E u eknoei in zorg door leclaratiesysteem Kinderen terroriseren vaak gezin PZC 1 PZC Voetballer raakt zwaargewond door bliksem in Kloetinge Honderden nemen in stilte afscheid van Erdal Auto maandmenu 23,50 Vénten vaker dan nodig onder narcose gebracht ooral spijt an keuze de liefde verkoper lannenmode i. 21 Optimisme bij staalreus Corus Brokkenmaker vaak stoned Ajax en PSV in sterke poules Biochemisch effect van nepmedicijnen bewezen Waterpeil zakt gestaag lezen we zeeuws indaag fris stapelwolken. Maar wel droog, biige, aan zee vrij krachtige westenwind, rond 17 graden. ;e jaargang no. 201 jdag 26 augustus 2005 nummer 1,25 and café, mondo Vooraf een duo Dan een trio van de En laat u als van een heerlijke heerlijke vissoorten afsluiting garnalenkroket schol, zalm en verrassendoor met een kopje tongfilet in een het dessert van i kreeftensoep witte wijnsaus de chef rSylvia Marmelstein NHAAG - Het bekosti- iysteem dat begin dit is ingevoerd in alle Ne- landse ziekenhuizen tot chaos in de zorg. computersysteem her- veel behandelingen Medisch specialisten zich daarom genood- ktte knoeien met hun de- raties, omdat zij anders Is vergoed krijgen. endeclaren sinds begin dit bij zorgverzekeraars zoge- adeDBC's (Diagnose Behan- Qg Combinatie). Een DBC voor een complete behan- ag van een ziekte of kwaal. Iedere DBC - er zijn er acht- - hangt een prijskaart- omvat de 'DBC-kunst- ,e kosten die met het ver- jen van de knie zijn ge il van het eerste gesprek de arts tot het ontslag uit aekenhuis. leken is dat het nieuwe com- isysteem veel behandelin- niet herkent en dus niet ac- eert. Om toch hun geld te gen, vermelden specialisten kun declaraties behandelin- die zij helemaal niet hebben èvoerd. Zo komt het voor ze het verwijderen van een iHAAG - Nederlanders heb bel meeste spijt van hun uesin de liefde, blijkt uit on- ioek van Psychologie Maga- Liefst 30 procent van de on- maagde Nederlanders heeft Ivan zijn of haar partner- ondervraagde personen 'ben minder spijt van hun op- ingskeuze (23 procent) en de ïikkeling van hun carrière procent). Daarmee wijkt de drie af van de resultaten van vergelijkbaar Amerikaans ffioek. Amerikanen hebben ral spijt van carrièrekeuzes. Meste Nederlanders (86 pro- hebben spijt van keuzes zi] in hun leven hebben ge kt azegt 14 procent precies de- debeslissingen te nemen, als bun leven nog een keertje aten overdoen. inge termijn 'derde van de respondenten ilijks of wekelijks te rcn over verkeerde keuzes, is opvallend dat de onder den lange termijn voor at hebben van zaken die zij ;fn nagelaten, zoals bijvoor- het volgen van een oplei- l Popkorte termijn, de afgelo- twee weken, hebben zij Mpijt van zaken die zij heb- gedaan, zoals ruzies met here; GPD (Advertentie) b Bent u de die Bijleveld zoekt? Kijk morgen in de het alfabet van Zeeland en maak werk van fee of één van de vele jandere vacatures. moedervlek declareren als 'flap oorcorrectie'. Het gaat zo ver dat het systeem artsen en ziekenhuizen aanmoe digt om patiënten die meerdere ingrepen moeten ondergaan va ker dan nodig onder narcose te brengen. Doen zij dat niet, dan krijgen zij minder vergoed dan de gemaakte kosten. Voorbeeld: een knie en heup kun je welis waar in één operatie vervangen, maar in dat geval krijgen zieken huis en specialist alleen de kos ten voor de nieuwe heup óf de nieuwe knie vergoed, niet voor beide. Twee afzonderlijke opera ties leveren met het huidige sys teem meer op voor zowel specia list als ziekenhuis. Het ministerie van Volksgezond heid erkent dat er problemen zijn met het declaratiesysteem. „Woordvoerder P. Idenburg wijst erop dat het bekostigings- syteem een 'gigantische opera tie' is. Hoe lang het duurt voor dat het systeem wel goed werkt, durft hij niet te zeggen. Wel stelt hij dat het uiteindelijk een beter systeem wordt dan het oude. De Orde van Medisch Specialis ten krijgt veel klachten binnen van artsen, maar vindt stoppen met het DBC-syteem geen optie. „Wij moeten ermee verder, want het vorige systeem deugde ook niet." GPD door Koen de Vries KLOETINGE - Een speler van voetbalvereniging Kloe tinge is gisteravond tijdens de bekerwedstrijd tussen Kloe tinge 2 en Wolfaartsdijk 2 door de bliksem getroffen. Hij is gisteravond in kritieke toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Op het moment dat de scheidsrechter het duel tij dens een hevige onweersbui wilde staken vanwege het ge vaar voor de bliksem, werd de 20-jarige speler van het re serve-elftal van Kloetinge ge troffen. Hij werd op het veld gereanimeerd. Ook vijf andere spelers raak ten gewond. Zij werden gister avond in het ziekenhuis on derzocht, maar zij mochten daarna naar huis. Vorige week werd een vrouw uit het gehucht Noordstraat (bij Walsoorden) die haar hond tijdens een onweersbui uitliet getroffen door de blik sem. Zij overleefde het niet. Morgen in de PZC Op de Seisbinnenbrug in Middelburg, waar de vermoorde Erdal Asil werd gevonden, ontvouwen de deelnemers aan de stille tocht Turkse vlaggen. foto Lex de Meester door Maurits Sep MIDDELBURG - Enkele hon derden Middelburgers hebben gisteravond in stilte afscheid ge nomen van Erdal Asil. Zij lie pen vanaf de Dam naar de Seis binnenbrug, waar Asil (21) in de nacht van zondag op maandag is vermoord. Daar zijn bloemen gelegd en kaarsjes aangestoken. De Turkse gemeenschap in Mid delburg, die ongeveer 150 gezin nen telt, is sinds de moord in shock. Volgens Y. Coban zijn de emoties hoog opgelopen. Dat uit te zich in de opkomst bij de stil le tocht. Hij schatte dat tachtig procent van de Middelburgse Turken meeliep. Het totaal aan tal aanwezigen lag tussen de drie- en vierhonderd. De tocht was het initiatief van jongeren uit het jeugdhonk Dau- wendaele, waar Asil jarenlang kwam. Begeleidster C. Luitwie- ler sprak op de Seisbinnenbrug haar teleurstelling uit over het ontbreken van de burgemeester of een wethouder. Ook Coban, die voor het CDA in de gemeen teraad zit, vond het jammer dat geen enkel lid van het college van B en W aanwezig was om de familie en de Turkse gemeen schap als geheel te concoleren. De stille tocht verliep in alle op zichten geruisloos. Bij de shoar mazaak aan de Vlasmarkt waar Asil werkte en waar hij van daan kwam toen hij werd omge bracht, werd halt gehouden. „Er dal, we houden van je en we zul len je nooit vergeten", sprak een vriend van Asil. Op de Seisbinnenbrug las een imam een tekst uit de koran voor. De tekst was gekozen als waarschuwing richting de da der. Volgens Coban handelde de passage over de manier van le ven op aarde en dat iedereen uit eindelijk geconfronteerd zal worden met zijn daden, nu of in de hemel. „Wij willen allemaal dat de dader wordt gepakt", ver woordde Coban de gevoelens in de Turkse gemeenschap. Hij sprak in dat verband zijn ver trouwen uit in de politie. Erdal Asil wordt vandaag in Turkije begraven. De Turkse ge meenschap in Middelburg houdt veertig dagen rouw. door Mayke Calis DEN HAAG - Geweld door kin deren is een onderschat pro bleem. Eén op de tien ouders heeft wel eens te maken met ge weld door een zoon of dochter. In 3 tot 5 procent is sprake van ernstig en/of stelselmatig ge weld. Daarnaast worden ook broers en zussen regelmatig mis handeld of misbruikt. Dat zegt Jan Hendriks, psycho loog en hoofd behandeling Jeugd van de forensische polikli niek De Waag in Den Haag. De cijfers hebben betrekking op kinderen die stelselmatig tot bloedens toe slaan, schoppen of psychisch terroriseren. Nauwkeurige cijfers over deze vorm van huiselijk geweld ont breken, omdat er nauwelijks on derzoek naar is gedaan. Hen driks baseert zijn schatting op li teratuuronderzoek en eigen waarneming uit de praktijk. Het geweld komt voor onder alle la gen van de bevolking, ongeacht de gezinssamenstelling. Jongens zijn vaker betrokken dan meis jes. Moeders zijn vaker slachtof fer dan vaders. Het werkelijke aantal slachtoffers van geweld dadige kinderen in het gezin is waarschijnlijk veel hoger. De meeste ouders schamen zich diep en durven niet openlijk toe te geven dat zij worden mishan deld door hun eigen kind. Ook kunnen weinig ouders het over hun hart verkrijgen aangif te te doen tegen hun zoon of dochter, zodat het geweld soms jaren in het geheim doorettert. Tevens speelt mee dat deze vorm van geweld nergens cen traal wordt geregistreerd. Vaak worden kinderen voor een de lict, bijvoorbeeld voor een over val, opgepakt en blijkt pas later dat zij ook hun broer, zus of ouders mishandelen. In de statis tieken is dat later niet meer te rug te vinden. Bij Adviespunten Huiselijk Ge weld komen soms telefoontjes van bedreigde ouders binnen. Bij het adviespunt Zuid-Lim burg ging 10 procent van de achthonderd gesprekken over ouders die door hun kind wer den mishandeld. Uit Belgisch onderzoek bleek de ze week dat een op de zes Bel gische jongeren zijn ouders slaat of intimideert. GPD Mercedes B ruimte mag wat kosten T m- fl 1 B f A 1 l\ Het aluminium- en staal concern Corus voorspelt een geleidelijke verbete ring van de Europese vraag naar staal. Aan het eind van dit jaar keren de hoog opgelopen voorraden weer op een normaal niveau te rug. Chorus presenteerde bij toelichting op de half jaarcijfers een verdrievou digde nettowinst. Ook de omzet groeide. In meer dan een op de tien ernstige verkeersongevallen in Zeeland is een van de betrokken bestuurders onder in vloed van drugs. Secretaris H. Rhebergen van het Regio naal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland zegt genoeg aan wijzingen te hebben om dat getal te noemen. Hij noemt het drugsgebruik in het verkeer een rij O. groot probleem. Ajax en PSV zijn in de lo ting voor de eerste ronde van de Champions League gekoppeld aan gerenom meerde tegenstanders. Ar senal is de onbetwiste favo riet in de poule met Ajax. PSV-coach Hiddink trof het nog minder met de lo ting. Zijn club speelt onder meer tegen AC Milan en Schalke'04. 4LO Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio Televisie: 7; Hiswa: 9; Zee land: 1113, 15,17 en 19; Redactie Reactie: 20; Auto: 21; Sport: 23 en 25 door Guus Mater ANN ARBOR - Nepmedicijnen (placebo's) stimuleren in de her senen de aanmaak van lichaams eigen pijnstillers. „De bevindin gen weerspreken de gedachte dat het placebo-effect alleen psychologisch is", zei onderzoe ker J. Zubieta van de Universi teit van Michigan in Ann Arbor. De onderzoekers gaven veertien mannen een injectie met een zoutoplossing in de kaakspie ren. Aangezien de hersenen on middellijk aan het werk gingen om de pijn te verdoven, verhoog den de onderzoekers de dosis om de pijn op peil te houden. Toen de proefkonijnen hoorden dat zij een pijnstiller kregen (wat een fopmiddel was), bleek het lichaam zich nog beter tegen de pijn te weren. Het placebo-effect is al lang be kend. Niet alleen nepmiddelen maar ook nepoperaties kunnen bepaalde klachten verhelpen. Waarom nepmiddelen werken, was nog niet duideijk. Tot nu werd aangenomen dat het effect alleen maar psychologisch was. Eerder werd aangetoond dat pla cebo's tot hersenactiviteiten lei den die tot doel hebben onaange name gevoelens te vermijden. Daarbij zou de mentale gesteld heid van patiënten een grote rol spelen. Mensen die veel vertrou wen op medicijnen, zouden er meer baat bij hebben. ANP (Advertentie) WELTENBURG - Reddingswerkers wachten op een dijk van zandzakken de komst van het water af in de Beierse stad Weltenburg. De situatie in de hoogwatergebieden in de Duitse, Zwitserse en Oostenrijk se Alpen is gisteren licht verbeterd. Veel gebieden zijn echter nog slecht bereikbaar. Oostenrijk heeft een luchtbrug ingesteld om vijfduizend gestrande toeristen in het westen van Tirol te voorzien van le- vensmiddelen.Voor vandaag wordt opnieuw hevige regenval voorspeld. foto Michaela Rehle/RTR plaats: telefoon (post)bankrekeniiignumrnef. O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig toeslemming voor automatische incasso van dit bedrag van onderstaand rekeningnummer. Ik Heb de laatste tes maanden geen proefabonnement gehad. O Noteert u mij voor een abonnement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: UI per maand met automatische incasso 19,95). UI per kwartaal met automatische incasso 58,00). UI per jaar met automatische incasso 222,50). tn de colofon leest u e Kijk op wyAv.pic.nl/abonneren. bel gratis 0800 - 0231231 ol stuur deze bon naar. PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713, 4460 W8 Soes het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1