen. Tenzij." Hij heeft het even warm gehad, Rinus Quist uit Dreischor. G« conde had hij er tevoren aan gedacht dat hem een koninklijke; derscheiding ten deel zou vallen. Dus was hij tijdens het conce waarmee vorige week zaterdag de vlasdag van Dreischor werd sloten uitermate verrast toen hij zijn hele familie vooraan in di kerk zag zitten. „Toen ging ik wel wat denken natuurlijk. Het even peentjes zweten. Ja natuurlijk was die onderscheiding vo mij geweldig nieuws. Als ik het tevoren had geweten, had ikm schien wel geweigerd, want ik blijf eigenlijk liefst op de achtei grond. Maar ik ben er nu wel heel erg blij mee." De mensen die ervan afwisten, konden uitstekend een geheim 1 ren. Rinus Quist, al 21 jaar actief voor de vlasdag, zeer bezig n het groenonderhoud in zijn dorp, onbezoldigd medewerker vat streek- en landbouwmuseum Goemanszorg en oud-lid van dei willige brandweer, had zijn kinderen en kleinkinderen plus aa hang wel zien rondlopen op de Ring, maar dat verbaasde hemi zo. Vlasdag is immers ook een familiereünie. In de kerk, waar een door Jaap Knuist gedirigeerd gelegenheid kest zo'n vierhonderd bezoekers tot geestdrift zou brengen, bef het hem te dagen. Waarbij het idee dat hij voor de vuist weg ee dankwoord zou moeten spreken ten overstaan van.honderdeni sen hem niet geheel onbewogen liet. „Ik dacht 'als dat maar ga, lukken'." Het ging lukken. Quist verwees naar de regenachtige ochtend? hoopte dat hij het zelf droog kon houden. Ook daarin slaagde! Hij had goed begrepen dat koningin Beatrix de verrassing nie: had verzonnen en bedankte de mensen die dat wél hadden geci Was het een wedstrijd spreken in het openbaar geweest dan ha met gemak gewonnen van loco-burgemeester A. Croné van Sc'a wen-Duiveland die ter inleiding van het opspelden van de vera len iets oplas dat kennelijk door een ander was opgeschreven;! en daar legde hij een klemtoon verkeerd. Zo verschafte de locoi talenten van Quist nog extra glans. Paus Naar het gevoel van Ad Lijmbach uit Lewedorp viel het bezoei Paus Benedictus XVI aan de Wereldjongerendagen in Keulen:; rangschikken onder goed nieuws. Lijmbach belde me omdat hij gelopen maandag in deze krant berichtgeving had gemist overj slotdag. Dat viel hem tegen. Hij had geen ongelijk. Het nieuwsi de paus was verdrongen door dat over de grote wateroverlast, hadden niettemin wat meer aandacht mogen geven aan de mac tatie van een miljoen jongeren en het bezoek van de paus die ie sen goedmoedig wordt aangeduid als de Duitse Herder. Maar Lijmbach was niet alleen maar teleurgesteld. Hij was ooi over het feit dat zoveel jongeren zich met spiritualiteit-willenb houden. „Op die Wereldjongerendagen werd zichtbaar gemaal het niet alleen maar allemaal materialisme is, maar dat ook aai dacht wordt gegeven aan andere waarden. Het was goed om te dat de jeugd niet overal tegenaan schopt, maar een positief bee wist neer te zetten. Het straalde wat uit." Lezersredacteur A. J. Snel ontvangt graag goed nieuws van lea Hoe hij bereikbaar is, staat in het colofon linksboven in de ruh Redactie Reactie. Citaat Voor wie te veel weet, is het moeilijk niet te liegen. Ludwig Wittgensteic A (in samenwerking met organisatie Inter-Expo) de Ondernemer scoort met de beurskrant een hoog bereik: ruim 250.000 lezers alle bezoekers van de beurs ontvangen bij de ingang een exemplaar extra verspreiding bij 2.000 bedrijven op Goeree-Overflakkee Presenteer uw bedrijf of organisatie aan al deze lezers, adverteer in de beurskrant. Informatie Jos van Dongen (0113) 31 55 48 (06) 53 86 10 19 e-mail info@deondememer.com Ontvanger cadeau-abonnement naam ontvanger voorletters) straat nummer postcode plaats telefoon |i v.m controle bezorging) ingangsdatum Gever cadeau-abonnement naam gever voorletter(s) m 1 v straat: nummer postcodeplaats telefoon: Ik geef hierbij toestemming eenmalig 9,95 van mijn mijn giro-/bankrekening te laten afschrijven (ik vul mijn rekeningnummer en handtekening in): giro /bènkrekening handtekening Uitgeverij PZC BV gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon van de PZC vindt u nadere informatie. 0-24 Voor maar 9,95 krijgt hij of zij vier weken lang de PZC iedere ochtend thuisbezorgd. Stuur de volledig ingevulde bon een week voor de gewenste ingangsdatum naar: PZC, t.a.v. afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) en u krijgt een feestelijke cadeaubon, om te overhandigen, tijdig toegestuurd. Bel voor meer informatie gratis: 0800 - 0231 231 of ga naar www.PZC.nl/abonneren 'De NSGK toont al 55 jaar wat kinderen met een handicap wél kunnen. Dat klinkt mij als muziek in de oren.' SOS TELEFONISCHE HUL 5 eunxent ALTIJD TIJD VOOR EEN P&1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 20